PSI: Máme doma Fíka, jmenuje se Bessy a říkáme mu Ájo

Psi, kteří doprovází naši rodinu, přichází obvykle náhodně, aniž bychom byli schopni ovlivnit jejich výběr. Je to tím, že sbírám na svých cestách zatoulané, vyhozené, opuštěné, ujmu se těch, o které se jejich páníci už nemohou starat z osobních důvodů a nebráním se krátkodobému nebo dlouhodobému hlídání.

 

V současné době, když počet psů v naší domácnosti poklesl na dva, z toho jeden z útulku a druhý již velmi starý (jeden z mála plánovitě pořízených), můj dospělý syn vyslovil přání: „Já bych chtěl svého prvního, skutečně vlastního psa. Bude to bernardýn.“

Nadšení nevzbudil – takového obra?? K čemu nám bude takový pes. Dva roky bude dospívat se vším, co s sebou péče o štěně a puberťáka přináší, včetně rozsáhlých škod, pak se šest dospělých let za námi rozvláčně potáhne (jsme poměrně aktivní rodina, běhat za koněm asi nebude) a pak už přijde stáří, opět se všemi problémy.

Na druhou stranu si ještě moc dobře pamatuji svou touhu z dob dětství a dospívání, která se mi nikdy nesplnila: mít takového psa, že když ho povedu za obojek, nebudu se muset k němu sklánět. Padlo rozhodnutí: „Když si vybuduješ kotec s boudou, pes nebude chodit do domu a budeš se o něj starat, děj se vůle boží.“ Je pravda, že jsme museli na závěr trochu přiložit ruce k dílu, aby se to stihlo, ale v září přišla šestitýdenní Bessy.

 

Bessy 6 neděl 8 kilo

 

Autor večerníčku o maxipsovi Fíkovi to vystihl naprosto přesně. I u nás by každé ráno byla rozlámaná bouda, kdyby hned od začátku nebyla tak veliká. V šesti nedělích osm kilo, ve třech měsících osmnáct kilo, ve čtyřech měsících třicet kilo. V pěti měsících čtyřicet kilo a kohoutková výška stejná jako u feny hovawarta.

Začal závod s časem, zvládnout celou socializaci, všechny krizové situace, dokud psa unesete. Protože jak chcete přemluvit štěně, že se toho vlaku vůbec nemusí bát, když už ho neunesete a tak ho do něj nedostanete (tak vysoko Bessy ještě nevyskočí)? Naštěstí je Bessy velmi klidná, až flegmatická, a velké obavy neprojevila nikdy (i když Silvestr ji opravdu netěšil). Nerozhází jí auto, autobus, tramvaj, vlak, nebojí se koní, ovcí, krav, lidi i psi má ráda, schody jí také nevadí.

 

Bessy 6 neděl

 

Nikdy jsme neměli štěně tak velkého plemene, největší byl nepříliš vzrostlý německý ovčák, tak mě velmi překvapuje, jak je štěně ještě unavitelné a nešikovné. Ve třech měsících při procházce za půl kilometru začne fňukat a chce domů, ve čtyřech měsících dojde sice tři kilometry, ale stále se drží u mě, takže nějaké trénování přivoláni je nemožné, teprve nyní, po pěti měsících věku, začíná při procházce běhat okolo v menších nebo větších kruzích.

Když si vzpomenu na svého trpasličího jezevčíka, který se mnou chodil do práce, kdy už ve třech měsících zvládal tři kilometry tam, tři kilometry nazpátek, a energii neztrácel, je to nesrovnatelné. Asi to začne až teď, v půl roce? Ale přivolání zatím funguje, umí sedni, lehni, trošíčku zůstaň, pusť, na vodítku moc netahá, spíš se tahá o něj 🙂 , tak snad. Úžasná výhoda je že, protože je tak velká, na nás neskáče.

 

Bessy 3 měsíce 18 kilo

 

A proč jí říkáme Ájo? Měli bychom jí říkat Fíku, ale je to holka. Ale ten večerníček před námi probíhá každý den. Po příjezdu domů se Bessy někde zjeví a rozvážným krokem, lehce mávající ocasem, přikráčí. Okamžitě v duchu slyšíme hluboký hlas maxipsa Fíka: „Nazdar Ájo.“ Ta věta prostě musí padnout.

A tak ji při vítání vyslovuji já: „Ájo, nazdár, nazdár Ájo.“ Když jdeme dojit kozu a Bessy to přijde dlouho, hlubokým hlasem si štěkne. Jiná reakce, než z večerníčku, není možná: „Co zlobíš? To si teda vypiješ!“ Bessy mává ocasem a toužebně hledí na misku mléka, takže v uších zní opět maxipes: „Tak jóó, to si vypiju.“

 

Bessy 4. měsíc 30 kilo

 

I autor televizního Bohouše měl pravdu. Když syn přivezl šestitýdenní štěně, podlomily se mi nohy – tak brzy odstavit tak velké plemeno? Taky, že ano, problémy byly. Pytlík dodaných granulí žvýkalo jen velmi obtížně, ani nenamočené piškoty moc nezvládalo, takže okamžitě přišla na řadu domácí strava – kozí mléko, tvarohy, konzervy a podobně.

Jenže jak zajistit žrádlo, když jsme přes den v práci? Vyrazila jsem do obchodu pro kvalitní štěněčí granule. Neodnášela jsem si jen granule typu junior, ale junior maxi, peněženka lehčí o více než tisíc korun. Jenže když ráno namíchám slepicím vařené brambory se šrotem, je tady Bessy a zaboří čumák do slepičího krmení. Snažím se ji odhánět, ale stejně se nacpe, zejména když přidám syrovátku.

Za třičtvrtě hodiny všichni odjíždíme, tak Bessy sypeme její drahé granule. Jak to dopadne? Ze všech stran se sbíhá drůbež, Bessy si občas štěkne, ale návštěva kotce ji moc nevzrušuje. Nebudu krmit slepice krmením za sto padesát korun kilo! Následoval návrat ke granulím ze supermarketu, vždy něčím, nejčastěji masem, vylepšeným. Bessy to velmi vítá. Vyjede misku, ještě než zavřu vrata, tak pro jistotu dosypu ještě něco suchých granulí. Ty už slepicím dopřeju.

Tak nám držte s maxipsem palce. Ať nám vyroste (stále se musím k obojku ještě trošku shýbat 🙂 ), má zdravé klouby a je pořád taková bezproblémová.

 

Bessy 5 měsíců 40 kilo

 

 

Doplnění článku o pár dní později:

Tak už je to opravdu tady. V šesti měsících. Na procházku se musí jít hned. Ani kávu neukecám. Dobře tedy, alespoň přes tu silnici vydržte. Jasně, hodný holky, tak už utíkejte. Br, na tom poli to fouká, ruce do kapes. Půjdu úvozem.

Ája, jako správně vychované štěně, si mě hlídá. Bere stěnu úvozu téměř kolmo, nabírá rychlost a stáčí se do směru mé chůze. Jen o trošičku ten manévr nevyšel. Dostala jsem naráz do obou nohou. Podťatá ve výšce kolen.  Země pode mnou zaduněla tak, že to Bessy zastavilo. V úžasu se ohlídne. Ležící panička? To je něco nového!!

Než se mi podařilo vyprostit ruce z kapes, už mám celý obličej olízaný, všude jen jazyk a pysky. Řvu jak Jonáš z velrybího břicha: „Fuj je to, ty dobytku!“ Bessy si sedá na zadek: „Něco je špatně? Tak se nezlob, na, pac.“ Konečně se mi podaří zvednout. Špinavá, kulhající, oslintaná, na pravé tváři čtyři čerstvé škrábance od tlapky štěňátka. V hlavě trochu pozměněný refrén písničky „Kdo to řekl, snad ne já? Asi já, že je Bessy pomalá!“

 

 

Aktualizováno: 23.1.2012 — 13:12

61 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. To je krásná Maxipsová Fíková Ája! 😀 I s těmi bezva nápady.Tak ať vám dělá hlavně radost a vyroste z ní zdravá a krásná dáma!

  No a u nás v práci bylo dneska veselo – točily se u nás dva díly pořadu ČT2 Máte mě! Ale všichni byli úžasní, jak filmaři v čele s bezvadnou paní režisérkou, tak Vašek Vydra, který to se zvířátky vážně umí. Poletuška se projevila jako filmová hvězda, její budoucí manžel Úchyl skvěle profackoval kameru (kameraman se profackoval sám, jak při překotném ústupu trefil hlavou futra dvířek), dokonce i obrovitá kobra královská se řídila scénářem 🙂 Mělo by se to vysílat v neděli 19.2. a pak ještě o týden později, ale to zájemcům případně ještě upřesním.

 2. Před lety, u nás v jedné vile s obrovskou zahradou, měli zasloužilou bernardýnku. Byla přítulná, mohla se přes plot hladit, na kolemjdoucí psy neštěkala, jen se očichali.
  A hle jednou se u ní chumelilo 8 štěňat. Pobyla s ní dost dlouho a tak u plotu zahrady na chodníku to vypadalo jako v ZOO. Bylo na co koukat.

   1. jasně – Beta teď v zimě dostává Alavis triple blend pro koně v pracovní a sportovní zátěži… V přepočtu je to za třetinu ze stejného třísložkového Alavisu pro psy…
    Ale ten bych díky složce MSM nedávala zdravému štěněti… tomu stačí i gelapony (chuckle)

 3. Ahoj,
  krásná hojka 😀 jenom bych se přimlouvala za vyhození granulí ze spermarketu a přechod na BARf,nebo na doma připravovanou (hodně o tom napsala paní Zehnerová). Já od štěněte krmila BARfem a Norinka je jak z růže květ. Ehm, teda šedesátidvoukilovej květ 😀 Jinak chápu, že někdo dává přednost granulím, ale pak ne těm blivajzům desetkilozadvěstovkyzlidluňamňam, ale superprémiákům. Oni obřící mívají kvůli překotnému růstu dost problémy s klouby a kostmi – pokud nedostanou co jim náleží. Hodně štěstí s Ájou slintavou 😀

  1. Jo, taky jsem to nějak nepochopila – veterinářka a krmí psa takovým hnusem. A snad by měla vědět, při svém vzdělání, že se sakra liší obsahem minerálních látek granule pro štěňata obřích plemen, od „granulí“(spíše ptačí zob) koupených za pár kaček….

    1. Jasně, když vím, kolik mám v peněžence, tak si k tomu stavu koupím i přiměřeně velkého psa, kterého jsem schopen kvalitně krmit…

     1. no – ono maso a šťouchané brambory se šrotem jsou skoro ideální strava pro mamuty… Ne moc výživná, aby nerostli rychle a možná lepší, než supergranule za 1500,- Kč (chuckle)
      Ehmmm – a to já krmím těmi super granulemi (plus syrové maso, ovoce a zelenina) – ale vím, na čem vyrostla celá řádka zdravých dog v perfektní kondici.

   1. Ivo, já jsem to pochopila tak, že to má na mlsání když je doma sama – ne jako regulérní porci.

    1. A hlavně na rozdávání slepicím, neb je to dobrosrdečná Fík / Ája. Krásná plyšanda. (sun)

 4. Zdravíme další Áju do party, pokud se nepltu, tak už třetí. Jinak u mamutků pozor na krmení, Xerxová by poradila lépe.

  Trochu OT včerejší SOS. Ferda má prozatimní domov, pokud se nenajde definitivní, tak zůstane tam, kde je a nebude mu tam špatně. Zatím se rozhoduje mezi třemi možnostmi. Všechny dobré,každá má nějaké pro a proti. Ale neskončí v útulku a povedlo se to bleskurychle. Zatím je nervózní a pláče po pánovi. V tom mu nemůžeme pomoci. Ale bude mít péči a lásku. Časem ho to přebolí, ještě není starý. Uffff.

  1. To jsem ráda, že to dobře dopadlo. Chvilku to potrvá, než si zvykne na nový domov, ale je mladý, přizpůsobí se.

  2. To jsem ráda, že se zadařilo, chtěla jsem Ti zrovna napsat, že se na něj objevil inzerát na čézetpsu, což mi od majitelky hned na začátek nepřišlo jako dobrá varianta, hodit na něj inzerát, když se pokoušíš najít mu domov někde, kde bys o něm věděla. a hle ono už je to pořešený. Ještě, že čas umí léčit, snad ho to brzo přebolí (jsem v tomhle hrozná, vždy si představím, jak by asi bylo Ešotorovi a sejme mě, jak se ten pesan musí cítit) . Ať se má dobře.

   1. Taky jsem moc ráda. A inzerát jsem včera objevila dokonce na bazos.cz!
    Ale kdyby, nedej bože, cokoliv…, nabídka hlídání stále platí. Doufám, kvůli Ferdovi, že toho nebude potřeba.

  3. Taky jsem moc ráda, že se našlo tak rychle řešení. Snad Ferda bude mít brzo své opravdové doma, ať už tam, kde teď je, nebo někde jinde. (h)

 5. Jéé, Fuky má Áju! (inlove) (y)
  To je krása, takový rychle rostoucí plyšáček. 🙂 Sousedka mívala Dikouška – bobtaila – a říkávala, že v podstatě v bytě zabere méně místa než nějaký mrňavý plašan, který lítá sem tam pod nohama. Že to jen chce naučit ho, aby nelehal na riziková místa, jako například před dveře na záchod. (chuckle)
  (Teď má westíka a tvrdí, že tehdy mluvila nic než pravdu, čistou pravdu.)
  Milá Fuky (inlove) , doufám, že dorostenka tady bude mít své stálé okénko! Protože určitě bude co o ní psát. (nod)
  Přeju všem krásný den. (h)

   1. Bedo, mrknu na to až večer. Taky jsem koupila kulodráhu ale Čita ani Mia si s ní nechtějí hrát, jedině, když tu kuličku pošťuchuji sama, tak sedí a čučí. (wave)

 6. Jéééé, další Ája, jako šestitýdenní vypadá jako plyšová hračka s nádherným kukučem. Hmm, teď už je to asi pěkně živá hračka. Já bych si na takového obra netroufla, ale závidím, že se nebudete muset ohýbat k obojku.
  U nás na kopci a v parku mají velikánští psi trochu smůlu, majitelé ostatních psů středních velikostí nechtějí, aby si ti obříci s nimi hráli, aby je nepochroumali. Já to neřeším – Arina si to ošéfuje sama 🙂

 7. To je kouzelné štěně, přávidím!

  Jinak, moji milí, moc a moc děkuji za včerejší podporu, zvládli jsme to statečně a Micinka všem mává tlapkou z druhého břehu. Řekla jsem jí na cestu, že na ní myslí moc hodných lidí a taky dostala nakázáno, aby tam všechny od nás zvířetníků pozdravovala a dala jim čumákovku (h)

  1. Ahoj Jano Bu. jsem ráda, žes to zvládla. Micinku už nic netrápí, zvířata nemají trpět. Tak foukám na duši.

  2. Jani (inlove) , tahle služba je nejtěžší ze všech, je o lásce. A to prostě bolí vždycky. Objímám Tě, jsi hodná a statečná. (hug) (h) (hug)

  3. Jano myslím na Tebe! Měla se u Tebe dobře a pomohla jsi jí odejít, aby netrpěla, to je to nejkrásnější, co zvířátko může potkat. (h)

 8. JÉÉÉÉÉÉÉÉÉÉ KŮŇ FIKUS S JEZDCEM ÁÁÁÁJOU!!

  Fuky – ona je…. úžasná!

  A ešivá už máš péra z gauče, aby mohla Bessy/Ája začít trénovat, aby byla tím Mistrem ve skoku pro něco? (rofl)

  Přeju hodně prima společné zábavy.

 9. Ája je nádherná! (inlove) Mamutíci se mi na pohled moc líbí, hlavne pyrenejští horští psi, ale nějak si na ně netroufám 🙂 Tak ať se dál skvěle bavíte a určitě o Áje (na NZ už toho jména třetí 😉 ) ještě napiš

 10. omlouvám se za potíže s přístupem na Zvířetník – problém je na serveru, psala jsem tam a žádala o urychlené vyřešení. tak uvidíme, jak jim to půjde…

 11. Ája je krasavice – Ešus a Pedro se mohou těšit 🙂
  Ale jak roste – vždyť to musí být při té rychlosti slyšet!!

  1. Áno, tato velikost je přesně dle buldočíkova vkusu. Von fakt není troškař 🙂 .

   Krásná medvíďatá holčička! Hodně společné radosti! (sun)

 12. Jé, mimi bernardýna, to je hezký!!! Takovýho „drobka“ jsem teda nikdy naživo neviděla, vždycky už jen velké psy.

 13. Jééé, to je nádherná Ája ! (h) (inlove) (hug)
  Takovej drobek štěněcí. (rofl) To musí být řuchy při nárazu do kolínek. Ti mladí rozežranci nevědí roupama co by. Naše Ája vydrží okusovat Daníka do úmoru a ten ťuňťa drží a drží až má oslintaný uši jak babička po trvalé ondulaci. Fotím pilně.

  1. Foť, foť. Doufám, že se s ní seznámíme na Podmitrově (wave) Arinka se už těší. A já taky.

  2. Je to psina to pozorovat, viď? (inlove) Kazan má trvale ožužlanou hřívu na krku a zejména za ušima – ony ty vlčí uši nejsou zdaleka tak žužlací jako kokří. A Kazan taky drží… (angel)

 14. 😀
  No to je nádhera – mimínko od bernardýna, puberťák od bernardýna, to je tedy NĚCO. A vám to pěkně šlape!!

 15. Jako bych před sebou viděla Mimi jako mimi, rostoucí o kilo za týden, úplně před očima. Ovšem to, že obří miminko se velmi brzy unaví, to jsem věděla, ale stejně jsem ho většinou z procházky donášela přehozeného přes rameno.
  Pozor jen na to krmení, u těhle maxipsů je to docela alchymie, vidím to na Majdě jak tam něco chybělo. Přeji synáčkovi takového kámoše, jakého měl náš třináctiletý Kuba v Bobánkovi. Stále je vidím, čtyřicetikilové miminko tahá Kubu za nohu po bytě

 16. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jéééé – další mamutík na Zvířetníku (nod) . Však ona Ája doroste do pohyblivého těla – a pak bude k neutahání. Bernardýn nebývá až takový klidný méďa, jak si všichni představují… umí být i dost ostrý. Ale s dobrou socializací a laskavou smečkou kolem to dokáže být obří psí zlatíčko (inlove)

  Všechny zaráží šest týdnů – je to brzy, ale já si taky Betu vyprosila hned na povolených 49 dnech… A to považuji za rozumné, alespoň osm týdnů nechat štěníky doma, ve smečce sourozenců… nevydržela jsem…

  Jinak nukleární hovado, které coby jemná fenečka mělo 62 kilo na jedenácti měsících… znám moc dobře… (rofl)

 17. A to se smí dávat štěňátka v šesti týdnech? My máme v chovatelském řádu, že štěně může jít do světa až po dovršení 49.dne.

  1. to neplatí jen u Vás – to je závazný bod platný pro všechny chovatele… Ale chovatele. Většina fen v tomto věku už nekojí a všechna práce o vrh je na lidech … tak se spousta štěníků vydává do světa dřív, než zákon dovoluje. U bezpapíráků běžně, u papíráků často hned po načipování a kontrole vrhu…

   1. No jo, no, já mám matky údernice – loni Fleur kojila štěníky do devíti týdnů, letos do osmi (už šli z domu) a byla ochotná pokračovat s Ellininými. Ellie se nechala cumlat od posledního štěněte taky do devíti týdnů. V šesti týdnech je ale štěňátko opravdu ještě malé, myslím si, že ještě tu mámu potřebuje. Taky se mi zdá, že štěnda, která šla od nás na osmi týdnech, na tom byla lépe než sedmitýdenní, míň smutnila, líp jedla a už to byli sígři, kteří se jen tak něčeho nezalekli.

    1. Taky dávám radši až v 8 týdnech. V 7 jen když na tom noví páníčci trvají. Po 10 jsou už destrukční jednotka, to už se těším, až vypadnou. Ostatně máme nakryto. Ája – naše černá fletí Ája, bude mít štěňata, poslední vrh (ještě jí není 7 let, ale řekla bych, že 3 vrhy stačí)

     1. Sličná babi Ája bude mamkou? Tak všechno nejlepší. A ať je všechno v pohodě. (sun) (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN