KOČKY: Metamorphosis, aneb jak chudý kocourek ke štěstí přišel

Když nás v červenci po 21 letech spokojeného společného života opustil Ferdík, rozhodli jsme se skálopevně, že už žádné zvířátko nikdy NÉÉÉÉ! A hotovo, šmytec, jasná věc! Jenže po několika týdnech nám ten černý šmudlínek začal chybět. Žádné vrnění při odchodu na lože, žádné loudění v kuchyni…

 

Však to znáte; s kocourkem to stálo za…, ale bez něj za dva! Ještě ke všemu ta mrcha internet a ty hnusný kočičí weby! Takže nakonec jsme zjistili, že i ta nejtvrdší skála podlehne erozi a že bez černého kocourka to dál prostě nepůjde. Dokázali jsme si ještě na osudu a CD vyvzdorovat týden v termálních lázních Dunajská Streda, ale to už jsme věděli, že a… a jakmile si auto po dlouhé cestě olízalo rány a já znovu naplnil nádrž, vyrazili jsme za novým vládcem domácnosti. Z netu jsme věděli, že náš nový vládce domácnosti se jmenuje Čert, je rok a půl starý a jeho máma neměla zrovna lehký život, inu venkovská ,,stodolová“ kočka.

U Chlupáčů v nouzi mne uvítala spousta různých kočiček, směs všech možných plemen, stáří a povah. Velký dojem na mne učinil jeden mohutný černý kocour, který mne uvítal tak, že si na mne vyskočil, omotal se mi kolem krku a s mohutným vrněním mi začal ožužlávat ucho. Ale Čertíka jsem pořád nikde neviděl. Majitelka zašla do další místnosti a odkryla deku na palandě, sloužící hejnu koček jako škrabadlo a noclehárna. Pod dekou se skrýval náš favorit a evidentně neměl z odkrytí a odchytu radost.

Problém nastal při ukládání do přepravky; uvnitř byl totiž úplatek ve formě misky se syrovým hovězím. Jenže v momentě, kdy se přepravka otevřela, nacpaly se dovnitř všechny ostatní kočky a začala tvrdá bitva o kus žvance. Obsah misky zmizel během sekundy, padlo nepočítaně pádných facek a Čertíkovi zbyl jediný malý kousek, který během bitvy zapadl pod dečku. Kocourek, kterého majitelka držela nad běsnícím kočičím davem to sledoval s hrůzou v očích a bál se tak, že když byl vsunut do přepravky, zalezl bez protestů okamžitě dovnitř a schoulil se vzadu.

 

 

Vyřídil jsem nezbytné formality, uložil přepravku do auta a rozjel se domů. Očekával jsem protesty, ale kde nic tu nic. Doma po otevření dvířek také nic; po asi pěti minutách se z přepravky vynořilo cosi, co připomínalo oteklou žížalu, (dlouhý černý trup, přikrčený u země, tlapky schované pod tělem) a bleskurychle zalezlo do koupelny pod vanu. Bylo jasné, že vstupní pohovor se odkládá na neurčito, takže jsme naplnili misky a šli spát.

Ráno byly misky s kapsičkou a granulemi prázdné, vody také ubylo a záchůdek nesl stopy důkladného použití. Ale po kočičákovi ani stopa, celý den úspěšně předstíral, že není. Vylezl až po 22 hodině, když byla všude tma. Vymetl misky, použil záchůdek, řekl Mňáááúúú a zase zalezl, po novém naplnění misek se situace opakovala, celkem se napapal a vyprázdnil třikrát. Po zhasnutí a zalehnutí se vydal na průzkum nového bydliště, s lehkostí fauna se vznášel na hořejšky nábytku a jako vánek prolézal všemi možnými i nemožnými zákoutími. Přesto, že prošmejdil i teoreticky naprosto neschůdná místa, nebylo ráno nic shozené, ani rozbité, ale opět nebyl ani kočičák. Skoro to vypadalo, že trpí fotofobií a jakékoli světlo, včetně baterky, mu působí fyzickou bolest. Naštěstí byl (a pořád je), stále při chuti a zatím není ani zmlsaný.

Jak šel čas, kocourek si začal uvědomovat, že z pozice benjamínka otloukánka se vypracoval na majitele realit s vlastním služebnictvem, spoustou místa, velkým množstvím pelíšků podle momentálního gusta a vynikajícím potravním servisem. Zvědavost začala, i když pomalu, vítězit nad plachostí a kocourek se pomalu přestával bát, sice na sebe pořád nenechal sáhnout, ale rychlost ústupu se radikálně snížila, vzdálenost rovněž a skrýš za vanou začal měnit za koberec v pokoji. Definitivní zlom nastal ve středu ráno (26. 10.), kdy se mi ho při podávání snídaně povedlo pohladit.

Následoval udivený pohled, chvilka váhání, (utéci, nebo papat), ale vůně kapsičky byla příliš silný argument. Kocourek provedl úhybný manévr a k misce se přisunul z opačné strany, ale další pohlazení už akceptoval bez protestů. Když mističku vyjedl, přišel do kuchyně, kde už jsem chystal druhou a zvědavě přihlížel, cože to páneček dělá. Transport druhé misky do ,,jídelny“ už sledoval beze strachu a se zvednutým ocáskem a když se nadlábl, rozhodl se, že bude vhodné doplnit dobrou snídani dalším hlazením.

 

 

Dnes už je to o tom, že Čertík na zavolání: Pojď, pohladíme kocourka, reaguje okamžitým příchodem a ducáním. Z vyděšeného klubíčka je zvědavý sebevědomý domácí mazel, který se velmi rád šmajchluje, i když zatím pouze se mnou, s paničkou nechce nic mít. Zatím se nechce chovat a ještě neumí příst, ale to se časem poddá. Každopádně je štěstím bez sebe, když ho podrbu za ouškama, to zalehne, začne válet sudy a lovit mi tlapkami ruku, ale drápky nechává schované.

Velice rád loví mouchy, můra, která nám vlétla včera večer do pokoje v něm vzbudila obrovské nadšení, gusto, s jakou ji přes půl hodiny lovil, se hned tak nevidí. Při přípravě snídaně, kterou si ráno vymňouká, (to by mu šlo, jakmile něco chce, hned Mňáááúúúú), vyskočí na židli a kouká do skříně, aby přesně věděl, kde se ty dobrůtky dají ulovit. Otvírání kapsičky sleduje z podlahy, jakmile je obal otevřen, vznese se na linku a přihlíží, jestli mu do misky opravdu dávám všechno, co v obalu je.

Samozřejmě, že musí koštnout, zda to, co dostává, je to pravé ořechové. V momentě, kdy je mistička plná, snese se na zem, (jinak se to, co předvádí, nazvat nedá) a se zvednutým ocáskem jde napřed, aby páneček věděl, kam miska patří. Co by chudák kocourek papal, kdyby páneček zabloudil, že? Když jsem na něj vytáhl foťák, udělal tučňáčka a začal ho tlapkami lovit, takže z několika fotek se povedly jen dvě. Myslel jsem, že fotoblesku se lekne; ani náhodou!

Se zalézáním do skrýší je také konec, dnes už je to o tom, že když chce kdokoli z nás kamkoli jít, musí dávat pozor, aby Čertíka nepřišlápl. Dnes se dokonce ukázal i návštěvě, před kterou se ještě předevčírem schoval. Takže budeme ještě muset, až se ještě trochu otrká, absolvovat kontrolu u veta a pro jistotu odčervení. A jsem moc zvědav, co všechno nás s tímhle dárečkem ještě čeká. Učí se totiž velice rychle, i když často i to, co by neměl, např. Vznášení se na kuchyňskou linku. Ale už umí dělat tučňáčka a prosit, i když zatím jen jednou.

 

 

Aktualizováno: 6.11.2011 — 21:57

67 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Vítám v klubu! Čertík je kocour jak se patří a jako správný pán domu se taky chová. Přeji Vám všem dohromady spoustu krásných kočičin! Vlaďka + 3x kočičí a +x psí dušička

  1. My s ním taky, protože na to, jak je aktivní, je až zázrak, že jsme nezaznamenali žádné škody na vybavení domácnosti. A ten hebký lesklý černý kožíšek mu opravdu sluší.

   1. Dnes ráno se rozhodl, že mi ulehčí těžký život invalidy a bude mi pomáhat. Takže se mi neustále plete pod nohy, tlapkami a čumáčkem mi ,,pomáhá“ i při tak odtažité činnosti, jakou je výroba desky plošných spojů, (zapudil ho až puch kalafunového laku při finální úpravě) a neustále vyžaduje hlazení. Až se mi naučí lézt na klín, bude nejspíš s veškerou činností na počítači konec, protože má mnohem čipernější tlapky, než já. K večeři dostal kapsičku, šťávičku dokonale olízal, masíčko nechal a začal zahrabávat misku. Na otázku: ,,Čertíku, co to je“? Se k misce otočil zády, popošel malinko dopředu, natáhl zadní tlapku a vehementně s ní zatřepal, načež se o kousek dál rozplácl uprostřed chodby. Obávám se, že během velmi krátké doby si nás oba ochočí tak, že nám z toho bude špatně, IQ má rozhodně vyšší, než obě komory parlamentu, což dokládá tím, že při zprávách klimbá. Pokud bude přímá volba prezidenta, navrhnu za kandidáta, bude to lepší volba, než Šláfenberg. (inlove)

    1. Vypadá přesně jako naše Čerti, jen je asi ve vyšší váhové kategorii. Čerti je nalezenec, který se zadaptoval velmi rychle a kocouří kluky už si dovychovala podle svého gusta. Mám pocit, že ji k nám poslala Čerťulka první, o kterou jsme loni v říjnu přišli na cestě.Čertička první byla kočka s velkým K – dominantní, sebevědomá a s přesným úderek přední pravé tlapky si sjednávala respekt celé domácnosti. Moc mi chybí. Všechny další kočky jsou už pouze domácí.

 2. Dočetla jsem Krakonošovy komentáře a čiší z nich ta velká láska k novému členu domácnosti, tak to má být, Čertík si asi nemohl vybrat lépe své poddané! CD ví, co dělá! Teď jsem dorazila z nějakého semináře a nutně musím mazlit, tak jdu na to, všem dobrou a Čertíkovi sladké a klidné sny!

  1. Jenže on si nás nevybral, naopak, jestli o něco opravdu nestál, tak jsme to byli my dva, trvalo mu přes měsíc, než změnil názor! No a teď to dohání.

 3. Krakonoši, máš naprosto báječného kocoura a díky za jeho představení. Stejně jako u nás to s tím osiřelým pelíškem ani u vás nebylo ono, to je jasné. Čert určitě nedopustí, abyste za starým kocourkem příliš smutnili, protože jeho alotria určitě nedovolí nějaké melancholické nálady. A ta antracitová čerň, to je něco. A že je hubený? Určitě tak dlouho nezůstane, to je jednou jisté.

  1. Nevím, nevím. Za tu dobu, co ho máme už toho zbaštil vagon, ale vidět to na něm není (30 dg denně, pátek, svátek). Takže každé tři dny, i s nějakým tím mlskem navíc, kilo kapsiček! Jsem zvědav, kolik metráků zabští, než se zakulatí.

   1. Poté, co dožene krmící deficit, odrostení kotěcím „střevíčkům“ a po odčervení se už bude jen a jen kulatit. Naši Čerti už musím brzdit, protože by ji za chvíli už ty pastelky, které má místo tlapek, neunesly. Doma ji máme od konce července a víc než měsíc ji trvalo, než se tzv. dojedla. To si ani nehrála, jen koukala, kde by se nacpala na klín nebo do misky. Teď už si víc hraje. K nám se dostala jako dospělá. Váš Čertík až doroste, bude pořádný kocour.

 4. Všem moc děkuji za gratulace, malého jsem si už chovala a je samozřejmě hrooozně krásný 🙂 a jsou s Míšou od sebe přesně rok a půl, takže to bude bezva, budou mít parťáka na lumpárny.

  Nestíhám ani články, ale moc prosím – jak je Veram a jejímu Milanovi? A určitě držím palce i jiným marodům….

  1. Jano, sice až večer (nakukovala jsem přes den, ale na víc čas nebyl), ale upřímně gratuluji k babičkovství a Tvé dceři ke krásnému synovi. Je to evidentně kluk jako buk a jsem šťastná za vás všechny. Pozdravuj moc a moc dceru. A strejda jen o dva a půl roku starší – to bude jednou prima dvojka a určitě i kamarádi na celý život.

 5. Je vždy radostné čítanie, keď nejaká nešťastná mačička/kocúrik nájde dobrý domov. Tak veľa šťastia s novým členom rodiny (inlove)

 6. Ten nazev to vystihuje – utulkar k velikemu stesti prisel. A fakt je moc peknej. Ja mam taky jednoho kocourka nalezenecka, on si tedy nalezl nas, a kdyz byl maly, tak skutecne levitoval. On snad ani nevyskocil; proste se zniceznic vznesl a nekde pristal. Tak to uz je historie, protoze taky zbytnel, a to uz levotovat nejde, ze aaano.

  1. Souhlas. Takže doporučuji, pořídit si také útulkového kocourka a začít ho hezky rozmazlovat.

 7. Když kocourka, tak černýho!
  Je moc prima, že se z plašánka stává pan majitel panství s obsluhou. 🙂

 8. Xerxová-to je výborné a taký NY-to nikdy neuvidím,ale prajem a prajem- hlavne stretnutie s Kvilíkom a deťmi.Len ešte prosím pover niekoho v zastupovaní rannej mantry-moc mi to chýba a som presvedčená,že aj ostatným.

 9. To je krásne čítanie!!!Ste bezvadní ľudia-nielen pánik ale i panička-veď on to Čertík pozná.

  1. To bezesporu. A hned na to začne hřešit! Ferdíka jsme ,,zkazili“ naprosto dokonale za 14 dní. (Spaní v posteli mezi námi, česání, drbání cejšky a bůčků, podstrojování; kapsička byla pro Jeho Výsost naprosto nepřijatelná…)

 10. Černí kočičáci jsou má slabost! Miluju je a i když je Melíšek oficiálně „kouřový“, pro mne je černý a ze všech černých ten nejkrásnější.
  Čertíkovi to moc sluší a jsem ráda, že si zvyká, chvíli to trvá, ale o to je to pak krásnější pocit – znám se Zrzínkem. Melda s Ríšou byli doma hned, Zrzínkovi to zkrátka déle trvalo. Zato teď by se/mně umazlil.
  Tak ať se vám spolu krásně žije a dobře mu posluhujte, zaslouží si to.

  1. Ferdík byl, když mu svítilo sluníčko proti srsti, do zrzavohněda. Čertík by mohl sloužit jako etalon absolutní černi. Bohužel tu první fotku automatika s vnuceným bleskem nezvládla, takže ten lesk je dán hlavně přesvícením, nicméně srst má Čertík rásně lesklou a hebkou, je radost ho pohladit.

 11. Kuk 🙂 ja vas zdravim. Hezky den. Nedocitam , nestiham. Ale nekdy to dohonim. Vse vychazi, Kvilik je pohodar, dva dny chozeni po NY zvladl na jednicku. V noci jsme dorazili „domu“. Kocourek z clanku mel kliku, preji mu stejne krasny a dlouhy zivot jako jeho predchudci

  1. Xerxová! Tak jak je za Velkou louží? Pilně foť a zaznamenávej si událostě, ať pak můžeš referovat!

   Jsem ráda, že jste velký jabko zvládli v pohodě a teď si užívej Kvilíka. Papá (wave)

   1. Xerxová, jsi pašák (flex) Teď honem koukej a foť – zvědavost na týhle straně oceánu roste 😛

  2. Xerxová (inlove) , máš jedničku za přesun bez ztráty bodíku! (y) Jen tak dál a kukni častěji. 🙂

 12. Třikrát hurá do Krakonošova, další krásný a akční černý kočičák našel své doma, plné mističky, teplý pelech a ruce na drbání… Tak ať je vám spolu co nejdéle moc a moc dobře (h) Čert se leskne, až hází prasátka, a už teď je ho docela kus.

  1. Je. Dlouhej, jak tejden před důchodem a hubenej, jak lunt. Ale naprostý zlatíčko a kde lehne, tam zdobí.

 13. Krakonoši, však my to tady už věděli, že jste nevydrželi, takže při čtení začátku článku jsem se jen uculovala (chuckle)

  rozhodli jste se dobře a život s Čertíkem bude jistě krásný, neb z plašánka se už teď stává tulidlo a to je vždy nádherná věc… jistě i Ferdík za Duhou má z toho velkou radost

  z článku přímo čiší, jak máte kocourečka rádi – děkuju!!! (h) (h) (h)

 14. Kocourek nádherný a chytrý, nudit se nebudete 🙂
  A musím se soukromě pochlubit – včera jsem se stala poprvé šťastnou babičkou, dcera porodila kluka – 55 cm a 3950 gr! Mám velkou radost, oba jsou v pořádku, jupí!

  1. Juhůůů! Tak ať mladý muž roste a vzkvétá ke všeobecné radosti rodičů i novopečné babí! Hodně štěstí všem! (h) (f)

  2. To je krásná zpráva, babi Jano Bu.
   Tak ať je zdravý a roste a dělá vám všem jenom radost. (h)

  3. Milá Jano (h) , vítám Tě do zvířetnického babince a velkému mrňouskovi 🙂 i jeho mamince přeju hodně zdraví a radosti a pohody. (h) (h) (h)
   Myslím, že mrňousek za chvíli utvoří s Míšou nerozlučnou dvojku a že dohromady vymyslí spoustu lumpárem maminkám pro radost. 🙂

  4. Jani to je skvělá zpráva!!! Melíšek mává tlapičkou do svého bývalého domova. (h)

  5. Grarulace veliká prvobabičko, ať mimísek roste do krásy a pohody a užívej si. Já to už „celých 5 měsíců“ znám a teď už se ně mě směje a dělá ksichtíky a vůbec každý den je jiná (inlove)

  6. Takže budete mít také o zábavu postaráno. Naše starší vnučka příští rok opustí devítku, mladší ji bude následovat za dva roky.

  7. jůůů to je ale krásnýýýý :-)teď jsi maminka a babička a kočka v jednom – gratulujeme a máváme pacičkami!! tak ať oba dva pěkně rostou a vůbec nezlobí 🙂 hlásám, že předevčííírem mi Martinka spala na rameni a hladily jsme se, včera mi spala u detektivky na dece pod rukou ( a zase jsme se hladily) 🙂 a do Krakonošova gratulace taky velikánské leskle černé! (cat) co by to bylo za domácnost bez kočičího zlatíčka!

  8. Milá Jano, ze srdce blahopřeju! (h) Ať jsou všichni zdraví (sun) (f) Ostatně Míša teď může radostněji spát – narodil se mu parťák na lumpárny (inlove)

 15. Krásne dobré ráno všetkým! Pekný tvorček kocúrí, to si užijete. Včera som zažila chvíľu strachu – pustila som psa na dvor a jeho po hodine nikde. Volám, pískam na píšťalku, nič. Brána zavrená a žemľovo žltý gerontík nikde. Prezrela som z balkónov čo sa dalo a nič. Po hodine sa pritiahol prikrčený s previnilým ksichtom. Tak mám ďalšiu záhadu – kam sa ten 45 kilový Houdini Astor zašíva, keď za strom sa nevmestí? (cat) (dog)

 16. A vida ho, Čertíka! Nejdřív neviditelný, dnes pronásledující, zítra přadlena. A navíc je to krasavec s kožichem tak lesklým, až hází prasátka.

 17. Á, další spokojený černý lesklý zvířák- máme doma jednu taky takovou- jen ta naše rozhodně netrpí plachostí.
  Krakonoši, myslím, že kdo jednou žil se zvířetem, by musel mít hodně pádný důvod pro to, aby si domů nenastěhoval další. Z článku vyzařuje, jak jste rádi, že ho máte 🙂

 18. Koucourek je krásný a má veliké štěstí, neboť teď mu patří celé Krakonošovo i s Kubou a Ančem. (chuckle)
  Krakonoši, jsem moc ráda, že jste po nezapomenutelném Ferdovi dokázali poskytnout to pravé Doma dalšímu kocourkovi. Ať se vám všem společně dobře daří. (h) A nezapomeň občas napsat, jaké pokroky děláte ve sbližování. Moc vám fandím. (y)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Copak my, ale naše sousedka! V pátek jsme odjeli na chatu a Čertíka jsme jí nechali na pospas. Nejen že se s ní, kurva jedna prodejná (rofl) za plnou misku začal mazlit, ale naučila ho na povel panáčkovat, skákat paničce do postele a při hlazení vrnět, což nám dělat odmítá!!! Strašně nás tím naštval :* a začínáme přemýšlet o tom, že když si tak dobře rozumějí, tak jí ho necháme a pořídíme si nějakého vděčnějšího… Kdepak, APRÍÍÍL! (rofl)

 19. Krakonoši – překrásné povídání. Vy si s Čertíkem ještě užijete radosti – doufám, že se podělíš. A ty dvě fotky jsou rozkošné – je vidět, že kocourek u vás nijak nestrádá, neb se leskne jak přetřený Sidolem (nod)

  1. Bodejť ne, když především žere a s..e! :* To by bylo špatné, kdyby se při spotřebě 30 dg kvalitního papání denně neleskl! Teď zrovna honí myšičku; ustřihl jsem v autě vnitřní anténu a ten bobek z černého plastu s černým ocáskem opravdu jako myš vypadá. A Čertík považuje za svou povinnost ulovit a zakousnout všechno černé a když to chrastí, nebo po plácnutí tlapkou poskakuje, tak to absolutně nemá chybu.

 20. Je vždycky krásné číst o tom, jak nějaké zvíře našlo domov. Určitě lepší než opětná záplava koťat, která své doma hledají. Přeji mnoho krásných zážitků

 21. Taky mám jednoho poděsa doma, jmenuje se Malej kočka a ty kroky,co od 20.10. udělal,jsou mílové, včera už si hrál s Jezinkou, pro kterou si došel a šmejdil v tunelu…

  1. Ještě štěstí, že nás oba nic nenutí opouštět domov na domu delší, než nezbytně nutnou (obden nákup), takže si můžeme Čertíkova kutění dlouhodobě užívat. A Čertík je velmi zaměstnaný kocourek, během dne odpočívá max. tak 3x – 4x po 20 minutách a lovem hraček tráví i převážnou část noci.Nikdy bych nevěřil, co všechno dokáže kočka dělat s pěticentimetrovým kusem žlutého drátu a to, jak si pečlivě hračky před odpočinkem uklízí je až neskutečné. Zřejmě si z útulku pořád ještě pamatuje, jak mu ostatní kočky ukradly všechno, co si včas neschoval.

 22. To se tak krásně čte! Proměna plašánka v domácího mazlíka je vždycky radostná událost. A je to krasavec, jen se leskne. A dobrým papáním a důkladným hlazením se srst jedině vylepšuje, to kočky dobře vědí 🙂 Přeji vám a Čertíkovi příjemné a veselé soužití (wave)

 23. Pokud je Čert jako Čert, tak se máte na co těšit (devil) Ten můj – jinak polovina týmu „Black and White“ – je demoliční četa kombinovaná s bezednou popelnicí a přádelnou bavlny. Pro černé kocoury mám slabost a tenhle vyroste do krásy. (sun)

  1. Dělá svému jménu opravdu čest, zejména, když začne blbnout. Sice je hubený, jak lunt, ale samý sval, takže mimořádné sportovní výkony, zejména skok vysoký a sprinty zvládá s nonšalancí světové extratřídy. S fotkami je problém, foťák je totiž věc, kterou je nutno okamžitě profackovat a ulovit, takže než se automatika stačí nastavit, kocourek stojí na zadních před pánečkem a fackuje ze strany objektiv. Možná časem, až se rozhodne, že by panička mohla hodného kocourka pochovat.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN