105×148: Rozjímání adventní

Každý rok je to stejné, jen letos je to ještě o trochu horší. To přece musí uznat každý, kdo se podívá do mapy prosince – jsou tam tak malá bílá místa, že se na ně nevejde ani kočka, natož pak lev.

 

 

Nevěříte? Tak se podívejte se mnou: tento víkend musí být šicí, protože dlužit deky už druhé Vánoce je prostě nepřijatelné. Úklid sklepa se tedy odkládá na neurčito, i když se mi podařilo nezapomenout objednat potřebné regály a ony už přišly. Eh co, však se složené do sklepa vejdou. Další víkend: chlapečci. Ptakopyskova pozvánka na skleněné betlémy mě nahlodala, ale přece jen, je to tam samá skleněná vitrína.

 

Budu se radši držet původního plánu a pojedeme do terária v Dubči. Tam to bude lepší… mno… JSOU tam sice taky skleněné vitríny, ale budou asi bytelnější než ty na malé skleněné figurky. Určitě budou bytelnější! Následující sobotu jedeme za tchýňkou do Varů a v neděli pojedu na letiště předat Epulce vydražené věci a převzít od ní vánoční překvapení, které jsem si nadělila pod stromeček a které mi laskavě přiveze. (Kdo chce hádat, může. :o) ) No, a další sobotu už chodí Ježíšek!

 

Tím je pro mě vyřešeno cukroví, nevejde se – naštěstí. Totiž, nejdřív jsem se mužně rozhodla, že ho letos nebudu péct, koupím trošku na talířek a hotovo. Pak jsem si slabošsky řekla, že upeču alespoň rohlíčky. Ze dvou, ne! to je málo, ze tří dávek. A kakaové hvězdičky. Ano, ty ze dvou dávek, a rohlíčky radši ze čtyř. Ale vždyť jsem nechtěla péct vůbec! A pak jsem se koukla do kalendáře, a když přišla nabídka od manželky bývalého kolegy, která je vynikající cukrářka, jestli nechci upéct cukroví, byla odpověď nasnadě: ano, a prosím si dvě kila, ať můžu na talířky rozdávat dětem a babičkám.

 

Úklid, úklid, co ale s úklidem? Kam s ním? No asi – nikam. V létě doma pomalu nezůstal kámen na kameni a běžně utřít prach a přejet nábytek leštěnkou, to se zvládne. Dárky se nějak utřepaly samy, protože děti se znovu naučily psát Ježíškovi, dokonce umí posílat i odkazy, v které nebeské sekci se kýžená věc nachází, abych nemusela dlouze bloudit po virtuálnách obchodech.

 

Takže je vyhráno, žádný stres, tralala, můžu si klidně užívat doby adventní. Vlastně ještě ne, nejdřív musím najít vánoční svícínek, kočeny nedají jinak. Prý dokud ho nedám na okno, budou si rozsvěcet světlo na balkóně, ať prý všichni vidí, že i u nás je doba očekávání, že i k nám domů přišel advent.

 

Doufám, že přišel i k vám všem.

 

 

Aktualizováno: 30.11.2011 — 20:45

135 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Diskuze je starší, tak si to sem už dovolím lípnout. A proč dovolím ? Advent je pro mne za trest. Má kancelář je na Staroměstkém náměstí. To by možná mohlo jako vysvětlení stačit. Tak kolem 25 listopadu tam společnost Taiko jako už v tom roce zhruba po patnácté rozestaví stánky a taky stage. Postaví smrk, ten je bohužel už života zbavený a jen tam tak stojí uhastrošen do tun světýlek – letos má na špičce něco jako pravoslavný kříž – prý milión to stojí magistrát…no.Ve stáncích ráno živě vykládají krabicové červené víno – to co pijí bezdomovci za 15 Kč krabice (možná za dvacet) dodají k tomu koření a odpoledne to do sebe dospělí lijí horké a voňavé kvůli atmosféře. Zboží ve stáncích ponechám bez komentáře, ale dvě třetiny je blamáž a výsměch duchu vánoc. Kolem jedné hodiny se rozezvučí aparatura a všechny okenní tabulky. Přijdou děti a jejich úplně moc natěšení rodiče. V trikotech a sukýnkách, úplně promrzlé za většinou zpěvu Michala Davida předvedou taneční kreaci, rodiče si je nafotí…no. Hezké jsou pohádky, mikroporty totiž tříští zvuk a jen velmi málo míst, kde stojíte nemá ozvěnu, či dubl a tak nevíte oč se jedná. Spolehněte se, ale na to, že jak tak stojíte a fascinovaně pozorujete Ježibabu kolem vás krouží mně už známe kapsářské firmy… z okna je poznám bezpečně a někdy mám chuť křičet… POZOR, ale v tom binci by mě nikdo neslyšel. Když večer kolem 7 hodiny odcházím nedokážu se do Kaprovy ulice dostat dřív jak za 15 minut – normálně to trvá minuty 3. Ano Advent je něco co bytostně přes den nesnáším. Večer přijdu domů , zapálím svíčku, udělám si svařáka z Frankovky 2007 z Archlebova a myslím na to jak podpálit Magistrát, protože já Staroměstský náměstí miluju, taky svou práci a dokonce i svou kancelář…

 2. jak je to úžasný, že jsme tady všichni na jedné vlně 🙂 miluju advent, miluju Vánoce pro tu tichou, zjihlou atmosféru, nostalgii a půlnoční v Bsrtolomějském kostele a zpívání na schodech radnice….jasně, mám pořád čím dál víc práce.. ale když z ní jedu, vydechnu a zastavím a jako by se zastavilo i všechno kolem na tu chvilku. advent, to jsou procházky, pohoda, kafíčka a punče s rodinou a stejně naladěnými ( a stejně hodně zaměstnanými) kamarádkami, co si ten čas prostě urvou 😀 a nenecháme si to vzít. okna zrobí Clin a švédská utěrka, vloni to bylo za hodinu hotové. kdyby mrzlo, tak nic, na urologii nic tak dobrého nepodávají, že bych tam musela. domácnost se čtyřmi kočkami ( v tom počtu jedno kočičuně) se stejně uklízí a vytírá pořád, tak co – heslo zní “ vytřená podlaha, utřený prach, čisté záchůdky a odsrstěné židle“ :-)stačí běžný lesk, nemusí býti lesk vysoký :-)hlavně máme adventní věnce, na dveře i na stůl, ale parádní! na stůl jsme ulovili o adventních trhách minulou sobotu, na dveře vyráběla oblíbená květinářka z Hradišťa, ukrutně šikovná! asi ho vyfotím a pošlu odkaz k přávidění :-)cukrovíčko se ovšem peče i nepeče, na hnízda je pořadník. budou nejspíš linecké ( exclusive těstíčko dodává Hradecká pekárna nebo stěžerská cukrárna), rohlíčky a pracny, to nás baví a staré rodinné recepty se nesmějí nechat zahálet. ostatní vyrobí cukrárna v Rohovládově Bělé (16 druhů, to bych doma v životě nepekla) a tento víkend bude koláč k svátku a asi hníííízda vosí. tak všem přejeme za celou smečku překrásný advent takový, jaký má být…(rose)

 3. Milá Vave, vůbec v tom nejsi sama. Podívej se na mě – tento víkend mlaďoši + vnučky ( a protože v neděli odjíždějí dřív, přijedou už zítra DOpoledne, abychom si snad nestěžovali, že si je neužijeme 😉 ). Další celý víkend školení. Zbývá mi jeden jediný siroteček poslední víkend před Vánoci – na pečení, ale péct budu kvůli vnučkám ráda. Takže úklid bude takzvaný povrchový. Jen okna mi budou zářit, ty totiž už tradičně svěřím odborníkům.

  Ještě stíhám i popřát : milá Dede, milá Louk, milá Boxíková a všechny Ivky – všechno nejlepší! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 4. Alex, dík za krásné fotky ze zahájení adventu v Brně, moc mě mrzí, že jsem tříhlavého draka neviděla. Renatě a účastníkům děkuju za aukci a práci, kterou s tím měli! Oslavencům všechno nejlepší a potřebným hodně sil a zdraví přeju!
  Vave, pokud jde o advent, jsem letos nějaká višinutonestíhací, on už fakt je? 😡 .. mytí oken, no většinu jsem stihla během podzimu… na podlaze hromada škamnových papírů, na sedačce a u počítače rovněž… nějaký dárky malým neteřím mám … a synek po mém: letos nestihnu upéct, babička hlídá vnučky, jestli chceš cukroví, je to na tobě… pokud se do toho pustíš, nějaké těsto ti udělám, se usmál, nakoupil víno, sezval kamarády, půjčí si od mámy plechy a formičky… a já jsem vlastně hrozně zvědavá a budu překvapená, jaké letos budeme mít cukroví a děsně se na to těším 😀 …. pro mě už pár let znamenají vánoce: konečně se v tom shonu potkat, dát si spolu alespoň oběd, malej stromeček s prehistorickejma světýlkama, domácí cukroví, který synek miluje a pečenýho kapra … a zbytek neřeším a já vlastně moc doufám, že to tak vydrží! (nod) Všem přeju hezký advent a předvánosční pohodu (wave)

 5. Taky ten adventni cas pojimam vic oddechove nez jeste pred nekolika lety. Akorat stromek musi byt pravy, velky a nazdobeny slamenyma ozdobama. To holt musi bejt. Myti oken v zime – brrr. Pamatuju jedno obzvlaste povedene, kdy pred 11 lety v prosinci umrel muj tata a prijela jsem domu. Mrzlo opravdu moc, a maminka lomila rukama nad tim, jak ma neumyta okna, a co si lidi reknou. No, napadaly mne ruzne odpovedi, ale pravda jaksi jsem si je nechala pro sebe. A tak v tom mrazu ziglim okna na ulici a mistni jezibabska sousedka jde po chodniku a rika, hanicko, to je od vas hezke, ze jste prijela z Ameriky umyt mamince okna. Hodne sebeovladani to vzalo nevylejt babce ten kybl na hlavu. A MMCH, nase maminka ma vetsinou okna pekna – zapojuje vnoucata…

 6. (wave) ROZVERNÍČEK. (wave)

  (*) V jedné židovské obci měli zvyk, že nepohřbí nebožtíka, dokud o něm neřekne někdo něco pěkného. Až jednou oběsili lumpa, násilníka a vraha. Lump visel, ale co s ním? Pohřbít ho chtěli, ale nikdo o něm nic pěkného neřekl a tradici porušit se jim taky nechtělo. Až nakonec rabín našel řešení. Přišel k šibenici, podíval se na oběšeného a řekl:„ Pěkně visí! “ (*)

  (coffee) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny a pamatujte si: „POŘÁDEK SE NEMÁ DĚLAT, ALE UDRŽOVAT!!! (coffee)

 7. Mila Dede a Louk, vsechno nejlepsi k narozeninam, zejmena pohodu, zdravi a usmevno. (h) (rose1) Rovnez tak Ivam.

  1. S dovolením se připojím k blahopřáním k svátkům a narozeninám. (rose1)

   A děkuju za dnešní 105 a celou diskusi, tak si říkám, že nejsem až tak úplně nenormální, když nic nestíhám (rofl)
   (wave)

  2. Přidávám se k blahopřáním narozeninovým i svátkovým + přání spokojeného času adventního

 8. Já si letošní, klidný advent užívám dosytosti. Úklid provádím pouze udržovací, nepeču, nezdobím – protože 17. prosince letíme na vánoce domů, domů, tralala. Já se tak moc těším. S maminkou a Juniorkou, která je, narozdíl ode mě, zaangažovaná na důkladné předvánoční očistě rodinného hnízda 😀 (akční babičkou) upečeme pár kousků cukroví a užijeme si předvánoční týden. Už s Juniorem odškrtáváme dny v kalendáři…..
  A všem oslavenkyním hodně štěstí, zdraví a splnění všech přání (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (^) (d)

 9. O.T. – VYÚČTOVÁNÍ
  Prosím, tentokrát se opravdu podívejte na vyúčtování, resp. zejména na vyúčtování aukce, ať vidíte, jak jste na tom s placením.
  Po méně časté, avšak zaregistrované, návštěvníky Hadů 😉 – viz logo na této stránce (pravý sloupeček) Hadopasi/Neveřejné/Účet, resp. Aukce )

 10. Děkuju všem za milá přání, potěšili jste mě (inlove)
  Oběma našim Ivám známým i těm v ilegalitě (h) přeju všechno nejlepší (f) a Louk (inlove) samozřejmě taky, ale to jsem specifikovala níže (chuckle)

  Pokud jde o mě a advent, tak z něm mám jen těšení na Vánoce a nekonečné přemýšlení o dárcích, jehož výsledky pomalu realizuju 😛 S úklidem to nepřeháním – aby mi v domácnosti, obsahující dva velké a v tuto část roku většinou zablácené psy a stále topící kamna v jídelně, vydržel, musela bych ten generální udělat den před Štědrým dnem. A v ten den mívám jinou práci, takže normální úklid musí stačit. Pečení cukroví je moje odvěká bolest – pořádně to neumím a nerada to dělám, takže pro atmosféru většinou s Markem upečeme rohlíčky a pracky (těsto netřeba válet 🙂 ) a zbytek nakoupím. Nehodlám to přehánět, protože jediný člen rodiny, kdo má na cukroví pořád chuť jsem já, a já ho vážně nepotřebuju (blush)

 11. Krásné narozeniny všem střelkyním, co milují zvížata. Posílám malou písňovoi gratulaci.
  Užijte si dnešní večer a buďte hodně zdrávé ať se Vám splní i ta nejtajnější přání. (h) (rose1) (d)

  http://youtu.be/u_G6VJitToc

 12. V posledních dnech mi děěěsně pomalu otevíral Zvířetník, dneska už je to o trochu lepší, ale furt pomalé.

  Už několik let pečeme a zdobíme u mě s českou kamarádkou perníčky, asi před třemi roky se přidala další Češka a letos přijde ještě jedna navíc. Protože těsto zadělávám já, letos jsem zase jednu várku přidala a už mám zaděláno z 16 vajec. Ale moc se na to všechny těšíme, je to bezva strávený den. Já jim pak každé navíc dávám “vejsluškou” vánočku a můj žitný chleba (zde pro všechn chybějící dobrota). Takže chleba peču do zásoby a nakrájený mám v mrazáku, aby si hned odneslý, vánočky dopeču později a dávám zabalené v široké červené mašli. A děvčata mi za to zase darují jejich výborné cukroví, takže já už ostatnímu pečení moc nedám. Upeču si dva nebo tři druhy menších várek, podle toho na co ten rok dostanu chuť(choti chutná všechno). Letos to byly pracny, ty už jsem nedělala léta a najednou se mi po nich zastesklo. A povedly se, jsou krásně křehoučké. Moje teta na venkově je dělala ze sádla s rozemletými škvarky. Škvarky jsem jako holka nikdy neměla ráda, ale v těch pracnách mi moc chutnaly. (teď už mi škvarky chutnají, musí ale být hodně vypečené, křupavé a tedy nemastné).

  Minulý týden tu bylo vedro, ale zavála k nám studená fronta a dneska jsme se probudili do -3 a příroda je pod bílou jinovatkou. Ale je blankytně modro , sluníčko a o víkendu mají být zase teploty k 20, tak ještě s topením v krbu počkáme.

  Kvůli nejistotě připojení raději vše shrnu do jednoho

  Dede, Louk a ostatní oslavenkyně VŠECHNO NEJLEPŠI (d) (^)

  Zano opakuji přání brzkého vyléčení.

  Jenny, Aje posílám pohlazení a těším, se, že nám ji někdy foto-představíš.

  Veranko, mini-curkovíčko mám moc ráda, ale nikdy se mi ho nedařilo vyrobit. Je to děsně pracné – tak obdivuji těch ostatních.

  Vave posílala jsem mail s prosbou o adresu.

  A snad tohle odešlu v pořádku.

 13. Šišmarja,tu je dnes oslávencov!!Pridávam sa aj ja s prianím všetkeho najlepšieho.Mám hroznú chuť napísať našu rodinnú detskú básničku k sviatkom-ale neurobím to,smiali by ste sa mi./Pozor v smiali nie je chyba- u nás v min.čase len mäkké i/
  čítam starostlivo,len mám nejaké drobné zadrhely v práci nestačím písať.Ale predvianočné upratovanie mi nedá.Ja som „staromilec“Cele detstvo som zurila nad upratovaníém a zhonom a robím to tiež.Milujem vôňu Diavy a iných práškov,čistučké okná,voňavé zaclony/tento mesiac chodím fajčiť pred dvere/ozdoby na stoloch,oknách vôňu ihličia,škorice vanilky,návštevy príbuzných-i tých hnusných,a cukroví to si dávam piecť-musí byť najmenej 12 druhov a drobučké drobučké-maďari hovoria len také biďoky a punčový rez-ten robím ja a výborný.Väčšinou to rozdám.A to čakanie-čo mi ten Ježiško donesie….

 14. Já věděla, na koho se obrátit (nod) – milí Zvířetníci nikdy nezklamou. (h) Děkuju vám všem za bezvadné, veselé či trochu nostalgické, ale hlavně povzbuzující příspěvky a přeju vám krásný advent. (h)

 15. Vavísku, jsi mi připomněla mojí el. korespondenci, kterou jsme se loni častovaly s kámoškama. Tak jsem kus jednoho svého emailu okopíruju, protože pasuje k tématu jak zadel na hérnec.

  Jen si říkám, proč ještě mít ty ambice, jako jsou umytý okna, nazdobený byt, upečené cukroví a větve v truhlíkách?
  Já to dávno vzdala a tudíž se mě předvánoční shon vlastně netýká. Hned napíšu důvody… Tak začnu u těch oken. V zimě je v podstatě pořád tma. Vyplatí se vůbec, kvůli těm pár hodinám, kdy je venku světlo ta okna vůbec mejt? A kromě toho, stejně buď leje,
  nebo sněží a koukat do zimní vánice, přes špinavý okna je v postatě to samé, jako koukat do ní přes okna čistý. Schválně, navrhuju si to vyzkoušet. Tudíš jsem zredukovala okna na mytí
  jednou ročně a to na jaře, kdy občas i vyleze sluníčko a člověk má pocit, že přes umytý okna se na něj líp kouká.
  Pečení cukroví je u nás doma k ničemu. Niels to nejí, protože je to sladký. Sebíkovi je to zatím buřt a stejně bychom mu žádný nedali, protože je to sladký a já bych to jíst neměla, protože jsem tlustá. U mámy vyreklamuju její výdobytky, ty dám na misku, kterou budu mít přes den na stole, večer dám pod folii do lednice, a takhle to tu budu recyklovat, aby jako bylo cukroví na stole. V lednu mumifikované cukroví vezmu a vyhodím, nebo nasypu
  ptákům do krmítka (které sic ještě nemáme ale hodlám ho pořídit).
  Větve v truhlíkách na terase – no, to bych ale nejdřív z těch truhlíků musela vytahat trosky keříčkových rajčat, které už tam na mě smutně hleděly celý podzim. Dokonce i s pár rajčátky, která postupem česu zmrzla. Naštěstí to za mě vyřešilo počasí, všechno je pěkně pod sněhem a truhlíky nejsou pod tou půlmetrovou dunou, která se nám utvořila přímo před dveřema na terasu, ani vidět. Tudíž, i kdyby tam byly naaranžované větve, bylo by to k ničemu, ven nekouká vůbec nic a já bych si akorát rvala vlasy ze zbytečné práce a ještě si dělala starosti, jak to bude vypad, až všechno odtaje. Řekla bych, že po odtání v podstatě nebude poznat, jestli to byly ty větve, nebo rajčata…
  No a nazdobený byt, to je taky kapitola. Už dva dny se mi válí ve vaně – ještě, že koupelny máme dvě, jmelí, které jsem chtěla pověsit do oken. Hm. Zatím jsem se k tomu nějak nedopracovala, o adventním věnci nemluvě. Teď jsem byla vyndat jmelí z vany a zjistila , že se do vany zažrala ta blbá zlatěnka, kterou je jmelí oblemcáno, aby jako bylo sváteční vánoční. Takže poučení pro příště, jmelí až do pověšní na určené místo, nechat válet pod sněhem na terase… Tj. do ledna, pak vzít a vyhodit.

  Když to po sobě po roce čtu, musím zrekapitulovat: krmítko bylo zakoupeno a trosky rajčat odklizeny už v půlce listopadu. Takže k posunu došlo. Jo a pak jsme ještě s kámoškou probíraly ty z nás, které na Vánoce jsou tak akční, že mají napečeno, navařeno a i uklizeno. Já mínila, že by je měly zavírat do Zoo a ukazovat jako vzácný druh, kamarádka byla milintantnější a prohlásila, že někoho takového by měly upalovat na hranici…

   1. Já taky (clap) .
    A jsi taky odpovědí na otázku, kterou kladla EvaŽ. Fakt to jde i bez zubů 😀 😉
    Jak dopadla vánočně vyzdobená vana?

    1. No jo, vana. Vzala jsem tu zlatěnku pískem a co zbylo, nehtem 😀

     Letos jsem na to ale vyzrála. Odjíždím zítra na dámskou jízdu do Mnichova. Jedu se ségrou a kamarádkou, užijeme trhy, nakoupíme dary. A nejlepší na tom je, že bez chlapů a bez dětí!!! Sice jen do soboty, ale jak já se na to už měsíc těším. Děsně si to totiž zasloužím (happy)

     1. Určitě si to zasloužíš, zvlášť za přístup k předvánočnímu shonu, ten mě nadchl. Krásně si to užij!

     2. Bodejť že zasloužíš (y) . A vůbec se nedivím, že se těšíš. Tak ať tam máte hezky (sun)

  1. Šmarjá, měli, měli, měli upalovat na hranici.
   Kaju se, sypu popel na hlavu, za sebe i před sebe.

  2. Na tento systém jsem najela už před pár lety a konečně vidím i ty pohádky! (clap) (y) (y)

   Možná se pro mě letos vrátí kouzlo vánoc s Natálkou u stromečku. Dostane kuchyňku, tak jsem zvědavá, jak s dárkem uspěju… (wasntme)

  3. S přístupem k mytí oken naprosto souhlasím. Úklid má být jarní, neb se při něm obvykle nenastydne, mýt teď okna je nerozum. A štvát se, aby bylo všechno perfektní je ještě větší nerozum, raději nedokonale, ale v pohodě.

   a propó:
   Jak získat pomocí vody světlo?
   ???
   Stačí umýt okna.

 16. O.T. – já jsem takovej chudák 😛
  Ráno jsem začala tím, že jsem dvakrát rozsypala po kuchyni čaj (sypanej, jednou za sucha, podruhý už spařenej), pak jsem čajový vajíčko od další várky nebyla schopná otevřít a, když konečně asi po dvou hodinách povolilo, tak se čaj co – správně : vysypal (devil) .
  Leč nedosti na tom. Z čeho se fakt nevymluvím, je vyúčtování, tam zub nevadí. Tak jsem si vytiskla Renatinu tabulku z aukce…samože vyšla na šířku na dva papíry tak, že částky jsou na jednom archu a jména na druhým. Když jsem tabulku zúžila, tak bestie přestala tisknout (punch) .
  No, čtverečkovanej papír jsem už našla…

  1. A tužku máš? Nebo Ti ji vzala Vilma? (chuckle)
   (Ne, já se fakt nesměju bližnímu svému, notabene nemocnému. (blush) )

     1. Tady:
      TRACHTA: Konečně něco podstatnějšího! Jistě jste si to zapsal.
      HLAVÁČEK: Nezapsal, pane inspektore. Ona mi Vilma vzala tužku.
      TRACHTA: Ona vám vzala tužku!
      HLAVÁČEK: Hodila si ji do výstřihu.
      TRACHTA: A co ještě říkala?
      HLAVÁČEK: Říkala: Hledej, šmudlo.

   1. Teď si musím něco ujasnit. Tak Vilma bere tužku a Nora sirky? Jo, je to tak a ne naopak. „Noro, vezmi sirky, taložíme požááár“ pravil Čochtan 😉

   1. Děkuju (blush) .
    Já mám doma Office 2007 a neumím to s ním… (a taky jsem si ani nevšimla, že je to blbý).

    V nějaký historicky nepříliš vzdálený budoucnosti to dám na Hady – včetně přehledu, jak vypadá placení za aukci.

 17. Vánoce mám docela ráda a adventní čas také (h) … jelikož nešílím s nákupama, cukroví napečeme s dcerou a uděláme si z toho příjemný čas a nepěstuju žádný vánoční úklid, prožívám je v pohodě, i když ta dychtivá atmosféra, kterou jsem cítila jako dítě, už se asi nikdy nevrátí (no, uvidím, až případně přijde další generace )

  přiznávám, že s dárky jsem dost často bezradná, ale zase svým způsobem to má něco do sebe, protože je nedávám jen tak, pro dárek jako takový, jako nějakou formální „povinnost“, tak dost o každém tom člověku přemýšlím – jaký je, co má rád, co by ho mohlo potěšit… není to marné, i když samozřejmě o to těžší (sun)

  sama dárky dostávám ráda, kus kouzla a těšení je v tom stále a pokud je to něco, co zůstane (ne že se to třeba sežere, že 😀 ), tak po celou dobu používání mě občas napadne vzpomenout si na toho člověka, od kterého jsem tu věc dostala… letos mám třeba takový stolní kalendář, koupila jsem si o pár dnů dříve už sama, ale bez váhání jsem ho vyměnila za ten darovaný a je se mnou každý den (si do něj píšu poznámky), no a denně snad ne, ale opravdu se mi to vždy občasmo připomene, dárkyně… a totéž platí i o dalších 8)

  no a bez nějakých těch „propriet“ to pro mě nejsou opravdové svátky, takže např. teď už mi to tu zdobí krásný adventní věnec od Bláži (h) , a později bez – třeba maličkého – stromečku si Vánoce vůbec neumím představit a rozsvěcuju si pak na něm světýlka a tichounce si jen tak sedím, hledím do těch světýlek a je mi fajn… a zrovna jsem si vzpomněla, že jsem se začátkem adventu zapomněla vyměnit ozdobu na dveřích, takže ještě dnes určitě vše vánoční vyhrabu, potěším se tím a „chybu“ napravím… Vave, neříkalas náhodou, že kvůli kočičkám žádná světýlka mít nemůžeš? no vidíš a teď „musím najít vánoční svícínek, kočeny nedají jinak“ (chuckle)

  no a je to příležitost setkat se s rodinou, přáteli… jasně, pokud to člověk udělá jen na Vánoce, z nějaké povinnosti, je to blbost a vcelku ošklivá formalita… já se s přáteli stýkám pravidelně nepravidelně celý rok, ale o Vánocích je to něčím zvláštní… možná jsem cíťa nebo sentimentální, ale takhle to cítím a vnímám (h)

  no, nějak se mi z toho stala spíše vánoční úvaha – ale on ten advent prostě už je takový předvánoční… děkuji Vave za to povídaní, které vyvolalo zamyšlení se(h)

 18. Tak toto téma jsme si prokonzultovali s Alex.
  Proč se honit s úklidem, když se vlastně uklízí furt?
  Proč péct kvanta cukroví, když stejně skončí většina v mražáku a jí se to ještě o velikonocích ?
  Vždyť je tu tolik věcí, co stojí za vidění, přečtení, prokecání s přáteli, a jsou tady naši zvířecí kamarádi, kterým je nutno se řádně věnovat, tak se jeden může na ten pracovní shon může vykašlat.
  Vánoce, to je rodina u jednoho stolu, zpívání koled při svíčkách, posezení u sklenky nebo i dvou dobrého vína, společné vycházky s Ginou a vánoční koncerty pod vánočním stromem na náměstí. (h)

 19. Tady v Norsku je vygruntovaný dům spojen s vůní zeleného mýdla. Tedy hlavně v dřívějších časech. Ted už se také používají ty chemické serepetičky, ale hlavně – už se s velkým úklidem naštěstí tolik nehysteričí. Leč dům, provoněný lehkou vůní zeleného mýdla, to jsou přece vánoce! A ke svíčkám, pomerančím s napíchaným hřebíčkovým kořením, k vůni jehličí a vůbec… to přece patří! A tak zpátky k zelenému mýdlu. Aby ty vánoce byly jak mají být aniž by paní domu padla na štedrý den na hubu, vezme paní misku, naplní trochou tekutého zeleného mýdla, položí na skryté místo a tchýně s rozšířeným chřípím může vejít.
  Myslím, že to je rozumná inovace. Ještě kdyby tak šla nasprejovat vůně cukroví. Pečivíčka, jak říkal tatínek.

 20. Co k tomu dodat. No, snad jen UAAAAAAA!!!! To je tak asi vyjádření mých emocí, když si vzpomenu na Vánoce. Je mi z toho špatně. Ale dárky pro děti máme. Teda kromě Rysinky, ale nevim, jestli jí něco dávat budem, ona zatím nic nepotřebuje a zbytečnosti dostane od zbytku rodiny. Chjo. A aby toho nebylo málo, tak nám jí 21. budou očkovat. Rysík tenkrát druhou dávku snášel nejhůř, tak to se máme na co těšit. To abych štědrovečerní večeři připravila a zamrazila už před tím. Vánočku upeče Rysík, on hrozně rád peče. No dobrá, musím s ním, ale tak vyženem tatínka s Rysinkou na mráz. Úklid? Co to je? Posbíráme hračky z podlahy a přetřem jí. Stromek snad ozdobí MLP. Ale mám adventní věnec! Vlastnoruční. A jeden jsem udělala pro mou milionovou tchýni. Péct chci a s Rysíkem je to zábava, ale co s tou malou, to teda nevim. Když jí na pečení šoupnu do šátku, tak mi upadnou záda. No snad to nějak zvládnem.
  Vave, moc mě mrzí, že to včera bylo v takovém fofru. Ale ono to tak nějak jinak nešlo. Seš moc hodná, žes mi kalendář pohlídala a našla si čas ho v téhle hektické době předat.
  Já mám ráda Vánoce, ale tak od večeře dál. To před tím je strašný.
  Diskusi si možná přečtu dodatečně (Jo a někdo dluží deky rok, někdo dluží víc jak rok polštářky a do vánoc už nebudou, možná se mezi svátky povede prodat děti nějaké babičce a pak to ušiju. Strašně se na to těším.)

  1. Musím dodat, že to s úklidem nepřeháníme, ale mám prostě z domova zažitou hrůzu z předvánočního stresu. Navíc neumím zvládat ani ten běžný úklid, co mají normální rodiny jednou za týden, maximálně za dva. A ktomu večeři a zabalené dárky a výzdobu a do toho dvě děti. A co hůř před Vánoci babičky méně hlídají!

 21. …..Doufám, že přišel i k vám všem…..

  přišel, přišel (inlove) (dance) (clap) a pilně vyhlížíme. Nicméně máš pravdu Vave – čas se nějak jako nepřiměřeně svrknul. asi. nebo tak nějak. Páč bych potřebovala víc, víc předjéžiškovskejch víkendů, abych mohla stihnout víc navštěvování se a víc věcí adventních. Dárečky už skorem nějaký jsou (letos strašně pozdě!!), výzdoba už je, svíčky hoří (občas nejen svíčky 😀 😀 😀 , ale na to je moje okolí už zvyklé, že občas blafne tu purpura, tu chňapky, tu těsto, tu rychlovarná konvice postavená na plotýnku v šestém stupni ohnivosti……. 😀 😀 ), cukroví už jen dozdobit, atakže jakoby hotovo ale…. ten čaaaaaaaas mi přece jen chybí.

  Díky Vave za adventní stopětku (y)

 22. Milé Ivy – vše nejlepší k svátku (rose1)
  Milá Dede hodně zdraví, spokojenosti a ať Tě neopouští elán. (f) (f) (f)
  Dalším oslavencům všecno nej! (^) (d) (rose1)

  1. já se s dovolením / bez dovolení přílípnu k Asteris

   PŘEJU DEDE HODNĚ ZDRAVÍ, ŠTĚSTÍ A POHODIČKY. (f) (^)

   a IVÁM FŠECKO NEJ KU SVÁTKU (rose1)

  2. milá Dede naše kapitánko (h) , milá Louk háčkující 😀 (h) , milé Ivy, Ivky a Boxíkové (h) , vám všem vše nej nej nej, ať se daří a plní se vám tajná přání (y) (hug) (h) (f)

   a mně začali chodit smajlíci, hurááááá (clap) (IE8)

   1. Ale že je to hezký, jak se nám ta Louk tak nějak usadila a uhospodyňkovatěla (chuckle) (clap) 😉

 23. Milá Vave, shodou okolností jsme minulý víkend malovaly kuchyň a do toho ještě budujeme bydlík pro bráchu (teda já to organizuju, ach jo). Takže teď neplánuju dalšího nic, okna až na jaře, jako každý týden před Štědrým dnem vyluxujeme, utřeme prach a bude to. Dneska jdeme na koncert, zítra na vernisáž, v neděli chceme na trhy na svařáčka, pak budou zase nějaké adventní koncerty, kdo ví, jestli vybyde čas na víc jak tři druhy cukroví…

  Takže milé dámy, opravdu si nedělejte žádné vrásky, alébrž si udělejte nějakou drobnou radost.

  1. Milá Kim, to je to správné pojetí adventního času, koncert, zamyšlení a hned po něm svařáček. My jedeme v sobotu do Valaškých Klobouk se vánočně naladit, tedy já, přednosta se uvolil zůstat (rád) se zvížaty. Pozdrav za mne maminku. (h)

 24. Nejsem,bohužel, viktoriánská kastelánka upravená v černobílém úboru s prachovým ovívátkem a na rukou rukavičkybílé jak padlý sníh. Zametu,vytřu,zapálím svíčku, otřu,napeču pracičky a rohlíčky z jedné nebo dvou,či třech dávek, ale jen možná.Aby zavonělo.Zapálím svíčku.Vyzdobím stůl. Na okně utřu ďobánky od košišek a mírně povytáhnu žaluzie.Zapálím svíčku. Nebudu, nebudu, nebudu nutit přednostu aby něco dělal, na to nemám nervíka, tím pádem budu mít dobrou náladu.Budu pálit svíčky.
  Ája už pochopila pravidla venčení, jen nosíme více sáčků.Zítra půjdeme na velkou procházku k rybníku a vyzkoušíme zda můžeme běhat na volno, všichni (rofl). Zatím je klid po pěšině a postupujeme dle došlých rad. My už teda Ježíška máme. (h)
  Čita chodí kolem Áji jakoby se nechumelilo, Miuška ještě neslezla z patra. Stres byl velký, dnes už se Čita i najedla.
  Mávám Vave a všem ,co neuklízí uklizené.
  Přeji všem rychlým motorovým myším, krásný advent,mně už motor doklepává. (rofl)

  1. Teda Jenny, takhle si doklepávající motor nepředstavuju 😉 Jsi pro mne vzorem akční (*) Byly časy, kdy jsem se řítila prostorem a zastavila se až u večeře 24.12. Dělala jsem cukroví jako dárek. Pro okruh nepečících přátel. Pekla jsem po nocích a plížila se do postele (na chvilku) ve 4 ráno. Posledn roky mám domluvený bártrový obchod. Já udělám stříkané čajové z kila mouky a kokosky. Dvě dávky jdou k neteři, dvě k dceři. A na oplátku dostanu od nich na JEDEN talíř jejich cukroví. A vymalováno. 😛 Jen mám kapku výčitky svědomí, že se flákám. (sun)

   1. Zdenóóó, já se flákám s chutí a ráda. Ovšem i při tom něco dělám, zejména oblíbenou mojí činností je chytání lelků. To mně fakt baví. Vánoce jistí Diava, nekonečně lahodící úklidovým dozorcům.
    Na zdejší šikulky „speedy gonzáles“, nemám nárok.
    (rofl)

 25. Milé Zviřetnice,vy jste tu všechny tak vzácně normální! To je tak útěšný! Můj úklidový advent spočívá již drahně let pouze v nadiavování nábytku (vůně diavy je pro mě vůně Vánoc, podobně jako mandarinky), co jsou děti velké cukroví nepeču, skrz okna je furt vidět, tak co bych tam zase lezla, odchlupování podlah, křesel a postelí provádím průběžně, takže předvánoční bílá místa zaplním návštěvami vdov a sirotků 🙂 a v klidu se budu se těšit na Jéžíška.

 26. Ještě jsem si to honem ověřovala (na loňském 1. prosinci), ale víte, co je novýho?
  Dnes mají narozeniny Dede (inlove) a Louk (inlove) . Svátek má Boxíková (inlove) .
  Teda děvčata, když jste se tak pěkně nahromadily, tak vám všem přeju všecko, co si přejete, a ještě trochu víc. Nebo aspoň kousek 😉
  (rose1) (^) (rose1) (d) (rose1)

  1. Ano, ano, další Střelci – mimochodem, vynikající znamení (wave) ! Takže hodně štěstí do dalších let a Boxíkové ještě hodně svátků (rose1) .

  2. A ještě asi Iva od choďáků, všechno nej nej nej spolustřelenci ! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  3. Nojo! Zdá se, že bílá místa z kalendáře se přestěhovala do mé hlavy. (fubar)

   Milá Dede (inlove) a milá Louk (inlove) , které otvíráte přebohatý měsíc prasinec, přeju vám všechno nejlepší, hlavně hodně světla, pohody a zdraví.
   (h) (f) (sun) (f) (h)

   1. Ano Dede a Louk, všechno nejlepší k prvnímu prasinci (dobrý, Vave) vám též přeju a taktéž dalším oslavencům. (rose1)

   2. dyk si tvrdila, že bílá místa v kalendáři nemáš?! Tak jsk se mohla přestěhovat? (shake)
    Jinak všem oslavencům dnešním včerejším a ostatním přeji hlavně to dobré (a toho horšího jen pomálu, a krátkodobě aby měli(y) s čím srovnávat a neztratili(y) smysl pro proporce)

    1. No právě, Evi (inlove) – PROTO nemám bílá místa v kalendáři, protože se přestěhovala do hlavy. (chuckle)

  4. Tentokrát výjimečně, tudíž přeju všem dnešním i včerejší Janě Ba štěstí, zdraví, dlouhá léta. (rose1)

  5. Jů, to je úroda 🙂 Tak Dede, (rose1) Louk, (rose1) a všechny Ivy, Ivky a Boxíkové (rose1) (rose1) (rose1) opravdu ze srdce všechno nejlepší. Zdraví, lásku, peníze a smích. (sun)

  6. Uff, pro samé ruční práce poslední dobou nestíhám… 😛

   Díky všem za přání! (sun)

   Přidávám se s gratulací spoluoslavenkyním – všechno nej, milá Dede (inlove) a Ivko (inlove) . A norská Jani dodatečně samozřejmě taky (inlove) . Hlavně zdraví, aspoň kousek štěstí a dobré lidi kolkolem (sun) .

   Dnešní den mají výročí svatby Veram s Milanem… (h)

   1. Jako bych Tě viděla, Ty prostě nezklameš. Tak prosím Tě nech na chvilku toho háčkování (whew) a třeba pro změnu něco ušij. (chuckle)
    Milá Louk hodně zdraví, štěstí, spokojenosti a radosti ze života. Ať Tě neopustí humor (to je přání poněkud sobecké)! (f) (f) (f)

    1. Milá Louk (inlove) , pod Asteris se připojím, protože bych to neřekla lépe (rofl)
     Tvůj smysl pro humor je sice dost třaskavý a nevyzpytatelný, ale zatraceně by nám chyběl, takže doufám, že se z něj budeme těšit i nadále (angel) (Teď jsem zvědavá, odkud to přiletí 😛 )

     1. Chi, že by další výzva? (wasntme)

      Děkuju! (happy)

      A ještě jednou – díky všem! Za milá přání tu i v mailech a sms, za rozkvetlou větvičku a tak vůbec… (h)

  7. Dnes jsem to vyjímečně stihla, tak všem oslavencům (dnešním, minulým i budoucím) přeju hodně zdravíčka a pohody. (h) (rose1)

  8. Milé oslavenkyně, všechno nejlepší, štěstí, zdraví, dlouhá léta,žááádný předvánoční kalup, ale klídek, pokoj, zamyšlení, setkání s rodinou a přáteli při dobrém vínku, a tak podobně (h) (rose1)

  9. Připojuji se s přáním všeho nejvíc nejlepšího k narozeninám a svátku! (h) (inlove) (sun) (f) 🙂

  10. Šmankote, tady je dnes oslavenců, že bychom si mohli pronajmout na mejdžus sokolovnu. Tak záhon kytek, kupu zdraví a desítky poslušných tlapiček přeju! (f) (f) (f)

  11. Milí drazí oslavovaní! Ač nestíhám a pouze prolétam, dlouhé řady kytiček a srdíček jsem si nemohl nevšimnout.
   Přeji všem štěstí a zdraví a lásku a… a taky všechno, co si Vy všichni v koutku duše přejete! (h) (rose1) (d) (^) (cash) (h)

 27. Vážené dámy, na mne si nepřijdete.Já nemám uděláno absolutně nic. jak synek nahlásil, že se odstěhovává, tak jsem z toho byla tak tumpachová, že mi až asi za měsíc došlo, že jako nějaký vánoce…
  Takže: dárky – no, Franta si zařídil knížky pod stromeček, to je dobrý. Synek tuhle něco vykládal (jistěžeže po chatu (smirk) ) o nějakejch sluchátkách, to si prý oběhne sám. Taky dobrý. Oba nahánějí mne (potřebovali by, abych si něco koupila a oni mi to vydrápli 😛 ). Tak to nemám.
  Píct – jsem už loni nepekla. Jsem v takovým tom období, kdy mě to nebaví. Teda štrůdl (-y) bude (-ou) .
  Úklid – ještě chvíli mám zakázáno takový věci dělat (clap) . Že by ten děsnej zub měl i nějaký výhody? :O
  Takže jen co budu smět ven, hodlám se trochu projít po vánočních trzích, zajedeme do Berouna – tam prej jsou hezký, pak půjdeme k nám na Starobohnický těšení, to bejvá příjemný a tak (nod) .
  Vave, spokojená (blush) ?

  1. Jasně, milá Zano (inlove) ! Píšu Ti jedničku s (*)
   Eh, ty zuby někdy přece jen mají své světlé stránky. Kdysi mi kolem Mikuláše dělali resekci předních zubů. Taky jsem skončila na ATB, docela jsem zhubla (takže o Vánocích jsem se jen srovnala na normální váhu), okna mi byla odpuštěna a cukroví věnováno. – Sakra, že by tohle byl ten správný recept na předvánoční pohodu? (chuckle) (whew)

 28. No,já když to vezmu vzpomínkově,tak advent byl vždycky pro mně mrtvičný,vzhledem k tomu,že jsem pracovala na poště a dle uvážení paní vedoucí jsme chodili do práce někdy i na Štědrý den dopoledne.Tehdy jsem úklid dělala v listopadu,ale stejně jsem uklízela celou noc před svátky,neboť kluci od listopadu stačili (kromě oken) uvést byt do původního bince.Cukroví jsem pekla o víkendech v noci.To všechno jsem musela udělat,neboť o svátcích chodily příbuzenské návštěvy (vesměs vzorné hospodyně) a taky zvědavé sousedky…

 29. já se letos dokopala s úklidem už v listopadu. Co jsem stačila,to jsem stačila. A tím končím, nejsem otrok svého bytu.

  Péct jsem začala minulý víkend perníky a budu plynule pokračovat do vánoc. Ovšem více než 5 druhů to milé dámy nebude ani náhodou. Od té doby co jsem babičkou mě zase po letech péct baví.

  Dárky mám už vymyšlené od září a nakoupené jsou uložené ve skříni. Už je budu pomaloučku balit.

  Advent si užívám. Dnes jdeme u nás v Plzni na náměstí na trhy. A v sobotu jedu už po 7 do Norimberka. Tam si to s manželem vyloženě užíváme. Hm svařáček, klobásky, perníčky.

  Míša

 30. Tak já, milá Vave, jsem už dál, už mě ani nenapadne, že bych něco MĚLA stíhat. Uklízím lehce po vánocích, podle potřeby. Cukroví nepeču už pár let, protože jsem toho nakonec většinu musela s prominutím sežrat sama a to je to poslední, co potřebuju. Upeču štrúdl a vánočky, ty se snědí. Taky jsem bývala mladá a pitomá (teď už jsem jenom pitomá) a mohla se strhnout při všech těch přípravách, pekla po nocích a podobně. Ale jde to i bez toho, jde

 31. Když jsem byla mladá, pitomá a těhotná skoronovomanželka, myslela jsem, že pokud není na Vánoce vše přímo aseptické, nejsou to Vánoce.Po tom, co jsem pár hodin ležela zašprajclá pod skříní a čekala, až dorazí Bimbo z práce, mne to nadšení trochu přešlo. Po třiceti letech vím, že se uklízí když je potřeba a né na povel Vánoce, eventuelně Velikonoce. Něco málo cukroví upeču a budu se snažit ho co nejvíc rozdat. Dárek jsme si chtěli nadělit nový PC, ale již jsme ho 2x reklamovali a tak asi nebude. Kola pro vnučky jsou připravená a drobnosti pro ostatní též.
  Nejsem věřící a tak pro mne advent není nijak mimořádná doba. Navíc rok od roku mne hysterie okolo svátků znechucuje více a více. A tak se těším na Štědrý den protože se v Kouřimi sejdeme s kamarády zvoníky na zvonění na půlnoční a potom nepojedeme k nám na grog ale půjdeme u nás na půlnoční a paní farářka bude mluvit spíše k nám nevěřícím. Bohužel letos nebude vánoční varhanní koncert, protože loni varhanice málem zmrzla….

 32. Hm, asi dopadnu podobně. Chtěla jsme mejt okna, ale udělal s ehnusný počas. Uroložka, co ke mne chodí na anglinu, přísně řekla: „Ne abyste lezla po oknech, nebo mi skončíte v ordinaci, jako ty davy ženskejch, co mají sice umytý okna, ale taky zánět ledvin.“ Tudíž mám lékařsky potvrzeno, že to do jara vydrží. Cukroví bude, to bych nezdůvodnila, ale zřejmě s ještě větším podílem dětské práce než obvykle. Měli jsme mít vyměněnou dlažbu na chodbách, ale místo toho má tchýně nový byt a můj drahý stále jezdí k ní jí ho spravovat, dohlížet na řemeslníky a nakupovat materiál. Doufám, že příští víkend se přestěhuje a mému muži bude umožněno mít Vánoce (i když u jeho matky si nejsem jistá ničím). Úklid zřejmě proběhne povrchově, žádný hloubkový generální úklidy pořádat nebudu. Ale dárky už mám skoro všechny 🙂

 33. No, taky jedna, která nestíhá (inlove) . Vave, tys můj člověk. Jinak bych mohla mít mindráky… I když – já i ta vnoučata stíhám jen dálkově (přijedou i s rodiči, nají se, udělají blázinec a zmizí). Ale ty zase nemusíš škubat bažanty (následek toho, že dopřáváme psům hony – na jedné straně je v mrazáku chutná zvěřina, na druhé práce, i když se zlepšujeme – 3 kusy od odvázání provázku po zaklapnutí mrazáku už netrvají ani 3/4 hodiny).
  Upéci něco budu muset, to by byla vzpoura. Úklid… no měli jsme vymalovat verandu po výměně oken, v říjnu, ale už je na to zima, na jaře to půjde také a bude to po štěňatech… tak úklid tolik neřeším. Ovšem nemám na tvé nadherné piškvorkové výtvory, taže ty mindráky… no asi bych si je zasloužila.
  Bez vrásek stejně nebudu (přírodu neoblafneš) a Xerxovou s jejím údernickým přístupem k práci už dávno neřeším. Z takových by se jedna zbláznila a zahrabala aspoň metr pod zem 😛 Tu může člověk tiše obdivovat, ale nesmí se chtít rovnat.

  1. Evi, včera jsem si náhodou zase přečetla Mlsotník kde píšeš o úpravě zvěřiny. Já vzhledem k tomu, že jsem zdědila odpor k mokrému peří jsem vylepčila postup přípravy: jednoduše ptáka stáhnu, kachnu, bažanta apod a kůži nahradím omotáním do slaniny. Pták se nevysuší a já se při škubání nepozvracím

  2. Evo, prosím tě, nemáš nějakou tajnou fintu nebo nehodláš pořádat lekce ve škubání bažantů? Já je taky dostávám,protože v okolí to jí jenom málo lidí (!!), takže bývají putovní, až skončí u mě. Ale ani s pomocí kleteb se nedostanu pod půl hodiny/kus. A to za předpokladu, že není moc rozstřílenej.
   A zvěřina se nepaří, tudíž škube nasucho, právě proto je to takovej porod.

   1. Mrtvý peří je mokrý, to mi nikdo nevymluví, prostě na to nešáhnu. Navíc ta kůže není nic moc – prostě když se ke mě pernatá dostane, Bimbo ji stáhne, já jí nahradím kůžičku, spokojení jsme všichni a kachýnka s červeným zelím nebo bažantíček se nikdy nepřejí.

   2. Většinu peří strhám i s kůží. Je možné i stahovat celý kus, je to jednodušší a kůže se nahradí slaninou (a stejně peču pod poklicí, aby se to nevysušilo). Prostě se s tím nepářu, co jde uškubnout oškubu, co jde s kůží stáhnu. Křídla a hlavu ustřihnu rovnou, s tím se neškubu vůbec, krk stahuji (zbytky dostanou psi). Ideálně se to dělá na verandě, kde je dlažba a zbytky peří se vyluxují. Ale hlavně je to otázka praxe. Když to děláš i 2x týdně… (nebo jsme pomáhali známým a ve 4 osobách udělali asi 10 kusů), tak se trochu naučíš. Dokonce vybírám pro psy vnitřnosti (játra, žaludek, srdce), holky si to zaslouží.
    Co považuji za důležité, vykuchat co nejdříve. Pokud se „vyvěšuje“ bažant s peřím, měl by být vykuchaný, jinak od vnitřností nasmrádne. Já zvěřinu zpracuji do druhého dne a nechávám dozrát až zpracovanou, ne v peří.

    1. Já se s tím tedy dost mažu, nám ta hezky opečená kůžička chutná. Ale kdybych jich měla mít víc, asi bych taky musela změnit přístup ke škubání i kůžičce.
     K tomu kuchání – tatínek je vyháčkovával, já to ale neumím. A tvrdil, že bažant se má pověsit za krk a když upadne, tak je zvěřina správně odleželá. (chuckle) Ale do praxe tuhle teorii nepřeváděl, i když je pravda, že zvěřina snese hodně.

 34. to víš, že přišel advent (inlove) Maličko uklidím, maličko upeču cukroví a hodně napeču vánoček (nod)
  A svíčky svítí (elektrické venku, voskové uvnitř) každý večer… jen ten sníh ještě ani očkem nenahlídnul (shake) a to je první Betky řijnolistopad, kdy nebyl…

  hezký už prosincový čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

 35. Když už jsme v tom očekávání vánoc a narození Ježíška. Milá Vave, všichni nebudou tak moudří aby činnosti, na které to vypadá že nezbývá čas, odložili na neurčito a nebo si pomohli jinak.
  Pátrala jsem po jednom citátu a našla jej pod Wikicitáty pod jménem Jan Neruda. Našla jsem i tento, který se sem myslím hodí:

  „Čas prý jsou peníze, ale peníze se nerovnají času. Bez peněz se dá ještě vždy mnoho udělat, bez času nic.“

  Nepokoušejte se přelstít čas. (~) (o) 😉

  1. Drahá Velká kočko (inlove) , důvody k napsání této 105 byly poněkud obmyslné. (blush) Doufám, že se přihlásí ještě někdo další, kdo taky nemá v kalendáři bílá místa, do kterých by se daly nějaké činnosti ještě naplánovat. Člověku se hned uleví, že v tom není sám. (nod)
   A kdo se přihlásí jako první? Bezelstně veselý hujer Xerxová (inlove) : „Maličko uklidím, maličko upeču MALIČKÉHO cukroví a hodně napeču vánoček.“ (whew)
   Tak teď vůbec nevím, jestli je vlastně na mé straně. 😉 (chuckle) Protože já toho letos hodně nestihnu a jsem pevně rozhodnutá si z toho nedělat vrásky.
   A vlastně jo, jsme na jedné lodi: ona si nedělá vrásky, já si nedělám vrásky, obě tedy budeme pod stromečkem jako z kosmeťáku, a vo to tu přece gou. 🙂
   Přeju všem krásný den! (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN