KOČKY: Kočka Hanička aneb Mňau

Kočka Hanička moc na zahradu nechodí. Ale když už tam je, nelze ji přehlédnout. Tedy spíš přeslechnout. Pořád mňouká, čímž dává vědět, kde se zrovna nachází.

 

 

 

Kočka Hanička moc na zahradu nechodí. Ne, že by nechtěla, ale je až příliš vynalézavá a některými svými „vynálezy“ by mohla být nebezpečná především sama sobě. Takže ji nepouštíme ven tak často.

Kocouří veličenstvo Calibos alias Kalíšek je, co se pobytu venku týče, poměrně neškodný. Obejde si zahradu, nakoukne na slepice, uloží se pod některý ze svých oblíbených keřů a je spokojený. Občas sice zvědavě obhlíží místo pod plotem, kudy se protahují místní venkovní a toulavé kočky, ale mainský mývalí obr se do takové škvíry zkrátka nevejde. Kalíšek zaboří svou tygří tlamku mezi plaňky a ani ho nenapadne, že kdyby chtěl, mohl by celý plot pohodlně přeskočit. Kdyby Hanička chodila ven tak často jako Kalíšek, dřív nebo později by na to přišla. Hanička je koumák.

 

 

Jedno teplé letní odpoledne celá naše rodina uklízela dřevo ze zahrady do stodoly. Bylo krásné počasí, Kalíšek se vyhříval na sluníčku a čas od času si přišel před vrata stodoly pro pohlazení a pár obdivných slov. Hanička seděla za oknem a svého kocouřího strejdu toužebně pozorovala. Není to fér, pomyslela jsem si. Šla jsem Haničku taky pustit.

Opatrně vkráčela do zahrady, jako by tomu ještě nemohla uvěřit a směrem ke mně vyslala jedno děkovné „mňáu“. Vrátila jsem se k ostatním, zatímco kočka se – zatím ještě rozvážně – procházela kolem. Průběžné mňoukání se různě vzdalovalo a přibližovalo podle toho, jak se vzdalovala a přibližovala Hanička.

„Mňáááu,“ ozvalo se najednou trochu tlumeně ze stodoly. Hanička se zrovna šplhala na obrovskou hromadu dřevěných špalků, která zasahovala až k trámům pod střechou. V naší stodole nahoře na trámech jen tak leží spousta desek různých rozměrů, neurčitého původu a stáří, a stejně tak dole na zemi se nachází mnoho všelijakých špalků, špalíčků, klacků a nařezaných či naštípaných dřev. Prostě plno věcí, ze kterých (a taky do kterých) by se úžasně padalo.

 

 

„MŇAU!“ Hanička zněla rozhodně a vydala se z hromady přímo na trám. To už byla celá rodina rozmístěná kdesi dole pod kočkou a všichni jsme se ji snažili nalákat zpátky.

„Mňau, mňau, MŇÁÁU,“ hlásila nám svou aktuální pozici neustále někam pochodující Hanička. Každý z nás tu a tam vylezl buď na žebřík, nebo na nějakou hromadu dřeva, a volal: „Hani, Haninííí, pojď sem!“ Většinou se ale dočkal pouze odpovědi v podobě přívětivého „rrrmňau“.

Hanička pomalu začínala vypadat, že by ráda dolů nebo k někomu z nás, ale nevěděla, kudy a jak. Chvíli byla blízko, skoro na dosah osoby balancující na žebříku, ale za neustálého mňoukání přeskočila na jiný, vzdálenější trám či desku. Objevovala se na různých trámech v různé výšce a zase mizela z dohledu. Několikrát se ocitla povážlivě na kraji nějakého odloženého prkna, div že se s ní nepřevážilo. A stodolou se v jednom kuse neslo její pronikavé „MŇÁU“.

V době našeho i kočičího zoufalství, kdy už i tatínek, který má strach z výšek, vylezl na žebřík, nechala se Hanička konečně ulovit. Tiskli jsme ji v náručí, protože jsme byli rádi a taky proto, aby nám třeba znovu někam neutekla…

„Mňáááu.“

 

 

 

Aktualizováno: 26.1.2012 — 22:40

93 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dneska má svátek Inka. Tak jestli se tu ještě mihneš, přeji vše nejlepší (h) (rose1) (d)
  A já jdu zase spát.

 2. Hanička krásná a chytrá koč (inlove) Když jsem nejdřív viděla fotky, tak jsem rychle zapochybovala, jestli jsou správné – rezatí jsou přece kocouři! Ale bylo to tak, Její zrzavé Veličenstvo je prostě vznešenou Výjimkou 😀

  1. Dede, není to tak, rezavé jsou i kočky, Jamie má rezavou mámu, nepočítaně sestřiček z několika vrhů….Kocouři prý nemůžou být tříbarevní.

 3. To je opravdu moc krásná kočička a jaké má hezké jméno! 🙂
  Mám možnost pozorovat jaké to je s kocouřími výpravami do výšek. Naši sousedi mají kocourka Kočičáka, mourka o něco málo staršího než náš Denis. Kocourek i pes si spolu chodí vyprávět k plotu, Denis vrtí ocasem a vyzývá ke hře, Kočičák se někdy důležitě producíruje kolem plotu, někdy šmátrá po Denisovi tlapkou. Tento Kočičák je domácí a zahradní a když je na zahradě, dělá mu někdo z jeho oddaných poddaných nohsleda, aby kocour nezdrhnul. Což se mu stejně několikrát povedlo. Pro zpestření Kočičák v nestřeženém okamžiku vybíhá na střechu garáže a pozoruje cvrkot. Copak v létě, to ještě jde, to prostě soused nebo sousedka usedne na lavici a počká, až se chlupatec milostivě uráčí slézt. Horší je to v zimě, kdy přichází na řadu žebřík, ale ani z něj nelze na kocoura dosáhnout, takže nastupuje přemlouvání líbezným hlasem a korupce nejhrubšího kalibru ve formě šunčičky – zatímco kocour zasněně hledí v dál. 😀

  1. Na lezeni po vyskach byl nas krasny kocour Glenn, kral stromu. Stromy mu sly dobre, ale mel problemy se strechou. Na vrchol velikeho dubiska se dostal v mziku, z toho seskocil na strechu. Byl to kocour velky, tak jsme ho i uvnitr slyseli dupat po strese. Jakmile se dupot zrychlil, bylo jasne, ze Glenn je ve stresu. On totiz ze strechy na ten dub zpatky vyskocit nemohl, protoze nejblizsi vetve byly velmi tenke, a ze strechy dolu se bal, i kdyz mohl doskocit na kamelie a prodrat se nema dolu. Takze delal neco jako chrlice („c“ s hackem) – stal na rohu strechy, velmi hlasite se dozadoval pomoci, pak hystericky zase pobihal a chrlil na druhe strane. Obcas se do tech kamelii spustil, obcas mu byl pristaven zebrik s dobrotama na schudkach. Slunicko moje to bylo.

    1. Tak štastnou cestu za Duhový most, zrzounku (u) ! Já jsem ve vlastnictví velmi podobného zlatého tygříka…

  1. Moc ráda jsem si o něm přečetla, děkuji za odkaz. Byl to krásný kocour. Na upovídané mám slabost (a štěstí)-

   1. Já mám ukecánka Ríšu. Ten vypráví, co za celý den prožil, jak hnípal v pelíšku, stěžuje si na prázdnou misku, bonzne Meldu se Zrzíkem, pak si řekne o mazlení, kecá prostě furt. Asi měl být nějakým kočičím senátorem. Zrzínek píská a Melíšek tak něžně mňoukne, aby na sebe upozornil, jinak vrká. Každý se projevuje jinak, ale dneska se projevili všichni jako dokonalí ošetřovatelé.

   1. Ri, to je smutný. (hug) Mám velikou slabost na plyšáky se zářivým kožíškem. Asi proto mi byli přiděleni mouratci.
    Kočku, pozdravuj za duhou. (h)

  2. Ri (hug) (u) (hug) , takový krásný výrazný kocourek to byl!
   Šel napřed … a jednoho dne, pro něj za chvilku, pro Tebe za dlouho, protože za Duhou je to s časem úplně jinak, se zase sejdete. A já vím, co uslyšíš jako první:
   K: Mau, to je dost, že jdeš, kde jsi byla? 🙂 (hug) (h)

  3. Děkujeme, takový už je život. Jen místo červeného kocoura v domácnosti teď necháme nějakouz dobu neobsazené

   1. Hehehe, Jak dlouho? my jsme vydrželi necelé dva měsíce! Naštěstí nejsou černí kočkouři plemene pouliční směs nedostatkové zboží a ten náš je opravdu povedený, i když první měsíc s námi vůbec nemluvil..

 4. Krásná kočka. A to komentování každého kroku jako bych slyšela!
  Chvíli jsem dumala, jestli je rarita zrzavá kočka nebo kocour, ale pak jsem se podívala na Haničku a vzpomněla si na Karolínina Zrzínka, a na dumání se vybodla. Radši obdivuju 🙂

  1. Liko, mnohem častější je zrzavý kosourek (inlove)

   a Hanička je mooooooc krásná kočenka a má hrozně miloučké jméno (h) (h) (h) (h) (h) … článek je moc pěkný, pobavilo mě zejména toto: „Mňau, mňau, MŇÁÁU,“ hlásila nám svou aktuální pozici neustále někam pochodující Hanička.“ (chuckle) (inlove)

 5. Hanička není uzpůsobena aby stepovala po trámoví , Hanička je na to aby zdobila, to je jasný. A taky, ře jó, je krásná. Mňau.
  Hezky napsáno. (wave)

 6. Hanička je prostě nádherná. Jak jí to v té trávě sluší. Prostě krasavice. Má tak trochu kukuč Amálky, čemuž se nelze divit, když jsou obě mainky. A ta ukecanost, to je jistě projev plemene. Amálka také musí okomentovat všechno včetně nářku nad mým pobytem na WC. Těším se na další povídání. Moc krásně se mi to četlo.

  OT – zprávy odevzdány, doufejme, že budou schváleny, aby s tím nebyl další problém. Na polích je dokonce i sníh, takže musím akorát psát, psát, psát nějaké ty články … a připravovat práce pro nový projekt. Ale únor je relativně nejklidnější z celého roku. Tak si snad mohu malinko odfouknout.

 7. (sun) svítí, sníh jiskří – počasí zatím drží… Betka kvílí, hrabe, je protivná – faleška zatím drží…

  Naše milovaná Jizerka hlásí každý den nový a nový mrazivý rekord – dneska ráno málem padla třicítka (think) Tak tam asi zítra ráno výletit nepůjdeme (rofl)

 8. Haničko a Kalíšku, díky za připomenutí krásných letních dnů, kdy jsem si užívala pozorování našich tří kočiček, jak objevují zahradu, pro ně vlastně skoro celý svět.. 🙂
  Matýsek, 8 let zcela indoorový kočkour, se při svém prvním výletě tak rozvášnil, že jsem ho musela snášet z vršku hrušky (chuckle) a to jsem tam prosím pěkne v návalu strachu lezla v crocsech, takových gumových bačkůrkách.. Během prvního roku „fitka na zahradě“ shodil ze svých 11 kil téměř půlku 😉 Miuška byla otřískaná lovkyně, když si nesla středem pozemku kamsi „uložit“ krtka, přestala jsem ji raději pozorovat (shake) A prcek Jasmínka, to byl Disney v realitě… šmudlíci moji mňoukaví, kdy sakra přestanou chybět? :S

  1. (h) nezapomeneš nikdy … Prostě zlý člověk ti je všechny zabil… a ty můžeš jen vzpomínat na krásné chvíle, které jste společně i s boxíky prožili (inlove)

   Ale Kosí bratři (cat) (cat) ti trošku náladu určitě spraví (wave)

   1. A to zas jo, oni jsou fakt terapie (rofl)
    Jen jak jsem videla tu zrzavou krasku uprostred zelene.. chjo clovek se neubrani. A vedle clanek o boxicich v nouzi, tam ani nedokazu nic napsat… (think) Teda dokazala bych, ale byla bych desne desne sprosta, ze nemuzu pomoct :S ted uz vubec ne.. Dnesek je pitomej den (shake)

  2. Jako Xerxová, nezapomeneš nikdy, bohužel o to více, protože tě o ně připravil zlý odporný člověk. O to větší bolest a vztek to je.
   Mě se také dodnes strašně stýská po našem kocourkovi a i po staré kočičce, přitom u nich to byl věk a zdravotní důvody, čili něco pochopitelného a ne esence lidského zla. A Amálka, to je prostě něco jiného, báječného, utěší, ale stejně nezapomenu.
   Tak ať ti tví kosí bratři pomáhají se přes to všechno přenést.

   1. Ani nechci zapomenout, to fakt ne.. Jen bych docela uvitala, kdyby zacal mizet takovy ten hnusne bodavy pocit, kdyz si vzpomenu nebo kdyz vidim zrzavy, cerny nebo sedobily mnoukadlo… (u) bleble, to ma pak clovek chvili misto zaludku kulicku a nekam by zalezl.. Chjo!
    Hus abych byla doma a zas se nechala ofelinoterapeutovat (nod)
    Krasny vikend fsem (wave)

 9. Jen prolétám, ale zdravím všechny, oslavence zvlášť (pro jistotu až tak týden napřed). Všem marodům držím palce.
  Hanička je nádherná. Mainky se mi moc líbí. Mají správně dlouhý čumák, krásnou srst a bezva povahu. Hanička je madam. Oba kluci jsou také nádherní. O Apinině slečně ani nemluvím.
  Jenže žádné kočce nemohu udělat, že bych ji přivedla mezi ty naše příšery. Včera jsme byli oba služebně pryč, přijeli o pouhé 4 hodiny později, než se vracíme z práce. Derry dotala amok, vyla radostí, málem mi vyrazila zuby a proběhla se po mně. Skákala až na hlavu. Magor. Ostatní byly jen nepatrně pozadu. (kdo měl pocit, že mám vychované psy?!) K těmhle bláznům by šlo pořídit tak slona, toho by neohrozily na zdraví.

  1. Hale, kdyby ses 4 hodiny o někoho, kdo nejde, bála, tak bys špačkovala. Ony tě radostně vítaly. (*) (*) (*)

  2. Jsem zvědavá, jestli je tento způsob vítání trvalý – přece jen, když člověku vlaje kolem uší 33 radostí nepříčetných kilo, tak se to někdy špatně ustojí (whew) 🙂 Užívám si to taky… 😛

 10. Kočička Hanička je překrásná. (y) (h) Asi by se mi líbilo mít někde domek se zahrádkou, po které by volně chodily tyhle nádherné chlupaté šelmičky; fascinují mě čím dál víc. (nod)

  No, ale ona Rózička se hodně snaží, aby za svými většími mainskými příbuznými nezůstala v činorodosti příliš daleko. (chuckle)

 11. Ta Hanička je ale krásná!

  Doufám, že Karolíně už je líp a jmenovkyni mojí milé přeju všecko nej (rose1)
  Ještě děkuju za včerejší pozdravy. Slibuju, že budu hodná a opatrná!
  A držím Půovi a Veram

 12. No, tak to má zub za sebou a já taky!
  Teď jen vydržet až to přijde k sobě.
  Jsem u kocourků, prášky jsem sezobla a nezbývá než počkat na to až se to zklidní. Hubu mám jak po mrtvici, zkřivenou a znehybnělou, díra je to obrovská, ale ta úúúúleva.

 13. To je ovšem madam kočka. Vůbec s enedivím, že vyleze, kam může. My momentálně vystěhováváme obývák (ano, již týden zde nebyli zedníci), protože se musí vyrovnat podlaha, aby se mohla položit nová. Maceška se cčera procházela po vršku skříní a dlouze meditovala, jestli má nebo nemá skočit dolů. Mušketýr ji radši sundal, aby si košiška nenatloukla.

 14. Tý brďo, rezavá koška! A jaká krásná.
  Ale jinak naprosto chápu. V létě chlapi tahali dráty pod střechou a koška vylezla po žebříku nahoru na střechu a kontrolovala, jestli usazují tašky pořádně. Jenže pak se začala procházet i po hřebeni, nakukovala na balkon a vypadala, že zvažuje, jestli si tam neseskočí. Jenže je tak trochu nešika a užuž jsem viděla, jak se řítí až dolů na vydlážděnou terasu (tak 5-6 m). Junior na žebříku volal a čičikal, na slaninku lákal a milostivá čúza Prašivka nevzrušeně korzovala po střeše. Nakonec přiběhla k žebříku, vysápla Juniorovi z ruky slaninu, vlezla mu na záda a nechala se snést dolů.

 15. Dnes má narozeniny sestra Zuzka! Přeju všechno nejvíc nejlepší! (inlove) (sun) (f) 🙂 (^) (dance) (d) (party)

  1. Milá Zuzko (inlove) , přeju Ti hlavně hodně zdraví, sil a sluníčkové pohody a taky kousek volného času jen pro sebe.
   (h) (f) (sun) (^) (music) (f) (sun) (h)

  2. Milá Zuzko, všechno nejlepší! (inlove) Zdraví, štěstí, lásku a hlavně sílu – máš toho na sobě naloženo moc (party) (h) (f) (^) (d) (dance) (party)

 16. Krásná rezavá kočičí dáma. (h)
  Čeká mě vytržení zubu ;( . Už skoro týden trpím, takže dneska se mi snad uleví. Bojím se, ale co nadělám!

  1. Karolínko budu Ti moc držet palce, aby to nebolelo.
   Problémy se zuby nepřeji ani nepříteli, natož kamarádce. Fúúú, fúúú na bebí.

   Jak ráda bych byla stejně mrštná jako moje čtyřnohá jmenovkyně Hanička. Manžel vymyslel past, kterou mě neustále přesvědčuje o mé nedostatečnosti. Do otvoru na půdu nasadil dveře (aby tam netáhlo a nepromrzal strop). Po žebříku vylezu, není problém, ale tak vysokko, abych dosáhla na kliku dveří tedy ne. Také se bojím výšek. Naštěstí Mňouk transport dolů, z půdy, nevyžaduje.

   1. Děkuji Pitrýsku, jdu tam na 11.00, takže pak půjdu domů trpět.
    Tvůj krásný Mňouk na mne celý týden kouká z malého stolního kalendáříčku a připomíná mi Melíška.

    1. V jedenáct budu ty palce obvzlášť držet, dokonce zažehnu prosebnou svíčičku.

     Mňouk už dááávno není to malilinkaté zmoklé koťátečko z kalendáře, alébrž pán rozsáhlého panství. Tréninky ve volném stylu, kde je mu sparingpartnerem Shelminka, mu vypracovaly figuru, že pan vet obdivně hvízdl. Má kliku, jako vomelíček může chodit ven ale (zatím) se zdržuje ponejvíc v sousedovic velikánské zahradě. A doma je vítám s poctami hodnými panovníka.

 17. Krásne dobré ráno všetkým! Tak tu je holomráz ako vyšitý, už nech ide tá zima v (devil) !

 18. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ááááá – další kus zajímavé smečky se představuje. Po psiskách a slepičkách přichází další díl z kočičí tlupy. Krásně vybarvený kousek (nod)

  Zima je venku značná – je jasno, mínus 12 stupňů… Sníh krásně křupe. Beta nechce vylézt z podpeřiny, venku jsem zatím byla jen já (nasypat do krmítek)

  1. Dobré ráno, u más je mínus deset a Pikan a Norka ven byli nuceni vyrazit na ranní venčení, ale nadšení tedy rohodně nebyli 😀 Hned doma se zachumlali do pelíšků a pokračují v pochrupkávání, docela jim to dneska závidím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN