BTW: Sociální kapitalista

Počítám, že jste už někdy zaslechli tenhle vtip. Přijde domů tatínek s malým synkem. Maminka není doma a tatínek přemýšlí, kam mohla jít. Ve chvilce přiběhne synek a hlásí: Maminka nemůže být daleko, telefonní sluchátko je ještě horké!

 

 

Tak přesně tak si někdy připadám. Jen na tom sluchátku netrvám – pro klábosení radši používám skype nebo e-maily. Nemyslíte, že by se dalo povídat přes elektronickou poštu? Tak věřte, že to jde velmi snadno. A pokud si nedopisujete jednotlivě, ale v rámci klevetící skupiny, tak je to navíc velmi efektivní.

Než začnete litovat mého muže, tak se vám to pokusím vysvětlit. Jsme šťastná rodina. Máme sebe navzájem, máme přátele a kamarády. Potíž je ovšem v tom, že jsme všichni rozprsknutí nejen po Čechách a Slovensku, ale i v dalších evropských zemích.

Mám ráda svoji rodinu, své přátele i kamarády a nerada je ztrácím. Jenže žádný vztah netrvá jen tak, sám od sebe. O vztahy – ať už přátelské nebo partnerské – je nutné pečovat. Je třeba se zajímat, umět podporovat v problémech, stejně jako sdílet radost. Potom zůstávají ona tak důležitá vlákna spojující blízké lidi pevná a životaschopná.

A já potom vím, že když mi osud šlápne na nohu a ještě si dupne, tak mám komu zavolat, komu si postěžovat, zakvílet, jak mi nic nejde, nikdo mě nemá rád a navíc bych měla zhubnout. A dostane se mi přesně toho, co potřebuju: politování, pochvaly nebo taky třeba důrazného napomenutí, abych neblbnula.

Copak kamarádky v sousedství – ty buď zaběhnou ke mně, nebo já k nim. Ovšem co s těmi, kdo jsou stovky nebo také tisíce kilometrů daleko? Potom nastává čas mailů, čas skypu i telefonu. Někdy mám pocit, že to všechno prostě nemůžu stihnout, že ten čas nutně potřebuju jinde. Ostatně, o čem pořád mluvit nebo psát?

Pokud chcete, vždy se něco najde. Podstatné nejsou informace, ale zájem o ty druhé. Snaha nezhasínat ona přátelská světýlka vytvářející sociální kapitál, který je podstatou skutečného bohatství člověka.

Hm. Když nad tím tak uvažuju, tak jsem velmi bohatá – jsem vlastně sociální kapitalista

Aktualizováno: 29.1.2012 — 21:55

75 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mam doma velikou skatuli dopisu od maminky pocinaje od jara 1981. Psala mi kazdy tyden, na tom tenounkem papiru pro leteckou postu, krasnym rukopisem. Prevazne takove bezne veci, jako co delaji synovcata, co uvarila v nedeli k obedu, jak bylo na horach… Ta prvni chaoticka leta mne tydenni dopis prinasel pocit normalna. Telefony byly tehdy priserne drahy, internet nebyl, tak jsem taky hodne psala. Nasla jsem u mamy nejake me dopisy, a koukala jak blazen, jak se moje precepce Amriky postupem casu menila. Ted mluvime furt, preposilam fotky, je to fajn, jsem za to opravdu vdecna, ale ty krasne rucne psane dopisy mi nejak chybi.

  1. Fuj, co jsem zase ze sebe vyzvejkla – precepce (headbang) . To melo bejt perception, jinak tedy snad vnimani. Pardon.

 2. Děkuju za všechny příspěvky (včera jsem byla na cestách a mimo net) a ještě dodávám, že právě díky Zvířetníku se moje sociální bohatství násobí (inlove)
  A myslím, že nejen mě (wave)

 3. Děkuji za připomenutí. Napsala jsem jeden mail, pokecala na ICQ a získala jednu adresu poštovní. Věřím, že adresátka bude mile překapena. Vzhledem k její povaze, bychom si mohly začít psát dopisy pravidelně.
  Já si myslím, že v některých případech je ta internetová rychlost na škodu. Ono to má něco do sebe, když je tam ta vynucená prodleva.

 4. (call) Někdy je telefon nebezpečný. (call)

  (*) „Haló?“
  „Ahoj.Tady je táta. Prosím tě, je maminka poblíž telefonu?“
  „Není, tati. Je nahoře v ložnici se strýčkem Pavlem.“
  Po kratičké pauze: „Ale zlatíčko, ty přece nemáš žádného strýčka Pavla….“
  „Ale ano. A je právě nahoře v ložnici s maminkou.“
  Pauza.
  „Hmm, dobrá, prosím tě, můžeš pro mě udělat následující? Polož telefon na stůl, jdi nahoru zaťukej na dveře od ložnice a řekni mamince že jsi právě slyšela moje auto, jak zastavilo dole před domem.“
  „Ano tati, hned to bude….“
  Za pár minut opět u sluchátka.
  „Udělala jsem to, tati.“
  „No, a co se stalo?“
  „No, maminka, celá vyděšená vyskočila úplně nahá z postele, pobíhala po ložnici a ječela, pak zakopla o kobereček, nabrala hlavou o skříň a teď leží na zemi a vůbec se nehýbá!“
  „Bože!!! A co strýček Pavel?“
  „Taky vyskočil celý nahý z postele. Byl taky celý vyděšený a vyskočil zadním oknem přímo do bazénu. Myslím, že nevěděl, že jsme ho před týdnem vypustili, abychom ho mohli vyčistit. Spadnul na dno a myslím, že je mrtvý.“
  ***Dlouhá pauza***
  ***Ještě delší pauza***
  ***Nejdelší pauza***
  Pak tatínek říká: „My máme bazén???!! Volám správně číslo telefonu 486573122 ???“

 5. tak asi bude zima i mně… právě teploměr klesnul na mínus deset – kolikpak bude na něm ráno ?? :O A to jsou prý nejteplejší dny z celého týdne… (chuckle)
  Beta stávkuje – je tam zima, do závějí přemrzlého sněhu nevkročí (boří se jí to) a na ušlapaných cestách to klouže… Prý vyleze z postele na jaře (rofl)

   1. no – potřebovala by teď podstaně kvůli falešce víc pohonit po venku, ale moc to nejde (fakt se jí to hodně klouže a bojím se bojím, aby nohy přežily…) O víkendu byl výlet „za suchem“ , tady je to teď fakt na nic. Mimo cesty chodit nemůže a po cestách vlastně taky nee. Zbývají vymrzlé holé silnice… tam zase musíme dávat pozor na auta a pustit na volno si ji netroufnu. Takže ji to nebaví

    1. No u nás zatím nic moc zima, holomráz. Ale máme v domě háravku, psék je samou láskou na palici a my na mrtvici. Když nekňučí, tak ječí na každýho pesa, který jde okolo baráku. Co kdyby šel za jeho láskou (headbang) Ještě minimálně týden nás čeká očistec (doh)

  1. Přišel mi „teploměrný mail“. Nejšumnější je myslím teplota:
   – 21°C Pokud vůbec dostaneš psa na vyčůrání ven, musíš ho potom ukopnout.

   1. jo a zlomim si palec…

    Beta ráno i večer je potupně vyvlečena ven na vodítku – protože ze zahrady se hned dobývá domů, že tam nebude a venčit se nepotřebuje… Přes den, když pere slůňo, tak se vyhnat dá… ale za tmy ani náhodou.

    1. Má rozum, to zvíře. 🙁 To je furt „Zima je krááásnááá“ Já tvrdím, že vlaštovka je chytrý pták. Taky bych letěla, kdybych to uměla (bat) (chuckle)

   2. Ty mně asi chceš zabít! (rofl)
    Ukopla jsem psa z rybníku, jdeme kolem hřiště a přimrzl znovu neb ho nastříkali.
    Není to původní ale je tam takový krút, že když řeknu voda,zmrzne mi to u huby.
    Ve 22:00 jdeme ještě venčit, loučím se s Vámi moji věrní kamrááádi. (wave)

    Jó, ještě něco, kočkám je fuk. (chuckle)

  2. U nás je zatím tak kolem -13 °C :O Zvířetníci, držte (y) slepičkám mým milovaným a hlavně kohoutkovi, aby zvládli ty přicházející mrazy 😉

 6. Dede, to spojení sociální a kapitalista 😀 Ale máš pravdu.
  Maily jsou úžasné, ale skype, to je můj favorit. 🙂

 7. Vytáhnout tlusté desky se založenými dopisy více jak 40leté korespondence. Otevřít album starých fotek. Položit na klín, zavzpomínat. Otevřít v počítači mail od přátel, prohlédnout si přiložené fotky, zavolat přes skype, nebo levně komukoliv ve světě.
  Na dopisy (i vyvolání fotek) se dlouho a netrpělivě čekalo, dnes je písemné i osobní spojení okamžité. Oboje a má svoje výhody i nevýhody. Vzhledem k našemu předešlému kočovnému životu máme více přátel roztroušených po světě a v jiných státech Ameriky, než tady. Takže jsem za tu druhou alternativu velice vděčná – na konto nám při ní moc peněz nepřibylo, přesto jsme zbohatli. Obnovili jsme tak několik přátelství, která právě při té první začala (pouze leností obou stran) pokulhávat a získali jsme nová, i když některá asi zůstanou pouze virtuálními.

 8. Jj, milá Dede, zasetá semínka se musí opatrovat a pěstit, jináč by z nich zbyl jen plevel. (inlove) (clap)
  Já jdu v rámci poledne pěstit přátelství s Ájou II. , je to sociální vydřiduch. (rofl) (h)

 9. Dareček nám právě přinesl k obědu odněkud z venku myš, pravou myš domácí. Je jaksepatří hrdý na úlovek (pokud ji neukradl sousedovic Kikinovi, raději po jejím ulovení nepátrám 😛 ).

 10. Ano Dede, jsi kapitalista. Rozsah tvé sociální činorodosti je úctyhodný a máš velký talent na opečovávání vztahů. Chtěla bych to také umět. Já jsem telefon nikdy neuměla používat jinak než na sdělení konkrétnho vzkazu a pár vět navíc. Přitom jsem sama moc ráda, když telefon zazvoní, ale většinou jsem ten pasivnější partner. Víc poslouchám než mluvím. Ale telefon zvoní, tak doufám, že moje naslouchající ucho má také své opodstatnění.

 11. Z vlastní zkušenosti potvrzuju, že Dede má stoprocentní pravdu. Náš spolek je úžasná věc – ostatně myslím, že s tou zkušeností nejsem sama .

  Dále hlásím, že jsem byla na kontrole shledána v přiměřeném stavu.
  Ze všech sil myslím na Půa (na Veram samozřejmě taky).

  1. Přiměřenej stav sem, přiměřenej stav tam, neopouštěj pelíš, v klidu bejt, hajat. (inlove)

   1. Četla jsem halušky do postele 😀 , no taky by nebyly špatné pokud je Zana jí a podá je někdo.

  2. Zano, to je fajn zpráva, ale tak jak jsi radila před dvěma roky ty mně – koukej odpočívat a poslouchat doktory! Ona to není žádná legrajda.

  3. Zano, opatrně !! Víš jak dělali Burian s Werichem ten dort nebo co to bylo a dávali všeho přiměřeně !
   Tak prosíím takhle ne, šetři se ! (sun) (sun) (sun)

   1. Zani, děláš nám radost. Tak hezky poslouchat a zdravit a zdravit, až do úplného uzdravení (sun) (h)

 12. Ano, opravdu VELKÝ okruh přátel u mne nastal se Zvířetníky. Do té doby jsme měla „pouze“ hodně přátel (inlove) ! Jsou chvíle, kdy mám komunikační dluhy, ale to neznamená, že na své přátele nemyslím. Vzpomínám na ně a u žaludku sevřeno, že mám dluh – zavolat, napsat dopis, napsat mejla, skypovat, setkat se osobně … – nemají být dluhy! A proto pozdravuji všechny, se kterými jsem už dlouho nebyla v komunikačním styku (wave) !

 13. Také jsem v tomto směru poměrně bohatá a jsem za to moc vděčná. I přesto jsou chvíle, kdy člověk zůstane na malér úplně sám a musí se s ním poprat.

 14. Jsem velmi bohatý sociální kapitalista, ale taky dost zadlužený. Dík, Dede, za připomenutí. (wave)

    1. Nojo, něco tak, asi jako jejich ministr financí. Ále ten je možná v poho, co my víme, chichi.

 15. JJ, je prima mít kamarády!
  Vzhledem k tomu, že s telefonováním mám problém, je pro mě psaní mailů hotovým požehnáním. Bohužel, v dnešní době psát dopisy a čekat na odpověď týden, to už zavání nostalgií.
  Ale člověk má možnost si ty „opravdové“ dopisy vytisknout a pak svázat mašličkou jako dřív. Protože psát dlouhé krásné dopisy člověk může i přes internet.
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Kdysi dávno jsem si, i přes možnost mailu, s jedním člověkem dopisovala ručně právě proto, že to bylo takové osobní. Vlastně bychom si občas měli napsat i ručně. Čímž ale maily nezatracuji a vím, že se dají napsat krásné dopisy, ale ruku na srdce, kolik z nás si alespoň ty nejkrásnější tiskne a schovává?
   Přitom si už dnes život bez mailu ani neumím představit. Báječná praktická věc, která nás drží pěkně pohromadě. Dobrý komunikační prostředek, jen ta krása mu z mého pohledu tak trochu uniká.
   Ony i tyhle diskuze jsou často perly a měly by zůstat navěky zachovány.

  2. Já jsem taky spíš na ty písmenka než na ten tydlifoun. Aleee, jsem třebas ráda za počítadlo, protože mi umožňuje zhmotnit myšlenku dřív, než když píšu ručmo. Jak mi ty myšlenky lítají sem a tam, je někdy šichta je chytit :D. A taky… abych se přiznala, píšu jako čuně. Začnu s dobrým předsevzetím hezky a pak je z toho rozsypanej čaj :D, který nikdo nepřečte.Takže když třebas píšu své tetě do Germánska, píšu jí zásadně na počítadle. A ona si pak myslí, že mám moc hezký rukopis protože na obálce, psané rukou – tam se ještě na uzdě udržím, to je tak akorát 😀 😀

 16. Není nad moderní prostředky, které umožní být v úzkém kontaktu s lidmi, které máš ráda, ať jsou v Norsku, staré dobré Anglii nebo rozeseti kdekoli jinde po světě. Ať mluví česky, anglicky nebo jakkoli jinak, dokud je vůle se dorozumět, tak se cesta najde. Jen ta elektronická je jednodušší.
  Kdyby jí nebylo, asi bych už dávno nebyla v kontaktu s některými mými přáteli v Itálii, takto mám ovšem pocit, že kdykoli mohu vyrazit a kontakty posílit. Chce to ale disciplínu na obou stranách, jinak to všechno zajde na úbytě.

  No a bez zápisků mé babičky bych asi nikdy nebyla dala dohromady to povídání o strýci Staninovi, respektive asi dala, ale takto to bylo přesnější a obohacenější o přímé zážitky babičky, která svého strýce alespoň několikrát viděla a znala důvody, proč se dal na studia té námořní školy. Pověděla mi to, ačkoli již více než 25 let na nás čeká za Duhou.
  A je vlastně škoda, že už si neposíláme dopisy poštou, alespoň občas těm nejmilejším, i když ten mail je zatraceně rychlejší. Teď už ke schránce chodím nerada, protože na mě vyplivne akorát složenky nebo reklamyx, a to je škoda.

  1. S těmi dopisy to je výstižné – mám plný šuplík dopisních papírů a obálek… No ale co s nimi?

 17. Milá Dede, dík za připomenutí, že jsem vlastně Rockefeller 😀 .

  důležité OT:
  komu nepřišel mail s přihláškou a propozicemi k jarnímu setkání, koukněte prosím na Hadopasi viz Nastěnka

  mám radost, že se nám vyplněné přihlášky pěkně scházejí – díky! (inlove)

  a moc děkuju i za „omluvenky“, pomáhají k vytvoření lepšího časového rozvrhu a celkové představy

  1. Jéje, moc prosím poslat na mail magginkazavinacseznam.cz – já se na to fórum nedostanu… Díky moc a moc

 18. Jsem na tom podobně- díky své nemožné pracovní době se nemám šanci setkat s přáteli večer jako všichni normální lidi, to jsem v jazykovce. Dopoledne zas pracují ti ostatní. Takže pámbuzaplať za mejly, skype a telefony. Díky nim si popovídám s přáteli, jinak bych fakt už mluvila jen na ty psy. A své babičce můžu aspoň zavolat, když za ní nemůžu zrovna přijet, protože i když je hodně stará a ven chodit téměř nemůže, s telefonem to umí.

 19. Neskutečně mi chybí to psaní dopisů a těšení se,až mi odpovědi vypadnou ze schránky… a tak občas vytáhnu ty poschovávané balíčky převázané stužkou a nebo si čtu pohledky,které psávala bábi Blehová svým sestrám za války a korespondenci sester za války druhé (tedy ty dochované zlomky z pozůstalostí). Co tu zbyde po nás? Maily? ;(

  1. (clap) také mám ráda „to psané“ a čtu pozůstalosti a ráda a krasopisně píši přáníčka v rodině i kamarádům k svátkům a výročím (e) , ale takové to obratem zvěstuji SMS apod. (whew)

 20. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jojo – sociální vztahy se udržovat musí. Hlavně u rodiny je to důležité. Jsem moc ráda, že u nás rodina funguje na všech stranách opravdu báječně. Možná, že za to trošku může i starý zvyk – vždy v neděli o desáté si volám s pražskou švagrovkou… Jen tak – pokec ke kafíčku (chuckle)
  Chicht – u těch rodinných vazeb – ve středu přijede pražská neteřka se 3 kamarády a lyžařský polotýden. Myslíte, že neumrznou?? :O (rofl)

  1. Rputi, kdy ty tak spíš? Vem si příklad z bezpočtu svých geniálních koček, moc mávám (f)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN