BTW: Veselé Vánoce

Stojím u stromečku, zasněně koukám mezi větve, dychtivě se nadechuju jeho vůně a obdivuju lesk kouliček a stříbrných řetězů. Jako obvykle neodolám a vypláznu na jednu z velkých kuliček jazyk a směju se svému silně nelichotivému šišatému odrazu – kruhová inverze, pravil synek matematik.

 

V pozadí hrají koledy, a jak odstoupím od stromku, začne se jeho vůně míchat s vůní cukroví. Je to záhada, ale tyhle chvilky jsou čarovné – jsem zase na chvíli malou holčičkou a žádné starosti si nepřipouštím. Vždyť jsou přece Vánoce.

Ať už vezmeme Vánoce z jakékoliv strany, tedy jako pohanský kult slunovratu nebo křesťanský svátek narození Páně, najdeme jednoho společného jmenovatele. A tím je naděje. Naděje, že se slunce začíná vracet. Naděje skrytá v dítěti, které má být symbolem lásky a vykoupení. Naděje, že příští rok bude lepší ten minulý – nebo aspoň nebude horší.

Naděje může být křehká a maličká, ale stejně má neuvěřitelnou sílu. Odjakživa pomáhá lidem přežít. Strádání, hlad, strach, nemoci, osamělost i zoufalství. Jak by člověk mohl snést pohled na cestu plnou výmolů, bahna a kamení, kdyby nedoufal, že to za zatáčkou bude lepší? A když ne za tou první, tak za druhou určitě. Aspoň o kousíček.

Vánoce jsou moc hezké svátky. Voňavé, plné dobrot, které lahodí nejen svojí chutí, ale i krásou a nápaditostí. Jsou to dny, kdy pustíme do svých domovů vůni čerstvého jehličí a při vzpomínce na tichý zamrzlý les oceníme teplo a světlo našich domovů.

Jsou to dárky, kterými chceme potěšit své milé. A potom tu jsou děti! Jejich radost, dychtivost a nedočkavost jsou tou nejjasnější tváří svátků, o to vzácnější, že tak rychle pomíjí.

Mnozí z nás si dělají starosti s tím, jak všechno stihnout, jak uklidit, jak napéct, jak vše přichystat tak dobře, jak to jenom jde. Ne, rozhodně netvrdím, že je to zbytečné. Jen se přitom nesmí zapomenout na to podstatné – na naději a na radost. Protože slunce se k nám opravdu vrací a láska skutečně existuje.

Přeji vám všem překrásné Vánoce, plné štěstí, pospolitosti a pohody.

 

Aktualizováno: 22.12.2011 — 20:11

288 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pozor, pozor, hlásání!
  Dnes jsme vyrazili nakupovat ne dárky, ale zásoby pro běžný každodenní život a sice do Drážďan; nové autínko, nazvané kradouskovo torpédo potřebuje zajet. Takže: Cesta od domu k domu – 152 km, doba jízdy – 1 hodina,55 minut, (až bude dálnice hotová, bude to o půl hodiny mé ně), průměrná spotřeba, 5,4 l/100km (BA 91)
  účtenka přes půl metru dlouhá, přes 70 položek a celková cena 144€! Takže za 3.200 Kč (podle vyúčtování z mBank), máme všechno, co potřebujeme na měsíc, včetně toaletního papíru, papírových ubrousků a kočičích konzerv. (Čertík už vyrábí standartní bobky, průjem jsme zvládli.) Na parkovišti, které bylo totálně plné, je 90% vozidel s českou SPZ a v obchoďáku němčinu prakticky neuslyšíte, včetně pokladen. Když ten had z kasy vylezl, pokladní se zeptala: Přijedete za 14 dní, nebo to máte na měsíc? Když jsme jí řekl, že za měsíc, ale přivezeme dalšího kunčofta, tak se jen usmála a popřála šťastnou cestu.
  Takže v Česku už budme kupovat jen TV program a po Novém roce už ani šeredné koření (cigarety), protože ty budou v Německu už také levnější. A ať si Kradousek s Přesčasem trhnou protézou! 😛
  (Upřímonu soustrast všem, kteří tu zlodějskou DPH budou muset platit)!

  1. Víš, Krakonoši, že s tou svou chytrostí občas lezeš lidem na nervy? Zejména těm, kteří ty možnosti nemají a mít nemůžou?

   1. Jejich problém. Opakuji znovu: Každý je svého osudu a štěstí strůjcem! Co vám brání, domluvit se se sousedy, naskákat do nějaké dodávky a vyrazit také?, z kteréhokoli místa v ČR je to na hranice do Německa, Rakouska či Polska maximálně 180 km. O náklady na cestu se podělíte. A pro útulky vyjde krmení pro zvířátka v Německu minimálně o 60 – 70% levněji! Internet máte, takže zřídit si u mBank účet bez poplatků je otázka několika vteřin, hned je pár stovek ušetřeno. Kapitalismus je, vážení a milí, především o přizpůsobení se poměrům. Kdo to umí přežije. Kdo ne, má smůlu! Přesně takhle to ale funguje i v přírodě; nepřizpůsobivé druhy zaniknou. A s vládou zlodějů nic jiného dělat nejde.

    1. A vůbec: Já jsem pro tuhle bandu debilů nehlasoval a tudíž se od nich nenechám okrádat. A vy ostatní, co jste volili tak, jak jste volili: máte jen a jen to, co jste si zasloužili, takže si to pěkně vychutnejte, heč! Já jen doufám, že se mi podaří zbavit se i plateb za elektřinu a plyn. A pokud se mi to podaří, tak slavnostně slibuji, že dám dokumentaci k výrobě onoho zařízení zdarma k dispozici všem, pokud KSČM získá ve volbách ústavní většinu!

     1. Krakonoši, možná byste si měl přečíst Pravidla, zvlášť čl. 3, odst. 3. Pravidla naleznete v pravém sloupci pod záhlavím.

       1. Co je na konstatování reality vulgárního? To, že nám vládne banda nablblých zlodějů není žádné tajemství, ale bohužel smutný fakt.

        1. Ach, „Vládče hor“ musím ti prozradit, že jsi zabloudil. Tady asi nebude tvoje království 😉

         1. O žádné nestojím. Nejsem žádný guru, ani politik. A komu není rady, tomu není pomoci. Máme demokracii, takže ať si každý dělá co chce, baští trávu, bydlí pod mostem a velebí demokracii, ale ať ode mne nikdo nechce, abych mu v tom pomáhal!

  2. To je právě chytračení obyvatel, které přivádí státy na mizinu. Daně platíme aby nám stát mohl poskytovat služby které potřebujeme. Je to otázka solidarity. Mám nejen svá práva ale také POVINNOSTI, to příliš mnoha lidem ještě stále nedošlo. Je mnoho slabších lidí, nemocných, s handikapem, starých a nebo dětí, ti všichni se bez naší solidarity neobejdou. Mám zodpovědnost nejen za sebe ale i za ty kteří žijí v mém společenství to jest v mém státě. Ve skutečnosti mám zodpovědnost za všechny obyvatele země. Lidé jsou často vystaveni přírodním katastrofám, potřebují pomoc. Státy si mají pomáhat navzájem. Chytračení je tedy jen pro sobce. 🙁

   1. S tím mohu jen vřele souhlasit! Kipling kdysi na adresu Angličanů, žijících v Indii prohlásil: Buď budeme táhnout za jeden provaz, nebo budeme viset na jeho koncích. V Klausistánu je to o tom, že peníze, vybrané z daní se, až na ubohý zbytek, rozkradou, takže skončí v kapsách hrstky darebáků, a ty si, důchodče, nebo handicapovaný, pomoz jak nejlépe umíš, protože jistý velmi populární zloděj psacích potřeb v 90. letech prohlásil: Každý se musí postarat sám o sebe! Bphužel už zapoměl vysvětlit, jak se mají o sebe postarat obyvatelé hospiců, kterým dnes důchod nepokryje ani základní náklady na ubytování, nebo člověk, který je v 50 letech věku propuštěn pro ,,nadbytečnost“ (což je velmi elegantní způsob, jak obejít zákoník práce) a práci nesežene, protože: 1/ žádná není a 2/ pokud je, tak je pouze pro ty, kteří mají protekci! Takže, pokud chci s ubohým důchodem (oběma dohromady nám přidali 370 Kč!!!), jakž takž vyžít, mám dvě možnosti: Buď se jít pást, nebo jezdit nakupovat tam, kde je levněji a to tak, že o hodně a navíc dostanu kvalitnější zboží. A protože tráva mi nechutná, volím druhou možnost. A pokud to udělá každý, (a těch, co to dělají jsou v Německu před obchoďáky plná parkoviště), tento zločinecký systém zkrachuje a to může znamenat pouze jediné a sice to, že to, co přijde po něm, bude muset být lepší. A závěrem: Kdyby se v ČR povedlo zarazit korupci a zlodějny, nebyly by Kradouskovy a Přesčasovy deformy vůbec zapotřebí, stejně, jako poplatky ve zdravotnictví. Jenže to kdyby může přijít teprve tehdy, až ten současný systém skončí státním bankrotem.

    1. A úplně na závěr: vzhledem k tomu, že jsem kdysi na sociálce musel podepsat papír, že invalidní důchod je mým jediným zdrojem příjmů, nepadám jakožto plátce daní v úvahu. (Na odměny za využívání patentů se daňová povinnost nevztahuje). Po dvou letech boje jsem z firmy, která jeden z mých patentů využívá a těžce na něm vydělává, vyrazil půl melounu, takže jsem si dopřál k vánocům nové auto a ještě mi zbylo i na trochu benzinu. Licenci mají do konce příštího roku; pokud mne naštvou, tak jim ji neprodloužím; o jednu krachlou firmu víc, nebo míň… Naštěstí mám kamaráda dobrého právníka.

   1. taky jsme to chtela poslat. Jen to nebyl turista ( zdroj z us webu), ale clen vedeckeho tymu, co dlouhodobe zkoumaji gorily. A gorilky si vyrazily k nim na zakladnu a tentokrat zkoumaly ony je 😀 . To s emi moc libilo. Jen si vsimnete, ze ti panove ( objekt zkoumani a i druhy, co to nataci a komentuje) vedi, jak se maji chovat. Obavam se, ze turisti by vice zmatkovali

    1. Děkuju za doplnění, milá Domi. (inlove) Přiznám, že jsem hodně bádala nad tím, kde se tam vzaly ty schody, a že ten turista musí moc dobře znát gorily a vědět, jak se chovat. Takhle to je jasné.
     Ale muselo to být naprosto jedinečné, když se ho gorilky tak něžně dotýkaly. (hug)

     1. To urcite! Docela jsem mu zavidela, i kdyz ja bych se asi trochu bala (wasntme) .Jsou to uzasna zvirata.

      1. Ted jsem si to pustila a zjistila jsem, ze v teto verzi neni zvuk (prave komentar kolegy zkoumaneho vedce) a taky je videjko mnohem kratsi. Ale i tak je pekne.

  1. Tohle video mi připomíná jednu písničku od dua Vodňanský/Skoumal. (máme doma gorilu.) Ale ty mrňata nemají chybu. A pokud jde o jejich otce; někteří rodiče by měli mít každodenní shlédnutí toho videa nařízené soudem až do zletilosti potomků.

 2. Zdravím všechny milé Zvířetnice a Zvířetníky a vinšuji klidný zbytek svátků vánočních. Kočenky byly u stromečku nadšené, dárků bylo nabaženo a bříška si také přišla na své. A teď jednu hezkou historčičku, která bude jistojistě v rodině opakována dost dlouho, aby se jí dočkala má případná vnoučata. Dceři Aničce je za 5 dní 21 let, je to jak jinak krásná mladá dáma, studující, ale žívící se již dlouho sama a to uměním. Občas si zahraje ve filmu, hodně maluje a vystavuje, má takový pestrý život a žije taky sama až 4 rokem, a zvládá to celkem dobře. Byteček má útulný, dvě kočky si postupně pořídila, ale má i své mouchy děvenka naše milá. Například nedokáže pochopit hodiny, termíny a v kombinaci s tím je navíc úplný ZMATKÁŘ – jeden z největších jaké znám. Obyčejný nákup jsou v jejím podání manévry, chaotické pobíhání po krámě a s výsledkem fakt žalostným, většinou přinese tak půlku seznamu. I ostatní její činnosti jsou poněkud zmatečné, no ale co by člověk chtěl od umělkyně ! 🙂 Včera v podvečer odjela k sobě domů obtěžkána dárky, potravinami a jinými nezbytnostmi. V deset večer telefon a Andulka naprosto zoufalá křičí, že jí strašně zvoní zvonek u bytu. A že s tím nic nejde udělat, že byla venku, ale tam je to v pořádku, ale raděj zvonek rozebrala a ustřihla nůžkami z manikůry drátky co tam našla. Jenže to zvoní dál a strašně hlasitě. Manžel se jal být pragmatický, uklidnil ji a začal navigovat. Kde máš zvonek v bytě? Odpoveď : „já nevím“. Dobře Aničko, ale ten zvuk musí odněkud vycházet! “ no ono to vychází jako ze zdi“ Ale Andulko to není možný, něco ve zdi by neznělo ostře, musíš identifikovat zdroj! „Tati tady jsou takový slabý drátky a vedou někam do podlahy, můžu je přestřihnout?“ Ne Andulko to nedělěj, ale vezmi si baterku a vypni si hlavní jistič k bytu. Následoval zoufalý pláč, nic nesvítí, ale furt to zvoní. Muž jí říká, podívej nejsem tam, takhle na dálku je těžký radit budeš muset zazvonit na sousedy, musíte najít ten zdroj… Znovu pláč. Za 15 minut telefon, tam rozchechtaná Andulka. Tak jsem mami chtěla jít k těm sousedům, ale měla jsem v předsíni ty tašky od Vás, tak jsem je strčila za dveře do ložnice a vono to řvalo v ložnici s těma taškama…mamínku, představ si… on to byl ten budík co jsi mi dala pod stromeček…

  1. Jó, to dobře znám, má dcera je rovněž umělkyně, a ty spoustu věcí neřeší, žijí si prostě ve svém světě, který my, sprostí konzumenti, nechápeme.

  2. Dobry, mooc dobry. Ja bych si s Andulkou dobre rozumela. (rofl) Historka, jak jsme s Chetem volali hasice, protoze se nam vyvarila cukrova voda pro kolibriky, uz tady kolovala. (chuckle)

 3. Mila Jenny, recept jsem dostala a moc dekuju. VYpada podstatne jednodussi a udelatelnejsi, nez ten, co mam ja. Rohlicky budou na Novy rok. 🙂

 4. Vánočně mávám všem přítomným (inlove) (f) a přeju krásný den 🙂
  Tak nás dnes opustila mládež a skončily rodinné návštěvy, tak se dostávám k počitadlu 🙂 Držím palce všem potřebným a přidávám se k těm, kdo by měli problém zůstat stejně zdrženliví, jako kosatka Beta nevšímající si nehlídaného cukroví (rofl)

  1. Přesně tak. Za mláďaty zapadly dveře, zvěř zalehla do koutů a spí a já … jdu konečně šít 🙂
   Články a komentáře dočtu až budu mít hotovo. Ven nepůjdu, je tam šedivo shora a moře bláta odspodu. Tak vás všechny zdravím od nahřátých kamen (sun)

   1. Ano, potvrzuju odporné bahno (tmi) Poslední dva dny ještě máme venčící východisko – jezdíme na poslední sníh na Zvičinu, takže psi se vylítají a skončí jen mokří, ne strašně zabahnění. Já chci, prosím, opravdovou zimu! Tohle počasí svědčí jen bacilům (devil)

    1. … bacilům… já se celý rok v práci všem vysmívám, že nic nevydrží. A když si teď vezmu mezi svátky dovolenou, tak mě přepadne nějaký kašlavosmrkací prevít… Ale já se nedám, já ho uhoním… (devil) tedy doufám…

     Bahno máme od rána taky. Včera ještě držel zbytek sněhu, ale dneska už nee…

 5. Zvířetníčkové, páchám jedno velké OT v úzkosti převeliké: jdu teď do práce, ale vypadá to velmi špatně s prodloužením smlouvy, pro mne je to bez nadsázky otázka životní. Kdyby někdo mohl v malé pauze držení najít chvilinku na mne a podržel paleček, byla bych velmi ráda.Děkuji i tak a už běžím.
  Užívejte ze všech sil sváteční den.

   1. Ze všech sil! (h) (h) (y) Vím, jak Ti je.
    Za komančů jsem takhle dvacet let rok co rok čekala na třetího ledna: dají novou smlouvu – nedají_? A bylo nás v celé práci takových šest. Všichni s děckama.
    Jejda, Krakonoši, to byly jistoty, co?!

    1. Muj nejkrasnejsi vanocni darek mnoha let prisel tyden pred vanocema. Pred dvema lety jsme museli propustit dost lidi, vcetne moc fajn holky, ktera na papire byla zamestnana v nasem malem oddeleni jako sekretarka, ale delala pro nas mnohem vic. Tehdy jsem to strasne obrecela. Pred nejakou dobou ji vyprsela nezamestnanecka podpora a celou tu dobu, co nepracovala, nemela zadne zdravotni pojisteni. Jednak jsem si na podzim vydupala, ze potrebujem sekretarku asi na dva mesice, abych ja nemusela soupat hory nashromazdenych papiru do sanonu. A logicka volba byla Julie. A pak dala vypoved holka, co mela u nas velmi slusnou pozici, ktera byla „nezbytna“. Vyhlasili jsme konkurs, prihlasilo se 150 lidi, mezi nima Julie. A ja a muj sef jsme chteli Julii, sefka celeho uradu tlacila sveho znameho, ktery se nam stejne nezdal a asi by nezapadl do naseho uzkeho kolektivu. A tak jsme si postavili hlavu, premlouvali, nasupovali se, i vytahli zakon, podle ktereho on ma absolutni diskreci v personalnich vecech v jeho oddeleni (i kdyz treba za cenu odvolani). Trochu nam z toho trnulo za krkem, ale – haleluja, tyden pred vanocemi Julie pro nas zacala pracovat na pevny uvazek a s platem vyrazne vetsim, nez s jakym odchazela. Jak ja jsem rada, ze se nam to podarilo.
     A tak preju i Hexe, at se zadari. (h)

     1. Jinak řečeno; kdo dnes nemá protekci, tak práci nesežene! To jsme to dopracovali. Ještě že už jsem v důchodu. 😛

    2. Jak pro koho. Já, když jsem chtěl změnit místo, napařili mi devět měsíců a ještě výpověď ve finále ztratili; zachránilo mne jen to, že jsem si nechal v podatelně potvrdit kopii. Jenže byli jedinci, kterých se podnik rád zbavil a ti si mohli být, pokud uměli alespoň něco málo, jistí, že práci jinde seženou.

     1. Milý Krakonoši, výpověď 6 + 3 platila běžně. Já si ji odpikala taky. A to jsem přecházela jen ze závodu do závodu. A osolené jsem to měla tak, že jsem občas měla touhu proskočit oknem a letět z toho 3. štoku. Když jsem konečně přešla do druhého závodu, tak mi ani nezměnili razítko v občance. Docela jsem měla obavu, aby mě nepovolali zpět. (devil) Pocity nevolníka mi byly v časech „jistoty“ vlastní.

      1. Tak tak – 6+3 bylo běžné, pouze někdy se udělala výjimka, např. když obtěžoval šéf odboru svojí vedoucí kanceláře a od ní následně dostal facku. Dvojitou, protože druhou chytil o futro. Pravda, trochu vyhrožoval předvoláním na kobereček a kdesicosi, nicméně neuspěl. Dotyčná mu pohrozila, že na stranický výbor, na sekretariát ministra a všude možně rozhlásí, co je zač a přidá se dalších min. 5-6 dívek, stejně postižených a bylo. Protože dotyčná už to tam nemohla stejně vydržet, požádala o podepsání výpovědi antidatované, tzn. odcházela hned ke konci měsíce. Pan šéf ostrouhal a byl rád, že se z toho vyzul tak lehce. Psal se rok 1975 a já tehdy byla čerstvě po škole a pracovala jako vedoucí sekretariátu šéfa jednoho odboru na ministerstvu obchodu.

       1. No, a pak byli taky lidi, pro které platila výpověď 0+0 dva dny po svatbě a doporučení, že pokud půjdou na dohodu, dostanou takový posudek, že je třeba i někde zaměstnají, jináč!!!…A když je zaměstnali (stateční kamarádi z protekce, tehdy taky), tak to bylo na těch dvacet termínovaných smluv na rok za podmínek druhého nevolnictví v 17. století, například absolventský plat do padesáti při všech myslitelných atestacích. Takže ještě teď sklízím ovůcka té komunistické dobročinnosti na výši důchodu. Ti soudruzi, co mi ty smlouvy dávali, jsou samozřejmě důchodci za vodou a jsou rádi, že jsou v důchodu. Budiž jim to přáno. Holt si nevyjedu ani autobusem do Vídně, oni to odjezděj za mě.

         1. Odjakživa platilo, platí a bude platit: Drž hubu a krok! Jenže za socíku měl člověk jistotu, že nějakou práci sežene vždycky. Dnes máte jistotu, že pokud se někomu znelíbíte, jste bez práce a to leckdy napořád. Takže asi tak. Zlatý důchod! sice ubohý, ale pořád lepší, než pracák a veřejně prospěšné práce.

        1. Baty, já jsem takhle vyletěla ještě v létě 90. Byla jsem 5 měsíců na neschopence a mezitím manžel začal podnikat. Když jsem ukončila neschopenku a vrátila jsem se do práce tak mě přeložili na pracoviště kam jsem nemohla dojíždět ačkoli moje místo ve výrobě nebylo obsazené. Když jsem se odvolala tak jsem dostala výpověď samozřejmě bez odstupného. Co neudělala závist soudruhů. Potom ti samí přidruženou výrobu rozkradli a bylo vymalováno.

       2. Kdyby to udělala dnes, tak letí na hodinu a s takovým posudkem, že ji vyhodí i z pracáku! Ale máme demokracii, to je hlavní, že?

      2. Pocity nevolníka jsem za socíku nikdy neměl. Ty přišly až po sametu. Ono to bylo totiž o tom, že pokud za socíku firma někoho potřebovala, tak se k němu dokázala chovat slušně, např. mne nikdy nikdo nenutil k tomu, abych šel do prvomájového průvodu, abych přispěl na korejské, či jiné děti, chodil na stranická, či jiná politická školení, nebo fungoval v BSP, či vstoupil, jako vynikající pracovník do KSČ, SČSP a t. d. (do KSČ mne naverbovat zkusili, jak dopadli už jsem tu několikrát psal). Tohle všechno museli jen ti, za které bylo možno sehnat snadno náhradu. A dnes je to to samé, bohužel díky nezaměstnanosti mají blbci ve vedení firem mnohem víc prostoru k tomu, aby lidem škodili. Když jsem po odchodu ze školy nastoupil, dali mi 4. třídu TKK. Během dvou let už jsem měl osmičku s osobním ohodnocením a na povel šest maníků, kteří poslouchali jak hodinky, ne proto, že museli, ale proto, že věděli, že se jim to bohatě vyplatí. (vysoké prémie, volné pátky, což nám zaměstnavatel ochotně toleroval). Já sám jsem měl tenkrát nárok na tři týdny dovolené, ale běžně jsem se rekreoval pět až šest týdnů. (mistře, potřebuju čtrnáct dní oddechu, tady je flaška. Dobrý, kdyby něco, buď na telefonu.) Takže klídek, pohoda na otázky typu: kdy budete hotoví, jsem odpovídal vždy jen stručně: Až to bude, tak to bude. (A pak jsem udělal s partou za den to, co jiným partám trvalo dva až tři týdny). Když jsme takto kazili normy několik měsíců, partu mi sebrali a udělali ze mne průserového specialistu, čili dělal jsem tam, kde byl momentálně fofr a pokud si někde jinde nevěděli rady, přijela ředitelská Volha, odvezla mne na místo průšvihu a po jeho napravení zase odvezla zpátky. Když vidím, co se u této firmy děje dnes, nešel bych tam dělat i kdyby zlatem platili.

       1. Jo milý Krakonoši, víš že ty se dost holedbáš? Piš nám o Čertíkovi i když ten je taky nej nej v tvém podání, ale za to on nemůže šikula černý. 😉 (cat)

        1. To není holedbání, ale holá fakta, aneb mezi slepými jednooký králem. A v každém systému, socík nevyjímaje, platilo, platí a bude platit, že pokud chcete mít klidný život a lehkou práci za hodně peněz, musíte dělat práci, po které je poptávka a umět víc, než vaši eventuelní náhradníci. Já jsem si takovou práci našel; blbý ředitel průmyslovky si totiž myslel bůh ví, jak mi neublíží, když mne donutí odejít jako politicky nespolehlivého. Takže místo abych lil vědomosti do vesměs tupých hlav, šel jsem dělat řemeslo, které jsem zvládal levou zadní a navíc mne bavilo, takže jsme vlastně nikdy v životě nepracoval, ale jen se bavil a za tehdy slušný peníz.

       2. Ta moje „firma“ mě za toho socíku zatraceně s mou kvalifikací potřebovala, proto si mě taky riskli. Ále za nevolnických podmínek – hlavní náplň mechanická, podřadná práce, na kterou stačila maturita až dost, k tomu navíc vysoce kvalifikované povinnosti, finančně u mě pro soudruhy neohodnotitelné, anžto v duchu instrukcí Poučení z krizového vývoje bych je vlastně nebyla měla vykonávat, takže jakože nebyly. A jelikož ty „firmy“ byly v republice jen tři a tahle byla nejvíc za větrem, věděli, že budu ráda, že jsem ráda, jako každej nevolník.
        Ony holt nejsou jen technické profese, tam to chodilo přece jen trochu jinak. Celý život studovat, zvyšovat kvalifikaci a každý vánoce se třást o místo. A mezi náma- tři zimní bundy naráz pro tři členy rodiny, to znamenalo doplňkovou půjčku.
        Krakonoši, my se nedomluvíme. Žili jsme každý v úplně jiným „socíku“, ten můj mně a mé rodině od dětství šlapal do obličeje a nemám ho ráda a jsem šťastná, že je v propadlišti, i když dneska zrovna ani na tu Vídeň nemám. Když jsem přesluhovala, tak jsem tam byla, tak co.

        1. Možná, že jsem se špatně vyjádřila ale v JZD se ty staré struktury většinou nevyměnily pádem 17.listopadu. My s manželem jsme to moc lehké neměli, první vánoce v podnikání jsme si museli od kamaráda vypůjčit. My jsme do toho šli s úplně čistýma holýma rukama…. Šli jsme první- já tedy letěla

        2. Každý je svého osudu a štěstí strůjcem a proti větru čůrati nelze. To platilo, platí a platit bude! A druh, který se neumí přizpůsobit, zanikne. Takže nenadávejte na socík, ale na sebe!

          1. On vám ji kradousek brzy zdaní. Shromažďování kuliček z lejn je totiž nezákonné nakládání s odpadem, takže zaplatíte půl melounu pokuty a hned vás ten ubohý humor přejde. Až modří soudruzi koncem příštího roku zjistí, že zvýšením DPH se vybralo míň peněz, bude to jako v té pohádce, co ji museli stáhnout z hlavního vysílacího času: Původní daně se zvýší a další nové zavedou. A když to nepomůže, zavede se daň z trakařů, komínů, chodníků, (kdo nebude mít na čele nalepenou chodeckou známku, nebude smět vylézt na ulici), deště, (když bude pršet, bude se platit za mokro, když nebude pršet, bude se platit dvojnásobek za sucho, nebo naopak, podle počasí). A to by bylo, abychom ten kapitalismus nevybudovali, že? Protože to, že by obyvatelé tohoto Klausistánu dostali rozum a naše milované papaláše zlividovali, absolutně nehrozí, na to jsme, jako národ příliš blbí.

  1. Hexe, moc držím palce. Přece by tě tak rychle nepropustili, když do tebe investovali peníze na cestu do Ameriky.

  2. Hexe,zažila som to,držím-mne ste držali a fungovalo to-nevidím najmenší dôvod prečo by to nemalo fungovať zas.

 6. Poněkud opožděně, ale přece, odlehčím téma. Takto jsme vypadali na naší tradiční štědroodpolední procházce. Je fakt, že jsme nikdy předtím nezažili na štědrý den odpoledne takovou hustotu lidí a psů venku.Lidé vycházející z kostela nás při našem návratu obcházeli obloukem(což nám ani trochu nevadilo).
  Přeji všem bohatou koledu, je přeci Štěpána, ne ? (rolf)
  http://tmilada.rajce.idnes.cz/Vanoce_2011

  1. aaale co, Gina má na sobě bílou, (dog) kamarádka taky nevypadá jako hafáci od EvyŽ…. hlavně že jste prožili příjemný čas.

 7. To je zajímavé, milá Xerxová (inlove) , mně taky přijedou „pražáci“ na oběd. (chuckle) Bude opožděný babičkovský Ježíšek. 🙂
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. no jo – ale tvoji chlapečci jsou u stromečku ještě roztomilí… To náš nejmladší dnešní nájezdník je už dávno přesdvacetník 😉
   Užij si chlapečků – děsně rychle rostou…

   1. Náhodou, v pětadvaceti jsou už zase roztomilí, dovedou se znovu krásně dětsky radovat. 🙂
    Kulíííí mě pobavilo (h) – myslím, že Vilík letos předstihl Rozárku (y) (chuckle) (ne že bych chtěla něco zakřiknout, chicht.)

 8. hezké vánoční pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dneska přijedou „pražáci“ – takže hned nás doma bude o šest kousků víc (nod) Bude veselo, Betka asi tuší a spí a spí – je třeba se naspat do zásoby, protože jí nic nesmí utéci a přes den si nyní rozhodně neodpočine.
  Včera jsme na dálku diskutovali s Vilíkem – největší zážitek z Vánoc jsou kočárek a hlavně korunka a náramky a prstýnky pro princeznu (dárky mladší a starší sestřenky) (chuckle) no a nejoblíbenější činnost je kradení kouliček ze stromečku. Se slovy „kulííí, kulííí“ zdrhá s kouličkama v ruce a nechce je vydat (rofl)

 9. Já měla vánove, jaké jsem ještě nezažila ( teda bigmyšové tu nebyli 😛 ) byli zvláštní krásné, přesně jak tu někdo psal. Je na každém jak si je oslaví ….aaaaaaa vo vo tom to je. Až bude čásek písnu (wave) (wave)

 10. Zdravíme od žabek 🙂 Včerejšek pejsiny zvládly s očima navrch hlavy, dneska byly na hodobóžový oběd doma (aby to bylo spravedlivé, že když háravka ne, tak žádný pes ne, tudíž se u našich nebjevil ani Bárny). Jelikož jsme s nimi dopoledne lítali hodinu po poli, byly rády, že můžou uložit uběhané tlapky na pelech a sledovaly náš odchod vlídným okem. Dárky proběhly k všeobecné spokojenosti, Kuba se nadchl, že dostal na řetízku prsten (ten prsten, co všem káže…), Kačka byla unešená z krejčovské panny a hromady oblečení a činčátek. Psice dostaly nové pískací plyšáky- jezevčíka, skunka a dvě santovské osobověci od neteřek. Jen večer tu bouchal malý ohňostroj, na který Světluše venku pohlížela klidně, zato Borůvka zacouvala do obýváku. Nicméně stres byl odbourán miskou granulí podanou okamžitě, tudíž to pustila z hlavy. Ovšem na Silvestra ji nebudu moct cpát celej večer….

 11. klídek, pohoda, vánoční čas… (nod) Byla u nás návštěva – nájezd mého příbuzenstva (chuckle) Betka se nechala vyhladit, ochutnala od všeho… Když jsme šli vyprovodit hosty k brance, zůstala doma (pršííí a je hnusně) . Až pozdě mně seplo, že na nízkém stolku zůstal tác s cukrovím, rozinky, cukrátka z kolekce… No – překvapila mě děvenka (angel) . Ani faleškou těžce zkoušená stále hladovějící čubinka nepodlehla a vše nechala.

  Za odměnu dostala od každého kousek – ale pro jistotu jsem zbytky přesunula do vyšších sfér (nod)

 12. OK, asi je cas odpovedet na otazku v nasem vanocnim prani, jako co tam nepatri. Ty ostiny tam patri – to byl zamer vytvorit svatozar. Odtud potazmo carpa deus. Odpoved je jednoducha. V levem dolnim rohu v listi jsou Chetovo palce. (rofl) Taky jsme si jich hned nevsimli, kdyz jsme tuhle fotku vyhlasili za nejvic pouzitelnou.

  1. Hano, přišel ti můj emilek s receptem na záhorské rohlíčky ? Posílala jsem před vánocemi.
   Kapr s Chetovými palci, no tohle,to by mně nenapadlo hledat. (chuckle)

 13. Mila Dede, vcera jsem se sem moc nedostala, tak opozdene dekuju za moc krasne zamysleni, ze jde o svatky ocekavani a nadeje. A jisteho sounalezeni. (h) A prejem pekny a spokojeny svatecni podvecer vsem Zviretnikum, a (chicht) at vam zazivani vydrzi az pres Stepana a vzhuru k novemu roku. Zvazuju, zdali vytahnout z mrazaku kachnicku na zitra.

 14. Zvířetníci moji milí, všichni i s rodinami a zvířectvem zabukisté, zkrátka všichni, díky, že jste. A díky za krásná přání, milá slova všech všem. Připojuji se k vám, radujte se, odpočívejte a veselte se, nemocní uzdravujte se, zdraví zůstaňte zdravými a laskaví buďte dál laskavými,pište a vyprávějte, držte (držme) si vzájemně palce (pěsti) neztrácejte svou empatii a věřte na sílu myšlenky, jakož i já na ni věřím. Mám vás ráda. Vaše hexe

 15. Takže kocouří spokojenost i má spokojenost!
  Myslím, že dárek jsem jim vybrala dobře.
  I já dostala dáreček s vodou – zvlhčovač, ionizátor a čistič vzduchu v jednom. Je to malé, tiché, výkonné a mám obrovskou radost, protože se mi bude mnohem lépe spát a dýchat, díky topení je tu hodně suchý vzduch a tohle jsem si moc přála. Takže jsem včera měla plné ruce práce se zprovozňováním přístrojíčků a kluci si to moc užili.
  Jinak jsme včera šli na dlouhou procházku Prahou, což jsme dneska chtěli zopakovat, ale počasí je ošklivé, zima a mrholí, takže jsme zůstali doma a já tu teď provozuju nejoblíbenější kocouří sport – hnípání.

 16. No, tak nám to sežralo příspěvek.
  Melda, Zrzík, Ríša hlásají:
  milí Zvířetníci, dostali jsme k vánocům tu fontánku, co jsme pořád nevěděli, co to vlastně bude. No, teda, to byl šok. Asistovali jsme při skládání, to teda jako jo, to nemůžeme chybět, ale pak, když se to postavilo na podlahu, tak jsme se strašně báli. Když tam mamča dala vodu a pustila motorek, stáli jsme v uctivé vzdálenosti a pozorovali to nadělení, Zrzek furt hledal své mističky. Ríša do vody v dolní misce nacpal tlapku a děsně se divil, že je mokrá. Já tam teda moc čumáček nestrkal, co kdyby mně to kouslo. A Zrzík byl první, který se napil. Tak jsme se pak taky odvážili. No, je to lepší. Zrzek vždycky seděl u misky se zteplalou vodou jak ztělesněná výčitka, teď má vodu pořád čerstvou, filtrovanou a studenou. Nevydává to žádný hluk, takže se nebojíme a pít můžeme ze tří poloh, kdo si nechce lehat, může pít klidně vestoje z té horní mističky. Tak nakonec se ten náš dáreček povedl a jsme moc spokojení.

 17. Slunovrat jsme oslavili hned po Lucii, to, že se začíná prodlužovat den, je pro nás mnohem důležitější, než oslava údajných narozenin jednoho dodnes nepochopeného a celoročně ignorovaného vizionáře, který se, stejně, jako o mnoho let později komunisté, marně pokoušel předělat lidi k obrazu svému. Dokud se lidský genom radikálně nezmění, bude jak boží království, tak komunismus jen pohádka. Navíc ještě není přesné datum narození Ježíše Krista známé takže to, co se oslavuje, je vlastně rozsvícení komety. Všechno ostatní už je jen fikce. Takže stromeček jsme sice postavili, (plastový s elektrickými svíčičkami, oboje 20 let staré), k večeři udělali hrachovou polévku s rybími vnitřnostmi a dorazili se klasickým vepřovým řízkem, ryby a zejména kapra totiž moc nemusíme; kupodivu náš kocourek o rybu také nejeví zájem, což je u kočky dost podivné. V debilbedně skoukli pár pohádek a šli spát. Dárky pojedeme kupovat až v týdnu a do Německa, nové auto potřebuje zajet a je tam o mnoho levněji. Dnes ráno jsem si přes internet objednal pár CD s Hawaii music, (přímo z Havaje) a z Kanady nový notebook. Oboje dorazí někdy v půli ledna. Holt věřící mají vánoce jeden den v roce a ateisté si je mohou udělat kdykoli a, pokud na to mají i několikrát do roka. (rofl)

  1. Kometa neé, konjunkce planet, o pár let dřív, než staří dokázali spočítat při tvorbě letopočtu.
   Otevírá svatý Petr ráno bránu, dušičky se hrnou dovnitř, u futer postává rozpačitá skupinka. „Á, ateisti, to je překvapení, co?“
   Hezké pokračující sváteční dny úplně všem Zvířetníkům.

   1. Raději do pekla, je tam tepleji a sranda. Přijde hříšník do pekla, u brány ho uvítá majordomus a říká: Tak vás tady vítáme, jestli máte žízeň, tak tadyu baru, dejte si co chcete, vedle je jídelna, cestou švédský stůl, za jídelnou je kasino, můžete si zahrát, výhra vždy zaručena a pokud chcete veselé děvy, tak napravo. Hříšník jen udiveně zírá a rozpačitě koktá: Promiňte, já jsem slyšel že peklo je o kotlích se sírou a asfaltem, muka pekelná a strašné utrpení? Jo, vy myslíte křesťany, tak ti jsou o patro níž, oni to tak chtěli, tak proč bychom jim neudělali radost! 😛

  2. Krakonoši, Ty jsi ale legrační! Jsi tak trochu jako ta chytrá horákyně:
   Je to debilbedna, ale koukáte do ní na pohádky. Na Ježíška nevěříte, ale stromeček si rozsvítíte a řízek dáte. Na dárky taky nevěříte (když není žádný důvod si je dávat), ale objednali jste si je na internetu a pro další si pojedete do Německa. Moc tomu všemu nerozumím.
   Mmch., naše kočky o ryby taky moc nestojí, není to až tak divné.

   1. A co má stromeček, notabene jehličnatý a v pouštní krajině Izraele se nevyskytující, společného s křesťanstvím?
    Oslavy zimního slunovratu mají o pěkných pár tisíciletí starší a podstatně lépe podloženou tradici. Většina křesťanských svátků vznikla naroubováním čehosi na starší svátky … v podstatě by se dalo hovořit o krádeži. Ono je jednodušší přidat k už slavenému svátku nějaký nový význam nebo vymyslet si jinou záminku, než zabránit jeho pořádání.
    Výsledek je mimo jiné ten, že svátek podle kléru oslavující přesně to samé, vypadá v různých zemích a oblastech hodně jinak … podle toho jak vypadal ten původní svátek.

    1. Jendo 🙂 , ale rozsvícený stromeček má mnohem víc společného s křesťanskými vánoci než se slunovratem, i když v izraelské poušti se samozřejmě nevyskytoval.

    2. Nikdo Ti tady nepřikazuje jak máš slavit vánoce. Když chceš, tak si místo jedličky dej palmu. Vždyť v tom je ta svoboda! Můžeš odletět na Seychely když na to máš. Někdo jde na půlnoční a druhý se klidně může vyspat anebo třeba opít /fůj/ Já a leckdo tady nemáme v oblibě předvánoční blázinec /já do obchoďáku nevlezu/ ale poezie vánočního stromku a betlému k zdejším zvyklostem patří a kdo chce tak si to užívá. A někomu se nechce a nebude líbit nic

   2. Nikdo není dokonalý. A na pohádky koukáme každou neděli, řízek si dáme taky když na něj máme chuť a dárky si dáváme opravdu celý rok, jen o vánocích ne, kdo by se chtěl cpát ve frontách a platit nehorázné předvánoční ceny? My tedy ne. A pokud jde o církev; je velice úsměvné, když senilní impotenet papanazi, sedíc ve zlatě blábolí cosi o skromnosti a chudobě! A jediný trojjediný bůh, který na této planetě vládne je mamon, byznys a nenávist ke každému, kdo je úspěšnější, čili umí krást lépe, než já sám. S vírou už nemají současné vánoce vůbec, ale vůbec nic společného, jenom se tak tváří.

    1. Krakonoši, Krakonoši, záleží na tom, co pro kterého člověka Vánoce znamenají a jak s nimi naloží. Je mi ze srdce líto všech, kteří kladou rovnítko mezi Vánoce a shon, mamon a obžerství, a hlavně těch, jejichž „bohem“ je mamon a nenávist. Znám hodně lidí, kteří se zmíněným „bohem“ nedali zotročit, a je mi mezi nimi dobře. Ani tady na Zvířetníku jich není málo.

 18. Přeji vám krásný sváteční den!!! (h) (h) (h)

  Už jste něco zaspali? Ať už to bylo něco důležitého nebo ne, je to zvláštní pocit, pocit viny pro něco tak nevinného jako je spánek.
  Včera jsme měli být, tedy já a Garyk, u syna na štědrovečerní večeři ve čtyři hodiny. Pro nespolehlivost matky převzal velení každé oslavy i ne-oslavy a tím pádem i vaření. Aby nedošlo k mýlce pro to co následuje, nešlo o čtyři hodiny ráno ale čtyři hodiny odpoledne. Probudila jsem se v křesle kde jsem usnula a byl právě čas běžet na autobus. Těch pár minut mi nemohlo stačit. I popadla jsem telefon a začala volat syna abych ohlásila naše zpoždění. Ale nikdo neodpověděl. Má sluchátka na uších a poslouchá hudbu, usoudila jsem. Volala jsem tedy na mobil abych mu nechala vzkaz a připravovala jsem se k odchodu na další autobus. Nestihli jsme ani ten i když odjíždí každou půlhodinu. A najednou telefon. Syn mě volá rozespalým hlasem a zkroušeně mi oznamuje že spal. On pracuje v noci takže vždycky spí ve dne. A měl ten týden jednu pracovní noc navíc a nikdy se pořádně nedospal protože nakupoval na vánoce. Mimo to jsme tam s Garušem byli den předtím a se synovou pomocí jsem pekla štrůdl. To jen na objasnění a jeho omluvu. Tak jsem ho ujistila že se omlouvat nemusí že i já jsem spala. Tady byla flexibilita na místě a tak jsme rozhodli že se Štědrý den odkládá. Ne na neurčito ale na příští den. Má to něco do sebe, zatím co vy všichni už máte štědrovečerní večeři za sebou na mne teprve čeká. Mám se na co těšit, heč! 😉 (chuckle)

  1. To je ale rozkošná historka, Velká kočko! (inlove) 🙂
   Tak si užij své dnešní speciální Vánoce! (*) (h)

  2. Přesné datum není důležité 🙂
   Myslím, že později a odpočatí si tu společnou večeři o to líp užijete.

 19. Hezký sváteční dopoledne (makeup)
  Slunce svítí na Bohnice (sun) – úplně vánoční to není, ale příjemný jo (inlove)

 20. hezkou vánoční neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

 21. Milí Zvířetníšci,

  už se ani neomlouvám, že jdu zase pozdě…V nestíhacím režimu jsem a budu dál, ale tentokrát mne mé zpoždění mrzí moc, protože….

  …protože jsem vám všem chtěla ze srdce popřát, aby na tiché, neokázalé štěstí, lásku, pochopení a radost nebyl štědrý jen ten jediný Štědrý den, ale i dny další.
  Přeji to pozdě, ale moc doufám, že se přání splní, pro vás všechny.

  Děkuju, že jste, děkuju za zvířetník.

  Dede, Vave a další, děkuju vám za krásná slova, věty a myšlenky, kterými mne vždy dostanete.

  Piškot Pišutka vám posílá VELIKOU vánočičnoční pusu čumákovku a Missy a Lassy mávají tlapkami.

  Šťastné a veselé přejeme z Jihočičska – mňauuulelujáááá.

 22. Přejeme všichni všem krásné svátky, zrovna jsme se vrátili ze svátečního zvonění v Kouřimi a pomalu se chystáme na půlnoční. Majda neví, co se celý večer děje, je to nějak jiné a Batman zabral Princezně místo v Kaččině skříni, vánoční pohoda nastolena.

 23. Milí Zvířetníci, jménem Buffí smečky přeji i já krásné a pohodové Vánoce. U nás už se všechno zklidnilo a pospává. Buffinka s Xenou dožvejkaly kostičky a spokojeně funí na sedačce, papouši za chvíli asi spadnou po zobáku do klávesnice, protože mi sedí každej na jednom rameni a usínají a Tikki tak usilovně rozbaloval dárky, že mi z toho usnul v kapse, kam si před tím nastěhoval rolničku. Prostě pohoda!

 24. Před týdnem jsem dala do nemocnice maminku.Nebylo mi z toho moc dobře,odmítala pít,oči se zhoršily,točila se jí hlava.Sestra,která s ní trávila týden (střídáme se u ní),byla na pokraji sil,nervy pracovaly,strach co bude? Návštěvy v nemocnici nic moc dobrého nebyla naděje na zlepšení a nám zjevně v našem už také důchodovém věku ubývaly síly.Přesto sem se rozhodla,že si jí na svátky vezmu domů. Včera,po příjezdu domů to bylo špatné.Vše negativní,vše špatně,nechtěla se ani svléknout na spaní.Pořád se zlobila,byla zmatená.Dnes jsme spolu prožily jedny z nejkrásnějších vánoc!! Ráno se celá za pomoci umyla,daly sme do pořádku vlasy,uvařila sem kubu.mamka seděla na židli před skříní a zpívaly sme spolu písničky.Hodně jsme se zase smály a myslím nám oběma bylo moc dobře.Navečeřela se a byla,světe div se spokojená a chválila.to neznám z její strany.I když je jí 83 a půl,zdrav.stav není ideální,přesto tyto vánoce bez dárků a stromečku byly jedny z nejhezčích.Hodně se povídalo,najednou se vrací maličkatá naděje..

   1. Už sem moc nechodím,ale o tento krásný den se chci rozdělit. Neuvěřitelné,ale oravdu.Měla sem strach,můj muž že bude doma..Nakonec přijel a pobyl s náma u stolu…

    1. dali jste si opravdu všichni navzájem jeden druhému nádherný dárek, radost a pokoj. Ať vám vydrží co nejdéle, na maminku i na vás se sestrou budu moc myslet, vím, co to je, každý den lítat do nemocnice. Hodně síly a takových krásných večerů!

    2. Zkumavko (inlove) , tento společně strávený čas byl určitě pro vás obě ten nejlepší dárek. Pro všechny tři.(h)

     1. Je to stále velká paráda,ale mám 3 sourozence.takže pro nás pět! Měla sem fakt veliký strach,nyní je to cosi,čeho dosah teprve vstřebávám.Těžko se cokoli změní,prognóza je nic moc.za tento den stojí všechno.
      Hodně zdravíčka,hodně pohody a času si navzájem popovídat,užít si den,najít si čas.

 25. Krásné a pohodové Vánoce milí Zvířetníci, do nového roku přeju všem dvounohým, vícenohým i beznohým hodně zdraví štěstí a spokojenosti.

 26. Drazí Zvířetníci, přeji vám všem spolu s vnučkou Aničkou příjemné vánoční svátky a v nastávajícím roce 2012 hodně, hodně štěstí!
  http://hanca1.rajce.idnes.cz/Srnec#PF_Anicka.jpg

  Dopolední procházka mě krásně svátečně naladila – potkali jsme samé příjemné usměvavé lidi s přátelskými pejsky, i s neznámými pejskaři jsme si vánočně popřáli. Mile mě překvapila skupinka mladých, kterým jsem se chtěla obloukem vyhnout, protože s nimi šli tři velcí psi, z toho ridžbek pobíhal navolno. Volali ale na nás, jestli chci nechat Denise proběhnout, tak jsem to riskla a pejsci si to užili (zatímco já jsem držela přednášku o českých strakatých psech 🙂 ). Přeci jen duch vánočních svátků má svou moc, tak ať nám všem pozitivní naladění vydrží hodně dlouho, nejlépe celý příští rok! (h)

  1. Jé Hančo, ta tvoje vnučka vyrostláááá. Nezdá se mi to tak dávno, co jsem viděla fotku, kde máš Aničku na hrudi v šátku – kam ten čas letí. Ale je to roztomilá holčina.

 27. Milí Zvířetníci, přeji všem krásné a pohodové vánoce, svátky ,které by nás měly naplnit radostí i pokorou. Přeji všem, aby se mohli alespoň na chviličku zastavit a porozmýšlet nad dnem, který tak rádi slavíme, ať už si pod tím představujeme cokoli – radost z navracejícího se slunce, narozejí Ježíše nebo jen obyčejnou rodinnou pohodu.
  Všem (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  P.S.: Amálka se těšila a teď je otrávená, nehrajeme si s ní (tedy trochu, ale ve značně nedostatečné míře), přesunula jsem jí hračky, zavřela dveře ke stromečku, který je tak zajímavý. Prostě nuda. Chudák Amálka (copywright na slovo chudák a spojení s domácím miláčkem má Xerxová).
  Ale ještě neví, že k vánocům má tunel a větší záchodek.

 28. tak jsem šli do Betléma. Tedy Betlémských skal v Českém ráji. Beta hrozně řádila – z okrajů zasněžených skal (srázy děsivé) jsem ji honila nejen já, ale i jindy flegmatický páník… Prostě si hrála na kamzíka (tmi) . Jen na jednu vyhlídku nemohla – pevná betonová (ale uzonká a bez zábradlí) lávka mezi dvěma pískovcovými masívy ji zastavila. Plakala a plakala, ale bála se. Vedle ní jít nešlo (pro jednoho), riskovat násilný přesun čokla, když je pod vámi průrva na zabití… nee – počkaly jsme spolu, až páník dofotí a vrátí se.

  Krásně bylo, překvapivě hodně lidí, dětí, psů, strojení stromečků pro zvířátka… prostě krásný výlet do Betlémek (inlove)

 29. hááálooooo pomooooct – hoďte mi prosím, někdo do emila emila na Abyt, nemůžu ho najít.

  Díky a ještě jedno KRÁSNÝ DEN VÁNOČNÍ, POHODU,KLID.

 30. O tom že láska existuje nikdo nepochybuje. It just happens to other people.
  Nemám rád vánoce … a šmouly.

 31. Začína tíško snežiť-je to ako zázrak.Som v práci,je kľud,mám čas rozmýšľať a trošku poplačkávať/ako vlastne celý týždeň,za pána prezidenta,za mojich drahých/,ale je to čas ďakovania a nádeje.Krásne to vyjadrila Dede.Krásne.A tak Vám ďakujem,že Vás mám.
  Keď večer vyjde prvá hviezda a všetci ľudia dobrej vôle si sadneme k štedrovečernému stolu,poďakujeme sa za všetko,čo sa nám dostalo a spomenieme na svojich drahých-budete medzi nimi.
  Chcela by som Vám zavinšovať starodávnym vinšom z nášho južneho Slovenska.
  Vinšujem Vám vinšujem tieto slávne dni Krista Pána narodenia,aby Vám dal Pán Boh zdavia,šťastia,hojného božského požehnania a po smrti Kráľovstva nebeského dosiahnutia.

   1. Verenko, díky! A je to tak krásné přání že Ti k němu pro všechny Zvířetníky zazpívám druhý hlas.
    (h)

 32. Zvířetníkům přeji krásné svátky.
  Stále jen prolétám – místo pečení vánoček se letos stěhujeme (rofl)

 33. Všechno nejlepší a hlavně zdraví všem Evám ze srdce přeje Bláža (inlove) (inlove) ( inlove)
  Krásný Štědrý den a celé svátky vinšuju! 🙂 🙂 🙂

  1. Všem Evám – třeba od Ž., od B….. a všem dalším všechno nejlepší k jejich nenápadnému svátku (h) (rose1) (rose1) (rose1) (d)

  2. Evy, všechno nejlepší k jmeninám. Nemáte to lehké, slavíte vánoce a sebe samy. (d) (^) (rose1) (rose1) (rose1)

 34. Milá Dede, krásné zamyšlení. Díky !

  Ještě jednou přeji všem krásné Vánoce.

  Odpoledne máme otevřené naše minimuzeum s novým ručně dělaným dřevěným betlémem z našich pokácených topolů.
  Posléze nafotím a dám na rajče. Taky musím a chci popřát krásné Vánoce občánkům po odpoledních koledách.

  Přeji všem teplé a útulné vánoční pelíšky. (wave)

 35. Milí Zvířetníci,
  přeju vám krásné a pohodové vánoční svátky a aby ten nový rok byl lepší než ten letošní končící za sebe, celou svou rodinu a taky za Myšátka, která se i díky vám radovala z krásných dárků.

 36. O.T. (ale vlastně zas až tak O.T. to není): Darlenka a Eliška se mají dobře, a se Sýkorovými vyměněno přání k vánocům a do nového roku i za Lídiny přátele.

  1. A to je to zvěstování z nejmilejších. Každý zaopatřený zvíže je pro mně darem. (h) Díky!
   A sypej ptáčkům. 🙂

  2. Ale to přece není O.T. To je nádherná zpráva. Tak skvělé umístění holek hafuších, nepřestanu považovat za zázrak. (h) (h)

 37. Milí Zvířetníci,
  přeju vám i vašim zvířátkům hezké a pohodové vánoce (h) !
  Ať Ježíšek přinese dárky,které potěší a kéž by přinesl hodně zdraví marodům – Veram,Půovi i ostatním (y) (h)

   1. Přidávám se k Judith. Christmas Carols (vánoční koledy)je zdejší zvyk, který mne vzal za srdce. To se dá těžko vypsat, to se musí prožít. Obvykle teplý letní večer v parku – ve městě v největším, v malých osadách prostě nějaké volné místo. A tam se sejdou tisíce (ve městech) nebo desítky lidí. Sedí se na trávníku – na dekách či na židličkách a vládne úžasně pohodová nálada – bručouni zůstali doma. Sydney a Melbourne mají snad ty největší a vysílá je TV. Tam vystupují ty nejznámější osobnosti. Zpívají buď sólově nebo ty známé koledy zpívají všichni. Užívají si to všichni – dospělí i děti. Ty, na které tady odkazuje Judith jsou z letoška v Sydney – Domain. I tady v našem okolí jich před Vánocemi bývá několik. Samozřejmě v miniprovedení, bez známých osobností, ale nálada stejná. :-)))

    1. To musí být moc krásný. Hlavně ta pohoda, klid a dobrá nálada.
     Mávám za celou naši smečku do Klokanie a přiji krásné Vánoce. (wave)

 38. Moji milí,
  krásné svátky všem. Odjíždíme, tak už nenakouknu, ale myslet na vás všechny budu. Jsem totiž moc ráda mezi vámi (h)
  Krásné Vánoce (inlove)

 39. Dneska mají svátek Evy, Evičky a Nelinky! 🙂 (inlove) (sun)
  Všechno nejlepší a užijte si svůj svátek, i když – nebo právě proto – že se o něj musíte dělit s Ježíškem.
  (^) (music) (sun) (h)

   1. Štastnou náhodou jsem si objevila vlastní přáníčko. Děkuji! I já všem Zvířetníkům a oslavencům přeji vše nejlepší, krásné svátky a úspěšný nový rok.
    http://www.cavalier.wz.cz/foto/fotovanoce11.jpg

    PS: Reny od rána zlobí a číhá u stromečku, kam jsme už položili pár věcí. I přinesla jsem jednu z jeho dvou dárkových taštiček, aby dal pokoj. Místo toho na nás štěkal tak dlouho, dokud jsme jeden dar nevydali a taška musela být znovu uschována:-)

 40. hezkou vánoční sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (Evy mají se svým svátkem tak trošku smůlu – takže Zvířetnické Evy – vše nej nej) (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Užijte si sváteční klid, pohodu (nod)

 41. V posledních dnech se sem dostávám velmi sporadicky. Milé zvířetnice a zvířetníci přeji všem pohodové prožití svátečních dnů a moc vám děkuji, že jste. Ani nevíte, jak moc jste mi pomohli už tím, že Zvířetník existuje a tím, že se tu sešla tak báječná společnost. Pěkné vánoce všem!

 42. Zrovna nedávno jsem přemýšlela, kdy jsem přestala věřit na Ježíška – tedy zda jsem na to sama přišla, nebo mi to někdo prozradil. Ale ne a ne se upamatovat.

  Jedna moje vánoční vzpomínka k dobru, možná jsem jí tu už někdy psala. Bylo to v roce 1976, a my jsme z Anglie jeli prvně na svátky do Prahy. Ale až na Silvestra. Maminka měla na Vánoce malý stromeček, ale v horkém paneláku rychle usychal a opadával a ona ho chtěla před naším příjezdem vyhodit. Já jí přemluvila, ať ještě počká, že chci svému americkému choti ukázat, jak na stromečku vypadají opravdové svíčky (nikdy neviděl). Tak jsme hned večer po našem příjezdu slavnostně s maminkou svíčky zapálily a choť dostal za úkol fotit. Radostně jsme si při tom prozpěvovaly koledy a vůbec si nevšimly, že nám stromeček začal hořet(choť pak tvrdil, že si myslel, že to též patří „k tradici rozsvěcování stromku“). Když mi to došlo, začala jsem na plameny foukat (takže na suchých větvích ještě jazyky vzrostly), zatímco maminka v klidu dál zapalovala svíčky (první fotka). Na můj povel, ať manžel rychle přinese vodu (stál ve dveřích pokoje), odběhl a vrátil se se sklínkou od hořčice, že prý nic jiného na stole neviděl. Tak jsem letěla do koupelny, namočila ručník a plameny jím uhasila. Jak vidíte na druhé fotce, nevyhořely jsme, žárem pukly myslím dvě ozdoby a nakonec jsme se tomu všichni zasmály.

  Tady je „důkaz“, fotky nejsou zrovna kvalitní, ale pro představu stačí. A pochlubím se i se svými letošními vánočkami. Já mám vždycky takovou radost, když je takhle hezky povedené tahám z trouby. Jsou pěkně velké, 35cm dlouhé.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/Vanoce_1976/#

  Ještě jednou přeji všem krásné Vánoce (h)

  1. Věřit na Ježíška … Věříme všichni. I děti s námi tu krásnou hru hrají. Pod stromečkem vždycky poděkujeme Ježíškovi. Dlouholetou výchovou jsem dokázala přesvědčit i tchýni. A tak i u babičky naděluje Ježíšek.

   1. Renáto, u nás se také dále „věřilo“ na Ježíška. Dokud žil tatínek, my dvě děti jsme s maminkou odešly z pokoje do kuchyně a tatínek dárky naskládal pod stromeček. Pak v pokoji zazvonil a s tak krásně překvapeným obličejem nám přišel říci, že „děti, to je zázrak, pod stromečkem jsou dárky, nevím, kde se tam vzaly, asi už přiletěl Ježíšek“. Když tatínek zemřel, téhle tradice se ujal bratr a dělá to dále se svými dětmi. Takže Ježíšek žije dál.

  2. Maričko, to je skvělá reportáž. A je paráda, že jste to stačili zachytit o obrazově (rofl) Takovému náhlému vzplanutí se u nás říkalo „líša“. Stromek měl aspoň čestný funus. A je vidět, že maminka byla ženská do nepohody… i v takové situaci s úsměvem 🙂

   1. Liko, když jsme se pak zpětně na tyhle fotky dívali, tak jsem vlastně žasla (a zpětně měla skoro zlost), jak pomalou reakci choť měl, nebo si v ten moment opravdu neuvědomil, jak rychle dokáží suché větve hořet. Ale „vymlouval se“, že dostal příkaz fotit, tak fotil. No mohlo to dopadnout mnohem hůře a asi proto jsme se tomu nakonec všichni dokázali smát.

  3. Teda Maričko, tys mi dala!!! Choť tvrdil, že myslel, že to patří k tradici rozsvěcování stromku! To je fakt dobrýýý!
   (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

  4. Taky jsem jednou „rozsvěcovala“ stromek. Zapálila jsme svíčky naposledy před odstrojením, pochopitelně pitomost když stromek stál a usychal řadu dnů. Krásně vzplál a já se dostala do šoku. Můj muž běžel do kuchyně a velkou nádobou honem nabral vodu z dřezu, kde jsem měla rozmyté nádobí. A já jak jsem byla zešokovaná jsem začala silně protestovat že to nádobí nemám domyté. :O :O (think) Chápete to? Já ne. Můj muž mi to potom často připomínal. 🙂 😀 (rofl) (rofl) (rofl)

   S ohněm ale nejsou žádné žerty. Bydleli jsme tehdy na venkově v domku na samotě a můj muž byl na cestě za prací do Stocholmu. Sádlo se tu dalo koupit v takových povoskovaných krabičkách. Byl tam zbytek na dně a já šetrná chtěla ten zbytek využít. Dala jsem vodu do kastrůlku, krabičku se zbytky sádla do něj postavila a otočila knoflíkem na elektrickém sporáku že to sádlo rozpustím. Za chvíli zrovna volal můj manžel. Ve chvíli kdy jsem zdvihla sluchátko vzplála krabička se sádlem, oheň šlehal vysoko. V rychlosti jsem řekla manželovi co se děje. „Co mám dělat?“ vykřikla jsem zoufale. Uhas to vodou, řekl a já zavěsila. Později mi vyprávěl že si uvědomil tu pitomost vyřčeného v tom stejném okamžiku jak to řekl. Ale já zavěsila a chrstla vodu na kastrol. Stalo se něco co jsem nečekala. Oheň vyletěl až do stropu, zůstaly tam pak po něm černé stopy. Už se vlastně nepamatuji jak jsem to uhasila. Vím ale zaručeně že jsem nejdřív sundala kastrůlek z rozpálené plotýnky.

   Můj anděl strážný nedopustil abych uhořela i když jsem pro to dělala opravdu všechno. 😉 (rofl)

 43. Milí zvířetníci.
  Tento měsíc jsem se sem dostal vždy jen na skok, tak někdy v noci přečíst články. Jako ostatně i dnes. 😀 😀 😀 Proto dodatečně přeji všem, co něco slaví ať se jim jejich přání splaní, všem nemocným zlepšení a spolu s nimi i všem ostatním krásné a inspirující Vánoce.
  http://zviretnik.jakkel.cz/2012pf.htm

    1. Červenka… v poslední (prý) době zůstávají u nás, když najdou místo, kde se o ně postarají, než aby riskovali dlouhou cestu.

     1. Jojo, jsem trubka. Děkuji Kaa za osvěžení paměti. A to jsem četla Uprchlíka na ptačím stromě… 🙂

     2. i u nás, kde je zima dlouhá a hodně sněhová občas nějaká červenka zůstává. Skoro bych řekla, že každou zimu se nějaká na krmítko chodí přiživovat.

  1. Jakkeli, včera večer v tom spěchu jsem odklikla a zapomněla „písemně užasnout“ na tou krásnou fotkou červenky. Tak napravuji – je to nádhera.

   1. je moc krásná. Červenka patří mezi ty ptáčky, co vypadají jako kresba z pohádek pro děti (inlove) – ostatně myslím, že se mi vybavuje nějakej obrázek ze Zrzečky (heidy)

  1. Petro, vzhledem k barvě baněk usuzuji, že je to váš strom. Moc pěkný. Trochu mi tam chybí zrzavý dáreček 🙂 Krásné svátky přeji.

   1. Zrzavý dáreček jistě září na špici vánočního stromu, ouplně ho vidím jak se tam sápe a záááářííí. (*) (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN