ROZCESTNÍK: Deník cesty za Velikou louži (1)

Pro začátek část první – přílet, New York a seznámení s Providence.

 

 

 

Sobota

Odlétám před polednem z Ruzyně. Volila jsem přímý let Praha – New York, protože nechci riskovat problémy s přestupy. Přeci jen jsem angličtinou skoro nepoznamenaná a letím úplně sama. Hanka W. mě varovala, ať si vezmu do letadla raději housku – let je dlouhý a jídlo na palubě nic moc. S ohledem na to, že jsem byla při odbavení „přebookována“ z plné economy do poloprázdné business class, tak hlad během letu rozhodně nehrozil.

Od šampaňského na vstupu do letadla, až po zmrzlinový pohár před přistáním. Začátek výborný… Sice jsme Prahu opouštěli s hodinovým zpožděním (hustý provoz nad Evropou), ale na letišti JFK jsme byli jen o pár minut později oproti řádnému času (chvilku po čtvrté odpoledne). Byla klika, že u imigračních úředníků nebyly fronty, a tak jsem poměrně rychle byla vpuštěna na americkou půdu.

K té imigrační kontrole – na povinný pohovor s úředníkem jsem se necítila. Existuje však seznam otázek, na které se ptají – a tak jsem poprosila Dede a mlaďasku o překlady… a napsala si vlastní rukou jednoduché věty (neumím anglicky, do USA jedu poprvé, jedu tam a tam, letenku zpáteční mám, pracuji tam a tam…) a úředníkovi jsem papír předala. Přelétl ho očima, pravil „good idea“ a bylo po pohovoru.

Vilík se na mě v příletové hale smál, ale na častý dotaz, zda mě po více než dvou měsících poznal, odpovídám – „nevím“. On se stejně směje na každého, kdo mu věnuje i jen letmý pohled. Takže jestli se směje na bíbu a nebo na statného černocha v metru… není rozdíl :o)

Hotel jsme měli zamluvený v Queensu. To je část New Yorku na Long Islandu, kde se nachází i letiště. Bylo to fajn – pokud bych měla velké zpoždění, měli by to pro mě na letiště kousek (nebo se dalo skoro až k hotelu dojet letištním vláčkem). Na pokoj jsme jen hodili kufry a vyrazili směr večerní Manhattan.

Newyorské metro nemá tu nejlepší pověst. Ano – je staré, tmavé, špinavé, ne zrovna voňavé… no a Vilém byl za ty dva dny jediné bílé dítko, které jsme v metru (mimo vlastní centrum Manhattanu) viděli. Byli jsme tam výraznou rasovou menšinou :o) Ale třeba celý vagón metra zpíval… to se v Praze nestane. Pocit strachu jsem rozhodně neměla.

Večerní Broadway byla zážitek. Hudba, neony, reklamy, žluté taxíky a davy a davy lidí. Často neproniknutelná hradba těl – dojem obří demonstrace. Přiznám se, že jezdit kočárkem po přeplněných chodnících nebylo úplně jednoduché. A najít místo, kde by člověk mohl povečeřet, taky nebylo snadné. Nakonec jsme vlezli do obyčejného Burger Kinga… na hamburger s Coca-Colou. Není to stylové?? Koneckonců jednou za čas mi to vůbec nevadí.

Dlouho jsme se nezdrželi – přeci jenom mladík je mrňous a já měla za sebou dost výrazný časový posun. V hotelovém pokoji jsme utrpěla šok. Sedmnáctiměsíční prťavec si vzal iPada a začal „pracovat“ . Zapnul, odemknul, přeroloval na správnou stránku s odkazy na jeho soubory dětských písniček, vybral si, pustil si, upravil si hlasitost… Hmmm – to mě trvalo mnohem déle, než jsem se pak na stejném stroji dostala do vlastní pošty :o)

 

 

 

Neděle

Vstáváme do slunného dne. „Letištní“ hotely podávají snídaně (pokud vám přijde divné, že to zmiňuji, tak vězte, že většina hotelů snídaně zdarma nepodává – další rozdíl mezi starým a novým světem) a tak po snídani vyrážíme směr metro a cílem je pochopitelně opět Manhattan. V hotelu jsou vstřícní – i když pokoje musíme opustit ráno, tak auto může zůstat na hotelovém parkovišti až do večera.

Chodíme centrem, obdivujeme mrakodrapy, zastavíme se na Penn Station (vlakové nádraží), abychom se podívali, kde přesně mi staví autobus pro zpáteční cestu na letiště. Nakonec jsem jela ne vlakem, ale autobusem a ne na Penn… ale to nevadí :o) teď jsem byla klidná, že budu vědět za týden, jak přestupovat.

Metrem jsme popojeli do Battery parku na jižním cípu ostrova Manhattan – že pojedeme lodí na Ellis Island a pokocháme se výhledy na Sochu Svobody. Fronta na lodní lístky byla kratičká (často se čeká velmi dlouho), i odbavení šlo docela rychle (bohužel odbavení na výletní loď je stejné jako na letištích – bezpečnostní rámy, osobní prohlídka, zout boty, rozebrat kočárek…). Z lodi můžete vystoupit na ostrůvku se Sochou Svobody – nevystupovali jsme. Socha je v rekonstrukci, na vyhlídku se nesmí a z lodi je na ni hezčí pohled než z malého kousku pevniny kolem ní.

Další zastávka je na ostrově Ellis Island. Tam jsme vystoupili a navštívili památník imigrace. Právě na ostrov Ellis Island – na dohled od Manhattanu přivážely lodě v devatenáctém i dvacátém století tisíce a tisíce přistěhovalců. Tady konečně po několika týdnech strávených na palubě lodí vstoupili na půdu Spojených států. Tady jsou zachovány obří noclehárny, jídelna, vyšetřovny, koupelny…

Tímto ostrůvkem prošli předkové mnoha nynějších obyvatel Ameriky. V parku před budovou jsou kamenné tabule s miliony jmen – můžete hledat, kolikrát se vaše jméno v seznamu ukáže (jinak v muzeu jsou i počítače se soubory jmen pro ty, co raději techniku…) Z ostrova jsou krásné výhledy na New York. Počasí nám přálo, bylo překrásně.

Po návratu do města jsme zašli na pozdní oběd a vyrazili do finančního srdce světa – na Wall street. Škoda – snad kvůli demonstracím posledních dnů byl slavný býk – symbol prosperity – zavřen v ošklivé ohrádce a před burzu jsme se vůbec nedostali – neboť se tam točil film a vše kolem bylo uzavřeno. Ještě jsme nakoukli na kraj Brooklinského mostu, na radnici a pomalu se s NY loučili.

Bylo kolem šesté večer, když jsme nasedli do auta a vydali se směr Providence. Jede se po pohodlné dálnici a já v autě spokojeně usnula. Ty tři hodiny večerního spánku mi srovnaly vnitřní hodiny… neměla jsem pak už žádný další problém s šestihodinovým posunem.

 

Poznámka zvířecí: Spousta veverek. Spousta vrabců, holubů, racků, bernešek a hrdliček. Ze psů vedou krátkohubci – grifonci, mopslíci, buldočci a buldoci (tato plemena jsem potkávala opakovaně). Všichni štíhlejší a pohyblivější než v evropském vydání. Z ostatních plemen výmarák, retrívr, naháč, pudlík. Na množství lidí psů málo – ale ono centrum velkoměsta není nejlepší pro psiska.

 

 

 

Pondělí

Tak trošku klidový den. Dopoledne jsme obhlídli nejbližší okolí domu, došli na nákup (parádní výběr – hlavně ovoce a zelenina), vlezli i do zvířecí prodejny – zklamala mě, všechny oblečky a vodítka a obojky končily na velikosti retrívrů… a šli domů vařit oběd.

Tady musím napsat, že už jsem přestala nadšeně pozorovat šedé americké veverky, protože i mně totálně zevšedněly. Jsou všude, na každém trávníku, v každém kontejneru, na každém stromě. Nedá se větrat otevřenými balkonovými dveřmi – hned nakukuje návštěva… Vilík hlásí „hophop“ už jen když sedí veverucha těsně před kočárem nebo se jich hodně pere třeba na kontejneru a shazují se dolů.

Za dopoledne jsem asi stokrát přečetla Kuřátko a obilí!!! kdy já mám celý text až na dva Vilémovy oblíbené vstupy „pííípapíííípa“ . Po obědě šel mrňous spát a my si mohly s mlaďaskou pořádně podrbat. Odpoledne jsme vyrazili na Brown University.

Vilík už přesně ví, kde sídlí slavistika a kde si má taťku vyzvednout. Následovala exkurze po starých kolejích, historických budovách, parcích. Nevynechali jsme brownského medvěda, viděla jsem „školní“ bránu, kterou student smí projít jen dvakrát za život – při slavnostním vstupu ke studiu a o promocích.

Dozvěděla se řadu zajímavostí – od těch nejstarších – proč se univerzita jmenuje Brown, kdo byla paní Hope (co se totiž nejmenuje Brown, je Hope… kolej, škola, ulice…). O jejich otevřenosti a modernosti – první univerzita, která se nezabývala náboženským vyznáním studentů, brzy povolovala studium ženám i černochům, dnes má nesmírně „volné“ studijní plány – k medicíně můžete přihodit češtinu… a přesto má jedny z nejžádanějších a nejlepších absolventů.

Patří do šedesátky (aktuálně 58.) nejprestižnějších škol světa, je soukromou školou s vysokým školným (ale prý skoro všichni studenti pobírají různá stipendia), má obrovské základní jmění, patří ji mnoho budov a pozemků města. Současná rektorka, Ruth Simmons, je žena a černoška – i to svědčí o otevřenosti školy.

Co mě překvapilo, že žádný vysokoškolský pedagog nepůsobí na škole, kterou studoval – říkají tomu akademický incest – a prý to je na škodu oboru. Prostě učitel musí být z jiné školy, aby se neuzavírala změnám. To v Čechách rozhodně neplatí.

Studovala a studuje tu řada slavných osobností – od Rockefellera (škole vystavěl obrovskou knihovnu) až po Hermionu Grangerovou (Emma Watson) :o) A jako drb – učí tu třeba i Sergej Chruščov („junior“, syn Nikity). A taky jsou tu slavné koleje s řeckými písmeny v názvu (např. kappa delta pí) – kam se dostat je kolikrát těžší než na studium…

Dozvěděla jsem se o starých „přijímačkách“ do kolejního společenství (např. uchazeči musí přeběhnout nazí přes centrum), o stravování a ubytování… prostě je vidět, že toho mládežníci o svém nynějším působišti vědí hodně.

Večer jsme chvilku poseděli a naplánovali program dalších dní. Počasí je stále skvělé – krásné babí léto.

 

… pokračování jindy…

 

 

Aktualizováno: 8.12.2011 — 13:14

144 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc jsem se na tento rozcestník těšila. Já to věděla, že bude skvělý. Moc se těším na poračování. (sun)

  1. skvělý neskvělý… třeba na ten York bylo hrozně málo času. Boston jen jedním očkem (a to jsem přes dvě hodiny strávili v akváriu – na mé přání) – ale i ta Providence má spoustu míst, kam jsem ani očkem nenahlédla (chicht – třena do místní ZOO) … Prostě jen jeden týden. Ale já tam hlavně jela jako zásobovací kufr a na návštěvu. Ne na poznávací dovolenou – ale na druhou stranu jsem toho stihla dost a bylo to fajn.

   Trošku mě mrzí, že jsem se nestihla potkat s Domi – ale miminkovské plavání dostalo přednost.

   1. Me to taky mrzelo, chtela jsem pomoci s dopravou, ale zvladla jsi to skvele i sama. Myslim, ze nase Narodni budova stoji za shlednuti. Pokud to rodince vyjde, at prijdou radsi v patek, to je mohu ja nebo nekdo trochu provest. V sobotu to uvidi jen zvenci, pokud tam nebude nejaka kulkturni akce, mrknu na to. Ona totiz Narodni budova ma zajimavou historii, postavuli ji imigranti z ceskych a slovenskych zemi Rakouska Uherska v roce 1869….okoli se rikalo Little Bohemia, tolik tam bylo zejmena Cechu. Ceske obchody, hospody atd., tri sokolovny..jedna jeste stale funguje pod hlavickou Sokol NY a docela vzkveta, taky tam chodim si zacvicit..a vite co, ja vam o tom nekdy napisu podrobneji,pokud vas to zajima…

    1. Domi (inlove) , napiš, prosím! Neturistický a nestarousedlický pohled bude určitě zase úplně jiný. 🙂

 2. Krásný rozcestník,Betí týdeníček a představa sice malinkého,ale velmi dobrého cukroví mně potěšila (y) .
  A prosím,můžu se zeptat,proč se NY říká velké jablko?
  == // == recept na ořechovou nádivku – díky moc.
  Přeju všem hezký večer (inlove) .

  1. je to přezdívka NY – poprvé ji použil nějaký novinář na počátku 20.století… Měl v článku strom a mízu a taky velké jablko (míněn York) … a začalo se to používat.

   Takže jeden novinový článeček a je to…

   1. Hm, přitom ve filmu Evita bylo jako Big Apple použito Buenos Aires- tam mi to přišlo i logické….

 3. Xerxová, už jsem prohlédla fotky. Ty červené bobulky se žlutou sukénko, taková ta liána není brslen. Jde o zimo keř, mám ho kolem domu několik kousků, je to popínavka a nestačím ji ostříhávat. Budeš-li mít zájem mohu na jaře vyrýt a poslat. Já jsem je zasadila asi před třiceti lety, máme na ulici úžasně schopného „botanika“ a ten dodával i na veřejné pozemky (ulice) takové lahůdky, že je to tu jako v arboretu. Zimokeř má nyní právě takové hezké plody.
  Tady je o zimokeři:
  http://popinave-rostliny.atlasrostlin.cz/zimoker-okrouhlolisty

  1. Dík – zimokeř neznám.
   Ale já nemyslela, že je to brslen… Kdysi dávno jsem tu popisovala skautského kamaráda, který, když maličtí skautíci otravovali: „… a jak se jmenuje tahle kytička a jak tahle…“ Tak vždy vážně odpovídal : „brslen – a řekl bych, že typický“ (mimochodem ta dítka věděla moc dobře, jak pravý brslen vypadá, a na rozdíl od náhodných kolemjdoucích věděli, že ta věta znamená – teď nevím, najdeme později v atlase)

   Od té doby je to pro nás označení jakéhokoliv neznámého rostlinstva…

   Terra už to taky používá (rofl)

 4. Zdravím 🙂 žádné dárky, žádné výlety. Makáme jako černobílí. Včera nám konečně topenář předělal radiátory. Bylo spousta vrtání a poťapaných podlah. Uklízím od včerejška. Páník do toho montuje elektriku a vrtá a práší. Měli jsme jet na nákup, už to nevypadá. Pořád není hotovo. Tak jsem ze žalu upekla štrůdl 😀

  1. Upřímnou soustrast. Jak já tohle znám. 🙁 Ale vy to zvládnete a pak si sedneš a nebudeš se mít na co těšit 😉 Vzpomínám, jak se u nás dělalo topení před lety. Únor, mráz, dcera narozeniny a angínu jako hrom. Tak se nafoukla madračka a princezna marodila v jediném teplém útulku u babičky. A doma všude dveře otevřené a chlapi s trubkami a radiátory. Nádherné časy. 😛 Držte se.

   1. Oprava ústředního topení v zimě – potěš koště! Já jsem si dělal topení na chatě sám (cca 1 den komplet) a protože vím, kolik svinstva se tam dokáže z původně čisté vody vytvořit, osadil jsem navíc dva další kohouty, takže můžu každé léto celý systém tlakovou vodou pěkně propláchnout. Je až neuvěřitelné, jaké, s odpuštěním sračky, z toho lítají a to mám trubky komplet z plastu (Pexan) a radiátory s měděnými registry! (Revel). Možná je to tím, že kotel je z pozinkované oceli (2x vodovodní trubka 2 coule, 0,5 m dlouhá) a topná patrona něčím pokovená měď, ale zatím jsem neviděl systém, ve kterém by voda zůstala několik sezón čistá.

   1. Štrůdl se významně povedl 🙂
    A není to tak, že netopíme.Tady vlastně ústřední topení není, ale jedna krbová kamna jsou s výměníkem a radiátory. Jak už je mým zvykem, potřebovala jsem něco přestěhovat, něco změnit, dodělávají (od jara) podkroví, tak jsem si vyvzpomněla, že jeden radiátor se musí posunout a ke druhému předělat trubky z plastu do mědi (tamto byla nouzovka) a topenář měl čas zrovna tuhle sobotu …
    Není třeba mě litovat, jen se to protáhlo. Tak jsem se nedostala ven. Ale Gwenda stejně říkala, že je tam hnusná zima 🙂

 5. Hlásím, že já nepeču, ale snažím se napracovat si cestovací týden 🙂
  I u nás bylo nádherně, ráno -5,5 stupně, auto zamrzlé pod vstávajícím sluníčkem, když jsme s Berry vyjížděly na stopu do Hořic. Nejdřív jsem dělala pohřešovanou osobu a našel mě Gump (jemu jsem ale šla stopu včera, aby to neměl tak lehké – pěkně přes centrum), potom Dana našlápla stopu pro Berry – městským parkem v neděli dopoledne, konec ve vilové čtvrti (učíme se hledat ve městě na asfaltě). Berry se tentokrát nenechala rozhodit volně loženým jezevčíkem, který ji hned ze začátku přišel statečně oštěkat (minulý týden v parku v Trutnově ji jiný volně přiběhnuvší pes vyvedl z konceptu) a šla pěkně, hezky vypracovala lom stopy přes asfaltovou silnici a úplně zvlčela ve vilové čtvrti, kde vedle čerstvé stopy Dany stíhala nakouknout do každého vchodu a ještě souběžně kontrolovat kohosi, kdo šel na opačné straně ulice. Myslela jsem, že ji přetrhnu. Když šťastně našla svoji pohřešovanou osobu, tak jsem se dozvěděla, že před Danou šla paní s rotvajlerem – právě na druhé straně ulice. Takže slečinka začíná machrovat, bude muset dostat těžší práci 😛
  Takže asi takhle vypadá můj advent 😀

  1. Dnes jsem na Berrynku vzpomínala, jak je šikovná. Ztratila jsem v lese rukavici a snažili jsme se Waiki přemluvit, aby ji našla. Kdepak, objevila jsem ji v listí sama 😛 .

 6. Tady je dnes pusto-prázdno, to všichni pečou, nakupují dárky nebo jsou na výletě nebo na prvních lyžích? Z toho prázdna tady jde strach! :O ;( (sweat) (wave)

  1. Tak já teda nic z toho… 😛
   Právě jsem se děsně vyvztekala. Někdy v létě jsme se přihlásili na adventní zájezd s cestovkou, co s ní už léta jezdíme. Nic. Zkusili jsme tam zavolat. Poslali další přihlášku… Ani náznak reakce (cstovka normálně posílá potvrzenou přihlášku a pokyny k placení), pak tam Franta volal (je to maličká cestovka), majitel mu řekl, že toho teď má strašně moc, ale že jasně a že se určitě ozve… a tak několikrát dokola. Tak jsme to nakonec vzdali.
   No a teď jsem měla v mailu, že odjíždíme příští víkend a že nemůžou najít naši platbu… :@

   1. Takže další zpráva bude, že cestovka krachuje. Přesně takhle to totiž v takovýchto případech vypadá. (puke)

  2. neboj se tady (wave) – nejsi tu sama samotinká samička… Dneska dopoledne jsme stihli hory, teď jsem nakrmila ptáky venkovní (páník těm rozcapencům koupil další krmítko…) a teď jdu zadělávat těsta.
   Peču maličko. Babča si nedá říct a peče ve velkém… a tak návštěvy fasují tác s cukrovím „dole“… A já peču jen pro vůni a atmosféru pár našich minicukrátek… Pět druhů z minimalizovaných dávek (často třetina normálního receptu)
   Ale i u pečení jsem trvale na přijmu (chuckle) jen klávesnice občas pláče…

   1. Milá Xerxová (inlove) , tvoje povídání si ohromně užívám a pořád přemýšlím, jestli se do té Ameriky někdy podívám. Už čtyřikrát jsem se snažila, dvakrát měla koupené letenky a vždycky se něco stalo. před dvěma lety vybuchla sopka a zarazila veškeré lety nad Evropou a já si říkám – co by se asi stalo, kdybych se o ten výlet za velkou louži pokusila po páté? (wasntme) (tmi)
    Jo a taky mě dostalo technicky vyspělé mimino 😀 Dá se říct, že Apple má opravdu uživatelsky přívětivé prostředí!

    1. Já jsem tam byl v 99. na tři týdny, z toho týden na Havaji a jeden den přímo u lávové studánky v kráteru Kilaeuy. A pokud jde o sopky; sledujte Kanáry a Island, protože to, co se tam teď chystá nejspíš pohřbí leteckou dopravu na hodně dlouho.

  3. AHOJKY, BATY, JSEM TU NA SKOK A HLÁSÍM, ŽE MÁM STÁLE PLNÉ RUCE PRÁCE S ÚKLIDEM VĚCÍ, KTERÉ BYLO NUTNO VYKLIDIT VZHLEDEM K MALOVÁNÍ.JDE MI VŠECHNO MOC POMALINKU,JELIKOŽ JSEM NA VŠECHNO SAMA. MŮJ JIŘÍ POMÁHAT NEMŮŽE, BO SE MU ZAS HNUSNĚ ROZJELA RŮŽE V NOZE A MARODÍ. LÍTÁM S HOKINEM VEN, SNAŽÍMM SE DOMA NĚCO SKLIDIT A JEŠTĚ ŠIJU NĚJAKÉ DROBNOSTI PRO BUDOUCÍ VNOUČE, JEHOŽ NAROZENÍ SE BLÍŽÍ KALUPEM.

   1. LENKO, PREJU JIRIMU, AT SE MU S TOU RUZI ULEHCI – JE TO MRCHA – TA RUZE. A TESIM SE NA ZPRAVY O VNOUCATKU. A NEHON SE. NABYVAM POCITU, ZE JEZISKOVI JE SUMA FUK JESTLI MAS UMYTA OKNA. DRZ SE, DEVCE. (H)

    1. Zkuste minerální pramen Luna v Lounech (volně přístupný). Vodu užívat vnitřně (3 decky 1x denně vychlazenou) i zvenku (na zábaly). Bércové vředy léčí do max. 3 týdnů. Kašna je upravená k čepování do PET lahví, ty je ale nutno naplnit až ,,po špunt“ a uložit ve tmě a chladu. Trvanlivost až 6 měsíců, voda je velmi mírně radioaktivní (berylium) a pro značný obsah sodíku se nedoporučuje ke konzumaci kardiakům (výjimky potvrzují pravidlo, mě nijak nevadí). Vychlazená je velmi chutná. Vynikající k léčení kocoviny; stačí třídecka ráno na ex a do půl hodiny je po problémech! 😀

 7. Jizerky byly úžasné. Mrazivé (ráno na parkovišti v Hraběticích -8 stupňů) , ale (sun) , námraza, spousta jiskřivého sněhu – bohužel zcela přemrzlého.
  Kolem josefodolské přehrady jsem dorazili na Kristiánov. Starý hřbitůvek pod sněhovou peřinou byl zajímavý. Betka lyžaře neřešila (šli jsme pochopitelně mimo hlavní lyžařské tahy – běžkařů s prvním sněhem jsou plné hory, magistrála je perfektně upravena)
  Bála jsem se trochu o Betí nohy, ale moc je odřené a pořezané nemá. Takže paráda. A už jsme stihli i oběd (nod)

 8. Zdravím od namrzlých žabek- máme mínus 3, tráva křupe pod nohama a svítí sluníčko. Já teda nejdu do hor, ale slepovat linecké. Mým nabouraným hlasivkám je v teple dobře.

 9. hezkou už třetí adventní neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je jasno, vyrazíme na chvilku do hor.

  1. Zdravím od Brna, je jasno, svítíííí (sun) , vyrážíme s Eviko a knírajdama do lesů. Hurááá.

 10. Moc děkuji všem za přáníčka, hodně mě překvapila jelikož se tady moc neprezentuji neb jsem nedouk. Ještě jednou velký dík.

  O.T. Dík Velké kočce za postcard

  1. Milá Marsko, přeju ze srdce všechno nejlepší, hodně zdraví, radosti a sluníčka nejen v duši (inlove) (h) (sun) (party) (^) (dance) (d)
   Ať ti smečka dělá pořád radost a Doníkovi to ještě pěkně chodí (h) (dog) a (dog)

 11. Chtěla jsem psát už ráno jaká že je Růža frajerka. Byl od rána frmol, tak jsem se k PC nedostala.

  Poslyšte. Růža se po operaci zotavuje náramně.Ránu si nedrbe.Párkrát to zkusila,vždycky jsme ji požádali nebo okřikli a nechala to.Zvládlo se to bez límce.Ve čtvrtek nemohla usnout, bloumala po baráku a semo tamo se jí podlomily nohy,postupně jsme jí nosili,až do vyčerpání její trpělivosti.V pátek už byla ve svý kůži a jak se tu rozjely ty skokanský blázniviny usoudila, že začala sezona a usídlila se v kanceláři, odchází jen na jídlo a …Šak víte.Vypadá celkem spokojeně.

  1. Děkuju Ti za dobrou zprávu, Radko. (inlove) Růženka vypadá skvěle, jako princezna – úplně jinak, než dávná Marcelka z OBI. 🙂

 12. (wave) ROZVERNÍČEK. (wave)

  (*) Do němoty opilý zajíček spí na pasece a v tom z lesa vyjde vlk. Vlk si myslí: „Hele, něco k snědku.“ V tom se objeví další vlk a povídá tomu prvnímu vlkovi: „Vypadni, byl sem tu první.“ Tak se vlci začali hádat, pak rvát, až se navzájem zabili. Ráno se zajíček probudí. Kouká okolo zdupaná tráva, polámané keře a na pasece leží dva mrtví vlci. Zajíček si říká: „Sakra, musím přestat pít, když jsem vopilej vyvádím takový věci…“ (*)

  (coffee) Vinšuju všem přítomným klidný sobotní večer, hezké sny a užijte si v pohodě zbytek víkendu. (coffee)

 13. Xerxová, úžasně jsi to zvládla a písání je bezvadný, takový jak z cestovatelské knihy. Moc se mi to líbí a taky ta idea pro imigračního, bezva ! NY očima nedotčených Čechů,to jsou ty pravé dojmy. (clap)
  Vilík je jasně ženiální, páč mně kdyby dali toho iPada, tak budu číst itenerář do Vánoc.
  (wave)
  Betíček si nechám na ráno. (coffee)

  1. k jenny se s dovolením přilípnu. Davy lidí na Manhattnu by mě asi nelákali, jinak všechno. A prohlášení pro imigrační je výborný nápad Xerxová a let bussines třídou je krásná třešinka na dortu. Těším se na další povídání

 14. Xerxová, hezký článek “o nás za louží“. Jak se zmínila HankaW, mělas štěstí, že jsi sem hned napoprvé letěla takhle královsky. Nám se to za dřívější léta cestování podařilo 2x, ale to bylo ještě v dobách, kdy i turistická část letadla měla větší prostory, takže se tam nebyli tak namačkaní, jako dneska. Dneska bych takovéhle povýšení uvítala s nadšením(tedy tenkrát také)

  To jsem nevěděla, že u Ellis Island ferry (a jistě i Statten Island ferry) je teď stejná kontrola jako na letišti??

  K Brown Univerzitě ještě doplním. Je jednou z 8 tvz. „Ivy League Schools“. To jsou ty nejprestižnější, nejstarší a také nejdražší soukromé am. unverzity. To „Ivy“ jim dává „historický cejch“ mají budovy obrostlé „ivy“, zeleným břečťanem, který ukazuje jejich dlouhodobou existenci.Koho by to zajímalo, tak jsou to tyhle.
  Brown University(Providence, Rhode Island), Columbia Uni (New York), Cornell Uni(Ithaca, New York), Dartmouth Collage(Hanover,New Hampshire),Harvard Uni(Cambridge, Massachusetts),Princeton Uni(Princeton, New Jersey), Pennsylvania Uni(Philadelphia,Pennsylvania),Yale Uni (New Haven,Connecticut).

  A ještě. Už když jsem si dříve prohlížela tvoje fotky, ta newyorská veverka mě zaujala. Znám je z našich pobytů v New England, ale už jsem asi zapomněla, jak se liší od těch našich jižanských. Jsou mnohem hezčí, vypasenější a našechranější. A nemyslím, že je to jen zimním kožichem. Já těm našim na zahradě podstrojuji celý rok, ale takhle baculaté rozhodně nejsou.

  Těším se na pokračování.

   1. no kdysi pan Smotlacha vysvětloval, že pořádný houbař najde jedlé houby v Čechách celoročně… Jen se to musí umět (wait)
    No – ale řekla bych, že fakt nerostou… (rofl)
    Včerejší břečka po nočním vyjasnění zcela zamrzla – takže na cestě to děsně klouzalo a v lese to bylo jak rozbité sklenice – tvrdé „střepy“ všude…
    Na zahradě po sněhu ani památky – tohle je pod Rudolfovem (tam, co jsme tě ondá vláčeli cestou necestou (tmi) )

 15. Milá Marsko (inlove) , snad není ještě pozdě – přeju Ti všechno nejlepší k narozeninám. (f) (sun) (h) (^) (d) (music) (h)

  1. Milá Marsko, všechno nejlepší k narozeninám. (rose1) (h) (rose1) (h) (rose1)
   Posílala jsem ti pohlednici přes Webshots. snad neskončí ve spamu. :O

  2. Se s dovolením připojím, je pozdní večer a tak přeji krásný zbytek večera i noci a taky hodně zdraví a splnění všech tajných přání, milá Marsko,gratuluji. (h) (d)

  3. Páááni, Marska má dnes narozeniny a mně zbývá už jen pár minutek, abych to stihla.
   Maruško, všechno nejlepší, celou horu zdraví a spoustu lásky, k tomu kamarády (třeba hafuší). (rose1) (inlove) (^) (d) (sun)

 16. Xerxova, to jsi teda cestovala ve stylu – business class. Taky jsem tak jednou letela, ze stejneho duvodu. A mam dotaz temer lingvisticky. Jak, prosim te, vyslovi prumerny American mladasky prijmeni? Vyslovi-li to vubec. (wasntme) Napsala jsem to jmeno Chetovi na papir, at se to pokusi vyslovit. Polknul a rekl „COOOO“????? Chvili spulil rty ale vzdal to.
  Jo, a tu cestu na Ellis Island jsme jednou s Chetem tez absolvovali. Byla jsem z toho fakt dojmuta. Predstavovala jsem si ty lidi, co treba kolem r. 1900 prijeli s rancem, jazyk neznali, museli vedet, ze tam, odkud prisli, se uz asi nikdy nevrati, a vsechno bylo tak naprosto jiny…

  1. Přijmení mají zcela nečitelné… (rofl) Už si zvykli (rofl)

   Chetovi předkové taky prošli Ellis Islandem ??

   1. Ne,Chetovo predci prisli mnohem driv. Rodina babicky preslicove byli hugenoti, vzali to pres Francii do dnesniho Svycarska, pak do Anglie a odtam do Karoliny. Z otcovy strany je to severni Skotsko (viz Williamson), bud Orkneys nebo Shetlandske ostrovy. Vzdycky se mi to plete, ktery je ktery. Obe rodiny prisly jeste pred americkou nezavislosti.

 17. O.T. Na posledním pražení přivezla Marička koření (pálivé) – Old Bay Seasoning – je skvělé, nebyl by recept na složení? Tedy doufám, že jsem to nepopletla a je od Maričky (think)

  1. Blazo, ja jsem taky na prazeni privezla Old Bay seasoning. Tady je odkaz na jejich stranku: http://www.oldbay.com/Products/Old-Bay-Seasoning.aspx Ale moc ti to nerekne; kazdopadne je tam celerova sul – to je z celerovych seminek, je tam paprika, rozdrceny bobkovy list, a pak uz nejak nevim, protoze rikaji, ze tam jsou „spices“ – koreni. Je to klasika na vareni morskych potvor. Kolem pobrezi v takovych malych rybarnach, kde je co den dal, Old Bay je hned vedle pultu s ulovkama. Ja v tom varim krevety – tedy kdyz je varim, casteji je delam v olivovem oleji na panvi. A vynikajici jsou na pecene modre kraby. Delam vam chute, co?

     1. Renáto díky! A nemáš nějaký tip na prodejnu, kde se dají jednotlivé druhy koření nakoupit a smíchat doma? I třeba přes internet?

  2. Blažo, já jsem přivezla směs koření “Cajun” (také ostré). To od Hanky “Old Bay” znám z obchodů, ale protože si ho spojuji s krevetami atp. (které já nekupuji) dosud jsem ho nikdy nekoupila. Teď ho možná ze zvědavosti zkusím, když se hodí všechno a ty kombinace koření vypadají zajímavě.

 18. Chválím, Xerxová- pěkná reportáž. Sice jsme ji četla už ráno, ale měla jsme od rána moc popojíždění po vlastech moravských. Po příjezdu jsem snědla přichystaný oběd- děti se snažily, byly plněné knedlíky a zelí- a vzala psice ven. Kuba šel se mnou, háravku Světlušku jsme odvedli daleko do polí, aby se vyběhala- a co by čert nechtěl, myslivecká chata byla plná, psisek kolem jako dobrých- naštěstí na vodítkách, která drželi páníčci. Tudíž jsme strakatice provedli na vodítkách rychle kolem a zmizeli zase v tichém vinohradu…

  1. jojo – výlety s háravkama jsou radost. Naštěstí Betka už to má za sebou a hlavně ona fakt ty psy moc neláká…

 19. Fujtajbl vespolek, povídání je to hezké. Spolu s ministrem informací království Monte Albo jest mi povzdechnouti – Ó Njú Jork, Njú Jork. Tam jsem taky nebyl…
  Ovšem – mám zcela, ale úplně OT příhodu:
  Dcera byla s dětimama na Mikuláše na faře, protože mladej pan farář (kaplan? já ty šarže neznám) pořádal Mikulášskou nadílku pro své spřátelené ovce a jejich děti. Děcka, zatímco se připravoval Mikuláš ve vedlejší cimře a učil se hříchy těch malejch harantů, měly nakreslit obrázky a dát je Mikulášovi jako dárek. Mrňavej Pišišvor (rok a půl je mu) taky něco načmáral. Ale Mikuláš se mu nelíbil. Od samého začátku se na něj děsně mračil a když si k Mikuláši šel pro dárek, výkres mu nepodal a šel s ním zpátky. Takže šel ještě jednou s maminkou a ta ho nutila, aby Mikulášovi ten obrázek podal. Mračící se Pišišvor hodil obrázek na zem a ještě do obrázku kopnul a s mračením odešel zpátky na své místo.
  Dcera z toho byla trochu špatná. Já bych ale pozitivně hodnotil, že kopnul do obrázku a né do Mikuláše…

  1. S Vilémem bude váš mlaďoch vrstevník (nod) Vilém taky umí dát svůj názor velmi jasně najevo – i když toho moc nenamluví (chuckle)

   Ale v cizím prostředí se většinou chová vzorně – je velmi usměvavě komunikativní…

   1. jj ten náš mluví taky jenom slabikama. Koneckonců, proč by se namáhal, když mu stačí jenom ukázat a říct „To!“ a všichni se můžou přetrhnout, aby mu to přinesli až pod nos. Jediný, co se mu na celé besítce líbilo, byla mikulášská berla, ale tu mu zakázali si odnést, takže byl dožranej ještě doma a s nikým celej večer nepromluvil ani slabiku…

 20. Milá Xerxová, tu tvoji vitalitu ti nepokrytě závidím. (blush) Ty jsi takový positivní živel. 😉 Mám v New Yorku sestru, ale nikdy jsem se tam nevypravila. Tak si mohu alespoň přečíst tvoje svědectví. Ty fotografie se mi tenkrát nepodařilo otevřít, nevím proč. Když ne obrazový tak alespoň slovní dokument. Díky! Těším se na pokračování! (inlove)

  1. no já vím, vždycky píšu hned po návratu a teď to trvalo… ale Dede má už všechny tři díly u sebe.

   Universitní svět tam byl opravdu výrazně odlišný. Určitě by tě to zajímalo – taková exkurze je k nezaplacení. Škoda – pro vaši generaci to otevření se světu přišlo moc pozdě (wave)

 21. Tak to je super Xerxová, že ses vydala „do Světa“ blahopřeju k odvaze, bez znalosti angličtiny jsi to zvládla skvěle a zážitky jistě stojí za to! Pěkný počtení (y) 🙂

  1. kdo se bojí, nesmí do lesa. Já se lesa nebojím, tak jsem riskla i cestu na druhou stranu zeměkoule (chuckle)

   1. No stejně klobouk dolů. A obdivuju perfektní strategii na imigrační úředníky (y)
    Prima čtení, moc se těším na další díly.

 22. Milá Xerxová, jak bych si přála bych uměla tak psát jako by. V Jizerkách jsem strávila půl života a nikdy se mě nevypadl ani článek, v New York jsme byli loni v létě a Las Vegas, a zážitky na celý život, nic nenapíšu…
  Ale já jsem dneska přišla se ptát o radu. Moje mamka zase spadla, vykloubila si rameno a zlomila ruku, tak musela za segrou do Nemecka na pár měsíců a uż nemá co číst, tak jsem si říkala se pokusím jí nakoupit second hand knížky na nějake aukční website ale nevím jestli existuje nejaká kde se dá platit přes paypal, jinak bych to asi neměla jak zaplatit. Banka si uctuje dost za převody do ciziny.

  1. Nebyla by maminka schopná číst na Kindlu? Je lehký (chci říct, že se dobře drží), nakupuje se do něj poměrně lacino, člověku se nic nehromadí…
   Mimochodem, pokud mamka čte anglicky, tak Amazon prodává i sekáčový knížky. Česky netuším…

  2. držím palce, ať mamča dobře srůstá. Má to holt složitý – jedna dcerka v Německu, druhá v Anglii…

 23. A ještě O.T.: zprávy z Laponska: Polar night, the sun doesn’t rise. The moon does not rise.
  Přeložím: polární noc: žádné slunce. Žádný měsíc… (think)

  1. Furt si stezuju, ze nebydlím o párset kiláskú víc na jihu a po tvé zpráve si ríkám – zaplatpambu, ze to ten praotec Morava neobrátil k severu, to by mne asi kleplo (nod) .

   1. Vzpomínám v tomto směru na Velkou Kočku – jeden kolega je v Göteborgu na stáži a psal už tak před třema tejdnama, že tam je o půl čtvrtý tma jak v pytli, že se mu furt chce spát. A to je to ještě docela na jihu skandinávie. Mě to stačí u nás – do vánoc mi to tak moc nevadí, ale tak v únoru už je mi ta tma hrozně dlouhá.

 24. Nu, tak konečně 😛 ! Nemyslím to doslova, vím, že času je málo, ale spokojeně si čtu. Těším se na další vyprávění a obdivuji jak jsi fyzicky zvládla časový posun, i nabitý program.

  1. času je míň a míň. Od ledna jsem kývla na další kus práce… a už teď mě to stojí hodně času. Ale co nás nezabije, to nás posílí… (rofl)

 25. Jééé, no konečně je to tady 🙂
  Tak toto je část veverková… a kuřátková (vždycky se mi tahle básnička moc líbila).
  Jinak k mrňousovi a technice – je vidět, jak se to urychluje. Synek dostal počítač v deseti. Tihle s ním už opravdu vyrůstají…

  1. jo – jako ta trošku starší generace zvládala kazeťáky a televize, tak tihle už počítače berou jako normální kus domácnosti.
   A to není dítko, které by k tomu cíleně vedli a trávili u toho spoustu času. To na hřišti, u knížek či písniček toho času uplyne víc

 26. Už se těším na pokračování!
  Ovšem mimino bravurně ovládající ipad je pro mne něco jako hejkal, částice rychlejší světla, vozítko na Marsu atp! 😀

  1. Sem se přidám. Jsem p o zákroku na očích a vypadám jak exponát z obludária.
   Nemůžu moc psát, takže ano, souhlasím se Rputí.

   1. Taky se přidám (y)
    Poslední dobou hodně nestíhám, ale palečky držím všem i když dočítám jen tak napřeskáčku…

  2. hejkal je slušnej (když jde ze hřiště)… rychlost světla taky umí vyvinout (když zdrhá kam nemá) a vozítko má jak z Marsu (odrážecí motorku se zvuky)
   Ty ho znáš osobně ?? (rofl)

 27. Jsem moc ráda, že jsem zvládla si zacestovat za velkou louži ještě předtím, než pojedeme pro chlapečky. 🙂
  Parádní povídání, Xerxová (inlove) , jen z jedné věci jsem vedle: dítě, které v sedmnácti měsících umí používat iPod, zcela nepochně pozná svou milovanou Bíbu. (nod)
  Otázka: a nerozčarovalo Viléma Udatného, že jsi s sebou nepřivezla Betynku?
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Taky má dneska svátek Julča, té „naší“ už jsem psala. Škoda, že toho má moc, a občas sem nezaskočí splknout.

  2. Milá Marsko,
   k Tvým narozeninám všechno nej, hodně zdraví a štěstí (rose1) (rose1) (rose1) (^)

 28. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  od návratu uplynul už skoro měsíc – nějak to rychle utíká…

 29. Jejda, Xercová, to jsem ráda, ze je tu konecne seriál Velké ceste za Velkou louzi – a zacíná Velkým jablkem.

  Fotky na rajceti jsem prohlídla uz dávno a ted jsou doplneny povídáním – moc hezký rozcestník. Jojo – Amerika – tak tam jsem taky jeste nebyla (shake) ! A asi ani nikdy nebudu, jsem cestovatel na baterky (chuckle) , tak jsem ráda, ze se nekdo obetuje a takové cesty absolvuje za mne (nod) .

  1. jo a svoje cestovací baterky dobíjíš (a pak i vybíjíš) každoročně v Chorvatsku (wave) Tak tam jsem zase nikdy nebyla já (chuckle)

 30. Jejda, pekne vypraveni.Ale ti psi, je jich tady na Manhattanu spousta, stale me prekvapuje, jak tady mohou prezivat ( a prezivaji mnohdy luxusne). Jenze to se netyka dowtownu , ale residencnich ctvrti, jako treba Upper east side nebo west side. Nicmene takovy psik v epesnich botickach nebo jeste epesnejsim kocarku je teda k nezaplaceni.. nebo k placi? Ja vam nevim. Maji se dobre, lidi je maji radi, ale casto je to zvlastni souziti.
  Skoda, ze nam nevyslo kafe v Narodni budove. kdy poletis zas? Co mladasove delaji na universite, mohu-li s ezeptat? vyuka cestiny na slavistice?

  1. já už tam teď nepoletím (v červnu se vrací domů) – zeťák má Fulbrightovo stipendium (zabývá se korpusovou lingvistikou) a je na rok na katedře slavistiky (vede ji Japonka :O – ale s opravdu dokonalou češtinou)
   Stipendium na podporu mladých vědců počítá i s přítomností rodiny… proto je tam i mlaďaska s Vilémem.

   1. CO JE KORPUSOVÁ LINGVISTIKA? Korpus jako telo (hácek nad e) – takze nauka o slovech oslavující telo? (rofl)

    1. no – asi sem pošlu zeťáka… vyprávění o oboru mu vždy vydrží na dlouho… připrav si pár hodin času… (rofl) (rofl)

     1. Zdá se mi to, nebo je v tom článku chyba? Já bych nenapsala „v korpuse“, ale „v korpusu“.

     1. Damy. vÿ nevite co je korpusova lingvistika 😀 Takova bezna vec)))
      Xerxova, kdyby byli mladasove v NYC, at zavitaji do Narodni budovy, ergo na konzu¨lat.

      1. Další děda s babičkou tam doletí ve čtvrtek. Takže je možné, že v pátek či sobotu se v Českém domě objeví 4 dospěláci s jedním blonďatým mrňavým živlem (chuckle) Můžeš je od macechy pozdravovat (wave)
       Ale přesný plán ještě nemají a stejně by to asi na nějaký určitý čas nešlo domluvit… prostě se budou toulat NYC a Český dům je snad i v plánu, neboť na rozdíl ode mě pro tyto návštěvníky není New York novinkou a tak nejznámější místa již opakovaně navštívili…

 31. Dobré ráno

  Xerxová je vidět, že jsi si cestování užívala plnými doušky. O New Yorku jsem četla moc krásnou knížku od Edwarda Rutherfurda, vřele doporučuji. Snad se mi podaří, příští rok na jaře, výlet.
  Juniorova oblíbená pohádka byla o 3 koťátkách. Uměl ji nazpaměť a běda kdy jsem přehodila slova, nebo nějaké vynechala…
  Krásná fotka veverky. Kuba se vždycky může zbláznit, když taková frajerka (heidy) skočí přímo před něj a on na ni nemůže, protože je na vodítku

  1. Epulko, jsem zvedavá, kdy se pochlapís a taky sem neco písnes! Já jsem moc zvedavá na tvé nynejsí „doma“.

   1. Ygo, během víkendu budu Dede posílat článek. Běžela kolem mně inspirace, tak snad hned nezdrhne 😀 😀

  2. vy to máte na podstatně delší dobu. Tři roky už je dost – alespoň junior bude mít skvělou angličtinu a koneckonců setkání s jiným školstvím není vůbec k zahození. Jak se mu vlastně ve škole líbí?? A jak ty si užíváš roli ženy v domácnosti ?? Asi nejsnazší to má Kubík – psiska štěkají stejně v Brně, jako v Oregonu…
   Západní pobřeží je prý jiné – i ta Amerika je tam prý jiná než ve staré dobré Nové Anglii…

   Přeji klidný a pohodový let domů na vánoce. Už vám těch kousků metru na odstříhávání moc nezbývá.

   1. Už jich zbývá jen pár… do vánoční návštěvy přesně 7 dnů do odletu. Já se tak moc těším na Juniorku, Bobíka a vůbec celou rodinu. Junior už si u babičky objednal knedlíčkovou polévku, jablečný štrůdl a další

 32. Xerxová, omlouvám se, ale mám jedno pěkné OT do nového dne. Včera mě v magazínu Lidovek zaujaly Dobré zprávy – týden 49. Být to Reflex, nemrknu okem, jasně, dělají si šoufky. Ale Lidovky – není přece apríl, že ne? Po pár minutách jsem opravdu našla video, o kterém je v článku řeč http://www.youtube.com/watch?v=PzelbAJ17RA . Je to produkt MŠMT a myslí to vážně. Pokud se chcete ještě více pobavit či zaplakat, zadejte si do vyhledávače na webu MŠMT heslo EF-TRANS, uvidíte další výsledky za 50M z Evropských fondů (rofl) ;( ;( (punch)
  A teď jsi jdu přečíst o cestě za velikou louži.

  1. Týý vo… teda potkane :O
   No, ale zase ta představa, jaký skvělý možnosti se rýsujou před tvejma dětma 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN