105×148: Enyky benyky

Nebylo odpoledne venku, aby se co chvíli neozývalo enyky benyky, ententýky či zlatá brána otevřená – na různé hry bylo potřeba se spravedlivě rozdělit, a co mohlo být spravedlivější, než rozpočítávadlo.

 

 

 

Teda, ono se někdy dalo třeba maličko napomoct tomu správnému výsledku, třeba když se rozhodovalo pomocí vláčku kolejáčku, stačilo rychle vyhrknout to správné číslo, aby se člověk dostal do toho správného týmu. Pokud ovšem nedošlo k následným dohadům o to, co vlastně znamená to poslední ukázání. Ano, říká se sice, že z kola ven, ale někdy se to dá vyložit i jako „ty půjdeš se mnou“. A tak jsme se vášnivě přeli a zkoušeli jiná rozpočítávadla, dokud jsme se nerozdělili podle vlastních představ.

Je v nás taková zvláštní rozpolcenost. Na jednu stranu chceme, aby za nás rozhodl někdo jiný – nejlépe to prý umí jistý Vís Major, na druhou stranu pokud s takovým vnějším rozhodnutím nejsme ztotožnění vnitřně, stejně se mu bráníme a zkoušíme nová rozpočítávadla, házíme jinou korunou nebo otrháváme okvětní lístky z další a další kopretiny.

Přemlouvání osudu, nebo přemlouvání sama sebe? Nevím, musím si to ještě promyslet, nejlépe u žehlení. Nebo že bych dneska nežehlila? Ale radši jo, než to přeschne. Nebo… ?

A víte co, já si na to sejmu kartu. Když bude červená, tak si budu číst. A když bude černá, sejmu si ještě jednou.

 

 

Aktualizováno: 1.2.2012 — 18:24

81 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moje maminka si vykládala pasiáns, když ji nebo někoho z rodiny čekala nějaké důležitá událost nebo zkouška s nejistým vyýsledkem. A pasiáns jí vždycky vyšel, což značilo, že věc dobře dopadne. A když náhodou nevyšel hned napoprvé (což se stávalo málokdy, protože v něm byla zběhlá), vyšel jistě napodruhé a první hra byla prohlášena za neplatnou (nějaké logické a naprosto očividné vysvětlení neplatnosti se vždycky našlo). 🙂
  No, já bych si měla vzít poučení z této 105, jsem váhavý střelec a kolikrát by bylo úlevnější místo dlouhého přemýšlení si prostě hodit korunou anebo se rozpočítat.

 2. A jak už bylo níže řečeno, házení korunou je zbytečné, když jeden už předem stejně ví, kterou stranu chce mít navrch. Jen u některých rozhodnutí, když se pak třeba to jeho „vybrané“ nepovede, přemýšlí, jak by to bylo dopadlo, kdyby býval nepodváděl a nechal to na té koruně(osudu).

  YGa mi krásně připmněla známá rozpočítávadla. My nejvíce používali “Ententýky dva špalíky, čert vyletěl z elektriky, bez klobouku bos, natloukl si nos. Byla boule veliká, jako celá Afrika” A právě u Afriky se mohl rozpočítávající různým prodlužováním samohlásek (a stále prstem ukazujíc) vybrat podle svého.

  Třepu se tady chladem, jen jak čtu o těch vašich mrazech. Také jsem je v US zažila (až -30) , takže znám zamrzající nos a pocit, že když se nadejchnu, mrazem mi popraskají plíce. Je mi vás líto a hlavně všech zvířátek, která nemají kam se před zimou schovat. U nás je také 16, ale nad nulou, tak k vám pár stunů odfoukávám.

  1. Dnes ráno jsme měli -21°C. Slepičky v pohodě, ale kohout tu zimu nějak nedává. Skoro se ani neudržel na nohách. (shake) Každej normální člověk by mávl rukou a kohouta dal do polívky, ale my jsme ho dali do kotelny. Ať je v teple. Už to není taková apatická hromádka peří jako včera, už udělá i pár kroků a zobe. Tak doufám, že se zase zvetí a brzy se nám začne rozléhat domem kohoutí kokrhání… (chuckle)

   1. Ivano, však právě i na tvoje opeřence jsem myslela, když jsi za ně včera prosila o palečky. Vím, že je máš ráda a slepičkám by „bez muckýho“ smutno. Tak mu tu kotelnu přeji. A což jim nabídnou k pití teplou vodu, aby se i slépky prohřáli? Tady se dokonce prodávají ohřívací spirály do vodních misek pro ptáčky (ve studených státech) aby jim u zimního krmítka nezamrzla voda. Myslím, že ptáci neumí jíst sníh pro tekutinu.
    A dále držím palce.

    1. Slépky i já děkujeme 🙂 Teplá voda je teď nutnost, a stejně je z ní do odpoledne kus ledu a musí se znovu vyměnit. Ale naše slepice sníh normálně zobou, vajíčka snáší jako by se nechumelilo a zima jim neva. Jsou to mladý holky, kohout už je stařík.

  2. Chicht, Maricko, my dneska meli 25 NAD nulou. A to jsme 6 -7 hodin autem na sever od vas. Kam ten svet speje?

 3. Cheche Vave to je zase BINGO. Poslední dobou takhle rozpočítávám, když mám na něco chuť DĚSNOU (devil) To bys koukala, jak umím s rozpočítadlem čarovat, aby mi vyšlo, to co chci 😉

 4. Tak mě napadlo, že dnešní děti to mají docela smutné, když už si zdaleka tak nehrají někde na ulici jako my. Tohle přece byly vždy uliční hry.

  Jo, a tu kartu bych lízala tak dlouho, než by padla červená… a nebo šla rovnou otevřít tu knížku. 😛

  1. Mas pravdu, Apino. Ze tady si decka nehrajou venku, aniz by byly v kontrolovane situaci, mne uz neprekvapuje. Ale ono i v CR. Ja jsem vyrostla na vesnici, tahli jsme banda vesnici, hrali hry,vybijenou, planovali velke akce, jako pul vesnice byla Indiani – v mem pripade Huroni (a osudove moje prvni adresa v USA byla na Horon ulici) (rofl) a druha belosi. Valcili jsme v polich a kolem opusteneho mlyna a terezianske pevnustky. Ale kdyz jsme radili moc, tak to nasi skoro vzdycky vedeli predem, nez jsme dorazii domu. To bylo fajn.

 5. S tím losováním mi to připomnělo ještě jeden rozměr… Někdy člověk (nebudeme jmenovat)nemůže rozhodnout, co vlastně chce. Tak si hodí korunou… no a pokud zjistí, že by chtěl, aby padl orel místo panny, tak už vlastně ví, které možnosti dává přednost a problém je vyřešen 🙂

 6. No jo… já jsem bejvala děvče energický, co rozhoduje na první dobrou a ví to jasně. Teda kdysi. Dneska už je to fakt spíš na ty karty 😛
  Pěkně sji to sepsala, Vave (u nás doma se říkalo: „vidí do nás jak do flašky (chuckle)

 7. Jó hodit si korunou. Taky odsouvám, ale někdy to nejde. Když musíš, tak musíš a žádné fixlování nepomůže. Já dopisuji jeden článek a musím ho odevzdat zítra. Ale už mám skoro hotovo. Tak mohu trošičku odskočit do této hospůdky.
  Tady je „jen“ -14. Derča to pořád nepovažuje za zimu. Včera se šla vykoupat. Ne zrovna zaplavat, ale vyhnat pod jezem kačeny a smočit bříško. Včera jsme už na ni řvali. Za pár minut na ní visely rampoušky.

  1. Jojo, retrívři (dog) ! Máme fotky Rexe i Rosse, jak si plavou mezi ledovou tříští. Při cestě domů nebylo třeba po nich dávat pozor. Zvonili.

 8. PIŠKOTE, JSI DĚSNÝ A NEBEZPEČNÝ ZVÍŘE!! ČETLA JSEM KRATIČCE PO PŮLNOCI .NEODOLALA JSEM A DALA JSEM SI TĚ PŘED SPANÍM. ŘVALA JSEM TU SMÍCHY TAK, ŽE JSEM PROBUDILA UŽ TVRDĚ SPÍCÍHO JIŘÍHO, KTERÝ SE VYDĚSIL, CO SE TO VLASTNĚ DĚJE. ROZESPALE SI NECHAL PŘEDČÍTAT, ALE PAK JSME DLOUHO NEUSNULI ANI JEDEN, JAK JSME BYLI ROZŘEHTANÍ. BRÁNICI JSEM MOC PĚKNĚ POCVIČILA. DNES JSEM ČETLA NĚKOLIKLRÁT A SWMĚJU SE ZNOVU. MNE SNAD BUDOU MUSET UTLOUCT, ABYCH TU NESTRAŠILA DO 110. TY, ABYT PETRA K A MNOHO DALŠÍCH MI ŽIVOT PRODLUŽUJETE NE O DNY A MINUTY, ALE O MĚSÍCE AŽ ROKY. DÍKY.

  1. NETUŠÍM, JAKOU IRONICKOU NÁHODOUN SE MŮJ TEXT OCITL POD VAVE MÍSTO U PIŠKOTA. VÍM JISTĚ, ŽE JSEM PSALA POSD PIŠKOTOVOU VĚDECKOU PRÁCI, NE POD VAVE ROZPOČÍTADLA. ALE ROZHODUJU SE STEJNĚ JAKO VAVE. JEN TOHO MOC JAKO DŮCHODCE UŽ OPRAVDU NEMUSÍM.

   1. LENKO, TAK TOHLE SE MI STALO UŽ MNOHOKRÁT A NEPŘIŠLA JSEM NA TO PROČ SE TAK DĚJE. PÍŠI POD JEDEN ČLÁNEK A TEXT NAJDU POD DRUHÝM. ASI SI POČÍTAČ ZAŽERTOVAL. 😉

    1. Máte ve svých počítadlech Augiášův chlév, milé dámy. Což takhle zkusit občas použít nějaké čisticí programy, např. Ccleaner, nebo něco od Iobit? (je to všechno zdarma a určeno i pro počítačové negramoty a věřte, že aplikace těchto medicin vašim strojům velice prospěje.)

     1. Tak, tak.
      Uklízím takhle jednou v počítači a najednou koukám: vpravo disk C, vlevo disk C. Na co jsou mi dva disky C? tak jsem jeden smazala …
      (rofl)

 9. Jsem si hodila korunou a prej mám něco dělat a nevymlouvat se na zimu a nezevlovat. To je tak, když za sebe člověk nechá rozhodovat náhodu… že bych si hodila ještě jednou? 😉

  1. Sprááávně postupuješ.
   Hodím si korunou a když padne orel, tak ne. A když padne panna, budu házet tak dlouho než padne orel. 😀

 10. Tendlecten Vís Major je někdy pěkný potměšilec. Rozhoduje se někdy tak nějak stylem „o nás bez nás“ a nejede přes to vlak. Nojo, vojenský potentát, ten všecko bere rozkazem.

  Jinak vidím, že rozpočítadla jsou stejná jak v české kotlince tak v moravských úvalech.

  Enyky benynky kliky bé, áber fáber domine (hele, to bude asi latinsky (chuckle) )
  Jede vláček kolejáček, kolik vozů asi má? (to bude ajzlpoňácký)
  Ententýky dva špalíky, čert vyletěl z elektriky, bez klobouku bos, urazil si nos, ztratil čepici, honili ho četníci (tady si nejsem jistá, jestli ji vymysleli elektrikáři nebo policisté)
  Zlatá brána otevřená, zlatým klíčem podepřená, kdo do ní vejde, hlava mu sejde, ať je to ten nebo ten, praštíme ho koš-tě-tem.

  1. Ententýky dvě hmoždinky, mladý člověk šel z metra, byl v čepici a obutý a nic se mu nestalo 😉

   A s tim Vis Majorem jsi mi pripomela … Private Public, where’s Major Minor? I don’t know sir General Specific!

    1. Odborně se tomu říká malware a chce si z vašeho počítadla udělat dálkově ovládaného škůdce. Bohužel v této fázi už s ním těžko něco uděláte. Chce to lepší antivirus a antispyware, nebo wyhodit Windows a nainstalovat místo nich Linux, kde podobné žertíky zlých hackerů nehrozí.

     1. Odborně se tomu říká PEBKAC. Problem exists between keyboard and chair. V tomto případě prezentovaný všeználkem.
      „General failure reading disk A:“ je stará DOSovská chybová hláška, která neznamená nic víc, než že ta disketa nejde přečíst. Buď je stará, potkala magnet nebo byl někdo zvědavý a strkal prsty kam neměl. A pokud je tam místo A: C:, tak jde o disk. Opět prostě nejde přečíst.
      S malwarem nebo viry to nemá vůbec nic společného.

      1. Jendo, zmíněnou hlášku generují i Widle všech verzí. A to taky v okamžiku, kdy se někdo, byť i skrytý proces, dobývá na přítomnou disketovou mechaniku a tam pochopitelně žádná disketa není. Zhusta se to objevuje, když se snaží nějaká breberka roztahat po celém počítadle. Takže s vyvrácením podezření na přítomnost nějaké nekalosti bych byl velmi opatrný. Lokalizace závady mezi židli a klávesnici je sice značně pravděpodobná, leč nikoliv absolutní.

    2. Chichi – já si přeložila pouze soukromou veřejnost, která si oblekla velkého-malého. Ale co s tím specifickým generálem, tak na to jsem už nepřišla (rofl) .
     Jojo, mi neangličtináři (neněmčináři, neitalštináři, ne… doplň co libo) si barskdy hezky počteme … (tmi)

     1. private = soukromý, vojín
      public = veřejný
      major = hlavní, dospělý, major
      minor = vedlejší, nedospělý
      general = obecný, generál
      specific = specifický
      O tu větu celkem nejde, každopádně kdysi byl kreslený seriál, kde všechny tyhle osoby vystupovaly.

      1. mě to zas oslím můstkem připomnělo klenoty českých dabingů amerických thrillerů – především Nova tím bývala známá.
       např:
       Teroristé obsadili letadlovou loď, volají do Pentagonu své požadavky a následné přítomný vyjednavač žádá, by mu zavolali Generála Attorneyho… chjo (headbang)

       1. Ono se povede. To zas v nějakém filmu prohlašoval Connery, že má „výcvik britské inteligence“ 😉

        Kva kva kvalitní překlad je třeba taky na http://fentimans.cz/ . „Dříve tekutina dále fermentovala po nalití do lahví a zazátkování ve starém kameni zvaném „Šedé slepice“, kde plně dozrála a byla připravena k vypití koncem týdne.“ „Základem tohoto loga je Nebojsa, postava Alsasana získaná Thomasem Fentimanem dvakrát při profesionálních zkouškách Crufts Obedience Test. Naše logo obstálo ve zkoušce času. Věříme, že je dokladem faktu, že „starého psa novým trikům nenaučíš““.

       2. No to jsem takhle jedním okem sledovala TV a druhým vařila, ale na obě uši slyšela, jak tam pořád zoufale volají nějakýho Bridže. On se občas ohlásil, že jo, že tam je, pak ho zase volali… I šla jsem to zjistit, a ejhle – děj se odehrával na lodi. Excelentní odborník/nice zřejmě netušil, že na lodi se velí z můstku.

        1. U překladů vřískám podobně, ale jedno vám prozradím- zejména na Nově mívají překladatelé max 24 hodin na jeden díl. Zkuste v tom tempu ještě něco konzultovat. Překlady pro dabing dělala kamarádka, takže informace mám z první ruky. A pak třeba něco zkonzultovala a přišel úpravce a zmršil to. Jenže vina je vždycky na překladateli, jeho jméno jde s kůží na trh. Což ovšem neomlouvá totání koniny v překladech.

         1. Mě je jasné, že ti překladatelé na to mají málo času. Dělala jsem pro agenturu také občas stylem, že mi v 21 hodin volala nešťastná operátorka, že mají 10 stránek, termín 8 ráno. Kňourala tak dlouho, až jsem vyměkla a pak si celou noc nadávala. A překlady třeba zahraničních dokumentů jsou fakt výživné – jak faktické, tak i blbě česky. Ještě, že pod tím nejsem podepsaná. Toho by bylo. Jo a taky mě vytáčejí těhotné slonice, lvice, medvědice… ale toho by bylo

      2. Dovoliji ještě doplnit, že Major je v hudební angličtine označení pro DURové stupnice a Minor pro MOLLové.

 11. … Vaví potěšující (clap)
  … čáp ztratil čepičku, jakou měla barvičku (rofl) já ráno běhající s Dýnou před pátou jsem byla bosohlavá a bez čepičky jsem se rozjela i do práce, no né na kole, autem, ale i tak mně uši umravňovaly,že nemám rozum, když je těch mínus 15 st.C, bez rukavic bos, měla jsem studený i … nos, a svítí tu (sun) , ale jestli vylezu ven na oběd, to bude přes enyky benyky.

 12. ……A víte co, já si na to sejmu kartu. Když bude červená, tak si budu číst. A když bude černá, sejmu si ještě jednou…………

  Háský Vave, moc háský 🙂

  Já se řídím heslem, že bych se měla rozhodnout podle první. Neboli vzít to, co mě první napadne… jenže… co když je moje rozhodnutí nevýhodné pro někoho jiného? co když, co když, co když…. a je to tu, nevím jak se rozhodnout a …. 😀

 13. Tak mého 12tiletého Ferdu nějaké enyky benyky nezajímá,on chce jít z kola (z domu)ven ve svou obvyklou hodinu (doh) .Zatím co já tuhnu jak nanuk (jen se napíchnout na dřívko),on si čte všechny pesemesky.Teď pomalu rozmrzám,on už spokojeně chrní na pelíšku… (talk)

  1. FALLOWA, TVŮJ FERDA FAKT CHODÍ VEN DOBROVOLNĚ? DNESKA, V TU DOBU, CO TY JSI PSALA SVOU ZPRÁVIČKU O ROZRADOSTNĚNĚ SE VENČÍCÍM FERDOVI, JÁ MĚLA PRÁVĚ ZÁCHVAT VZTEKU. JELIKOŽ HOKIN JE UŽ HODNĚ NAHLUCHLÝ A BOLÍ HO ZÁDÍČKA, NEMŮŽE UŽ DVĚ PATRA SCHODŮ SBÍHAT SÁM.PROTO HO HNED PO DOSLOVA NÁSILNÉM VYTAŽENÍ ZPOD LARISY V PELECHU BERU DO NÁRUČÍ A SPĚCHÁM S NÍM PŘED DŮM, ABY SE VYČŮRAL.PROTOŽE JSEM HO BLÁHOVĚ PUSTILA HNED DOLE V CHODBĚ( MUSELA Z KAPSY VYNDAT KLÍČE, ABYCHN ODEMKLA VCHOD), ROZHODL SE TEN PACHOLEK OKAMŽITĚ K AKCI. VENKU JE ZIMA, TÁHNE TO UŽ PŘES DVEŘE, BRRRR, TEDY SE ČŮRAT NEPŮJDE. NEŽ JSEM ODEMKLA, ON STIHNUL TOTÁLNĚ OCHLUCHNOUT , UDĚLAL BLESKOVÝ OBRAT A PRCHAL VZHŮRU ZA TEPLÍČKEM. NO, HULÁKEJ SI A JEČ POVELY, PANIČKO, JAK DLOUHO CHCEŠ. JÁ DO TÉ SIBÉRIE NEJDU! KDYŽ JSEM VYFUNĚLA TĚCH 50 SCHODŮ, HOKINA ZA VELKÉHO LÁTEŘENÍ VYTÁHLA Z PELECHU A POPADLA DO NÁRUČE, HLEDĚL VÉLMI UKŘIVDĚNĚ A NECHÁPAVĚ. MĚL SMŮLU,UŽ JSEM CHYBU NEZOPAKOVALA, TAKŽE ABY UDĚLA POVINNOSTI A POTŘEBĚ ZADOST, POČŮRAL NEJBLIŽŠÍ ROH PANELÁKU A BLESKOVĚ SE VYDAL ZAS DO TEPLÍČKA DOMOVA. PODOTÝKÁM, ŽE I U NÁS VLÁDNOU TŘESKUTÉ MRAZY. V 8 RÁNO TEPLOMĚR ZA SEVERNÍM OKNEM VE 2.PATŘE UKAZOVAL -15! FIČÍ LEDOVÝ VICHR, KTERÝ MRÁZ JEŠTĚ ZHORŠUJE. VENKU SIC OD RANÍČKA KRÁSNĚ SVÍTÍ SLUNCE, ALE SÍLU SNÍŽIT MRÁZ NA ÚNOSNOU MÍRU NEDKÁŽE.

 14. U žabek je mínus 17. Kuba má jít dneska do školy na 3 nebo 4 vyučovací hodiny, profesoři jsou nemocní. Rozpočítala jsme enyky benyky,připočetla teplotu a dobu cesty ve vlaku a v šalině a nechala ho doma. 🙂

 15. Enyky benyky kliky bééé, kdo dnes do Olomouce pojede ? Já to teda nebudu,protože za a) kašlu,b)je moc zima, c) počká to, d) omluvím se viz a)+b) v závorce na druhou. Jj, sejmula jsem červenou. Venku je pohodových – 18. 😡
  Vave, Vave, ty nás umíš vyhmátnout.
  Nejhorší je, když zodpovídáš za splněné úkoly sám sobě, to je síla se překonat. (angel) (inlove) (rofl) (wave)

  1. Já dnes jela jen do Šternberka, ač většinou jezdím do Olomouce 😉 Ale mráz je všude…

 16. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Zase krásná miniaturka „made in Vavís“ (wave)

  Venku mínus dvacet, možná zkusím Betuši navlíknout do oblečku (made in vlastní výroba (chuckle) ) Ale zatím se tváří, že jí se vztávání netýká…

   1. my se taky právě vrátily… kabátek jsem přinesla v ruce – čuba v něm nemá nožičky… ale návlek na krk a uši si kupodivu nechala. Jóó – dvacet je dvacet…

     1. Strakatice jen vyběhly ven, vyčuraly se, oběhly zahradu a byly bleskem zpátky, že do takové zimy by malýho pejska nevyhnal.

     2. Jennyýýý, ty vrahůňo! Jako by nestačil vedle piškot. Prej zimní sandálky. Chcípnu z tebe! (rofl) (rofl) (rofl)

      1. mám krásný nový drahý botičky. Hadrový lehounký. Pravda – na vibramu a s goratexovou membránou… Ale ptáčky ráno chodím krmit v pantoflích… kdo by se obouval.

       Náhodou jsem dneska našla alespoň čelenku a slabé rukavičky. Tedy jen na to ráno – přes den pohoda – jen mínus deset (chuckle)

       1. Se nevytahuj 😀 . Pravda, já už vyštrachala kšiltovku s klapkama na uši. Ale hledat rukavice se mi ešče furt nechce a ráno na dvorek jedině v pantoflích, jak jinak (wave)

        1. rukavice jsem vytáhnout musela – ráno mi ke kovové klice na brance přimrzají prsty… dvacet je dvacet… a má být hůř :O

    1. Už jsem musela Donovi dát při -22 taky kabátek no spíš návlek přes krk a záda na sucháče, ten má rád péči a tak to snáší a nesundává. Zato Luxík ho nemohl nechat v klidu a vláčel ho za límec až jsem je musela umravnit. A botičky mám pro něho taky ale nevím, ty nechám až bude nasoleno, teď je sucho a s Doníkem chodíme jen po cestách. On už má ty nožičky takové slabé.

 17. Dobré ráno (sun)
  Mám vstát do té zimy? Nebo že bych zůstala doma? Ale když já musím… No, ono by se to také nezbláznilo. Bane, musím být v devět přece tam a tam. No, mohla bych se omluvit (mm)

   1. Ano, to je ten správný verš na Hromnice, to mně chybělo ke spokojenosti. Dík. (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN