ROZHLEDNÍK: Jak se fotí podzim

Původně jsem si myslel, že budu psát jen o technice zpracování fotek a výběr témat nechám jen a jen na autorech. Ale takové téma jako podzim prostě nemohu opomenout. Pro fotografa, zejména krajinného, je to nejkrásnější období v roce.

 

Je tady podzim. Listí se barví zlatě a červeně, ranní mlhy střídá již nízko se pohybující slunce. Jedno z nejkrásnějších období pro focení krajiny. Slunce vytváří delší stíny, které zvýrazňují reliéf krajiny a zároveň intenzita slunečního záření již není taková jako v létě, takže rozdíl v osvitu osvětlených a zastíněných částí není tak ostrý. Stíny mohou být prokreslené a zároveň světla zářivá, zdůrazněná teplými tóny zlatožluté a červené. Co více bychom si mohli přát?

Intenzita osvětlení je velmi podstatná. Za přímého letního slunce je každý stín hluboký a tmavý vůči osvětleným plochám. Pro dosažení plastičnosti fotografie musíme stíny prokreslit. U fotografie portrétu, nebo fotografie rozsahu několika metrů můžeme použít přisvícení stínů odraznou plochou nebo bleskem. U fotografie krajiny pak musíme použít speciální techniky focení a následného zpracování, ale o tom někdy jindy.

 

Podzimní les

 

Podzim nám tyto problémy odstraní. Světlo slunce již není tak intenzivní jako v létě a rozdíl mezi světly a stíny není tak velký. Z astronomického hlediska se nacházíme v období mezi podzimní rovnodenností a zimním slunovratem, takže slunce se po obloze pohybuje po nižší dráze a tudíž krajinu osvětluje více ze strany a ne shora. To je samozřejmě pro focení další výhodou, protože boční osvětlení zdůrazňuje prostorovost obrazu. No a pak ty barvy. Každý má rád teplé barvy od zelené přes žlutou a oranžovou k červené. Pohled na ně vytváří vnitřní teplo, které nahrazuje letní, fyzické.

Protože se jedná o fotky spíše statické a toho světla máme pořád dostatek, nepotřebujeme zvláštní techniku a pěkný snímek můžeme udělat libovolným aparátem. Krajina nikam neuteče a speciální kresbu nebo rozlišení taky nepotřebujeme. I když širokoúhlý objektiv a stativ se bude jistě hodit 🙂

 

Strom v protisvětle

 

Nastavení aparátu by mělo být na větší hloubku ostrosti, to znamená více přiclonit a tomu přizpůsobit čas. Fotíme s prioritou clony. Zacloníme více, než na střední hodnotu objektivu. Tím dosáhneme lepšího prokreslení snímku. Vyvážení bílé necháme na automatu a ostření vícebodové nebo ruční. Pokud se ale nechceme zabývat podrobným nastavováním, můžeme celkem úspěšně použít scénické režimy, v tomto případě krajinu.

Na kompaktu je to i mnohem jednodušší, protože podrobné nastavování bývá skryté v menu, kdežto scénické režimy se nastavují otočením kolečka, nebo jednoduchým stisknutím tlačítka. Při režimu krajina se aparát sám pokusí nastavit větší hloubku ostrosti a navíc ještě ovlivní barevné podání fotografie směrem k sytějším tónům. Stojí za to si tímto nastavením vyfotit pro ukázku pár fotek i na zrcadlovkách. Pro porovnání.

 

Barvící se listí

 

Fotit můžeme cokoliv. Barevné remízky na zoraném poli, hory, jednotlivé stromy. Působivé jsou detaily zbarvených listů. Měli bychom se raději vyhnout mlze, protože fotka v mlze automaticky ztrácí plastičnost a díky výraznému omezení světla (přestože je mlha bílá) taky kvalitu osvitu. Musíme dát vysokou citlivost nebo dlouhý čas, což znamená mít stativ. Přisvítit nelze. Jiná situace je pokud se nám v prosvětleném lesíku podaří vyfotit pár cárů mlhy, nebo dokonce z kopce focené mlžné ostrůvky v údolí, osvícené shora sluncem. Tedy mlha, která je focena zvnějšku.

Správná krajinná fotografie má mít výrazné linie, plochy vyplněné barevnými strukturami a nějaké zajímavé objekty, na které se oko zaměří. Což je téměř vždy splněno u fotografie vodní plochy u lesa se zrcadlícími se stromy a keři. Okraj hladiny a nebe nebo lesa tvoří výrazné linie, barevné listí, tráva a oblaka na obloze výplňové struktury a ty zrcadlící se stromy jsou ony zajímavé objekty. Fotka dle všech kompozičních pravidel, které splňuje úplně sama bez toho, abychom se o to nějak velmi snažili. Proto jsou tyto fotky tak pěkné a oblíbené.

 

Podzimní zrcadlení

 

Ale můžete fotit podzim klidně i doma. Co takhle třeba dýně?

P. S. Nějaké ilustrační foto najdete na http://jakkel.zonerama.com/Slideshow/Album/15220#648090

 

Zátiší s dýněmi

 

Pěkné barvy podzimu a ještě trochu toho sluníčka přeje Jakkel.

 

 

Aktualizováno: 1.11.2011 — 20:33

44 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji za všechny příspěvky (handshake)
  K těm rámečkům. Rámeček odrazí fotku od pozadí. Na fotce pak ještě více vyniknou barevné tóny. Protože jsem je chtěl dát na Zoneramu, kde je pozadí galerie bílé, ale ve slideshow černé a taky na rajče, kde je pozadí bílé s reklamama, snažil jsem se najít nějaké vhodné střídání černé a bílé na rámeček a tohle mi vyšlo.

 2. To, že má foťák i jiné možnosti, než je automat, zjistím většinou ve chvíli, kdy si ho omylem při vyndavání z kapsu přepnu na jinou možnost. Obvykle mám v tom okamžiku nafoceno několik unikátů v tom nejpitomnějším režimu, jaký lze vybrat. (fubar)
  Milý Jakkeli (inlove) , i když u mě Tvé návody nepadají na úrodné lány, moc ráda je čtu. (nod) A ještě radši si prohlížím doprovodné fotky – tyto jsou obzvláště vypečené a voňavé. 🙂 Jen ty rámečky jsou i pro mě trošku rušivé, protože fotky jsou nádherně měkké. (h)
  A vůbec, všechny dnešní odkazy mě přvedly k nádherným fotkám. (y) U nás by se barevné stromy a keře i našly, ale stále je tak hnusně potemněle, že se to fotit nedá. 🙁

 3. Jakkeli, moc se těším, že si spolu zase někdy zapějem. Co se týče focení – prostě jsi někde kilometry nade mnou a jediné, co s tím může dělat, je to, že se s tím smířím. (rofl)

 4. Jednou, až budu velká holka, tak pochopím, co mi Jakkel svými články vysvětluje. Zatím fotím tak, jak mě napadne, většinu fotek vyhážu a tu a tam najdu nějakou, která se docela povedla. Jakkel a všichni vyhlášení místní fotografové by ze mě měli leda prču :)Ovšem souhlasím s tím, že podzim bývá nejfotogeničtější roční období- na těch barvách se dá málo pokazit…

 5. Nojo. Krom teoretické připravenosti to chce i kousek štěstí – být ve správný čas na správném místě a mít volnou chvilku, volné ruce, foťák, nabité baterky…

  Podzim je pro fotografa nejvděčnější období, o tom žádná. Jen je trochu potíž najít nějaký neotřelý pohled. U barevných lupínků cvakávám jak zběsilá a pak mám u všeho pocit, že už to tu bylo.
  Sáfra, výspa je touhle dobou nejpohlednější, ale světlo chybí…

  Jakkeli, dík za tolik potřebnou „nalejvárnu“ 🙂 . Doprovodný fotky máš bezvadný, jen mě trochu ruší černý rámeček. Ale jasně, tohle je záležitost individuálního vkusu a názoru.

  1. Louk, mluvíš mi z duše. Vždy si myslím, že už takovou fotku mám, ale potom zjišťuji, že stejně je jiná. A to je na focení to krásné!

 6. Doznávám, že jako fotograf, najmě pak fotograf krajiny, jsem deformovaný a zkažený vlastní profesí – nevidím půvabnou kompozici, vidím závěrečnou zprávu, ze které musí příjemce pochopit, co má vidět 🙂 Takže vznikají fotky ilustrativní, možná i technicky dobré, ale: musím zapomenout na jakékoliv úpravy (a tedy je neovládám), a ty obrázky mnoho ducha a poezie nepobraly…

  Jakkeli, díky za osvětu, píšeš příjemně srozumitelně, určitě tvé články nezaložím nijak hluboko… A chválit tvoje fotky (a fotky dalších zdejších přispěvatelů), to je nošení sov do Athén. prostě umíte.

  1. Terro, tvé včerejší povídání bylo super! Máš fajnou kočenku a já ti (zcela prost škodolibosti) přeji ať ti poskytne ještě hodně námětů na povídání, moc rád tě totiž čtu!

   1. Dík, Honzo – ona to zvládne, myslím, že ještě nepředvedla všechno, co v ní dřímá… (rofl)

 7. Milý Jakkeli (inlove) , tvůj vzdělávací seriál mi prohlubuje frustraci, protože výsledkem je, že vím, jak by to mělo vypadat, vidím dost chyb, ale neumím to udělat pořádně 🙁 No a taky jsem líná dělat víc, než cvakat obrázky z ruky, což je ale úplně jiný problém 😛
  Jo a máš nádherné fotky! 🙂

   1. No jo, ale mně se pak nechce fotit (wasntme) Koukala jsem na svém posledním rajčeti, že mi jde rybník z kopečka – hlavně že Berry je rovně (fubar) (tmi) (party)

 8. No a viem to definitívne:Vo fotení som břídil/pekné česke slovo/Jakkel,Renie,Xerxová-skláňam sa a svoj šírák odhadzujem v diaľ.A mala by som sem pridať aj YGU-jej Morava ma vždy dojíma.

 9. Jakkeli, ano, jsou hektické dny, když se listí zbarví. Ale u nás už skončily, je tma a naděje na světlo není.
  Album fotek je kráááásné.

  1. U nas je rovnez neuveritelne barevny podzim, ale fotek moc nebude, protoze nez zajet do hor, jsme zajeli do nemocnice, pak moje prace nabrala obratky, Chet je je jeste jak matoha. Ale snad koncem tydne neco nafotim. Uz tomu novemu fotaku zacinam trochu rozumet. tak si prostuduju Jakkelovy dnesni rady a uvidim.

   Jo, a fotky jsou primo nadherne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN