ZVÍŘATA: Jak se kamarádí s kočkou…

Takhle nějak se jmenovala knížka, kterou jsem vlastnila jako malá. Byla o klukovi, který měl psa i kočku, a měla jsem ji moc ráda. Tenkrát jsem ještě netušila, že to u nás jednou bude vypadat velmi podobně. V současné době jsme já a mí rodiče hrdými majiteli dvou psů, tří koček, tří činčil a nově také pěti nosných slepic a jednoho kohouta.

 

Staršího bratra to nikdy ke zvířatům příliš netáhlo, zato mě ano. Vždycky jsem si přála mít nějaké zvířátko doma a v mámě jsem záhy našla spojence. Začalo to džungarskými křečíky, pokračovalo morčaty, pískomily a kdo ví čím ještě, až se naše touha po hebkých hlodavcích zastavila na činčilách. První „velké“ a více komunikativní zvíře k nám přišlo v roce 1997.

Pes. Dandie Dinmont teriér jménem Bertík. O šest let později jsem začala docházet ke koním na ranč a chovatelskou stanici plemene Coton de Tuleár v jednom. Pořád se tam motala krásná štěňátka… Nedalo se odolat. Tak k nám přišla fenka Ravenka, důvěrně nazývána též Fifi, Šmudli a Bíša (ženská verze slova „bišonek“).

Zanedlouho začal náš každovíkendový únik z panelákového bytu na chalupu připomínat pojízdný cirkus a pro nejedny sousedy jsme se stali atrakcí. A nestačilo to. Můj bratr si našel vlastní byt, díky čemuž se uvolnilo místo v tom našem. A máma se zamilovala do koček.

 

 

Zpočátku jsem byla proti, hlavně kvůli psům, tedy především kvůli Ravence, psici se vzhledem „gaučáka“ a instinktem vlka. Byla jsem proti. Ovšem jen do doby, než máma vyslovila dvě magická slova. „Mainská mývalí“.

Přátelení smečky dvou krvelačných psovitých šelem s černým kocourkem Calibosem, který byl tenkrát ještě bezbranné malé kotě (kde jsou ty časy…), probíhalo na chalupě a trvalo dva týdny. V první fázi seznamování jsme pletivem rozdělili dvě místnosti.

V jedné přebývali psi a s nimi vždy člověk, který rozběsněnou smečku umravňoval. Ve druhé místnosti jsem byla pletivovými dveřmi zavřená já s kotětem a nutno dodat, že nový člen domácnosti si mě během těch čtrnácti dnů naprosto omotal kolem tlapky. Stal se ze mě „kočkař“.

 

 

Když už se zdálo, že psí rozzuřenost polevila a vystřídala ji zvědavost a chuť si „to nové“ očenichat, dostali psi náhubky („kdyby náhodou“) a byli vpuštěni ke kocourovi. Bál se, ale klaplo to. Zanedlouho už to šlo i bez náhubků a Calibos, jehož vznešené jméno jsme začali zdrobňovat na nevznešené „Kalíšek“, přišel na to, že s Ravenkou může být i zábava.

Ravenka o tom zpočátku moc přesvědčená nebyla, ale jakž takž si na sebe zvykli. A když k nám rok poté přišla zrzavá mainská mývalí kočička Hannah neboli Hanča, kamarádění už bylo o poznání lepší. Bylo dokonce jednodušší spřátelit Haničku se psy než s veličenstvem Kalíškem, kterému vadilo, že malá kočičí vetřelkyně navštěvovala jeho WC.

V paneláku bylo poněkud těsno. Na chalupu to táhlo všechny zvířecí i lidské členy naší smečky stále častěji, až jsme se odstěhovali nadobro. Splnil se mi tím dlouholetý sen. S městským šedivým sídlištěm se celoroční pobyt v lůně jesenické přírody ani nedá srovnávat.

 

 

Zástupkyně společenského plemene Ravenka zde může plně zužitkovat své hlídací, stopařské, pastevecké a jiné schopnosti. Když je hezky, téměř devítikilový černý panter Calibos se hrdě promenáduje po zahradě a rád sklízí obdiv kolemjdoucích, zatímco zrzavá Hanička vymýšlí (a už nedomýšlí), kam vylézt (a už neslézt). Psímu starci Bertíkovi je to tak nějak jedno. Hlavně když je co žrát.

Asi před rokem se k nám donesla zpráva, že chovatelka mainských mývalích koček, od které obě předchozí kočky máme, ruší chov a poslední koťata prodává velice levně. A tak se naše smečka rozrostla o modrého mramorovaného kocoura jménem Pepito.

Myslím, že normální člověk by mezi svá zvířátka ta užitková nepočítal. Ale když už jsem zmínila činčily, psy i kočky, bylo by nespravedlivé nezmínit ještě náš nejnovější přírůstek – slepice. Kdekdo si klepe na čelo, když o nich nadšeně vyprávím. Ale moje filozofie je taková, že když se budu o slepice starat s láskou, ony budou snášet vejce s láskou.

S takovou zvířecí přesilou, jako je u nás, není nouze o zážitky a já se o ně budu ráda prostřednictvím Zvířetníku dělit s ostatními…

 

 

 

Aktualizováno: 21.11.2011 — 22:27

121 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Thank you, I have recently been looking for facts about this question for a while and yours is the best I have found so far.

 2. Milá Ivano, včera jsem byla tak zaneprázdněna urputnou snahou dostat se do dražby, že jsem ani nestačila reagovat na Tvůj krásný příspěvek s úžasnými kočičími veličenstvy.
  Máš naprosto úžasný kočičí tým, to jsou tedy kousky. Pardálka bych se i lekla vidět ho mihnout se noční tmou.
  Za tím pletivem jsou jak tři králové co jdou k nám na koledu. (rofl) No a pejsci, ty musejí tedy mít z kočiček Vánoce, moje kočky ty si je z našeho kokříka nalezence Daníka dělají denně.
  Slepičky pozdravuj a sypej jim hlavně v zimě ať jsou na jaro v patřičné kondici. (wave)

 3. Nazývala jsem kočenky naší domácnosti princeznami. To bylo velice neuvážené, protože jak byste se v tom případě měli nazývat vy? Kdo je Calibos, Hannah a Pepito? Vždyť vy jste ti skuteční nefalšovaní princové a princezna. Omlouvám se vám.

  Jenom malá otázečka mi nedá pokoje, jak to dopadá když Calibos ducne do někoho hlavou? Nepadne dotyčný na zem sražený tou silou? Obávám se že já bych tak dopadala. Tedy dopadala na zem. Když můj pes byl asi ve váze Caliba, tak jsem jeho zaviněním docházela k úrazům. Tedy Calibe já bych se nikdy neodvážila tě oslovovat Kalíšek, ani pomyšlení. (Se musím posichrovat, že ano.)

  Vypadá to že je u vás kočičí převaha a to nejenom počtem a váhou. Ale to se dozvíme z příštího příspěvku, že ano milá Ivano. 😉 (wave) 🙂

  1. Všechny kočky jsou princezny, i ty vaše 🙂 .
   Jeho Kocourstvo Kalíšek už si na takové pojmenování musel zvyknout. Ke Calibosově velikosti se ale ani moc nehodí jeho hlas. Zatímco Hannah i Pepito dokážou pěkně zařvat, z Kalíška vždycky vypadne jen takové tenounké „mňau mňauuu“ (chuckle) . Vypadá to docela legračně 😀 (ale né že bych se jeho veličenstvu smála, to bych si nedovolila…)

   1. No ještě se mu smát, já se taky Zrzínkovi nesměju, že nemňouká, ale píská. „Pííííísk“ poví a vyskočí si na kytičku. Ríša je ukecaný, pořád něco vykládá, kudy chodí, tudy kecá. A Melíšek si tak pomňukuje, když něco chce nebo někam chce a ono se mu v tom brání.

 4. Renato, diky za aukci a pevnou ruku. Chet to pozoroval s udivem v oku a v pokore, protoze se domnival, ze tam bylo vic mnohem pracnejsich vyrobku. Preje novym majitelum, at se jim to opravdu libi a je rad, ze vytezek jde na pomoc kockam.

  1. Milá Hanko a Chete, atraktivita výrobků nemá skoro žádnou souvislost s pracností. Záleží na reklamě 🙂 A ti noví majitelé – podle mého soukromého odhadu – budou (alespoň částečně) jiní, než vítězi aukční bitvy. A pro Cheta – jsem opravdu moc ráda, že jsem o bolo nemusela bojovat. Díky!

  2. Milá Hano a Chete!
   Boj o bola byl urputný 🙂 Pro mě je v nich jakási zvláštní symbolika, nedovedu to popsat. Dvě z nich budou mít lidé, kteří mi před rokem, po odchodu Li, hodně pomohli… Dík!

  3. Jo, a jeste Chet vyrizuje Renate obdiv, jak to mohla zorganizovat na rajceti vcetne efektivniho spravedliveho konce. Chet obcas kupuje a prodava na Ebay, tam to jde automaticky, v momente kdy jejich hodiny ukazou konec, tak uz zadny prihoz neni mozny.

   1. Spravedlivý konec (alespoň podle mého názoru) zajistil nápad JarkyF – řídit se podle zdrojového kódu. Nic lepšího jsem zatím nenašla. Protože Zvířetnická aukce není ani zdaleka profesionální aukční síň, považuji toto řešení za zatím nejlepší. Moc mě těší, že dostávám od Zvířetníků nápady, jak Aukci zlepšit.

    1. Trošku ještě upřesním – ve výpisu zdrojového kódu stránky jsou všechny příhozy v pořadí, v jakém dorazily do databáze rajčete, a s uvedením časů na vteřinu.

      1. Hihi, právě jsem zjistila, že jsem včera, vlastně už dneska, napsala poděkování pod článek, který aukci otevřel. 8-|
       Takže ještě jednou tady: Renátko (inlove) , moc Ti děkuju za všechnu práci, kterou jsi kolem aukce měla a ještě budeš mít. A doufám, že nám zůstaneš zachována ve zdraví pro příští rok, protože takhle báječně „dělat Renatu“ umíš jen Ty. (f) (h)

 5. OT: Aukce skončila, výsledky byly vyhlášeny na rajčeti. Gratuluji všem vítězům a jdu si nalít (d)

  1. gratuluji vítězům, poražení v podstatě nejsou, jde o peníze pro kočky 😀
   Renato díky za skvělou akci

   1. Lépe bych to nenapsala, s dovolením se sem přilípnu. Tak jen: Zvířetníci díky! (handshake) (d) A dobrou noc všem…

 6. Dočítám a nedá mi to, musím se přidat k obhajobě slepic. Jen si jich, Ivano, užívej, jsou to náhodou chytrý a milý zvířata. A učenlivý. Dokud jsem s nima sdílela dvůr a byly jsme si jaksi bližší, ovládala jsem je i hlasem. Stačilo třeba výhružně zvolat: Slepice! a holky nechaly zakázané činnosti (hrabání) a mazaly zpod kytek. A co teprve moje Amálka, která mi vyseděla a odchovala několik generací perliček. Vždycky jsem ji nechala rozsedět na podkladcích a pak jsem pod ni nasadila vejce. Když jsem zpod ní podkladky brala, vždycky se rozčilila, načepýřila a zle na mě zahlížela. Ovšem jakmile jsem vytáhla plato vajíček a začala je k ní strkat do hnízda, viditelně zjihla a s výrazem „páni, tolik“ je pod sebe nadšeně koulela. Dokonce i tak mateřsky vypadala, byla taková kulaťoučká, chodila zvolna a tvářila se laskavě.
  Tak jsem se zabrala do slepic, že jsem prošla svoje fotky a nahrála něco na rajče, takže se pochlubím. Kvočna na začátku není Amálka, ta už na mě čeká v nebeském kurníku. Tahle kuřata nevyseděla, jenom jsem pod ni nastrkala koupené jednodenní brojlery.
  http://aledet.rajce.idnes.cz/slepice

  1. Já mám taky slepičky ráda. Každá má jinou povahu.Mívala jsem u tchýně jednu pojmenovanou Klára – chodila za mnou jako pejsek.
   Jeden z mých nejhorších životních zážitků byla pracovní přítomnost u vyskladňování haly se slepicema.

  2. 🙂 Jsou nádherné, hlavně hedvábný kohout (inlove) Koukám, že příští povídání budu muset věnovat slepicím!

 7. Už hodinu se pokouším dostat do dražby a nejde mi to. Něco asi dělám špatně, jsem sice taky těžká váha ale letos so asi neškrtnu. Svoje heslo do rajčete jsem někde zašantrala a podle návodu se dostanu k Mikuláši a dál to nejde. Tak nevím. Pláču. (envy)

 8. OT – aukční zpravodajství: Do aukce vstoupily těžké váhy 🙂 Aukce končí 22.30 (whew)

 9. Je mi vždy potešením, keď natrafím na rovnako alebo ešte viac potrafenú domácnosť ako sme my. Už sa teším na ďalšie rozprávanie. 😀

 10. (wave) R O Z V E R N Í Č E K . (wave)

  (*) Jeden bohatý páníček se rozhodl jet do Afriky, a vzal si s sebou svou kočku. Kočka začala honit motýly a ztratila se. A jak se tak potlouká po buši, vidí, jak se k ní řítí leopard se záměrem sežrat jí. Kočka se lekla, ale všimla si kostí roztroušených kolem, usadila se a jednu z kostí začala poklidně žvýkat. A ve chvíli, kdy se leopard chystá ke skoku kočka řekne: „To vám řeknu, to byl ale dobrý leopard, mňam, mňam! Jestlipak je jich tady ještě víc!“
  Leopard to zaslechne a v poslední chvíli se zarazí. Odplíží se do křoví a tam si řekne: „Fuj, ale to bylo o fous!“
  Opice, která to všechno sledovala ze stromu, usoudila, že tohle všechno by se mohlo hezky zpeněžit. Šla za leopardem a za mírnou odměnu mu vykecala, co všechno viděla a co se stalo. Leopard se rozzuřil, že si z něho kočka dělala srandu a sdělil smrťácky: „Víš co, vopice, vlez mi na záda a pojď se podívat co ja udělám té kočce!“
  Kočka uvidí leoparda, jak utíká s opicí na zádech k ní a říká si: „Co udělám teď, proboha!“ Místo útěku si sedne zády k leopardovi a předstíra, že ho ještě nevidí a právě v okamžiku, kdy se k ní leopard přiblíží na doslech, hlasitě zacvrči: „Hernajs, kde je ta zatracená vopice, co jsem jí před chvílí poslala pro dalšího leoparda?“ (*)

  (coffee) Vinšuju všem přítomným klidný večer a hezké sny. Spěte sladce. (coffee)

   1. (rofl) (rofl) (rofl)
    A cím víc poznávám kocky, tím víc si myslím, ze klidne i zacvrcela – a to tak, ze to znelo jako zavrcení (chuckle)

  1. Čím víc poznávám košky, tím víc věřím, že to je čistá pravda, Jovásku. (inlove) Mávám Janičce (h) a přeju krásný večer. 🙂

  2. Víkend jsme strávili na chatě, Čertíka jsme nechali doma a to byla chyba! Kocourek se nudil, navíc měl i mazlicí absťák (sousedka mu třikrát denně vyčistila hajzlík a doplnila krmení, ale co to pro mazlicího závisláka je???) Po příjezdu domů jsme našli všechny dveře v bytě i dvířka v nábytku zotvírané, obsah vkusně srovnaný po celé ploše bytu (kupodivu se nic neztratilo, ani nerozbilo) a uprostřed té spouště seděl spravedlivě rozhořčený Čertík. Když nás spatřil, postavil se na přední tlapky a PO DVOU! ve vzorném stoji ,,na rukou“ odkráčel do koupelny, kde spustil vodu do umyvadla (páková baterie) a zalezl pod vanu. Vydržel trucovat celých pět minut, potom přišel, řekl MŇŇÁÁÁÁUUŮŮ, sedl si vedle mého křesla, začal přešlapovat předními, vrhl na mne pohled ojeté doroty a natočil hlavu, jako že chce podrbat tvářičku. Byv podrbán, zvedl se, obešel křeslo a celý postup zopakoval. Po půlhodině usoudil, že je čas na hru, takže si přinesl plyšmyš a MŇŇÁÁÁÁŮŮŮ – pánečku, házej! Další průběh večera už byl standartní. Olízání kapsičky, drbat, záchůdek (MŇŇÁÁÁÁŮŮŮŮ, vyčistit), honit myšičku, zbaštit trochu olízané kapsičky, znovu pomazlit, nabrousit drápky a odchod do ložnice. (Čertíku, jdeme hajat – než stačím vstát, je kocourek na posteli, chvíli se mazlí, potom odejde do pokoje, protože v noci musí lovit.

 11. Renato, držím palce a silné nervy na závěr aukce. Je to opravdu „zabíračka“ klobouk dolů!
  Zano, moc a moc lituji. Osmičky jsou potvory. Kdysi (asi před 30 lety) mě jednu vysekali na zubní chirurgii, ale to mi ATB nasazovali okamžitě i s neschopenkou. Funguje Ti emílková soukr adresa??

  1. Funguje, jen nevím jistě, jestli mi funguje net – z UPC nám sem dneska zaváděli novej tarif a při tý příležitosti vyměnili modem. Ale v nejhorším zítra večer slíbil přijít synek.
   Zkus napsat, uvidíme 🙂

   1. Zano, ňák ti nefunguje emil- prej máš plnou schránku. Mám v autě mandalu. Mám ji dovézt do Uhříněvsi?

 12. OT pro epulku: omylem jsi přihodila pod celé album, smazala jsem to, nevím, kam to patřilo. Dtto Matylda.

 13. Ivano, srdečně Tě vítám! Ještě jsem nečetla ostatní komentáře, tak se omlouvám jestli se budu opakovat po ostatních. Jistě je diskuse psána v podobném duchu: těším se na další Tvoje zvířecí vyprávění! Dále: mainky jsou moje touha a dendíci jsou hned po kníračích 😉 .

 14. Tedy mám pro vás sladké tajemství – něco jako prémii po dnešním bojovém aukčním večeru (blush)
  Po půlnoci se těšte na první díl nové série Piškotových zápisků! Jak je úroveň standardně vysoká, tak zítřejší díl se třpytí ještě výš, než obvykle 😀 Rozhodně si to nenechte ujít, já se směju ještě teď (rofl)

   1. tady dneska slůňo (sun) občas vylezlo. Byli jsme v lese a všude je hrozné sucho – vody teče v potůčkách prachmálo. Doufám, že pořádně zaprší – suchá zahrada by špatně odolávala mrazům…

   2. Ach, epulko,kdyby šla troška vody zabalit a poslat (chuckle) . I když jsem naposledy zalévala zahradu asi přede dvěma týdny, už je místo půdy jenom popel. Sucho, strašné sucho. Ani se nedivím, že ta inverze je tak „hustá“. A že je takové sucho i v Jizerkách??? Tak to už jde do tuhého.

    1. Alex, kdyby to bylo možné poslat dét hned bych to udělala. Ale místní říkají, že to je normální průběh zimy, několikatidenní nepřetržitý déšť. A i v tomto počasí jsou vidět lidé v krátkých kalhotech a žabkách… To aby si nepromáčeli boty :-D.
     Zítra si půjdu koupit gumáky, tady je využiji do álelujá 😀

 15. Krásné povídání, krásné kočičky, pejsci, všechno. Mám moc rád takovéhle milé seznamování.
  A co se slepiček týče, tak ty máme v podstatě celou dobu, co jsme na domečku. Vajíčka se s kupnými nedají srovnat a je pravda, že 6 slepic zajistí cca 3/4 roční spotřebu naší rodiny. A kdybych stihl letos zateplit a osvětlit kurník, mohl jsem napsat 4/4. (rofl)

 16. Krásná smečka, gratuluji a přávidím! A také bych se tu zastala slepic – na naše putinky z dávných let (věru už 20) stále s láskou vzpomínám… Přistěhovali jsme se s manželem do domku, a u strýce si objednali 5 kuřiček – že jim na jaře vyrobíme kurník. Ovšem došlo k drobné chybce – slípky dorazily už v únoru. Takže se ubytovaly v kotelně ve veliké lepenkové krabici, pěkně v teple, odkud jsem je každé ráno ručně vynášela přes garáž na zahradu, kde měly jen přístřech, a večer zase pěkně domů. Ochočené byly neuvěřitelně, přiběhly na zavolání až k nohám, čekaly, že je vždy pěkně pohladím či pochovám, a vstávaly celý život později, než ty okolní, spát chodily také později, a snášely a snášely. Dodnes si živě pamatuji výraz v sousedčině obličeji, když si jednou v zimě postěžovala, jak ty její slepice nenesou (měla jich třicet), že denně sebere tak 3 – 4 vejce – a já jí odpověděla, že já taky tak ;-). Když už nám 2 pošly stářím, usoudili jsme, že je načase chov ukončit. Manžel je jednou na podzim daroval známému, že je uvaří praseti. Když se za půl roku viděli – manžel se žertem zeptal, jak si prase pošmáklo, dověděl se, že kolega nějak neměl čas, tak je prozatím vypustil mezi ty své, a pak se nestačil divit – prý mu, na rozdíl od těch jeho, snášely vejce ještě celou zimu. Takže já se také přikláním k názoru, že chovat slípky s láskou se určitě vyplatí, a že vůbec nejsou tak hloupé, jak tvrdí zlé jazyky;-)!

  1. Martin minule navrhoval, že bychom mohli mít taky slepice. Chvíli jsem přemýšlela a varovala ho: když bude jednou nějaké zvíře v mé péči, tak bude v mé péči… Chceš říct, že bys je vozila k veterináři, kdykoliv by se ti nelíbilo, jak maj načechrané peří? A umřely by stářím, že jo. Souhlasila jsem s tím, že bychom asi měli nejdražší vejce široko daleko… (chuckle) Ovšem těžko si představuju, jak bych slípky skamarádila se psy… (whew) Takže nejspíš slepičí nebudeme 😀

   1. Dede, musím pochválit tvůj včerejší článek, já tvoje psaní prostě (h) ! Reagovat jsem ale tak nějak nemohl, v neděli jsem naložil dýni (teda to, co jsem neobalil na řízky) a včera jsem ji vařil a dával do sušičky, takže jsme byl ulepený a přeslazený až za ušima. Ještě, že napřed byly ty slané řízky, jinak bych to asi nezvládl (sladké nemusím).

    1. Děkuju, milý Honzo (inlove) S tou dýní jsi mi připomněl danajský dar, který zatím zdobí zápraží – dýně zvíci slona, sousedka ji přivezla na kárce! 😛 Co s tou obludou, na kterou je malý jakýkoliv z mých nožů, udělám, to je mi záhadou. Zatím mě láká představa ji sekerou naštípat a odvozit na kompost (tmi)

     1. dej ochutnat psiskům – ti, co krmí barfem, běžně v tuto dobu dýně dávají jako přílohu k masu.
      Betka by si klidně dala říct – ale ona sežere (a dokonale stráví) úplně všechno

     2. Dýně? To je jednoduché. Kousíček do kompotu, kousek do polévky, kus do dýňové kaše a kus do koláče. Zbylé tři čtvrtiny slepičkám. 🙂
      A hned máš důvod si je o víkendu koupit. A psům vysvětli, že slepičky jsou vaše. Pochopí to. 🙂

     3. Ona dýně, i obrovská, se krájí docela snadno, protože střed je vyplněný semínky na takových „vlasech“ – jako u cukety. Takže stačí proříznout slupku a vrstvu dužniny. Jediný problém je v tom, jak při obřezání dokola trefit začátek řezu, aby z toho nebyla šroubovice. (rofl)

     4. Dede, jeden tip na dýni je zde: http://conovehonakopci.cz/?p=4284 – plus další nápady pod článkem. Nebo udělat polívku – krém, tj. dýni uvařit s libovolnou jinou zeleninou (např. mrkev, brokolice, pórek, celer, cibule, česnek; prostě, co je domaa na co je chuť), rozmixovat do hladka, přidat smetanu, okořenit podle chuti, stačí sůl a pepř, do jiné varianty je možné přidat zázvor, fajnšmekři dávají i kari koření, nebo třeba pomerančovou šťávu. Taky se s dýní dají dělat různé koláče a jiné sladkosti. Já dýni (máslovou) pekla zrovna včera dcéři – pokrájet na plátky, zlehka osolit, opepřit, pokapat olol a posypat rozmarýnem, péct cca 20 min na 200 st.C. Zbodla celý pekáč do deseti minut.

  2. Jéé, tak to jsem moc ráda, že nejsem jediná s takovým přístupem ke drůbeži 🙂 Slepice jsem naučila zobat zrní přímo z ruky, za každé vejce jim pěkně poděkuji a nejvíc jsem byla nadšená minulý týden, když mi jedna ze slepic sedla na rameno 😀

   1. To je přesně ono, také mi doslova zobaly z ruky (chuckle) . A když jsem měla tehdy jakousi chřipku, manžel si to vynášení zjednodušil – tři slepice posadil na pohrabáč, jednu na zápěstí jako sokola a tu pátou si vysadil na rameno jak čarodějnice kočku. A pak to vzali ven místo garáží chodbou, a pěkně mě všichni přišli pozdravit až do obýváku, kde jsme tehdy měli i postel (rofl) . Jó, to byli časy… A se psem také vycházely bez problémů – naše tehdejší Kora (labradorka) se mnou vždy chodila vybírat vajíčka. Ani se jich netkla, věděla, že nesmí, horší to bylo s jejich pšenicí v kastrolu – tu jim s chutí užírala – následek odtučňovací diety před svodem – žrádlo jsem jí asi měsíc nastavovala pšeničnými vločkami, a ona si na tu chuť nějak zvykla (chuckle)

  3. Sousedka u ségry na chalupě měla chovací slepici, místo aby běhala po dvorku, nechala se od ní nosit. Někde mám zahrabanou papírovou fotku, až ji najdu, oskenuji a pošlu.

 17. Znám jednu starou paní, která své hejno 10 slepiček miluje tak, že jim dává večer před zhasnutím jednotlivě napít mléka a každou zvlášt ukládá do sena. Manželova večeře musí vždycky počkat. Je to úchylka nebo ne? Každý,kdo od ní vajíčka dostal, tvrdí, že jsou lepší. Posoudit sama nemůžu, ale můžu tomu věřit.

  1. Věřím tomu, Violo (inlove) – člověk si může ochočit a oblíbit různá zvířata. To jen Betynku má spousta z nás hodně pod kůži a ona patří k lidem, kterým se se slepicemi skamarádit nepovedlo. (chuckle) Ovšem na vině bude asi to, že oni jich měli mnogo. (whew)
   Jak se daří Zitě? Pozdravuj ji, prosím. (h)

 18. „Ale moje filozofie je taková, že když se budu o slepice starat s láskou, ony budou snášet vejce s láskou…“

  Vy jste si fakt nikdo nevzpomněl na Vejce a já???? Já tedy okamžitě (chuckle)

  1. Já jo, už v 6.31. 🙂 Celý den na ni myslím, musím si ji strčit do postele. (nod)
   A YGO (inlove) , zkus ji. Bude se Ti líbit i dneska – nějaké pasáže určitě docela dost. (chuckle)

  2. Mne naše slepice milovaly, ale jen když jsem přišel od řeky s kyblíkem s čudlami (hrouzek obecný). To mne měly tak rády, že mi lezly i na klín, pokud jsem držel nějakou tu rybičku v ruce. Jenže když sežraly poslední, začaly se, děvky jedny prodejné, tvářit, že jsem strašně nebezpečný cizí vetřelec.

 19. OT – průběžné aukční zpravodajství: V této chvíli je celková cena dražených předmětů o pouhých OSM korun nižší, než byla loňská výsledná suma za dražené položky. Doufám, že se večer nepozabíjíte, už teď jsou zuby vyceněné a drápy naostřené 🙂

   1. No problem, útulky jsou přeplněné a potenciálních mazlíků je všude plno. Uvažoval jsem o tom, že bych si k Čertíkovi ještě nějakou číču vzal, ale dva takovéhle žrouty už bychom z penze neuživili. (tři kapsičky denně!) Kdyby to na něm aspoň bylo vidět, ale je pořád ,,vysoký štíhlý mladík“. Ale kožíšek má hebký, sametový a pěkně blejskavý.

 20. Ivano – díky za moc prima článek. A přesun na chalupu závidím.

  Jinak zdravím ostatní – z postele, s horkým čajem, bylinkama a chorobou.

   1. tu u sebe, zcela otrávenýho, už vybrakoval plnící kouli, zvizitíroval všechny co jdou pod balkonem a já se furt k ničemu nemám :D.

    1. Lity lity chudinka Ešííík (wave) – chcíplotina panička – to není nic pro aktivistu. Zdraví ho háravka Beta. Teď je v nejlepším, tak by možná na něj nevrčela a nestahovala ocásek… ale chtěla si hrát na maminku a na tatínka (chuckle)

 21. Zvířecí ráj.Samé zdraví a radování přeju a díky za pěkný článek.
  Píšu i proto bych se zastala slípek. Slípky zaberou bezkonkurenčně nejmíň času chovatelova vzhledem k tomu co pro něho udělají. Z desetihlavé bandičky máme vajíčka pro cca 8 lidí vlastně celoročně. V období kdy nenesou jsme naučený používat je míň. Těžko najdete méně náročné domácí zvířo.
  A nastavíte-li jim vyhovující podmínky není potíž ani s jejich poplašeností. Při jejich zranitelnosti se jí nedivím. A kdybyste viděli našeho kohouta jak sejmul dravýho ptáka ze zad jedný z družek. Citili byste i obdiv :)).

  1. S tím naprosto souhlasím. A kohout je kapitola sama pro sebe, taky toho našeho ráda pozoruji. O svůj harém se stará znamenitě 🙂

 22. řekla bych, že na poslední fotce jsou “ kočky co zírají na slépky“ – podle vzoru “ muži, co zírají na kozy“, znáte ten film, že ano :-)pohled je velice převelice zaujatý,tak může hledět jen šelma na kořist 😀 Ivano,smečku máte parádní a vítej do spolku Zvířetníků! impozantní velikost pana Kalíška si umím živě představit,a ten hebký kožich mývalí, to je něco! povaha je bez komentáře – naši Luisu vychovali od kotěte 4 Jansovic maincooni a je to wellmi znát :-)skoro by se nabízela myšlenka, jestli pánové a dámy nejsou z jednoho chovu, při té vynalézavé povaze 🙂

 23. Jaj, Kalíšek je úžasná šelmička. Celá smečka je náramně povedená, těším se na pokračování! 🙂

 24. 😀 jo jo i já jsem si myslela, že na třetí fotce je pes, než mi docvaklo, že je to Kalíšek. Moc pěkné povídání, doufám, že příště to bude i s kokynama 😉

 25. Hlásím se k těm, co si mysleli, že na fotce č. 3 je černý pes (rofl) Ivano, jsou všichni krásní a taky oceňuju, že se černý pardál s tím svým uhrančivým jmenuje Kalíšek (chuckle) Těším se na další povídání 🙂

  1. Ha, ha, zato já jsem si okamžitě vzpomněla na Amálčina tatínka. Ten je sice mourovatý, ale přesně takový pardál. Asi to chce takovou kočku alespoň jednou vidět na vlastní oči, jinak si ji jeden se psem opravdu splete. Tenkrát mě to jen přesvědčilo, že kocourka zatím ne. Jo, už bude mít půlroční narozky, holčička naše.

 26. Všechny moc zdravím a děkuji 🙂 . Chystám se všechnu tu chválu vyřídit zvířátkům, ale myslím, že v případě pana Kalíška to bude zbytečné. On totiž sám nejlíp ví, že je krásný a všemi obdivovaný kocour. Dokonce mám podezření, že si o sobě myslí, že je vůbec nejkrásnější (chuckle) …

 27. Ivano, máš parádní smečku a už se těším na pokračování (cat) (dog) .
  Jinak se hlásím z domova, za včerejší projevy sympatie děkuju (to se ovšem netýká Louk 😀 ): odpadla jsem a málem strhla teploměr (devil)
  Tak teď si jdu pro neschopenku, uvidíme 😛

  1. Hmmm, ATB mi doprovázejí každý větší zákrok v hu .. ústech. 🙁 Držím palce, Zano. (inlove) (y) (h) (y)

   1. ATB jsem dostala rovnou, ale večer jsem se stejně klepala skoro se čtyřicítkou… Nafasovala jsem neschopenku až do příští středy, což mi poněkud komplikuje sobotní plány ;( . Zkusím ukecat Frantu, aby zaskočil za mě aspoň do hospody a donesl mi všecky ty věci…
    Že budete fotit?

    1. doufám, že ti to brzo povolí a bude ti líp. Mikulášské procházky je škoda – někdo je chudozubec, jiný má háravku…

    2. Achichich! A lity, lity, lity – škoda vycházky, ale hlavně aby Ti bylo líp. (h) Kdo nezažil, neuvěří, jak zuby dokážou člověka bleskově sejmout. (whew) Zajímavé je, že mi taky vždycky bylo mnohem hůř po opravě, než před ní. Možná děláme něco špatně, Zuzanko? (wasntme) (chuckle)

  2. Ahoj, ahoj, hlásím, že máš na cestě *třetí* mandalu, tu kopečkovou, a pořád ještě mi nejde nahrát, takže ji asi uvidíš dřív naživo, než na netu. 🙂
   Severinek posílá (coffee) . Já se ho radši neptala, co v tom je. Prý to pomůže. Na zuby, na bolest, na kde co.

 28. Milá Ivano, díky za představení tvé smečky. Jako novopečená společnice mainky musím potvrdit nejen krásu, ale hlavně úžasnou povahu mainské kočky. A ty máš tři takové krasavice a krasavce. Zvláště Kalíšek ja PAN Kocour. Obdivuji, jak jsi krásně zvládla sloučení Ravenky s kočkami. To u nás to jde pomaleji, protože pejsci jsou u nás pouze občas návštěvou, setkávají se hlavně na chalupě. Takže u nás to bude běh na dlouhou trať.

  1. Baghíra – to je to správné jméno pro Kalíška 🙂 Viděla jsem na vlastní oči Amálčina tatínka, a to byl impozantní zjev. Vyskočil přede mnou možná 1,5 m vysoko a dopadl shora. To jsem řekla, že je to malý pardál. Předpokládám, že Kalíšek svede to samé levou zadní.

 29. teda Kalíšek je tedy “ pan kocour „. Nádherný majestátní kočičák.
  Vůbec ti 3 kočičáci jsou překrásní.

  Já mám jenom 2 kočičáky, nejsem moc psová.
  Ale když k nám přišla teta s mexickým naháčem Ferdíkem, tak ten se chtěl kamarádit s kočičáky moc. Ale oni jaksi nesdíleli jeho nadšení.

 30. Ach, jak potěší zjišění, že i jiní mají společenské plemeno psa, které projevuje schopnosti jiného druhu! Slečna kavalírová Borůvka je lovec a norník, slečna kavalírová Světluška je hlídač a norník. Vidět půlroční strakatici, jak sedí na terase a jen vrtí hlávkou ze strany na stranu, aby jí něco neuteklo s tím, že oštěkat se musí i přelétající hejno havranů, je mi zdrojem legrace a občas i čirého zoufalství, když Světluška odejít z terasy nemůže, protože to nemám ještě všechno okouknutý….
  A slepice bych taky nemusela. Dědeček je měl a připadalo mi, že ty vejce za to příšerné chování hysterických ptáků snad ani nestojí…

  1. Společenská plemena nejsou jenom gaučáci. Taky to známe. Kamarádka má havanské psíky (čubinky, bílou a černou) a obě čuby hlídají a musí každého řádně oštěkat. Ta bílá je i dost útěkářka. Ale mazlinky drbací jsou taky.

   Každopádně vítej, Ivano. A podrbej svou smečku dohromady i každého zvlášť.
   Kočeny máte fakt výstavní.

  2. Pochop už konečně, že máš psy s loveckým původem (norníci to tedy být asi neměli, ale to retrívři také ne a podle jam na zahradě bych řekla, že naše holky musely norovat nejméně vombaty). Kavalír je španěl – tedy pes na lov ptáků. No a občas se trochu ve svém určení splete, no 😉
   Ale dekorativní funkci zvládají dokonale.

 31. Chvíli jsem myslela, že to obrovské černé zvíře je pes. A on je to kocour! Ten už má nad Bíšou určitě převahu i váhovou. To jsou nádherné kočky, ale jsou to už opravdové šelmy. Nezkoušejí lovit slepice? Myslím, že by to byly schopné zvládnout. Ty musí mít nádherný kožich, úpně cítím ty hebké chlupy. A mají hezký dlouhý čenich evropských koček. Už jsem obdivovala Apiny mainku. Tady musím obdiv ztrojnásobit.

  1. Však i nám doma roste strakatý panter. Bude jí půl roku až za týden a už má 3,70 kg. To je váha plně vzrostlé dospělé běžné kočky. Přitom je to ještě malá holčička, kocourek by už touto dobou měl více. I tak myslím, že udávaná váha mezi 6-7 kg bude u Amálky spíše na horní hranici. Srst je úplné hedvábí, nesmírně příjemná na pohled i na pohmat. Dobře se češe, tedy až na to, že to Amálka pojímá jako souboj. Ale hlavně je nesmírně komunikativní. Prostě to zvíře se skutečně snaží pochopit, co po ní chceme. Povaha je trochu jiná, než jsem byla zvyklá u předchozích kočiček. Zvláště Micinka byla takový samorost, ale tahle si s námi povídá. Na mazlení sice moc není, ale dává si záležet, aby byla s námi.

  2. Děkujeme za chválu 🙂 Je to tak, Kalíšek váží přes 8,5 kg a Ravenka jenom 6 kg. Slepice mají vlastní výběh, tak se na ně kočky chodí jenom koukat přes plot (zatím (chuckle) ).

 32. To bylo krásné počtení. Hlavně ta poslední fotka je úžasná. Ty kočky jsou opravdu majestátní.

 33. Jéje – vás doma ale jenom je! A to jsem nevedela, ze Coton a Bison jsou jedno plemeno, vzdycky jsem je mela za dve – i kdyz velmi zamenitelná (nod) .
  A kdyz jsem zhlédla tu predposlední fotku, tak jsem si ríkala – a jé, pribil jim dalsí pes a dokonce cerný (chuckle) . Kalísek je opravdu impozantní.
  S temi slepicemi – hmmm, noooo – já ani nemusela císt Vejce a já (a asi jsem jediná tady, kdo to opravdu necetl, ale uz nemám tu odvahu, aby me to nezklamalo) a vím, ze slepice nechcu do baráku – ehm, na dvorek. Ta tretina zivota s nima mi fakt stací – narozdíl od prasátka, které bych zase klidne mela, kdyby jeho konec nebyl tak tristní ;( .
  Tesím se na dalsí povídání – a Jeseníky, to jsou moje velehory! Nejkrásnejsí mezi vsemi – kdepak Alpa!

  1. bišonci jsou skupina malých chlupatých psíků. Bišon friséééé je ten, který se běžně nazývá jen bišonek. Ale patří tam i maltézáci, kotoňáci (bavlníkový psík), boloňáci (bílí i barevní)

   Takže jsi to na jednu stranu myslela správně – bišon není koton… ale stejně oba jsou bišonci (chuckle)

 34. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 (f) těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásná smečka (nod) , krásné povídání (nod) Jen (wait) těm slípkám chybí fotodokumentace (chuckle) Doufám, že další pokračování to nahradí

 35. Milá Ivano (inlove) , děkuju za seznámení s vaší pestrou smečkou, vítám Tě mezi námi a těším se na další vyprávění. (nod) Taky by se mi líbilo bydlet někde v malém domečku, ale jestli toužím po slepicích, tím si nejsem jistá; příliš často jsem si louskala ve Vejci a já. 🙂 O to víc jsem zvědavá, zda se Tvá teorie potvrdí. 🙂
  Všechna zvířata máte krásná, nejvíc mě ale fascinují tři lesklé kočky s huňatými ocasy, sedící u dvířek – eh, řekla bych, že toužebně cosi pozorují, že by slépky? (chuckle) Proto ta ohrádka? 😉
  Přeju všem krásný den! (h)

 36. OT: dnes ve 22.30 končí zvířetnická aukce, tedy její dražební část. Své sympatie k letošnímu projektu Zvláštního určení můžete vyjádřit až do pátku 20.00.
  Prosím účastníky aukce, aby po ukončení aukce vyčkali pár minut na vyhlášení výsledků, letos se opět budu řídit podle času na svém počítači, ale mnohem exaktněji (za pomoc a rady děkuji JarceF).

  1. A nemohli bychom si seřídit hodinky s Tebou? Že bys nám jako nahlásila správný čas, jako to dělá ta paní v telefonu. Bych nerada potkala v závěru Vochvilku! (chuckle)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN