105×148: Perly

Na Štědrý den u nás byl Báďa s Milkou, pouštěli jsme si koledy a mluvili o vánočních písničkách a syn se mě ptal, zda znám Půlnoční, kterou zpívá Václav Neckář. No zda-li! Vždyť ji před Vánoci hráli každou chvíli v rádiu i televizi

 

Na oplátku jsem ptala Bádi, co od Neckáře zná on a pouštěla jsem mu na You Tube starou baladu Perla – příběh koně. I po těch letech na mě ten příběh silně zapůsobil, dojímal mě stejně jako kdysi, kdy jsem ho jako holka slyšela poprvé a pak ho poslouchala stále dokola. Ale zatímco tehdy jsem nedovedla pochopit, nesouhlasila jsem s tím, že onen jezdec dokázal odejít ze stájí, aniž by potrestal toho, kdo mu tak ublížil, dnes tomu rozumím asi mnohem lépe. A cítím obdiv k člověku, který něco takového dokáže, chce to vlastně obrovskou sílu a odvahu přijmout některé rány osudu.

A Václav Neckář tuto baladu podává naprosto věrohodně. Myslím, že to je proto, že i on sám dokázal velkou sílu a odvahu už kdysi dávno, kdy se jako jeden z mála dokázal veřejně zastat Marty Kubišové. A velkou sílu a odvahu prokazuje teď, kdy se už několik let pere s vážnými následky mrtvice, kterou prodělal. Je to vidět, je to znát i v klipu k Půlnoční, který mě na jednu stranu plní velkým smutkem a steskem, ale na druhou stranu velkým obdivem a pokorou nad silou lidského ducha a nad silou přátelství, které zpěvákovi pomáhá překonat všechny těžkosti a které mu umožňuje návrat před posluchače. Empatie a ochota pomoci druhému jsou vlastnosti, které jsou perlami mezi ostatními a bez nichž jde všechno hůř.

Myslím na všechny ty z nás, kteří se stejně statečně potýkají s vleklou nemocí nebo jinými těžkostmi.  Myslím jejich tichou odvahu a bolest, kterou často skrývají. Myslím na Veram a na Půa, na Pitrýska a na všechny další, o nichž vím, i na ty, o jejichž trápení nikdo neví. A zdaleka nejsem sama, Zvířetníci jsou silné společenství, které dokáže povzbudit a povzbudit každého, které dokáže pomoct, když vidí, že je pomoc zapotřebí. Jsem moc ráda, že jsem součástí takového společenství, nejen proto, že člověk nikdy neví, kdy on sám bude něco nebo někoho potřebovat.

Doufám ale, že v roce 2012 nebude té vzájemné pomoci příliš zapotřebí, že všichni budeme čím dál mladší, krásnější, zdravější a že budoucnost bude čím dál bystřejší.

 

 

(Perla: http://www.youtube.com/watch?v=OYDZwX0jpo8)

 

 

Aktualizováno: 4.1.2012 — 20:12

66 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ahoj zvířetníci.
  Perlu od VN jsem neznala. Její tesklivost jsem využila k propláchnutí slzných kanálků od prachu z pizzové pece.Brečí se u ní pěkně.

  Do dalšího roku přeji zdraví.Pro všechny.Těm co hapruje tuplovaně.Na sněhu jsme od 11.12. pořád, semo tamo do toho naprší,už se začala objevovat travka.Od včerejška zase sněží.Dneska ještě fujaví. Hodně.Šmudla dnes dopoledne odmítl odejít na vycházku až teď co dojezdily noční rolby se nechal přemluvit.Tak ať se daří tak fajn že si to ani neumíme představit (y)

 2. Vave, ja jsem tu Perlu nikdy neslysela. Dik. Poslouchala jsem to s dojetim. To se Neckarovi moc povedlo. A vite co je zajimave – ja kdyz jsem vyrustala, tak jsem slovo empatie neznala – protoze se myslim vubec nepouzivalo, tak jsem proste na to slovo nikdy nenarazila. Ne ze by lidem kolem mne bylo vsechno suma fuk, ale spis to tak vsechno bylo v rodine, par pratel… Dik za pripomenuti, ze tady nejsme sami. (h)

 3. Myslím, že podpora, byť je řekněme virtuální, má pro člověka postiženého nepřízní osudu velkou cenu. Sice si musí svůj boj vybojovat sám, stejně jako se sám musí vypořádat se svým žalem a někdy i výčitkami, ale pokud ho při tom někdo doopravdy nebo aspoň obrazně drží za ruku, tak to má velkou cenu. A jsem moc ráda, že to tady tak funguje. (h)
  Děkuju, milá Vave (inlove) , za zamyšlení.

 4. „Tosca byla nejkrásnějším koněm, který mě kdy v sedle nosíval. Když jsem její boky stiskla, lehounce vždy přešla v prudký cval. Dotyky se se dala vésti, tuhle krátkou chvíli štěstí má rád … “

  Takto nějak začínal před lety napsaný článek pro Zvířetník. Ne, nevzpomínejte, nevyšel, skončil v šuplíku. Měl vysvětlit, jak tosca ke svému nicku přišla. 🙂 A začátek této nádherné balady Toscu přesně vystihoval.
  Perla V. Neckáře je píseň, která mi zůstala v srdci od prvního poslechu (to mi bylo ai 12) dodnes.

  1. Tosco! Koně, koníčci… (inlove) Honem prohledávej šuplíky, ať už ty skutečné, adresáře v počítači či ty mentální! Zkus si najít čas (s dětmi to ještě pár let lepší nebude, tak to nemusíš odkládat 😀 ) a pošli povídání…

 5. Vave,na toto sa dá povedať len Amen./ a to presne neviem,čo znamená amen/určite to tak dobré v tomto roku nebude,ale tá nádej je ,odhodlanie je,chuť a ochota pomôcť tiež, a a a už neviem ,čo povedať ďalej.myslím na nas všetkých,potrebným k tomu držím palce.
  A teraz OT:na morave,priamo v Brne bola udesná hmla a nešiel nam net,teraz som dočítala zameškané, jednou vetou všetkým blahoželám/ inak medzi nami nie je to búhvíco mAť teraz narodky,či sviatok-ste ochudobnení o darčeky,nie?/,k nám ešte vichrica nedorazila,predpokladám,že Xerxová s Betkou už odhŕňajú zvesela a opakovane.Pekný večer.

  1. sníh není !!! :O Neodhazujeme ani zvesela, ani opakovaně… Co ráno napadlo, to lijavec rozpustil. Vody a bahna hodně, ráno i dopoledne navíc dost foukalo. Ale sníh ?? Nemáme

   1. Hlásím, že u nás je to totéž. Ráno náběh na velmi slušnou kalamitu, od deseti do toho lilo až skoro do čtyř, takže bahno světem vládne (tmi) Taky vám tak tak strašně fičí?

    1. Vichřice děsná. Asi nás odnese ;(
     Zatím vyvrátila jednu tůji, ta sice moc nedržela, ale byla na uvázaná k plotu provázkem, a ten to přetrhlo.
     Bojím se, bojím. Nesnáším vítr 🙁

 6. Vave, zase krásné psaní, díky.
  Já už teď nejsem skoro ani zabukista, jak pořád nic nestíhám (už ani zpětně dočítat a to jsem myslela, že mezi svátky na to bude čas). Posílám spoustu (h) (h) (h) a (y) (y) (y) pro všechny, kdo to potřebují, mrzí mě, že teď nestíhám vše sledovat. A moc děkuju za tohle báječné společenství lidí.
  (wave)

 7. Vavísku, Perla je krásná (h) (a věříš, že jsem ji neznal?).
  To důležité už za mne řekli jiní, díky. (h)

 8. Díky za krásnou stopětku. Baladu Perla jsem slyšela kdysi dávno, moc se mi líbila a pak jsem ji už nikde nesehnala. Nojo, nejsem zvyklá používat You Tube, díky za připomenutí, hned večer si ji vyhledám. Písnička Půlnoční by mě moc neoslovila, ale ve spojení s výkonem Neckáře ji člověk poslouchá a vnímá úplně jinak. Vždycky si uvědomím, co všechno člověk může dokázat. No a poslední věta je takové pěkné scifi – hmm zdravější: na mne právě přeskočil ten chcíp, co se tu potuluje, takže sotva vidím a chrchlám a smrkám a snažím se vyhýbat kolegům…

 9. OT : Krásní výmaráci s průkazem původu

  Napřed byli zadáni a pak nezodpovědní nastávající majitelé ani nezvedli telefon.

  http://www.greyeminence.estranky.cz/

  Slečna Marta byla u nás ve vísce na myslivecké procházce a má ještě dva pejsky půlroční, Casanovu a Cardinala.
  Jsou moc krásní a již pracují s maminkou Borou.
  Kdybyste měli někoho z vážným zájem,či o někom věděli, dejte vědět.
  Casanova, je velký mazel a Cardinal je velmi pozorný a pilný pes.
  Jsou chováni s velkou láskou. (h)

  1. Jejda, jenny, Ája je kouzelná a jak důvěřivě špulí pupík a Daníka takhle chlupatého neznám, v Podmitrově měl letní sestřih (h) !

   1. Tedy díky , milá Alex. Si myslím, že by se Áji v Podmitrově moc,moc líbilo. (chuckle)

  2. Ti Tvoji pejskové jsou moc a moc hezcí, naši se také takhle snášejí ale Luxík nedá bříško k pohlazení. Nemůžu zjistit proč. Jen někdy vleže pozvedne trošku nožičku k podrbání ale na zádíčka si nelehá. Chovatelky, prosím, raďte ! Jinak už to je velký mazel a závislák ale trvalo to hodně dlouho.

   1. CD si vždycky vybere dobře. Zjistila jsem, že včera tady byly nějaké gratulace. Tak já prosím opožděně se přidávám. Milý Jiný Honzo ! (h)

  3. Milá Jenny (inlove) , já mám takovou radost! Protože vidět zvíře málem hlady utýrané, jak se syté povaluje v teple na gauči, srst už pěkně lesklou a její jedinou starostí je pořádně olíznout psímu kolegovi čenich, to jsou chvíle, když člověka hřeje u srdce. (No ještě by mě zahřálo, kdyby jejího bývalého majitele někdo pořádně nakopal do zadele, ale třeba se taky dočkám 😛 )
   Je moc krásná a pochybuju, že by se v její přítomnosti na vás brzy mohl někdo jen zamračit. Ta vás nedá! (sun)

   1. Milá Dede, díky Tvým radám a Fuky, si myslím, že to všechno dobře dopadne. S paní doktorkou s vetriny jsme brečely obě, když jsme ji fotily do protokolu.
    Dnes už je to o něčem jiném, ani mně nepřipadne, že je u nás více jako měsíc a pokroky dělá veliké. Je chytrá, těší mně to.
    (h)

    Dobrou noc, dnes už končím, musíme ještě na poslední krátkou.
    Přeji všem tady teplé závětrné pelíšky. (inlove)

   1. to je viď?? No jo pozitivní motivace, práce s klikrem a dobrůtkama…. dělá divy i s mňoukavejma :-), ta holčina by zasloužila metál 🙂 a nebo, jak říkám já, řád zlatýho klikru. Moc se mi líbí, jak tímhle cvičením dostávají zvířata spoustu zábavy, pro kočku podle mě agi naprosto ideální tělocvik.

     1. myslím že oba – podle toho kolik toho kocůřisko roztomilé umí. Ono to totiž s klikrem vždycky baví oba. Člověk vidí, jak se to zvíře rozvíjí, jak se učí používat hlavu svojí vlastní, jak ono samo chce. A to je moc důležitý.

   2. Přesně stejně vybarveného a cvičícího kocoura jsem viděl v 99. při návštěvě Holywoodských filmových studií. A pokud chce někdo tvrdit, že kočku nelze vycvičit, tak není chyba v kočce, ale v něm. 😀

 10. No……..Vave……… co na tohle napsat? Snad jen…….. moc díky za takový připomenutí. A myslím na ty, kteří to potřebují.
  Dík Vave.

  1. hm, zběžně jsem koukla do komentářů a koukám, že jsme se všichni shodli, že není co dodávat. Hezký den všem a sílu těm, kteří to potřebují.

 11. Opožděně jsem zjistila, že jsem zase nstihla popřát pár významným oslavencům. Takže jiný Honzo, Aido a ostatní, vše nejlepší. Stíhám jen omezeně, připravujeme sjezd. Ale čtu poctivě (jen trochu pozdě.)
  Jinak Vave, dnes jsi trochu melancholická. I když, jako vždy, máš pravdu. Jen se bojím, že mladší, krásnější ani chytřejší moc nebudeme. Zdravější – to by snad šlo, aspoň trošku. Marodi- držíme pořád palce!

 12. Přiznávám, že ani jeden název mi nic neříká. Možná kdybych je slyšela, ale tady si je pustit nemůžu. U té poslední věty mě napadá jen jeden způsob, jak se může splnit. Snad už brzy…

 13. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Co dodat ?? (h) (h) (h)

  1. Co dodat? Já například už delší dobu čekám na dodání toho slíbeného vzoru na prostírání. Strašně nerada někoho honím, ale jestli má být nějaká šance, že to prostírání bude příští rok v nabídce aukce, potřebovala bych ten vzor v dohledné době.

   1. promiň – ale musíš se připomenout. Opravdu toho mám hodně a když jsi to teď napsala, tak si vzpomínám, že jsi někdy kdysi dávno (rok?? (tmi) ) chtěla nějakou kočku… Ale jakou??, jak velkou??… fakt si nepamatuju.
    Vím, že mám něco dodat Vavísovi a taky RenátěE… ale ty jsou zkušené a vědí, kdy a jak často se připomínat a otravovat. Fakt času volného moc není a hodně nepodsatných věcí odkládám. Musíš se naučit dělat Renatu (rofl)

    Od pondělí bojuju na další pracovní frontě a zatím moc nestíííháááám. Alespoň že spousta věcí jde dělat doma – a tak Betka šizená není, protože odpolední dlouhé procházky rozhodně neodpadají, čas si stále můžu do jisté míry organizovat a hlavu si vyčistit musím.

 14. I já často děkuju za to, že smím patřit do společenství Zvířetníků a nejen já, ale i moje Myšátka, která jste vzali pod svá ochranná křídla. Takže moc ráda poděkuju znovu všem zvířetnickým andělům, kteří nám pomáhají. Pomaličku se chystá nové povídání od Myšátek. Přeju všem krásný a pohodový den.

  1. 😡 Už se těšíme na povídání o Myšátkách. Přejeme hezký, klidný den. 😡 (wave)

 15. Asi to tak nebude, milá Vave, ale zní to krásně. Kéž by se nám vyhnuly těžké nemoci a kéž by se ti vážně nemocní zotavili.
  Hezký den všem 🙂

 16. Krásná slova jako vždy. Kdyby tak poslední odstavec vstoupil do reálného života, to by bylo móc fajn.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN