BTW: Věci, které nepochopím

Šla jsem tuhle ve Dvoře Králové po pěší zóně a potkala mladou paní s kočárkem a moc hezkou fenkou. Fenka byla zhruba střední velikosti, hnědočerná, vypadala tak nějak lovecky. Paničce jsem ji pochválila a chvilku jsme si povídaly, jak už to mezi pejskaři bývá.

 

Potom ovšem řekla něco, co mě zarazilo. Prý bude mít fenka na jaře štěňata, aby si zaplatila veterináře. Tomu jsem nerozuměla. O chovu psů něco vím. Vím, kolik stojí péče o březí fenu, veterinární dohled, piplání štěňat přecházejících z mateřského mléka na tuhou stravu, očkování, odčervení. Chovatelé velkých plemen psů ostatně mívají z odchovů málokdy nějaký výraznější finanční zisk.

Mluvím ovšem o skutečných chovatelích, ne o bezohledných množitelích. O těch, jejichž cílem je vyšlechtit kvalitní, zdravé psy. O těch, kteří se snaží, aby jejich odchovy byly pokud možno spolehlivé v povaze i v případných pracovních vlastnostech a bez dědičných nemocí.

Podívala jsem se na fenku, která měla ve svém rodokmenu nejisté množství větších psů – prý především labradory a také německého ovčáka. Obě tato plemena trpí např. dysplazií kloubů, těžkým degenerativním onemocněním, které zvíře bez odpovídající zodpovědné péče (a někdy i s ní) nejdřív ochromí, později bývá pro trvalé bolesti utraceno. Léčení je drahé a většinou obtíže jen mírní.

Díky bedlivému sledování a vylučování postižených zvířat z chovu jsou nyní čistokrevní psi mnohem zdravější než bývali a jen málokdy se v odchovech objeví jedinec s těžkým stupněm poškození kloubů. Navíc, jsou-li zvířata z tohoto hlediska sledována, je možné jim i s postižením prodloužit a zkvalitnit život přiměřenou péčí a pohybem.

Kdo však kontroluje zvířata takto bezstarostně množená? Nikdo. Lidé si za babku kupují voříšky s pevnou, leč hloupou vírou, že jsou zdravější. To bývali – ale jen ti, kteří v prostředí vesnického nebo městského „přírodního výběru“ přežili.

Tato fenka nebyla klasický voříšek, ale kříženec. Naděje, že zvíře z divokého křížení plemen často postihovaných nějakou degenerativní chorobou bude naprosto zdravé, je skutečně nevelká. A to jen bůh ví, s jakým zvířetem se ji rozhodnou spojit.

Když takový pes, na kterém se ušetřilo, onemocní, tak buď ho jeho lidé milují a snaží se mu pomoct a levná koupě se jim zatraceně prodraží, nebo ho prostě nechají uspat a půjdou si pro jiné laciné štěně. Ostatně je-li štěně hodně levné – jaké péče se mohlo dostat jeho matce nebo jemu, když je vše drahé?

Občas se stane, že se nepodaří fenku uhlídat a příroda někdy vytváří krásné psy. Někdy také vytvoří psy podivné, nejisté a nestabilní v povaze. Někdy jsou štěňata zdravá, jindy ne. Co s nimi, když je nikdo nebude chtít? No hodíme je k popelnicím nebo do nějakého útulku. On si je někdo vezme a ještě bude mít dobrý pocit, že je zachránil.

Ano, někdy člověk fenku neuhlídá, ale co proboha vede lidi k tomu, aby takové psy úmyslně množili dál? Navíc s vidinou výdělku, který při aspoň přiměřené péči a přiměřené ceně za nejistého křížence podle mého nelze dosáhnout?

Podívala jsem se smutně na fenku. Holka zlatá, proč paničce prostě nestačíš taková, jaká jsi?

Aktualizováno: 17.1.2012 — 18:01

110 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Náš Fredy byl z útulku, kde ho majitel odložil, protože se nechtěl rvát v aréně. Po čase jsem zjistil majitele chovné stanice, který „vyráběl“ bojové plemeno pro rusy na zápasy.Když mu na to přišli měl po breberkách. Tátu Fredyho koupil tehdy za 100 000.- v americe a mámu za šedesát v anglii. Proto asi má Freďas takovou výdrž.Štěňata tady prodával za patnáct tisíc a hrozně se divil, že jsme ho získali za pět stovek, za očkování v útulku.

 2. Tosco, bravo !!! Prave jsem k tomu tematu chtela neco poznamenat, ale nerekla bych to lip, nez ty. (Nejak mi neslo odpovedet pod tebou, tak to lipnu sem nahoru.)

 3. Měli jsme před deseti lety z útulku fenu brazilské fily. Nádherné žíhané zvíře, které mělo pouze šest let. Když jsme zjišťovali odkud pochází, bylo nám sděleno, že z chovné stanice, kde jí „vyždímali“ a dali do útulku. Žila už pouze dva roky a odešla na rakovinu mléčné žlázy. Nepřeji nikomu co jsme s ní prožívali. Byla operovaná, ale měla už metastázy. Píchal jsem jí doma injekce, protože jsme bydleli na horách a nedalo se tak často jezdit vetrináři. Nakonec jsme jí stejně nezachránili. Představte si, že ten náš útulkový pitbul Fredy ještě stále žije. Je mu čtrnáct, „absolvoval“ dvě mrtvice, jednu otravu od nějakého dobráka, který mu hodil za plot jed, měsíc byl v komatu na kapačkách a myslím že mě ještě přežije jako „Makropulos“.

  1. astere! (wave) (inlove) To je báječné, že ses zase jednou zastavil, doufám že to bude častěji. A Fredy je zkrátka pašák! (y) (y) (y)

  2. astere ! To je dobře,že jste dal vědět jak je.
   Fredy je hrdina. Držte se a ozvěte se zase, přijďte pobýt. (y) (h)

  3. Jeeeeee Aster! 🙂 To mám radost, že Freďouch žije. Je to frajer! Posílám podrbání veliké a tuze mávám! 🙂 🙂 🙂

 4. Asi jsme se s takovými množiteli potkali skoro všichni. Já mnohem víc u koček. Přesvědčení, že si kočka poradí, je všeobecně uznávané. A tam jsou konce snad ještě horší.

 5. pozdravuje vás všechny Zana (nod) Už se jí vrací humor, ale o návratu domů se zatím nemluví.

   1. Zdeno, s dovolením se připojím.
    Myslím na ty naše Zvířetníky potřebné, každou chvíli a přála bych si moc jejich uzdravení. (h)

  1. Ach to je dobre; jak se vrati humor, hned je lip. (h) Fakt na zanu myslim posledni dny furt. Zana, co musi trajdat krajinou a fotit cesty a stromy.

 6. Trochu O. T. ale:
  Včera jsem cestou od busu MHD viděl hejno sýkorek mlynaříků. Dva dlouhoocasé rodiče a šest ještě zcela nepřepeřených krátkoocasých mláďat! (Příroda už blbne skoro jako naši politici 😀 ) A podvyživeně, nebo mrazem zkroušeně rozhodně nevypadali.

 7. Víte, mě na tom připadalo nejhorší to, že jsem tak zvyklá uvažovat v úplně jiných dimenzích, že jsem ji v prvním okamžiku vůbec nepochopila. Snažila jsem se jí potom dát pár opatrných otázek ohledně udání štěňat a ceny za jejich ošetření, ale když mi řekla, že štěňata se určitě udají, protože tahle fenka byla taky poslední, když si pro ni přišla, tak jsem to vzdala. No, třeba o tom později popřemýšlí (think)

  1. Dede, teď jsi přistoupila k „jelitu“ věci. Různí lidé uvažují různě a lidská blbost je nejen neléčitelná, ale někdy k uzoufání. (headbang)
   A chybí jakási korekce podle které by šlo obecně poměřovat.

 8. Jojo, některé mýty mají tuhý kořínek. Já teda nevím, ale pokud má někdo pocit, že se zvíře musí vyplatit, ať si pořídí slépky.

 9. Tohle dobře znám od sousedky. Má fenu rotvíka tedy dneska už dvě. A protože štěňata musí být tak loni ještě ani ne dvouletou připustila. Měla v dubnu 12 štěňat, zústalo jich snad devět, nějaké prý zalehla nebo co. Ale pak ta potíž s jejich odbytem. Jedno půjčovala známým přes prázdniny na hraní dětem, další si vzali přizpůsobiví spoluobčané, ani nevím jak se jich všech zbavila, kam je rozdala. Jedno si nechali a tak mají fenky dvě, teď ji každou chvíli utečou a běhají po vesnici a po lese. Já vím, že jsou hodné ale kdo nepsí potká dvě rotvajlerky tak je asi v šoku. A moc bych za to nedala, že ta druhá fena bude ,,muset mít“ také štěňata. a ta holka – máma od dvou dětí si nedá říct aby nemnožila.

 10. Na psech se dá vydělat jen ve dvou případech.
  Pokud má člověk dobře zorganizovaný velký chov s kvalitními psy a velmi se kolem toho nadře. Z kvalitního chovu se něco prodá do ciziny za téměř západní ceny, což vlastně chovatele živí. Ostatní spolkne provoz.
  Člověk je bezohledný množitel, který má místo fen fabriky na štěňata. Musí ještě chovat populární, dobře prodejné plemeno (malé plemeno je výhoda, jorkšír apod.). Velmi pravděpodobně kašle na odčervení, očkování a péči o štěňata. Je schopen dát 5-6 týdenní štěně, které by mělo být u mámy (chovatelský řád má dolní hranici odběru stěněte 50 dní.)
  Jinak se odchov s bídou zaplatí (jen výdaje za veterinární služby při odchovu většího plemene s 7-10 štěňaty a péčí o fenu jsou někde mezi 12-20 tisíci, podle počtu štěňat, toho, co si člověk umí udělat sám). Pokud člověk se psy nic nedělá (nechodí na výstavy, na zkoušky) levně krmí, pravidelně každý rok odchovává od většiny covných fen ne příliš drahá štěňata slušné, ale ne špičkové kvality, tak něco málo vydělá. Ovšem hodinová mzda chovatele je naprosto směšná. Vím o čem mluvím. Svůj chov dotuji, nejsem dobrý obchodník (máme za nadprůměrnou kvalitu podprůměrnou cenu, fena rodí za 2 roky,myslím).
  Mladá dáma se bude divit, jak málo vydělá. Nebo bude chudák fena a chudáci štěňata.
  Máš pravdu, lidská blbost je neuvěřitelná ;(

  1. Jj, představy lidí, o tom, jak moc se vydělá na štěňatech…Ve vedlejší dědině má chlap choďandu,podle chování je hladový, že by si užral i nos mezi očima, a ten chlap je tak neomalený, že každou chvíli otravuje, že potřebuje poradit (fenka není můj odchov, takže mi to moc po chuti není). No a minulý týden zase volal, jestli bych mu poradila, kde mu v Přerově udělají nejlevnější RTG kyčlí. Tak jsem mu řekla, že jsme byli rovnou u hodnotitele v Hradci, to se kroutil, že má moc práce, je to daleko..to chápu, ale nechápu jeho zděšení, že bude muset platit za snímek a pak vyhodnotiteli za vyhodnocení. Jeho výkřik – A TO SE MUSÍ PLATIT? mluví za vše. Tak jsem ho ujistila, že je to prd proti tomu, jak se točí peníze, když se narodí štěňata, ani jsem mu neřekla částku a on už naříkal, že cesta za psem něco stojí (nejspíš bude otravovat s tím, kdy má jet krýt..), a bude se muset krmit…A to se obávám, že si nezřídí registrovanou stanici a bude otravovat, aby mohl štěňata odchovat pod patronací jiné chovky (tedy u nás NE, to bych na něj vzala klacek, kdyby s tím přišel)…

   1. A to si určitě chlap myslí, jak ses teď napakovala na prodeji dokonce dvou vrhů 😉 . Přitom na začátek odchovu aby měl člověk naspoříno, protože jen platí a platí. V ideálním případě se to pak vrátí a ještě něco zbyde (ovšem psi výdělek spotřebují hodně rychle – baští i když nerodí 😉 očkovat se musí…). A to jsem neměla daleko k psovi (takže bylo levnější to zkusit než platit stanovení hormonů v krvi), poplatek za krytí jsem platila až po prodeji prvních štěňat. Kdepak, zbohatnout na psech moc nejde. Já tvrdím, že jednoho dražšího koníčka si mohu dovolit 😛 Dělám to totiž proto, že mě to baví.

    1. No to si určitě myslí 😛 . Ten slavný výdělek komentoval můj muž slovy – tak teď jsme asi na nule („zaplatily“ se kotce, psi, zřízení CHS, krmení a další věci), na dalším vrhu zbohatneme (rofl). Jo, je příjemné vidět ty peníze na hromádce a nevidět přitom, jak z druhé kapsy plyne mohutný tok veterinářovi, granulmanovi, lékárně za savé podložky, ČEZu za elektriku, řezníkovi za maso…

     1. Jeden z našich sousedů na chatě naletěl nějaké pochybné agentuře a pořídil si činčily, s tím, že od něj budou mláďata odebírat. Postavil si doma v obýváku takový jako ,,činčilí ráj“, pořídil párek a začal množit, Povedená agentura se, pochopitelně už nikdy neozvala a soused si s rušením nadějně rozjetého chovu také užil své. Z čehož plyne, že nejvíc a nejsnáz se dá vydělat na lidské blbosti a nenažranosti. A pokud se tyto dvě vlastnosti (prakticky vždy), sejdou v jednom těle, jsou výsledky opravdu třeskuté. Já jsem zase včera zavolal policajty na jakési dva týpky, kteří se mi pokoušeli vnutit zabezpečení již zabezpečených dveří. Policajti přijeli do dvou minut a týpky chytli ve vedlejším domě. (Oba celostátně hledaní, nenastoupili do výkonu trestu). Policajty jsem rovněž poslal na propagační akci firmy Top Moravia; to je ta banda darebáků, co si pozve několik seniorů na prezentaci a pak je násilím nutí k odběru předražených šmejdů, doufám, že to bude naposled, co v mém okolí takováto podvodná akce proběhne.

  2. Kdysi za totáče měla kámoška basetku, byla v invalidním důchodu takže se jim věnovala 24 hodin denně, při deseti štěndech po 2 000 si vydělala na barevnou televizi, neboli půlku jí stál odchov a půlku měla výdělak

   1. Musela se trefit do doby, kdy byl baset módní plemeno ( za dalmatina s PP jsem tehdy v roce 80 dala 1500.- ), jinak by takové peníze nedostala. A chovatelská stanice byla za 500,- ještě v roce 96, když jsem ji vyřizovala pro nás. Očkování se moc neřešilo (povinná byla jen vzteklina a ta byla zdarma kvůli epizootické situaci), odčervení bylo až u větších štěňat neb byl jen Helmirazin. Takže náklady tak velké nebyly. Televize stála nějakých 10-15 000.- Takže malou by za to koupila. Dnes bych si za výdělek také koupila televizi 😉 a lepší. Pokud by člověk uvažoval o výdělku, musí počítat i co sežere fena, nejen štěňata. A nejen po dobu březosti a kojení…

 11. Tady na dědině se štěňata kříženců rozdávají, protože fena třeba zabřezne se sousedovic psem- no jo, skrz plot to jde taky, že… a kdo by si bral na období hárání do domu fenu, když je jinak pořád na dvorku. Pokud je štěňat moc, tak se „zredukují“. Nechci vědět jak. A dědina je plná berňáků, protože tu někdo měl fenu, co rodila štěňata každého půl roku. Před půl rokem tu někdo rozdával moskevské strážní psy, protože štěňata moc žrala a nikdo je nechtěl. Obecně mám djem, že je psů všude nadbytek právě kvůli tomu, že „fena si na sebe musí vydělat, každá fena musí mít aspoň jednou štěňata“ a podobné bláboly. A už i chovky mají potíže prodat štěníky. Takže když se mě lidi ptají, jestli Světluška bude mít štěňata, říkám, že nejspíš ne.

  1. V naší vesnici se jednou sešla zajímavá kombinace – fenka byla sibiřský husky a pes hladkosrstý jezevčík (ptáte-li se, jak se jim to povedlo, tak úplně jednoduše – s pomocí nějakých zedníků, kteří tady tou dobou pracovali a připadalo jim to vtipné… Ha, ha, ha (punch) ).
   Štěníci byli krásní, někteří víc do jezevčíkova a další se zas víc podobali matce. Všichni našli své nové majitele. Jednu fenečku si vzala paní přímo z vesnice a co všechno si u ní ta fena musela zažít, radši ani nebudu detailně rozebírat. Hnus! Volně pobíhala po dědině a tak z každého hárání byla spousta „nechtěných“ štěňat. Štěňata byla tedy vždy „milou paní“ do jednoho odstraněna (neptejte se, jak 🙁 ), a to někdy i víc jak po týdnu, co se o ně chudák fena starala… :@

 12. By mě zajímalo,kolik budou mít ještě dětí,aby se to vyplatilo, teda zaplatilo…. 🙁

  1. Ehm … jsou tací co i tohle přesně z tohohle důvodu dělají. A odvážil bych se říct, že těch podobností je víc. Snad až na tu dysplazii.

   1. No – při pohledu na místní snědé domorodce jsem přesvědčena, že nějakou formou displazie trpí většina těch …. ech potomků. (tmi)

    1. Já to myslela na tu paní, co jsi potkala..jestli tak neuvažuje i i těch svejch potomků…
     🙁

     1. Já jsem tě pochopila, ale diskuze se rozvíjí dál. A já jako vydavatel jsem osobně zodpovědná za to, že zde nebudou některé druhy výroků. Nechci přistoupit k mazání, dokud to nebude nutné.

      1. Tolik ke svobodě slova.
       Víra sociálních inženýrů, že když o něčem zakážu mluvit, tak to přestane existovat, je … věčná a odolá bez problémů všem opačným zkušenostem.
       Dělat ze společnosti papiňák je nebezpečné … a i ten papiňák má záklopku, kterou může odpustit páru.

       1. A pro případ ucpání ještě nevratnou pojistku. Jenže když selže oboje, jako kdysi u těch elektrických bojlerů v Lounech, tak padají zdi a bývají i mrtví. A mazáním a cenzurou se nic nevyřeší, jenom se z jednoduše řešitelného problémku udělá neřešitelný obrproblém.

          1. Ale majitel domény odpovídá za obsah webu. Ono je to trošku přenesená zodpovědnost, daná smlouvou s majitelem serveru, na kterém je doména provozována (jsou tato data uložena). Majitel domény je zodpovědný za to, že na jeho doméně nebudou provozovány stránky, které jsou v rozporu se zákony ČR. Navržená věta majitele domény této zodpovědnosti nezbavuje. Myslím, že zvlášť veřejně přístupný web by se měl vyvarovat textů porušujích zákony. Pokud by někdo (kdokoliv) Dede oficiálně upozornil na to, že jsou zde příspěvky porušující zákony ČR, je povinna je odstranit jinak to porušení zákonů jde za ní. Záměrně vynechávám to, že by o nich věděla a nechala je tady, protože pak by ten zákon porušila ona a vědomě. A to mazání je to, čemu se Dede samozřejmě chtěla vyhnout.
           Ono je trošku rozdíl vypustit „z huby“ něco nezákonného při pokecu s kámoši a něco jiného to vyvěsit na veřejně přístupnou nástěnku. Notabene zálohovanou. A že si majitelé serverů, na nichž domény běží, dělají zálohy, tím si můžete být jist.
           Zákony se vám líbit nemusí, to však neznamená, že by mělo být tolerováno jejich porušování.
           A co se týká svobody slova (projevu), pokud je mi známo, ani tato svoboda není absolutní, neboť nezahrnuje např. projevy nenávisti.

  2. Poptejte se na čekajících na sociálce, ti v tom mají dokonalý přehled, Podmínkou úspěchu je tmavší barva pleti a ,,rázné“ vystupování. (Na Slovensku tyto dávky zkrouhli, strop, bez ohledu na počet dětí je na úrovni našich 10.000 Kč na rodinu).

 13. Milá Dede, do kamene tesat!
  Jo, a ještě jeden argument mám moc ráda: abychom si užili šťěňátka, koťátka, však on si ty naše jedinečné někdo vezme. A když ne? Hmmm, ale my je mít nemůžeme, on se někdo najde.
  To mi vždycky docházejí slova.
  Potřebný článek!
  Přeju všem krásný den! (h)

 14. Milá Dede,je to fakt hrozný. Lidská blbost je naprosto neporazitelná.
  Můj život od malého dítěte je spjat se psy. Osvětu o chovu psů a koček provádím desítky let v blízkém i širokém okolí. Někdy , ále co někdy, stále, mně to připadá jako boj s větrnými mlýny, zejména když slyším vzdechy o nechtěných koťatech, štěnatech atd. Jsou chvíle kdy bych nejraději použila fyzické násilí a to i na sousedy. Už jsem si říkala, že budu platit inzerci s výzvou aby tito všichni rádoby chovatelé zvířata nemnožili.
  Ty pověry o nutně rodících fenách, následně zdravých, mně dovádí k amoku. Co s tím? A tak odpověď na Tvou otázku v předposlením odstavci, co je k tomu vede, zní aspoň ode mne, jejich neskutečná blbost. (headbang)

  Díky za toho pejska, co se asi už vrátil k páničkovi. (h)
  Ája II. (sun) (inlove) je už v dobré kondici a tak pojedeme čipovat a očkovat.

  1. Pověra o tom, že by fena měla mít aspoň 1x štěňata aby byla zdravá je děs. Navíc to nefunguje. Je jistá pravděpodobnost (asi 1,5 násobek průměrné populace, takže velmi nepřesvědčivé), že fena, která měla alespoň 3 vrhy má menší šanci mít zhoubný nádor mléčné žlázy. To je vše. Mimochodem tato pravděpodobnost se považuje za rizikový faktor s nízkou významností.
   A pyometra – zánět dělohy? Měla jsem 2 dalmatinky. Kora měla jedenkrát štěňata (tehdy ještě nebyly výsledky studií publikovány a tato blbost se tradovala – je to skoro 30 let). Měla (ke stáru) zánět dělohy, který ji skoro zabil. Nakonec uhynula na nádor, možná původně mléčné žlázy. Bekina nikdy štěňata neměla (bázlivá povaha). Dožila se stejného věku jako KOra, bez nádoru, bez pyometry. Uhynula na srdce. Je to jen jeden příklad, ne tedy vědecký důkaz. Snad ilustrativní

 15. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jojo, buď si musí na sebe vydělat, a nebo musí mít jednou štěňátka, aby byla zdravá. Jedna blbost větší než druhá… Kousek od nás bydlí mladí lidé a na zahradě mají kříženku zlaťáka. Nechali ji nakrýt a měli skororetrívry. Roztomilé. Prodali je. Za půl roku měli další várku – bylo jich hodně. A prodat štěnítka nešla… Cena za štěně se snižovala a snižovala až na nulu. A stále 3 zbývala a žrala a rostla … Od té doby další drobotina nebyla. Doufám, že je tato výdělečná činnost přestala bavit (devil)

  1. To znám, proč ještě chovám? 😉
   I když na nulu jsme nešli, jen na náklady. A to těžko říci, jaké měli štěníci kyčle. U goldenů a labradorů (berňáků, něm. ovčáků) je to zvlášť nutné hlídat. Já jsem hrdá, že z rentgenovaných štěňat máme samé negativní kyčle (první vrh půlka, z druhého a třetího zatím málo).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN