ROZHLEDNÍK: Seznamte se s mandalou

Slovo mandala pochází ze staroindického obřadního jazyka Sanskrtu a možná právě proto si mandaly řada lidí spojuje výhradně s východními naukami. Mandala je však jakýmsi nadkulturním fenoménem a má mnoho podob.

 

 

V nejširším slova smyslu je to kruhový obrazec a vyskytuje se ve všech dobách, kulturách, náboženstvích i časech. Stačí se jen rozhlédnout a uvidíme, že mandal je plná příroda (květiny, letokruhy na pařezech, kruhy na vodní hladině, slunce…), ale také naše domácnosti (talíře, hodiny, koláče, dečky, kulatá zrcadla…) a město (kašny, rozety na kostelech, květiny v parcích vysázené do kruhu…).

Pokud se rozhlédnete při cestách do jiných končin, zjistíte, že mandaly jsou skutečně všude (viz – http://www.centrum-mandala.cz/mandaly/fotosoutez ). Potkala jsem je v Mexiku v podobě mayského a aztéckého kalendáře, v Turecku na kobercích a stropech mešit, v kostelech a synagogách po celé Evropě, na ozdobných talířích nádherně zdobené keramiky severní Afriky… (viz http://www.centrum-mandala.cz/mandaly/mandaly-ruznych-kultur )

 

 

Co tedy mandala vlastně je a k čemu slouží? Mandala jako slovo znamená kruh nebo oblouk, ale také magický kruhový obrazec. Ve většině kultur jsou pak kruhové obrazce (ať jsou již nazývány jakkoli) považované za posvátné a jsou používané jako ochranné symboly, amulety a obrazce sloužící pro komunikaci s bohem, pomůcky pro meditaci a vnitřní zklidnění.

Nejdůležitějším bodem celé mandaly je přitom střed – bod, který je symbolem boha a jednoty. Tuto důležitost středu vystihuje např. indiánský lapač snů, který slouží pro zachycování poselství od ducha (nebo toho co nás převyšuje) na nitkách výpletu, zatímco vše ostatní (nepotřebné) projde skrz jako sítem. Samotný duch k nám promlouvá malým kruhem uprostřed lapače snů.

 

Některé mandaly jsou tvořeny podle přísných pravidel a mají přesně daný „obsah“, jako např. mandaly tibetské. Některé mandaly obsahují léčivé poselství, jako mandaly indiánské a jiné jsou obrazy duše, jako tomu je u mandal používaných v psychoterapii. Takto byly mandaly používány již v druhé polovině minulého století C. G. Jungem a dnes jsou mandaly jako terapeutický prostředek používány např. v brněnském Centru Mandala (www.centrum-mandala.cz), kde si můžete nakreslit svojí osobní mandalu, vyzkoušet si několik různých postupů tvoření vlastních mandal nebo se seznámit s prací s mandalou a pocity.

 

 

Jak můžete mandaly použít dnes? Mandalu může kreslit a použít každý, kdo k tomu má chuť a „odvahu“. Mandala může být „omalovánkami“, které nám přinesou chvilku sami se sebou, odpočinek a přinesou novou vlnu energie. Mandala může být příjemným dekoračním předmětem, který nám zpříjemní svými barvami (a tím i energií) byt. Mandala může být místem pro „odložení“ pocitů a emocí, které by se jinak usadily v našem těle. Mandala může být pomocníkem při vizualizaci přání a pomocníkem na cestě za našimi sny… Stačí si vybrat. Předlohy mandal, další informace a tipy jak s mandalou pracovat můžete získat také díky službě mandala zdarma (viz http://www.centrum-mandala.cz/mandaly/stazeni). V této službě se dozvíte také, jak s mandalami pracujeme my.

 

Já sama jsem se k mandalám dostala před mnoha lety. Svou první knihu s předlohami mandal jsem dostala ve třinácti letech, když mě mamka přistihla, jak si vymalovávám čarodějnici. Dala mi něco „lepšího” a čarodějnice putovala do šuplíku. Později jsem dostala první knihu o mandalách, nakreslila jsem svou první úplně vlastní mandalu (na bílý papír), uspořádala první program s mandalou… Vlastně jsem díky mandalám i vystudovala. Před každou zkouškou jsem si jednu nakreslila pro zklidnění a také s přáním, aby to dobře dopadlo. A čarodějnice? Tu jsem našla po mnoha letech při stěhování do své nové domácnosti a tak jsem ji jako lektorka kurzů kreslení mandal s pocitem vděku dovybarvila…

 

 

 

 

Zvířetnická aukce se letos koná od soboty 19. 11. 2011 do úterý 22. 11. 2011, ukončení ve 22. 30.

Podrobnosti se dozvíte v den vyhlášení aukce 19. 11. 2011.

R.E.

 

Aktualizováno: 16.11.2011 — 08:55

93 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Mandala je pro mne naprostá novinka. Tedy ten název, jinak jsou mandaly všude kolem nás. Já jsem si nemalova mandaly jako malá jak mnozí z vás. Ale fakt je že nemám moc ráda pravé úhly a rovné přímky. Možná že by se nám žilo příjemněji kdyby i stavby domů vycházely z mandaly, a i cesty a zahrady byly oblejší. Pro auta by to byla potíž, auta do toho světa mandal asi nepatří. I když na mnoha místech stavějí jakési mandaly na silnicích měst, asi aby se zmírnilo tempo provozu, tedy předpokládám to, jiný důvod nevidím.
  Až budu mít chvilku zkusím si namalovat mandalu. Tady je taky spousta kursů, ale pro mne asi příliš drahých jako je tady všechno.
  Moc děkuji za novou vědomost. Jeden se nikdy nepřestane učit a to je moc prima. 😉 (clap) 🙂

  1. Ke kulate zdi se spatne dava nabytek, kulete domy k sobe spatne pasuji, kulate domy se obtizne stavi,…
   Malo co se u domu da udela kulate aniz by to zpusobovalo problemy.

   1. Milý Jendo, co třeba jurta. ty se dnes staví v moderní versi. Velkoměsto s mrakodrapy by z nich nebylo, ale to by třeba bylo dobře. Lidé ve velkých městech jsou často agresivní protože nemají dost prostoru. Nevím jak velké teritorium vlastně člověk potřebuje. Ale při dnešním počtu obyvatel na zeměkouli je to všechno vlastně jen utopie. 🙁

  2. Mandaly ve stavbách se používaly dříve – rotundy, tee-pee, kruhová obydlí eskymáků… s ohněm uprostřed (opět byl střed důležitý). 🙂 Jinak o mandalách se dá najít info a tipy na tvoření na našich stánkách (www.centrum-mandala.cz) nebo v naší službě mandala zdarma 😉

  1. Nechápu, jak někdo může poslat návrh s chybou (rofl) Ale stejně asi vyhraje, ty ostatní jsou o dost horší.

   1. Tak. Treba ten motiv nekolika minci z ruzneho uhlu u decka je celkem zajimavy, ale cele to pusobi takovym nedodelanym dojmem.

 2. chicht – zjistila jsem, jak jsem neopatrná (shake) . Betka hárá a já ji mám klidně puštěnou na zahradě. Je zima – takže tam dlouho nevydrží a monitoruju ji okny. Koneckonců většinou někde štěká, tak se identifikuje její pohyb snadno.
  To u Aronky nešlo bez vodítka jít ani na krok… a na zahradě by touto dobou tábořilo již několik nápadníků…
  Zlatá Betuše – dneska i po lese lítala na volno

 3. Mandaly mám ráda, ale sama je nedokážu tvořit – leda s kružítkem a pravítkem. (think) nějak mi jdou ruce šejdrem, nebo co, ale prostě nejsem schopná vytvořit v ruce naprosto nic aspoň přibližně symetrického. Proto si strašně ráda hraju s těma on-line omalovánkama – sice to není tvorba mandaly, ale relax je to určitě 🙂

 4. dostala jsem se sem až teď a děkuji za prima tip na vánoční dárek – Inspiro (h) (h) (h)

  jééééé, oni už fungují smajlíci (v IE) (clap)

 5. (wave) R O Z V E R N Í Č E K . (wave)

  (*) V židovské čtvrti zastaví auto kvůli poruše. Majitel vozu ani nikdo z kolemjdoucích si s ním neví rady. Nakonec zavolají židovského klempíře Oppenheimera. Ten zvedne kapotu, párkrát klepne kladívkem a vůz bez problémů nastartuje.“Co jsem dlužen? ptá se majitel vozu.
  „Dvě stě korun.“
  Majiteli auta se to nezdá a požaduje řádný účet.
  Oppenheimer sedne a napíše:
  Tři rány kladívkem ….
  5 korun
  Věděl kam …………. 195 korun
  ———————————
  Celkem ……………. 200 korun (*)

  (coffee) Vinšuju všem přítomným klidný večer, hezké sny a užijte si zítřejší svátek. (coffee)

  1. Tak tenhle je ze života, milý JoVo (inlove) zlatej Oppenheimer! Já mám pocit, že často platím dvě stovky, ale to „ví kam“ v tom chybí 😀

   1. Vcera jsem mela zcela opacnou zkusenost s nasim dvornim automechanikem.V pondeli moje auto parkrat skytalo a ruzna kontrolni svetylka na mne blikala. Zavezla jsem to do opravny, mechanik a jeho syn testovali, poslouchali, prohlizeli 45 minut a dosli k zaveru, ze nevidi nic spatneho, a ze nejvic pravdepodobne vysvetleni je bud voda nebo necistota v benzinu. Tak mi do nadrze cosi soupli a kdyz jsem se ptala, co jsem dluzna, takze pry nic, ze kdyz nic nemuseli spravit, tak si nebudou uctovat. To je temer jak prirodni ukaz.

  2. Baví se dva mladíci:
   „A víš jaký je rozdíl mezi policajtem a debilem?“
   Najednou se spoza rohu vynoří policajt: „No, jaký, jaký!!!!?“
   „Žádný.“
   „No proto!“

 6. Tak jsem se zde poucila, ze ty kulate privesky z Mexika, co mi obcas kupuje Chet, jsou vlastne take mandaly. Kazdopadne jsou moc hezke, v alpace, vykladane perleti, ruznymi kovy nebo kameny, a co se mi na nich moc libi je, ze vzory jsou v mayske tradici. Vecer jsem dam pro zajimavost nejake fotky.

  Diky za moc zajimavy clanek.

  1. Ne fotky jsem zvědavá – taky dva přívěsky tohoto druhu mám – na jednom je indián s hadem a druhý je opravdu mandalovitý, něco jako zvlněná soustředná květina 🙂

 7. Ahoj, prima mandalovej článek.

  Xerxová, až teď jsem viděla fotky, jsou parádní(včetně těch za špatného počasí) a Vilík je fakt radostnej klučík (inlove) . A Úplně nejlepší je coby plavec (flex) !

  Dále hlásím, že zítra ráno odjíždíme (doufám, že nikoliv vstříc dalším dobrodružstvím, ale na spořádaný advent ve Vídni) 😛 . Takže aukci stíhám jen taktak, sákryš (think)

  1. Fotek jsem stihla asi polovinu, ale plavajícího Vilíka jsem si nenechala ujít. Paráda! (inlove)

   Jéje, Zano, ty se máš, advent ve Vídni (inlove) to bude krása. My se taky chystáme, ale do Vídně jen zaskočíme. Fakticky máme sraz s kamarády v Bratislavě, ale při té příležitosti… 😉 . Napiš, jak se ti to líbilo, abychom už mohli jít najisto 😀

   1. jsem ráda, že jsem to plavání viděla, byl to zážitek. (ona prý ta hlavní trenérka byla šéfkou týmu plavců na OH). Fakt se ta mrňata ani na vteřinku nazastavila, pořád „trénovala“. A pokaždé něco nového přidají – tentokrát nácvik na šipku :O (chuckle)
    Riskla jsem kvůli plavání jet do Nového Yorku pozdějším autobusem, šla v sobotu ráno na „trénink“ a zeťák mi kufr donesl přímo na autobusák, kde jsme se potkali. Takže to parádně vyšlo (nod)

  2. užijte si Vídeň. Nás v Adventu čeká nejspíš Budyšín – máme ho za humny a je moc krásný (wave)

  3. Adventy mám moc ráda, někam jezdíme docela pravidelně. Přijde mi, že to člověku pomáhá překonat tyhle tristní tmavý dny.
   I u nás už se objevujou moc hezký adventy (zrovna v Liberci před radnicí třeba).
   O Vídni poreferuju, jsem docela zvědavá, vlastně jsem tam nikdy nebyla „pořádně“, vždycky tak maximálně na půl dne (mám tendenci vyhýbat se místům, kde se blbě domluvím 😛 ).
   Xerxová, ty jsi dobrodruh 😀

   1. a próóóč (chuckle) – kdybych jela z Providence už ráno, tak bych na letišti seděla ještě dýl (s velekufrem se blbě chodí)… a nakonec stejně neodletěla…

    Mimochodem jednou si připomeň, abych ti vylíčila akci americký šek v české spořitelně. Fakt groteska největší. Ale snad do 30 dnů to vyplatí…

 8. Děkuji všem za milé přijetí i za komentáře k článku. Jsem ráda, že se vám líbí 😉 S inspirem si teď hrajeme v našem centru a vytváříme z něj mandalová přáníčka. I já jsem si sním jako malá hrála u babičky a nevěděla jse, že tvořím mandaly. (f)

  1. Jasně, že jsme mandala. Tibeťani věří, že všechno, včetně člověka je mandalou 😉 a Leonardo da Vinci nakreslil člověka do kruhu, do mandaly dle posvátné geometrie.

 9. Zuzano, tak Tě vítám mezi námi. Je to zajímavé čtení. Ale s mandalami jsem na tom podobně jako YGA. V dětství jsem se vyřádila s kružítkem a dokreslením barevnými pastelkami. Bylo to zábavné, ale že vlastně tvořím mandalu jsem netušila.
  Matyldo, díky za pozvánku a Vave za prásknutí o tvé účasti. Mrkneme se tam s maminkou. My penzisté můžeme i ve všední den dopoledne, to tam nebude takový nával (mm) .

 10. Renato, díky za připomenutí Zvířetnické aukce,. Už se nemůžu dočkat až vypukne 😀

  Matyldo, gratuluji k výstavě. Z dostatku času začínám s patchworkem. Svoje úsilí jsem zahájila pořízením naučné literatury a látek. Ježíšek přinese šicí mašinu a snad se mi podaří najít i nějaký kurz pro manuálně nezručné začátečníky 😀

  1. Epulko, to ti přávidím. Já už se předělávat nebudu, i tak nejsem schopná se přinutit třeba k dopletení svetru (headbang) , nebo upletení pipice. Ale piškvorkování obdivuji a bez kurzu bych ho nezvládla.

   1. Alex, mě patchwork dlouho pokoušel a tady je plno krásných inspirací od patchworkového krúžku 😀 . Jen ten čas k tvoření mi pořád chyběl. Až teď co jsem jen domácí paní s docházkou do školy mi čas začal přebývat. Tak budu patchwork pokoušet a snad se dáme dohromady 😀

      1. Ale já nemám u sebe pro Tebe mandaly, milá Zano (inlove) – obrať se na Matyldu, prosím. Ona přijede. 🙂

       1. Počkej, těsně po Pražení ti něco přišlo poštou, ne? Ty, co se původně měly předávat v Podmitrově.

   2. Alex,prosím,čo je „pipice“?V slovenčine,dokonca i v maďarčine sa to zvukovo blíži k jednej sprosťárne.nemalo tam byť „čepice“?Ja sna´d ani nezaspím.

    1. Já bych tipla, že pipice je čepice v batolecí mluvě. U nás kdysi byla populární verze, kde prostřední „p“ bylo nahrazeno hláskou „č“ (rofl)

 11. Velice zajímavý a poučný článek. Také jsem si nejprve myslela, že je od Ioanniny. Krása mandal mě vždycky fascinovala. Ovšem, že to jsou mandaly jsem se dozvěděla až zde od Io. Do té doby to pro mě byly prostě kruhy se symetrickým obrazcem a ladícími barvami. Pohled na ně mé oko vždy potěší, ale jinam přiznávám,žádné symboly v nich nevidím ani z nich na mě nesálá energie. Ale to neznamená, že v nich nejsou. Já mandaly vnímám jen jako autorovo vidění či vyjádření třeba barev ročního období, pocitu nebo myšlenky – prostě umělecké dílo.
  Ioanniny mandaly jsou překrásné a teď mezi nás přišla další umělkyně malující kulatou krásu, Zuzana ŘL. Vítám a děkuji za vysvětelní, co mandaly jsou.

  U vás zima, u nás se zase oteplilo, jak slibovali. Včera večer jsme museli na noc dokonce zase zapnout klimatizaci. Bez ní bychom se nevyspali, venku byl teplý, lepkavý vzduch.

  1. Souhlasím s Vámi, že mandaly jsou určitým způsobem vyjádření vydění světa autora. Ostatně jako u všech obrazů. 🙂 I proto v našem centru nabízíme spíše průvodcovství pro vytvoření vlastní mandaly než kreslení mandal pro druhé z „našeho pohledu“.

 12. Hezké,krásné kruhy. Zajímavé psaní.
  Jinak jsem na tom jako Vave. V mládí byla doba, kdy jsem sázela kruhy do sebe úplně bezmyšlenkovitě , jen intuitivně a uklidňovalo mne to. Teď se mi asi taky zavřela tato cesta. Raději čtu Castenadu a Viktora Sancheze. To mně dodává také sílu. Intelektuálové to prý neuznávají ale čtou tajně. 🙂 (h)

 13. OT pro všechny, kdo už se vrací pouze k diskusi: na úplném konci článku přibyla důležitá informace 🙂

  1. Renato, díky, tak to byla důležitá informace, teď už si rozkliknu jenom diskusi, článek jsem četla ráno (wave) .

 14. Když jsem viděla mandalu, myslela jsem, že článek napsala Io. 🙂 Ale máme tady novou kreslířku mandal – vítám! 🙂 (wave) A děkuju za pěkný článek o mandalách. (f)

  Mám ráda kulaté a nekonečné věci. Pokud se pamatuju, jako dítě jsem vlastně mandaly často kreslila, i když jsem nevěděla, co to je. Mandaly se mi líbí stále, onehdy mě Io nepřímo vyprovokovala k tomu, abych se do nějaké pustila, ale po počátečním rozjezdu jsem najednou neměla potřebu vyjádřit se mandalou. Je to zvláštní, jako by se mi tato cesta zavřela.
  Stejně tak je zvláštní, že mám od Io dvě mandaly, o kterých jsem si myslela, že mohou být spolu. Jenže se mi stále zanořují kamsi a vynořují se výhradně jednotlivě, na střídačku. :O Tak si ještě počkám, jak se to utřepe. ‚Ostatně mi nic jiného nezbývá. 🙂 )
  Přeju všem krásný den! (h)

 15. Pěkné povídání o mandalách mi připomnělo dětskou hru, kterou jsme měli v 70. letech. Jistě tu bude někdo kdo ji pamatuje. Nebyla to snad v pravém smyslu hra. Jmenovalo se to INSPIRO a byla to sada různě velkých plastových koleček, ha okraji ozubených a excentricky provrtaných dirkami na prostrčení tužky. Jedno kolečko se připíchlo špendlíkem na papír, na okraj se nasadilo jiné kolečko, do některé dírky se zastrčila tužka a táhlo se tímto volným kolečkem dokola po okraji toho pevně připíchnutého. Kolečka se různě prostřídávala a vznikaly tak různě složité nebo jednoduché různorodé kruhové obrazce, které jsme pak vybarvovali. Byly to vlastně svého druhu mandaly, jen jsme to nevěděli.

  1. Bingo!!! Od rána přemýšlím, kde asi tu krabici máme schovanou. Jako malá jsem si s tím vyhrála velice, jestli mě to uklidňovalo nevím, ale moc mě to bavilo.
   Mávám všem 🙂 !

   1. Jéé – tak to neznám a že by mne to bavilo. Ale dost jsem si vyhrála s obyčejným kružítkem – do kruhu jsem rýsovala různé kroužky a polokroužky, které se různě protínaly a tvořily výseče a ty se taky vybarvovaly nebo vyšrafovávaly (podle toho, zda byly pro ruce pastelky nebo jenom tužka). Takže mandaly i mne v dětství potkaly a moc jsem si s nima vyhrála – hlavně v hodinách matiky (a proto umím hezky vybarvovat, leč rovnice o třech neznámých jsou mi dosud neznámé).

    1. Vybarvování jsem myslím za uklidňující nepovažoval nikdy a omalovánky jsem odložil velmi brzy. Kdyz nebudu počítat nepříliš rozumný nápad našeho učitele informtiky na gymplu, který kdesi vyhrabal jakési kopenogramy … což byly různými barvičkami vybarvené, do sebe vzájemně vnořené obdélníčky.
     Tedy potom co člověk v minutě napsal pětiřádkový „program“ vysvětlující robotovi jménem Karel jak dojít ke zdi a nenatlouct si při tom nos, strávil zmíněný člověk patnáct minut rýsováním a vybarvováním obdélníčků. Pod záminkou, že prý jsou ty barvičky „názorné“. Agrrrr. Smrt všem pastelkám!

     1. No jo. Kdysi dávno bylo potřeba napsat celý program najednou přímo ve strojovém kódu, který se pak zavedl do paměti počítače a ten jej zpracoval. Pro vytvoření složitých programů pak bylo potřeba (když se musela zaznamenat každá jednotlivá instrukce typu přičti 1 do registru, výsledek ulož na definovanou adresu v paměti, …) mít program rozepsaný nebo rozkreslený, protože se v tom fakt nikdo jinak nevyznal. Nezitím přišly programovací jazyky, strukturované programování, objektové programování, …
      Školství, jako obvykle, zůstalo u těch počátků, tomu se nemůžeš divit 😀

     2. Jinak, já si osobně myslím, že výuka programování v našem školství nestojí za nic, neb se snaží vyučovat nejakou konkrétní techniku a jazyk, se kterým se absolvent často již nesetká a nedává důraz na principy matematické logiky a strukturování, na kterých to vlastně všechno stojí 🙁

      1. Ono to chce ucit to na nejakem skutecnem jazyku … byt i omezenem a vytvorenem jen pro vyuku. Prave aby si to zaci mohli vyzkouset. Jen proste kreslit a vybarvovat obrazky k „programu“ typu

       DOKUD NENI ZED
       KROK
       KONEC

       je trochu … mimo. Jinak tezko rict … ja jsem se naucil programovat sam. Za nas byl pocitac jeste neco noveho co je potreba prozkoumat. Ne spotrebni elektronika.

       1. No jo, jenže uvědomění rozdílu mezi udělat něco a udělat sérii kroků, které vyústí v to něco je právě to, co by mělo malování vývojových diagramů dětem přiblížit. Pro logicky myslícího programátora je snadné velet Karlovi a je snadné, i když nudné nakreslit ten diagram. Ale kdo nedokáže své činění rozložit do kroků, diagram nenakreslí (a nenapíše program). Některé děti k tomu dorostou a někdo se to nenaučí nikdy. (A pak se hádají ajťáci s účetníma)
        😀

        1. Ja si nejsem jisty jestli to kresleni vubec nekomu pomaha. Studenty, kteri maji ten (pro tohle) spravny zpusob mysleni to zdrzuje a ti ostatni se to timhle podle me stejne nenauci.
         A koneckoncu kdyz pisete recept na buchtu, tak taky nekreslite diagram, ale proste napisete „michejte dokud to nezhoustne“. Jiste pokud to co pak musite napsat je ve stylu „ADD XA, XC; MOVC XA, 0x17596547; JMP @bflmpsvz; …“ tak ma smysl si kreslit, ale neco takoveho uz ted dela hodne malokdo.

 16. Krásny dobrý deň všetkým! Mandala je veľmi zaujímavý útvar. Ako malá som robievala guľatých snehuliakov ( z troch koliesok) a to som vymaľovávala. Ukľudňovalo to – a boli to také minimandaly – áách, kde sú tie časy! Ráno všade bol srieň, stromy mali ľadové šatičky, zima teda je riadna, už čakám len sneh. (coffee) (rose1)

 17. Zajímavé, o mandalách vím celkem houbelec, snad jen to, že obvykle jsou kulaté 🙂 Ale znám paní, která se kreslením mandal uklidňuje…

 18. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Zajímavé čtení, dík za ně (nod)

  1. Joo, tam jděte – vystavuje i Matylda! 🙂
   (se mi ulevilo, když jsem to konečně práskla (chuckle) )

   1. chicht – přesně vedle (rofl) Já to mám trošku z ruky – takže na výstavu rozhodně nepůjdu. Půjdu s Betuší do kopečků (chuckle)

    Tak jen včera bylo šedě a hnusně. Dneska od rána už zase (sun) slůní naplno

 19. Diky. Ano, kruh je magicky. Kdyz pri pri motlidbe sepneme ruce, take utvorime kruh. Ale az ted vim, proc musim mit vzdycky v loznici lapac snu….

  1. Renato, omlouvám se (blush) nemám synchronizované outlooky a upozorňoval ten, na kterém nedělám Zvířetník. Ale já se polepším!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN