105×148: Proč bychom si nedlužili

Myslím, že to bylo právě na Zvířetníku, kde jsem se seznámila s tím příběhem. Nevím vůbec, zda to byla převyprávěná povídka nebo citace z něčího životopisu; už si nad tím lámu hlavu dobré dva týdny, a ne a ne na to přijít. A taky nemůžu dát ruku do ohně za to, že si vyprávění dobře pamatuji.

 

Byl to příběh člověka, který se ocitl v nouzi a potřeboval pomoc. Našel se dobrý člověk, který mu ji poskytl. Když se obdarovanému po čase začalo dařit dobře, chtěl dárci všechno vrátit. Jenže ten řekl, že nic nepotřebuje, ale že určitě je někdo, kdo potřebuje pomoc a že tedy onen člověk svůj dluh nejlépe splatí tím, když pomůže někomu dalšímu.

Ten příběh mi leží v hlavě, protože je tak silný a pravdivý. Někdy každý z nás potřebuje podržet nad vodou, ať už po stránce materiální nebo psychické. A myslím, že každému z nás se někdy stalo, se mu potřebné podpory dostalo – někdy povzbuzujícím či konejšivým slovem, darovanou svačinou, půjčeným svetrem, podanou rukou nebo materiální či finanční pomocí.

My všichni jsme někdy poznali, jaké to je, když si člověk zoufá nebo cítí bezmoc, beznaděj a strach z dalších dnů, nebo cítí bolest těla či srdce. A jakou hojivou náplastí je pak jakákoli, i sebemenší pomoc od blízkého, a někdy i od zdánlivě cizího člověka.

My všichni jsme dlužníky. Ale současně jsme i věřiteli – věříme, nebo bychom měli věřit, že nikdy nebudeme zcela opuštění a že nám někdo v tíživé situaci pomůže.

Často není vůbec jednoduché pomoc přijmout, nebo dokonce o ni požádat. Vlastně mnohem jednodušší je dávat, vždyť tím vlastně splácíme své dávné dluhy. A také je vlastně jedno, co bylo tím dluhem a co platidlem, protože stejně jako není větší a menší zlo, tak ani dobro není malé či velké.

Dluhy obecně jistě nejsou nic chvályhodného, ale svět plný dlužníků a věřitelů podle toho polozapomenutého příběhu se mi líbí, protože se v něm dobře žije.

Jsem moc ráda, že díky Zvířetníků a Zvířetníkům v takovém světě mohu žít.  Děkuju vám za to a přeji vám krásné Vánoce.

Mír a pokoj lidem dobré vůle všude na Zemi.

Aktualizováno: 21.12.2011 — 18:18

62 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Vave – krásná 105 – já osobně jsem velkým dlužníkem Zvířetníků a to nejen materialisticky,ale i psychicky.Jen bych si přála,abych měla prostředky a možnost dluh splatit.
  Přeju Ti všechno nejlepší k narozkám,hodně zdraví a neutuchající příliv Tvé neuvěřitelné energie (rose1) (sun) (inlove)

 2. 😡 ROZVERNÍČEK. 😡

  (*) Potkají se dva kamarádi a jeden se ptá toho druhého: „Tak jak se ti daří?“
  „Ále nestojí to za nic. Mám totiž problém, půjčil jsem kamarádovi sto tisíc na plastickou operaci a teď nevím jak vypadá.“ “

  (coffee) Vinšuju všem přítomným klidný večer a hezké sny. (coffee)

  1. Milý Rozverníčku (inlove) , děkujuti za skvělý vtip a vám oběma za krásné přání k narozeninám. (h) (hug)

  2. (rofl) (rofl) (rofl)

   Ono to s temi dluhy je tezké.

   To se v noci prevrací Roubitschek zleva doprava, mlátí rukama kolem sebe a vobec nemuze spát. „Co porád sebou tak meles, Icik, a budís mne“ … „Ale Sára, pujcil jsem si od Rotha tricet tisic, zitra mu je mam splatit, a já je nemám – a kvuli tomu nemuzu spát!“ Sára vstane, otevre okno a zarve do tmy „Roth, vstávají, mám tu pro vás vzkaz od manzela.“ Otevre se okno, Roth se vykloní „A co mi vzkazuje?“ … „Ze zádne penize vám zítra nevrátí, protoze je nemá!“ Zavre okno, zalehne a pres rameno prohodi „Spi, ted zase bude ponocovat starej Roth!“

 3. dostávám se sem až teď a koukám, že mi utekly dva skvělé články, chjooo

  pokud jde o tuto stopětku, okamžitě mi ekovokala film, který mám nesmírně ráda, a to Pošli to dál, možná trochu doják, jak ho někteří označují, ale pro mne nesmírně působivý a mimochoem se skvělým Oskarovým obsazením…. informace např. zde: http://www.fdb.cz/film/28347-posli-to-dal-pay-it-forward.html

  můžu vidět opakovaně, a tedy i dnešní stopětka mne oslovuje – díky (h) (h) (h) (h)

 4. Milá Vave, díky za krásnej text a za všecko, přeju ti co nejhezčí oslavu, hodně radosti a štěstí (h) (rose1) !

  Ten řetěz nás drží pohromadě (inlove)

  Mám velikou radost ze zpráv o Veram (y)

 5. Jsem ostuda: děkuju vám všem i za milé sms, které jste mi poslali, a na které jsem nestíhala odpovídat. (h)

 6. Jo, tohleto mi kdysi řekl jeden kamarád, nejlepší kamarád mýho života. Řekl mi ještě, že mám vracet světu – tak jak umím a tak jak můžu. A já to od tý doby dělám. Člověk se pak přestane cítit jako dlužník a začne si připadat spíš jako… maličká částečka v koloběhu?
  Jak si asi připadá molekula vody na zeměkouli?
  Tak nějak.
  (A všechno nej k narozkám – a pěkný svátky všem, kdybych nezvládla prolítat zítra.)

 7. Milá Vavílo.
  Nejprve mi dovol popřát ti všechno dobré a krásné k narozeninám (rose1) (sun) .
  A pak bych ti ráda poděkovala za tvé „stopětky“. Málokdy k nim něco přičiním, protože nějak neumím poskládat do písmenek myšlenky, které se mi vždy po přečtení honí v hlavě, abych byla spokojená s vyzněním. (inlove)
  A k dnešní stopětce přidám jeden biblický citát (ten jsem tu ostatně už kdysi napsala): Pouštěj svůj chléb po vodě, po mnoha dnech se s ním shledáš. (Kazatel 11,1)

 8. A jelikož se definitivně rozplynula naděje, že stvořím nějaké obrazové přání, tak jenom slovně přeju tímto všem zvířetníkům krásné a klidné vánoce. (wave)

 9. Tenhle příběh taky znám a taky nevím, odkud. Nicméně se snažím, abych byla zatím větší dlužník než věřitel. Obávám se, že přijde doba, kdy si budu muset už jenom půjčovat. A když nepřijde, tím líp.
  Milá Vave, virtuálně ti připíjím k narozeninám. (d) Všechno nejlepší! (rose1)

 10. VZKAZ PRO MARI
  Milá MaRi (inlove) , dnes přišla Tvéá přání pro Veram. Do Štědrého dnes ji asi nestihnu donést k Miře, ale 26. prosince ji hodím k ní do schránky a pošlu sms, aby ji vyzvedla a donesla Veram.

 11. Vave 🙂 přeju Ti všechno nej nej, hlavně zdravíčko a hodně krásných piškvorkových nápadů. (f) (h) (f)

 12. OT – akce šek (rofl) – aneb pohádka o kohoutkovi a slepičce… (rofl)
  Paní na přepážce neví, kolegyně na vedlejší přepážce taky neví. Vedoucí na patře neví – velí volat „jinam“. Tam se diví – a je prý třeba volat centrálu v Praze. Centrála se diví – peníze prý mám už dávno mít na účtě. Na účtě nejsou. Centrála zjistí, že je neodeslala (devil) Tak prý zítra budou (fubar)
  Aneb pohádka o kohoutkovi a slepičce… (rofl)

 13. Milá Vave, díky za tvé stopětky, jsou vždy námětem k zamyšlení.
  Všechno nejlepší k narozeninám a krásné svátky (rose1)

 14. Podařilo se mi dostat se na minutku na net. Zapomněla jsem na důležité upozornění: pod včerejší Dede je skvělá zpráva o Veram, mrkněte tam, prosím. 🙂

 15. Milí Zvířetníci a Zvířetnice, láskyplné vánoční svátky plné Božího požehnání přeje Máma Vlčice se smečkou (h) (h)
  Vavísku moc pěkné

 16. Jo, tak tyhle dluhy beru. Snažím se si dělat „strejčka“ na horší časy, ale moc mi to nejde. Aspoň to vyrovnané konto, aby se mi dařilo. Vave, zase krásná stopětka. (h) Užij si narozeniny (h) a vy všichni Zvířetníci, užijte si vánoce a děkuju vám, že vás mám. (h)

 17. Milí Zvířetníčci, prolétávám, nestíhám. Mám velkou radost z dobrých zpráv od Veram.
  Vave všechno nej nej k narozkám

  PŘEJI VŠEM KRÁSNÉ SVÁTKY, AŤ MÁTE ČAS NA POHÁDKY A NIKDE ŽÁDNÉ HÁDKY.
  ZDRAVÍ TO SE PŘEJE, BYŤ VENKU MÍSTO SNĚHU LEJE.
  DÁLE JEŠTĚ MNOHO HUMORU A TANCE A ZNAČNOU MÍRU TOLERANCE.
  A TO NEJEN NA ZVÍŘETNÍKU
  (wave) (h) (wave) (h) (wave) (h) (wave)

 18. Díky Vave!!! (inlove)
  Jenomže si teď uvědomuji jak já jsem zadlužená, jak velký dlužník jsem já. (blush)

  1. Milá Velká kočko, myslím, že Tvé dluhy jsou již dávno splaceny.Jen zůstaň s námi a piš i vzpomínej. To my jsme Ti ,co budeme dlužit. (h)

   Přeji krásné požehnané VánoceTobě i pro celou Tvou smečku.Opatruj se. (wave)

 19. Milá Vave (inlove) , děkuju za moc krásnou a pravdivou stopětku a nejen za tuhle jednu – děkuju tui za všechnu práci, kterou pro Zvířetník tak obětavě děláš (h)

  Přeju ti všechno nejelepší k narozeninám, štěstí, zdraví a lásku – a neúnavné ruce u šicího stroje, protože umíš stvořit Krásu (inlove) (h) (f) (sun) (dance) (d) (^) (dog) (cat) (cat) (cat)

 20. krásné a pravdivé, milá Vave… dekuji Ti za přiléhavou 105ku :-)pro ty všechny z nás, kteří jsme byli takto vychovaní, to je přirozené a běžné, pomáhat – a jako ozvěna v horách se většinou naše skutky vrátí, když to nejvíc potřebujeme.někdy je to jen zdánlivá maličkost, ale jen obdarovaný v tu chvíli ví, jak důležité to bylo. a kdo jednou zažil, posílá světýlko dál… krásné svátky všem a podrbání huňatým kožíškům 🙂

  1. Milá Vave, všechno nejlepší k narozeninám. (h) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (h)
   Máš to po celý život jako můj manžel který se narodil 26. prosince. Jeho narozeniny se jaksi ztrácely v těch už tak svátečních dnech. Ať to tak nedopadá s tvými, ať tě všichni oslavují, ať ty sama sebe oslavuješ.
   Milá Vave já tě rozhodně oslavuji ze všech mých sil. 😉 (dance) (^) (d) (party)

   1. Milá Velká kočko (inlove) , moc Ti děkuju a taky děkuju za krásné přáníčko, které mi od Tebe přišlo. (hug)

  2. Milá Vave, K Tvým dnešním narozeninám všechno nej, hodně zdraví, štěstí, pohody a velkou kytku (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 21. Milí Zvířetníci (h) , protože za chvíli mizím na celodenní školení, děkuju vám předem za vaše komentáře a za přání k narozeninám, které jste mi poslali mailem nebo zazněla tady.
  Je mi moc líto, že zrovna dneska tady nemohu být s vámi, až někdy navečer.
  Přeju vám krásný a klidný slunovratový den. (h) (sun) (h)

 22. Milá Vave, tohle je moje celoživotní krédo, začíná to už při výchově – nikdy nemůžeme splatit rodičům a tak to splácíme ve svých dětech a tak to jde dál a dál.
  Vadí mi takové ty služby na oplátku, já raději jednomu posloužím a snad si to vyberu u druhého.

 23. Milá Vave krásná stopětka a tak hezky pravdivě „promeditovaná“, že mě už opravdu nenapadá nic chytrého co k tomu ještě dodat. Tak jen děkuji.

  1. Ještě jedno malé óté pro Vave, Brňáci totiž nikdy nespí!
   (h) (rose1) (^) (f) (dog) (cat) (cat) (cat)

  2. Vave, díky za vánoční 105, díky za řetěz půjček a splátek, za řetěz lidství. A vše nejlepší k narozeninám
   (h) (dog) (cat)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN