ROZCESTNÍK: Mikulášské cesty za čerty (2)

Rok se s rokem sešel a je tu další čertovské povídání. Letos to nebude ani Čertovo sedátko na Černé hoře, ani Čertův kámen na Černém vrchu, ani Čertova komora – budou to Čertovy skály na Černostudničním hřbetu…

 

Černostudniční hřbet má nejen rozhlednu, ale i hodně zajímavých žulových kamenů a skal. Pokud od rozhledny půjdete po hřebenové cestě, nečekaně „vykoukne“ z lesa opravdu impozantní množství zvláštně „poskládaných“ balvanů. Porost borůvčí ukrývá i kamenná moře a hlavně řadu skulin a průrev mezi jednotlivými kameny. Bála jsem se o Betí nohy a nakonec jsem zapadla jednou nohou až nad koleno mezi dva balvany já… Noha vydržela.

 

Čertovy skály se skládají z několika samostatných bloků. Nejvíce nápadná je štíhlá, jen pro horolezce přístupná skála zvaná Kladívko (někdy i Kačenka či Kachňátko). Vrcholový blok není stabilní – je to další z viklanů Jizerek. Odborně řečeno se jedná o typický tor se širší bazální a extrémně úzkou vrcholovou částí z tvrdé tanvaldské žuly…

 

 

Podivně naskládané žulové balvany prý má na svědomí čertovská práce. Ale vlastně za všechno může svatý Florián. Nebo svatý Prokop??

 

… kdysi dávno se v Zásadě rozhodli, že si vystaví novou velkou kapli. Padly dva návrhy, kdo bude patronem kapličky – sv. Florián nebo sv. Prokop. Nakonec se přiklonili k Prokopovi. Výstavba kaple byla ale přerušena mocným lijákem, který neustále ničil základy stavby. To se zlobil svatý Florián, patron hasičů…

Sv. Prokop – ten, jež proslul zkrocením čerta, se nedal. Poslal pekelníka pro žulové kamení, aby základy kaple byly pevné a deštěm nezničitelné. Čert se snažil, nesl obrovskou hromadu kamení. Když to zjistil Florián, seslal na čerta tak mocný liják, až kameny ztěžkly a čertovi se z náručí vysmekly…

 

 Kde?? No nad Černostudničním hřbetem, tam kde dneska jsou Čertovy skály. Přesto obec Zásada dodnes má Kapli svatého Prokopa (říká se, že je to druhá největší barokní kaple v Čechách). Kde se vzal kámen na stavbu??

 

 

… Přišla další čertova cesta pro kamení. Už už to vypadalo, že náklad donese, když Florián rozdělal velký oheň, jeho zář probudila kohouty … Čert po zakokrhání pracovat nemůže – vstávající den ho zažene. A tak čert rozsypal kamení po úbočí hor a zmizel… Ale ze Zásady už měli k tomu kamení blízko a kapli na poctivých základech z žulových bloků dostavěli…

 

A Čertovy skály prý nadále přitahovaly čerty. Často sedávali na vrchlku Kladívka a házeli kameny po pocestných. Hlavně za bouřlivých nocí, když se nad horama čerti ženili…

 

(Náměty k textu, ale hlavně k novým a novým výletům do hor čerpám z výborné publikace Jizerské hory – díl I. s podtitulem „o mapách, kamení a vodě“.)

 

 

Xerxová

 

 

Čertovy hrady u Dvora Králové

 

Je to jedna z našich nejoblíbenějších vycházek. Psi si naskočí do auta a vyjdeme nahoru na kopec – na Zálesí. V osadě zatočíme vlevo do polí a jedeme až k vysílači. Tam obvykle nechám auto a jdeme po hřebeni. Ve směru naší cesty se vypíná Zvičina, kopec pro přespolní a hora pro lidi ze Dvora (odchované dětským říkadlem „Zvičina je hora a my jsme ze Dvora, hurá:)), která je logickým a důstojným zakončením hřebenu, po kterém jdeme.

Směrem k severu je svah velmi prudký, pod námi je železniční trať (Jaroměř – Stará Paka) a pokud počasí spolupracuje, tak levou část (jsem-li otočena na sever) horizontu vyplní působivé panoráma blízkých Krkonoš, v popředí s Černou horou a vykukujícím vrcholem Sněžky. Vpravo jsou vidět pro změnu Orlické hory.

Když dojdeme k lesu, tak se cesta zařízne do severního svahu hřebene a jde téměř po vrstevnici. Ve chvíli, kdy se cesta pustí prudkým kopečkem dolů, jsme na místě. Vlevo od cesty je v řídkém lese naházeno množství balvanů a podivně seskupených skal.

Psi tady vždycky zpozorní a zrychlí. Nevím, jestli je to liškami, které tu mají ideální prostor pro stavbu nor, nebo podivným duchem tohoto místa, ale jak oni ožijí, já musím být hned v pozoru. Čerťáky jsou zvláštní místo se zvláštní atmosférou. Na balvany všude možné tu jsme dost zvyklí, ale tady je to výjimečné. Když o tom uvažuju, tak bych tu nečekala ani tak čerty, jako spíš druidy – některé zdejší buky jsou velmi staré a působivě dotvářejí rámec podivným skalám.

 

 

Tady uvádím pár skutečných fakt, která se mi podařilo dohledat v časopise Krkonoše, jehož redaktor Jiří Dvořák tento článek připravil podle publikace Královéhradecko (2002), V. svazku z edice Chráněná území ČR (editoři P. Mackovčin, M. Sedláček):

 

 

Místo: Lesnatý hřbet Čertovy hrady ležící JZ od Dvora Králové nad Labem, východně od silnice Bílá Třemešná – Doubravice. Katastrální území Lipnice u Dvora Králové

Důvod ochrany: nápadný geomorfologický a krajinný prvek – skalní výchozy a balvanová moře tvořená svrchnokřídovými pískovci

Nadmořská výška: 414–439 m

Výměra: 1,89 ha

 

Přírodní památka geologické povahy Čertovy hrady je první z pouhých dvou maloplošných chráněných území, vyhlášených na okrese Trutnov mimo území velkoplošných CHÚ, tedy vně hranic KRNAP a CHKO Broumovsko.

Nachází se v lesním komplexu asi 4 km západojihozápadně od Dvora Králové nad Labem směrem na Dobrovice a Dehtov; nejbližšími osadami jsou Zálesí a Lipnice. Leží na asymetrickém hřbetu (nejbližší kótou je Záleský vrch) s jižním svahem mírným a severním značně strmějším, s velkými balvany a skalními výchozy. Je pokračováním hřbetu běžícího jihovýchodním směrem od výrazného vrcholu Zvičiny (671 m n. m.) a končícího až u Kuksu.

Zatímco Zvičina je ostrůvkem krystalických břidlic, hřbet Čertových hradů je tvořen pískovci s malými polohami slepenců, tedy horninami hojnými ve velké části Podkrkonoší. Na rozdíl od převládajících měkkých červenavých pískovců a jílovců permských se tu jedná o mnohem odolnější svrchnokřídové (tzv. cenomanské) kvádrové pískovce korycanského a peruckého souvrství.

Hřbet je orientovaný ve směru SZ–JV, přičemž nejčlenitější je jeho severozápadní okraj. Zde se na hřebeni nacházejí skalní bloky a věžičky (nejvyšší je 7 m vysoká), na svahu je balvanové moře, tvořené pískovcovými hranáči metrových rozměrů. Na vrcholové plošince největšího skaliska vznikly skalní mísy, sezonně naplněné srážkovou vodou.“

 

 

Pokud sem vezmete děti a mladší psy, budete mít co hlídat. Balvanů je v lese celé moře, a jsou velmi často hezky „kvádroidní“, takže rychle zjistíte, že kdejaký z nich bude rychle ozdoben vašimi potomky i vašimi psy. Místní obvykle lezou ještě na nejvyšší z „věží“, na kterou se dá buď vylézt klasicky venkem, nebo vnitřní štěrbinou – pokud jste díte nebo opravdu drobný jedinec. Nebo Kazan – ten tam byl taky 🙂

Pro naše kluky to byl odjakživa lákavý cíl. Leč nikoliv jen ve dne, jak je rozumné a logické, ale velmi rádi sem chodili na noční výlety. Úplně beze světla, pokud šli sami nebo s kamarády, s baterkou, pokud s sebou táhli děvčata. Když mi to udělali poprvé a já vůbec netušila, kde sakra v noci jsou, zuřila jsem, protože jsem měla strach. Ovšem jeden časem otupí, tak jsem poté trvala jen na tom, aby si s sebou brali psy.

Berry Čertovy hrady objevila teprve letos na jaře, ale už je tam jak doma. Lítá tam jako šipka, šplhá a skáče po balvanech a věru nepotřebuje pobízet. Kazana už občas bolí celej pes, hlavně kulhavá přední tlapa, takže většinou jen poklusává mezi balvany a hledá zajímavé stopy. Žádnou škodu tu nadělat nemohou (na rozdíl od některých lidí, kteří ryjí do hladké dubové kůry a rozhazují odpadky) a striktně mají zakázanou jedinou věc – snahu dostat se do liščích nor ukrytých pod skalními věžemi.

Je zajímavé, že přímo na Čertových hradech jen velmi málokdy vidíme vysokou zvěř. Všude kolem jsou srny, občas i jeleni, nacházím hodně míst, kde ryjí divočáci, ale zdejší „druidské sídliště“ zvěř nepřitahuje. Má to zřejmě zcela prozaický důvod – proč hledat potravu na tak těžko schůdném terénu, že. Pro nás je to výhoda. Když na jaře musím často uvazovat nebo striktně úkolovat psy, aby nerušili zvířecí matky s mláďaty, tady se mohou proběhnout skoro vždycky. Navíc je tu možné cvičit poslušnost i obratnost psů. Popravdě tady dokážu Berry občas i unavit 🙂

 

 

A jak je to tady s čerty? Naposledy jsme tady chlupatou rohatou tlupu s vidlemi potkali letos na začátku června. 😛 Z Lipnice do Dvora tudy totiž vedla pohádková cesta pro děti a rodiče a kdo jiný mohl strašit na Čerťákách, že? Hezky byl pohled na čerty, kteří na mě vyběhli s radostným bla bla bla a chřestěním řetězů a najednou se dívali do očí Berrýšce, kterou původně mezi balvany nezaregistrovali.

Ovšem naše čertička má daleko i do strašlivého vlčáka, natož čerta, takže brzy byla s čertovskou bandou jedna ruka/ tlapa a nechala dokonce i pohladit a podrbat. Aby se lekla, nebo nedej bože zaútočila, to ji jaksi zapomnělo napadnout 🙂

Kdybyste se někdo náhodou potuloval u nás v kraji, a byli třeba rychleji hotovi se zoo než byste čekali, zajděte se na Čertovy hrady podívat. Není to daleko od žádné z okolních silnic a poblíž se v krásných lesích nacházejí ještě Zátlucké rybníky, takže je kde se příjemně potoulat. (A není to žádná krkolomná túra, jaké obvykle nabízí Xerxová – ta by si to tu musela všechno oběhnout osmkrát, aby měla pocit, že se trochu prošla 😀 )

 

 

Čertovské rajče najdete tady

 

Dede

Aktualizováno: 5.12.2011 — 00:34

78 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mile damy, moc krasne povidani o dvou certovskych mistech. Oboji se mi libi, ale ty u Dede jsou prevelice tajemne. A je pet odpoledne a koncim v praci a doufam, ze nas internet doma uz funguje.

  1. kapela: Gotan Project
   album: La revancha del tango (Pomsta tanga)
   skladba: Santa Maria (Del Buen Ayre)

   Nemám rád Gotany. Ani votrosáky (Otros Aires … pokud by se někomu tahle elektrika líbila). Je jedna jediná partnerka, která by mě na tohle dostala na parket … možná dvě.

   P.S.: Ještě od gotanů z tohohle alba znáte jednu skladbu. Myslím že všichni, ale určitě místní. Epoca.

    1. http://www.youtube.com/watch?v=nWbrHtm03yE&feature=related
     Verás que todo es mentira
     verás que nada es amor
     que al mundo nada le importa
     Yira… Yira…
     Aunque te quiebre la vida,
     aunque te muerda un dolor,
     no esperes nunca una ayuda,
     ni una mano, ni un favor.

     Uvidíš, že všechno je lež,
     uvidíš, že nic není láska,
     uvidíš, že světu na ničem nezáleží,
     točí se … točí se …
     I když tě zklame život,
     i když tě zabíjí bolest,
     nikdy neočekávej pomoc,
     ani podanou ruku, ani laskavost.

 2. Krásný rozcestník dvou autorek,které mají pejsky,s kterými určitě čerti šijí (devil) (y)

 3. Sire Henry, vyhýbejte se blatům,kde síly zla jsou v noci nejsilnější a sabaka baskervilskaja číhá s rohy od ťamanů na poťouchlých neposlušných ušiskách a kývajících se kamenech. Stín míhající se vlčky umocňuje tu krajinu posedlou tmou. Baf.
  Na čerti a Mikuláš mám z mládí nehynoucí vzpomínky. Syn mojí kmotřenky a já jsme čekali na ty podivuhodné bytosti. Emilek byl zkormoucený od strachu a já jsem machrovala. Nebylo se čeho bát. Tatínek se strýčkem se vydatně napájeli rumem a po zákroku přítomných matek zdrhli oknem rovnou do hospody. Vrátili se za dvě hodiny, zpumprlíkování jak zákon káže, opět oknem. My děti jsme měli předčasné vánoce a maminky vedly řečí, že není nic lepšího pro rodinu jako provinilej mužskej. (rofl)

 4. (wave) ROZVERNÍČEK. (wave)

  (*) Stárnoucí Žid přecházel ulici před kostelem a srazil jej nějaký splašený řidič, který pak ujel. Přispěchal k němu kněz, poklekl a chystal se udělit mu poslední pomazání. „Věříš v Boha Otce, Syna a Ducha svatého?“ Stařík se rozkřikl: „Já tady umírám – a on mi dává hádanky!“ (*)

  (coffee) Vinšuju všem přítomným klidný večer a hezké sny. (coffee)

 5. OT – včera byla u nás na návštěvě majitelka tatínka našich štěňat. Fotky jsou tady http://freybon.rajce.idnes.cz/Vrh_C_Mont_de_Soleil/ . Jen po třítýdenní spokojenosti, že mám štěnda všechna zadaná, přišlo nepříjemné překvapení 🙁 . Jedné zájemkyni (má už od nás jednoho pejska) udělala tchýně doma scénu a tak mi štěndo odřekla. Během těch tří týdnů jsem zklamala pár zájemců, mezitím se narodilo pár vrhů a já mám hlavu v pejru, co s prckem….

  1. Šiš, Ivo, ti jsou nádherní! Krásný vyrovnaný vrh, hezky jsou vybarvení – někteří mají tlapky „mourovaté“ jako Berry (inlove) Neboj, pejska udáš – o choďáky je zájem a ty máš dobře prezentovanou chovnou stanici – lidé k tobě najdou cestu. A fotky jako takové jsou skvělé, tady mi nad nima doslova jihlo srdce (angel)

 6. Prima autorská dvojice i strašidýlka (happy) . Moc krásná a tajuplná místa, škoda, že tak z ruky. Dík za výlety!

 7. Krásné povídání, Jizerky neznám a moc bych to chtěla napravit – snad se někdy podaří. Zato Čertovy hrady u Dvora – tak to je něco jiného. Tam to znám dost dobře už od dětství, a taky tam je cache, a „čertův trůn“ a „čertova ložnice“. Ale ti druidové tomu místu opravdu sedí lépe, je tam zvláštní atmosféra. Ale už jsem tam několik let nebyla. Jsem moc ráda, že mi to Dede připomněla.

  1. Chichi, já to neznám naopak u Dvora a už delší dobu si říkám, že by se s tím mělo něco dělat 😉 .
   Jenže těch hezkejch míst je tolik (nod)
   Díky za aktuální článek :*

 8. ??? Není Kytka náhodou Jitka ????
  Mám pocit, že ano. V tom případě Všechno nejlepší (rose1) .

  1. Posílám kytici pro Kytku. Všechno nejlepší k jmeninám. Hodně pohody s Natálkou a Oldou. (rose1) (f) (rose1) (wave)

 9. Jé devčata, to je hezké poudání (clap) Čerťáky mi nějak unikly, když jsme v tu stranu jezdili. Blbě jsem se dívala (headbang)

 10. Zpráva o Veram:
  Je stále v nemocnici, teď už v jiné, kde jsou špičkoví odborníci na rehabilitaci, takže by jí mohli pomoct, aby mohla sama dýchat a tedy i mluvit.
  Návštěvy u Veram nejsou možné, přeje si jen své nejbližší, kteří ji navštěvují denně.
  Pan Milan momentálně bydlí u syna v domku a daří se mu dobře.
  Paní Mira píše v závěru svého mailu:
  „Vyřiďte za mne, prosím, poděkování všem Zviřetníkům a prosím držte nám palce i nadále. Celá zvířetnická společnost je obdivuhodné společenství!“

  Naše vánoční pozdravy určitě Veram udělají radost, prosím, nezapoměňte je posílat včas, pošta teď chodí dlouho. děkuju moc. (f)

  1. Tak alespoň trochu dobrá zpráva, snad se bude stav Veram zlepšovat i nadále. (h) Drž se, naše zlatíčko! (y)

  2. Držím palce (y) (y) (y) (y) (y) (y)

   A protože Veram potřebuje nabít energií, posílám pro posílení duše i těla tento snímeček: http://www.astro.cz/apod/

   A budu moc ráda, když ho zase Veram dokáže poslat sama, jen co to bude možné.

  3. Ach – doufám, že veram se bude stále zlepšovat – je to naše (*) a moc tu chybí. A protože dny jsou krátké a noci dlouhé, posílám jí aspoň sluníčka, aby jí svítily k uzdravování (sun) (sun) (sun) .
   A jsem moc ráda, že se panu Milanovi daří dobře – určitě i tato zpráva pomůže Veram k uzdravení.
   (h) (h) (h) (h)

   1. Sem se přilípnu, napsala bych skoro to samé, jen byla Yga rychlejší. Na Veram myslím velice často a moooc mi chybí. (sun) (y) (y) (y) (h)

    1. Taktéž, moc mi chybí to naše sluníčko Veram. Věřím, že to zvládne, Veram, musíš,drž se prosím, jsme stále s Tebou. (inlove) (hug) (h)

  4. Milá Veram (inlove) , denně ti posílám virtuální povzbuzení a sílu, aby ses mohla vrátit do normálního života a taky k nám (h) Bojuj, ty to zvládneš! Posílám (h) a (sun) a (f)

  5. Děkuju moc za zprávu (inlove) , mám z ní velikou radost. Na Veram myslím pořád (h) (y) (h) .
   Dobře, že Milan je lepší.
   Paní Mira je moc hodná, že dala vědět.

  6. Naší milé Veram všechny palce v rodině a moc pozdravů k tomu! Není dne, abych si na ni nevpomněl. Na ni i na Milana. Moc si přeju, aby byli oba v pořádku! (h) (h) (h) (h) za každého z nás!

  7. VAVE,PŘIBYLA JSEM KE SVÉMU PŘED MALINKOU CHVILKOU A VELICE DĚKUJU ZA NÁS OBA S JIŘÍM ZA ZPRÁVIČKU O VERAM. DOVEDU SI DOBŘE PŘEDSTAVIT, JAK SAMOTNÉN VERAM A JEJÍM BLÍZKÝM MUSÍ BÝT.PROŽILA JSEM NĚCO HODNĚ PODOBNÉHO.NEJPRVE TO BYL VLASTNÍ TÁTA,O MNOHO LET POZDĚJI MNE POSTIHLO TOTÉŽ, JEN NĚJAK V JINÉ A NE TOLIK DESTRUKTIVNÍ FORMĚ A PODOBĚ. NÁSLEDKY SI TAKY PONESU CELÝ ŽIVOT NEJEN JÁ SAMA, ALE I MÍ NEJBLIŽŠÍ A NEJSEM SCHOPNA ZAPOMENOUT. NA VERAM TAKY VZPOMÍNÁME STÁLE OBA.TAK LASKAVÉHO, VZDĚLANÉHO, MOUDRÉHO A EMPATICKÉHO ČLOVĚKA JEDEN HNED NA KAŽDÉM ROHU NEPOTKÁVÁ. MOC A MOC SI S JIŘÍM PŘEJEME, ABY NAŠE VERAM BYLA CO NEJVÍCE ZDRAVÁ. ZNÁM VELICE DOBŘE,ŽE TAHLE CESTA JE PŘEDLOUHÁ JAKO NĚKOLIK DOSLOVA NEKONEČNÝCH MARATÓNŮ A STOJÍ VŠE HODNĚ SIL NEJEN VERAM, ALE VŠECHNY JEJÍ NEJBLIŽŠÍ. KDYBYCH TO UMĚLA, POSLALA BYCH PRÁVĚ VERAM VŠECHNU SVOU SÍLU. VÍM, KOLIK JÍ JE K NÁVRATU DO NORMÁLNÍHO ŽIVOTA POTŘEBA. MIMO JINÉ JEŠTĚ PŘEJU KYTCE, VŠEM JITKÁMA TAKY DODATEČNĚ VŠEM OSLAVENCŮM TOHOTO TÝDNE. HLÁSÍM, ŽE PRÁVĚ DNESKA ODPOLEDNE NÁM KONEČNĚ VYMALOVALI. MÁME VŠAK SMŮLU, JELIKOŽ JIŘÍMU SE OBNOVILA RŮŽE V NOZE, TAKŽE NEMŮŽE PRACOVAT, ALE MUSÍ ODPOČÍVAT, ABY SE MOHL ZAS BRZY VRÁTIT ZPĚT DO ÚPROCESU. I KDYŽ NÁM BYT MALOVALI FAKTICKY DVA CIKÁNI( DĚDEČEK A JEHO VNUK), KTERÉ FIRMA ZAMĚSTNÁVÁ UŽ DELŠÍ DOBU, MUSÍM SPRAVEDLIVĚ A ZCELA VEŘEJNĚ BVYSLOVIT POCHVALU TÉTO DVOJICI. PRACOVALI VZORNĚ, BEZ ODPOČINKU A ZBYTEČNÝCH ÚPROSTOJŮ, BEZ P JAKÝCHKOLI POBÍDEK A TAKY S CHUTÍ A OCHOTOU. VŠECHNO PO SOBĚ UKLIDILI A ZANECHALI BYT KRÁSNĚ VYMALOVANÝ. ZÍTRA JDU NA ÚŘASD, ABYCH TOMU PRACOVNÍKOVI , CO NÁM JE DO BYTU POSLAL, PODĚKOVALA A TY DVA OPRAVDU POCHVÁLILA. TI SI TOTIŽ VŮBEC CHLAPI SI NEŘÍKALI ROMOVÉ. ONI SE NAZVALI CIKÁNY SAMI. A ŽÁDALI MNE, ABYCH JE ROMY NENAZÝVALA, ŽE SE ZA TENHLE NÁZEV STYDÍ. JSOU PRÝ CIKÁNI A HOTOVO! TÍM SI U MNE FIRMA OPRAVILŮA REPUTACI. ZBÝVÁ MI JEN VŠECHNO NASTĚHOVAT ZPĚT A KONEČNĚ SNAD I TROŠKU NĚČEHO NAPEČU. PAK UŽ SE JEN TĚŠÍM NA DRUHÉ NAŠE VÁNOCE- NA NAROZENÍ LEDNOVÉHO VNOUČÁTKA. MOC JSEM SE SEM NEDOSTALA, BO DNY A CELÉ MĚSÍCE BYLY FAKT HEKTICKÉ, ALE DRŽÍM PALCE, VDUCHU PŘEJU K SVÁTKŮM A NAROZKÁM, JEN TO SEM NESTÍHÁM PSÁT.ZDRAVÍM, I KDYŽ POZDĚ, VŠECHNY.

   1. Milá Lenko děkuju za přání a držím palce, abyste všechny ty patálie zvládli!!! (y) (y) (y)

  8. Vždycky když je něco veledůležitého tak tu nejsem. Myslím na Veram neustále a jsem ráda že se dozvídám co a jak, díky Miro a zprostředkovateli Vave.

   Milá drahá Veram posílám ti všechnu sílu co mám k té cestě domů k rodině a k nám. A jestli nejsi příliš unavena cvič QiGong v myšlenkách. To by mělo tvou sílu taky zvětšit a tak ti pomoci. Moc tě objímám a zdravím tebe i tvou velkou rodinu o které jsi mi vyprávěla. (sun) (*) (rose1) (h) (rose1) (h) (rose1)

   A mám to za 7, to je tajuplné a šťastné číslo!

 11. Krásné tématické povídání. A moc se mi líbí to hádání Floriána s Prokopem – svatý nesvatý, jak jde o nemovitost, tak se to mydlí hlava nehlava – a zas to odnese ten hloupý český čert (chuckle) (chuckle) .

  A pejskům to ve skalách moc sluší. (nod)

  1. chvíli jsem váhala, jestli tu pověst použít… ale mně moc se mi líbí – a koneckonců z ní vyplývá, že i světci jsou jen lidi (chuckle) se svými radostmi a starostmi a nedokonalostmi…
   Kaple sv. Prokopa v Zásadě je opravdu velká – povedla se

 12. Pěkné čertice! Obě. A pěkné povídání.
  Včera bylo Barborky, tak jsem ustřihla třešňovou větvičku a Báře ušila salámek s poutkem. Spokojeně si ho poponáší a žižlá, ale když jsem vytáhla párek. hadrový salámek jí vypadl z huby. V tomhle má prostě jasno.
  Přeju hezkého Mikuláše, ať vám nikdo nenadělí uhlí.

  1. Baruška by byla také krásná černá čertice. Naše 3 chlupatice černé by byly efektní, leč použití je poněkud problematické. Ginny hárá, Derry si pořídila zánět análních žlázek (což jí nijak v čertovinách nebrání), jen Ája je prdlá furt stejně. Páník měl naplánováno jít na hon, tak musel vzít zavděk Ájou. To on nerad, povídá, že s traktorem chodí na hon nerad. Přitom mě, chudinku uvláčenou, ani nepolituje, když chodím s traktorem pořád (traktor od slova trahere – tahati… to Ája umí). Já jedu zítra učit do Prahy, tak si nijak neužívám mikulášských radovánek a pracuji.
   Ale za 3 týdny se nám už bude sluníčko pomalu vracet!!!

   1. Brůča teď chodí se svítícím ohnivým obojkem a taky kolem jdou hlasy, že čertův pes (rofl) .

    1. Tady takto chodívá jeden černý vlčák bez ocasu. S tím červeným obojkem v prosinci v 7 večer… to opravdu jednoho zamrazí. Naštěstí je vychovaný a jen prokluše okolo. Ale chápu páníky – ve tmě černého vlčáka bez svítícího obojku hledati…

    2. Však jednou dělal Junior čerta a měl Barušku s sebou. Jenže tenhle čert hrůzu nepouští, byť měl na krku řetěz. Příště mi ji nechal doma.
     Svítící obojek bych brala. Potmě je ta čuba prostě neviditelná.

     1. Loni jsem měla na Majdu svítící návlek, letos zakoupila Kačka svítící obojek. Někdy je vidět na poli lítající světýlko, jindy ne – podle toho, kam jí ta svíťací část sleze. Když jí to dám na krk tak jí svítí pod nohy a je to holt bubák. Ten obojek svítí méně než ten návlek.
      Tuhle nás potkal kamarád a vyděsil se, prý mám dát pozor, abych nepotkala nějakého důchodce slabého na srdíčko, aby při pohledu na satanáše nezkolaboval.

   2. Jenom Áju nepomlouvej, taková šikovná a vychovaná čubička. Takový traktor se dá s úspěchem použít při chůzi do kopce, ne?

 13. Sluší a svědčí jim to tam, druidským čerticím. Beta monumentální jako vždy, nicméně potkat tuto tamo s těma červenejma nadušima dostanu psotník. A plamenná BerryBudliky je obzvlášť démonická. A tak zvláštní ocenění za grafickou úpravu. 😀

 14. OT: Aktuálně z Cabárcena: Moja si už zvykla na spaní v síti. Při snídani v uzavřené ložnici klidně sedí vedle Chelewy a klidně jí odevzdává i kousky potravy. Jde o symbolické gesto, kterým si gorily potvrzují hierarachii ve skupině. Moja respektuje obě samice a zaujatě pátrá po dobrotách v pavilonu.

  1. Něco si nepamatuju vůbec, ale tenhle den jako by to bylo včera. Stáli jsme před Semaforem, nikdo nemluvil jen svíčky hořely a smutné prázdno okolo.

 15. Čertice jsou apartní a povídání pěkné. Na Mikuláše se těším, třeba mi nepřinese čokoládu, ale při dobré paměti to bude sušené ovoce.

 16. Krásne mikulášske ráno všetkým! Som pár dní bola bez internetu lebo dole na ulici robotníci presekli kábel.
  Už tri mesiace poriadne u nás nepršalo a pes sa vrátil z lesa – ako špinavá mokrá guľa. Pretože nemáme vaňu, len sprchový kút, tak nastali v ňom rachoty veľké, než bol učlovečený, teda upsený. No a na návšteve u jednej fenečky (lhasa apso) jej vyžral všetky misky. Tož tak. (dog) (h)

 17. Děkuju vám za krásné čertí povídání, milé dámy. (inlove) A čertice jsou neobyčejně fešné a ani trochu strašidelné. 🙂 (h)
  Ani jsem si neuvědomila, že je dnes Mikuláš. (blush) Tak doufám, že jsme byli všichni hodní a večer nedostaneme brambory a uhlí – jednou jsem je jako malá dostala, ale byla jsem přesvědčená, že někdo tak laskavý jako anjel a Mikuláš by mi je nedal, že to je podfuk od lidí. (nod)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Sem taky jednou dostala uhlí a malinkou brambůrku a naopak se děsně vyděsila, že to funguje, že Mikuláš fšecko vidí a dokonce pak nějakou dobu byla i pracně hodná.

  2. No, mezi námi děfčaty: kdyby mi Mikuláš dneska přinesl 10 metráků kvalitního uhlí a složil ho na chalupě do kůlny, zlobit se nebudu! A pytel kvalitních rohlíčků by taky neškodil. Čokoládu mi dá každý!

   1. Próóósimtě, co bys dělala s pytlem rohlíčků (wasntme) , za dva dny by ti stvrdly (chichi). Radši koš červených ertepliček na vánoční salát (chuckle) .

    1. Obávám se, že právě na ten Karolína myslí- a chtěla by keřkovské rohlíčky, což je odrůda brambor na salát (wave)

     1. Ale dyť já vím, proto to (chichi) … ale když ona mi tak krásně nahrála (clap) . A představuju si, jak na Zelňáku vybírám pečlivě erteple a vysvětluju „To víte, musí být krásné, je to dárek!“ (chuckle)

     2. Jojo, toť ono, rohlíčky zásadně bramborové, ty pečené neee, sladké nerada a při pohledu do zrcadla je tu ještě další argument proti (headbang)

 18. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Děkuji Dede (nod) že v čase rekordním napsala krásnou část o Čertích hradech. Neměla mě tam brát. Kdybych o nich nevěděla, nechtěla jsem povídání (chuckle)

  Venku je teplo, mokro – ale neprší. Docela hezké ráno, Betce se ani nechce ze zahrady

 19. Jaká je Betka fešanda s čertovskými růžky 😀 😀
  Jinak, jako již je zvykem, krásné povídání a fotky taky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN