ROZCESTNÍK: Babí lom u Brna, nebo Brno u Babího lomu?

Se zájmem čtu články s fotografickými přílohami Xerxové o Jizerkách. Z každého slova čiší obdiv a láska ke kraji, ve kterém žije. Cítím s ní. Mám v sobě něco podobného, když procházím, nebo projíždím krajinou severně od Brna, kde žiji.

 

 

Polovinu života jsem prožila ve městě Brně, druhou polovinu v okrese Brno-venkov, v kopcovitém kraji, na okraji Boskovické brázdy, kde začíná souvislé pásmo lesů Drahanské vysočiny na severovýchodě, na severozápad se táhne pásmo Českomoravské Vysočiny.

Vyjíždíte-li z Brna směrem k severu po nechvalně známé, přeplněné, nevyhovující a nebezpečné E43, vynoří se před vámi po pravé straně vysoký zalesněný hřeben přírodní rezervace Babí lom. Je situován severo-jižním směrem. V jižní části, ta je právě dobře viditelná ze silnice, se na ostrohu hrdě vypíná rozhledna (526 mn.m.), vděčný objekt turistických vycházek mnoha Brňanů.

Z obce Lelekovice vede stoupající červená turistická značka až ke kýžené metě rozhledny. Na severním konci je pravý vrchol Babího lomu (562 mn.m.) kousek od obce Svinošice. Délka nejpůsobivějšího hřebenu, po trase červené turistické značky mezi Babím lomem a rozhlednou je sice jenom přes kilometr dlouhá, ale vede ve skalách a je poměrně fyzicky náročná (na kolena a kyčle, mohu potvrdit 🙂 ) vede místy skulinami mezi postavenými fialovými devonskými slepencovými deskami.

Babí lom, jsem přecházela v životě mnohokrát, někdy i cestou necestou, nejenom po pěšině po jeho zubatém skalnatém hřebenu, ale i napříč od západu k východu a zpět, v jeho různých místech. To ještě v dobách, kdy jsem mohla šplhat, kam jsem chtěla, nevědouc, že mám nějaké klouby nebo dokonce páteř.

 

 

Vděčně následovaná vždy některou z našich kníraček, do druhého dne osvěžená spánkem. V posledních letech jsem výlety nahoru na hřeben Babího lomu pečlivě dávkovala, přece jenom tělo dává vědět o výstupech a sestupech ve skalách. Babí lom až do loňského roku pro mne znamenal turistickou kratochvíli, zajímavou a půvabnou. Až do loňského roku.

Impuls a můj hlubší zájem o tento „kopec“ přišel legračně až z druhé poloviny zeměkoule od našeho společného přítele George, z Klokánie. Přeposlal mi pozvánku na výstup na Babí lom, který pořádala část „starých zbrojnošů“. Pozvánka byla poutavě udělaná ve formě prezentace, i s mapami a malovanou trasou.

To, jako milovnici map mne zaujalo a zjistila jsem, že výstup bude začínat na úpatí toho nejjižnějšího svahu, kde nevede žádná turistická cesta. Byla jsem Georgem ujištěna, že i když hřeben znám, se starými zbrojnoši na něj získám další, pro mne nový pohled. George mě učinil „svou velvyslankyní“ a tak jsem jednoho zářijového sobotního rána, stála v hloučku pro mne neznámých lidí a zmateně jsem vysvětlovala, kdo jsem a od koho jsem.

Bez nějakých cavyků mne přijali mezi sebe a vyrazili jsme na pochod. Teprve během dopoledne jsem pochopila, že z mého zmatečného vyprávění vyrozuměli, že jsem z Austrálie a jsem tam místo Yettiho 🙂 Brzy se vše vysvětlilo, že pocházím vlastně z „podhůří Babecu“.

V jednom měl George pravdu. Poznala jsem Babí lom i jinak a hlouběji. Jeden ze“starých zbrojnošů“, je shodou okolností uveden v seznamu autorů krásné publikace Jana Černohlávka a kol., (právě v tom kol.), vydané v nakladatelství Littera Brno v roce 2009, Babí lom. Člověk fundovaný a informovaný tak, že jsem pochopila, že o Babím lomu toho opravdu moc nevím. Publikaci jsem si už přečetla, vlastně prostudovala, a zjistila, kolik poutavých zajímavostí mi unikalo.

Velmi mě zaujaly staré turistické chodníky. Vybudovali je němečtí turisté, tehdejší německy mluvící občané Brna, ve druhé polovině 19. století, zřejmě podle vzoru rakouských alpských turistů. Ještě dnes jsou patrné na západní straně hřebene pod nynější rozhlednou, nebo pod vrcholem Babího lomu, bývalý chodník vedoucí k Wieserově chatě u Bukové studánky, na západní straně, kterou také postavili němečtí turisté.

 

 

Ta stála do počátku 50-tých let minulého století a „staří zbrojnoši“ ji někteří ještě pamatovali, když sloužila co by seník lesníkům. Chodníky jsou postavené z kamených kvádrů, místních slepenců, melancholicky porostlé mechy. Někde jsou takové chodníky i se schody patrné ještě i na červené turistické stezce vedoucí po hřebenu. Oni staří turisté byli stejně velmi čiperní.

Přímo na vrcholu Babího lomu, vytvořili ve skalních plotnách plošinku a vybudovali na ní dřevěný gloriet, později jednoduchou dřevěnou rozhlednu. Ještě později, se z rozhledny stala měřičská věž, ve skále je ještě patrný betonový ďůlek, po patce opěrného sloupu. Od hlavního vrcholu dál na sever pokračují skaliska až ke Spálené skále (516 mn.m.), ale turisticky je tato cesta špatně přístupná.

Z vrcholu Babího lomu vede cesta k jihu, do malého sedla, kde se kříží červená značka s modrou, modrá vede napříč hřebenem od západu k východu a červená po hřebeni, k jihu. Modrá na západní straně směrem ke Kuřimi na východní k místu zvanému U lavek, kde v posledních letech byla postavená dřevěná skulptura Lelkovadlo, je to jakási past na chytání lelků J, vedle něj je úplně nový, hezký dřevěný kruhový altán.

Vydáme se po červené k jihu, mezi kupami slepencových balvanů, po chodníčku, kde už člověk neturistí, ale vlastně leze. Já jsem nakonec turistické hole uschovala v ruksaku, protože mi překážely. Jak jsem v mládí mohla po těchto skalách lézt i v zimě v námraze – nechápu.

 

 

Chodníček mnohdy široký mezi kameny jenom na šířku pořádné turistické boty, někde jako pohodlný chodník seskládaný z balvanů (díky vám, brněnští němečtí turisté!), v sedýlkách pohodlná bučinová udusaná stezka. Tu lemují kamenná moře, balvany, které sklouzly z hlavního hřebene. Brzy přicházíme k výrazné kupě desek šikmě trčící k nebi. Říká se jí Křídlo a je jakýmsi erbovním znakem Babího lomu. Následují šplhací partie v různých balvanitých kupách. Ty na západní straně spadají strmě i do hloubky několika desítek metrů a tvoří znamenitý terén pro skálolezce. Hřeben je porostlý zakrslými borovicemi, buky, duby, javorem babykou, břízou, jilmem horským i břekem.

Když porost stromů místy zřídne, naskytnou se nádherné výhledy do krajiny. Na západě se mezi větvemi objeví hřeben Zlobice. Je to známý hřeben nad městem Kuřim, kde je v bývalém vojenském areálu velkých chov ovcí a koz.

http://dig.rajce.idnes.cz/Ovenalie-Zlobice%2C_srpen_2010./

A také kouzelné a tajuplné místo s kamennými základy románského kostela sv.Klimenta. http://dig.rajce.idnes.cz/Na_vetrne_hurce_u_sv.Klimenta/

 

Na východní straně vykukují ze zalesněných kopečků věže kostela ve Vranově u Brna. Některé šikmé plotny, celá skaliska, turistická stezka obchází, někde se dere průrvami skrz ně. Blížíme se ke konci, před námi je Červená stěna, Žlutá stěna, Slabikář a konečně rozhledna na jižním konci Babího lomu.

Kdysi, už ve druhé polovině 19. století zde byl vybudován dřevěný altán. Vydržel i druhou světovou válku a potom byl stržen. Ve druhé polovině padesátých let byla pod vedením MUDr. Albrechta z Kuřimi, jeho přítele Ing. arch. Korvase, který vytvořil projekt rozhledny a mnoha dalších nadšenců, vybudována současná rozhledna. Dílo velkolepé, když přihlédneme k faktu, že to nebyla zrovna doba, která by přála takovým projektům.

Dnes vyrůstají rozhledny (zaplaťpánbůh) jako houby po dešti, po celé republice. Domnívám se, že velkým motivem byl televizní pořad s panem Luďkem Munzarem „Rozhlédni se, člověče! „. Rozhledna byla vybudována za velké pomoci občanů Lelekovic, České, Kuřimi, Ořešína i Jehnic. Nebudu se rozepisovat, jak přesně stavba probíhala, ale při čtení příslušné kapitoly jsem byla dojata. Veškerý materiál byl ve skalnatém terénu vynesen ručně, kbelíky s betonem si lidé podávali jako řetěz. Já, pro kterou je stavba rozhledny na vysokém kopci u Brna samozřejmostí, jsem si uvědomila kolik lidské práce a úsilí se skrývá za touhle „samozřejmostí“.

 

 

Rozhledna má kruhový půdorys, má dvě plošiny jako patra a je z ní nádherný výhled na půlku Jižní Moravy, část dolního Rakouska, Pálavu, samozřejmě velkou část Brna uprostřed se Špilberkem, na jihozápadním obzoru se rýsují chladící věže Jaderné elektrárny Dukovany, dále na západ kopce Českomoravské vrchoviny.

Severní končiny jsou zastíněny masivem Babího lomu (Jeseníky, Krkonoše), ale hned na východ se v lesnaté kopcovité krajině objeví věže poutního kostela a paulánského kláštera ve Vranově u Brna. Jenom párkrát do roka nastane situace absolutní čistoty vzduchu a to jsou vidět Alpy, na východě Karpaty. Já jsem to štěstí neměla, ale někteří z mých přátel ano. Zážitkem je také výstup do horního podlaží rozhledny za silného nárazového větru 🙂

V letošním roce přibyla a napojila se k přírodní rezervaci Babího lomu i další část na jeho jižním konci přírodní rezervace Holé vrchy. Je většinou tvořena starým dubový lesem, jeřábem břekem a dřínem. Více jak 50 let se pro těžkou přístupnost v těchto místech lesnicky nehospodaří, takže proto tyhle botanické lahůdky v blízkosti velkého města.

Každoročně se od začátku sedmdesátých let pořádá Novoroční výstup na Babí lom, který zajišťují členové Klubu českých turistů. Někdy za mrazu, někdy v mokrém rozčvachtaném sněhu, někdy za naprostého sucha, míří k vrcholu Babího lomu z různých stran skupiny, rodiny i sólisté, většinou doprovázeni psy. Je to krásná tradice. Musím podotknout, že mnozí se vydávají na túru přímo ze silvestrovských oslav 🙂

Slýchávám od známých a přátel, že Brno má krásné okolí. Ano, má a jednou z velkých krás je právě hřeben Babího lomu.

 

Album fotek o Babím lomu na Rajčeti, je zde.

http://dig.rajce.idnes.cz/BABI_LOM

 

 

Aktualizováno: 22.11.2011 — 20:02

141 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Alex, ty se umis divat kolem sebe. Moc pekne povidani a nadherne fotky. Ta krajina zdobena jinovatkou mne chytla za srdce.

  1. Jani, s tím obrovským časovým odtupem jsem si fotky nádherně vychutnala. Díky za ně. Ta pasáž hrajících si pejsků nemá chybu. Jak se jmenuje leopardí psice od Kimi? Stoj na hlavě 😉 .
   Veram (h) , smějící se, pusinkovaná! Pozdravuj Petra a dík za fotky!

  2. Prosím!! Kdo dělal sumarizaci fotoalb z Podmitrova??? Bedulka?? Může se, prosím, přidat album od Jany??

   1. sumarizaci podmitrovských fotek dělala naše sluníčková veram (h) , ale už jsem tam toto nové album přidala (y)

 2. Alex, moc hezké povídání o tom, že i známá místa viděná jinýma očima mohou nabídnout něco nového.
  A je vidět, že jste si Mikulášskou procházku hezky užili, a návštěva u Obludek byla jednoznačně úžasná, tam by se mi moc líbilo – a Kristián by praskl žárlivostí.
  Jenny, tak to vypadá, že máte trochu předčasný vánoční dárek? To je moje noční můra – nalezený pes, nedokázala bych ho dát do útulku a zájemce bych lustrovala hůř než KGB.
  Jo a taky jsme si s Petrem založili účet na rajčeti – tak tam jsou i přístupné fotky z Podmitrova.

 3. OT – jen upozornění: zítra nám po celý den nejde elektřina (plánované práce ČEZu), tak budu na mailu až večer. Vzhledem k tomu, že jsem si na to vzpomněla až teď, a tedy musím honit práci, kterou jsem chtěla dělat zítra, tak se omlouvám autorům článků, kteří psali v době mé nepřítomnosti – odpovím zítra večer (nod)

  1. K nám dorazí ČEZ na plánovanou údržbu těsně před Vánocemi. Jako každý rok. Celá dědina bez proudu dva dny.

   1. byli u nás včera a měnili nějakej měřák a kontrolovali kabely…když jsem se ptala,proč v neděli,řekli,že toho mají moc

  1. Páník je VELKÁ 1 (y) (y) (y) !!!
   To jsou krásný fotky tam od Vás. Ty šutřiska obdivuji. Jak já mám ráda šutříky a ještě k tomu mechem zarostlé. Takže Betka by Tě nejraději zase šupito presto odvelela pryč!!! Brzy by drápečkem kopala!!

  2. Krásné záběry,Betynka vypadá docela šťastně, zdá se, že nepláče, zato pančičce, té bylo moc smutno, ještě, že to jistil Vilík roztomilej.
   Nó, jó, v té peřince přece jen zamačkávají Betí slzy.
   (h) (wave)

 4. (wave) ROZVERNÍČEK. (wave)

  (*) Sára leží na smrtelném loži. Izak, její choť, stojí při ní.
  „Izak,“ praví Sára, „já už asi brzo umřu. A přitom mě ti je tak pěkně u srdce. Dívám se z okna ven, vidím ty večerní červánky, ty stráně za naším městečkem, je mi, jako bych měla celý svůj život před sebou na dlani. V těch stráních jsme si hráli jako děti, později jsem tam v aleji dostala svůj první polibek a taky přišla o věneček. Procházeli jsme se tam jako snoubenci, jako novomanželé a nakonec jsme tam chodili s našimi dětmi. To ti je tak příjemném pocit, myslet na ty šťastné chvíle, co jsme tam prožili, člověk by úplně zapomněl, že umírá…“
  Izak přejde od postele k oknu, zavře jej a stáhne roletu. Poté se vrátí k manželce a uchopí ji za ruku. „Sára,“ řekne nabádavě, „nerozptyluj se.“ (*)

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer, hezké sny a pěkně se vyspinkejte. (coffee)

    1. Děkuju 🙂 Bylo to strašně fajn a zcela v intencích zvyků v Maastrichtu jsme jeli na promoci na kole… upozorňuju, že jsem měla zimní kabát dlouhý až na paty a úzkou společenskou sukni dlouhou jen ke kolenům, takže si umíš představit, jaká to byla jízda (chuckle)

     1. Teda Dede, jen z predstavy, ze bych hnala svoji mamu na moji promoci na kole, se mi toci hlava. Jses dobra. A prizpusobiva. 🙂

  1. Ivo, jsou prostě kouzelní (inlove) A zase se mi nejvíc líbí pejsek – fenka? s oranžovou mašličkou! Jak jste na tom se zájemci? A co psí tety na tu úrodu štěňat? Nestýská se Fleur?

   1. Zase je to holka, kluci jsou žlutý a červený. Prďolové jsou všichni zadaní, byli pryč už za necelý týden….Fleur se nestýská, ale strašně ráda by se o štěňátka starala. Dneska venku se k nim konečně dostala, tak je pěkně olízala a umyla, Ellie je poněkud free matka a na nějakou přehnanou hygienu kašle, takže štěňátka byla upatlaná od kaše, případně měla kožíšek jak dikobraz, jak to na nich zaschlo…

  2. Jsou tak rozkošní, malí medvídci krásní. 🙂 (h) (h) (h)
   Taky jsem se chtěla zeptat, jestli nebyla snaha si přivlastnit mrňousky.

   1. Přivlastnit si je nechtěla, ale byl problém, že ty svoje pinďata kojila do poslední chvíle, mezitím se narodili Ellie a její odešli do světa během dvou dnů. Takže jsme jí museli naprosto izolovat od malošků, aby se jí přestalo dělat mléko, dávali jsme studené obklady, spala v domě, aby mimina ani neslyšela a ani necítila. No později jsem mockrát zalitovala, že jsme jí nenechali nějaké adoptovat, protože Ellie moc vzorná matka není. Je to blbé takhle napsat, ale v bedně jí řvala mimina a ona musela s páníčkem vozit na zahradě hlínu, sekat trávu…, nepomohlo ji k nim zavřít, celou dobu skákala na dveře a řvala a na mimina naprosto dlabala. Teď zase řeším, že blbísci nechtějí baštit z misky, máma jim taky moc často nedává, nevím, co jim vymyslet, aby se chytli – kaše jim moc nejede, piškoty v mléce taky ne, maso s rýží je fuj. No nevím, jestli do toho s Ellie ještě někdy půjdeme…

    1. Hmmm, bylo by asi dobré, dát půlku prcků k Fler, jenže to jste nemohli vědět. Holt Ellie je jako některé ty moderní matky, které upřednostňují kariéru.
     Ale na to, že jsou takoví odstrkovaní, vypadají báječně, hebce a voňavě (i přes ty bodlinky). 🙂

     1. Jj, i náš Honza to tvrdí, že je to moderní matka – navalit děcku sunar a hurá s kámoškama do kavárny. Fleur radši nerozkojím, maloši půjdou za tři týdny do světa, tak si musí zvyknout na baštu z misky. Ale je to o nervy, když už je Ellie krmí, tak ji musím hladit a držet za obojek, aby stála a držela. Asi má místo mléka smetanu, protože i tak maloši dobře přibírali a k mističkám se moc nehrnuli. No uvidíme, jak nám to dál půjde.

 5. Tak jsme doma. Chvíli to trvalo, byl tam pokousaný pejsek. (envy)
  Pejska je zdravá, nic ji nechybí.Pan doktor říkal, že nám věří, že ji dostaneme do kondice. Jen jsme dostali prášky na odčervení, očkovat budeme až tak za měsíc, pokud nedohledáme majitele. Taky říkal, že je inteligetní, protože pěkně držela celou prohlídku. Nehárá.Nemá kupírovaná ouška ani oásek.Samozřejmě, že jsme hledali čip,nic. Po poradě s vetem dostala ještě trochu najíst, váží 21 kg, má dost vysoké nožky a to tělíčko na nich se divně kymácí. Krček má pevnej,takže si myslím, že trocha naší péče to spraví. Ještě musíme zjistit jak to má s venčením, jednou si doma čůrla páč strašně pila asi byla dehydratovaná. Zítra zkusím napsat všude emilky dokola s fotem,pokud nic, tak je naše,protože si nás našla.To je jasný. Zrovna předvčerem jsem seděla na kameni ,kde mám Áju a povídala jsem si s ní. Ájo, vrať se mi, no vidíte a je tu. (h) Teď si pěkně hoví na gaučku a zdá se,že se jí to líbí. (h)
  Díky za podporu,kdyby bylo na mně, nó, však vy víte, přednosta je taky na měkko. Hlavně aby nám vydržela bezkonfliktnost. (wave)

  1. No tedy jenny, safraporte. Zprávu jsem nyní přečetla jedním dechem. Jestli je to tak, že ji chcete, tak Vám moc a moc gratuluji a přeji bezkonfliktní domácnost. (Soucítím s kočenkami). Opačnost pohlaví můžete řešit, až ji postavíte s veterinářem na nohy. Jenny, držííííím palce!!!!
   A protože je první adventní neděle a vy máte doma dáreček jako pod stromeček posílám pár fotek z adventního Brna.
   http://dig.rajce.idnes.cz/Brno%2C_advent/

   1. Alex (inlove) – nádherné fotky a strašně se mi líbil ten drak! 🙂 To je moc hezký nápad.
    A ještě díky za článek – já to tam u vás vlastně vůbec neznám, tak sbírám střípky a vytvářím plány, co všechno ještě musím vidět 🙂

   2. Díky za krásné fotky. Dáreček chrní,jestli něčí je, tak se budu těžko loučit ale mám strach, co bych s tím majitelem udělala,takhle zničit psa by mělo být fakt trestný, kdoví jestli má na něho nějakej papír. Z druhé strany bych nerada absolvovala ,to co s Daníkem, jenže boxer je pes mého srdce. Tak a včíl raď, vážená CD. Chjo, to bude těžký.

    1. Hmm, Jenny, za těchto okolností nevím, jestli bych nějak vášnivě inzerovala po celém širokém okolí…

   3. Milá Alex, děkuji za fotky Brna a nejvíce za tu s visícím drakem.
    Také jsem se chodívala s tetou Aglaikou dívat a obdivovat. Drak je opravdu fascinující, zvlášť když je jeden malá holka. Jako dospělá jsem ho neviděla ale třeba to ještě stihnu než odejdu za Duhový most. 😉 🙂

   4. Alex, velká krása, už se moc těším až budeme, i když jen na pár dnů, doma v Brně. Přijedeme týden před vánocemi,takže si užijeme vánoční Brno i trhy. Počítám dny do odletu a Junior si odškrtává políčka na kalendáři. Teď jen dobré počasí a žádné sněhové kalamity…. 😀

  2. Jenny! (inlove) To jsou ale události – ty si přeješ boxeří holku a hnedle ji doma máš, byť vychrtlou. Je mi jasné, že budete inzerovat, ale tak nějak si říkám, že tohle vypadá fakt na vynalézavost CD… zatím držím palce, aby se holka dobře usadila. Věřím, že v láskyplné atmosféře vaší domácnosti by měla rychle získat důvěru a klid do takové míry, že se všechna zvěř pěkně porovná. (h)

  3. Jenny! 🙂 (hug) (h) Tak držím palce, aby Ája zůstala a hladce zapadla do vaší smečky. (y) Pevně věřím, že to všechno zvládnete. (nod)

  4. Jenny, držím všechny palce a kočičí tlapky naší Amálky, aby se ti podařilo fenku dostat do dobré kondice. Osobně bych psa v tomto stavu původnímu majiteli nevrátila, i kdyby se nakrásně našel. Ledaže by mi dokázal, že se mu ztratila nešťastnou náhodou a udělal všechno pro to, aby ji našel a ví, co s takto vychrtlým psem dělat. Doufám, že se ti podaří Áju dostat do dobré kondice. Asi jste se poradili na správné pokoncentráčnické dietě, aby toho neměla moc najednou.
   Já když vidím tu naši kočičí dogu, která má jako něžná kočičí holčička v necelých 6 měsících skoro 4 kila, tak bych brečela nad takto vychrtlým zvířetem. Mimochodem dnes jsem jí koupila větší záchodek. Ten Micánkův jí bude evidentně v dospělosti malý, a to měl kocoureček v nejlepších letech tak 6 a půl kila. Jenže byl kratší, tohle zvíře roste nejen do krásy, ale také do délky.

  5. Moc držím palce a naše smečka tlapky, ať vše dopadne k všeobecné (a hlavně k vaší!) spokojenosti! A osobně si myslím, že fenečka dobře vědela, proč si vás našla :-). (y) (h)

 6. Vzpomněla jsem na venčení. Opět jsme nemohli, Ginny byla přihlášená na field trial. Kdybych to byl býval věděl…. tak jsme mohli mít lepší program Až do posledního aportu šla zkoušku perfektně – vypadalo to na boj o prvenství. Poslední aport zaměnila a vypadla, konec šlus (to je trial – celou dobu jde perfektně a jedna chyba může znamenat konec nadějí, nedá se napravit. Buď jde perfektně nebo udělá drobnější chybku nebo vypadne i kdyby vše před tím bylo dokonalé). Letos nám opravdu zkouškové štěstí nepřeje, co se mohlo po.. se pokazilo.
  Nashle v úterý

   1. My jsme Tě stejně poznali, Evi! (h)
    To nic, není pořád jen svátek 🙂 , hlavně že jste zdraví. (hug) (h) (sun)

  1. Milá Evo, vaše zkoušková smůla začíná být příslovečná. (whew) No, snad se to příští rok prolomí 🙂 Ale zase máte štěstí na odchovy (no, štěstí, víte, co děláte a dáváte tomu všechno 😛 ), tak se to snad nějak vyrovná. Už vám tak definitivně skončila zkoušková sezóna?

 7. Šiš, já nevím co mám dělat!!! Přednosta dovedl domů asi tak tříletou boxerku, slyší na Áju, je strašlivě vychrtlá, už jsme ji očistili, teď šli i s Daníkem ven. Kočky jsou zatím zavřený nahoře v patře i s kadibudkou. Brečím jak vůl, oni si mně ti psi snad hledají sami. Bože ta je tak zubožená,hned se uvelebila na gauči,Daník strašně žárlí.
  Nevím co dál, pojedeme večer k vetovi, pak se uvidí. Musela být dlouho bez jídla. Dala jsem ji jen trošku ohřátého masa.Jinak je poměrně čistá, to se divím, ale zase ta vychrtlost mně děsí, leze ji pátěř jako hřbetní ploutev. Ach, jó, já to snad nepřežiju. ;( (tmi)

  1. (inlove) přežiješ to (inlove) Jen se bojím, že se Vaše smečka doplní na dva dvounožce, dvě kočky a dvě psiska… Boxerky jsou přeci jen tvá veliká láska a ty ji nedáš (u)

   1. Ach Jenny! (h) Ale co, její vychrtlost v Tvé péči brzo zmizí a vy vybudete taková pěkně vyvážená párová smečka. 🙂 (h) (f)

  2. Ach jo, Jenny. Docela Tě chápu, chápu i kočky a Daníka. Počkej co veterinář, rozhoď sítě, třeba se fakticky ztratila. Že je vychrtlá tak se neděs, oni někteří psi jsou špatně krmitelní, mohou být málo žraví a jsou děsně hubení. Znám takové a vím, že pánečky to trápí. Horší jsou opačné situace i kdy mladá anorektička si pořídí pejska a krmí ho jako sebe. To znám také. To je potom o přes hu..! Je dobře, že je v suchu a v teple. Nehárá??

   1. Ach jo, achjo, za chvíli jedeme k vetovi, je tak od 18:00 do 19:00 pro nemocné pséky. Dáme řeč a uvidíme. Pak podám raport. Zatím je klid, boxeří holčí leží na gaučku, Daník pod ní a kočky chodí na čučku. Vypadá to, že není agresivní, zatím po nikom nestartuje a ani neštěká. S Daníkem už dávají opatrné čumákovky.

    1. Jenny – netrpelive cekám na zprávu po návratu od veta. Ach jo – cloveku se chce brecet a zároven nekomu nakopat do trének. Budu drzet palce, at se boxincin príbeh dobre skoncí.

     Apropó – jak jste prisli na to, ze slysí na Aju?

     1. To už mám vyzkoušené, vždycky začnu od nějakého písmena, či spíše slabiky, jemně , ne na psa přímo ale spíš při řeči. Třeba Be,Ba De, Da, atd., pes většinou na první důraznou slabiku reaguje, točí hlavu po dotyčném a naslouchá. S Daníkem jsem to taky takhle vyhmátla, to jsou dlouholeté zkušenosti.Jen to nebyl Deny ale Beny, upravila jsem na Daníka, na památku Daníka od Dede. Boxerka nereagovala na začátek a střed abecedy vůbec, tak jsem se vrátila k A , což jsem se napřed zdráhala použít a zkusila jsem, přišla poměrně silná odezva a po doplnění další slabiky to bylo jasný,funguje to. (h) (wave)

   2. Pokud jen krmi malo, tak se to jeste snese. Horsi je kdyz je to navic jeste vegetarianka a krmi ho naklicenym zrnim.

    1. jednou jsem viděla fenku, kterou si koupila veganská panička. Bohužel trvala i na veganství fenky… (tmi) Feńku jsem viděla měsíc po odebrání původní majitelce. Byla po kapačkách, na kvalitní výživě, vitamínech, minerálech… přesto vypadala jak slisovaná mezi dvěma deskama – úplně plochý hrudník, vystouplá žebra, páteř, kyčelní klouby… Nohy už se skoro narovnaly (původně plazila po loktech a kolenou jak lachtan)
     Byla stejně stará jako naše Arona – i proto nás noví majitelé kontaktovali – aby měli srovnání… Vyrostla nakonec „skoro do krásy“ – fakt zázrak, srovnala se hodně. Bohužel odešla mladá – na zažívací problémy… možná to mělo souvislost s nešťastným dětstvím

     1. jo a byla to německá doga… jedno z plemen, kde výživa v mládí je opravdu důležitá…

     2. Když tohle čtu, jsem náchylná věřit tomu, že vegani mají zanedbanou především výživu mozku. :@

  3. Taky jsem nemohla a mám tři psy a Ája? Přece nemůžeš dát pryč naši jmenovkyni. Ája (moje, macatá, černá, lesklá) drží tlapky Áje hubeňourovi

 8. tady už je taky nádherně (sun) . Takže jsme po obědě nevydrželi a vyrazili… Procházka úžasným bukovým lesem byla doplněna o blízké setkání se stádečkem laní… Betka nezklamala – nevyrazila. A holky kopytnaté ani moc nespěchaly – jen tak lehce překlusaly kolem nás…

  Možná nebude dneska týdeníček – páníkovi včera bez rozloučení totálně odešel počítač… Teď instaluje nový a zachraňuje zbytečky dat… možná večer chvilka času zbyde, ale pokud nee, tak se nedivte (wave)

  1. Á jejda, lituji počítač i páníka. Škoda, že budeme bez fotek slunečních Jizerek. Tady u nás je čím dál větší mlha, akorát, že nemrzne. Vrátila jsem se z Brna a bez mlhovek, jak vpředu tak vzadu, to nešlo.

 9. To jste měli krásné Mikulášské venčení, pejsci vypadali nadmíru spokojení a nejvíce naparfémovaná Anka. 😉 😀

  Tak abyste věděli my tu máme na našem pobřeží větrnou bouři. Včera byla na jihu Švédska a dnes u nás na západním pobřeží. A leje jako z konve. (rain) (rain) (rain) Přesně to co mě tu ubíjí, déšť a vítr a ještě k tomu dohromady. Je dnes šedivo a hnusně tmavo. Doma je mi zima, ani kožešinové holinky a několikero svetrů nepomůže. Nohy mě zebou, taktéž ruce a můj špičatý nos. Na ruce si mohu vzít rukavice ale čím chránit nos? Blahořečený počítač, čučím na monitor a zapomínám na svoji skutečnost.
  Tak hezký advent nebo co se to vlastně na advent přeje. Vánoce jsou tady už přes měsíc a už jich mají všichni plné zuby. Zdejší vánoční skřítci se vrtí za každou výlohou a vánoční hysterie pomalu a jistě začíná. Ještě že se můj čas řítí takovou rychlostí že si možná nestačím všimnout že právě kolem nás vánoce proletěly.

  Dnes si žiji na velké noze, mám 19. :O

  1. Vidíš to – a já včera večer koukala na počasí (nevím proč, asi zvyk) a ještě jsem komentovala, že jižní Skandinávie má na zítra (tedy dnes) naplánovaný sluníčko a tepleji než tady… Asi se chybička vloudila 😛
   Tak ať to rychle přejde (y)

  2. To je mi líto, Velká kočko. (h) My máme konečně (sun) . Přesněji řečeno, silně větrné sluníčko. (nod)

 10. Zdravím z aprosto zamlženého brněnska. Tay se meteorologická situace nezměnila, včera avizované sluníčko už zase není. Jakkeli díky za bezva dokument, Vave lovící Anku 🙂 ! Ano já vím, že ve skutečnosti máchala špinavý obojek od kobyláků (chuckle) , znám z vlastní zkušenosti (wave) .

  1. Omlouvám se, musím po sobě číst, musím po sobě číst……
   Spěchám do mlžného lesa, sad se neztratím.

 11. Dobré ránko také z Prahy! (wave) Tady je jasno, ale fouká o poznání víc než včera.
  Přeju všem krásný den. (h)

 12. hezkou první adventní neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Tady zatím slůňo nevstává… je teplo, ale zataženo. Uvidíme, co z toho bude…

  Jsem ráda, že se mikulášská procházka povedla (nod) fotky parádní (nod)

  1. Jakkeli (inlove) , popisky u Anky jsou senzační! (y) Snažila jsem se uvést vše na pravou míru, ale je mi jasné, jaký příběh bude žít. (wasntme) (chuckle)

  1. Vave, díky za rychlé fotky. Obludičky jsou kouzelné, počasí se Vám vydařilo a to je fajn. Úpěnlivě jsem na Vás myslela.

  2. Vave, díky, v duchu jsme byli s Vámi. Taky jsem zapálila svíčku a vzpmínala.

   Fotky jsou krásné a milé. (h)

  3. Jééé (clap) (inlove) (clap)
   To jsou krásný obludky, já taky chci hada!!!
   Na Li jsem vzpomínala s váma.

 13. (wave) ROZVERNÍČEK. (wave)

  (*) Lord přijímá nového sluhu a vysvětluje mu jeho povinnosti: „Jamesi, ráno vstanete za rozbřesku, zatopíte v jídelně, nachystáte mi vanu, vykartáčujete oblek, donesete ranní tisk, připravíte a naservírujete mi snídani. Pak vyvenčíte mé psy, připravíte mi jezdeckou uniformu a začnete připravovat oběd. Na stole bude přesně ve dvanáct hodin. Pak poklidíte v pokojích, obstaráte nákupy, přichystáte svačinu, nalijete mi sklenku brandy, zatopíte v krbu a připravíte čaj a doutníky. Večeře bude o půl sedmé, pak přiložíte do krbu, přichystáte občerstvení hostům, odeberete jejich pláště a postaráte se o jejich pohodlí. Nakonec znovu vyvenčíte psy, vyvětráte, odestelete mi lože a připravíte krb na ráno. Potom si můžete jít lehnout. Chcete se ještě na něco zeptat?“ „Jistě sire, nachází se v okolí nějaká kvalitní hlína?“ „Proč Jamesi?“ „No, mohl bych ještě ve volném čase pro radost pálit cihly.“ (*)

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer, hezké sny a užívejte si volný čas. (coffee)

   1. No YGÓ! (chuckle) :*
    Náhodou teď sedím a nožky mám nahoře …. ne jako ten kohoutek, ale na taburetku pod stolem, a skoro vůbec nic nedělám. 🙂
    Koukni na fotky – vraceli jsme se pak po vlastních stopách a měla jsi pravdu, takhle to bylo mnohem lepší. Dík! (f)

 14. Milá Alex (inlove) , děkuju Ti za poutavé vyprávění o místě, které máš ráda – je to cítít z každé věty. 🙂
  A fotky jsou skvělé, jako vždy. (y) (nod)
  Přeju všem krásný večer. (h)

 15. Na venčení bylo krásně, děkujeme za palce. 🙂 Sice chvílemi bylo trochu čerstvo, ale naštěstí nebyla obvyklá deka z posledních dnů.
  Máme uťapané nožičky, vykoupaná Anka (hned v úvodu cesty se vyválela v kobylinci) hlasitě chrní v posteli a já si léčím puchejře přes celý malíček – botky dobré, ponožky životu nebezpečné. :O
  Dopoledne jsme byli u Lucky V. v teráriu, paráda! Vřele doporučuju. Dostala jsem tam takový nápad – sepíšu to do článku a přidám pár fotek na rajče. (nod)

  1. Vave, tak to je výborný nápad. Na Lucčiny obludky se těším. Jsem ráda, že vám vyšlo alespoň trošičku počasí. Chudák Anka, kdy se zase dostane k takovému kvalitnímu parfému!

   1. Bylo mi líto, že nemůžeš jít ;( . Franta byl sice důstojný a příjemný reprezentant „Zanovců“, ale bylo zvláštní ho potkat bez Tebe. (nod)

 16. Milá Alex, zasloužíš velkou pochvalu za zajímavý popis a pečlivou dokumentaci výletu do krásného kraje. A jako bonus navíc s rozhlednou – to by bylo něco pro nás! MLP se letos nadchl pro rozhledny – to když jsme na konci léta neplánovaně cestou z Rumburku navštívili tu na Vlčí hoře a v tamním pidikrámku objevili sadu krásných pohlednic pana fotografa Fukala s rozhlednami. Je jich přes 200, všechny v jednotném stylu. Od té doby chodíme po rozhlednách – MLP si dokonce založil vrcholový deníček a sbírá razítka (a kupuje ty pohlednice) 🙂 . Zatím jsme navštívili další tři – Jedlovou, Strážný vrch a Vrátenskou horu :
  http://hanca1.rajce.idnes.cz/Rozhledny
  Škoda jen, že na většinu rozhleden nevedou tak bezpečné schody jako na Vlčí horu, takže Denis nemůže nahoru s námi. Ne že by tak bažil po výhledu do kraje, ale nelibě nese, když se smečka rozdělí a jeden člen zmizí v útrobách věže. 🙂

  1. Hanči, moc pěkné fotky. Já rozhledny miluju už od dětství. A to jich tenkrát bylo tak žalostně málo. Všechny naše kníračky chodily s námi. Klérka nejvíc. Pouze na těch, kde jsou z mobilních vysílačů rozhledny a nášlapné plochy jsou z takového toho děrovaného plechu, tam nesmí, aby si v nějaké dírce nezatrhla drápek. To se potom také střídáme pod rozhlednou v hlídání.

 17. OT: Počasí v Uhříněvsi bylo báječné. Svítíčko slunilo.
  Nehlášena jsem s netřesky vyrazila na Pražení. Setkali jsme se až při jejich návratu směrem k restauraci.
  Viděli jsme Báru, Arinku, Bonynku, Světlušku a Borůvku s jejich člověky.

  1. Jovásku – vecerní pohled na alpy mne vzdycky zvedne náladu – holt v Plzni dohlédnete daleko (chuckle) (chuckle)

 18. Hlásám, že u Brna vylezlo (sun) , sice řádně zubaté, bojující s mračnem mlhy, ale po mnoha a mnoha dnech je to (sun) ! Věřím, že venčící mají také pěkně!!

 19. Krásný kraj a krásný příběh.
  Stran těch výhledů do kraje, hrozně dlouho jsem si nemohla zvyknout na placatou hradeckou krajinu, jednou mi nepředpokládaný výhled z Nového Hradce na známé rodné kopečky přišel skoro stejně neuvěřitelný, jako to píšete o tom výhledu na Alpy. Hrozně zvláštní pocit.

  Posílám pozdrav venčícím (v duchu zapaluju svíčku) (h)

 20. Alex, díky za zajímavé povídání a nádherné fotky. Pořád říkám, že doma je krásně,jen mít čas tá úžasná místa projít. Ráda bych se do Vašeho kraje ještě vrátila.Pořád musím myslet i na Podmitrov. Taky bych ráda pořádně obhlédla Svratku a okolí, kde se narodil a působil můj pradědeček.
  U nás od myslivecké chaty, když je dobře vidno,je vidět Radhošť,chatu Radegast a vedle sjezdovku. Na Hostýn a Kelčský Javorník je vidět jen tak,okem.
  O.T. jakto, že se plynový kotel potento, vždycky v sobotu nebo neděli. Grrrr.

 21. no – Betka rozhodla – muselo se ven, mžení (rain) nemžení, namrzlo nenamrzlo… Jeli jsme zase jen pod Pilzberk a pak do děsného kopce balvanovitým lesem na vrchol Milíře, pod přehradu Černá Nisa a po zelené (ještě loni modré) značce zpátky k rudolfovské elektrárně. Koukali jsme po Valhale – největším jeskynním systému v Jizerkách. Jeskyně je v údolí Černé Nisy kousek pod elektrárnou. Ale namrzlé balvany nejsou na dozí nohy nejlepší… a tak jsme raději klouzali po cestě.
  Autem 2x pět minut… pěšky tři hodiny většinou mimo cesty… Prostě malé venčeníčko – jak by řekla Betka : „a výlet zase nebyl“ (wasntme)

  1. Xerxová, náledí na balvanech je špatné jenom pro dozí nožky 😉 ?
   Klérka také dopo rozhodla a mazaly jsme ven, do Vranovských lesů. Cesta nám také trvala přes dvě hodinky, protože madam se táhne a občmuchává každý trsík trávy. Tak jsem fotila alespoň námrazu. Za chvíli přijde návštěva, tak jdu chystat.
   Doufám, že večící mají alespoň trochu počasí a ne takovou hmlu jako je stále tady.
   P.S. Včera v šalině (tramvaj) jsem potkala jednoho ze starých zbrojnošů, tak jsme se shodli na tom, že nyní, za jinovatky, musí být na Babím lomu moc krásně.

   1. Mlha tam myslím nebude, u nás velmi fučí a je polojasno. A zima! Ovšem jsme na opačném konci Prahy…

 22. Milá Alex, to je ale krása! Tu krajinu severně od Brna moc dobře neznám, ale to, co jsem z ní viděla, se mi líbí velice. Tohle určitě budu muset zkusit!

 23. Ali, já uz se na fotky dostala dríve, ale zase jsem si v nich pocvachtala. Mne se tam u vás tak líbí! Urcite na ten Babí lom nekdy vylezu (no – a to Lelkovadlo, to musím videt!)

  ad „Jenom párkrát do roka nastane situace absolutní čistoty vzduchu a to jsou vidět Alpy“. Alpy jsem videla jednou jedinkrát z Vrbice a musím ríct, ze to byl nezapomenutelný zázitek. Totiz ty dva vídenské kopce jsou od nás videt pomerne casto – stací si stoupnout na Stráz a podívat se smerem na Breclav … no a za nimi se nekdy ty kopecky objeví. Vzdy, kdyz jsem u nasich, tak se dívám smerem na Breclav … a jednou jsem za temi zenskými oblinkami uvidela strmé skály. „Tati, co je to?“ … „No to jsou prece Alpy!“ … „To není mozné, aby je bylo videt.“ … „Já je vidím potretí za zivot.“ Byla to tak neskutecne krásná chvilka.

  1. YGO, vidím ten poled s Tebou. Podobný jsem zažila, když jsme jeli do Rakous a už od Pohořelic se v dálce zdvíhaly Alpy. Ten den bylo absolutně čisťounké. Byl to krásný zážitek, jako by nás ta alpská země vítala už z dálky 🙂 .

  2. Alpy jsem viděla párkrát v životě (dvakrát, třikrát?) a vždycky to bylo úžasný.
   Hm, jak jsem praštěná, tak úplně nekrásnější zážitek mám odněkud z Šumavy… mohla bych to místo popsat do posledního spadlýho žaludu na kraji lesa. Akorát prostě nevím, kde to bylo (fubar) .
   Jestli se nepletu, říká se, že nejlepší je pozdní podzim, odpoledne, pokud možno po dešti.

   1. Vís, ono nebylo o to, videt Alpy, ale videt Alpy od nás – pozdní jaro, a tam v dáli ostré vrcholy s bílou cepicí – bylo to tak neskutecné, tak necekané a tak snové, ze to neumím ani popsat.

    Mám jeste jednu – i kdyz pocit byl trosku jiný – vzpomínku na pohled do jiných svetú:
    Dávno pred prevratem jsem se vysplhala v Mikulove na Svatý kopecek a podívala se – poprvé v zivote – na tu divnou zemi, která byla od nás oddelená drátama. U nás velké siré rodné lány (kolchozní) a tam mensí rúznobarevné lánky az lánecky (soukrommé). Tenkrát mne tak divne sevrelo u srdce – pripadala jsem si jako voyer, smírující sousedy pod okny (chuckle) .

    1. YGO, určitě – vidět Alpy „od nás“ je něco jinýho než vidět je z výletu. Ovšem nečekám, že to by se mi někdy povedlo 😛 😀 .
     I když… Alpy zrovna ne, ale Říp nebo Ještěd skoro od nás, od hvězdárny v Ďáblicích, vidět je, heč :*

     1. Zano, nu vidíš a to jsme doma a to my s YGOu zase takovou možnost nemáme. I když Sněžka je vidět možná z jiných rozhleden na sever od Brna. Když je absolutně čistý vzdoušek 🙂 .

      1. Jéje – to mi pripomelo hezkou príhodu. Jeden místní dobrák mel návstevu ze Slovenska a ze jim ukáze i prírodní krásy. A vytáhl je na Pálavu – ten den byl celkem hezký výhled, ze byly videt i Malé Karpaty. Bobrý Moravák nelenil a procítene pronesl „A tamty hory, to sú Vysoké Tatry!“ … „To nie je mozné, od tialto videt!“ divil se jeden ze slovenských prátel. „Je to mozné, protoze Slovensko je tak malé!“ dorazil ho ten milý moravský slovák. (chuckle)

 24. Milá Alex (inlove) , vzhledem k tomu, že před Mikulášskou vycházkou jedeme ještě za obludkami do Dubče, musím si nechat Tvé půvabné a sluníčkové procházení na odpoledne. (nod)
  Přeju všem krásný den. (h)

 25. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krása Alex (inlove) Hezký kus Moravy (a tento kousek vůbec neznám) a krásně popsáno a nafoceno.
  Jo jo – turistické spolky minulosti – to bylo cest, značek, vyhlídek, občerstvoven – ale i skalních divadel, přírodních koupališť, parketů pod širým nebem…

  Jsem moc ráda, že to, co u nás bylo násilně přerušeno, už zase pomaličku vzkvétá. Jizerky se probouzí – spousta křížků, obrázků, starých vyhlídek a rozhleden se vrací do života. A to je dobře.

  U nás něco málo napršelo (spíš namžilo) a namrzlo. Včera bylo chvílema krásně slůňovatě, ale dneska je všude šedý mokrý mrak.

  1. (sun) Ano? Jak vypadá? (sun) 🙂 ???
   Přesně tak, Xerxová. Tady je těch malých stavbiček v přírodě také hodně. A opravených a studánek vyčištěných. Dřevěných skulptur je také dost. Lelkovadlo patří do řady obrovských dřevěných, které vznikly v mikroregionu Ponávka. To je taková malá říčka, která pramení u Vranova a končí v Brně, v Komárově, ve Svratce. Její pouť není v brněnské části nic voňavého a romatického, ale pro obyvatele, zvláště za starých průmyslových časů, znamenala mnoho.

  2. Přesně tak, všude možně stály turistické chaty, byly výhledy… no, viz Xerxová 🙂 . A jsem strašně ráda, že se to lepší.

 26. Óóóóó jak je krásně v našich dvou zemích českých!!!
  Milá Alex a jaká dokumentace s exaktním a srozumitelným popisem. Objevila jsi pro mne kus světa, díky. (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN