PSI: Jsem tu a jmenuji se Derry

Jsem slavná. No určitě jsem slavná. Právě mi byl rok a kolem hned po půlnoci začaly vybuchovat ohňostroje a lidé si prý připíjeli na šťastný a veselý.

 

 

 

Šťastný a veselý rok bude, tedy se mnou určitě. Jsem šťastná a veselá holka. Jmenuji se Cinderella – což je anglicky Popelka. To byla nějaká pohádková princezna. Proto jsem asi tak slavná, ale myslím, že jsem zajímavější, než nějaká popelka (když sežeru něco, co nemám, tak mi říkají popelnice, myslíte, že to má něco společného?). A určitě jsem skromnější, že?

Bydlím s mámou Ginny a mámou – bábou Ájou a s našimi lidmi. Narodila jsem se doma před rokem, ale to si nepamatuji. Pamatuji si až, že nás obě mámy, Ginny i Ája, krmily a čistily a že jsem měla spoustu brášků a taky dvě sestry. Pak postupně sourozenci odešli a já zůstala s oběma mámami. Tedy Ája je prý bába, ale jak to mám poznat?

Ovšem sourozenci se u nás občas objevovali a zase mizeli. Prý byli na hlídání, ale vůbec nehlídali. Taky jsem poznala strejdy. Nejvíc strejdu Elíse, občas strejdu Blekýse. S oběma byla legrace, oba se nechali okusovat a dalo se s nimi honit. I když nejdřív jsem jim musela ukázat, že jsem malá holka a budu je poslouchat. No, předvedla jsem to krásně, ale pak je stejně neposlouchala, jenže to už mě znali a nic mi neudělali. Také u nás byl strejda Scotty, ale jen na jeden den a měl s sebou také malou fletinku. Holka se trochu bála a vrčela na mě, tak z hraní nic nebylo.

 

 

 

Já jsem s každým kamarád. Nechápu, proč někteří psi štěkají a vrčí. Takových se bojím. Chodíváme cvičit a tam potkávám různé psy. Ti ze cvičení jsou retrívři jako já (i když jsem zjistila, že jsou různí retrívři, někteří jsou o hodně menší, než já, třeba tollerka Tracy, a někteří, třeba strejda chesapeak Pepa, jsou o hodně větší i než máma). Retrívry už poznám a nebojím se jich. Ale už jsem potkala jiné psy, kteří na mě vyjeli. Představte si, že by mě možná i kousli, vypadali, že to myslí vážně.

My se s mámou a bábou okusujeme často, je to prima zábava. To vždy vrčíme a honíme se a občas jedna druhou svalíme na zem a snažíme se ji jako zakousnout. Samozřejmě si neublížíme, taky proč? Taky si takhle hraju s bráchou nebo sestrou, když nás páníčci vezmou na společnou procházku. Ale nikdy se nekoušeme doopravdy.

Docela často chodíme cvičit. To vezmou páníci do tašky nebo do batohu buď aport – dummy (nejlepší je ten chlupatý kožešinový), nebo dokonce nějakou zvěř, bažanta nebo kachnu. A my musíme hledat aport v křoví a přinést ho. Nebo ho hodí a já musím čekat a pak mě pošlou a já ho přinesu. To čekání se mi vůbec nelíbilo.

Chtěla jsem vyrazit hned, ale když jsem vyrazila, tak mi toho hozeného dummíka sebrali a já neměla nic. Proto radši počkám, a pak dostanu co chci. Musím to paničce přinést a odevzdat. Říkají, že jsem chlubilka, protože když něco nesu, tak musím ukázat všem, co stojí poblíž, že jsem to opravdu našla. Jenže panička trvá na tom, že to musím přinést ihned a rovnou. Ach jo.

 

 

 

Taky jsme cvičili stopy. To někdo vezme na provázek vycpanou králičí kůži nebo nějakou zvěř a táhne ji po poli a my pak hledáme, kde ji nechali. No nejjednodušší je jít po jejich stopě, protože oni jdou a vždy tu zvěř upustí na stopě. Sami ji najít neumí, tak jim ji vždy najdeme a přineseme paničce. Jen jednou…

To nás vzali do lesa a udělali stopu tam. A vzali tam doopravdického mrtvého králíka. Stopa šla mezi různými nízkými stromky a já za chvíli paničku skoro neviděla. A cítila jsem, že tam je někde schovaný cizí chlap, ten, který toho králíka táhl. Proč je schovaný za stromy? Nechce na mě náhodou vyběhnout? No, šla jsem hooodně opatrně. A pak jsem viděla toho králíka! Představte si, on na mě cenil zuby!

Radši jsem utekla k paničce, aby mě ochránila. Ona se mi smála a říkala něco o hrdinech. Jo hrdina! Já bych byla hrdina, ale v lese je cizí chlap a zubatý králík! Nakonec jsem šla znovu po stopě a panička šla za mnou a pořád mě uklidňovala. Je fakt, že s ní jsem se tolik nebála. Došla jsem až ke králíkovi. Po troše povzbuzování jsem ho vzala a ono se nic nestalo.

Tak jsem ho hrdě odnesla, všem jsem ukázala jak jsem statečná a šikovná, že i tak nebezpečného králíka jsem našla a přinesla. A ještě jedna věc… byl tam! Ten chlap! Když jsem nesla králíka, vylezl zpoza stromů a šel za námi! Pak jsem zjistila, že to je jen páníček od Blekýse, to je fakt. Ale měla jsem pravdu! Byl tam!

No kromě zábavy se při cvičení dělají i jiné věci, jako chození na vodítku (ta panička chodí děsně pomalu a nechce se nechat tahat), taky musím sedat a někdy dokonce zůstat na místě. Ale ostatní psi i obě mámy to dělají také, tak se to asi musí. Tak to také dělám. Páníček tvrdí, že si sedám jako fakír začátečník. Nevím co to je, ale uráží mě to.

 

 

 

Doma mám nejradši, když se mohu s někým mazlit nebo okusovat. Někdy je nuda. Páníci chodí někam pryč (prý do práce, asi loví dobroty pro nás i pro sebe). Máma a bába si pořád hrát nechtějí, tak si hledám zábavu sama. Někdy hrabeme jámy na zahradě. Nosím a okusuji hračky. Několikrát se stalo, že zapomněli zavřít pořádně takovou tu hranatou věc, co do ní dávají všechno možné, aby to přede mnou schovali. Tak jsem se tam podívala. No trochu jsem udělala inventuru.

Batohy byly docela zajímavé, jeden nebyl moc kvalitní a ten se mi povedlo roztrhat pořádně. Ani ledvinka nevydržela. U druhého batohu jsem jen ukousala popruhy na záda a u třetího jen jednu přezku. Krémy na boty mi vůbec nechutnaly. Pár jsem jich prokousla, ale nebylo to ono. Nevím proč panička tak řádila, když přišli z té práce. Hulákala slova, co slušná pejska nemůže ani opakovat a mluvila něco o exkurzi na jatka. Se mnou? No nevím… Ještě mě tam nevzala, tak asi kecala.

Jednou jsem taky takhle zkoumala nějaké boty. Panička pak úpěla, že to byly její oblíbené Lizzardy (netušila jsem, že má i boty pojmenované a ještě takhle hloupě) a páník ji utěšoval, že má aspoň důvod si koupit nové. Ještě jsem párkrát rozkousala domácí pantofle, ale teď už je v předsíni perfektně uklizeno, tak mi musí stačit hračky.

 

 

 

Jí se u nás dobře, ale některých dobrot by mohlo být víc. Vím už, že se nesmí žebrat u stolu, jen při snídani. To je takový rituál, že se se mnou panička dělí o chleba se sýrem. No dělí, dostaneme kousek, ona toho sní víc. A také vím, že se nesmí krást ze stolu. Nosem zkoumám, co na stole je, ale nesmím blíž, než ke hraně.

Ostatně Ája s Ginny také nekradou. Tak jsem se to naučila podle nich. I když, měli jsme na návštěvě bráchu a on to neznal! Trouba. Jak chtěl sáhnout na stůl, dostal facana. Panička je na tohle děsně rychlá.

Veliká slast je lehnout si paničce pod nohy a nechat se drbat. Na bříšku, za ušima, na hřbetě, všude! Taky na klín jí vlézt je prima, a nechápu proč jen heká a skoro mě nedrbe.

 

Ještě miluji vodu. Tedy venku v řece, rybníce, louži, bahništi, močálu… Jen v koupelně ji nemiluju. Několikrát už mě koupali, brrrr!!! Vůbec se mi to nelíbilo. Ale venku, to je jiné. Plavu, ráchám se, potápím hlavu, nosím z vody aport, nebo jen tahám klacek. Moc prima je vyhánět kachny, probíhat rákosí.

Vcelku bych řekla, že jsem se svou rodinou spokojená. Oni se mnou většinou také. Aspoň myslím. Proč by nebyli, když jsem taková šikovná holka?

Tak se mějte, ono psát je dřina, musím jít dělat něco důležitějšího. Asi půjdu hrabat díru pod zlatý déšť.

Vaše Derry

 

 

Aktualizováno: 12.1.2012 — 19:01

82 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Derry.Moc hezky jsi to naštěkala,ale co mi to jen připomíná?:D Článek si vytisknu a dám přečíst doma našemu Flambíkovi 🙂 Tobě a Tvojí smečce přeji hodně skvělých zážitků (h)

 2. Milá EvoŽ., co vy byste všechno nechtěli od toho křehkého stvoření, vždyť je to ještě malá dívenka. :O
  Ale musím říci že vypadá na šikulku a nepochybuji o tom že opravdu šikulka je. Garyk ji pozdravuje, to by se mu líbilo se s ní honit. On je v kontaktech velice intensivní a přenadšený a to obyčejně psi nemají radi, je to Garykova nevyrovnanost. Ale možná že by mu to Derry prominula a stejně by s ním lítala.

  Tady máme den D bez D, tedy den bez deště a já se třesu že je to ten jediný za rok, jako v té povídce. Zítřek odhalí pravdu. Pravdu pravdici jak jsme pokřikovaly jako děti. Je to pravda pravdice, je to pravda pravdice!!! prozpěvovaly jsme. Maminka to s námi neměla lehké. A přes to všechno všem říkala že má doma čtyři miliony, to jako nás. Někdy si myslím že možná způsobila tatínkovy trampoty, že se dostal do vězení a že u nás komunisti rabovali a hledali ty čtyři miliony. A když je nenašli tak ukradli co mohli i ty pitomý pruty na ryby, pruty které tatínek jednou vyhrál v tombole. Je to pravda pravdice…..
  Dobrou noc všem přeji! (*) |-) (*) |-) (*)

 3. Derry jsi krásná fletí holka, tady u nás dva flety semo tamo potkám jsou taky vznosní a plavní. Podař se a buď šikovná po babičce i mamce ať se paničce serdečko tetelí radováním.

 4. Sněží, sněží, prší, hodně prší, pak to zmrzne a pak zase sněží, fujaví a sněží. Sranda je se na vychajdě při běhu za trdlama bláznivýma propadnout do 3 dny starý vrstvy a o tu včerejší zmrzlou si narazit holeně pod koleny, to se pak válíte na sněhu, pomalu zapadáváte sněhem, počítáte hvězdičky a odstrkujete tři záchranáře s olizovací vstávací metodou. Zřejmě máme sněhu za vás všechny. A víte co? Tady se nehrabe. Tady jsou sněžný frézy, rolby a skůtry a tak je to furt pěkný. Je třeba náročný dojet na nákup, tuhle jsem auto odhrabávala dobře hodinu, abych zjistila, že mám navíc prázdný kolo,vyměňovat rezervu v tomhle počasí není až taková pohoda. Ale vyhrála jsem. A ani se nevztekala. Ahoj zvířetníci posílám sněhový pozdrav z Kerkonoš.

  1. Ahoooj, jseš statečná bojovnice se živly 🙂 Ale ta výměna rezervy musela být obzvlášť lahůdková. BRRR Zdravím tebe i celou smečku.

 5. Milá Derry, tys nám to krásně napsala! Musíš být moc šikovná holčička 🙂 No a že se občas něčeho bojíš – naše dlouhý holky taky nejsou žádný hrdinky, ale to není zbabělost, ale obezřetnost 😛

 6. tak jsem měla tryskoprocházku. Betce se blíží vrchol falešky. Tudíž nechce moc z domu (je třeba býti poblíž pelechu) – ale výlet autem, to je jiná… to je nad štěníky (chuckle)
  Ale zrada – žádný výlet , páník jel ještě na osmou do práce a vyklopil nás asi tak půlhoďku od domova – že projdeme cizí parky, všude bílo, čisto, klidno…
  Táhla jak magor, navíc se snažila nastoupit do každého brzdícího auta (a ve sněhu se jezdí pomaličku…) , co kdyby to byl Yarýsek. Takže z půlhodinové pohodové procházky byl čtvrthodinový sprint (rofl) a už leží spokojeně zase u radiátůrku (nod)

   1. maličko – do pěti centimetrů. A před garáží na dlažbě to odtávalo (a navíc borovice trochu „stíní“) , tak tam skoro nic není. Hrablo stále spinká… Fakt na Liberec podivné :O

  1. Koukám, ta Betka je zodpovědnost sama. A ty j nechceš chápat 🙂 Už vím co jseš, Xerxová. Ty jsem sněhoholik. 😛 (dance)

 7. Milá Derry, dnes som vďaka chrípke na Zvířetníku po 2 týždňoch a hneď taký krásny článok o šikovnej psej dievčine. (h) Nepochybne z Teba majú radosť a nepochybne si si to vedela zariadiť, že si zostala doma. 🙂 🙂 🙂

 8. Co je to „chumelí“? Jak se to projevuje?
  Derry je moc hezká holčička a má skvělý sloh. Derry, napiš zas brzo o zubatých králíkách (chuckle) a jak krááásně umíš aportovat. Vím, že jsi skromná, ale kdo umí, ten umí, a komu čest, tomu čest (a pastýřovi trúba).

  1. Trůba, to ona je (chuckle) . Spíš trubka. Když se bojí, tak řve (štěká) a doufá, že ji zachráníme. Sem zvědavá, až někdy začne řvát na opravdu ostrého psa. To nebudeme stačit prchat. Je to pitomeček.

 9. Tady už taky chumelí, trávníky mají (zatím tenkou) duchýnku. Chodníky jsou mokrý, jakpak asi budou ráno klouzat? Počítám, že dost…. (whew)

 10. Derry , jsi krásná.
  Budu číst až pozdě večer nebo ráno. přišla jsem s prasopsy, chumelí mokrá bílá majda.
  Letím na hasičskou valnou hromadu. Budeme hasit. (chuckle)
  Přeji pro tento večer všem Zvířetníkům a jejich zvížatům jakož i všem ostatním bytostem , teplé pelíšky. (wave)

 11. Hezký podvečer,

  měla jsem jet na cvičák, počasí docela v pohodě, sice foukalo ale dobré a najednou hnusfuj bilá tma a hotové, docvičené.Frogi došel z venku jak pocukrovaný, na kudrnách to nebylo vidět.

  Tak jsem si přečetla o krásné Derry a je mě dobře (y)

  Evi,že nejsou 3 hafy moc?? (rofl)

  přeju ať je Derry šikovná a krásná a zdravá.

 12. Omlouvám se kolektivu za včerejší článek, nebyla jsem pamětliva slov Toničky Bolavé a takhle to dopadlo. (whew)
  Já už to nikdá neudělám, slibuju! (nod)

  (V mém bolu mě utěšuje, že alespoň že Dede a spol. jsem udělala radost. (chuckle) )

  1. No, děvče, řekla sis o to… (nod)
   Zítra ráno, až ti budou nohy šmatlat na všecky strany, vzpomínej, jak jsi to psala (chuckle) 😀
   Ale že to šlo rychle…

   1. Já to včéra furt říkala. 🙂 Se může ještě vyvrbit článek o vichřici a to budeme koukat (wasntme)

  2. No dobře, tak já už se nezlobím. (inlove) Ale celej den jsi musela škytat, jak jsem na tebe myslela. Tady dopoledne už nevyjely pošťačky, musel přijet pluh. A sněží furt dál. (wait) Fujtajxl.

 13. Fakír začátečník mě teda dostal. (rofl) (rofl) (rofl)
  Krásná čubajzna a pěkně napsáno. Však ona se otrká a nebude posera. Bára se jednu dobu děsně bála sněhuláků. Pak zjistila, že nekoušou, ale pro jistotu vždycky každého sněhuláka rozsápe. (fubar) Ovšem vyzubenej zajoch by mě taky znejistěl. A chlap v křoví tuplem!

 14. Cos to, Vave přivolala? Tady je bílá tma, mraky až na zem (fakt, to jsem ještě neviděla, aby se v nížině přihnal mrak přímo po zemi), viditelnost cca 50m, chumelenice?! Já chápu, žes chtěla mít zimu za sebou, ale snad to nemusela být celá zima najednou?! Z práce to mám domů kousek, doufám, že se probijeme.

  1. U nás taky krásně sněží 😛 Chvilku bílá tma, chvilku sluníčko. Hezky to Vave přivolala! 😀 Sice nemrzne, ale bílo je slušně, psi si to ohromně užívají. Na silnicích to holt chtělo trojku a opatrně, sem tam jsou slušný sněhový jazyky. Prostě krása (sun)

  2. U nás taky zrazu nastala zima. Nedalo se nic dělat, vyšli jsme na procházku, i když vítr fučel ostošest. Po chvíli se přidala i chumelenice, ale byli jsme stateční, nic jsme neošidili. Ovšem na pána se dvěma pejsky, který do lesa vyrazil v kraťasech, tedy nemáme. A ani nevypadal, že se chvěje. 😀

   1. A byl vůbec ještě živý? Asi byl tou změnou počasí tak překvapen, že prostě ztuhnul. 😉
    U nás nic. Jen fučí a drobně posněhává. Na zemi mokro.
    Jestli teď přijde těch avizovaných -10, tak mi zase ta hortenzie vymrzne až ke kořenům.
    Ale už bych tu zimu docela ráda měla za sebou, Vave. Takže zima bude příští týden, a pak už přijde jaro?

    1. máme kamaráda, který od dob studia na námořní škole byl velmi otužilý… A vždy provokoval okolí svým „neoblékáním“ Když v zimě přes košili natáhnul svetr – bylo jasné – více než mínus patnáct… (bundu nenosil) A kraťasy nosil taky skoro pořád. Prý se dá na chlad dobře zvyknout…

     Jinak tady stále jen poprašek – občas zachumelí, občas zafouká… ale stále hrablo spinká…

     1. Věřím, mám v kanceláři kolegu, co sedí pod otevřeným oknem jen v košili s krátkým rukávem a funí, jaký je hic, zatímco já jsem zababušená v houni a dýchám si na ruce jak Nastěnka pod jedlí.
      A jak snášel letní horko?

      1. překvapivě fungoval v létě normálně…

       „znormálnil“ ho (trochu) až nástup na vojnu (byl jeden z posledních, koho to potkalo…) Přeci jen tam nemohl chodit jak chtěl… a za ten rok „zchoulostivěl“

 15. Krása, Derry je nádherná, akorát mi chybí foto celé trojky! Dost často se mi zasteskne po Bambě, občas i po tom mít 2 psy.
  To patrně bylo příčinou mého dnešního omylu…jdeme na procházku, Bibina lítá, pak ke mně přiběhne, připnu vodítko a tlačim kočár dál do kopce. Cestu mi zatarasí Abbie…sakra jak se vyvlíkla? Nevyvlíkla..na vodítku cupe poslušně hnědej pitbulík 😮
  Tohle udělal před 20 lety náš sklerotický soused, co měl jezevce Borka, sousedce, která měla
  jezevce Pepu!!! Asi začnu pít bylinné čaje na hlavu. Ovšem Bibína se mnou stále nemluví…
  nějak ji to urazilo či co :-/

  1. Žjova, Kačííír (inlove) krade psy, to se někde někomu řekne! (chuckle)
   Čudinkovi Růžovému krokadýlkovi se vůůůbec nedivím, že s Tebou nemluví. (rofl)

   1. Prosím pěkně, dítě je v tom zcela nevinně. Akorát radostně volal BIBIIIIIII, když uviděl tu pravou. 😀

    1. No jasně, dítě ještě čaje na hlavu nepotřebuje. 😛 Jen počkej, zajíci, ééé Kačere, bude hůř!

  2. (rofl) nepozná vlastního psa (chuckle)
   I když Lída si ondá stěžovala, že jí na plavání málem cizí mamina odnesla Viléma … takže bacha … (chuckle)

 16. Evo, díky za článek. Potěšeně jsem ho přečetla a vyprskla smíchy při představě jak si Derry sedá jako fakír začátečník. V duchu jsem si vymalovala jak fakíra tak Derynku 🙂 .

  1. No, trpí, chudinka malá skromná.
   Zrovna ty mluv o trpení. Na Anežka bys psí hlavu nasadila … :O

 17. Derry, jsi moc pěkná psice a máš bezva smečku (h) , doufám, že zase brzy něco naštěkáš paničce do počitadla. (rofl)

  Zážitek ze včerejšího venčení: Beky vyrazila nadšeně za pánem s malým dítkem v náručí.Samozřejmě je jenom chtěla pozdravit, což ovšem oni nemohli tušit, navíc Gina se za nimi rozběhla taky. Tak jsem zařvala(až se hejno kvíčal vzneslo do oblak): Oni jsou hóóódnýýý !!!
  Pán zařval v odpověď : Ale špinavýýýýý !!! (rofl) 😀

  1. Bezva příhoda. Taková ze života. My hulákáme, že jsou hodnýý, jen trochu mokrýýý a špinavýýý rovnou. Ono to na černém psovi není tolik vidět. 😉

   1. To mi připomíná, jak mi psice zdrhly na pole k rodičům s dětmi, co tam pouštěly draky a já se bála, že je vylekají. Tak jsme za nimi běžela a řvala:“Ke mně, vopice strakatý! Nebudou si s váma hrát!“ Když jsme k nim doběhla, obě psice seděly v davu pouštěčů a se zájmem sledovaly draky na obloze. Nikdo vyděšenej nebyl, a ještě se všichni usmívali, když jsem psicím vyčítala, že utekly. Ale pak už se mnou odešly vzorně.

 18. Derrynko jsi nádherná, šťastná psice. A pánící jsou taky šťastni, že mají právě vás tři. Krásné počteníčko. (h)

 19. Nelze se nepodělit:
  Chytí rybář zlatou rybku, a ta mu slíbí za svobodu splnění jednoho přání(šetří se všude, je krize….)
  Rybář: Chci žít věčně.
  Rybka: Bohužel, toto je jediné přání které Ti splnit nemohu.Přej si cokoliv jiného.
  Rybář: Dobře, tak chci umřít až v Česku přestanou politici krást.
  Rybka: Ty hajzle jeden vyčuranej!

   1. Jojo, tohle si lidi neuvědomují. Že jindy a jinde lépe nebylo. I když výjimky (vemi vzácné) asi existovaly (existují).
    Dobře, žes to připomněl

 20. Milá Evo, skvěle jsem se při čtení tohoto portrétu bavila! netušila jsem, že máš i nento typ literárního talentu a potěšila jsi mě (inlove)
  Derry je zlatíčko, zubatej králík a chlap v lese… A potíž zachovávat klid, když by jeden chtěl tryskat po okolí! 😀
  jako bych viděla naši Berry! (Berry ale naštěstí žvýkala jen povolené věci + smetáky) A se třemi psy máš smečku zase sociálně zajímavější a líbí se mi, jak spolu holky vycházejí. Myslíš, že v tom hraje roli víc věkový rozestup nebo to příbuzenství? Nebo je to dané šťastnou skladbou individuálních povah?
  Zajímalo by mě, jestli by to mohlo podobně fungovat, kdybych jednou Berry přinesla kamarádku. Že se Matyldiny holky snášejí mě zase tak moc nepřekvapuje – jak retrieveři tak kavalíři jsou přátelští a snášenliví už z principu svých plemen. U toho NO právě nevím – taky netuším, jak moc je Berry typickou představitekou svého plemene (chuckle)

  1. Milá Dede, podle mě to, jak se holky snášejí, záleží na celkové konstelaci a socializaci psů. Berry je určitě snášenlivá. Nejhorší možnost je, přivést k mladšímu domácímu staršího „cizího“ psa. To se třískají 2 principy – služebně a věkově starší. Pak samozřejmě nevyrovnaný přístup ze strany majitele, ale může tam být spousta faktorů. Většinou smečky fungují, pokud je mlaďoch doma od malého štěněte. Také není úplně dobře, když jsou spolu přerušovaně (na den, dva to samozřejmě není problém). Ale třeba u fen v době hárání může vznikat problém. Příbuznost nehraje roli. Ája dodnes kamarádi s fenou NO, zhruba stejně starou a kamarádka smí i k nám domů. Je dobré, když jsou psi podobných temperamentů a povah. I když znám i smečku flet – jezevčík. Na živý svět není jednoduché pravidlo, ale nevidím důvod, proč by Berry nesnesla kamarádku.

   1. Tak já už rok a půl řeším Airu, která přišla v půl roce zpátky domů – ze začátku byl klid, ale po prvním hárání s ní bojujeme nejen my, ale i zbývající členové smečky. Ta potvora nechce uznat, že je nejmladší a neustále se snaží postoupit alespoň na druhé místo, no a to si urputně brání Ellie. Relativní klid byl, jen když měla Ellie čerstvá štěňátka. Kolikrát už jsem zalitovala, že jsme si ji vzali zpátky a nenašli jsme jí nového majitele, jako sámpes by byla skvělá, pobyt ve smečce, ve které nemůže šéfovat, je pro ni zničující.

   2. Světluška teď v prosinci hárala. Od mala kolem sebe pořád do všeho mydlí tlapkama. Tak jak jí to jindy u Borůvky jakž takž prochází (komu by se líbilo nechat si po hlavě plácat tlapkou), tak v době hárání ji za to vždycky výchovně seřvala a zahrabala ji pod sebe. Světluše se na ni koukla „No tak jo teda“, nastavila s ek ní bokem a byl zase klid. Očekávala jsem to i horší. Jen nevím, jaká situace by nastala, kdyby měla Světluška štěňata.

    1. Podle mě je problém, že Aira přišla zpět v půl roce. Od malého štěněte si to spíš sedne. Někdy si to holt nesedne a pak taky záleží na vůdci. Ve smečce by se servaly a jedna by vyhrála. Já mám výhodu, že Ája nepřipustí spory ve smečce, vládne sice velmi velkoryse, ale nekompromisně nedovolí, aby se jí mládež hádala. Prostě větší smečka má složitější vztahy. S Airou je to škoda, myslela jsem, že si to po štěňatech sedne.
     Se Světluškou – myslím, že i vzhledem k tomu, že je Borůvka kastrovaná by se nejspíš nic nedělo. Holky jsou smečka, Borůvka Svetluši občas srovná, ale celkem jsou bez problémů.
     Je zajímavé, že záleží na plemeni. Labradořky, fletky nebo goldenky klidně vezmou i cizí štěňata. Kdežto třeba chesapeak nebo toller cizí štěňata nevezme (ani matka k vlastním, nedá se použít jako kojná).

     1. Naší alfu Fleur nechávají rvačky mládeže zcela chladnou. Pokud si na ní Aira chce zchladit horkou hlavu, tak jí buď zcela ignoruje nebo zabublá a loupne po ní okem a mladá srazí kufry, zasalutuje a odfrčí….Zatím se nikdy neservaly do krve, ale já jsem z toho vždycky na infarkt.

      1. Ivo, já už jsem tady asi psala, že se mé choďácké kamarádce vrátila domů choďanda po roce protože měla ve smlouvě, že ji vezme zpět když se jí budou chtít zbavit. Měla v té době doma čtyřletou mámu té Ajenky. Chvíli to trvalo než si holky na sebe zvykly ale žily spolu ještě dalších 8 let v míru. No a my máme dva koliáky s velkým věkovým rozdílem. Někdy si trochu vynadají ale včas je usměrníme. On mladý je oproti starému samozřejmě silnější ale starý se taky nechce ještě vzdát svých práv. Zatím jsme je rovnali asi třikrát a to Luxe nemáme taky od malého štěněte. Myslím, že choďandy jsou tak inteligentní plemeno a Ty tak zkušená, že to zvládáš levou zadní.

       1. Pche, zkušená – Fleur je můj PRVNÍ pes, má teprve 4.5 roku. A než jsme si ji pořídili, tak jsem měla panický strach ze psů. Ale otrkala jsem se 😛 , odchovala už 20 štěňat…Choďáci jsou sice inteligentní, ale smečka je smečka, ve dvou byl klid. A podobný problém řeší i moje poradkyně chovu, dokud měly dvě feny, byl klid, teď mají ne úplně dobrovolně čtyři a už byli dvakrát šít…

      2. Pak je otázka, nakolik to mladá myslí vážně? Když to Fleur neřeší a přitom si ji dokáže srovnat? Někdy se mladé vytahují, ale na tvrdo by do konfliktu nešly, jen prudí. To se nedá posoudit zvenku, to poznáš spíš ty. Chápu, že jsi z toho na infarkt, ale co nechat prostřední ať to té mladé vytmaví sama? Nebo by se fakt servaly? Na druhé straně je riziko, nechat je servat. Pak by se klid těžko obnovoval. Asi to chce spíš čas a vytrvale ukazovat mlaďošce, ať neblbne.

 21. Už už jsem si myslela, že chudák Popelka bude opravdická Popelka, když tu o ní stále není žádné psaní. (nod)
  Ale nakonec vše napraveno a vysvětleno; samosebou, že díry v zahradě jsou přednější něž nějaké sepisování, to všichni naprosto chápeme, milá Derry. (h)
  Měli jsi náramné štěstí, že ses narodila do téhle báječné smečky, že máš dvojitou matku a paničku, která statečně loví zubaté králíky, aby tě s nimi seznámila a poznala, že se jich vůbec nemusíš bát. (nod)
  Parádní čtení, Evi. (inlove) Přeju vám hodně úspěchů, zdá se, že Derry bude další hvězdou mysliveckých soutěží. (y)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Mluvit o hvězdě je silně předčasné. Zatím je to pose*a. Tuhle odmítla jít pro aport, protože byl o 30 m dál „nebezpečný“ igelitový pytel (já si ho ani nevšimla). Takže nebudu dlouho vědět, co jí rupne v bedně. Talent tam nějaký bude, ale je to plašan. Ovšem jinak je hrozně milá. A hrozně drzá. 😀

  1. Editko drahá (inlove) , přeju Ti všechno nejlepší k svátku, ať je celá Tvá chlupatá i nechlupatá smečka zdravá a má radost ze života. (h) (f) (sun)

  2. Milá Edito (inlove) , všechno nejlepší – a celému tvému kočičinci s tebou! (h) (f) (party) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat)

 22. Derry má zážitků plno a že je lítací trdlo? No, taky doma jedno mám, pubertálně ohluchlé, pokud je ve vinohradu nalezena ta správná myší díra a v té se musí hrabat a hrabat. Na cizí psy si z dálky ještě štěkne, ale už fakt jen jednou blafne a neječí, na blízko se snaží zauzlovat a kníká a chce se kamarádit. Občas mi přijde, že unavit Světlušku je docela fuška, když je to teď pubertální trdlo, co venku pořád lítá a lítá- ale na povely reaguje, to zas jo. Na zavolání přijde, sedni taky umí, lehni teda zatím ne a zvládá povel „Tam ne“, aby nelezla kam nemá- třeba do bažantnice, i když odtud drze civí zajíc. V neděli bude mít osm měsíců, děvenka naše. Borůvka ji vychovává, co to jde- když venku Světlušce vynadám, jde jí ještě zabrblat za ucho „tos fakt poťala“. Ale venku na sebe čekají, jedna bez druhé nikam nejdou. 🙂

  1. Naše holky se jedna za druhou omlouvají. Když nadávám jedné, druhá se tváří provinile. Vychovávají se v takových těch „psích“ záležitostech. Mám pocit, že Ája Derče toleruje víc, než tolerovala Ginny. Holt babička…

   1. To je švanda, když jsem vzala z útulku Nessy pro máti (Nesině byl asi rok a týden po příchodu k nám začala hárat), tak si s Penny zvykly dělat taky něco podobnýho. Penny se chodila ujišťovat, že ONA je hodná, když jsem nadávala Nesině, případně se krčila a omlouvala, zatímco ten malej grázlík (a.k.a. provinilec Nessy) na mě házela drzý ksichty, co že se jako stalo? Nesina mě zas udobřovala, když jsem se zlobila na Penny. Jo a Penyna práskala na Nesinu. Naopak ne. 🙂
    Teďka fungujou tak, že Ness místo Penny poslouchá, vzbudí ji a pak jdou společně štěkat.

 23. Vyrážím k zubatýmu doktorovi a využívám chvilku na nakouknutí 🙂 .
  Článek o Derry je přesně stavěnej na páteční ráno (y) . Ta holka má na svůj věk neuvěřitelný zážitky – zubatej králík :O (budu muset v lese začít dávat pozor), exkurze na jatka (wasntme) , fakír začátečník (rofl) … i když to chápu, když po mně sáhne hexenšus, mám to podobně (i když, v mejch letech, to už bych měla bejt aspoň středně pokročilá (whew) ).

  1. Na hexenšus jsem už silně pokročilá. Spíš je výjimka, když chodím a sedám normálně. Ale ta potvora žádnej hexenšus nemá. Lítá jak splašená, ovšem sedět, to je problém. Fakt povel sedni ještě v půl roce neuměla vůbec (no ne že bychom na tom zas tak rajtovali…)
   Držím palce na zuby. (moje palce kvůli tvé osmičce) Já měla dvě chirurgické extrakce osmiček, pokaždé jsem týden skoro neotevřela hu.. ústo. Jediné pozitivum je, že pak už žádné osmičky mít nebudeš. Vydrž.

  2. jojo, zubatej králik to je nebezpečná věc, to je jasný 😀 😀

   Držím palce Zano, ať jde všechno dobře.

 24. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (bat)

  Parádně podrobné hlášení. To se tak jedna má, když má každoroční oslavný ohňostroj na počest narozenin (chuckle)

  Napadl poprašek, je na nule.

  1. kosatka mi tak dlouho drkala, až je tam místo (h) její podpis (bat) (rofl) (rofl)

   Takže palečky optavdu držíme (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN