ROZCESTNÍK: Tak i onak

Když jsme si v červenci užívali zimy, deště a mlhy v Krkonoších, neplánovala jsem, že se tam znova vypravíme ještě letos. Ale tak nějak se to sešlo 🙂

 

 

Hned na začátku vyvstal zajímavý problém – nemohla jsem to místo zadat ani v IDOSu, ani na našem oblíbeném počasovém serveru. Až za nějaký čas jsem s úžasem zjistila, že nejedeme do lázní Jánských, ale Janských.

Pozdně říjnové počasí bylo opravdu o něco lepší než v červenci – trošku tepleji, nepršelo (pouze mrholilo a ještě jenom občas) i mlhy bylo méně. Tedy konkrétně dole v městečku byla stoprocentní, ale ze tří dnů, kdy jsme chodili po hřebenech, se dvakrát na vršku protrhla.

První den jsme si o samotě užívali tajemně zamlžené Černohorské rašeliniště, z kterého čněly černé větve a kde člověk jasně viděl, že když sejde z cestičky, už ho nikdy nenajdou. Ostatně jsem si to ještě týž den vyzkoušela v praxi – pět metrů od cesty jsem měla problém zjistit, kudy zpátky.

 

 

Celý den bylo chladno, vlhko, na stromech se srážely kapky a občas nás nějaká trefila. Výhledy se nekonaly, ale zamlžené hory jsou taky krásné. Trochu méně romantickou součástí atmosféry byly mokré vlasy a křehnoucí ruce.

Druhý den jsme si přispali – nakonec mlha člověku neuteče, že – a nahoře bylo sluníčko a asi tisíc lidí. Tak jsme jim utekli z hlavní trasy a širokým obloukem jsme se přes Valšovky a Modré kameny vrátili, značně utahaní, ale uchvácení podzimními barvami, hrou slunce a stínů a obrovskou masou mraků pod námi. Byla klasická inverze, šli jsme po sluncem zalitých loukách (nebo přiměřeně černým lesem), pod námi to vypadalo jak při pohledu z letadla.

 

 

Poslední den jsme si naplánovali ve velkém stylu – koupíme si bufetovou snídani v hotelu, pěkně si to užijeme a pak vyšlápneme zase hezky obloukem tentokrát směrem nahoru k lanovce. Je to asi pět kilometrů, budeme na to mít skoro dvě hodiny, dolů se povezeme, zabalíme a půjdeme na autobus. Tak akorát, ne?

Poněkud jsme nedocenili to stoupání: převýšení jsem si dohledala dodatečně -566 metrů. Z toho asi půlka na prvních čtyřech km, zbytek na – řekněme kilometrovém – stoupáku, převážně tvořeném schody. Z mlhy jsme vyšli až těsně pod vrcholem, pod námi bílé moře. Škoda že mám tak málo fotek – na víc jsem neměla energii a navíc se mi klepaly ruce…

Propotila jsem i bundu, ale tu lanovku jsme doběhli! Když to píšu, vybavil se mi Radíkov, jak o něm psala Ap. Má pravdu, nic tak člověku nevyčistí hlavu, jako když si pořádně mákne 🙂

 

Fotky: http://1234zana.rajce.idnes.cz/Rijnove_svatky_-_Janske_Lazne/

 

 

Aktualizováno: 10.11.2011 — 21:37

137 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zano, díky za krásný mlžný fotky, paráda ! Přeji krásný dnešní celý den. U nás v noci mrzlo ale teď je nádherně. Byli jsme v Bystřici pod Hostýnem na farmářských trzích, byla medovinka,teplá, valašské speciality,hráli Valaši, zpívalo se.
  Teď se jdeme do přírody vyvenčit, všichni. (wave).

  1. Jenny, vzpominam na tu cestu bukovymi lesy na Hostyn; to musi byt ted zlata krasa. Je to krasny kraj a akce co v okoli poradate nejak obohati zivot. (h)

   1. Hano, máš pravdu, taková krása,každý den jen žasnu. To je to pravé štětí, vážit si každého krásného dne ,který můžeš prožít v přírodě nebo i doma, schoulená v teple se zvížaty a ostatními milými bytostmi.
    Pozdravuj moc Cheta, ať už je jenom lépe. Jo,na močové cesty u mužů (i žen) je nejlepší rostlinka bylinka vrbovka, dobře zabírá. (h) (wave)

 2. Milá Zano, fotilas u nás za humny a moc se ti to povedlo (inlove) fakt jsem nevěděla, co vybrat. Lanovkou na Černou horu jsem jela mockrát a představa, že jste ji DOBÍHALI, je prostě úděsná – rozhodně máte lepší fyzičku, než si myslíte 😛

 3. Všem díky za palcodržnu pro kamaráda. Už jsem zase doma u kocourků.
  Dnešní den v nemocnici Bulovka mi připadal jako zlý sen! Měla jsem jsem pocit, že žiju jinde, nežli v civilizované zemi s civilizovaným zdravotnictvím! Nevím, Albánie? I tam je to možná lepší!
  Jestli jednou……… tak prosím, ať je to rychle! Jen tohle ne!
  Aspoň, že doma je vše v pořádku, dokonce si Zrzínek hraje s Melíškem, honí se tu a řádí, to už dlouho nedělali.

   1. Souhlasím s vámi. Bulovka je i můj děsivý sen. Já myslela, že je to můj dojem, protože jsem třeba v čekárně na plicním byla v dost zbědovaném stavu a ta chodba měla snad 30 m a jedno okno. Ale ona taková interna v Nymburce …

   1. Díky, kosourci po mém návratu ze špitálu od Pepy náležitě podrbáni, Melda dostal novou hračku, tak si jí užíval. Ríša se mohl umazlit, jak se tulil, šlapal po mně, vrněl jak traktůrek, Zrzík si běžel honem taky pro svoji porci. Jsou to zlatíčka.

  1. Pepovi přeji brzké uzdravení.
   Bulovka je vskutku vybavením nevábná přesto tam tátovi i Pavlovi pomohli hodně.Člověk se tam až diví v jakým prostředí doktoři a sestry zvládají dělat.

 4. Pozdravuji Xerxovou a přeji ještě hodně sluníčka a pohody v poslední chvíle za velkou louží.

  1. a jestli ne sluníčko, tak aspoň tu pohodu (inlove) .
   Myslím, že – snad s výjimkou opravdovejch přírodních katastrof – se takový počasí, který by Xerxovou zničilo, ještě nevylíhlo (chuckle) (y)

 5. Zano, tak jsem prohlédla fotky. Jako obvykle krásné. Příroda Vám vrací to, že ji máte tak rádi. Takže pózuje jako modelka.

  1. Zdeno, samozřejmě že nás úplně netěšilo, že mrholí a je zima. Ale ty zamlžený rašeliny byly úžasný!

 6. To jsem já, jen jsem u počítače své kamarádky, která sem občas taky přispěje, takže jsem se nestihla přejmenovat.

 7. OT:
  už jednou jsem prosila o palcodržnu pro našeho technika Pepu. Je opět v nemocnici, tentokrát je to hodně vážné. Ráno jsem mu volala sanitku a celý den s ním strávila v nemocnici, nežli ho vyšetřili a hospitalizovali. Nikoho nemá, krom stařičké maminky, takže je to na přátelích a to jsem taky asi jenom já. Tak mu, prosím, přidržte palečky, je to hodný člověk a tohle si nezaslouží.

  1. Milá Karolíno – držím palce Pepovi, ať je dobře! A nadále myslím na veram a Milana, taky na Půa – kamarádi, zdravte se. (h) (h) (y) (y)

  2. Karolíno, pozdravuj Pepu a vyřiď, že na něj myslí spousta lidí, tak ať bojuje!!
   Myslím i na naši veram a Půa a všem dohromady i těm dalším držíííím (y) .

 8. Nejprve gratuluji k svátku všem Martinům, především tomu od Dede. Svátek vyšel na datum 11.11.11 , tak jestli oslavenci mysleli na nějaké tajné přání, určitě se jim splní.

  Přečetla jsem povídání a znovu prohlédla krásné fotky (Vave a Yga poctivě u fotek trénovaly svoje myši) . Kdysi jsem Janskými lázněmi projížděli i když si je zrovna nemohu vybavit. Ale určitě bych o nich mluvila s tím dlouhým „á“ .

  Při větě „Trochu méně romantickou součástí atmosféry byly mokré vlasy a křehnoucí ruce” jsem se přímo zachvěla chladem, brrr. Do toho se ještě dneska dokáži dokonale vcítit – ten mlhavý, mokrý a studený vzduch, který proleze oděvem až na kůži. Krajina kolem pak musí být opravdu poutavá, aby jeden dokázal ten nepříjemný pocit překonat. A při tomhle výšlapu tady ta nádhera určitě byla, takže to za ty prokřehlé ruce a mokré vlasy jistě stálo.

  A jen tací poctiví tůristi jako jste vy dva si vyberou cestu, kdy nejprve šlapou do kopce 5km a pak se svezou lanovkou dolu. I když – slézat delší dobu prudký kopec také není žádná slast, někdy je to skoro těžší, než do něj stoupat.

  1. Maričko, přesně tak – když si můžu vybrat, raději kopec vyšlapu nahoru, to bolí míň 😛 .Ale tenhle kopec byl fakt děsnej, jak byla mlha, tak jsme viděli jen kousek a snad dvacetkrát jsem doufala, že už jsme nahoře – a zase nic (whew)

 9. zano, nádherné fotky!!! (h)

  ty mlžné i ty slunečné… ale na ty „mokré“ se teda líp koukí z tepla domova (chuckle)… a když vidím ty inverzní mraky, je úplně jasné, že my jsme tam někde dole pod nima, grrrrr 🙁

 10. Ehm,chm… vy jste šli z Janských Lázní nahoru k horní stanici lanovky pěšky? Po Zvonkové cestě? Jezdil jsem do Janských s rodiči někde mezi svými 4 – 12 lety každou sezonu (táta byl zuřivý lyžař), ale tohle by mě fakt nenapadlo. Nad fotkami mnou zacloumala nostalgie, protože na Sokolské jsme taky bydlívali, a poslední den pobytu scházeli po Zvonkové dolů „do města“ na autobus… Pražská, Kolínská, a dole v lázních hotel Krakonoš, kde nám byl vždycky za odměnu zakoupen šlehačkový pohár a naši si dali vídeňskou kávu… Safryš, já asi začínám vzpomínat?

  1. Terro, vskutku 😀 – a jak už to tak bývá, z čiré neznalosti. Známe docela dobře ten kus kolem Špindlu (taky jsem tam jako malá jezdívala s tatínkem – na Medvědí, my chodili na pohár do mlíčňáku ve Špindlu :* ), nějak se vyznáme kolem Pece, ale v Janských jsem byla snad jednou v životě.
   No, stálo to za to… (whew)

 11. Zano, tradičně perfektní fotky! (y) 🙂
  Určitě jste směr zvolili správně. Na opačném konci kotlinky by vás čekal jenom šedivý inverzní dekl.

 12. Jé, mlha! Ale taková úžasná mlha!
  (Že se ode mě nečeká inteligentní reakce? Po zkouknutí takový krásný mlhy? To je dobře. 🙂 )
  Miluju mlhu! (h)

  1. A proč bys měla reagovat inteligentně – na takovou krásu? Já zas miluju rašeliniště a mokřady…

   1. Jojo cvachtani v raseline je nase zaliba… A mlzne Jizerky miluju.

    Mozna i proto vcera bylo tak jak bylo. Sedivou barvu more od nebe steneho odstinu oddelovaly jen bile cepice velikych vln. A slibeny vylet do podzimnich lesu k jezerum se zmenil v utek pred lijavcem – stejne jsme to prohrali. A pak jen neprokouknutelna mlha stridana obrovskymi proudy vody z nebe. Dnesek vstava bez mlhy i deste, ale hodne fouka. Nu coz do stredy bylo paradne, a je listopad…

    1. Xerxová (inlove) , to počasí je takové určitě proto, aby se Ti po Jizerkách nestejskalo. 🙂

 13. Tuhle část Krkonoš známe dobře. Můj nejdražší tam 4 roky bydlel a dokonce i chodil do školy. Bývala tam jednotřídka (nemluvím o 30. letech 20. st., ale o polovině let 70.) – na Hrnčířských boudách – a dnes tam bydlí bývalý pan řídící (teda aspoň před 3 roky tam bydlel).
  Krásné fotky. (y)

  1. Bylo tam moc krásně. Moje srdeční záležitost je to od Špindlu k hranicím, kamení a kleč. Tady je to takový měkčí – louky a remízky, taky moc pěkný.

 14. Krásné fotky. Proti norské divočině jsou české hory jak procházka parkem. Ale krásným parkem. Díky za náhled.

 15. Zano zano – s tebou se tak krásně prochází po horách a běhá za lanovkou!

  A ty fotky – sto fotek a stokrát jsem řekla Jééé. Moc se mi líbilo mlhavé rašeliniště – takové ponuré. A ty sluníčkové fotky jsou zase optimistické.

  Těším se na další tvoje toulání – myslím, že tebe je v té bance škoda (chuckle) , ty jsi měla být profesionální cestovatel-chodec (clap) .

 16. Asi budu muset zkusit tu wifinu, co mi tady vnucuje jedna společnost. Internet od Kyslíků je dnes ráno opět mizernej. Hodinu se pokouším prohlídnout fotky, celá natěšená, a nic. Hodně jsem na tebe myslela asi před týdnem či kdy (už mi ten čas splývá). Konečně se krásně zbarvily stromy, fakt nádherně. Jenže bylo zas mlhavo.
  Koukám, že dobíhání veřejné dopravy je vaše specialita. Ale do kopce!

  1. Cokoli od Ouvej tů tů je nejhorší (a nejdražší) možné řešení jakéhokoli telekomunikačního problému. 😛 (Věřte odborníkovi, pracoval jsem v telekomunikacích, i když ne u této nechutné firmy, celý život.)

 17. Díky tvým fotkám jsem si užila krásně modré oblohy. Ten kontrast mezi zamlženou a projasněnou krajinou… paráda. A ta fotka s inverzním mrakem proti slunci, tak mě fakt dostala (nod)

  1. No jo, taky jsem si modrou od té doby moc neužila… a ta kosa dneska :O . Tady v Praze je zima jak v ruským filmu (doh)

 18. Přeju všechno nejlepší k svátku Martinovi R. i ostatním Martinům a Martínkům. (h) (f) (sun) 🙂 (h)
  Na bílém koni k nám nepřijel, ale na šedivém ano. A pořádném! Už to začíná, jojo. (nod)

  1. Martínci, taky se přidávám k přání všeho nejlepšího. (d) (rose1) (rose1) (rose1) (h)
   A odpusťte Martinové, hlavou mi přímo hřmí : „A ty jsi Martinéééé strom zelený…..“ tahle jakoby lidová ale uměle vytvořená píseň. Takových bylo když jsem dávno tomu jezdívala na kursy které se zabývaly folklorem. (tmi)

  2. Sice poslední, ale od srdce přeji všem Martinům!! V Brně se koštovalo na nám.Svobody Svatomartinské, veřejně!

  3. Kdepak poslední…
   Konečně i já se připojuju a přeju všem Martinům a zvláště pak tomu „našemu“ všechno nejlepší, hodně spokojenosti, štěstí, zdraví a úspěchů (y) (d)

 19. Jojo, s JAnskými lázněmi se jsem kdysi taky potýkala, když tam poprvé jela Lucinka. 🙂
  Zano (inlove) , máš jako vždy krásné fotky, jsem ráda, že Ti repete vyšlo. Ovšem tu lanovku, tak tu bych já tutově nestihla. (blush)
  Doufám, že Ti je dnes lépe. (h)
  Přeju všem krásný den! (h)

 20. Dobrý den všem!
  Milá Zano,tvé cestopisy jsou bezvadné,ale fotky z cest jsou ještě lepší (y) !Takhle si představuju pohádkový les a ne jako ve filmu,kde dělají mlhu uměle.I když uznávám,že mlhu si nelze objednat,že.Hlavně Zano nikde se v mlze neztrať,nebo nedejbože nespadni do rašeliniště!Tak dík za hezký popis cestování a krásné fotky (h) .

  1. Fakt to bylo divný, jak jsem najednou byla v tý bílý tmě… Inu. To mám z toho, že moc piju (chuckle)

 21. HezkY den vsem zviretnikum a zviratkum 🙂 Dnes ve zkratce i (f) (h) Nestiham.

  Dnes se kvuli me jelo na prirodni jevy Rhode Islandu – lesy jezera a more. A proto cely den lilo jako z konve. A lilo a lilo.

  1. Ajaj, jakpakto? U nas v NYC je krasne indianske leto, no hm, nebudu provokovat i u vas se vycasi.
   Skoda, ze v sobotu je to tak na knop, jestli dorazis ve dve a v pet mas byt na letisti to je tak akorat.
   tak urcite priste.
   Moc zdravim (heart)

    1. za posledním tebou napsaným písmenem nebo znakem,musíš udšělat mezeru a pak napíšu kulatou závorku malý h a zase kulatou závorku a pak odklepnu další mezeru vyjde z toho srdíčko-tlukoucí (h)

  2. Krásné ráno – večer, milá Xerxová. (h) Přeju Ti co nejhezčí poslední dny za vodou. (f) (sun) (wave)

 22. Milá Zano, tvůj článek si musím nechat až na zítra,oboje teď časově nestihnu. Tak vyhrály tvé fotky, kterým jsem neodolala, ty měly přednost před čtením. Ze své lásky k nim už jsem se ti nekolikrát zpovídala, tak to znovu opakuji – krása, krása, krása. (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN