BTW: Alarm

Píp. Sedím na křesle, na klíně mám notebook a píšu. Píp. Zvednu hlavu a zkoumám, odkud ten podivný zvuk přichází. Píp. Je to už skoro dva měsíce, co bydlíme v dřevěném norském domku, a já mám dojem, že všechny jeho běžné zvuky už znám. Píp. Není to moc hlasité, ale zavrtává se to přímo do mozku. Píp.

 

 

Odkládám počitadlo a vyrážím za zvukem. Píp. Odkud to sakra může jít? Píp. Ha! Mám to. Zakláním hlavu a koukám přímo na strop. Píp. Zbláznil se nám požární alarm. Co ale s tím? Píp.

Zvedám telefon a volám kamarádce – JaněBa, která žije v Norsku už přes 40 let. Píp. Vysvětluju problém a dostávám odpověď. V alarmu dochází baterka a bude takhle pípat, dokud to nedostane novou. Píp. Neváhám a jdu ji koupit, protože tohle bych dlouho nevydržela. Vypnout alarm je v Norsku nepřípustné – až příliš mnoho lidí ročně zbytečně uhoří.

Bydlení s alarmy sice bylo bezpečnější než bez nich, ale nikoliv jednoduché. Jsou velmi citlivé už na malé množství kouře, takže když jsem něco připálila nebo jen zprudka opékala a tuk prskal kolem, tak jsem musela bleskově odtáhnout hrnec z plotýnky a místo zachraňování pokrmu ovívat alarm – jinak by pískal, dokud by na nás někdo nezavolal hasiče. 🙂

Ovšem jak zjistili u Jany, citlivost požárního alarmu jde ještě dál, než jen ke kouři pocházejícího z hořícího čehokoliv. To bylo tak.

Představte si dům. Dole je v místnosti alarm a pes. Velký zlatý retrívr. Pán zaujatě pracuje v patře u počítače. Najednou se ozve alarm. Pán vyskočí, protože ví, že je doma sám a nikdo nevaří, takže by to mohl být malér. Běží dolů a uvidí psa, kterak sedí pod schody a tváří se zadumaně. Jinak vše vypadá v pořádku, až na neústupné hvízdání vibrující domem.

Pán vběhne do místnosti a najednou se zarazí. Začichá. A začne se strašně smát. Pes znechuceně odvrátí hlavu, sedne si ke vchodovým dveřím a trpělivě na ně zírá. Ví, že páneček už pochopil. Někdy se chudák pes ne a ne domoct vycházky, i když břicho bolí. Vůbec, když páneček zaroste u práce. Ale tentokrát zapracovala spolehlivá technika, přestože doopravdy nešlo o cokoliv připáleného… 🙂

 

Aktualizováno: 27.11.2011 — 20:25

120 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Není pravda, že cizí neštěstí potěší, to byste se museli všichni zbláznit radostí z mých veselých příhod: Dvakrát po sobě mne vyplavila koupelna (nevím přesně proč), po návratu z práce v 10h večer jsem vytírala halu a schodiště do jedné v noci.
  Dále: z neznámých dúvodů přestala topit tělěsa ÚT ve dvou místnostech. Zaříkavala jsem topení, odzvdušňovala – nic.Povolala jsem „servisáka“, vyložil běžný vysavač, oluxoval kotel, sáhl do nějaké trubky- tam špína- sdělil, že to je „zas..zanešené, sbalil se, vzal si 2000,- Kč a odjel – tak zas teď nemám na instalatéra.
  Boletnější je, že mi odešel za Duhu kocour Boženka- byl to chráněnec mé sestry. Tak jsme v neděli odvezli její urnu na hřbitov do Čes. Brodu. Několik dnú jsem urnu měla doma – možná si pro Božku přišla-
  Tak vidíte, že nejste osamoceni ve svých trablech.
  Je mi dost úzko.
  Myslím na všechny potřebné a marodné – držím, jen to nepíšu.

  1. Milá Hexe, takové dny jsou šílené – viz Hanka. Jo a pokud ti to stále netopí, tak by měl servisák znovu přijet a tentokrát za ty peníze, co už dostal, i něco udělat!
   Kocour… víš, že můžeš mít svým způsobem pravdu? Tebe bolí pro sestru srdce a jeho mohlo taky (h)
   Posílám pohlazení a (sun) . Vydrž, ono zase bude líp.

   1. udělat co? pokud to jsou tenké měděné trubky a topení bylo napouštěno a doplňováno tvrdou vodou, tak je dobrá rada drahá, jediný efektivní způsob opravy je vyříznutí ucpané části a její náhrada trubkou většího průměru. Teoreticky by mohl pomoci proplach tlakovou vodou, ale běžně stavěné systémy U. T. nejsou pro toto přizpůsobeny, takže řezat by se muselo stejně a navíc hrozí riziko roztrhání topných těles. Mohlo by se zkusit nalít do systému ocet (hodně), a za studena nechat proplachovat několik dní, potom vypustit to, v co se transformuje, (pozor, bude to strašná špína a smrad) a postup 2x – 5x opakovat do té doby, než ze systému poteče zase čistý ocet. Jenže pokud napouštíte systém tvrdou vodou, bude nutno čisticí kůru za nejpozději 2 – 3 roky zopakovat.

  2. Hanko, myslím na vás (h) !
   Ono se to otočí, podle zákona sinusoidy jseš jednou dole a jednou nahoře. Bude líp (y)

   1. Tohle patřilo pod HanuW.

    A tobě, Hexe, přeju, aby se ti to stejným způsobem otočilo taky, vzpomínala jsi bez trápení a hnusný domácí katastrofy tě nepronásledovaly (y) (h)

 2. OT: povzdech. Pred tydnem a pul jsme pohrbili Chetova stryce – bratr jeho matky. Jeji sestra umira v hospicu po osmiletem boji s rakovinou a je na tom tak, ze to opravdu uz neni k ziti. Vcera vecer Chetovu sestrenici (a nasi dobrou kamosku)z otcovy strany ranila mrtvice. Zije, ale nevypada to dobre. Prisel na mne chcip, tak jsem dnes zustala doma lecit si telo i dusi. A ted odpoledne se mi vylila voda z mycky na nadobi a vsechny odpady zacpany.A tak jsem sedela v kuchyni na podlaze v slzach – ne skrz ty odpady, ale nejaka spatna karma nad nama visi nebo co….

  1. Hani! (h) Objímám Tě na dálku. (hug) (h) (hug)
   Ať už to skončí, máte toho s Chetem teď moc. ;(

  2. Milá Hanko (h) , kdyby šlo jen o domácí katastrofy, tak řeknu, že prostě čert … na jednu hromadu – to se občas stane. Rodinné katastrofy jsou jiná káva. Možná se prostě nachýlil čas a podzim tomu nahrává. Všechno se ubojovat nedá.
   Zalez si, obejmi nějakej kočičí nebo psí kožich, vyplač se a zkus se vyspat, ať získáš další sílu. Moc na vás s Chetem myslím, opatrujte se (h) (f) (sun)

  3. Hano,odežeň chcipa,mně ráno prdla pračka,opravář na kotel přijel až dnes odpoledne, přes víkend jsme měli jen el. fukar.
   Už raději nepočítám, co mně to stálo.
   Švagr, přednostův brácha , taky tvrdě bojuje, je mu jen 5O let, někdy už mi z toho taky šíbe. Večer se přitulím k pejskům a košiškám a hned je mi líp. To mně drží nad vodou. Je mi líto, že máš takové trable v rodině, prosím drže se,vzpomeň na Hostýnek a v duchu se projdi se mnou kolem nádherných buků. Snad to trochu pomůže. Posílám hodně sil, myslím na Tebe. (h)

   1. Ach jo, není lehké být ženskou. (doh) Pračku si umím opravit sám, navíc s ní (Bosch) nejsou a nejspíš ještě dlouho nebudou žádné problémy a elektrický kotel na chalupě jsem si sám dokonce vyrobil a zaručeně mne dlouhodobě přežije. (klidně bych na něj dal 60 let záruku). Včera jsem do celého bytu namontoval LED žárovky, takže lustr, který s ,,tepelnými koulemi“ žral 400W, a s klasickými úsporkami 36 W teď baští pouhých 5W a ty LED žárovky v kombinaci se skleněnými cingrlátky vypadají naprosto úchvatně. Životnost těchto žárovek je 100.000 hodin, rozvěcují se okamžitě a bez blikání na plný jas a barva světla je malinko teple bílá.

    1. Co neprosvitis, protopis.
     Nepredpokladam, ze bys mel doma klimatizaci a potreboval se (energeticky narocne) zbavovat toho járovkami vyrobeného tepla. Spíš právě naopak … teplo vyzářené „neefektivními“ járovkami a zahřívající přímo a rychle povrch osvětlených předmětů, budeš muset nahradit ohříváním vzduchu v místnosti.

     1. No bóže, nastavím termostaické kohouty o dílek výš. Naštěstí máme byt zateplený tak dobře, že mám všechny skoro zavřené. Ale povedlo se mi kompenzovat avizované zdražení elektřiny. Topíme horkou vodou z Mělníka a až zdraží ještě o něco, začneme stavět kogenerační stanici, projekt už se připravuje. Tím pádem se odstřihneme od elektřiny i výměníku tepla a budeme pálit jen zemní plyn. 25 m pod barákem je podzemní jezero, ze kterého budeme zdarma čerpat vodu pro koupelny a záchody (samostané stoupačky, takže vodné a stočné budeme platit jen z odběru v kuchyních) a přebytek vyrobené elektřiny budeme prodávat.

  4. Hano, neboj, ono to přejde, jen to chce teď přežít! Znám podobné situace, zakončené např. vyteklou pračkou… Jeden má pocit, že na něj padá celý svět, ale ono zase vysvitne sluníčko. Nejlepší je vybrečet se důkladně do nějakého huňatého kožíšku, zavrtat se do peřin, prospat se, a ráno si třeba přivonět k nějaké (rose1) . Držím palce, ať už je líp a hladím po tlapce… (h)

  5. Milá Hano a Chete, někdy se trápení nakupí že je to až k neuvěření.

   Ale říká se že nám Pán Bůh nenaloží více než uneseme.

   Hladím tě po tváři a objímám vás. Teď už může být všechno jenom lepší, přeji vám aby zlepšení přišlo rychle. (h) (hug) (h)

 3. Díky všem za podporu a laskavá slova, my to určo ustojíme. (dog) (dog) (cat) (cat)
  Jo , přednosta má dneska narozeniny ale je ještě v pracovním procesu. Dáme si něco až dojede a probereme Áju při něčem dobrém. (wave)

  1. Máš recht, to samé si myslím od včerejška, prakticky od chvíle, kdy jsem si tohle přečetla. Chudinka Ája koncentráčnice si nezaslouží dostat se zpátky do ruky tomu padouchovi, který jí tohle udělal. Držím palce, ať je brzy v dobré kondici. Asi budeš muset dávat po malých dávkách, ale často. Věřím, že si zvykne na venčení a bude čistotná. Podle mě zvíře, která má možnost být čistotné, zpravidla čistotné je.

  2. Jenny, to víš, že to ustojíte (inlove) Budete mít nádherné Vánoce… a řekla bych, že je to řízení CD. Sama by sis nejspíš štěně boxera nepořídila, viď? (h)

  3. Vždyť to bylo naprosto jasné: Kam jinam by mohla patřit boxerka slyšící na jméno Ája?
   Ať se vám spolu dobře žije.

  4. Zkrátka CD zařídila milý chlupatý narozeninový dáreček (chuckle) . Tak si ho pěkně užívejte (h) , ono se to soužití časem poddá, o tom není žádná pochybnost (y) .

  5. Milá Jenny, všechno nejlepší tvé drahé polovičce, opožděně vše nejlepší k narozeninám. Nová Ája zastupuje dary dlouho dopředu. Narozeninový dar, vánoční dar atd. atd. Mnoho štěstí přeji. Ať to vaše štěstíčko rychle přibere a ať se jí dušička zahojí. (y) (inlove) (y)

 4. Jeste jsem chtela rict, ze Ross (predpokladam, ze na fotce je Ross), vypada moc krasne – takovy mily velky spokojeny rozumejici hafan. (h) Preju psi zdravicko.

  1. Hano, asi ano, přednosta našel… či spíše si nás našla boxeří slečinka,vychrtlá chuděrka jako veganská anorektička. Musím ji dát dohromady. (h) (wave)

  2. Ano, je to Ross (inlove) Je to prima pes a beznadějnej erotoman – Jana by mohla vyprávět (rofl)

  3. Díky Hano. Je to Ross, můj starej milovanej psí geront.

   Doufám, že už ode dneška se se u vás vše v dobré obrátí (hug) .

 5. Shodou okolností se mi dnes podařilo připálit brambory (po dlouhé době) a stejně páneček prohlásil, že takový alarm by se u nás v kuchyni hodil 😛 !

 6. Dede, mam technicky dotaz. Kdyz rikas, ze vypnout alarm v Norsku je nepripustne, znamena to, ze to nekdo monitoruje? A muze to postihnout sankci? Ja nahodou na ty alarmy verim; konec koncu manzel jedne Chetovy sestry byl velitelem hasicu, takze jsme slyseli dost hruzne story. Aaale, kdyz griluju v troube nebo smazim, tak to vypnu, protoze ten jekot neprida k nalade v kuchyni.

  1. Milá Hanko, nevím, že by se to obecně nějak sledovalo (pokud tak nečiní pojišťovny), ale Norové, jak jsem je poznala, jsou většinou ukáznění a pokud vědí, že to tak má být, tak to většinou akceptují.
   My jsme ale bydleli v domku patřícím Martinově firmě, takže k nám hasiči na kontroly chodili – každý rok kontrolovali funkčnost a záznam o stáří baterky (psalo se to tam při výměně). O tom by asi víc řekla Jana 🙂
   Jinak jsme měli alarm i v anglickém domě. Tam nebyl přímo v kuchyni, takže stačilo při vaření zavírat dveře. V Norsku jsme měli obývákokuchyň, takže tam jsem musela rozčilený alarm ovívat, aby mlčel – obvykle stačil nějaký časopis nebo noviny ve funkci vějíře 😛 Že to vypadalo komicky, to zase ano (rofl)
   Ale lehké dřevěné domy požáry opravdu ohrožují a navíc Norové milují svíčky, takže jsem prostě vzala alarm jako nezbytnost. V době, kdy jsme tam žili, bylo několik zlých požárů, z toho jeden nedaleko od nás – uhořelo 6 lidí. Nikdy mě nenapadlo o potřebnosti alarmu diskutovat, i když mě někdy lezl na nervy.

 7. (wave) ROZVERNÍČEK. (wave)

  (*) Žena začala bít svého manžela -záletníka, který v sebeobraně vlezl pod postel.
  „Vylez okamžitě ven!“ křičela.
  „Nevylezu,“ prohlásil. „Já ti ukážu, kdo je v tomhle domě pánem!!!“ (*)

  (coffee) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny a pozor na alarmy! (coffee)

 8. OT – KOLEDY – SOS

  Dělám vánoční přání a potřebovala bych kousek, nejlépe začátek nějaké koledy. Momentálně mě napadá jen Půjdem spolu do Betléma, to je dobré, ale přece určitě existují i nějaké jiné koledy, třeba by jiná byla pro můj účel lepší – ale lidi, já mám vokno jako výlohu, prosím pomozte. (blush)
  Děkuju. (f)

  1. Narodil se Kristus pán…, Nesem vám noviny…, Pásli ovce Valaši…, Chtíc aby spal tak spívala…

   1. Jééé, děkuju, Inko (f) – na tu Pásli ovce Valaši jsem myslela, prubnu, jak tam pásne. 🙂

    1. Pásli ovce valaši mi dokonale zničili autoři Comebacku…to jejich Tydlidom v technoverzi,bylo šílený….(sweat)

  2. Dobrý večer,
   prosbu o pomoc nedokáži odmítnout, vezmu to systematicky dle adresátů 🙂

   Vánoční přání pro věřící:

   Narodil se Kristus Pán
   Anděl pastýřům zvěstoval (aby se každý radoval)
   Co to znamenati má právě o půlnoci …
   a řada dalších

   Vánoční přání pro pošťáky:
   Nesem vám noviny

   Vánoční přání pro mlynáře:

   Veselé vánoční hody, dolní mlynář nemá vody, hej hej koleda, ještě jednou koleda.
   Ten spodní mu příkazuje, že mu vody zastavuje, hej hej koleda, ještě jednou koleda.
   Ten svrchní mu připomíná, že mu vody dosti dodá, hej hej…

   Vánoční přání pro živočišnou výrobu:

   Pásli ovce Valaši pri betlémskom salaši
   Vondráši, Matouši,…

   Pro charitu:
   Sedí pantáta na kraj stola, před ním čepička sobolová, pod tou čepičkou tři dukáty, dejte nám pantáto, jste bohatý…

   Pro pěší pracovnice:
   Byla cesta, byla ušlapaná, …

   Pro maminky:
   Já bych rád k Betlému, k Ježíšku malému,…
   Veselé Vánoční hody, zpívejte dítky koledy,…
   Pojďte chlapci k nám, koledy vám dám…

   Pro Zvířetník:
   Stojí vrba košatá, hej hej koleda, na ní koza rohatá, …

   Jedna moc krásná od Spirituál kvintetu:
   Přišli lidé zdáli, na zvonky si zvonili bim bam, …

   Nebo od Schovanek:
   Přátelé dávní, ze všech světů dálek, pospěšte, pospěšte k Betlému. Vstávejte spáči, hvězda jasná září, náš Ježíšek je s námi, náš Ježíšek je s námi, nám naro-naro-di-il se Kristus Pán.

   No a pro celý národ:
   A z téhleté hvězdy naděje vyplývá, že světlo přijde i do našeho chlíva … (Marek Eben, Koleda)

   Závidím všem, kdo mají čas a sílu na vlastnoruční výrobu přání. Ale přeji Vám to.

   1. Hihi, děkuju moc, milá/ý JJ. 🙂 (f) Teď abych své oumysly přehodnotila a udělala přáníčka adresná. (nod)

   2. Tohle je dokonalé, zabukista JJ a hned taková paráda. Díky i za tipy, kam se jednotlivé koledy hodí. Nějak mě to nutí k přemýšlení.

   3. Páni… tohle nevypadá na běžné znalosti! Klobouj dolů, milý/á JJ (inlove) Zaskoč častěji (nod)

    1. Ráda zajdu. Na Rybu jsem úplně zapomněla, a přitom jeho provedení s Ladovými obrázky, které kdysi vysílala na Vánoce ČT, bylo naprosto dokonalé, dala bych(*) (*) (*) (*) (*)

     Takže přeji úžasný čas těšení na Vánoce

  3. Milá Vave a co tahle koleda, tu jsem učila i švédské děti když jsem ve školce měla hodinu češtiny s některým českým dítkem.

   Půjdem spolu do Betléma
   dujdaj dujdaj dujdaj dááá
   Ježíšku, panáčku, já tě budu kolébati,
   Ježíšku, panáčku, já tě budu kolébat.
   A ty Janku na ty dudy
   dujdaj dujdaj dujdaj dááá……

   a tak dál… zpívá se o celé kapele a různých hudebních nástrojích. Myslím že dudák nebyl Janek, že „a ty Janku na píšťalku….“ Jak se jmenoval dudák zkrátka už nevím.
   Švéďátka zpívala jen to dujdaj dujdaj dujdaj dááá a to s velikým nadšením.

   Stejně tak jsme vyráběli tvaroslovné pečivo (nejúspěšnější byly ježci) a malovali na velikonoce vajíčka voskem a pak je barvili. A já doma pekla beránka na ochutnání a dětem se zdálo že je to pes. Měla jsem formu z Chrudimského Bazaru. ;( (rofl) (rofl)
   A v tuto dobu jsem jim vyprávěla o Mikuláši a že neslavíme Lucii. Že se můžeme opíjet z jiných důvodů jsem jim neříkala. Přítomnost čerta a anděla se svatým Mikulášem švédské učitelky dost děsila. Copak o to děsila i mne, takhle strašit neviňátka, že? Tady je čert čí ďábel něco tak příšerného že si to neumíte představit. (devil) Oni tu totiž nemají českého Honzu který nad čertem vždycky zvítězí. Stejně tak je děsí cizinci, proto jsme „ďábelští cizinci“.
   A sdělila jsem jim že u nás nosí dárky Ježíšek a ne nějaký vánoční skřítek „jultomte“. Musím říci že vánoční skřítek je vlastně dost poťouchlé stvoření, pro mne je to spíš skřet. Nemám ho ráda.
   Zastávat vymrskání velikonoční pomlázkou jsem měla dost zatěžko, já ten zvyk nesnáším. Mnozí mužští si tak vybíjeli svoji agresivitu a byli vůči ženám opravdu suroví.

   Tak jsem této zemi nenápadně vnucovala folklor střední Evropy. Ale nevidím že by se tu naše zvyklosti byly uchytily. Agresivitu mají Švédi v sobě jako ji mají i jiné národy, k tomu nebyli inspirováni mnou. ;(

   1. Oni ti vpodstatě dobráčtí čeští čerti jsou asi dost unikát. To by mohla být celkem zajímavá diplomka …

 9. OT – Bětulásková (wave) – Víš že v Liberci máme gorily ?? Tedy jen půjčené ze Dvora, na půl roku, než jim tam postaví nový bejvák…

 10. Raport o Áje hubeňourovi. Asi inzerovat nebudeme, jak píši níže. Přednosta je u vytržení a já taky. Nevím jak to zvládnem ale nemůžu tu vychrtlinku přece opustit.Boxerku !! To prostě nepůjde, to musí každej uznat. (h)
  S Daníkem je v pohodě akorát holky (cat) (cat) vysublimovali do patra, Čita už chodí špizovat, s Mienkou budeme muset počkat. Snad se to srovná ale Ája po nich vůbec nestartuje. Chudinka , kdybyste viděli jak hltá gáblik, já bych brečela. Ještě s venčením jsou problémy, musíme chodit často aby si zvykla. (dog) (dog) (cat) (cat)

  1. Jenny! Drzím palce Aje Dachau – at se dostane brzy do kondice a bez následkú, at jsou s Daníkem porád v pohode (ale ono to pujde), at si kocicky co nejrychleji zvyknou (budou na ni dve, tak casem se to urcite srovná), a hlavne at máte s prednostou (napsala jsem prdnosta (wasntme) – to bude dnesním BTW) zaslouzene vánoce uz v listopadu. (h)

  2. Jenny (inlove) , to je príma! (y) (hug) (h)
   Na venčení si beruška zvykne brzo, pochopí to, a kočenky si taky zvyknou. Nakonec, mají psí výchovu. (nod)

  3. Jenny, od včerejška na vás všechny myslím. Přeji, aby vše dobře vyšlo (jsem přesvědčená, že ano, vyjde!!! musíííí!!!) Je to fakt jako dárek k Vánocům. Vánoční Ája.
   Jak už kočenky zvědavě nakukují, tak to bude dobré (y) . Vyřiď všem vašim chlupatcům pusu čumákovku :* . To je ona.

  4. Já jsem včera pochybovala, jestli za těchto okolností inzerovat. Pokud někdo nechá psa takhle vyhubnout, tak si ho nezaslouží.

 11. Milá Dede, když nehoří je dobře ale někdy alarm slyšeti,dobré jídlo a dobré trávení znamenati a pak dobré sny míti.
  Spolužačka s dlouhými blond vlasy,krásná, ležela někde v horách ve špitále se zlomenou nohou po lyžení. Krásný pan doktor chodíval na vizitu a pacošky ho zbožňovaly. Páč byl odpovědný, ptal se jich jak jim jdou větry, toť přec veledůležité. Přišel k zamilované spolužačce a povídá tak jak Vám jdou…. a odhrnul deku. Otázka byla ihned zodpovězena. (rofl. Ještě že tenkrát nebyly alarmy. (rofl)

 12. Achjo 😉 Může mi někdo vysvětlit, jak to má ten psí gentleman zařídit? Když si otevře a půjde ven, tak to bude kvalifikováno, jako svévolné opuštění jednotky (rofl)

 13. Milá Dede (inlove) , Tvůj článek nadchnul mou obrazotvornost. (chuckle)
  Jsou údajně kultury, kde prý platí, že jeden prd je lepší než deset dochtorů. 🙂 A teď si vezměte, že místní „Velký bratr“ stále věří! Chichicht. Tam by se alarmy vůbec nezastavily – a v podezření by byli úúúplně všichni. (wasntme) (chuckle)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Achjo, mám tam překlep a všechno ztrácí smysl. Má být:
   A teď si vezměte, že místní „Velký bratr“ stále větří!
   (fubar)

 14. Není divu, že alarm volal o pomoc, protože když Ross koná, i taková technická věc chce pryč pryč!! Přitom vzhledem k jeho nemocnému srdci dávám půl vejplaty za dietní granule. Na druhou stranu zase… když jsou čichové smysly delší dobu v normálu, dostaví se zneklidnění. Nemocen? Dokonce umírá? Pak ulehčení, když se jeho káravý pohled a uražený odchod z místa činu zase vrací. On ten pocit štěstí má mnoho podob, jak se tu nedávno psalo (chuckle) .

 15. OT – AKCE PRO VERAM: prosím, koukněte na Hady. Děkuju moc.

  Milá Dede (inlove) , moc se omlouvám, zatím nestíhám číst, ale těším se moc!

 16. Tohl emi do domu nesmí a nebo bez baterek. V práci do toho pazmeku nalezli nějací broučci z kytek, řvalo to hlavně o víkendu, těch výjezdů k ničemu…do komplet překopaného bytu si to nacpal soused, prej-jistota je jistota. Měl jedinou, že to začne řvát ve chvíli,kdy počet farao mravenců v pazmeku přesáhne únosnou mez….
  😉

 17. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Chicht – jedno z prvních upozornění po příjezdu do Providence bylo – a bacha na požární hlásič… Nic ti na pánvi nesmí kouřit, jinak je ten zvuk k nevydržení. Když jsem do pórkové polívky smažila houstičky, dost se se bála… a moc je neopekla.

  1. Řešení se jnenuje lepicí páska. Oblepit alarm kolem dokola a je klid. Jenom se po skončení rizikové akce a vyvětrání nesmí zapomenout ten ochranný obal zase sundat. A v místech, kde se staví ze dřeva a tudíž je vysoké riziko, že stačí malý problém a po příjezdu hasičů už je z domu jen hromada popela, je takováhle věc docela užitečná. Napuštění impregnací proti ohni je také vynikající (dřevo se po úpravě stane absolutně nehořlavé), ale takový dům by vyšel dražší, než zděný.

   1. Když jsme u toho napouštění dřeva tak je poučný příběh britské vzducholodi R.34. Po havarii,vzducholoď neschopnou letu rozebrali a dřevo z kostry a že ho bylo (délka 196 m,největší průměr tělesa 24,08 m), prodali jako palivo. Zapomněli, že je to impregnováno proti ohni. Takže celá dodávka byla reklamována, že nehoří.

    1. Tak tohle jsem nevěděla, já u vzducholodí končím u Hindenburgu, který si na nehořlavost stěžovat nemohl 🙁 . Ale připouštím, že za to mohl vodík používaný jako palivo místo embargovaného helia, a že konstrukce to relativně vydržela. Jen mám za to, že byla kovová. Pletu se?

     1. Konstrukce byla ze slitiny hliníku, také kvůli váze,a vydržela jen místy a hlavně proto, že ten vodík shořel dřív, než ji stihl roztavit.

     2. Pleteš i nepleteš. Konstrukce kostry vzducholodi Hindenburg byla, jek správně napsal Krakonoš dural. Ale vodík nebyl palivo. Pouze nosný plyn. Palivo motorů byl benzin. JENŽE! Hindenburg by skončil v plamenech, i kdyby byl plněn heliem. Primárně nechytl vodík, ten až následně, ale, jak je zřejné ze zachovaných záběrů katastrofy, loď hoří bílým jasným plamenem s množstvím kouře a to vodík neudělá, ten hoří modrým, v nornálním tlaku, nesvítivým plamenem téměř bez kouře. Primárně chytl potah natřený experimentálním, extrémně hořlavým celuloidovým lakem od elektrostatického výboje mezi lodí a poutacím stožárem. Je třeba si uvědomit, že H. přistával těsně před bouřkou.

      1. díky za upřesnění. HOlt jsem laik. Už jsem psala jednu odpověď, ale skřítci v drátech a na vlnách ji sežrali. Samozřejmě, že vodík byl nosný plyn, zmotala jsem to dokonale, o tom celuloidu jsem ale nevěděla. Máme v širší rodině dokonce tragickou zkušenost s celuloidem.

       Kdysi dávno někdy ve 30. letech takto mámin bratranec ztratil sestru. Tedy nebyla ve vzducholodi, ale měla celuloidovou panenku. Dvouleté dítě nenapadlo nic lepšího než ji strčit do kamen. Holčička pak po několika dnech zemřela na těžké popáleniny. Byla to samozřejmě strašná rodinná tragédie. A mámin bratranec je dodnes čilý pán a mám ho moc ráda. Je mi strýcem více, než můj pravý strýc.

    2. Na Metru, trasa C kdysi taky dělali nějaký bazmek do kolejiště a taky ze dřeva. Samozřejmě shánčliví jedinci pilně sbírali odřezky, že budou mít čím topit! Nakonec zjistili, že spíš shoří ty kamna, do kterých ty odřezky nasypali! (rofl)

 18. Dede, jak pravdivě trefné 😀
  Jsem přesvědčená, že naše Trixie by také dokázala spustit „smoke alarm“, obzvláště v den, kdy jí do granulí přisypu drožďový prášek s česnekem. Ale alarm nevřeští jen proto, že jsme z něj už dávno vyndali baterii. Je totiž v chodbě, jen pár kroků od kuchyně (což je jistě správně). Jenže, když svým ječením protestoval proti omylem spáleným toastům a podobným „nevinným“ kouřům – nedalo se to vydržet.

  Alex, dodatečně velechválím všechny nádherné fotky a krásné povídání, psané s láskou.

  Jenny – dojala jsi mě a nevím, jestli ti mám přát, aby se majitelé chudinky hubené boxérky našli, nebo ne. Vždyť ti jí poslala Aja, tak jí teď přeci nemůžeš dát pryč. (h) (h)

  Američani ve čtvrtek slavili Díkůvzdání (Thanksgiving). My byli pozvaní na krůtu a protože i v pátek bylo překrásné počasí(přímo hic), vydali jsme se naše přecpaná břicha „vychodit“ k moři. Na pláži bylo živo a dost odvážných jedinců se koupalo. A bylo tam i hodně psů, tolik jich nepamatuji. Asi proto, že my v posledních letech jezdíme na pláž do státního parku o pár km dál a tam psi nesmí. Ještě před asi 15 lety jsme mohli jet z domu přímou čárou po silnici, která po hodině a půl doslova končila před pláží a po obou stranách byly jen travnaté duny, kam až oko dohlédlo. Bylo možné jet oběma směry a kilometry vidět nerušené panorama moře. Hotelů, obchodů a rest. bylo pomálu a převážně jen v malém centru. Na druhé straně silnice od moře, byly obyčejné floridské domky. Za poslední roky zde ale vyrostly doslova kaňony nových hotelů, buď s normálními pokoji, nebo tzv. condominiums (condo) – byty do vlastnictví. Staré hotely zbourali a postavili nové, zmizela i většina starých domků (lidé za ně asi dostali nabídku, která se neodmítá) a jsou tam nové. Nedaleko od moře postavili nové letiště, takže se musela rozšířit i původní dvouproudovka a postavit nový most. Prostě pokrok se nedá zastavit. Naštěstí zůstalo několik veřejných přístupů na pláž (právě pro naše zimní procházky), ale při jízdě už moře téměř nevidíte a celá atmosféra má ráz přímořského letoviska. Kdo to má rád, užije si tu. Ale my když si vyrazíme se koupat, raději si zaplatíme za klid v rozlehlém státním parku – stejné moře, stejná cukrová pláž. Tady nějaké fotky.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/u_more

  1. Tak dneska by alarm po Melíškově ranní návštěvě záchůdku spustil naprosto jistě. Takový malý kocourek, taková hromada a takový puch, to snad nejde ani dohromady.

   1. Poslední dobou zaznamenávám, že Amálka má čím dál tlustší, čím dál delší a čím dál smradlavější „produkty trávení“, slušně řečeno bych napsala ho.na 🙂 Holčička dělá čest svému plemeni, a to je ještě rostoucí koťátko, no spíše se z ní vylupuje mladá kočičí slečna a teď čekám na první projevy honby za kocourem, které jí míním rázně utnout. Takže alarm k nám nesmí (rofl) , naštěstí rekonstrukce bytu proběhla před novou vyhláškou a další se snad za mého pobytu konat nebude.

    1. Co je horší: ječící alarm, nebo mrouskající se kočka? (clap) Čertík se vrhl na studium architektury a stavebnictví současně, oboje velice úspěšně zvládá. Nějakým záhadným způsobem povalil přes metr vysoký černý!(Velmi důležité, na všechno černé je silně vysazený), igelitový pytel, který mi v pracovně slouží na vyhazování papírů. několikavteřinovým hrabáním z něj vytvořil zdařilou napodobeninu blobu, (polovina obsahu je v předsíni coby náhrada rohožky) a ihned se nastěhoval dovnitř. Čímž velmi originálně vyřešil náhradu pelíškové schovávačky, na kterou byl zvyklý z původního domova. Uvnitř černého pytle je totiž i ve dne příjemné šero a klikaté vyústění znemožňuje identifikaci, zda je bydlík obsazen; kdyby se občas nezavrtěl, tak o něm nevíme. Na svůj výtvor je velice pyšný, když z něj občas vyleze, prohlásí MŇŇŇÁÁÁÁÚÚÚ a dává najevo, že je naprosto spokojený a hodný kocourek. (Zaskočil jsem si jen pro podrbání a hned jdu zase bydlet).

      1. Je na to sice hezký pohled, ale ne všechno, co se líbí lidem se líbí také kočičkám. A Čertík je na svůj výtvor natolik pyšný, že by se s nějakou želvou asi zahazovat nechtěl. A já se mu nedivím. Každý, nejen kocourek, je mnohem pyšnější na to, co si vyrobil sám, než na to, co dostane. (bohužel to platí i pro naše politiky; teď mají hlavu v pejru; chtěli udělat zákon na filtrování internetu – už potřetí – a Evropský soudní dvůr jim to v souvislosti s jinou kauzou zatrhl). 😛

       1. Hmmmmm, na tom něco je.
        Kočky nemám, ale kamarádka – znáte ji, je Zvířetnice, má 3 kocourky. Tuhle jsem k ní přišla, vybalila věci z tašky a odložila jí na zem. Okamžitě tam jeden z nich byl a vytvořil si tunýlek-pelíšek a v něm si hospodařil, vypadal moc spokojeně a odmítl jí opustit. Odešla jsem bez tašky. Možná mi jí Karolína jednou vrátí, až se jim přestane hodit.

        1. Kocourek má pravdu. Nejlepší a nejlevnější je to, co si udělám sám! Tohle platilo už za první republiky a platí to pořád.

   2. Tady je jasně vidět i cítět přímá úměra v praxi. Čím lepší žrádýlko, tím větší enono a vůně. (rofl)

    1. Dvě Záhoračky (Okolí Malacek) se vypravily do Prahy. čekají na refýži na tramvaj, kolem nich projde načinčaná slečinka a jedna z nich říká: Ta pekně voní, čo Maryška? A prečo nie, Jolanka, veď papká samé dobré veci!

  2. Maričko, to musely být nádherné pláže a krajina (h) . Pokrok se nedá zastavit ….Kde končí pokrok a začíná zbytečnost?? Proč se lidé stěhují do takových zhuštěných aglomerací a ty pláže, které je přilákají jsou stejně i v sezoně prázdné?? To moře je nádherné!!! Přávidím!!!

   1. Přesně,jak píšeš, Alex. Leckdy asi ty byty zůstanou prázdný nebo využívaný jen jako „chata“…
    Ostatně něco podobnýho začíná být k vidění i u nás na horách (Krkonoše, Šumava, Beskydy…).

    Ale fotky moře máš, Maričko, krásný. Ať vám počasí vydrží!

  3. Maričko, krásné prostředí, i když ty lesy a invaze dalších obydlí je pro přírodu moc a moc zatěžující.
   P.S. Myslím, že Áju už nebudeme ani nikde inzerovat, ten kdo ji nechal takhle vychrtnout by si nezasloužil ani střechu nad hlavou.
   (h) (wave)

 19. Některé alarmy jsou citlivé i na teplotu. Můj kamarád ujel v naprosto rekordním čase trasu Praha – Planá na Lužnicí, aby zjistil, že kolem čidla si upletl domeček macatý pavouk.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN