ČLOVĚČINY: Listopadové rodinné oslavy

Původně jsem uvažoval, že v tuto dobu zmizím někde do buše, či dokonce do pouští. Počasí k této činnosti sice zrovna nakloněné není, často zde prší a občas je jako v sauně, ale furt lepší než čelit nájezdu rodinných hord do našeho domečku. Nezadařilo se a já jsem pak byl nucen čelit rodinné invazi.

 

Listopad je v naší famílii měsícem oslav. Protože oslavovat každou příležitost, či událost jednotlivě by se časově nezvládlo, zkondenzovali jsme tyto oslavy do jediného dne, kdy se to oslaví všecko dohromady. Slavily se narozeniny Míliny a Milošovy a pak jmeniny Martina, Míly, Blanči, Fynna a Jany. Toto slavení jmenin se našim Australankám, Kirsty a Editě, velmi líbí. Než se octly v našem rodinném kruhu tak o tomto neměly ani šajnu. Velice uvítaly další důvod něco slavit, nacpat se dobrot a vypít nějakou tu pintu alkoholických nápojů.

A tak ženské ve famílii fšecko časově zkoordinovaly, aby se mohli skoro všichni zúčastnit. Datum padlo na sobotu, 26. listopadu. Jediný kdo chyběl, byla partnerka našeho syna Petra Kirsty, která se v tento den nacházela služebně v Canbeře.

Týden před oslavou vydatně pršelo. Bylo šedivo, mlžno, deštivo a všeobecně nevlídno. Počasí vhodné tak akorát pro kačeny. Ještě v sobotu ráno vydatně lilo, aby kolem 10 hodiny dopoledne se začala od západu ukazovat modrá obloha o které jsme už ani nevěděli jak vypadá. Za půl hodiny přestalo pršet a vykouklo sluníčko. Toto v zápětí ohřálo vzduch i krajinu a my jsme se tak octli v sauně úplně zdarma.

 

 

Tato změna počasí přišla jako na objednávku. Míla hned začala připravovat posezení na zadním balkonu, kam se pohodlně vejdeme ke stolům všichni včetně drobotiny. Mladí, kteří k nám tento den jeli ze svých domovů v Sydney, vyjížděli ještě za vydatného deště, aby pak vjeli do sluncem zalité krajiny tady u nás v horách.

Z mokrého buše vystupoval opar a vzduch překypoval vlhkem. Být to v okolí Brna, tak bychom řekli, „pařijó se lesy, porostó hóby“. Tady tak akorát houby a teploučko kolem 30°C. Po jedenácté hodině se začala rodinka sjíždět. První dojela naše schovanka Blanča s Milošem a jejich synem Míšou. Než jsme se stačili přivítat, tak dojel Petr a pak asi za půl hodiny i Martin s Editou, Fynnem a Janou. Nastalo velké vítání a nejbouřlivěji vítali naši Habsburci, kteří takové sešlosti přímo milují.

Protože je třeba sdělit si veškeré noviny, tak ženské švitořily jako kanárci v kleci. To ovšem s přehledem zvládaly za chystání slavnostní tabule, jak už je u tohoto multitasking plemena zvykem. 4 chlapi, tedy Miloš, Petr, Martin a moje maličkost jsme se raději připravovali na nastávajících náročných pár hodin a kopli jsme do sebe pár náprstků vynikající špendlíkovice ze Slovácka, kterou tady máme jako památku na Milenu, jinak sestřenici mého táty, která je už pár měsíců pod kytkama. Jistě by měla radost jak nám chutnala.

 

 

Pak nastalo bužírování, jak už je mezi Slovany zvykem. Kuře pod peřinou s bramborovými saláty, lahodné zdejší víno, bílé i červené, každý podle chuti. Potom ovšem mísy různého ovoce a nakonec obligátní dorta. Pochopitelně „dietní“ jak je možno se přesvědčit na fotkách na Rajčeti. Žlučníky zúčastněných fachčily přesčas. Zažívání bylo nutno povzbudit a tak za odpoledne padlo půl tuctu flašek vína a skoro všechna špendlíkovice. Na sedm dospělých to není tak špatný průměr.

Pak nastalo rozdávání dárků, ze kterých měly největší radost ti nejmladší, jak už bývá zvykem. Ti dříve narození dostali flašky různých chutných tekutin fortified alkoholem. Spokojenost zavládla rodinou jak je možno zkontrolovat na fotkách na Rajčeti. Je jich sice jaksi více, a jsou bez popisek, ale jdou chronologicky po sobě tak, jak se události odvíjely a jak známo obrázek poví více jako tisíc slov.

Figuroval jsem jako fotoreportér, aby byly fotky for posterity. Zpočátku to šlo jako po másle, ale ke konci už jsem ani nevěděl jestli mačkám spoušť a nebo něco jiného. Můj ochablý metabolismus sice bojoval seš stačil se vším, před co jsem ho neuváženou konzumací dobrot a alkoholu postavil, ale přechodně jasně prohrával. Takže mladí odjížděli po páté hodině spokojení a já tuto rodinnou sešlost díky vydatnému mazání hlasivek přežil a tak jsem mohl podat tuto zprávu.

 

Další fotky najdete zde http://hillbilly.rajce.idnes.cz/2011_11_26_rodinne_oslavy_u_nas

 

Aktualizováno: 5.12.2011 — 16:54

104 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc vám přávidím takovou báječnou pohodovou rodinu. Takové rodinné sešlosti jsou solí rodinného života a bez nich by bylo hodně smutno. Dospělí, děti, habsburci, všichni dohromady. Díky za pohodové vyprávění.

  Mimochodem, doufám, že Max seká dobrotu.

  1. Přísně se dívat umí ale dobrotu teď seká. Je to velký mazel a nejlíp mu vyhovuje „body contact“. Pak je celej blaženej.

 2. Jirko a Milo, mate krásnou rodinku a je bezva, že si takhle prvidelně scházíte. V mém mládí bývaly takovéhle rodinné sleziny pouze na Štěpána a pak na chatě u táboráku (naše chata a chaty maminčiných dvou sester jsou od sebe coby kamenem dohodil). Vnoučata máte také krásná a jejich rodiče jsou všichni sympaťáci. Tak ať si takových sešlostí užijete ještě hodně let.
  A ráda jsem viděla, že se zůčastnil i Max (ale kde byli Ferda a Packa?)

 3. Šťastný to muž, s takovou velkou rodinou u dlouhého bohatého stolu se všemi milými kolem sebe. To je to pravé štěstí.
  Moc Vám to všem přeji a všem přeji hodně zdraví do dalších let v Klokanii.

 4. Georgi, umíte si to užít (*) (^) (d)
  Řadím se k těm, co tenhle typ sešlosti neznají – tolik lidí najednou u stolu jsem zažila až na vlastní svatbě.
  Ta vaše veranda vypadá přímo vymyšlená na mejdan 🙂

 5. Bože to člověk potloustne, jen se podívá na fotky (wait) A vidím oblíbené kuře pod peřinou (nod) to jsem s dovolením podle vás „obšlehla“ a získala nezaslouženou pochvalu, ale já se přiznala, že je to recept z klokánie (wave)

 6. Milý Georgi a milá Mílo(inlove) , vy si ale umíte užít oslavy a sešlosti, jen co je pravda. (nod) A malá princeznička je čím dál hezčí, za chvíli aby si její táta udělal prak na neodbytné nápadníky. 😉

  OT: přišla vaše zásilka pro Veram. Schválně ji nechám v obálce, Veram má tolik vnoučků, třeba někdo z nich ocení ty krásné známky (co já bych za ně dala jako malá holka). (nod)

 7. Georgi,ste úžasne pohodová rodina.Z fotiek až prší šťastie a spokojnosť na dívajúcich sa.Až raz budem mať veľa peňazí,objavím sa na Vašom prahu a budem s Vami hodovať a budem taká pohodová ako vaše deti a vnúčatá..

 8. Pohoda, úsměvy, pohoda – až bych ráda v tom společenství s vámi seděla. Také jsme mívali u našeho stolu a u stolů našich kamarádů 12 lidí i více. Ale řidneme, řidneme.

  Dodatečně přeji všem zúčastněným všechno nejlepší a ještě hodně takových setkání.

 9. Milý Jiří, to jste se měli krásně. Jak z vyprávění tak z fotek čiší pohoda. Tak vám přeji, abyste se u dlouhého stolu potkávali ještě hodně hodně hodně roků.

  Poznámka: „dlouhý stůl“ – tento termín jsem slyšela poprve v Chorvatsku od kapitána (opravdu byl kapitánem na velkých amerických nákladních lodích, které vozily sůl z Jižní Ameriky). Znamenal něco jako posezení s prátely u oběda (prostě sedí se tak dlouho než se všecko ze stolu sní).

 10. Krásný pohled na pěknou rodinu – a ta vnoučata!! Opravdu povedená! George má ježka??? :O

 11. Milý Georgi, takové velké rodinné sleziny já neznám. V Čechách nebyly jaksi proveditelné a tady jsme byli jen my tři odštěpení od našich rodin.
  Dodatečně gratuluji všem oslavencům a také všem vám k tomu že se tak navzájem máte.

  Mystika zahaluje můj počítač i když už je dávno po půlnoci. Když chci přidat smajlíka tak to kliknutí přehodí příspěvek k jinému článku. To už se mi několikrát dříve stalo. A také se nemohu dostat na dokumentaci oslav na rajčeti. Že by mi někdo byl počítač proklel?

   1. Ano díky, tenhle odkaz fungoval. Ó vy jste se měli, tu atmosféru nelze nezaznamenat. A vnoučátka máte moc milá. Ať vám vždycky takhle všechno klape i ve všedních dnech. Mávám ze Švédska do Austrálie. (wave) 🙂

 12. Jiri a Milo, takove rodinne seslosti ja moc rada. Otevrela jsem si k tomu dobre australske bile vinko a cetla a koukala. Mate prima rodinu a ta radost kouka z kazde fotky. Je videt, jak jste tam doma.

  U takoveho dlouheho stolu pod zastresenou verandou jsem stravila kus sve dovolene v CR letos v lete. Sestrenice, jeji manzel a deti a jejich pratele, znami, nase mama, stryc 87 let, lehce senilni, ale v pohode, pokud ma zasobu jidla a piti, otec meho svagra, prijela moje olomoucka neter a radovala se nad tou prazskou rodinou, grilovalo se, varilo se, probirala se stara rodinna alba, vzpominali jsme na zesnule, ale v dobrem humoru, neb pribuzenstvo na tatove strane rodiny bylo (a je) zabavne, cvakle, dobrodruzne… Svagr si potrpi na dobre vinko z Moravy, i nejaky ten pandulak se nasel. Nabila jsem tam baterky – tam a v Jesenikach. Jo a taky na Hostynu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN