ROZHLEDNÍK: Český fenomén zvaný rybovka

Každý, kdo má v Čechách co dělat s muzikou, ať už jako její provozovatel nebo jen posluchač, rozumí pod tímto poněkud málo uctivým slovem Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, kantora, který učiteloval, skládal a provozoval hudbu na přelomu 18. a 19. století v Rožmitále pod Třemšínem.

 

Dovoluji si tvrdit, že je to vůbec nejprovozovanější česká skladba, ne-li vůbec, pak určitě v posledních dvaceti letech – samozřejmě díky amatérským souborům. Sám autor by si jistě nedovedl představit, jakou popularitu toto jeho dílo po téměř dvou stech letech získá, že se vlastně stane symbolem českých Vánoc. A ani si jí sám asi moc nepovažoval, v jeho denících je suchý záznam, že napsal pět nových mší, mezi nimi jednu českou. Dodejme, že mší na český text, určených k provozování ve vánočním čase, napsal několik, ale žádná nedošla takové popularity, jako zmíněná Rybovka s úvodním veršem „Hej mistře, vstaň bystře!“

Všechny tyto skladby byly určené pro provozování místními silami na kůru kostela ve Starém Rožmitále; ale i dnešní sboristé mi dají jistě za pravdu, že musel mít pan rožmitálský regenschori ty své zpěváky dobře vycvičené, aby se se ctí zhostili nároků těchto skladeb.

Tak jako my máme svou Rybovku, mají i jinde své oblíbené vánoční skladby. Od kolegů z německých sborů jsem často slýchal vyprávět, jak se po létě sejdou a diskutují o tom, jestli budou na Vánoce zpívat Bachovo Vánoční oratorium (jako obvykle), anebo něco jiného. Asi tak, jako u nás debatujeme, jestli zase Rybovku, nebo něco jiného…

My i oni máme z čeho „něčeho jiného“ vybírat, ale žádná jiná skladba u nás nepřivede na koncerty kolem Vánoc tolik posluchačů, jako klasická Rybovka. Posluchačů, kteří možná jinak za celý rok nepřijdou do kostela, i těch, kteří by přísahali, že klasickou hudbu vlastně nemohou vystát. A v Anglii, jak jsem slyšel, je to stejné s Haendelovým Mesiášem…

 

Zajímavé ovšem je, že se množí provedení „naší“ Rybovky v sousedním Německu i Rakousku. Jednak ji občas zpívají i německé amatérské sbory, což je jistě hlavně díky výbornému překladu Helmuta Fritsche v Herclově vydání klavírního výtahu, s touto skladbou vyjíždějí české soubory v adventním čase do německých měst. Skladba tam zdomácněla pod německým názvem Böhmische Hirtenmesse a nikoli Tschechische Weihnachtsmesse, jak bychom byli čekali. I náš sbor, letos již posedmé, dával Rybovku na začátku adventu v části města Postupim, která se jmenuje Babelsberg, ale do roku 1937 se jmenovala Nowawes a původně tam bydleli od 18. století čeští tkalci a jiní přistěhovalci z Čech (a snad i muzikanti z rodu Bendů i jiní, kteří působili v pruské královské kapele). Skladba je tam přijímána stejně srdečně a spontánně jako u nás.

 

Ještě o jednu příhodu bych se rád podělil. Koncem šedesátých let se začala Rybovka v Praze častěji hrát a zpívat, ale tenkrát bylo nutno získat ke koncertování v kostele povolení úřadů, což nebylo zdaleka samozřejmé. Vysokoškolský umělecký soubor měl určitá privilegia a Rybovku začal provozovat před Vánocemi pravidelně.

Návštěvy byly obrovské, byla to i jakási forma tiché demonstrace, ovšem s krásnou hudbou. Při jednom provedení v malostranském kostele sv. Mikuláše bylo přítomno jistě několik tisíc posluchačů. Jenomže účinkující zpěváci a instrumentalisté udělali tu chybu, že se šli mezi zkouškou a koncertem občerstvit a ohřát do blízkých malostranských hospod – ale pak se nemohli skrze davy návštěvníků do kostela protlačit.

Jedním z nich byl i tehdejší sólista, známý a milovaný tenorista Národního divadla Beno Blachut. Rád zpívával i s amatéry, často říkal, že to rád dělá „pro větší slávu Boží“. Jenže tenkrát začínala být situace pře začátkem koncertu dost kritická. Mistr, jak známo, nebyl nejvyšší postavy, a tak se v davu zcela ztratil a nemohl se dostat dovnitř.

Na jeho výzvy „Pusťte mě dovnitř, já tam zpívám“ nikdo nereagoval, tak nakonec vykřikl mocným hlasem „Pusťte mne dovnitř, já jsem Beno Blachut!“, a někdo opáčil: „Nepouštějte ho tam, to by moh´ říct každej!“ Celý ten mnohohlavý dav se rozesmál, Mistra pustili dovnitř, koncert mohl začít.

 

Vojtěch Vančura

 

(zaslal Lapil)

Aktualizováno: 22.12.2011 — 20:06

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Rybova mše s Ladou – doposloucháno, musím napsat (inlove)

  To je prostě úžasné, co Zvířetník dokáže.
  (h) (h) (h)

  Vojtěch Vančura napíše povídání o Rybovce a Beno Blachutovi. Lapil ho pošle Dede, ta to uveřejní ve správnou dobu, Baty se zmíní o krásném TV provedení, Alena s Maxem to vyhledá a dá odkaz.. a já a manžel jsem tady v Americe seděli jak pěny u počítače, poslouchali jak Beno Blachut krásně se sborem zpívá a dívali se na našeho milovaného Ladu. Kruh je uzavřen.

  DÍKY VŠICHNI VÝŠE JMENOVANÍ za krásný vánoční zážitek, kterého by se mi bez vás nedostalo.
  (h) (h) (h)

  A mám tenhle Ladův betlém, ale co to muselo dát za práci jeho figurky zanimovat to si ani nedovedu představit.

 2. Rybovka patří naprosto tradičně k našim vánocům, pouštíme si ji z garamofonové desky.A já přitom zpívám a vzpomínám, jak jsem stála ve stočlenném pěveckém sboru a zpívala ji venku na náměstí. Dnes už bych ten part neuzpívala, z mého altu se stal tenor a o ženské tenory nikdo nestojí. 🙂

  1. Taky ji mám na desce a spolehlivě mne dojme a rozpláče, jak je krásná, kam se na ni ostatní hrabou…. jen letos jsem ji na žádné TV nenašla v programu a to mi bylo velice líto.

 3. Na Rybovku chodíváme do Alfa pasáže – přátelé Hadivadla a Café Švanda tam již pátým rokem dávají vždy 23.12. kolem sedmé navečer generálku a 24.12. kolem desáté večer regulérní představení, je to moc pěkné. Dole, u optiky (kdo to tam znáte), je opona, kolem Café (dřív tam býval antikvariát – to je poznámka pro starší, kdo tam už delší dobu nebyli) je pódium, na kterém je orchestr a sólisté, sbor stojí nahoře na ochozu, celkově to bude tak 150 lidí, je to hodně působivé. Letos měli zpestření, na začátku pánský pěvěcký sbor z Lukova a během mše menší bubenický výstup (bubnovali mj. Pavel Fajt a Zdeněk Kluka; ten třetí bubeník byl podle všeho Dan Dlouhý z Dama Dama, ale jistá si nejsem); moc se nám to líbilo – i babičce, tj. mé tchýni, kterou jsme vzali sebou. Takže všem brňákům a okolním pro příští rok vřele doporučuju.
  P.S. Dnes jsme byli u druhé babičky, tj. mojí máti, a protože u ní pořád běží TV, náhodně jsme shlédli docela půvabný dokument o tom, jak Rybovku nastudovali britští a naši poslanci, pěkné to bylo.

 4. A kdyz jsem vcera pripravovala stedrovecerni veceri a hrala si k tomu koledy a Chet sedel u stolu a obcas delal podrz-podej-odnes, tak pravil, ze nastal cas na Rybovu msi. A celou dobu si u toho pobrukoval, obcas se pridaval ke zpevu a ve finale maval rukama, jakoby dirigoval ten cely sbor. (h)

  1. Hani, ukaž, prosím, Chetovi tu animovanou s Ladovými obrázky, odkaz na ni dala Alena s Maxem tady někde níž, ten uletí, uvidíš!

 5. Rybova mše už tadičně patří ke každým mým vánočním svátkům. Dosud jsme je trávili na chalupě, loni a letos ne. Všichni víme proč. Dokud tam nebyla televize, pouštěla se mše z rádia, pak jsme si pořídili verzi na CD a vyslechli ji ochotně ještě jednou, když byla v televizi přímo z nějakého kostela. Letos jsem váhala, jestli mám CD vzít do Prahy nebo ne a spolehla se na to, že v tv bude zase nějaký přenos. Nebyl! Ani na jedné stanici. Počítač jsem doma neměla, program rozhlasu taky ne, takže ani nevím, jestli jí někde vůbec vysílali.
  Jsem zklamaná, letošní vánoce byly bez mše a já mám absťák.

 6. I já miluji Rybovku, mám ji na několika CD. Někdy v sedmdesátých letech ji zde hráli v rádiu na FM – stanice klasické hudby. O půlnoci… vybral Jaroslav kováříček a já měla úžasně blažený pocit, že nad celou Austrálií se nese ta kouzelná muzika.
  A pak ji po mnoho let dávali v jednom sydneyském anglikánském kostelíku před Vánocemi. Úžasně citlivě přeloženou do angličtiny. Vzala jsem na koncert našeho staršího synátora, bylo mu tenkát tak 10 let. Já se trochu děsila, co ta angličtina se mnou udělá – jeden to v češtině zná skoro nazpaměť. A ono to jaksi ani nevadilo a zdejší domorodci byli nadšeni. Ten jejich pastor se do této muziky zamiloval a jeden z krajanů tak krásně přeložil.
  Vánoční počasí nám letos docela přeje – včera maximum 30 C, dnes to bude více, už bude 31C. Zítra mají být bouřky. U Darwinu je cyklón, no snad se z něj nevyvine nějaká bestie.
  Všem krásné Vánoce přejí klokani z Austrálie.

 7. Z bezpočtu Rybovek, za život vyslechnutých, mi nejvíc učarovala ta, kterou jsem čirou náhodou před nějakým rokem chytla v televizi – s Ladovými obrázky, úžasně citlivě seřazenými, mírně rozpohybovanými. Animátoři do toho výtvarna, srozumitelného i mrňatům, dostali takový duchovní náboj, že mohl stačit i doktorům teologie.

   1. Milá Aleno, poslalas mi nejkrásnější možný dárek k letošním vánocům,vyprošuju Ti za něj tu nejlepší možnou odměnu. (h)

    1. Asi před 5 lety jsme ji měli možnost poslechnout a shlédnout v Bazilice sv. Jiří na Pražském hradě. Nezapomenutelné!

 8. Ruprechtický kostel Antonína Paduánského (co máme hned u domu) má dneska „Rybovku“ jako součást půlnoční (nod)

 9. Pane Vojto, diky za krasny a zajimavy clanek. Prelozila jsem ho manzelovi, ktery Rybovku miluje. Prvni vanoce, co jsme spolu stravili, jsem se fakt snazila, aby videl, jak se to dela u nas. Apak jsem pustila Rybovku, ale mela jsem nutkani mu to prelozit. Teda ne celou, ale vybrane casti; po letech skoro celou. Takze Chet dnes v podstate tem slovum rozumi z kontextu. „Aha, to je jak se chystaji do Betlema a co s sebou vezmou“. „Tohle je adorace“, atd. A kdyz jsme prijeli do Prahy na vanoce 1990, tak jsme sli na koncert v kostele, myslim ze je to sv. Michal. Takovy ten barokni kostel u Staromaku nalevo od Parizske smerem ke Kaprovce. A bylo zima, moc a moc. A muj jizansky junak sice mrznul behem Rybovky, ale byl okouzlen…

 10. Lapile, díky za krásný vánoční povídání. Před pár lety jsme byli v létě na Rožmitálsku. Tam se J.J. Ryba vzpomíná na každým kroku.
  Bylo mi ho tehdy líto – takovou krásu vytvořil, ale na obživu to nestačilo.

 11. Díky za krásné povídání a vzpomínku na Beno Blachuta. Zdědila jsem po mamince její památník, kde se na jedné ze všech stránek skví podpis tohoto fenomena české opery.
  Není tam sám, je tam sám, jsou tam i jiní významní pěvci a divy. Maminka byla v tu dobu jejich rozkvětu a sbírala podpisy.
  Rybovku miluji, každý rok na ni chodím v Přerově , kde se zpívá v kostele na náměstí. Většinou zpívají olomoučtí umělci, takže moc hezkýýý je to. Doma pustím již brzo, téměř za chvíli.
  Tak ještě jednou díky za písání a krásné Vánoce vinšuju. (h)

   1. Přeji krásný štědrý den vám všem. Taky miluji Českou mši vánoční. Každým rokem na sv. Štěpána je v provedení místních zpěváků v kostele v Českém Dubu. Je to moc pěkné. Nebyly by to ty pravé svátky. V Johanitské komendě je také vystaven betlém, který vyřezává také zdejší člověk a každým rokem do něho přibude jedna postava. Všechny postavy /opravdu postavy/ jsou asi 60cm vysoké a zznázorňují významné lidi z českodubska. Karolínou Světlou, spisovatelkou počnaje, přes Bedřicha Smetanu a významné učitele, faráře, znázorňuje prostě lidi, kteří pro Podještědí něco vykonali. Doufám, že se mi jej povede vyfotit a přes někoho dostat na zvířetník.

 12. Milý Lapile (inlove) , děkuju za připomínku krásné vánoční tradice. 🙂 (*)
  A možná bys mohl vědět: před pár lety běžel v televizi pořad o nesmírně charismatickém (venkovském?) sbormistrovi, který secvičil rybovku s dětmi? dospělými? a snad rybovku zpívali venku? Tehdy jsem pořad nemohla pořádně sledovat a později se mi k tomu nepodařilo nic najít. Nevíte někdo, kdo to byl, kde by se dalo najít víc informací? Děkuju. (f)

 13. Rybovu mši si už dlouhá léta pouštíme z desky každý Štědrý den a velmi rád ji poslouchá i můj manžel.

  Beno Blachuta jsem slyšela Rybovku zpívat na jedné půlnoční mši v malém kostíku u Prahy (teď mám úplné okno na jméno), někdy ke konci sedmdesátých let.

  A zase jsem se při téhle příhodě s B.Blachutem rozchechtala, protože mi to připomnělo ten Jováskovic vtípek o zajíčkovi, co ho nechtěli nepustit otevřít obchod 😀

  1. I my jsme s manželem poslouchali Rybovu mši. Ale mám ji jen na desce a tak je s přehráváním utrum. 🙁 ;(

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN