ROZCESTNÍK: Z Brna do Portlandu – jak to všechno začalo

Když jsem před dvěma roky slavila kulaté narozeniny, tak mi moje maminka (takto rodinná vykladačka karet) řekla : „Holka já si na tebe vyložila karty, čeká tě velká změna…“ Já v té době dokončovala školu, měnila zaměstnání a to mi připadalo jako plný ranec změn. Jen jsem se usmála a pustila tuto informaci z hlavy.

 

A letos na jaře to přišlo… Manžel mi oznámil, že dostal v práci nabídku, která se neodmítá, je to v Portlandu, stát Oregon, v květnu se jedeme podívat, vybrat si bydlení, školu pro Juniora , stěhovat se budeme v červenci… Zasedla rodinná rada, zvažovali jsme pro a proti a výsledkem je, že už pátý měsíc bydlíme v Portlandu. Také se mi nakrátko splnil sen mít dva psy. Když jsme náš rozhodnutí o odjezdu oznamovali rodičům, chtěli, aby náš pes Bobeš zůstal s nimi (aby jim nebylo smutno). Naše řady tak posílil Kubík, který s námi, jako čtyřměsíční štěně, odletěl.

 

OREGON – pár základních informací

Hlavní město: Salem

Počet obyvatel: 3 747 455

 

 

 

V roce 1803 americký prezident Thomas Jefferson rozhodl o uspořádání expedice napříč kontinentem, od východního pobřeží k pobřeží Tichého oceánu. Expedici vedl Meriwether Lewis a William Clark. Cílem expedice bylo prozkoumat nová území, zmapovat zdroje a dokázat, že přes Skalnaté hory vede cesta k Tichému oceánu. Svého úspěchu výprava dosáhla, západní část USA se začala postupně obydlovat a v roce 1859, 14. února se Oregon stal 33. Státem Unie. (zdroj Wikipedie)

 

Oregon se nachází na pobřeží Pacifiku, rozlohou se jedná o devátý největší stát USA.

Sousedí s Kalifornií na jihu, Nevadou na jihovýchodě, s Idaho na východě a se státem Washington na severu.

 

Nejvíce obyvatel ze současných 3,5 milionů žije na severozápadě země v městských aglomeracích, naopak jihovýchod země je téměř neobydlen.

Mezi největší města patří: Portland (575,930), Eugene (154,620), Salem (154,510), Gresham (100,655), Hillsboro (89,285), Beaverton (86,205), Bend (80,995), Medford (76,850), Springfield (58,005) a Corvallis (54,880).

 

Oregon je jedním ze 4 hlavních světových producentů lískových oříšků, důležitá je rovněž těžba dřeva a rybolov. Mezi další zemědělské produkty patří: brambory, máta peprná, chmel, jablka, mléčné výrobky, vejce a drůbež.

 

Portland má největší počet pivovarů ze všech měst na světě a každé léto se v parku u řeky koná Portland Beer Fest.

 

 

 

 

Bydlíme v západní části Portlandu, v rezidenční čtvrti, blízko velkého parku s rybníkem, kde pobývá hejno kachen (velmi oblíbené místo Kubíka)

V Portlandu je hlavní sídlo společnosti Intel, takže prostředí je zde velmi mezinárodní. Ve škole, kam Junior dochází, se učí děti 17 národností. Děti, které mají malou nebo žádnou znalost angličtiny, jsou na základě testu zařazeny do ESL (English as second language) tříd, kam chodí na speciální výuku angličtiny. Jinak chodí s ostatními spolužáky na vyučování.

Juniorovy začátky byly těžké, první měsíc se objevovaly slzy a posléze vzdor vyjádřený slovy: „nebudu mluvit anglicky, nebudu a nebudu“. Po dvou měsících začal vzdor polevovat a dnes se běžně domluví. Ve škole ještě není plně klasifikovaný ze všech předmětů. Ve čtvrtek (8.12.) jsme si byli převzít výsledky za první čtvrtletí a vše je na dobré cestě. Junior zůstal žákem české školy, takže probíráme i české učivo. Dostali jsme učebnice, učební plány a každý den trávíme chvilku s češtinou, vlastivědou a matematikou.

 

 

 

A tím se dostávám ke svému vyžití. Stala se ze mně žena v domácnosti. Ráno vyprovodím Juniora na školní autobus, potom následuje dlouhá procházka s Kubíkem (denně tak 8-9 mil) po okolí, vždy potkáme další pejskaře, takže Kubík si poběhá a já procvičím angličtinu. Třikrát týdně chodím do jazykové školy. Je to velká změna oproti mému dosavadnímu režimu, který byl škola-práce-domácnost, ale člověk musí být flexibilní a stále připravený na změnu.

Najednou mám spoustu času, takže jsem začala pošilhávat po piškvorkování. U Ježíška mám objednaný šicí stroj, okoukla jsem několik obchodů s látkami, v lednu začnu chodit ko kurzu.

 

Zažili jsme zde také náš první Halloween, pro nás neznámý svátek. Dva až tři týdny před svátkem si lidé domy vyzdobí vydlabanými dýněmi, kostrami, pavučinami, pavouky, na trávnících před domy jsou náhrobky… 31. října večer chodí děti i dospělí v maskách dům od domu na koledu. Zazvoní, při otevření dveří řeknou Trick or Treat a dostanou sladkosti.

 

 

A Kubík, ten bude mít příští týden 9 měsíců. Je to nohatý psí výrostek akční, komentující všechno kolem něj. Naučil nás velmi rychle uklízet vše z jeho dosahu. Umí vyskočit na stůl, dokonce i na kuchyňskou linku.

Příhoda z minulého týdne: koupila jsem koblihy a bagetu, vše bylo v sáčku, sáček v tašce, taška na kuchyňské lince. Krátké vzdálení se a po příchodu taška na zemi, sáček od koblih prázdný, ¼ bagety pryč. Poučení? Ani na kuchyňské lince není bezpečno – příště uklízet do skříňky. Kubík byl velmi spokojený – jen panička neměla k odpolednímu kafíčku nic sladkého 😀

 

 

Tolik úvodem, v sobotu letíme domů na vánoce a další díl bude následovat

Přeji všem Zvířetníků a Zvířetnicím pohodové prožití vánočních svátků a štěstí, zdraví po celý rok 2012

 

Fotografie jsou tady:

Halloween – http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/Halloween/

Sbírání dýní – http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/pumpkin_patch/

Portland Beerfest – http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/Portland_BeerFest/

OMSI – http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/OMSI_ponorka/

http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/Kubik%2C_kocour_a_mrazive_rano/

 

Aktualizováno: 19.12.2011 — 20:49

66 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Přeji vše nejlepší všem oslavenkyním. Mám teď drobný problém s připojením díky výměně počítače, viz včera 😀 😀 takže jen takto večer, ale to se rychle spraví. Epulko pěkný článek.

 2. Ahoj všem, nesměle mávám, připojuji se k přání k svátku (inlove) a zase jdu ležet. Huš jsem doma 🙂

 3. Děkuju moc za milá přání (inlove), mávám jmenovkyním (f) a především moc přeju naší milé Veram (sun) , aby si to zdraví vybojovala a mohla se ještě dlouho těšit ze života (h) (rose1) (sun) (rose1)

 4. Epulko, díky za začátek seriálu (inlove) , máš to moc pěkně rozepsaný, už se těším!
  Užijte si krásný výnoce doma (*) .
  Stejně je to nádhera, tyhle možnosti…

  Ještě se připojuju s přáním Dede – hodně zdraví, sil a radosti, ať se ti daří (rose1) (d) (rose1) (inlove)
  a totéž i další jmenovkyně v čele s Terra-san (inlove)

  Snad se mi to podaří odeslat – Zvířetník mi jde už pár dní mizerně a dnes skoro vůbec ne.

 5. Díky Epulko. S chutí jsem si početla a těším se na nášup 😉 Jen nevím, jestli se mi to povede odeslat. Dnes mám NZ na příděl 🙁

 6. Děkuji všem za milé komentáře. Dneska jsem trávila s Bobešem den na veterině. Na podzim mu diagnostikovali Cushingův syndrom a teď má k tomu ještě zánět močových cest.
  Doufám, že bude v pořádku.
  Všem Dášám k svátku kytku (rose1) (rose1)
  a Veram hodně zdraví k narozeninám

  1. Veram (inlove) k narozeninám přeju zdraví a zdraví a zdraví a velký kus štěstí (inlove) (y) (h) (rose1) (y) (h)

   A držím palce Bobešovi (y)

  2. Držím palce Bobešovi, ať to zvládne co nejlíp (h)
   a těším se na další díly 🙂 Epulko, že jednou vezmeš foťák a nafotíš nám jak to kolem vás vypadá? Ulice, obchody, juniorovu školu a tak… abychom si to mohli představit 🙂 (~)

 7. Dede a vsem Dasenkam vsechno nej! (rose1)

  Dede sel Ti mailik a spousta fotecek, je to prevelice objemne (chuckle)

 8. Dnešným oslávenkyniam,prajem všetko najlepšie a pridávam básničku z našej rodiny:Ponad našu strechu letel holub sivý,dnes máte dievčatá meniny a narodeniny-nech Vás Pán Boh živí.
  Veram držím naďalej palce!!!

 9. Dámám, které nesou životem jméno Dagmar, třebaže některé se zde skrývají pod kočkoudnonymy Dede a Terra-san, i ostatním, všechno nejlepší (rose1) (rose1) (rose1) .
  A naší astronomicko-hvězdné Veram (sun) (sun) (sun)

   1. no – já abych nezapomněla na někoho skrytého a nebo nezapracovala skleróza… tak to zvládám raději hned ráno obvyklou větičkou (chuckle) a mám hotovo 😉

 10. OT – už druhý den je tu krásně. Troška sněhu, umrzlo, slůňo, modré nebe. Včera jsem si to užila jen z okna, ale dneska jsem s Betkou vyrazila ven.
  Krása – v lese všechny chodníčky děsivě kloužou, takže lidi nejsou… Jdu, kochám se, Beta průzkumničí, les je daleko průhledný… a najednou šílené Betí zavrčení… :O
  A hele – nemám jednoho psa, mám dva. Betku obletuje nám zcela neznámý mladý sexuální aktivista – osvalený, celý černočerný „lovečák“. Asi kříženec – postavou výmarák, hladkosrstý, ocas lovecky zkrácený, jen ta barva nějak nesedí… Páník nikde – ani vidu, ani slechu. Chvilku se střídavě honili, chvilku Beta vrčela (to když mladík příliš harašil), po pár minutách jsem to utla – psisko chytla za obojek, zaklepala s ním aby mě vnímal a s povelem „mazej si najít páníka“ jsem ho nasměrovala od nás a ještě plácla po pozadí. Pochopil a tryskem zmizel… Betka spokojeně vyrazila se mnou, pánské společnosti už měla dost…

  Ale procházka byla úžasná, počasí fakt nemá chybku (sun)

  1. Xerxová,musím se smát, také takhle řeším harašící psy, když nás otravují. Věta typu „mazej za pánečkem, nebo domů“ s patřičnou hlasovou intonací, dělá svoje 🙂 . U nás bylo také krásně, v lese také klouže, ale to nevadí. Nyní se vypravujeme do dívadla. Jdeme s některými Zvířetnicemi na Bolka Polívku.

   1. Klouzalo a slůnilo i u nás a v poledne jsem ve vinohradu cizího psa nepředpokládala, tudíž si Světluška mohla zaběhat. Bylo krásně, užily jsme si to. (sun)

 11. (h) (h) (h) pro Veram (h) (h) (h)

  (rose1) (rose1) (rose1) pro Dede a ostatní Dáši (rose1) (rose1) (rose1)

 12. Epulko, moc zajímavý článek, nejen k upírům to máš poměrně blízko, ale i k Čarodějkám ze Salemu, chichi.
  Krásně si to v Brně užij, pozdravuje Tě Simona.

 13. Milá epulko, pro kloučka je tohle výborná příležitost se naučit druhou řeč a vidět jak se žije jinde. Je to do života velká zkušenost.
  Když jsme sem přišli byl náš kluk čtyři a půl roku starý a brzy začal chodit do školky. Ale on s řečí vyčkával, rok nepromluvil a pak spustil jako by odjakživa mluvil švédsky. To vím od jeho tehdejší učitelky, stále ještě žije, je jí k devadesáti. Já ji volávám a někdy se i setkáváme.
  A potom Jindra přeskočil jednu třídu. Ona ta druhá řeč může vývoj trochu zpomalit ale potom velice zrychlit.
  „Kolik řečí znáš tolikrát jsi člověkem.“ Byl to Masaryk kdo tohle řekl?
  Přeji krásné vánoce v kruhu tvých nejbližších. A pozdravuj Brno, město mých prosluněných prázdnin a stromků plných meruněk horkých od sluníčka. (sun)

 14. jsem tu enem na skok, probíhám, takže aji článek jsem zatím jen proběhla. Epulko – no tomu se říká změna v životě teda 🙂

  užij si krásné Vánočky doma 🙂

  DEDE – FŠECKO NEJLEPČEJŠÍ KU SVÁTKU (f) (rose1) (^)

 15. Á, bude na světě další piškbaba- hezký 🙂 A víš, Epulko, že bych si docela ráda zkusila život ženy v domácnosti, kdy bych u toho chodila do jazykovky a venčila psa? Já jsem život ženy v domácnosti zažila jen na mateřské, kdy mi za zády věčně hulákaly dvě děti, a to je houby model.
  Kubík je prostě Kubík. Bráchův rubínek je schopen krást věci ze stolu- i kuchyňského, taky je asi kříženej s klokanem. Že zrovna ti rubíni… moje strakaté dámy to nenapadne, protože panička pak děsně huláká a jim to za to nestojí. Jo, mimochodem, Světluška právě hárá a bude aspoň do Silvestra, takže pokud se potkáme, tak vám ji asi neukážeme- Kubík by byl k neudržení a Světluše možná taky.

  1. taky mám pocit, že bych si tu ženu v domácnosti na chvíli střihla (clap) . Vlastně bysme si to každá tak jednou za deset let mohly na půl roku zkusit, co říkáte?

 16. Milý Jiří, další podobně zbarvené příbuzné má Packa bílá packa ve Švédsku.
  Ale tyhle dámy mají černý ksichtík tedy žádnou pěšinku, ta je jaksi utajena v jejich charakteru, mají bílou bradu a bílé stopy na bříšku ale jenom bílé ponožky i na zadních nohách.
  Že se vám podařilo natočit myšolov je nádhera. Už tam na videu je vidět že vám vyrůstá pán domu, bojovník a ochránce. A co si usmyslel že je jeho to je jeho a jen tak to nevydá. 🙂 Vy jste jeho a tím pádem v naprostém bezpečí.
  Je dobře že obětoval jen ocásek a ne život. Přeji vám aby s vámi ještě dlouho žil.

  (Další smajlíky se neukazují, mělo jich být víc ale nefungují.)

  1. Který skřítek či skřet mě tak nenávidí, že mi přehazuje komentáře pod jiné články? Tohle není po prvé co takhle dopadnu. Musí to být něco s těmi smajlíky. Zřejmě se to přehodí ve chvíli kdy klikám na smajlíky ale ti zrovna nefungují. A tak klikám a klikám a znovu zkouším. Víte někdo co se to vlastně stane? Mám smajlíky vynechat a všechno bude v pořádku?

 17. Právě jsem si ověřila, že z Portlandu je to pouhých 250 mil do Forks, k upírům, tak bacha:-)

 18. A vida, zrod další piškbáby! Užívej si doma a ať se za móřem daří! I piškvorkování. (h)

 19. Epulko, vítám Tě doma, v Brně. Užívej si rodiny, rozmazluj se mamčinou kuchyní a vůbec lebeď si ve svém, domácím, užívej si „dovolené“. Těším se na další vyprávění a na fotky Tvých prvních výtvorů, až nastoupíš do kurzu piškvorkování.

 20. Včera mi vypadl večer počítač a na Zvířetník už ani omylem, tak dneska děkuji Vave, že jsi zorganizovala přáníčka pro Veram a za zprávu, že je trochu lépe. Stále držím palce, přeji vše nejlepší k narozeninám a věřím, že se vše zase v dobré obrátí. (h)

 21. Milá Veram,
  přeju Ti k Tvým narozeninám hodně zdraví,energie a posílám voňavé perníkové objetí..bojuj, bojuj, aby jsi se zase mohla na nás tak krásně usmívat a dojít si pro tu kešku na Zámecký zdi u nás v Perníkově….a patřičnš to zdokumentovat (hug) a (h)

  1. moc nekomentuju, anžto u toho nechci máchat klábosnici… drž se , Veram a vrať se brzy! Dubení je za 4 měsíce a my ti tu kešku zapykáme, neboj!Dašám všem včetně naší Královny Dede všechno neeeeej a hodně předeníčka kočičího a šťastných rozesmátých psích tlamiček a rozmávaných ocásků! (rose) (inlove)

 22. Dnes mají svátek Dagmary, Dáši i Dášenky a taky naše Dede. 🙂 (h)
  Všechno nejlepší a hlavně si svátek užijte, i když finišujete před Vánoci – pod heslem svátek je náš a nenecháme si ho nikým brát. (wasntme)
  (f) (sun) (h) (dance) (d) (^) (music) (sun)

  Dnes také má narozeniny Veram. Přeju jí hlavně zdraví a zdraví a zdraví. (h)

   1. A jako třetí se připojuji já.
    Milé Dagmary, všechno nejlepší k vašemu svátku. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)
    Na Dede mám adresu, ta dostane ještě pohlednici.
    A pro všechny Dagmary po švédském zvyku : „Hurá, hurá, hurá, hurááááá!!!!

     1. Milý jiný Honzo, tak to pomoc nebyla. Tohle jsem věděla a ládovala jsem papír zepředu protože fotografie jsem nikdy netiskla. Ale mám (nebo měla jsem? to ještě nevím 😉 ) tuhle tiskárnu ráda, připadala mi ve srovnání s těmi které jsem měla předtím děsně luxusní, jenom to že jsem fotografie tisknout mohla i když jsem to nedělala dělalo na mne dojem. Syn jenom mávl rukou a řekl že to byla laciná tiskárna, při tom to byl on kdo mi ji dal. (chuckle) Já ji holt rozeberu a podívám se jestli tam něco nespadlo. Jednou jsem tam našla nějaké kukly nalepené na papíru, kde se ty tam vzaly to nevím. Asi tam měly klid, já tak moc netisknu. :O :O
      Ale díky za tu snahu mi pomoci. 🙂

  1. Všem Dagmarám a naší Dede všechno nej nej nej k sátku a milé Veram k narozeninám hlavně zdraví. (h) (f) (*) (^)

  2. Milé Dagmary, zvláště pak Dede, užijte si krásné jmeniny! (h) (f)

   Milá Veram, přeju hodně zdraví a síly a vůle při rehabilitaci, ať je líp a líp až bude dobře. (h) (h) (h) (f)

  3. Milé Dáši, Dagmary Dády, Dajdy i Dede, vše nejlepší k svátku! (h) (rose1) (d)
   Milá Veram, k Tvým narozeninám ti přejí sílu a vitalitu abys unikla té potvoře, která po Tobě sáhla! Denně na Tebe myslím a držím všechny (y) ! (h) (h) (h) (h) (h)

 23. Milá Epulko (inlove) , vítám Tě do řad piškbab. (hug) Jsem moc ráda, že nám budeš psát o Americe zase jinýma očima, první díl je moc zajímavý, jen fotky si musím bohužel nechat na později.
  Je prima, že se Junior chytil – a Kubík? To je malé zrzavé akční sluníčko. 🙂
  Přeju všem krásný den. (h)

 24. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  No to to trvalo (chuckle) Dík za první seznámení s Oregonem. Doufám, že další rozcestníky ještě budou. Junior to zvládne – a jednou bude za tuto životní zkušenost moc rád, neboť skvělá angličtina je mocmoc důležitá. Sama to vidím, jak mě to štve, že jsem jazykový blb…

  V noci jsem chtěla přetrhnout Betku – v půl druhé vylezla z postele, odešla ke dvařím do zahrady – otevřela jsem jí, ona moudře pohlédla ven, na mě („nevidíš, že je tam zima a sníh??“) a důležitě odešla ke druhým dveřím na opačné straně. Opět vyhlédla, pravila „tam fakt nejdu, nohy by mě zábly i tady“ a jediným skokem se vrhla do mojí vyhřáté peřiny… Tu jsem vybojovala, tak si alespoň hlavu odložila přes moje nohy a že prý se bude spinkat dál… Já už mám dávno hotovou snídani… a dáma ještě postel neopustila…

    1. Hele Xerxová, to musíš dělat zimu a sníh všude?! Ti to z jedné strany nestačí? Takhle činit chuderce Betynce příkoří! (chuckle) :*

  1. Šikovná holčička! 😀 Já chtěla ubezdušit Nordu v sobotu -absolvovaly jsme odpolední procházku a vopice se mi najednou vytrhla a letěla ke dvěřím od hostince a vehementně se dobejvala dovnitř! Stoupla si na zadní a předníma prackama mlátila do dveří tak, že štamgasti vyběhli ven a když viděli Norici, tak se vytřeštili – prej si stejně myslej, že jsem do dveří mlátila já! Takže mám pověst alkoholičky. Jenom mi nejde do hlavy, proč tam ta moje holka tak chtěla… Na panáka v tý zimě?

   1. to je nějakýho divení, že chce Norka do hostince 😀 s takovým jménem, má tě vláčet do cukrárny? 😀 pěkně nám budují pověst, čumáčkové naši chlupatí, jen co je pravda 🙂 Epulko, díky za pěkné vyprávění – já jsem necestovací do ciziny, ale ráda čtu o cestovatelských zážitcích jiných…btw: Bobeš na fotečce přesně vyjadřuje pocity Juniora z nové školy 😀 zcela OT: v rámci nového přístupu k věci se mnou opět dneska Martinka spinkala v posteli až do rána, střídavě přitulená na břiše, střídavě u hlavy na polštáři. ráno byla poloha ve stylu „luisina odpočívka“, tj. na boku spící osoby. jenže Luisa ví a respektuje, že když jde panička do práce, že se vstává a kočička přecupká se uvelebit o kus dál. Martinku to sebeméně nezajímalo, nemínila se z teplé vyhlídky hnout 😀 vaničky z DM zabraly, chutnají a jen se po nich vylízne miska!

    1. Evi, to je prostě nádhera! Z lidožravky mazlivka 🙂 v to jsem moc moc doufala, tak to je pro mě vánoční dárek, díky.

     1. jůůů jsi tady a čteš 🙂 uchystala nám to jako dáreček ke 2. výročí kralování v naší domácnosti 😀 ale neboj, tlamičku má pořád pěkně hubatou 🙂 včera jsem ji po návratu domů našla vyvalovat v posteli, jdu k ní se slovy “ Martinko micinko dáš si kapsičku?“ v odpověď se otevřela past na mývaly a ozvalo se temné zasyčení 😀 asi to mělo znamenat “ neklábos a nandej to do misky“

  2. Hezky. To náš gaučový pán se naopak domáhá teď na zahrádku každou chvíli, vyhlíží sníh. A v pátek, kdy u nás byla pomalu vichřice, se promenádoval po ulici a nechával slastně povívat uši ve větru. (fubar)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN