VZPOMÍNKY STARÉHO ZBROJNOŠE: Letní radovánky u vody (srpen 1963)

Zde předkládám důkaz, že jsme nebyli zase takoví magoři a nelezli po skalách naši každou volnou chvíli, ale také se věnovali kratochvílím normálních lidí, jako třeba koupání v letních měsících.

 

 

 

Protože jsme zase až tak moc nezapadali do stereotypu normálních občanů naší tehdejší socialistické vlasti a tíhli jsme blíže k přírodě a jejím divům než tehdejší průměrný občan, tak jsme pohrdali hustě zalidněnými zařízeními v Brně a přilehlém okolí určeným k tomuto způsobu rekreace a vyhledávali lokality v klínu přírody a poměrně nezalidněné.

 

A tak koupání v rybníčcích v lesích za Rozdrojovicemi nebo v tůních Vajtecu, tedy Bílého potoka za Veverskou Bítýškou, vyhovovala mnohem lépe našemu, poněkud zvláštnímu, založení. V newspeaku bychom mohli říct, že jsme byli alternativně společensky chllenged. S radostí jsme uvítali, když jeden z nás, Mirek Procházka, navrhl místo kam jezdíval s rodiči jako pachole a kde se mu to tehdy moc líbilo.

 

 

Šlo o koupaliště Libuše u osady Luleč na Vyškovsku, kam jsme se mohli z Brna, za levný peníz, pohodlně dostat vlakem. Toto koupaliště je zasazeno ve skalnatém údolí zatopeného kamenolomu. Tedy místo hladící oko estéta se smyslem pro přírodu a uspokojující naše romantické představy. Navíc zde jsou nám tak milé a blízké skály bývalého lomu a také se zde dalo v lese nad jezerem přespat pod širákem či ve stanu. Prostě pro nás jako stvořené.

 

Jezero je dosti rozlehlé k tomu, aby spodní, zužující se část směrem ke konci osady Luleč sloužila s travnatými břehy lidem běžného ražení. Tito tam mají dokonce zbudovaný bazén a skokanské můstky. Jedincům s nevšedním vkusem však více vyhovovala část pod strmými skalami na opačném konci vodní plochy. Zde byla hned od břehu hlubina a se skály byl přehled, co se na celém jezeře děje. Navíc až ke skalám zasahoval les a tak zde byl i přívětivý stín pro toho kdo si ho přál. Cesta se skály k hladině a zpět pro nás nepředstavovala žádný problém a dolů se dalo i hópnót, tedy skočit přímo do vody.

 

Takže v tomto místě jsme měli svoje soukromí, přehled o situaci a navíc les, kde rostly i houby, tedy krmimovou základnu jaksi u huby. Co zde však bylo ještě atraktivnější, asi půl kilometru lesem směrem k nynějšímu velkému kamenolomu, bylo ještě hezčí jezírko ve stínu a klínu lesa, také zatopený minikamenolom. Zde jsme měli naprosté soukromí v klidu a míru zdejší přírody. Takže pokud jsme prahli po skutečně intimním místečku k rekreaci, tak jsme se vydali sem. Noci zde byly tiché a temné, voda přívětivá a společnost jen podle výběru.

 

 

Ostatně okolní krajina je docela přívětivá, jsou zde pěkné lesy a v okruhu pěti kilometrů jsou i další místa k osvěžení, jako světoznámá Pístovická Riviéra na Pístovickém rybníku u osady Pístovice, nebo rybník s poetickým jménem Chobot.

 

Takže lidičky z Brna a přilehlého okolí, až vás omrzí různá brněnská zařízení ke koupání, jako Prygl, Rivec a nebo četné lázně, tak to zkuste na Libušce v Lulči. Třeba se vám tam také zalíbí.

Fotky najdete zde:  http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Lulec_koupaliste_Libuse_srpen_1963

 

 

Aktualizováno: 28.11.2011 — 22:23

16 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Bezvadné koupací vzpomínání – pro našince mnohem představitelnější, než lození po zasněžených skalách. (wasntme)
  Děkuju, Georgi (inlove) , Tvé vzpomínání je prima. 🙂 Mávám milé Míle (inlove) a ukrutně vám závidím jaro. (nod)

 2. Vážený pane Švehlo,
  vy jste se fakt koupali v Rozdrojovických rybníčcích? V těch, co jsou v oboře (od křížové cesty v Chudčicích směrem na Jinačovice, mám-li to zkusit nějak nasměrovat azimutem anebo od rozdrojovicke brany furt kolem potucku az ke dvou jezirkum), jinak v těchto? http://www.panoramio.com/photo/52391630
  http://www.panoramio.com/photo/5716379? (na tom internetu je fakt všechno (mm) )

  Dalo se tam vlézt vůbec do vody? Dneska (stav před třemi čtyřmi lety) je první jezírko na dně hodně zanesené napadanými stromy a kdo vleze do vody, uloví zaručeně raka (zvlášť když strčí prsty pod břeh 🙂 ), druhé vypadá velmi pohodově, ale račí průzkum jsem neprovozovala…

  Jak to tam tenkrát vypadalo? Předem díky za odpověď.

  1. Ano to jsou ony!!! A koupání v nich bylo, nó, říká se teď „špica“. Voda čistá a hluboká k pohodlnému plavání a nikde nikdo. S hráze se dalo skákat do vody. Přístup jinak z travnatého břehu. No a v okolním lese rostlo vždycky spousty hub. Nasbírali jsme si sirůvky a na fleku osmažili na kmínu a zbodli. Jenže to bylo tak před 55 lety. Dík za odkazy na fotky. Pásy lesů tam jsou na satelitové fotce stále patrné, jen lesy byly tehdy jaksi hustší a širší.

   1. Děkuji moc za odpověď, sirůvky sice nepoznám, ale praváků roste okolo spousta. Jestli se tam někdy v létě dostanu, zkusím tedy do rybnika vlézt. Pořád ještě nevim, proč se prvnímu rybníčku říká Kocaňák.

    Nemohu porovnávat, jak to bylo před 55 lety, ale lesů je naštěstí ještě pořád dost, aby se v nich člověk pěkně prošel. Musim bohužel taky hodnotit s odstupem, i když jen 3-4 let, a fotky na netu ve mě vyvolaly dost emocí, nostalgických a příjemných. Navíc začínám mít pocit, že za mého dětství byly lesy hlubší, hříbky větší, nebe modřejší, slunce žlutější, jahody červenější a sladší … akorát televize byla jen černobílá . (sun)

    Děkuji moc za krásný článek a těším se na další.

 3. Georgi, jo tak v Lulči (někdo říká i v Lulču) jsme nikdy nebyli, budeme to muset napravit. Dcéra to tam neplavecky obhlížela před 14 dny – byla pozvaná na víkend ke svým oblíbeným učitelům, hrozně fajn manželskému páru, a moc se jí to tam líbilo.

  1. No jo, v Brně a přilehlým vokolí se říká do Lulča a v Lulču. Snažil jsem se zachovávat aspoň zdání gramatiky jazyka Palackého.

 4. Jéje – Jiří, koupání v lomu jsem ještě nezažila, ale v pískovnách našeho dětství to bylo taky príma – čistá voda, jaká se teď už nevidí.

  Moc by se mi v Libušce líbilo … jenom si nejsem jistá, jak to tam vypadá teď, to víš, časy se mění … a zdaleka ne vždy k dobrému.

    1. Týjo – vypadá to tam náramne. Myslím, ze je to nekde vedle hypoareálu. Tak tam jsem taky jeste nebyla, ale nekteré horké letní odpoledne by nebylo marné (akorát, ze tam mozná bude hodne tech z nás, kterí nemají rádi davy (chuckle) ).

     Poznámka – tady bych se klonila k tomu vápencovému lomu, neb Mikulov na vápenci stojí.

 5. Lom v Lulči si pamatuju, byla jsme tam na dovolené s babičkou (bylo mi cca 7 let), protože ta pracovala ve Zbrojovce a Zbrojovka tam někde měla rekreační chatu… Jako dítěti zvyklému na mětské bazény a nanejvýš na přehradu připadal lom jako zvláštní koupání 🙂

 6. Milý Georgi, tam muselo být krásně! (inlove) A nejsi sám, kdo nemá rád davy… ono někdy stačí mít psa, aby ses jim vyhnout musel (chuckle) Proto jsem to měla tak ráda v Norsku – hodně čisté vody, snadná dostupnost té osamělé (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN