KOČKY: Patálie s Pepitem

Nejmladší kocourek Pepito je nejhodnější a nejtrpělivější, troufám si tvrdit, ze všech našich zvířat. A co mu taky jiného zbývá. Tento mainský mývalí kocour totiž asi trpí potravinovou alergií.

 

 

 

Modrá mainka byla vždycky můj sen. Takže když přišla zpráva, že chovatelka, od které máme obě předchozí kočky, ruší chov a stávající koťata levně prodává, byla jsem nadšená. Mezi koťátky byl, ne sice čistě modrý, ale modrý mramorovaný, plyšově vypadající kocour Pepito. Tou dobou jsme už bydleli v domě na vesnici, takže i místa bylo dost.

Při nejbližší příležitosti jsme se jeli na koťata podívat. Byla kouzelná, hravá. Chtěli jsme si prohlédnout i jejich otce, který na fotkách vypadal impozantně – velká tlamka, rysí štětičky na uších, zkrátka šelma, jak má být. Paní chovatelka nám ho tedy přinesla ukázat, ale jen tak rychle mezi dveřmi a pak ho zase vrátila do jiného pokoje. Zdůvodnila to tím, že je to „asociál“, že je „divnej“ a že do chovu se nehodí a čekala od něj víc. Koťata se vůbec netvářila asociálně nebo divně, tak nám to bylo jedno.

Na otázku, proč ruší chov, odpovídala vyhýbavě, že ji zklamali lidé. Po roce jí někdo vrátil kočku, kterou si od ní dřív koupil. Tenkrát jsme se neptali, proč tu kočku vrátil. A i když vím, že já bych po roce zvíře už nikomu nedala, dnes bych se na ten důvod zeptala.

Když k nám Pepitek přišel, proběhlo nějaké to kamarádění se zbývajícími členy naší smečky. Pak dostal kapsičku, jakou dostával i ve svém původním domově, napapal se a hned se vydal na záchůdek. Radši ani nebudu popisovat, co tam zanechal. Průjem jako hrom.

 

 

Prvních několik dní jsme se uklidňovali tím, že je to ze stresu. Změna domova, spousta cizích zvířat… Dalších několik dní až týdnů jsme do kocourka, který sice rád a hodně papal, ale díky špatnému trávení příliš nepřibýval na váze, cpali všechno možné od Smecty po Probican. Bez výsledku.

Obrátili jsme se na veterináře. Pepi dostal odčervení a potom dokonce i antibiotika. Bez výsledku. Na veterině navrhli ještě poslední možnost. Hypoalergenní granule pro kočky, které jsou alergické na normální krmivo. Moc jsme nevěřili, že by to mohlo zabrat, ale světe div se – brzy jsme v kočičím záchůdku našli důkaz, že to opravdu zabralo!

Protože naše kočky jsou více méně pořád spolu, začali jsme kupovat hypoalergenní granule pro všechny tři. Veterinární dieta nepatří zrovna mezi nejlevnější, ale hlavně, když pomůže.

Z Pepitka vyrostl krásný, milý, hodný, mazlivý kocour. K dietním granulím začal občas dostávat šunku nebo jinou dobrůtku a jeho střevo už to zvládalo. Mysleli jsme, že je po problémech.

Ale… Už dřív se stalo, že jsme Pepiškovi našli sem tam malou oděrku v kůži, většinou v oblasti krku nebo kohoutku. Často skákal a běhal po verandě, takže se nebylo čemu divit. Odstranili jsme veškeré trčící hřebíky z trámů a další předměty, o které jsme si mysleli, že se kocour poranil. Nestačilo to. Nějak si ty „díry v kožichu“ dál dělal. Navíc jeho nenechavá zadní tlapa – drápalka dokázala z malinké oděrky v okamžiku udělat díru minimálně dvakrát takovou.

Situace se vyhrotila letos koncem léta, kdy si Pepito vydrápal celou zadní část krku mezi ušima až dolů po kohoutek. Podle veterináře za to mohl i zánět v uchu.

 

 

Svědění a neustálé nutkání se škrábat deptaly kocoura i psychicky. Celé dny byl zalezlý v koupelně za bojlerem a vylézal jen, když potřeboval jíst, pít nebo na záchůdek. Stranil se ostatních koček, stranil se lidí. Tehdy jsem si vzpomněla na paní chovatelku, která nám neochotně ukazovala Pepitova otce a říkala o něm, že je asociál. Co když byl asociál zrovna proto…?

Zalézáním do těch nejtemnějších koutů si kocourek přivodil další nepříjemnost. Do rány si zavlekl ošklivou infekci a dostal antibiotika až do doby, než se z větší části zahojí. Bral je šest týdnů. K tomu dostal kortikoidy, aby ho krk tolik nesvědil a poté konečně vylezl ze své skrýše a začal se zase chovat jako náš starý dobrý Pepišek. Několikátým týdnem má na sobě límec a tudíž se nemůže poškrábat.

Pepito je trpělivý kocour. Skoro svatý kocour. Nechá se ošetřovat, nechá si nasazovat límec, poslušně polyká tablety (pravda, ovoněné něčím dobrým)…

Na límec už si zvykl, jako by k němu odjakživa patřil a dokáže s ním dělat všechny lumpárny, které dokázal dělat bez něj. Otázkou zůstává, jak dlouho ho ještě bude muset mít na sobě a co udělá, až mu ho sundáme. A co by nás zajímalo nejvíc – proč se vlastně začal škrábat? Bylo to kvůli nemocnému oušku a pak už jen kvůli nenechavé tlapě? Nebo to bylo v důsledku alergie? Nebo ještě něčeho jiného…?

 

 

Aktualizováno: 14.4.2016 — 14:12

26 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Našla jsem článek o Pepitovi až teď. Držím palce (y) , aby už byl úplně v pořádku a při sebemenším zhoršení se přimlouvám za pořádné vyšetření, aby neměl zase dírky v kožíšku. (h)

  1. Náš zrzek má naprosto totožný problém. Z malé ranky v kohoutku má po měsíci ránu v rozměru 6cm – stále škrábe, až krev stříká – nepomáhají antibiotika, homeopatika ani kortikoidy… Jsem naprosto bezradná – zkusíme léčitele, jinou možnost nevidím. Zdá se, že celé je následkem traumatu po kastraci.

 2. Pepito, přeji Ti ať už se zbavíš těch potíží, jsi krásný kosourek.

  Náš Daník má taky alergii na blechy. Lituji všechna zvířátka,která musí těmi parazity takhle trpět. Jezdíme je řešit čas od času do Bystřice pH. Většinou máme vykousaný kousek srsti jak dvacetikačku, dostaneme pigáro a vodičku a lysinka za čas zmizí. Ty mrchy blechy dělají v srsti úplné cestičky jak putují po těle v srsti. Většinou je najdeme až při stříhání, ne víc jak jednu, naštěstí.

 3. Naše pejsková Kelinka se jeden čas začala drbat, blešky jsme nenašli mi ani vet, který hned doporučil dietní granule.Ale drbání nepřestalo. Kelinka byla nejen oškubaná a místy i lisá, ale hlavně byla moc nešťastná. Další vet nasadil kortikoidy.Ani ty nepomohly. A tak do třetice všeho dobrého uplně mladá začínající lékařka usoudila že to asi opravdu bude ta bleška a na ni reagující alergie. Skutečně to tak bylo. Blechu jsme našli,odblešili , hlídáme to a už zase máme veselou pejsku.

 4. Co mi to jen připomíná… že ani pečlivý výběr nic nezaručí…
  Máme už skoro dvouletého britského krémového kocourka s PP. Od chovatelky, bytové prostředí. Byli jsme se podívat, když bylo koťatům cca 6 týdnů.
  Alfíka jsme si přivezli v květnu jako tříměsíčního, v červnu se začal drbat… Až uprostřed léta jsme zjistili, že příčina jsou blechy. Dřív nás to nenapadlo. Spoty nepomáhaly, zkoušeli jsme pudr – teď mi nenaskakuje jeho název. Ten pomáhal, ale za cenu dvoudenního nechutenství. A kousance si Alf drásal do krve. Kde k blechám přišel, netušíme, ale vezli jsme ho domů vlakem, z přepravky nevylezl, v kupé jsme byli prakticky sami.
  Na podzim předvedl první záchvat jakéhosi kašle, jakoby mu něco vadilo v dýchacích cestách. Do toho se pořád škrábal, věčně někde strupy. S blechami v bytě jsme bojovali snad rok. Blechy zmizely, ale kocour se drbal dál a kašlavé záchvaty pokračovaly. Někdy slabší, někdy silnější, odhaduji cca 10 – 30s, několikrát týdně. Absolvovali jsme rentgen plic, nic se nezjistilo. Loni na podzim se zase strašlivě rozškrabal, po stranách na krku, na tvářích, nic nepomáhalo. Došlo na stěry a laboratorní vyšetření. Na veterině mu ostříhali chlupy kolem ran, dostal antibiotika a mast s tetracyklinem. Konečně se jeho stav začal lepšit a po cca dvou měsících už má kožich v pořádku. Záchvaty pčíkání jsou slabší, ale jsou pořád. Nikdy jsem neviděla astmatický záchvat, ale představuji si ho tak nějak, jak to Alf předvádí…
  A co s tím… Vracet ho nebudeme, na to ho máme moc rádi a je to živý tvor.

 5. Pepito, jsi nádherný plyšáček. Držím palce, aby se problém rozlouskl definitivně. (inlove) (sun)

 6. Dalí zdraví Pepita Mainského! Dalí je totiž taky alergický, a to na hovězinu a kromě toho i na bleší sliny… Vysloveně hypoalergenní krmivo nepotřebuje, ale co vlastně může, to jsme taky zjišťovali trochu za pochodu. Nicméně zjistili, a když jsme z „průtokového“ kocoura udělali zase obyčejného sibiřáka, dobře jsme si zapamatovali, čím byl v posledním měsíci krmen. Jakmile se venku objeví první blecha, dostane Dalí pipetku mezi lopatky. Protože i kdybychom omylem přitáhli domů jediného blešího agresora, bude mít Dalí dalšího půl roku kožní problémy. Prostě mám dojem, že jak je jednou kocour „načatý“ a se slabší imunitou, jsou problémy… Dobré rady už tu zazněly, tak jenom držíme palce a drápky a přejeme hodně moc trpělivosti a úspěchu v lítém boji.

  1. Alergie sú svinstvo a alergia na blchy je peklo, ktorým si prešla aj dcérina Tina v pôvodnom domove. Trvalo kým sa na to prišlo a alžbetínsky límec nosila niekoľko mesiacov, kým sa jej zahojila obrovská krvavá rana na chrbte. Ale dnes je z nej spokojná a milá mačička 🙂 , pravda kým nevidí naše osadenstvo 😀 😀

 7. S alergiemi je problém, že se neobyčejně špatně disgnostikují a ještě o něco hůře léčí. Vzhledem k tomu na ně svedou doktoři (nejen veterináři) ledacos. Změna stravy někdy pomůže, ale ještě to nemusí znamenat, že šlo o alergii (občas jsou v dietních potravinách pěkné alergeny :O ). A od stolu udělaná diagnóza alergie… Viděla jsem ledacos. Psa s údajně alergií na hovězí (kupovali kvůli tomu drahé jehněčí granule) a pes při tom mohl bez problému baštit hovězí maso z polévky! Stejně tak alergie na lepek, pokud může piškoty je divné. Někdy se prostě na příčiny nepřijde a musí se zkoušet. Jen v tomhle případě bych zvážila i reakci na odčervovací spott on (pipetku), bleší štípanec, prazity (vnější – to že to zmizelo v zimě by mohlo být vodítko). Pokud se to víceméně hojí, stěry nic neukážou. Ani ten kysličník, pokud to nemokvá, už není třeba. mohl by naopak podráždit kůži. Jen pro příště…
  Přejeme nádhernému kočiákovi hodně zdraví – nejen uzdravení teď, ale aby to vydrželo.

  1. Jen k těm alergiím … Psina byla alergická na hovězí maso. Taky jsem jí kupovala drahé granule s jehněčím, lososem atd. A taky občas baštila hovězí z polévky nebo okusovala hovězí kost. On byl problém v tom, že jednorázově se nic nedělo. Pokud měla hovězí maso ve stravě pravidelně cca 14 dní, začala „plesnivět“, začala se škrábat a začaly se jí dělat záněty v uších. Prostě imunita to nezvládala.
   Alergie, kdy je reakce okamžitá jsou relativně prima, hlavně proto, že se rychle odhalují. Ale ono jsou i alergie, kdy jednorázově se nic neděje. Pouze dlouhodobý přísun alergenů znamená problém. A největším problémem je v takovém případě diagnóza. Před 10 lety se dělala doslova pokus-omyl. 2 měsíce hypoalergenní dieta, pak min. 14 dní přidaná jedna složka a čekání na reakci. My to naštěstí objevili na 2 pokus, takže to netrvalo tak dlouho.

  2. Já mám podezření, že „alergie na hovězí“ v drtivé většině případů znamená „alergie na cizorodé látky, které vzniknou vysokoteplotní extrudací hovězího při výrobě granulí“. Jinak řečeno, hovězí maso nevadí, hovězí granule ano…

 8. Milá Ivano, kromě pátrání po příčině (stěry) by bylo možná dobré zkusit změnit veterináře, čistit ránu kysličníkem (mám nejlepší zkušenosti – dají se tak ubojovat i úporné rány) a u psa bych ještě doplnila mytí rány antibakteriálním šamponem. Sice píšeš, že Pepito je skoro svatej kocour, ale ty mydlinky na ráně musí zůstat 10 minut a teprve pak se to oplachuje – a tak nevím, že je kocour až tak svatý (inlove)
  Hlavně, aby mu bylo brzy líp (h)

 9. Chdák kocour… je to někdy trabl s tím zvířectvem. Světluška taky má možná alergii na lepek, ale co dostává granule bez obilí, tak se jen tu a tam drbne zadní nožkou na bříšku a je klid. Když žrala kuřecí štěněcí granule s obilím, měla na pupíku pěknou vyrážku a drbala se dost, ale do krve teda ne. Zkoušeli jsme, jestli by to nemohlo být taky na kuře, protože teď žere rybí granule, i piškoty jsme testovali, ale tak masivní vyrážku už po ničem neměla. Takže to mohlo být obojí, těžko říct…

 10. ach jo 🙁 chudák Pepíšek, trpělivý statečný. Nedivím se mu, že si zaleze, když má trápení takovýhle. Tak moc držím palce, ať se to srovná. Ještě se zeptám – udělaly se stěry z kůže?

  1. Právěže žádné stěry ani jiné testy se nedělaly, veterináři asi stačilo jako důkaz alergie to, že mu jako koťátku pomohly ty granule… Takže vlastně tu pravou příčinu neznáme… (think)

   1. Ivano, tak si ty stěry a rozbory nechte udělat, příčin může být hafo. Taky bych nevěděla, ale Murphyho-mýho prvního pesana – léčili doktoři šest let na různý způsob 🙁 .Až Herčoun, jako první věc, kterou udělal, byly právě ty stěry s tím, že dokud nebude rozbor – NEVÍ CO MÁ LÉČIT – jak jednoduché a prosté a logické 🙂 a pak už to šlo, šup šup.

 11. ahoj Ivano,ahoj Pepišku nádhernej….jako alergik můžu říct,že někdy po něčem – po nějakém jídle,se mi nevyhodí kopřivka nebo něco viditelného,ale prostě mě začne někde něco svědit (za krkem, v ohybu předloktí, ve žlábku mezi prsama) a to bych se udrápala..vím, že to nesmím, ale trpím u toho..pomůže mi občas mastička (calcium pantenol – tuba, co prodávají kojícím matkám na okousané bradavky) nebo musím vydržet a ono se to do dvou dnů vstřebá. Někdy ani nemusím nic sníst,stačí se dotknout nějaké traviny nebo keře…
  Pepišku, to si nezasloužíš…. (hug)

 12. Je mi líto krásného kocourka i jeho lidí, protože jako starý atopik bvím, o čem to je. Do krve se rozdrbat jen aby to přestalo…….
  Ještě bych zkusila požádat veterináře o kontrolu činnosti štítné žlázy

 13. chůdě (cat) nemocné. Držím palečky, aby se mohl límce brzy zbavit a sice s dietou, ale bezbolestně a šťastně se proháněl životem co nejdéle (inlove)

 14. Chudáček Pepito !!!! Takový nádherný kočičák a takové trable musí trpět. Je mi ho moc líto. Ale nešlo by mu třeba jen krk zafačovat, místo aby nosil ten Alžbětinský límec? Musí být opravdu kliďas, kdy se s ním takhle snadno sžil.

  Naše Smoky také první rok u nás měla celý krk rozškrábaný, plný strupů, které si strhávala, ty mokvaly a byl to nekonečný kolotoč a navíc se to rozlézalo. Podle tvého popisu přesně na stejných místech, jako Pepito. Nejprve jsem si myslela, že to má buď od kousanců od Dixie, která jí v začátcích špatně snášela. Ale tím to nebylo, Dixie jí nekousala. Vet myslel, že to může být od parazitů v uších, měla je od nich celé zapatlané (až páchly). To pomohlo jen částečně a dostala jsem mazání. Nakonec se to vyléčilo samo, nevím, jestli to bylo lékami, mělo to psychický původ, vyrážka proběhla nějaký svůj cyklus a sama zmizela – nevím. Ale delší dobu jsem kočce omotávala kolem krku kousek bevlněné látky (z manželova nátělníku)a upevňovala za krkem zavíracími špendlíky. Kočka se obvaz nesnažila strhávat, drápkami ho nestrhla. Měla jsem obvazy dva a každý den jsem jí ho večer měnila a ten použitý prala.
  Nějak se mi nezdá, že by to byla potravinová alergie – tedy, že by se projevovala právě jen za krkem? A co zkusit kysličník. Tem by pomohl zabít případné bakterie,které tam v kůži parazitují, pokud to mokvá, vysušil by to a kočka si tam nedosáhne, aby si ho olízala. Ten jsem na Smoky tehdá nezkoušela, protože jsem o jeho skvělém účinku na kůži zvířat nevěděla. Zjistila jsem to až teď u fenky Trixie (a používám často a úspěšně).

  Tak moc držím palce a posílám pohlazení krasavci Pepito

  1. No v současné době už je to jakž takž zahojené, ještě čekáme, až Pepitkovi zaroste krk chlupama a nebude to tak snadno rozdrápnutelné 😉
   Límec se ze začátku použít nedal, rána byla příliš velká. Dávali jsme mu „rolák“ z ustřiženého rukávu, který zakryl alespoň tu část kolem kohoutku. Teprve až se zahojil a zachlupatil kohoutek, mohli jsme mu dát límec, aby se zahojil ten zbytek…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN