PTÁCI: O slepicích

Od začátku mi bylo jasné, že jednotlivé slepice si nesmím pojmenovat. I když jsou „jen“ na vajíčka. V okolí žijí kuny, to by přece nešlo, aby nedej bože zakously pojmenovanou slepici. Jenže… Brzy jsem se naučila jednu od druhé rozlišovat. Protože jména nepřicházela v úvahu, začala jsem jim říkat Kropenatá s proužkem na zobáku, Kropenatá bez proužku na zobáku, Tmavě hnědá, Světle hnědá, Hnědá. A samozřejmě Kohout.

 

Před pořízením slepic jsme se radili s místními chovateli a bylo nám doporučeno, ať si pro začátek koupíme levné vynesené slepice z velkochovu. Jsou trochu opelichané, ale ještě nějakou dobu nesou.

Když táta dostavěl kurník, žádné velkochovy ale drůbež nevyprodávaly. Tak jsme si koupili kuřice, dvě kropenaté a tři hnědé. Vykuleně hleděly na nás i na kurník a po několik dalších dní z něj odmítaly vylézt ven. „Dejte jim čas,“ říkala nám jedna paní, „slepice jsou v přemýšlení takový pomalejší.“

 

 

Dali jsme jim čas. A dali jsme jim i zkušeného staršího kohouta, který je naučil všechno od spaní na hřadě až po vycházení z kurníku. Do toho kohouta jsem se zamilovala už kdysi, když jsem byla na návštěvě u babičky svého tehdejšího přítele.

Po zahradě jí pyšně chodil malý bílo-černý liliput s opeřenýma nohama a já z něj nemohla spustit oči. Byl nádherný. A byl sám. Babička už slepice neměla a zůstal jí jenom tenhle kohout a chtěla ho někomu dát. Někomu, kdo by se o něj staral a u koho by se mohl zase on starat o pár slepic… Asi tušíte, jak to dopadlo.

Kohout, který byl zvyklý kralovat celé rozlehlé zahradě, se první den nehodlal smířit s tím, že zůstane zavřený v oploceném výběhu. Svoboda pro něj byla zpočátku důležitější než soužití se slepicemi. Ten den jsme ho zoufale hledali až do setmění. Když jsem ho konečně našla, už spal. Nechal se bez řečí chytit do ruky a my mu před uložením do kurníku přistřihli křídlo.

 

 

Po pár dnech kohout přehodnotil své priority a už by svůj harém dobrovolně neopustil. Stačí, když pohladím některou ze slepic a kohout okamžitě spustí: „Kokokokoko! Necháš ji?! Ta je moje! Kokoko…“

První vejce jsme náležitě oslavili (snesla ho Hnědá). S místními jsme v hospodě pili „na vejce“ a „na slepice“ a „ať nesou“ a už si vlastně ani nějak nevzpomínám, na co všechno ještě…

Nutno dodat, že naše slepice nejsou užitková zvířata jen proto, že snášejí vejce. Od začátku jsem obdivovala jejich peří. Kdykoli se vracím z kurníku, mám kapsy nacpané peřím, které najdu na podlaze a ve výběhu. Vyrábím si z něj originální náušnice a pokaždé, když mi je někdo pochválí, hrdě hlásím, že jsou ze slepic. Někdo tomu nevěří („Vy máte takový hezký slepice?“ „No jasně!“), někdo dostává z této informace záchvat smíchu („Já myslela, že řekneš, že to je z orla!“).

Postupem času jsem naučila slepice, aby mi zobaly zrní přímo z ruky a o tom, že už jsou docela ochočené, svědčí i to, že mi nedávno jedna sedla na rameno. Musím se přiznat, že mi přirostly k srdci, i když jsou u nás teprve od léta.

Málokdo to chápe. Když jsem se svěřila kamarádovi, že mám ty slepice fakt ráda, zkoumavě se na mě podíval a zeptal se: „A víš to, že láska prochází žaludkem…?“

 

 

 

Aktualizováno: 2.12.2011 — 23:00

140 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Myslím si že slepice nejsou vůbec hloupé a to jen z vlastní zkušenosti.Jsem takový člověk který se nerozlobý že ho probudí kohout, je mě fascinuje jak si sklopily hřebík na dvířkách a dostali se ven 😀 .Jak se nahoře píše taky je rozeznám – malá červená,plešatá červená,krásně opeřená červená,černá,bílá,tmavá kropenka,světlá kropenka a starý(má sice dva roky) dobrý Pepan.Ani nevím proč jsem se po dědově smrti začal starat o slípky a nedokážu si bez toho představit život 🙂 .Denně vidím jak kohout svolává slípky,jak se jedna snaží zachránit kus masa pro sebe a ostatní ji pronásledují,jak kohout odpovídá na volání sousedova seniorského kokrháče,jak se popelí na slunku i jak kaděj na chodník a já potom kulhám – ale stejně mě to nikdy neomrzí a nepřestane bavit. 🙂 Jak říkám, nemusí to být výstavní ani čistokrevný – hlavně že to nese a dělá radost.

 2. (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (cat) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (wait) (punch) (h) (h) (h) (h) (u) (u) (u) 🙂 🙁 😀 :* (~) (e) (f) (f) (f) (f) (f) (f) (h) (bat) (bat) (skype) (n) (cz) (rose2)

 3. já to chápu s vůůůbec se ti nedivím :-)slepice je jednak neobyčejně půvabný, druhak neuvěřitelně humorný tvor…mě naprosto dostává jejich chůze, obezřetné pohledy, hlasy, no a barevné peří, to je něco! moje teta má vystudovanou VŠ zemědělskou, pamatuji se, jak mě jako malou holku fascinovaly obrázky různých druhů slípek a kohoutů v jejím velkém atlasu – nejkrásnější mi připadaly ty temně zelené, skoro do černa, jak se ten druh správně nazývá, fakt netuším 😀 jako malá jsem měla osobní slepičku jménem Pipka, taťka s mamkou ji vyhráli v tombole na plese 😀 ze začátku bydlela v králíkárně, protože byla malá a ostatní ji klofaly. pak vyrostla a byl to velice statečný kur a moc milá slepička a snášela pilně, byť kamkoliv ji napadlo 😀 ale fotečka Kalíška, hledícího na pernatý majetek, je taky neodolatelná 🙂 je dost dobře poznatelné, co se mezi těmi černými oušky asi líhne za myšlenky… 🙂

 4. Tak honem honem – Barborkám vše nejlepší k svátku a Jenny hooodně zdraví, spokojenosti a vůbec ať se Ti daří. Dárek jsi už dostala, tak ať se s Ájou co nejdříve skamarádí kočičky ať máte celou smečku spokojenou (f) (f) (f) (dog) (dog) (cat) (cat) (h)

  1. Ale nějak mně ty mezery dělají potíže, ach jo.
   (f) (f) (f) (dog) (dog) (cat) (cat) (h)

 5. (wave) ROZVERNÍČEK. (wave)

  (*) Povídá Mayer Kohnovi: „Tak jsem slyšel, že u nich hořelo?“ „Na ja, Mayer – shořelo dočista všecko.“ „A byl pojištěnej?“ Kohn vytřeští oči: „Umgotesvil, Mayer, neni von mešuge?
  Jak by mohlo hořet, kdybych nebyl pojištěnej?!“ (*)

  (coffee) Vinšuju všem přítomným klidný večer a hezké sny. (coffee)

  1. No to dá rozum! (chuckle) (y) (rofl)

   Děkuju, Rozverníčku. Dobrou noc Tobě i Janičce.(f) (h)

  1. Díky, moc, Lásková. (inlove) Tohle jsem vůbec nevěděla – Niky je skvělý, že se z takového dětství dokázal stát takto úžasným Stříbrohřbetým. Moc bych ho chtěla slyšet „mluvit“, tohle u našich gorilek moc neznáme. 🙂

 6. Z Rozárčiny knihy hříchů:
  Minulý týden začala opět skákat na květinovou poličku s ohrádkou. Přišla na to, že kapradí jen vypadá, že je zábranou. Všude jsou malé lístky a větvičky. Zjistila jsem, že důvodem je zelenec, po kterém jsem dlouho toužila a který jsem si nedávno koupila. Přemístila jsem ho jinam – k radosti ostatních košek, které nejsou tak drzé. Zelenec jest zcela ožrán a já přemýšlím, co s ním – asi dojde na tu ptačí klec, jak mi kdysi kdosi dobře radil. (nod) Jen přemýšlím, zda do klece radši nestrčit Rózinku. A také přemýšlím, proč Rózka zelenec opakovaně hubila, když jsem se ho na jaře pokoušela vypěstovat z odnože; vždyť jí teď tak chutná.
  Dnešní Barborka (u nás je to tradičně zlatý déšť)vydržela na skříňce cca pět minut. Pak se celá ohromná keramická váza poroučela k zemi a do koberce se vsákly dobré tři litry vody a několik střepů. Rózka se zneviditelnila. Dobře ví, to neměla dělat, a že taky neměla házet za skříňku nové noročenky s chlapečkama.
  Jojo, Rózka toho ví hodně, ale nedbá! (whew) AS proto je její kniha hříchů pěkně tlustá. (nod)

   1. Nojo! (blush) Teď jsem na to šla chytřeji, drahá Lásková (inlove) – větvičky jsou v keramickém džbánu, bůhměnetrestejzamouzhůveřilost. (chuckle)
    Dík za odkazy na gorilky – Mojka si vede dobře, viď? (h) Ale dnes nemám nové zprávy, co se dělo, co je nového.

    1. Dnes prej jen dva bububáky zdálky a jinak klid. Zpráva byla ráno, kdy co gorilky španělský papají a jak Mojka lovila oříšky z míčku a kelímky se semínky, a že včera k úžasu ošetřovatelů napochodovala na hlavní jídlo do kóje s Nikym a Chelevou a baštila s nima. Niky není takovej nervák jako Richard a klidně baští s holkama, aspoň je přitom udrží pěkně v klídku…

     1. To je skvělé! (y) Je to dobrá vizitka pražské rodiny – Moja je zjevně bezelstná a zdravě sebevědomá. Richard se mi sice vzhledem líbí víc než Niky, ale Niky je senzační hlava rodiny a Moja se tam určitě bude mít dobře. A až Moja uzavře pakt s Chelewou, bude z nich mít Niky asi občas zamotanou hlavu. (chuckle)

   1. Milá Vave, zelenec, dracény a vůbec cokoliv, co jen vzdáleně připomíná trávu, je v kočičí domácnosti zakázáno, dokonce i umělá tráva u fontánky – Noe by mohl vyprávět…
    I Nolinu (sloní nohu) mám pro jistotu v práci (rofl) (whew)

   2. Bezplatně zapůjčím „ubohé kotě“ (ehmmm, v květnu jí budou dva roky) na dva týdny komukoliv – taky si někdy zasloužím dovolenou. (nod)

    1. Myšlenka pěstovat zelenec v kleci se mi líbí (f) Pěkně pevně přidělaná na zdi (rofl) Alf okousal i Bilbergii…

     1. Zlatej Čertík, kytky ho nezajímají a vybavení domácnosti bezvýhradně respektuje, stejně, jako jeho předchůdce. Dobrovolně se rozhodl, že mi bude dělat bodyguarda, což je velmi obtížná práce, protože po bytě se pohybuji jen minimálně, jenže on sám si myslí, že jde o náročnou a záslužnou činnost, takže každých několik minut se dožaduje mňoukáním odměny – hlazení a drbání. S paničkou stále nemluví, nevíme proč; před návštěvou ze Slovenska, (dva chlapi, která u nás strávila víkend) se ani neschoval. A pokud si chcete zajímavě počíst, doporučuji od Nováka Smrtící sopky (vydalo XYZ).

    2. žádnou dovolenou, s želvinkou je to pěkně na doživotí, my právě prožíváme 13.rok a stále bojujeme, stále bojujeme (devil)

     1. Ach jo, Yezinko! (inlove) Nejhorší na tom všem je, že je krásná a většinou miloučká a když něco provede, má ta nejnevinnější jantarová očka na světě. To ji pak člověk ani nemůže přetrhnout vejpůl. (chuckle)

  1. Kdysi jsem se tu vytahovala, že moje košišky nelezou na kuchyňský stůl ani linku. Musím přiznat, že to už není úplně pravda. Dala jsem na stůl adventní věnec, který Mourynovi voní tak moc, že frajer zapomíná na své vychování. Ubrus – neubrus, ustele se vedle věnce a čumák zareje do chvojí 🙁

   1. Naše kočičky taky nelezou na kuchyňskou linku… Ale jenom, když tam s nimi někdo je 😀 To pak člověk přijede domů, vejde do kuchyně a po zemi roztahané kde co. „To bylo přece na lince, co to dělá na zemi?! A proč jsou na sporáku zrníčka zverlitu…?“ A tři nevinné kočičí pohledy říkají: „My nevíme…“ (cat)

  2. A někdo se mi poškleboval,že jsem si vzala dvě želvy 😀
   Rozárko, jak se krásně čte,že jsi akční kočka…už jsem začínala mít mindráky (hug)

 7. O.T. pro Dede:

  dnešní poštu jsem ti drobátko naplnila… (think) Měla bys tam mít jeden textový a 3 fotkové a jeden přeposlaný… Prostě od rána 5 emailíků… (tmi)

  1. a nezapomeňte si ustřihnout barborku do vázy (wave)

   Já už mám – ale děsně mi u toho napršelo za krk. Ale mám větvičku a pověšená krmítka. Dnes začíná u nás krmná sezóna.
   Děsně leje a leje (rain)

  2. Díky ! Je to i můj svátek,tedy, částečně. Když jsem se narodila, chtěli mi dát tohle jméno, v ten den toho jména. Jenže tatínek přiškraboval a návrh ženské části rodiny zamítl. Vždycky říkal, dovedete si pchředstavit kdyby chuděra to zdědila po mně. 2x „r“ v příjmení a ještě 2x ve jménu, to by se ji děcka smála. Nepřiškrabuji, přiškraboval brácha. Návrh tatínka byl na Janu,Hanu nebo Blanku. Tož tak.
   (h)

   1. Jé, já měla bejt taky Barbora – brambora. Schytala to sestřenice, která je naštěstí éterická 🙂 .

    A hele, jak myslíš v den toho jména – nejseš nakonec taky střelenec?

    1. Též si napsané neumím vysvětlit jinak, než že pro Jenny:

     Všechno nejlepší k narozeninám (rose1) (h) (sun) (dog)

    2. Pic kozu do vazu. Jsme všichni. Zajíček je 28.listopádu, synátor den přede mnou a já včulék. Dovedeš si představit co to rojení Střelců dělá ? (chuckle) (rofl)

     1. No nazdar, takováhle koncentrace? Chi, naštěstí jsou střelenci v jádru dobráci… proto ještě všichni žijete (rofl)

      Tak pevně v sedle, dobrou mušku, neutuchající entuziasmus… prostě všechno nej, Jenny milá! (h)

     2. Milá Jenny, všechno nejlepší k Tvým narozeninám. Hodně štěstí, zdraví, dlouhá léta… (d) (d) (rose1) (rose1) (rose1)

   2. Jůůůva, já to málem zmeškala 🙂 Jenny, všechno nejlepší, že to ještě platí, ještě je dneska (inlove) Hodně zdraví, (h) (^) (d) (rose1) (sun)

     1. Je to o fous, ale ještě stíhám! (whew) Všechno nejlepší k narozeninám, milá Jenny (inlove) – koukám, že Ája je dobře načasanovaný dáreček. 🙂 (h) (y) Tak ať je vaše krásně vyvážená smečka zdravá a stále stejně pohodová. (h)

 8. (wave) Slepice snese sedmikilové vejce.To samozřejmě vzbudí zájem médií a novináři se ptají kohouta: „Budete se snažit o
  další, větší?“ „Ne.“ „A co plánujete?“ „Rozbiju pštrosovi zobák!“ (sun)

 9. Dobrýtro, tady taky teplo a sucho …a tma. Napadlo mě kouknout, jaký je počasí tam, co jsme byli v létě v Laponsku. Tak pod nulou (kolem -3), podle předpovědi má trochu sněžit. Až sem dobrý, ALE slunce vychází v 11,26 a zapadá ve 12,33 :O
  No řekněte, není tu krásně?!

  1. Tyjo, hodinka? (whew) Nechce se mi gůglit – tenhle čas už je krajní hodnota, nebo bude se sluncem za polárním kruhem ještě hůř?

   Nevim, na co si někteří zdejší furt stěžujou 😛

 10. hezkou druhou adventní neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Venku je teplo, neprší.

  1. Dnešní Betíček je opět moc a moc pěkný ale nevěděla jsem, že tak dřete Betu a nakládáte jí kameny na záda /1/35/ to jste vylepšovali skalku? Moc pěkné je též Oldřichovské album. Díky

   1. ufff – přemýšlela jsem, kde je na první fotce Beta – má to být 10/35 … jo dřeme ji chudinku děsně – to má zátěž, aby nehonila zviřátka (rofl) Ba ne – je fakt úžasně poslušná a zvěř ani cizí psiska neloví

    1. Ano, chybyla jsem, nula se vypařila, (fubar) mám po sobě číst, mám po sobě číst, jsem nepozorná paní profesorko. (headbang)

  2. Betí raníček si nechám na brzké zítřejší hodiny, už se těším. Jo, koukni dolů,jak Tě Louk umně přiřadila k Američankám, nejsem práskač ale nahlásit to musím. (rofl)

   1. chicht – já jsem zvyklá… To víš, když někdo háčkuje a vyšívá skoro až do rána, vstávat s náma nemůže (chuckle)

    1. Jauvajs, zase vedeš! (rofl)

     Moc krásný fotky. Dík za pokoukání a pokochání! 🙂 U nás se zima nějak podezřele flinká. Loni už bylo touhle dobou nádherně zasněženo, jindy už aspoň mráz. Teď se teploty stále drží dost nad nulou a je nezvyklé sucho. To není reklamace, protože je tím pádem stále v provozu jinak ukrutně blátivá psí louka.

     1. včera to bylo krásný – byla zima a mráz a klouzalo to… Myslela jsem, že dneska Beta bude hodná, včera si mákla. Nebyla – od rána kníká a kňučí u vodítka… každý páníkův krok směr předsíň bedlivě sledovala… Prostě jsme ven museli.
      A sucho nebylo – auto jsme nechali na konečné autobusu (Česká chalupa) a šli jen na nejbližší kopec (Maliník) – po lesní cestě nahoru, lesem po stezníčkách dolů. Mlha, viditelnost skoro žádná, divné teplo. Občas déšť. Ale cesta lesem se nějak stočila do bažinky a do hustníku… mokro v botách i za krkem. Beta – včera krásně čistá s růžovočernýma tlapátkama se vrátila jak prase…

  3. Dobré ráno všem milým Zvířetníkům. U nás pod Hostýnkem prší,vlhko leze pod kůži ale zimno ještě není.

   Prohlédla jsem deníček od Betynky. Příroda a Bety se navzájem krásně zdobí. Pániček zbytečně hledá safíry, má přec poklady doma. (*) (*)
   Hm, jelen na fotce. O jelenovi umím písničku „Už troubějí, už troubějí, na horách
   jéLenin“ (rofl)
   Vařím kafe a myslím na Xerxovou odkudpak se asi vrací. (chuckle)

 11. Bezva slepičí článek. (y) Moc se mi líbí ty slepice s kocouříma ušima, hezkýýý.

  Taky jsme měli za mého dětství slepičky, jedna kulhala a tak jsme ji říkali Quasimodo, byla ochočená jako pejsek, umřela stářím.

  Na průmce jsme měli okna k rodinnému domu se slepicemi,při otevřených oknech jsme se s kamarádkou naučily vrkat jako ta drůbež, hotovej Čejka se zvukem. Kantor zuřil a lítal na sousedy aby si ty slípky zavřely,že mu ruší výuku. (chuckle)
  Raport o Áji, zabydlela se na 100%. Už s Daníkem lítají venku, odejde od nás tak nejvýš na 10 kroků. Čita už chodí dolů, Mia zatím slezla se schodů jen jednou, nebojí se ale je nakrklá.
  Kočky mně trestají , odmítají papání, tolerují jen hovězí, to mám asi za Áju. Doufám, že se to zlepší. (dog) (dog) (cat) (cat)

  1. Neboj, hmotný stimul v podobě kusu krávy dělá zázraky. (chuckle) Pokud Mia sdílí společnou střechu tak to rozchodí. To jen já mám exota geronta – Mínu, která je ochotna za takovou zradu emigrovat a radši bídně zhynout na zahrádce. (headbang)

  1. Jojo, Chelewka je taky pěknej čertík – až si s Mojkou vyříkají seznamovací tanečky, tak z nich bude parádní dvojka. Bude to skvělá rodinka, (hug) Niky se chová dokonale, Nadia už nad puberťandama mávla rukou.

  2. Fakt by mne zajímalo, co Chelewka provedla, ze dostala sverací kazajku (chuckle) .
   A cerstvé fotky Mojky ve Spanelsku jsou krásné – doufám, ze Moja dobre zapadne. Jo a Niky – hmm, tak ten je uz od pohledu dobrák od kosti (clap)

 12. Jé, slípky. Hezky se to čte 🙂 . Sympatie k drůbeži sice nesdílím, leč chápu. Děda je měl taky vždycky ochočený a vymazlený a jednu postiženou ptícu se zobákem do elka, která by všude jinde byla urychleně užita na poblífku, vyloženě hýčkal. Nebýt babiččina pevného velení, tak s ním spala v posteli (chuckle) .

 13. To je ale krásnej slepičí článek (clap) . Taky patřím k těm, kdo krásy slepičí duše neobjevili, ale věřím, že existuje a že jsou jedinci, co ji uměj najít (bat) 😉 .
  Ivano, paráda (y) .

 14. Hezký kámošky máš, hezkýýý. :* A já tě chápu. Stačilo pár dnů, kdy jsem svědomitě navštěvovala a krmila 4 pipiny. Byly mi svěřeny do opatrování na 3 týdny. Vzhledem k tomu, že jsou ty slepičí holky kontaktní, bylo nejdřív pohlazení a pokecání. 😉 Pak čerstvá tráva a další chody. Každá byla jiná, ačkoli byly všechny v jednotném hnědém dresu. 😀

 15. Moc hezký článek o drůbeži (y) !Já jsem žila až do 20let v domnění,že slepice začnou snášet vejce,až když mají kohouta (wasntme) .No,asi jsem hloupější než slepice,ale uznejte dámy,chtělo by se vám tlačit ze sebe vejce,aniž byste si užily? A vůbec – dělají to ještě jiní ptáci ?
  Snad mně omlouvá ten rýmou zabetonovaný mozek (whew) …

   1. Člověk by řekl, že když tady všichni mají nastudované Vejce a já, tak budete vědět (rofl) Slepice bez kohouta snáší neoplodněná vejce, takže kuřata z toho nevysedí. Kohouta potřebujete pouze k produkci kuřat, případně k šéfování v hejnu 🙂

    1. …nejednu panenku obludíme (chuckle)
     Renato, díky, to víš, jedinci s externí pamětí… 😛

     1. Jejdanáčku, obludíme mělo být a ne obudíme. No tak jsem za blba.
      V některém z minulých článků, myslím že předminulém jsem psala jak můj manžel coby malý klouček zpíval tuto píseň na hodině zpěvu a nerozuměl slovu obludíme a tak jej zaměnil za vhodnější jak si mylně myslel. Dost nešťastně jak jste možná četli a jestli ne tak : „nejednej maměnce dcéééru oplodníme“… :O (wasntme) (rofl)

      A jdu s Garykem ven. Já s ním vždycky jdu nerada ale dnes je ještě ke všemu hnusně po týdnu deště. Nerada s ním chodím proto že nevím co mě čeká. Jestli se něčeho lekne a povleče mne jak nadmutou kozu a nebo se dokonce vyvlíkne a zdrhne. Na něco takového už nemám. A nebo stačí když začne řvát na přicházející lidi a vyděsí je k smrti. Ach Garyku, Garyku já která na tebe tak toužebně čekala. Myslím že nejsi ten kterého jsem si vybrala. „NO TAK KEREJ TY VLASTNĚ SEŠ?“ Sakryš!!! A hádejte co, déšť už zase tluče do římsy. Co nadělám. (u) :@

      1. Áááále, tam měl být ten zelený smajlík. Na zlomené srdce to snad přece jen není. I když…. (think)

  1. Taky se mi moc líbí. Když si představím tvůrce, jak musel k zemi, aby to stvořil (y) A ještě být domluvený s kočičákem, aby nezdrhnul 😉
   Sousedovic slepičí dvorek byl u plotu naší zahrady. Věšeli jsme na plot všechny zbytky z kuchyně. Ale jednou jsme to nedomysleli. Táta stáčel višňové víno a jak jsme byli naučeni, vyklopili jsme zbytky pipinám do kastrolu. No, slepice zobaly a usnuly. Ale kohout? Ten si hrdě zakopával levou o pravou, pak se zamyslel, vysápal se na plůtek a kvokal. Vzal to z gruntu, až přiběhla sousedka a usoudila, že je s kohoutem zle a že je nutná poprava. Přiznali jsme se a kohout se z opice vykvokal. 😀

   1. Ta fotka skrz kocouří uši je z prvního setkání Calibose a slepic. Takže domluva s kocourem, aby neutekl, vůbec nebyla potřeba. Právě naopak – bylo těžší ho odtamtud odtrhnout 😀

 16. Omlouvám se za OT:
  Znáte pořad Vítejte doma na Prima Cool? Pokud ne, tak vysvětlím: Jde o partu lidí, kteří si v USA vždy vyberou rodinu něčím postiženou (nemoc, úmrtí, zranění) a která nemá dobré bydlení. Na týden je pošlou někam na dovolenou a postaví jim nový dům. Staví za pomoci místních firem a hlavně dobrovolníků (to si u nás nedovedu představit – desítky lidí, kteří jdou pomáhat sousedům, jen tak).
  A dnes (zítra bude dokončení) staví dům pro bývalého mariňáka, který vytáhl 11.9. z WTC dva živé policisty. Vlezl pro ně 6 metrů hluboko do trosek. O těch policistech pak natočili film: http://www.csfd.cz/film/220743-world-trade-center/
  Mě ale dostal ten mariňák – takový úplně obyčejný černý kluk, prý jen dělal to, co považoval za správné.

  1. Hanýsku (inlove) , dík za tip. Ten pořad neznám, ale myšlenka se mi moc líbí. Jenže u nás by to asi bylo opravdu moc těžké. Možná by se i dobrovolníci našli, jenže taky by se objevili závistníci, kteří dokáží udělat ze života peklo. 🙁

   1. Skvělý pořad!
    Viděla jsem dílů víc a také jsem se zamýšlela nad tím, jak by to asi dopadlo u nás!

  2. ten pořad znám a občas na něj koukám, u tohodle dílu jsem se regulerně rozbrečela…….

 17. tak jsme právě dorazili z Jizerek. Viditelnost skoro nulová, vítr, námraza, na zemi ledovka… zimní království bez sněhu – krása (inlove)

  Zajímavostí bylo setkání s černobílým dogákem – ale on se Bety bál a ze strachu vrčel … takže fotky dvou horodog nebudou…

  Jo a jen jsme překlouzali kopec směrem k nám, tak vykouklo slůňo – je tu prý od rána docela hezky… (chuckle)

  1. V Praze taky bylo slušně.
   A já byla prvně venku a byli jsme na Kulaťáku na trhu a potkali jsme tam RenatuE. 😀

 18. (wave) Jednoho krásného slunečného rána se prochází po městě jeden vznešený a pyšný kohout. Zastaví se u Fast Foodu a uvidí na grilu pět kuřat. Rozčilením povídá:¨ „No, takhle to dál nepůjde, dámy. Ale ale! Co to tady vidím?! Vy se tady jen tak spokojeně opalujete a na vesnici nemá kdo snášet vejce!“ (wave)

 19. Milá Ivano, to jsou ale krásné slípky. Vypadají velice spokojeně a jistě také spokojené jsou.

  Když jsem byla malá měli jsme doma slepičky ale byly to vlastně chudinky, měly k disposici jenom maličký dvoreček. Ale rozhodně lepší tehdejší dvoreček než dnešní klece velkovýroby.
  A jedno jaro jsme měli asi deset kuřátek ale kuna či co to bylo je všechny zakousla. Jen to nejmenší neduživé kuřátko ten masakr přežilo. Vyrostla z toho drobečka malá bílá slepička Tilinka a ta byla stále s námi dětmi, my ji měly jako živou panenku. Položily jsme ji na zádička do kočárku pařátky měla ve vzduchu a my ji vozily kolem dokola. A hodná slepička Tilinka ležela v kočárku ani se nehnula a tichounce si pokvokávala. Nevypadalo že by to bylo pro ni utrpení ale co já vím. Dnes bychom byli jistě osočováni z trápení zvířat.

  A jeden náš velký a překrásný kohout se nám dětem vrhal na hlavu. Maminka se bála že nám ublíží, on byl nepředstavitelně silný a tak padlo rozhodnutí o slepičí polévce. Tatínek vzal sekeru, položil kohouta na špalek a usekl mu hlavu. Tělo se vytrhlo tatínkovi z rukou a bezhlavý kohout skákal po zahradě ještě hodnou chvíli a krev mu z krku tryskala. Bylo to pro malou holku fascinující takovým děsivým způsobem. Myslím že to bylo po prvé co jsem se setkala s násilnou smrtí. Kohout byl na nás zlý a my se ho bály ale když tam skákal bez hlavy bylo mi ho strašně líto.
  Co bych za to dnes dala, kdyby mě budilo kohoutí kokrhání a ne hlomoz aut a otřesy kolemjedoucích vlaků. Asi si to kokrhání romantizuji, kohouti přece budí velice časně a to může taky přivádět jednoho k šílenství. Nicméně zvuk kohoutího kokrhání ve mně vyvolává pocit že je všechno v pořádku a že se svět neřítí do zkázy. V kokrhání voní časné ráno jak jen časné ráno voní, vycházející slunce roztřpytí rosu na trávníku, v kokrhání jsou jakési záruky klidu a jistot, které dnes často postrádáme. Nikdy jsem nezažila kokrhání v zimě ale možná že není slyšet protože jsou okna zavřená. Měly by existovat cédéčka s kokrháním jako existují CD se zvuky delfínů či velryb nebo toků řek a vodopádů. Já bych se definitivně uvolnila při poslechu takové desky. Je vlastně divné že tyto zvuky musíme mít natočené a že už nežijeme obklopeni zvuky přírody ale zvuky mašin, aut a jiných vehiklů. Lidé to podvědomě cítí a kdo může opouští město alespoň na weekend a utíká se k primitivitě chat a chalup a tichu přírody. Nikdy jsem tu možnost neměla a proto mám asi zvýšený krevní tlak. Je totiž dokázáno že provoz na silnicích a rámus s ním spojený zvyšuje náš krevní tlak. (h) A tak utíkejte do klidu jestli máte možnost!!! (sun) (h) (h) (h)

  1. S tím krevním tlakem tomu věřím (whew) . Bývaly časy, kdy u nás v Bohnicích člověk slyšel převážně zpívat ptáky a z dálky vlak, co jezdí do Kralup.
   Dneska už bohužel slyšíme i auta :S

   1. Milá zano, já závidím synovi, který bydlí uprostřed města a přes všechen okolní provoz má doma naprosté ticho. Dům ve kterém bydlí je z roku 1880 a to se ještě stavěly domy. 😉 Metr tlusté zdi, velikánská okna, a 3 m do stropu. V rohu pokoje kachlová kamna, jenomže nepoužitelná. Ale není zapotřebí, má tam teplo teploučko. A takové ticho, člověk nevěří že je to možné. To ticho, to ticho, to ticho……

    Když jsme se na Frantorp v roce 1976 nastěhovali neměl dům extra isolaci ani trojitá okna a stejně tu bylo větší ticho. Domek je už dávno přiisolovaný a dostal trojitá okna. Ale dnes je na Göteborgsvagen-silnici vedoucí kolem nás mnohem větší provoz než býval, souběžně jdoucí dálnici rozšířili, po železnici jezdí více nákladních vlaků a přistavěli spalovnu odpadků že je 15x větší. Jak tu může být ticho? Železnice je až za silnicí a dálnicí ale dokáže rozechvět celý dům. Tu vibraci cítím když sedím v křesle nebo ležím v posteli, člověk má pocit že se celá postel začíná sunout po místnosti.
    Nějak si nejsem jistá že je pokrok opravdovým pokrokem. :S

   2. Hluk? stačí zavřít kvalitní plastová okna a hluk zůstane venku a to na 99,9%. Dokud jsme měli původní, dřevěná měli jsme doma rámus a v zimě zimu. Po rekonstrukci (zateplovací plášť + plastová okna s vakuovaným trojsklem) je v zimě teploučko, i když jsou radiátory zavřené a v létě vydrží chládek z noci celý den. Ještěže máme byt na sever a bez balkonu, naši sousedi naproti v létě skučí.

   1. Tisíceré díky, milá Jenny. To mi udělalo dobře, právě to jsem potřebovala. 😉 🙂 (inlove)

 20. Zahrada u řadového domku jr malá, tudíž k oživení stačí dva psi- a platí tu jakýsi předpis, že u těchto nových domků se nebudou chovat domácí zvířata. Porušil to jen pán z prvního domku odnaproti a jeho dvě kozy ztrpčují život všem okolo, prý zejména v létě sousedé uvažují o kozovraždě kvůli smradu. Pomíjím neustálé mečení.
  Bez slepic bych se docela obešla, měl je děda a nijak mě nezaujaly, krom toho, že jsem musela při krmení králíků dávat pozor, kam šlapu. Kdysi děda choval liliputky- v čase dětství mé máti- a jedna liliputka projevila tolik rozumu, že byla mou máti povýšena na obyvatelku kočárku na panenky (panenku někam zahodila, prý byla nezajímavá). Podobné cti se občas dostávalo i králíkům (toivo)

   1. Před časem jsem si říkala, že by nebylo špatný, kdyby se kluci na tu zimní sekanici řádně posilnili a zapomněli na scénář. Víš jak by to bylo nezapomenutelný, kdyby jednou konečně vyhrál někdo jiný? 😛

 21. 😀 😀 😀 😀 ta poslední věta mě dorazila 😀 😀 😀
  Ivano, moc pěkně napsané. Slepice jsou prima zvířata (no, vajíčka jsou ještě lepší 😛 ). My je bohužel mít nemůžeme, pozemek je příliš malý. Buďto jakž takž použitelná zahrada nebo výběh pro slepice. Vzhledem ke dvěma malým dětem a dvěma na záhonech závislým osobám v domě, raději ta zahrada 🙂

 22. Milá Ivano (inlove) , to je fajn, že jsi napsala takový pěkný článek na obhajobu slepic. (nod) Jak psala níže YGA, když se člověk zamiluje, na ničem nezáleží – a já si myslím, že když má člověk někoho rád, tak dokáže na tom druhém najít všechno hezká, co je třeba ostatním skryto. (h)
  Jelikož mě u babičky přeslicové, resp. u jejích sousedů (ona slepice nikdy neměla, na rozdíl od babičky mečové) jeden rok klovla do oka kvočna (chtěla jsem se zblízka podívat na kuřátka) a druhý rok kohout (chtěla jsem se zblízka podívat na kuřátka; někdo se holt chybama nepoučí), tak jsem kury domácí zařadila mezi zvěř bezdůvodně útočnou a zabijáckou a už nikdy jsem nezatoužila se jim přiblížit. (nod) Možná jsem ale udělala chybu. 🙂
  Přeju všem krásný den! (h)

 23. Pekne ráno prajem,pracujem,zaisťujeme prevozy pacientov zo štrajkujúcich nemocníc/teda byť tak ministrom,vedela by som to riešiť…/No a napadá ma spústa historiek o sliepkach a kohútoch,čo sme mali u babičiek.Mená sme im nedávali,páč sme ich nakoniec žr.li-teda jedli. A nejeme kamaratov,s ktorými si tykáme.Je ráno,vtip je na neskorú nočnú hodinu,možem však zabudnuť, tak ho pošlem hneď:Dvaja paholci sa opierajú o veraje dverí a hladia na dvor.Tam slepice a kohút.Zrazu sa kohút jasave rozbehne za slepicami,tie v očakávaní pištia…Kohút prudko zabrzdí a začne zobať zrno.Jeden z chlapov sa obrati znechutene na druhého a hovorí:Tak taký hlad som v živote nemal.

  1. Jak dlouho vláda věděla, co hrozí? Víc, než dost dlouho! A co udělala? Nic! Ale můžou za to doktoři! Ministra odstřelit!

 24. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Slepičky nemáme… a mít nebudeme. Ty nejbližší jsou u domku, který sousedí s naším lesoparkem. A majitelé je často vypouští ven – což je psina, neb lesopark je největší liberecká zóna pro volné pobíhání psů… (chuckle) Takže často pobíhají psi, poletují slípky, nadává kohout a ječí majitelé psů (rofl)

  Xerdovi stačilo jednou říct „nechej ty slepičky – ony jsou hloupé“ … Betce moc nevěřím – ne – nezakousla by, většinou zvládne i průchod navolno, ale většinou se raději jistím vodítkem … ty jiskřičky v očích Kosatice jsou totiž docela nepřehlédnutelné

 25. Milá Ivano – to je moc hezké slepicí pojednání. Jojo, kdyz se jeden zamiluje, nehledí na rasu, vyznání ani barvu perí (chuckle) .

  Jak jsem minule predeslala, já bych uz slípky nechtela – priznávám, jsem hnusne schoulostivela a ty slepicince mne fakt nelákají. Ale musím ti povedet o jedné nezapomenutelné slepici, která u nás zila.

  Byla to bílá holokrcka, vypiplaná v bedýnce pod zárovkou (nejak se nám ta snuska nevyvedla a zustala jenom ona), proto byla taková jakoby prikrcená, chodila za náma jako pejsek a ted si myslím, ze to byl hermafrodit cico – v zivote nesnesla vejce, ale rysy mela vylozene zenské (ehm – teda zádná krasavice z granátového jablka to nebyla – byla spís dóóóst skaredá (chuckle) ). Ale byla úzasný lovec much a pavouku – stacilo jí ukázat smeták, uz na nem sedela, my ji nosily po místnosti a holokrcka jen delala zob zob zob. S tou jsme si vyhrály.

  1. Ygo, vzhledem k času tvých příspěvků v poslední době, pořád ještě bydlíš v našem časovém pásmu? (chuckle)

   1. Taky sleduji,že v poslední době je to někde z Emeriky dokonce ve 4:15 a to prosím nejmíň dvakrát. Taky jsem se už ptala ale asi je to tajný, ovšem já žasnu ! 8)

    1. Ale né – já su furt doma na jihu Jizní Moravy – akorát se nekdy vzbudím tak brzo (chuckle)

     1. Jen se nedělej! Ve čtyři jsou legálně vzhůru jenom HankaW, Marička a Xerxová (chuckle) . Tak koukej přiznat barvu!

      1. No Loucko – a trebas se ze mne stal flamendr co si pred spaním ráda neco pekného precte (rofl) (rofl)

    2. Všimla jsem si rovněž absence lodičkovitých útvarů funkčně diakritických nad některými písmeny… lovím v paměti, jestli Yga nehlásila nějakou PC polo-havárii nebo nedorozumění…???

     1. Jasne ze hlásila – uz spís. Pak se to – jaxi – spravilo, ale pak se to zase – jaxi – pokazilo. A já nevím, co s tím mám delat. Zajímavé je, ze pri psaní Skype si háckuju jedna radost. (fubar)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN