PŘÍRODA: Tikki aneb život s mangustou

Kuk, jsem tady! A už tu nejsem! A už tu zase jsem! Nestíháte mě sledovat? To bude tím,že mangusta je úžasně rychlý tvor. Jo vy nevíte, kdo je mangusta… Tak si mě prohlídnětě! Rychlost, mrštnost, síla, inteligence, to jsem prostě já. Nebo aspoň za chvíli budu, až vyrostu a stane se ze mě velkej mangusťák… i když jsem jen Mangusta trpasličí!

 

Naše rodina pochází z Afriky. Jsme šelmičky a dokážeme si díky své rychlosti a urputnosti poradit i s jedovatým hadem. Mě osobně jsou teď skoro tři měsíce a dle slov té osoby, co se stala mojí adoptivní mámou, jsem chlupatej upískanej poděs. A kde jsem se tu vzal? Narodil jsem se mangustí mámě tady u nás, v malé zoo jménem Terárium Praha. Mám ještě tři sourozence, brášku a dvě sestřičky. Po našem narození se ukázalo, že na naši mámu jsou čtyři děti opravdu moc, takže u ní zůstala jen jedna ze sestřiček a já s bráchou a druhou ségrou jsme dostali náhradní lidskou mámu. A taky jména – Rikki (bráška), Tikki (to jsem já) a Tavi (moje sestřička).

 

 

Ani jsme moc netruchlili, přísun mlíčka každé dvě hodiny, vzájemná blízkost a teplo nám ze začátku stačilo. Ale rychle jsme rostli a začali objevovat svět. Hráli jsme si a zkoumali a byli čím dál zvědavější a šikovnjší.

A tehdy se začalo projevovat, že je se mnou něco špatně. Začal jsem odmítat mlíčko, protože mi po něm nebylo dobře, často jsem měl průjmy a bolelo mě bříško. Nakonec mě moje skoromáma vzala k paní doktorce.

Ta mě prohlídla, dlouho něco povídala a nakonec – ó hrůzo – mi píchla injekci. Strašně jsem brečel, ale bolest za chvíli přešla a utěšování mi taky dělalo dobře. A nastaly změny. Přestal jsem pít mlíčko a místo toho jsem začal jíst speciální konzervy pro děti, piškoty, jablíčka a jiné ovoce. A bral jsem léky, co mi sice nechutnaly, ale začal jsem se uzdravovat. Jenže vyhráno jsem neměl.

Bylo jasné, že normální mangustí potrava pro mě nikdy nebude. Navíc se mi v místě, kam jsem dostal injekci, udělal zánět a pak obrovský bolavý strup. A v té chvíli se mí sourozenci rozhodli, že jejich skupinu brzdím, nic ze mě nebude a nezasloužím si být s nimi. Začali na mě být zlí a moje lidská kamarádka mě od nich vzala doslova na poslední chvíli. Bylo mi hrozně zle. V přírodě bych odloučení od skupiny nepřežil a věděl jsem to. A teď jsem chtěl jen rychle umřít.

 

 

Jenže jsem na to nakonec nebyl sám… Moje dvounohá kamarádka se rozhodla bojovat za mě a tak mě místo samoty čekalo vyhřáté místo za jejím krkem, dietní strava, léky a ještě jedna kamarádka – lidské mládě, které si se mnou hraje skoro stejně jako před tím mí sourozenci. Přestal jsem truchlit, začal jsem pořádně jíst a taky růst. Bráška se sestřičkou odešli do nového domova, ale já jsem zůstal. Stal jsem se maskotem naší zoo. Přes den jsem v práci, když máme volno, jsem doma se svou lidskou smečkou.

Vlastně nejen lidskou – mám tu ještě dvě chlupaté kamarádky – bassetí holky Xenu a Buffinku. Jezdíme i na výlety, kde poznávám nové lidi a nová místa a já všem vyprávím, jaké to v té naší ZOO je, koho mám rád a koho se strašně bojím a a a… Taky by vás to zajímalo? Jé, tak to jsem rád! Můžu o tom vyprávět i vám. Tak já vám svoje kamarády příště představím, ano? A kdo bude chtít, může se k nám přijít podívat a popovídat si se mnou a mými lidmi a prohlídnout si všechna zvířátka, co tu s námi v zoo jménem Terárium Praha žijí.

 

 

 

 

Tikki šel konečně spát, tak můžu taky něco dodat. Odchov malých mangustiček byl pro mě báječnou zkušeností. Jsou to pohodová a nesmírně inteligentní zvířátka, oddaně milující své lidi, navíc velmi čistotná. Ve své domovině jsou často chovány jako domácí mazlíčci právě pro jejich schopnost chránit své lidi před jedovatými hady. V přírodě je dokonce u jednoho druhu mangusty zdokumentováno jejich partnerství s paviány: Ti jsou velcí a chrání mangusty před většími predátory, ony naopak chrání paviány před hady. Mláďata obou druhů si pak spolu báječně hrají.

Chov mangust v zajetí ale má svá specifika. Jakožto tvor žijící ve velké skupině mangusta velmi těžce snáší samotu. To nám předvedl Tikki po odloučení od svých sourozenců. První dny jsem ho v podstatě nemohla nechat samotného ani chvilku, jinak byl naprosto zoufalý. Postupně se naučil, že je pár hodin sám a spí, ale jeho nadšení, když se objeví někdo z jeho lidské smečky, je bouřlivé a dojemné. Pak stráví několik hodin na něčím rameni nebo řádí a hraje si v pokoji.          Kupodivu ovšem večer chápe, že se jde spát a vcelku bez protestů usne ve svém pelíšku.

Pro tuhle nesmírnou touhu po společnosti je podmínkou chovu mangust jako domácích mazlíčků zajistit, že budou mít společnost. Nejlépe svého druhu, ale pokud to není možné, stačí jim společnost lidská. To ale znamená, že má člověk zvířátko téměř stále u sebe. S Tikkim to zatím není velký problém – pokud mi v práci chvíli asistuje, je pak ochoten si klidně dvě hodinky zdřímnout a pak si hraje ve svém domečku.

 

 

Ale ve chvíli, kdy usoudí, že chce společnost, umí si ji velmi hlasitě vynutit! Klidně zvládá jakékoli změny prostředí, a i když je zpočátku opatrný, rychle se okouká. K cizím lidem je nedůvěřivý, ale jakmile se seznámí, je to už napořád, nové kamarády si perfektně pamatuje a radostně je vítá.

Jak to s Tikkim bude dál, uvidíme. Zatím je to jedenáctitýdenní mládě a soužití s ním je srovnatelné s tím, když má člověk podobně staré štěně, jenže tohle je asi šestapadesátkrát rychlejší. Jenže na rozdíl od psa je mangusta jako rodinný kamarád u nás chována velmi málo a zkušenosti jsou nulové. Není jisté, že mangusťáčkovi časem nezačne chybět parťák jeho druhu.

Pokud by to tak bylo, nastane těžké rozhodování, jestli mu pořizovat kamaráda nebo kamarádku. Z jeho pohledu by určitě byla lepší slečna, ale rozum velí jeho geny dále nešířit. Není jasné, čím jsou jeho problémy způsobeny a jak dalece by se mohly přenášet na případné potomstvo.

Jisté je zatím jedno – Tikki je náš už nastálo. Je to kouzelné stvořeníčko, které si celou rodinu obtočilo kolem tlapičky. Šíří kolem sebe úsměvy a všechny kolem sebe miluje z celého svého mangustího srdce.

 

 

Aktualizováno: 7.12.2011 — 22:03

83 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Byla jsem u vas v male zoo se podivat. Mela jsem to stesti videt a pomordovat to male stvoreni, je vazne uchvatnej, od te doby jsem jsem zamilovana a moc ho chci. Snad se mi podari takoveho kamarada ziskat. (h)

 2. Dočítám až teď, ale nedá mi to. Na tohle se dá říct jedině „já chci takyyyyyy“ 🙂 Krása. Díky.

 3. Jé Lucko!! a já myslela,že po papouškatý smršti už nebude čím překvapit!! 😀 a ono jo. Mangustu na ní! To je kalibr. :-). Je krásnej a já vím, tak jako vždycky, že líp se umístit rozhodně teda nemohl (h)

 4. Milí Zvířetníčci, Tikki a já děkujeme za všechny krásné komentáře (h) Tikki doteď řádil a hrál si, teď se mi uložil za krk a ospale přede a krásně hřeje. Má to na mě silně uspávací účinek, takže: Přejeme všem krásné sny!

 5. Rikki Tikki Tavi bol rozkošná Kiplingova postava a zdá sa, že Tikki si zachoval šmrc celej trojice 🙂 🙂

 6. Tikky je nádhernej, hned bych ho poňufala. Rikky Tikky Tavi byl můj nádhernej hrdina. Poslouchala jsem kdysi dávno četbu na pokačování, nevím už kdo četl ale bylo to fascinující.
  Přeji Lucko ještě mnoho ,mnoho krásných chvil se zvířátky.

  1. Protože jsem Tikkiho poznala osobně, tak tě musím vyvést z omylu. Ty bys byla poňufána. A pořádně. Mladík Tikki je totiž nesmírně pečlivý pandr ORL. Vzal by to mezi vlásky přímou cestou k tvému uchu a študoval by ho podrobně. Pak by se vydal na prohlídku nosní dutiny a pak hurá kouknout na mandle a při tom prohlédne i
   zoubky. Jedním slovem „k počůrání“ 😀 (rofl)

 7. Než jsem poznala Lucku, vůbec jsem netušila, že mangusta existuje. Jsem moc ráda, že se teď znám jak s Luckou tak i s Tikkim a těším se na další povídání o mangustách i jiných zvířatech (clap)

 8. Milá Lucko, tvoje rodinná smečka nabývá nebývalé pestrosti a nejnovější přírůstek je naprosto okouzlující (inlove) Doufám, že ho někdy uvidím i na vlastní oči, protože ono celkově osazenstvo vaší minizoo (teď nemyslím kupodivu rodinu, ale pracoviště 😀 ) stojí za podrobné prozkoumání. Děkuju a zase napiš! (h)

  1. Určitě někdy přijeď, někteří tvorové jsou fakt úžasní. Poletuchy jsou absolutní rarita v celé Evropě. no a z nejnovějších přírůstků musím jmenovatt třeba skoro pětimetrovou kobru – to taky hned tak nepotkáš 🙂

   1. O setkání s pětimetrovou kobrou bych, jen tak na volno, opravdu nestál, i když specielně o kobrách královských se říká, že to jsou velmi inteligentní hadi. Ale pokud byste si chtěli rozmožit inventář jedovatých potvůrek, tak v okolí Strašic (VVP Jince – Brdy), byl několikrát viděn chřestýš. V Americe se vyskytuje ještě na území Kanady, takže česká zima mu určitě neublíží, zato zcela určitě ublíží on někomu, s kým se potká, protože nikdo nebude rozhodně počítat s tím, že by v našich lesích na něco takového narazil.

 9. Mangusťáček je skvostnej!
  A sem náramně zvědavá, jaký další přírůstek do rodiny bude následovat (chuckle) .
  Lucko, dík a těším se na představení Tikkiho kamarádů (happy) .

 10. Tukki je kouzelnej, mám to štěstí že jsem ho viděla a hladila naživo (h) (h) (h) (h) (h) … co teda má s tím trávěním?

  OT – ještě pořád se přetahuji s chcípem :@

 11. Tak tohle musí být opravdu úžasná zkušenost. Mockrát jsem četl, že se mangusty chovají jako ochránci před hady, ale takhle zblízka jsem ještě žádnou nepotkal. Krásný (a asi taky pěkně svižný) plyšák… Díky za seznámení, LuckoV.

  1. Povahově je podobný spíš psovi, ale když je spokojený, kráááásně přede (h) Takže byste určitěš byli kamarádi!

   1. Dobrá kombinace. I když pojem kočkopes má spíš pejorativní význam. A i jinak je to nádherné zvířátko. (blush)

 12. No samozřejmě, že jsem četla s langustou a vážně se zamyslela nad problémy chovu.
  Mangusťáček je úžasnej milák a nudit se zřejmě nebudete. 🙂

 13. No, aspoˇn ses trefila k článku – já (fubar) namastila odpověˇd kamsi pod obrázek nebo co… to bude ta turistika…viz vedle

 14. Milá LuckoV – jsem ráda, že jsi nás s Tikkinkem seznámila – tak jako většina zde je pro nás toto zvíře velkou neznámou (i když je to mangusta mala (chuckle) ). Budu netrpělivě vyhlížet další články.

  A už se seznámil s koníky?

  1. Bóže Božka, piš česky (fubar) … „tak jako pro většinu zde je pro mne velkou neznámou“ Chtěla jsem to napsat inteligentně a zatím jsem to napsala dementně. No co už se mnou …

  2. Koníky ještě neviděl z jednoduchého důvodu – nevejdou se nám do bytu a venku je zima, což mangusty špatně snáší 🙂

 15. Moc by mne zajímalo, jak by se snášela mangusta s kočičkou?
  Jinak je to nádhera, když se dílo takhle podaří, přávidím

  1. Spíš by asi záleželo na tolerantnosti kočky. Se psy ani s papoušky zatím Tikki nemá problém a v práci kamarádí s holčičkou lemura.

  1. Kiplingův Rikki-tikki byla promyka mungo. Podobné zvíře a taky hadobijec.
   Jinak skromně se tu chlubím, že moje léčba je prozatím u konce, víc než se udělalo se už dělat nedá a v plánu jsou pouze kontroly a jedna malá a snadná operace. Já a moje nemoc teď budeme jen kolem sebe ostražitě chodit v kruhu a vrčet na sebe. 😀 Všem děkuju za držení pěstí.

   1. Milý Pů – musíš hóóódně vrčet, abys tu potvoru převrčel a aby se držela od tebe na dlouhou dištanc a aby si přestala na tebe brousit zubiska. Doufám, že se cítíš dobře (v rámci možností) a že budeš mezi námi častěji. (hug) (h) (y)

   2. Jen pořádně vrč, milý Pů. (inlove) Správný medvídek má přece vrčet, vlastně bručet. 🙂 (y) (h)

   3. Tak sláva, že nepříjemná část léčby je za tebou. Teď aby to vydrželo (y) (h) budeme vrčet podle potřeby s tebou, radši dříve, než později

   4. Milý Pů, budu na tebe dál myslet a případně i vrčet na chorobu s tebou, Garyk mi s tím vrčením pomůže. On vydatně štěká na to co je neznámé a nebezpečné, to by mohl také uplatnit. (y) (h) (y) (h)

   5. No to je senzace,Pů (y) Vrč usilovně, udělej se třikrát větším než jsi (hug) , ona se ta mrcha lekne! A měj se krásně, rád tě vidím zpátky.

   6. milý Pů, vrč a brumlej statečně – na dálku pomůžu: vrrrrrr, brum brum!!!! (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h)

   7. Vrč a my ti pomůžem zavrčet tu potvoru co nejdál a natrvalo! (y) Jsem rád, že se u tebe jasní, příteli!

   8. GRRRRR – my to vrčení máme znásobené, jsme 3 (cat) (cat) (cat) + 1 já a já občas vrčím opravdu hodně nepřehlédnutelně! Tak ať to pomůže.

   9. U milého povídání dobrá zpráva (sun)
    Milý (hug) Pů ! (handshake)
    U nás je taky dost hrrrrdel na pomocné vrrrrčení. A když bude třeba, taky kousneme.

   10. Drahý Pú-to je dnes ta najsamlepšia správa.Blahoželám,ale palce budem striedoavo držať furt.

   11. I já jsem vedle tebe a budu nejen vrčet, ale dělat cokoli, co tu bestii zažene. (hug) (sun) (h) (flex) Nedej se !!!

 16. Dobré ráno, milí Zvířetníci. Tikki viděla Myšátka a hned by ho brala do třídy jako kamaráda. Je kouzelný.
  Teď mám malou prosbu: neznáte, prosím, organizaci PESOS z Prahy – přišla nám do školy prosba o podporu nákupem samolepek. Rádi bychom pomohli, ale neradi bychom naletěli.
  Znáte někdo tu organizaci osobně? Na netu jsem si jí našla. Moc děkuji.

  1. Tikki zdraví myšátka a až někdy budete plánovat výlet do Prahy, jste srdečně zváni! jsme sice malá zoo, ale zase je čas na povídání í zvířátkách a na některá se smí i sahat!

   1. Lucko, moc děkuji, příští výlet do Prahy bude k vám. Když jsem Myšátkům o vaší ZOO vyprávěla, očíčka jim svítila nadšením, takže Pokud to půjde, příští podzim se objevíme i vás a už teď se moc těšíme. Posíláme pomazlení Tikkimu.

 17. OT z Cabárcena: Chelewka už chodí za Mojkou jak pejsek. Oni to španělští ošetřovatelé předpovídali, že Chelewa bude nadšená z parťačky a vrstevnice na hraní. A navrch to kouzlo osobnosti. 😉
  Ostatně, já bejt gorila, sbalím kufr, deštník a kočky a jedu tam za holkama taky…

  1. OT ze Stuttgartu: říká paní ošetřovatelka Bea, to je ta blonďatá, co ho lechtala na videu, že Tano je nejbystřejší a nejčilejší mládě, které kdy měla na starost. Šplhá jí po svetru a když zaslechne zvuky z gorilí skupiny, šponuje uši. Dnes mu končí karanténa a bude na jídlo chodit (tedy bude nošen) do sousedícího výběhu, aby ho mohli vidět lidi.

 18. Když jsou trpasičí, tak se všichni tři vešli do jména svého indického vzoru Rikki Tikki Taviho od pana Kiplinga. Knihu džungli jsem milovala, sice nejvíc Mauglího(ani ne tak chlapce, jako ty vlky), ale i bílý tuleň Kotik a právě kouzelný Rikki bojující s hady byli moji velcí oblíbenci.
  Je obdivuhodné, co dokážeš vypiplat. To kromě péče o zvěř chodíš i do práce?! Musíš být rychlá jako mangusta 😀
  Přeji Tikkimu spokojený život a přeji mu, aby se zdravotní problémy nevrátily (h) A určitě napiš víc!

 19. Můžu potvrdit, že Tikky je nesmírně milé, hbité a upovídané zvířátko. A taky je to doktor se specializací na ORL a zubařinu. (chuckle) Už se na něj moc těším, v sobotu se jdeme s chlapečky podívat k Lucce V. na zvířátka. (nod)
  Přeju všem krásný den! (h)

 20. Mangusty se mi líbily odjakživa a Tikky je jejich kouzelnej představitel – nejdůležitější je, že má zas radost ze života a daří se mu dobře.
  Lucko, tobě poklona převeliká! Postavit toho mrňouska na nožky ti muselo dát zabrat!
  (sun)

  1. Hlavně to byl nápor na nervy. Nějak jsem si to brala moc osobně. Ve chvíli, kdy už to vypadalo, že je konec a pak se mi přimasírování hrudníčku najednou nadechl v ruce a okamžitě začal příst, jsem normálně brečela jak malá, i když normálně ustojím docela dost.

 21. Taky jsem o mangustě nikdy neslyšela. A jsou to vlastně velmi potřební ochranitelé lidí a asi i zvěře ve své rodné zemi.
  Tak ať Tikki dál prospívá a dělá vám radost. (y) (h)

 22. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ahoj, kmotřenečku (inlove) Jsem ráda, žes našel sílu bojovat proti zdravotním trablům a je jasné, že v ušaté smečce se budeš mít báječně. Co na tvoji rychlost a zvědavost říká okřídlená část smečky ??

  1. To se nedá popsat, to bys musela vidět 😀 Občas jsme mrtví smíchy, když se třeba papouch přetahuje s mangusťákem o hračky. V podstatě jsou kamarádi, ale pro nějakou škodolibost nejde ani jedna strana daleko.

 23. Ty jsi ale miláček Tikkáček. Taky jsem se musela dojít podívat do atlasu, kam patříš, a tak už vím, že jsi stejná čeleď se surikatami a z šelmiček máš nejblíž k cibetkám, kočkovitým a hyenám. Ergo kladívko jsi mangusta chechtavá. :*

  1. Dík Lucce, Tikkimu i Bětulásce zas o kousek víc vím, taky jsem vzpomenula na neohroženýho Kiplingova hadobijce. Pokud je Tikki příbuznej se surikatama, je rychlej jak vítr a rád se mazlí má drobek společnýho s Danem co se mi zrovna válí na posteli a tráví raní baštu. Přeju Tikkimu dlouhou cestu v Lucčině domě radosti a lásky

 24. Je kouzelny. Nikdy jsme predtim o manguste neslysela, spis se mi to spojovalo s langustou))). A on to takovy roztomily kozisek. At se Tikkimu dari co nejlepe a vam s nim taky.

  p.s. co takova mangusta ji?

  1. V přírodě mangusty obvykle jedí hmyz, drobné hlodavce, plazy, sladké ovoce, některé kořínky atd. Tikki mi momentálně krade z talíře špagety a přetahuje se o ně s papouškem, mají je rádi oba 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN