ROZCESTNÍK: Deník cesty za Velikou louži (2)

Tentokrát část druhá – výlet do Bostonu, centrum Providence a výlet za přírodou Rhode Islandu.

 

 

 

 

Úterý

Počasí nám přeje, je jasno, teplo. Vyrážíme jen s mlaďaskou a Vilémem vlakem do hlavního města státu Massachusetts – Bostonu. Vlakové nádraží má pro mě několik zvláštností – tak, jako se kupují v automatech nápoje, koupíte si na cestách i čisté tričko… Vše v automatech se dá platit kartou, i malá lahvička vody – na ceně nezáleží. S kočárkem se nikde nesmí na jezdící schody – musíte povinně využít výtahů (jak na nádraží, tak v obchodních domech jinak vyběhne ochranka – vyzkoušeno :o) )

Vlakové spojení je dobré – za 7 dolarů a za 65 minut jste na bostonském nádraží. Cestou vnímám krajinu (rovina, často podmáčená, plná rybníků, lesy listnaté, občas nějaká ta borovice). Zastávek je poměrně málo – většinou „na mezi“ – z jedné strany divočina, z druhé obří záchytné parkoviště. Do Bostonu za prací se nejezdí auty, ale vlakem. Takže z venkova a malých měst se autem dojede na parkoviště u nádraží a dál se využije levného rychlého čistého pohodlného vlaku.

Kvůli mně jsme šli nejprve navštívit New England Aquarium. Cestou po nábřeží jsme se jen chvilku zastavili u cedulky, že právě zde se v roce 1773 konalo bostonské pití čaje. No – popravdě řečeno, oni si nejsou jistí, kde přesně k události došlo, ani kolik lidí se rebelie účastnilo. Ale někde tady to bylo…

Akvárium bylo úžasné. Největší davy byly kolem rozsáhlých bazénů s tuleni a tučňáky, ale i kolem akvárií byl hustý provoz návštěvníků. Na to, že bylo dopoledne všedního dne… Centrem třípatrové budovy procházela obří nádrž plná žraloků, rejnoků, tuňáků… u vnějších zdí bylo jedno „malé“ akvárium vedle druhého.

A v každém ze tří pater byly kontaktní bazény – prostě si můžete pohladit rejnoky či malé žraloky. Nebo si vzít do ruky hvězdici, mořského ježka, krábka, poustevníčka, ráčka… vše pod bedlivým dozorem pracovníka akvária. Pro děti nesmírně zajímavé a poučné. Vilém je ještě malý, přesto se zájmem pozoroval barevné sasanky, korálové rybky a pestré tropické jedovaté žabičky. A tučňáci jsou prý gagaga.

Od nábřeží jsme se vydali do starého centra. Maličká historická radnice se ztrácí ve stínu mrakodrapů. Poobědvali jsme v malé samoobslužné jídelně (skvělý výběr – od krémové polívky pro Vilíka po skvělé tortily s kuřecím masem a zeleninou) a pak v historické tržnici (Quincy Market) jsme se dorazily vynikající zmrzlinou.

Pak jsme ještě koukli na massachusettský kapitol se zlacenou kopulí, prošli kus městského parku (opět plný veverek), nakoukli do Chinatownu (zcela jiný svět – nepořádek na zemi, výrazně levnější jídlo, důchodci sedící u stolků na chodníku a hrající go, pouze čínské nápisy…) a stihli navštívit i Old South Meeting House – jednu z historických budov města.

Čas rozhodně nezbyl na návštěvu Harvardu či MIT – dvou nesmírně slavných vzdělávacích institucí. Prostě těch pár hodin stačilo jen na letmé seznámení s bohatým velkoměstem.

Cestou zpátky Vilém bavil přeplněný vlak. Smál se celou cestu… vysloužil si označení „very very happy baby“. Večer jsem hlídala. Mládežníci šli do kina a já babičkovala. Mrňous byl hodný. Z celodenního cestování byl tak unavený, že ani nedopil večerní mlíko a usnul ještě před položením do postýlky…

 

 

 

Středa

Opět klidnější „domácí“ den. Dopoledne jdeme na městské dětské hřiště. Pískoviště je plné „erárních“ hraček, houpačky i prolejzačky jsou pro všechny možné věkové a hmotnostní kategorie návštěvníků. Dopolední obsazení je poměrně stabilní – maminy i dítka se už znají. Rozhodně se jednalo o velmi multikulturní sestavu. Hřiště má z pohledu Viléma jen jednu velkou nevýhodu – musí se z něj odejít… (s řevem).

Odpoledne vyrážíme do centra Providence. Providence je hlavní město Rhode Islandu, nejmenšího státu USA. Má asi 170 000 obyvatel (tedy ta metropole, celý stát něco málo přes milion). Kapitol státu Rhode Island se mi líbí víc, než ten sousední massachusettský. Mezi oběma státy je značná řevnivost a tak jsou v Providence pyšní i na to, že základní kámen jejich kapitolu je obrovský – druhý největší v celých USA.

Navštívíme i luxusní obchodní domy v centru (abych viděla, jak se taky dá nakupovat :o)) , koukneme na mrakodrapy ve finanční čtvrti, radnici (vypadá jak divadlo)… nábřeží. Dají se tu najít nejstarší kostely různých náboženství.

Za to „může“ Roger Williams. Tento duchovní měl být za své názory v 17. století vypovězen z Massachusettsu zpátky do Anglie. Proto raději odešel k Indiánům Narragansettům a odkoupil od nich půdu – území dnešního státu Rhode Island. V roce 1636 Williams založil město Providence a vyhlásil náboženskou svobodu.

 

 

 

Čtvrtek

Už dávno mi Lída psala, že je u nich počasí krásné, vždy však s výjimkou jednoho dne v týdnu. Měla pravdu. Celou dovolenou bylo překrásné babí léto – až na jeden jediný den. Blbý je, když ten den je dopředu naplánován jako výletní…

Ale zeťák si u šéfky katedry vyjednal jeden den volna, auto bylo zamluveno a zaplaceno (zip-car je speciální půjčovna – vhodná na menší vzdálenosti a krátký čas. V ceně je nejen benzín a pojištění, ale i mýtné na placených mostech – v ostrůvkovitém Rhode Islandu velká úspora), prostě jsme vyrazili… Ráno nás předpověď počasí uklidnila, že by srážky měly být jen drobné…

První zastávka byla v národním parku Ryan. Naplánovaná byla procházka k jezeru, okolní listnaté lesy měly hrát barvama podzimu. No zkrátím to – k jezeru jsem dobíhala už sama, je jsem při prvních kapkách deště zaháněla zpátky k autu. Vyfotila jsem pár fotek a lilo… Lilo celou cestu na mys Point Judith. I tam jsem z auta lezla sama – nafotit moře a maják. Lilo.

Pršet na chvilku přestalo, když jsme míjeli slavnou dlouhou Scarborough Beach. Nikde nikdo – obří parkoviště byla překvapivě zcela prázdná. Na pláži byli jen kulíci, rackové, chaluhy. Tři jsme měli co dělat, abychom zabránili Vilémovi vletět do poměrně divokého moře. Prostě počasí nepočasí, on se chtěl jít koupat.

Opět začalo pršet. Přistoupila jsem na „městské“ řešení a vyrazili jsme do Newportu. Krásné mosty spojují navzájem jednotlivé ostrovy a pevninu. Pokud tedy mlha a proudy deště nějaký ten výhled dovolí, pak je to parádní svět vody a kamení a zeleně.

Newport je staré město, dnes luxusní letovisko. Pršelo, lilo, proudy vody tekly po ulicích. Jasně – prohlídli jsme si starý přístav, výkupnu humrů, zašli na oběd i zmrzlinu, ale lilo a lilo. K parkovišti jsme se vraceli malou oklikou – přeci jen katolický kostel, kde se ženil J. F. Kennedy je zajímavost vhodná k vyfocení.

Autem jsme pomalu projeli luxusní čtvrť. Jedna obří „vilka“ vedle druhé. Pronajmout je lze pochopitelně i s personálem. Jezdí sem ta nejlepší klientela – od slavných hvězd filmového plátna po členy britské královské rodiny. Ale soukromé i veřejné pláže zely prázdnotou. Vlny, vítr a neustávající liják.

Z výletu jsme se vrátili trochu předčasně. Převlékli se do suchého a vyrazili ještě na plánovaný velký nákup (když už bylo půjčené auto) do místní nákupní zóny za městem. Tak na to jsem připravená nebyla… tolik obřích obchodů vedle sebe… neskutečné.

 

 

 

… ještě kousek někdy bude…

Aktualizováno: 13.12.2011 — 00:07

28 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Xerxová – budu se rouhat, ale z celého skvělého rozcestníku mě nejvíc baví povídání o Vilíkovi (inlove) , protože náhled na cizí zemi srkrzevá potřeby batolete nemají chybu. Do teď si pamatuju, jak byli naši kluci v roce 1992 na Taiwanu u vytržení z tamních dětských hřišť – po betonové šedi tehdejšího pražského sídliště.
  Musím tě pochválit – cestovala´s velmi zodpovědně a dívala ses za nás za všechny odpovídajícím zvědavým pohledem 🙂 Jo a jak se hladí mořskej ježek? Po srsti??? 😛

 2. No, paráda, další díl 🙂 .
  Dobře, že jsi Zvířetník reprezentovala v zámoří zrovna ty – taková zdatná a otužilá (inlove) (y) – bezva reportáž.
  Máš moc hezký fotky.

  1. To je fakt – kdybych byla v Americe já, pravděpodobně bych uvízla v sítí piškvorkových obchodů a nevím nevím, jaké by z toho byly reportáže. (chuckle)

 3. Bezvadný cestopis, milá Xerxová (inlove) , je to barvité a baví mě to – a těším se na další. (y)
  Vilík u moře vypadá jako malý vodní skřítek, je kouzelně nadšený. (h)

 4. Tak jsem konečně u pecka. Celý den nám nešel el.proud (střííídavýýý, stříííídavý). Bylo to nahlášeno, nějaká nutná údržba.
  S chutí jsem si přečetla další povídání. A přiznám se, Xerxová, že jsem si otevřela ve vedlejším okně gůglovou mapu a pěkně jsem si s Tvým velmi zajímavým vyprávěním cestovala. Je to fakticky zajímavé čtení, očima někoho, koho známe. Díííky moc. Jo, a dodatečně mne mrzí, že Vám počasí na výlet moc nevyšlo (rain) (fubar) . Teď ještě fotky. Už jsem je prohlédla minule, ale lepší budou i s dnešním vyprávěním. Díííky!!!

 5. Myslíš Xerxová, že si to bude happy Willy třeba za deset let pamatovat? Jak se chtěl mermo nořit v Jumerice do oušnu? Já mám svou nejstarší vzpomínku taky na moře, ale to mi bylo víc. Je na to nějaká statistika, od kdy si děti pamatují?

  1. Těžko říci, nejstarší vzpomínky mohou být tak asi od 3 let. Jinak jsou to většinou „vzpomínky“, to co ostatní vyprávěli opakovaně si člověk jakoby pamatuje. Já mám nejstarší autentickou vzpomínku z cca 3 let, ale to jsem byla po otřesu mozku (já byla od mala šikovná) v nemocnici, takže šlo o výjimečný zážitek (negativní zážitky se pamatují lépe).
   Takže Willy si možná dá dohromady fotky a vyprávění, ale spíš bych řekla, že si pamatovat nebude. Happy, doufejme, zůstane i přesto.

  2. S ohledem na to, že má v Karolíně strejdu (učí na univerzitě) s tetou a dvě malé sestřenice (kdysi jsme tu pro tu starší plánovali převoz nedovolených smetánků – a ta druhá je jen o pár hodin (mladší,starší-jde o to, jestli se bere čas mezinárodní nebo místní) od Vilíka) … a že má akční rodiče… tak si myslím, že u nějakého toho oceánu není naposledy. Prostě to bude dost zcestovalé dítko…

   Rok a půl je myslím na vzpomínky opravdu brzy – já si pamatuji úlomky ze stěhování – to mi bylo dva a půl…

   1. já mám jakousi pravzpomínku, jak klečím ve sporťáku a koukám, jak se mu točí kola. Tohle mi asi nikdo nevyprávěl.. Jenže bohužel zase nevím, kdy to bylo 😛

    1. Moje pravzpominka je na pomeranc. Teda ta vzpominka nerika pomeranc, ale vidim se v kocaru a nejake lidske hlavy nade mnou a neco zarive barevneho a vonneho vedle mne. Az tak v r. 1995, kdyz jsem byla po velke operaci kycle, a mama tady byla 3 mesice se o mne starat, tak jsem ji to zminila, a rikala ji, ze to asi nemuze byt pravda, ale spis nejaky sen. A mama se zamyslela, a vzpomnela si, ze nekdy v unoru 1953 nam nekdo daroval jeden pomeranc. A mama si to pamatuje, protoze od unora 1948 pomeranc nevidela a tak z toho mela takovou radost, ze mi to dala do kocarku, aby mi to tam vonelo. A pak zas pomerance nejakou dobu nebyly, takze asi si to pamatuju. Ale je to spis skutecne vjem, nez cokoliv jineho….

     1. Milá Xerxová, včera jsem měla utrum, protože se se mnou nechtěl net kamarádit 😉 Náramně se tvůj cestopis čte. Asi bych tě vyslala na cesty nejméně na 3 – 4 neděle. 🙂 První vzpomínka je u mne spolehlivě datovaná. Bylo mi maximálně 2 roky 9 měsíců. Nesla jsem krabičku s koláčky k sousedce. Přesně jsem si pamatovala, že mi otevřela a přivítala mě. Vyhrála jsem po mnoha letech vsázku s jejím synem, na které tváři měla pihu 🙂

 6. Přávidím, bůhví, jestli se tam někdy podívám. Ale je bezva, že když lidi dneska někam chtějí jet, omezuje je jen stav konta. Zaujalo mě kontaktní akvárium, kde si člověk může sáhnout- kéž by to šlo i u nás.

  1. rejnoci jsou úžasně slizcí (nod) (chuckle) Ale hned vedle byla vždy umyvadla, aby člověk „nesmrděl“ rybinou…
   A nadšní dětí, když jim pracovnice ukázala, jak se pod proudem vody otvírá velká škeble, aby se „najedla“ , jak se hýbe krab a jak rak, jak se „mazlit“ s mořským ježkem a nepopíchat se… Moc hezky udělané

 7. Děsně přávidím a těším se na další díl.
  Kdyby nic jiného, tak tahle možnost cestovat a pracovat venku mi stačí, aby si uvědomil, že je dobře, že soudruzi už jsou v pr… pardon.

  1. No, jen aby si to taky uvědomovali ti, co by rádi „staré časy“. A že jich není málo! I tady se občas jeden vyskytne!

     1. A bude hůř. EU je tak velka, ze ne deset korun ale uz jedna jedina koruna od kazdeho danoveho poplatnika je slusne lakadlo. A v tunach predpisu a regulaci a smluv se toho schova …

 8. ještě k obrázkům – to první je malinká historická radnice v Bostnu. To opravdu není maketa… ale ty okolní domky časem trošku přerostly…
  Druhá fotka je z Providence. Je to nejstarší baptistický kostel v celých USA. Těch nejstarších kostelů všech možných i nemožných náboženství (díky vyhlášené náboženské svobodě) je tam hodně.

  A třetí popisku nepotřebuje… (chuckle)

 9. Vilík u příboje je opravdu very happy baby – a díky za cestopis do země, kam se sotvakdy podívám…

 10. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Děsně to utíká… Už tam jsou 4 měsíce a za pár měsíců se vrátí (inlove)

 11. Xerxová, krásně jsem se s Tebou prošla částí Ameriky. Mám to v plánu taky ale asi až v příštím životě. To jsou zážitky, které Ti nikdo, nikdy nemůže vzít. A malý Vilík v Americe, o tom se nám mohlo jen snít.
  Moc všem přeji,kdo má tu možnost odjet na čas ven a vrátit se kdykoliv chce, to je potom nadhled a pohled z jiné strany, který tak strašně chybí.
  Díky a pozdrav za mne happy baby a Betynku. (wave)

 12. Prosla jsem si s tebou Boston – temer tu samou streku, co ja jsem udelala. Boze, to uz je let, myslim 1996, kdyz nasi pres New York prileteli do Bostonu, ja jsem do Bostonu prilitla z J. Karoliny a v Bostonu u letadla z New Yorku mel cekat otcuv kamarad z gymplu, ktery se protahnul pres hranice v r. 1948 a po barvite a vyznacne kariere v americke armade zil na penzi na mainskem severnim pobrezi. Ja jsem do Bostonu priletela vecer pred tim, abych mela cas na turistiku. Jeste jsem si zaplatila vyhlidkovy autobus, ktery mne dopravil pres most do Harvardu, na coz nikdy nezapomenu. Ne ani tak kvuli Harvardu, ale kdyz se autobus vratil tam odkud vyjel, tak vyvolavali moje jmeno a at se dostavim k pultu, kde se prodavaji jizdenky. A hele, ukazalo se, ze jsem tam opustila svou kreditni kartu a oni mi ji vraceli. Zpetne mne oblil pot. Vsichni jsme se stastne potkali k veceru na letisti, zabydleli se na noc v chate hned na hranici Massachusetts a Mainu a otec s kamosem se tak strihli bourbonem, ze jsme s mamou koukali jak u vytrzeni. To byl zajimavy tah Novou Anglii s rozvernymi seniory. :))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN