KOČKY: U cedru – Poltergeist

Moji lidé mi občas říkají tak nějak podivně: poltergeist. Musím se neprodleně ohradit – zaprvé nevím, co to je, a zadruhé mě to uráží. Takže opakuji… moment, na tohle se musím podívat zblízka. Hned jsem zpátky.

 

Kde je zase ta kočka? (Mimochodem, Ruby, takhle bys to jako novinářka nikdy nikam nedotáhla.)

 

Dosud neznámým způsobem Ruby prolnula mezi dvě části špaletového okna a snaží se proběhnout po špaletě kolmo vzhůru a pak i hlavou dolů. Když může moucha, proč by nemohla ona, že? Vypadá tam jako v akváriu. Zůstávám klidný, ta vosa, která vzbudila její pozornost, je na skle zvenčí. Je ovšem jasné, že dnešní vyprávění zůstane zase na mně. Jako ostatně skoro vždycky. Rubiška je členem naší smečky teprve asi půl roku, ale vyprávět se o ní dají legendy.

 

Především jsem za tu dobu dospěl k názoru, že ani Centrální distribuce nemá vždycky a všechno plně pod kontrolou. Pokud považovala černého Ebonyho za další vtělení perského prince Taze, ošklivě se zmýlila. Tasmánský čert nedostal své jméno pro nic za nic a vlastně až do konce svého kocouřího žití to byl vířící a plavně se přesouvající živel, střídavě pokrytý tou nejhebčí srstí nebo posetý od hlavy k patě zoubky a drápky ostrými jako žiletky. Ebony je kliďas s nadhledem, energií neplýtvá, a to nejspíš ani na vytahování drápků. Je to dokonalý spočívající a ozdobný kočkour, který s vámi bude sledovat detektivku i hokejový zápas, bude vám vytrvale příst do ucha a otírat si hlavu o vaši tvář, na knížku, kterou právě čtete, se nikdy nerozprostře celým kocourem, ale pouze na ni blazeovaně položí jednu tlapku, aby vám ukazoval, kde jste skončili… Když se rozběhne, vyskočí na šplhací strom a chvíli si brousí drápky, jako by pak na nejvyšším odpočívadle sám nad sebou pohoršeně kroutil hlavou: to že jsem udělal? Chmmm… na to se musím trochu vyspat. Podle všech příznaků se tak CD trefila až napodruhé, zato však do černého. Doslova. Do černé highlanderky Ruby, protože dalším Tazovým vtělením – pokud něco takového existuje – je jednoznačně ona.

 

 

Vzhledem k výskytu dítek – vlastních i spřátelených – a proměnlivého počtu koček v naší domácnosti jsme postupně přivykli jistému stupni ostražitosti. Podvědomě hodnotíme své okolí, není-li nebezpečně ostré, jedovaté, případně jinak zdraví škodlivé, a výstražné světýlko začne v našich hlavách blikat, jakmile se přiblíží cokoliv, o co se lze spálit, pořezat nebo do toho spadnout. I když jsem v předchozí větě říkal cosi o podvědomí, je to chování svým způsobem pořád trochu únavné a tak jsme doufali, že až dítka odrostou batolecímu způsobu zkoumání světa a chlupatí členové smečky dospějí do věku, kdy i kočka ocení pohodlí, klid a noblesu, bude naše pozornost vystavena poněkud menším zkouškám. Jak se zdá, CD s námi měla jiné záměry – a přidělila nám Ruby.

 

Když se jen pár dnů po svém příchodu do smečky tahle drobná štíhlá kočička pokusila inzultovat skoro o čtyři kila těžšího sibiřana Dalího, mělo nám to začít být podezřelé. Tihle dva ale velmi brzy uzavřeli přátelství a od té doby se packou společnou pokoušejí rozebrat na atomy největší a nejpevnější ze všech kocouřích šplhadel, co znám. Zatím se jim to, pravda, nepovedlo, ale snaží se. A jak jinak – hlavou téhle demoliční čety je Ruby.

 

Sssssssss…. Demoliční četa…. Zassse nějaké cizzzí sssslovo! Dej sssem tu blýskavou věc, co ti leží vedle klávesnice a neruš!

 

To snad ani kočka jako Ruby nemůže myslet vážně! Já nemám rušit – a ona si z mého pracovního stolu včetně zánovního notebooku může s přehledem udělat překážkovou dráhu, aniž by se příliš zabývala úvahami, jestli náhodou nepracuju.

 

Nepracuješ, pomlouvášššš mě!

Tak sis to povídání měla napsat sama! Ostatně, to bylo řečí, jak to uděláš. A dej sem tu karabinu od GPS, jinou nemám.

Tssss!!!

 

 

 

Něco bouchlo na schodech. Kde je zase ta kočka? Visí přední polovinou těla z tunelu na šplhadle a z kapsy pod sebou loví – nebo spíš vyhazuje – kuličky z králičí srsti a plyšáky. Má jich tam asi tak deset na výběr, ovšem dostat je hbitými tlapkami z kapsy do tunelu a z tunelu zcela neomylně na zem (protože gravitace funguje i na kočičí hračky, milá Ruby) jí zabere v nejlepším případě půl minuty. Když je kapsa prázdná, sedí nad ní jako ztělesněná výčitka.

 

Za to můžete vy, že mi všechno upadlo na zem. Podéééj!!! Všechno… Ještě tamhle tu kouli…

Hele, už je zase na zemi…

 

Jak je vidět, oblíbené hry všech mrňat, zvané „Hapalo, mami! Béééé!!! Podej!“ jsme se postupem času nezbavili. Nemáme mimina, máme Ruby. Naštěstí jsou někdejší mimina dnes už také zdatnými podavači a narozdíl od nás dospěláků, je tahle hra i poměrně dlouho baví. Ruby ovšem své šplhadlo s kapsami plnými hraček miluje. Je to po velmi dlouhé době první kočka, která se odmítá smířit se skutečností, že to šplhadlo u stropu končí, a odhodlaně se snaží pokračovat stále výš a výš… i kdyby to mělo být skrz omítku nebo hlavou dolů. Prostě ten strom nemá co končit, když ona chce ještě šplhat nahoru.

 

Dnes se znovu po létech – vždyť Tazík je za duhou už celé čtyři roky – začaly v naší domácnosti objevovat ty prazvláštní úkazy, připisované čas od času neklidnému duchu, zvanému poltergeist. Osobně jsem nakloněn všechna ta popisovaná klepání a bušení, kývající se obrazy a poskakující nábytek připisovat náhodě, nějaké činnosti lidí (vědomé nebo i podvědomé) probíhající v domě či okolí, v krajním případě zemětřesení. Nemám přílišnou důvěru k paranormálním jevům. Moje nedůvěra ovšem nic nemění na tom, že u nás doma zase padají drobné předměty z poliček, obrázky sem tam visí nakřivo a v temných nočních hodinách čas od času otřese domem rána, která by vzbudila i nasyceného upíra.

 

 

Obývákem sama od sebe putuje krychlová taburetka na kolečkách. Černý spiritus agens je do ní zaťatý všemi drápky a dobře se baví. Historická i moderní skleněná těžítka, která MLP už léta sbírá, se stěhují z míst praktických (poznámky, složenky a lístky se vzkazy) do míst nepřístupných kočičím tlapkám. Nevěřili byste, jak obrovskou ránu způsobí skleněná koule o průměru 8 – 10 centimetrů, když ji Rubiška vytrvalým pošťuchováním v půl čtvrté ráno shodí z výšky lehce přes metr a půl. Nepochybně se vám to jen zdá – ale v tom snu nadskočí celý dům a máte pocit, že právě praskl krov. Za denního světla objevíte však jen mělký důlek v korkové podlaze. Všechny ty znepokojivé jevy jdou celkem snadno vysvětlit a při troše snahy nemusí vzniknout ani žádné velké škody. Paranormální je na celé věci to, že když se pokusíte přistihnout pachatele těchto zvuků, pohybů a pádů, není v celém domě po žádné černé kočce ani památky. Tedy – kromě spícího Ebonyho, který se nastalým hlukem cítí dotčen stejně jako vy.

 

Jo, to panička taky jednou prohlásila, že máme doma Schrödingerovu kočku! To myslela mně! Ale já žádného Schrödingera neznám. Zato vás znám – a moc dobře! Co to žereš? Dej mi taky!

To je obložený chleba, Ruby. Nic pro tebe. Chceš Smetánek?

Chci. Vanilkovej.

Čokoládu stejně nesmíš.

A zeleninu nerada.

Zrovna tohle bych ti nevyčítal, Ruby. Jsi šelma, tedy masožravec. No dobře, tak s ohledem na Smetánka proteinožravec. To ti nenadávám. Proteiny a bílkoviny jsou jedno a totéž. Jsou v mase, víš? A taky v tom Smetánku.

A proč nemůžu mít to uzené, co mi tak voní? To je taky maso, ne?

Je, Ruby. Ale je v něm sůl, a ta by ti ublížila.

Co je to sůl?

 

Černý kočičí obrys se mi před očima začal rozplývat, nahrazen měděnou kšticí mladší dcerky. Ta bestie (rozuměj Ruby) to od ní musela okoukat. Naštěstí se Ruby rozhodla v nadějně započatém křížovém výslechu nepokračovat a i tím se podobala zmíněné mladé dámě: i ta čas od času ukončí podobný výslech takřka uprostřed věty a zmizí si po svých záležitostech mezinárodního významu, zanechávajíc mě mírně zpoceného a s pocitem tlejícího kůlu v plotě.

 

V misce nezbýval už ani atom Smetánku, tak co se mnou, ne? Místo toho mi Ruby názorně předvedla svůj vztah k zeleni, když se pokusila vyšplhat po tenkých větvičkách prastaré voskovky (Hoya carnosa), kterou máme doma od nepaměti. Ani velmi staré rostliny nemají výhonky silnější než několik milimetrů a tak dá rozum, že se tahle liána ke šplhání příliš nehodí. Ruby to vyřešila s obratností námořníka v lanoví plachetníku, když si prostě každou z tlapek opřela o jeden pevný šlahoun. Lhal bych, kdybych teď napsal, že to fungovalo. Kdyby to fungovalo, lhaly by nejspíš fyzikální zákony. Ruby se vysoukala přibližně půl metru nad objemný květináč a spadla. Když si asi tak po třetím nezdařeném pokusu znovu narazila své delikátní pozadí o neústupnou kameninu, ztratila o voskovku zájem. Doufám, že natrvalo, protože stěhovat liánu s dobře dvaceti skoro třímetrovými výhony pečlivě po léta splétanými a věšenými na oporu na zdi je práce pro vraha. A já jsem nikoho nezavraždil. Zatím.

 

Nemohu se zaručit, že o tom nezačnu uvažovat někdy později. Než jsem dopsal odstavec, kdosi neviditelný zapnul a znovu umlčel rádio, otevřel (ale už nezavřel) CD přehrávač a shrnul záclonky v okně. Po pachateli nemělo cenu pátrat – ostatně, seděl s nevinným výrazem přímo přede mnou na hromádce pečlivě skartovaných listů nějakého časopisu. Možná to bylo něco o zahradních rostlinách? Možná křížovka? Stejně už to nikdy nikdo nepozná.

 

 

Ruby!

Ano?

Uhni alespoň, ať to můžu hodit do koše. K ničemu jinému už to nikdy stejně nebude.

 

Pohled mladé kočičí dámy byl sírově žlutý a v tu chvíli i mírně vražedný. Pomalu se zvedla z papírové drti a lenivě se protáhla. Musel jsem uznat, že jí to velmi sluší. Je jí teď rok a čtyři měsíce, a stále ještě roste a mohutní. Už dávno je větší než obě poměrně křehké činčily a pokud jde o výšku, přerůstá s přehledem i Ebonyho – na perského suveréna však váhově nemá a myslím, že ani mít nebude. Ebíš má poctivých sedm kilo.

 

 

Dalííííí?

Ano, Rubiško?

Pojď se honit na strom…

 

Zdálo se mi to, nebo rezavý elegán opravdu na okamžik pozvedl oči ke stropu? Ta kočenka zaměstná ne jednoho, ne dva, ale mnoho dvou i čtyřnožců.

 

Mňááááúúúúú! Mňau mňau mňááááúúú! Mňa!!!

 

Ať už je tahle černá krasavice Highlander, bludný duch nebo reinkarnace prince Taze, v každém případě její přítomnost povážlivě otřásá mým skeptickým přístupem k paranormálním jevům. Měl bych se poohlédnout po nějakém pojednání například… o astrologii…?

 

Vážně o tom přemýšlím – a divíte se mi?

 

 

Fotky:

1),  2) Ruby a Dalí demontují šplhací strom

3),  4) Ruby a její hračky – hele…hapalo…

 

 

 

 

Aktualizováno: 31.10.2011 — 18:28

117 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. ach, já si připadám jako doma, jestli to nebude tím, že Runy je od Ruby jen písmenko, barevnost a chupatost je příbuzná… doteď jsem myslela, že tahle povaha je charakteristiká pro želvinky (whew) (rofl)

 2. Zcela OT pro Dede, právě jsem listovala novým Vesmírem (zrovna dneska nám přišel) a je tam článek od Vašeho Martina. Gratuluju!

 3. Milý Terro, myslela jsem, že pozicí No. 1 ve vaší smečce má u mě zabydlenou Dalí, ale Rubiška ho silně dohání! Ta kočka má prostě šmrnc, nejenže je krásná. Ta první fotka s vyvažujícícím ocasem a hlavou dolů ji prostě charakterizuje 😀
  Jinak mávám smečce a doufám, že další hlásání bude dřív než za půl roku (inlove)

 4. Milý Terra,
  s pobavením som si prečítala článok a na základe prečítaného a našich vlastných skúseností som došla k názoru, že Highlandery nie sú britské mačky ale nejaká nová, neskrotná, neunaviteľná, divoká, neuveriteľne zábavná rasa. Z nášho nežného plachého Yettiho je tornádo. Vedľa neho je aj Filip krotký a decentný kocúr, o Simbovi ani nehovorím, to je skutočne vznešená britka. Zato z Yettiho sa vykľul divoký Viking, asi sme predsa len mali s menom počkať 🙂 Ten Viking by mu sedel viac 😀

 5. Tak jsem si konečně vychutnala druhé čtení, milý Terro, a k tomu všechny komentáře, včetně Tvého zrcadlového dodatku. 🙂
  Eh, jak je to s tím rčením, že funkční věci se nemají napravovat? Vidíš, nedbal jsi, a teď je Tvou vinou rozbito zrcadlo, které přetrvalo už dvě světové války. A nejenže jsi nebyl poslušen neučení zkušených předků, ještě se to snažíš svést na Rubišku. Ovšem její anjelský pohled v černé tvářičce mluví jasně. Tak jasně, že mi připomíná jiný anjelský pohled v jiné něžně počerné tvářičce. A připomíná mi jistou knihu hříchů, ze které jsem již dlouho necitovala. Třeba ze zápisu o tom, kterak mi nastrkala spací ponožky do kabely, kterou mám u postele, a já jsem pak na ouřadě sáhla do tašky, nahmatala textil a pak se pokusila před strnulou ouřednicí vysmrkat do ponožky se zdravotním lemem – barbínovsky růžové, protože jinou neměli. (whew)
  Jinak s tím omylem už to tu někdo napsal, ne CD, to Ty ses pomýlil. 🙂 CD dobře věděla, že to ještě není všechno, že vtělení stále chybí, proto Ti také strčila do cesty Simbu a ten Tě nasměroval správným směrem a pak už šlo všechno skoro samo. Až k veřejnému vyznání lásky, po kterém už nebylo jiné cesty, než sdílet s vyvolenou Rubiškou svůj život. (h)
  A jsem moc ráda, že se s námi o ty nejkrásnější chvíle dělíš. 🙂 (f) (h)

 6. Terro, co se dá dělat, přece jen to člověka dost pobaví (rofl)
  Nějak nám Kosatek přibývá 😉

  1. jojo – ta věta z první smsky od chovatele – „tu povahu si zamilujete“ již zlidověla (chuckle) Prostě Kostaka dravá už rozhodně není sama… (bat)

   1. To u nás také. Jak zapadne sluníčku a i těsně před tím, teploměr padá dolů, ale zatím nemrzne. V noci je vždycky poklička.

 7. Terro, vychutnala jsem si i dodatek o starém, těžkém, krásném zrcadle. Je to smůla, dvě světové už mělo za sebou, ale tahle černá chundelatá katastrofa na ně nemá. Takové milounké, rozkošné koťátko… (chuckle) !
  To dítě málem pod autem jsem rozchodila tak, jak jsi mi poradil. Páneček řídil a vyjeli jsme do okolí Vranova. Za včerejšek a dnešek jsem udělala album na Rajčeti,pokud si potřebuješ uklidnit trošičku nervy, tak je tady
  http://dig.rajce.net/Mlzno,_ale_konecne_slunecno

  1. krása (nod) A je dobře, že jsi ten děsivý zážitek rozchodila… (h) Pohlaď Klérku (wave)

   Letos se podzim zatím hezky vyvedl. Barvy krásné, jasno -my slůníme stále od rána do večera. Teď jsme tedy byli na procházce, kde se neslůnilo, ale hvězdičkovalo a měsíčnilo… Znatelně se ochladilo – jasné noci jsou holt studené…

   1. Jo jo, u nás je taky nádherně a slunko slůní (sun) – jen nám nezmizely jen hory, ale i kopce nad Dvorem – opar neuvěřitelně rámuje výhledy 🙂 Jsme se psy v lese denně a nestačím se kochat. Popravdě je úžasná i obyčejná cesta po okreskách do Hradce (chuckle) Letošní podzim je prostě mimořádně vybarvený (sun) (*)

  2. Krásné fotky, milá Alex. (inlove) Jsem ráda, že příhoda s holčičkou dobře dopadla. (y) (hug) To je hrozné, stačí mžik a může se stát cokoli – každému z nás. Ufff. (whew)

 8. Nádherné povídání. Neodolám nepřekopírovat sem kousíček minulého povídání o Ruby: „Nikdy jsem se netajil tím, že moje člověčí „JÁ“ je přesvědčením, založením i výchovou přísně monogamní.“ … „Kocouří část mé osobnosti podobnými zábranami ovšem netrpí, a jsem schopen se zamilovat přibližně jednou do roka, aniž bych své předchozí kočičí lásky opouštěl. Jen proto vám dnes mohu představit svůj nejnovější „objev“. Je úchvatná (jak jinak), a jmenuje se Ruby.“
  Tak koukám, že to pokračuje stejně vášnivě jako to začalo 🙂
  Jinak vzpomínám na dobu, kdy jsme kdysi dááávno s bráškou domů dotáhli kotě. Mamka jednou neuváženě prohlásila, že by event. nebyla proti černému kocourkovi s bílejma tlapičkama. I donesli jsme (v dobách, kdy kastrace rozhodně nebyla norma) černou KOČIČKU s bílejma tlapičkama (z našeho pohledu drobnej nepodstatnej rozdíl), koukám, že jsme měli dost štěstí, že to nebylo takové kvítko jako Ruby (už takhle to mamka dost špatně vydejchávala, ale nakonec ji podezřívám, že byla stejně ráda, protože Muňka byla opravdu prvotřídní myšilov).

 9. OT pro Boxíkovou. Včera jsem přála ale pozdě a ta písnička, to jsem spletla,myslím , že růžovou miluje PetraK, tak promiň, najdu příště něco co patří k Tobě. (whew) (h)

 10. Ták jsem si krásně početla,mám hubu se od ucha k uchu. Prostě paráda. Ruby, Ruby, ty jsi ale číslo.Zdá se, že černá vysněná kočka je to pravé a pravdivé. Naše bábi těmto nevysvětlitelným událostem, způsobených v naši domácnosti , říkala, že to udělal duch z kožuch, asi se jí to rýmovalo a mnó , teď to docela sedí. (rofl)
  Taky se mi moc líbila úvaha naší milé Louk, že jste s Terrou San , pro nás zastupitelní a tudíž nám můžete psát klíďo brďo střídavě, na což se my tady těšíme.
  Mně osobně by nikdy ani nenapadlo jak velice jsem kočičí. Moje (cat) )cat),hvězdná pěchota mne překvapuje každý, každičký den. Teď zrovna v posledních dnech se Mia naučila lekat Bohouše. Sedne si mu za paty a najednou z ničehož nic zavřeští silným hlasem a to tak, že přednosta leknutím skáče jak zajíc. Mia z toho má Vánoce, páč začne úžasnou rychlostí obíhat kuchyňoobyvák systémem křeslo odraz gauč odraz, parapet odraz a uschování do krabice. Má z toho evidentní bžundu. Je tohle možný !? (rofl) Úplná další story by vyšla na Čitu a domácí počítač,myš mám permanentně zalehlou,po klábosnicí se umí pohybovat jako klavírní virtuos,neúnovně mně šlape po pecku a dokud nezavřu víko, není spokojena. Ano, ano, mám doma závislačku, která na mně číhá a hlídá každý můj krok. Když odcházím strašně nadává a pak velmi, velmi tesklivě naříká. Čeká u dveří s nataženým růžovým čeníškem vraženým do futer dokud nepřijdu. (wave)

 11. U toho článku jsem se dost nasmál, je to nádherně napsaný.
  A zároveň se nemůžu zbavit pocitu, že mi to něco připomíná…
  😀

 12. Sorry, za O. T. Ale: POKUD JSTE DOSTALI DOPIS ,,OBCHODNÍ NABÍDKA“ OD GEODÉZIE CZ S. R. O. NEREAGUJTE NA NĚJ!! Jde o poměrně sofistikovaný způsob, jak z vás vyrazit nemalé peníze za úplně zbytečnou službu. :@

 13. To je dobře. Ruby se opravdu povedla. Já nechápala, proč mám mít doma generalissima (Mína) jen já 😉 A že se povedla. Zraje jako víno a je jí 12,5 😀

   1. Nepřeháním. Někteří z vás měli tu čest ji slyšet na Skype, nebo v telefonu. Pokud dáma příjde ze zahrádky a já si klidně klábosím a ji nevítám, tak začně velet a v tom případě není nic jiného slyšet 😉

 14. …ani Centrální distribuce nemá vždycky a všechno plně pod kontrolou. Pokud považovala černého Ebonyho za další vtělení perského prince Taze, ošklivě se zmýlila…
  Mnooo, soudím, že ten, kdo chtěl považovat Ebonyho za vtěleného Taze, byl někdo ouplně jiný a teď se diví 😉 .
  Rubiška je nádherná kočulena (jak jinak, když je černá, že?), a jak to tak vypadá, omotala si dům U cedru kolem packy. Těším se na další povídání.

 15. S láskou napsané, s láskou čtené. Až je mi líto, že náš CD kocour se takhle neprojevuje. Nemá čas, pracuje venku, jenom párkrát denně vejde jedněmi dvěřmi,cestou zobne granulí a vyjde druhými dveřmi. Ty dveře samozřejmě lítáme otvírat a zavírat. Až mám dojem, že jenom chodí kontrolovat jestli dům stojí a užívá si, že se má kam vracet.

  Starého zrcadla je škoda, ale jestli se kočička pobavila … Ale co, zrcadlo by ti stejně každý den ukazovalo takovýho divnýho člověka, kterého ani nemáš chut vidět. Mluvím tady asi hlavně za sebe, protože mám chut všechna zrcadla zakrýt florem. Ta paní, co na mě z nich civí, je mi sice trochu podobná, ale já to nejsem. Uf! (Ze by mě klátila podzimní deprese)?

  1. JanoBa., tak tomu efektu neznámého tvora civícího po ránu ze zrcadel se u nás doma říká „Neznám tě, ale umeju tě…“ 😀 Beru ho s nadhledem a s vědomím, že lepší už to nebude (a to ani nemusím mít podzimní depku).

   Venkovní kočkouři bývají jaksi samostatnější, někdy k vlastní škodě, někdy ne – kdysi jsem tu psal, jak jsem poté, co mi vlak na blízké trati přejel milovaného černého kocoura Poldu, pojal rozhodnutí vlastnit kočkoura bytového, zabezpečeného a ozdobného. A tak přišel Taz. Bytový a zabezpečený tedy byl – ozdobný taky. Krom toho divoký. Na peršáka velmi divoký. Ale na Ruby neměl! Ano, britky mají úžasnou povahu. Vstřícnou, společenskou… tu povahu si fakt zamilujete, jak tu psala Matylda. Myslím, že už se stalo. Čert vezmi konečně zrcadlo, čas od času se musí pořídit i něco nového do domácnosti, ne?

  2. Náš neCD kocourek je povýtce domácí tvor, (jak také jinak ve IV. patře paneláku na sídlišti), ale k vybavení bytu se chová velice ohleduplně, těch pár maličkostí, co ze začátku shodil, bylo nerozbitných a spadlo z malé výšky. Dnes už veškerý mobiliář zná, má podepsaný a necítí potřebu po nábytku rejdit a cokoli shazovat. Jediné, co ho stále zajímá, je kuchyňská linka, ale pouze ve fázi přípravy jeho papání, tedy když páneček vezme do ruky patřičnou misku a odkráčí do kuchyně. V takovém případě se vznese na pracovní plochu a pečlivě dohlíží, zda menáž je podávána ve správné kvalitě, (vždy trochu olízne) a množství. Jakékoli jiné nádobí, včetně obsahu, ignoruje. Jakmile je miska naplněna a zvednuta, snese se na zem a vede mne na místo, kde má ostatní mističky, následuje počkání na pohlazení a teprve potom futráž. Na to, že hladit se nechá teprve šest dní, dělá obrovské pokroky.

   1. Šikovný kocourek… pokud se v domě nacházely 4 peršule, byl božský klid. Ony jsou takové důstojné, ozdobné, místy až poněkud samotářské. Pohybují se opatrně a po vyšlapaných cestičkách, způsobně čekají u svých misek, spočívají a zdobí. Když rychle popoběhnou, žasnou samy nad sebou a posadí se, aby si to rozmyslely. Inu, změna je život, ne?

 16. Terro, velikej dík! Pro takováhle fantastická vyprávění vám (s prominutím, pro mě jste s terrou-san zaměnitelní a zastupitelní 🙂 ) jeden rád promine nekonečné dodací lhůty (sun) .

  Po pravdě, taky škodolibost je značná. Eh, netvrdil svého času (kdy sem si postěžovala, že se těmi potvůrkami cítím omezována na svobodě) někdo cosik ve smyslu, že s kočendami se lze rozumně domluvit? Zvlášť když kočičí krev a tak, žejo. 😛 Juj, den je krásnýýý … a Ruby si žádá seriál! (rofl)

  1. Rádo se stalo, Louk, a ten seriál určitě bude… i kdyby „pouze“ o tom, jak se jeden sebejistý znalec kočičího plemene zkoušel domluvit s ještě sebejistější kočičí dámou na „modu vivendi…“ Inu, padla kosa na kámen a škodolibost je ti přána.

   Pokud jde o tu zaměnitelnost s MLP, popravdě řečeno ji viděli všichni naši kamarádi dřív než my dva, ale asi i to k nám patří… 🙂 Jen já to trochu kazím – jsem typický kocour samotář…

  2. Hm, tedy ohledně té kočičí krve a tak, jestli ono rozbíjet rakousko uherská zrcadla vlastně není Terrovo potlačená odvěká touha, kteroužto zločinně transformuje do v podstatě pokojné, klidné a pořádkumilovné Ruby.

   1. To stojí za úvahu, Abyt. Konec konců můj dědeček legionář asi něco měl proti R-U mocnářství… (rofl)

    1. Já z vás už nemůůůůžu!!! Terro, díky bez přívlastků, dokázals na dlouhou chvíli rozsvítit čas temný a smutný na doraz.

     1. Tak to jsem velmi potěšen, baty, a celá smečka posílá hebké pohlazení ve velmi nehebký čas… (h)

 17. Hurá Terrovic smečka je opět mezi námi. Je to veselé povídání a Terro, musím moc poděkovat protože mi pomohlo (h) dostat se z děsivého šoku.
  Dnes jsem vezla svou maminku od lékařky a nastala hrůza. Klasika, černá můra každého řidiče. Po levé straně zaparkovaná na šikmo auta, jednosměrka, na tachometru rychlost ani ne 20, ale pětiletá, divoká (podle slov rodičů) holčička, vyběhla přímo do mých levých předních dveří, v poprášené špíně je na laku vidět kam se trefila, odrazila se a lehla na zem. Rána, nevěděla jsem co se stalo, protože přede mnou nic, mrkla jsem do bočního zrcátka a za mnou na silnici děcko. Jela jsem tak pomalu, že jsem zůstala stát ani ne pět metrů za ní, křikla jsem na maminku „Panebože děcko,“ a už jsem byla u ní. To už vyskočila a vrhla se do náruče matce a děsně plakala. Chvilkový zmatek, rodiče se omlouvali, že je divoká a nezvladatelná, já se omlouvala a potom nevím jak jsem se sebrala a donutila jsem je sednout do auta (maminka už to měla domů jen pár kroků, ta šla pěšky), napřed nechtěli, ale trvala jsem na tom, že je zavezu k dětské lékařce. Ta ji prohlédla, poslechla a nenašla nic podezřelého, ale napsala jim žádanku do dětské nemocnice na chirurgii. Když se rodiče úplně vzpamatovali, tak odmítli mou pomoc, že je zavezu a pojedu s nimi, prý pojedou svým autem. Vyměnili jsme si mobilní čísla a jména. Před chvilkou volali, že ji lékař prohlédl, že je v pořádku, RTG nedělali, mají ji pozorovat a za dva dny na kontrolu k ošetřující lékařce. Fuj, to bylo hroznéééé (whew) ! Za celých 40 let ježdění autem se mi nic takového nestalo. Kdybych ji vzala předkem, nebo kolem, tak nechci domyslet. Jdu to rozchodit do lesa!!

  1. Sežralo mi to komentář, sežralo… Tedy Alex, dítě před autem, to je nejhorší můra snad každého, kdo kdy sedl za volant. Ale když to – jak se zdá – všechno dobře dopadlo, fakt si dej něco čirého lihového na pohnutí mysli a vyraž do toho lesa. Ruby tě při tom bude šimrat packou za krkem
   (h)

   Tak – a teď doufám, že to tu nebude dvakrát.

   1. Naštěstí to nebylo před, ale s boku. A rodiče, kteří nedokáží děcko zvládnout by zasloužili, aby jim bylo odebráno.

  2. Uff ještě že to takhle dopadlo…nejhorší můra ze všech nočních můr…a přidávám se k radě terry, dej si panáka a vyraž do lesa na zklidňující procházku. (f)

  3. Alex! Uff uff. Zaplaťpámbu už strážnému andělovi ta ohoblovaná křídla stačila dorůst (h)

  4. To je situace, která se vrací v těžkých snech. Alex, už na to nemysli. Dobře to dopadlo. (inlove)

 18. Dobrý den, Zvířetníci 🙂 Než povídání o Ruby spatřilo světlo tohoto blogu, stihla naše highlanderka další číslo – a připadal jsem si jak ve scénce „Strýc Podger věší obraz“. Měli jsme zrcadlo (všimněte si, že píšu „měli“…), staré skleněné, do facet zabroušené a těžké zrcadlo v rámu. Potřebovalo pověsit nad schodištěm. Opřel jsem zrcadlo o stěnu a odešel pro kladívko. Při návratu mě vítal zvuk tříštěného skla – zbytky zrcadla plavně klouzaly po schodech, nad nimiž stála udivená Ruby. Přežila to – jen já jsem půl hodiny uklízel střepy a přes pečlivé luxování ještě dnes semo tamo najdeme blýskavý kousek skla. To zrcadlo přečkalo beze škody dvě světové války… 😀 Rubiščinu procházku po horní hraně rámu už ne. Zdá se, že naše fantazie a schopnost tušit katastrofy na tuhle černou smršť nestačí…

   1. Áno, tato rada nad zlato jest. Terrovic by každopádně nemuseli sesypávat cukr a sůl, aby ordnunggeista neškodně zabavili (chuckle) .

   2. Nejsem odborník na duchy, milé dámy, ale – není on ten ordnunggeist pořádkumilovný tak nějak… přespříliš? Všeho moc škodí 😀

    1. Nu, podívejte, ono to nebude zas tak horké. Za pár týdnů už nebude co u Terrů rozbíjet, plastové pohárky se prodávají v hezkých pastelových barvách, zhlížet se můžou ve zřítelnicích očí svých milovaných a koneckonců, papírový talíř má oproti porculánovému tu výhodu, že se nemusí mýt (chuckle) .

     A navíc, je od Terry dost zvrhlé, to rozbité zrcadlo svádět na micušku Rubišku – kdo ví, jak to bylo (tmi) . A i kdyby ho rozbila Ruby, je to Terrova vina (nod) – měl si nejprve nachystat nářadí, zatlouci hřebík a až PAK sundat zrcadlo a přemístit (a vůbec – muselo se přemísťovat, nebylo mu líp na starém místě?!)

     (rofl) (rofl) (rofl)

     1. Tohle si budu číst opakovaně dvakrát týdně, vždy, když zalívám kytky. Vždy, když zalívám kytky, pláču pomyslně nad květináči, které mi rozbila Babetka, od toho uměleckého za 370 Káčé (no nezabila bys ji?) po ten kuchyňskej žlutej porculán s modrými tulipány… od té doby jezdím na umělou hmotu a každému případnému zájemci předem hlásím, že je je zhola zbytečné darovat mi živé květy; nebudu riskovat životnost poslední přítomné křišťálové vázy. Od té doby jsem holkám nevymluvila, aby neužíraly zelenec a netrhaly muškát. Od té doby jediné, co pěstuji jakože fakt pěstuji, je šáchor.
      Sklenky a talíře si zatím rozbíjím sama, na to eště kočku nepotřebuju.)

      1. Opravdu dobrý trénink, milé Bětuláskovo… Když my jsme asi vážně neměli tu správnou představu, co taky může zvládnout křehká kočička… (h) Něco jsme začali tušit, když si Ruby ze šesti jídelních židlí udělala kolem stolu dráhu pro agility, kupodivu moc pokojových kytek doma nemáme a tedy ani květináčů k rozbití a zeleně k sežrání. Navíc peršule jsou v tomhle směru hotoví anjelíci, ani Taz by na Ruby neměl. Odtud ten úžas (cat)

     2. Tedy YGO, já doufám, že až takhle daleko to nedojde. A to zrcadlo se nepřemisťovalo – bylo jen třeba vyměnit chatrný háček za nový a pevnější, žeaby nespadlo…

      (rofl) (rofl) (rofl)

     3. Ygo, máš recht! Aspoň někdo se toho nebohého nevinného zviřátka zastal!
      A taky seš v obvyklé formě! (y) (rofl) (rofl)

  1. Jo, mít doma takovýto živel, znamená zvýšit koeficient blbuvzdornosti nejméně o 99% a ani tak to někdy nestačí. Ještěže ten náš šmudlík je klidný a opatrný. A fotky budou; časem, i s povídáním. 😉

   1. Pravdu díš, krakonoši. U nás to zvětšování blbuvzdornosti nemuselo být tak dramatické, neb se dělo postupně (1, posléze 2 dítka, 1 až postupně 5 domácích kočen…) a mezi zvědavým batoletem a dvouletou kočkou zas až tak velký rozdíl není – pokud jde o talent působit překvapení nebo drobné škody… 😀

    1. Medzi zvedavým batoľaťom a pol či dvojročnou mačkou je dosť podstatný rozdiel 🙂 nepredpokladám, že by batoľa skákalo po skriniach 😀 Ale jedno majú spoločné, sú vždy tam, kde nemajú byť. 🙂

 19. Zdravím smečku U cedru (inlove) Rubiška mi nebezpečně připomíná naší Felicitu (chuckle)

  1. Smečka nadšeně opětuje pozdravy (wave) Mám neblahé tušení, že podobných Ruby, Felicit a Babetek běhá po světě mnoho – jen naše smečka byla až dosud zhýčkaná více méně noblesními peršulemi, jejichž krátké nožky a „cobby“ tělíčka nejsou na podobné výtržnosti tou nejlepší výbavou (čest výjimkám jako byl Taz…)

   1. Zapomněl´s na Vavínu Rozárku.
    Mimochodem: před chvílí jsem půjčovala rádio. Je to chytré a hezké rádio s přehrávači všeho a dvěma hezkými a chytrými reproduktory, ale není to souprava nejmenší, takže jsem musela najít krabici.
    Našla jsem krabici a vypůjčovatel stojí rozpačitě v chodbě a zírá: no mně už to nepřijde, jemu to podivné přišlo – totiž to, že všechny horní hrany a rohy krabice byly ohlodané a rozmělněné. Musila jsem tedy vysvětlit, že nehledí na následek myší, neřkuli krysí, anýbrž kočí.
    „Buď rád, že nejsou užvejkaný šňůry od repráků,“ dorazila jsem ho. (chuckle)

    1. Jauvajs! (rofl)

     Šňůry ale u nás nehrozí, už dávno jsou všechny schované buď za nábytkem, nebo v bytelném „husím krku“ nebo v tzv. instalačních lištách. Dětské pojistky v zásuvkách jsme pro všechny případy taky ponechali…

    2. jo Melíšek si taky moc rád hraje na zpracovatele papírenského odpadu, co se týček krabice, kterou mají na podlaze na hraní.

 20. ……….Obývákem sama od sebe putuje krychlová taburetka na kolečkách. Černý spiritus agens je do ní zaťatý všemi drápky a dobře se baví……………..
  (rofl) (rofl) (rofl)
  ……….A já jsem nikoho nezavraždil. Zatím.Nemohu se zaručit, že o tom nezačnu uvažovat někdy později. Než jsem dopsal odstavec, kdosi neviditelný zapnul a znovu umlčel rádio, otevřel (ale už nezavřel) CD přehrávač a shrnul záclonky v okně………………

  (rofl) (rofl) (rofl)

  Terrooooo, díky, díky, směju se tu jako pitomá 😀 😀

  Rubiška je úžasnej kočičí aktivista 😀

  1. Mno, my se tomu už většinou taky smějeme, PetroK., ale někdy… někdy mi opravdu kouká vražda z oka. V každém případě jsem rád, že povídání pobavilo – smíchu není nikdy dost.

   1. pobavilo, pobavilo, směju se teď znova, díky. Mám tu bujnou fantazii, takže chodící taburetek vidím v jasných a velmi živých barvách. Miluju takhle akční tvory, ať už mají jakoukoliv kůži, či peří, šupiny či cokoliv 🙂

 21. Terrovic Rubiška je krasavice- tu povahu si zamilujete (chuckle) Ale nenudíte se, že?
  U žabek se zvedla mlha, jdu se psima ven, učím pak až do večera.

  1. Ehm… co je to nuda? Ale to mi ty, Matyldo, asi taky neřekneš. Ano, tu povahu jsme si zamilovali. Ruby je úžasná kočenka, taková živá a zvídavá a vůbec.

  1. Chudáček boxer…! Sražen srnou to je skoro jak od Štorcha Lovci mamutů – Kopnut srnčetem 😀 (rofl)
   Jo a U sušený polífky vysvitlo sluníčko!!! (sun)

  2. Zdravím urputnou Rpuť – doufám, že je ti už líp po těle, protože jak se zdá, ducha neztrácíš…

 22. Rubiška je krásná kočenka.

  Taky máme doma podobnou polosibiřku Hepinku.
  Povahou jako Rubiška, i když Hepča se umí i válet.
  Pardon ona se neválí, ona spočívá.

  1. Ruby je čistokrevná černá polodlouhosrstá britka – highlander, ale pokud jde o lumpárny,tak na rodokmenu opravdu nezáleží (cat) Zdravím Hepinku a hlásím, že „spočívat“ tedy ještě Ruby neumí…

 23. Bohužel jsem to skvělé čtení musela vzít rychle, moc se omlouvám, terro (inlove) , ale večer si to vynahradím – pokud už nám půjde doma internet. Teď vyrážím na cesty a celý den budu mimo.
  Přeju všem krásný den. (h)

 24. Nejmilejší hračkou našeho Čertíka je asi 5 cm dlouhý kousek žlutého drátu. Našel si ho u mne v pracovně a neustále ho prohání. Ale po skončení hry si ho vždy pečlivě uklidí, sice nevím kam, ale když si chce hrát znovu, vždycky ho bezpečně najde.

 25. ještě přidám hlásání o počasí… Inverzní krása tady trvá. Prostě (sun) barevné lesy, modré nebe. Co nám přestavují budovu, tak chodíme vyučovat na harcovské koleje – ty výhledy z oken na Jizerky i Ještěd jsou úchvatný. Jen ty kilometry pochůzek výrazně naskakují… přesouvám se stákle sem a tam a onam…

 26. Díky tomu, že naše kočky chodí ven, není situace až tak hrozná, ale i přes otevřené okno je doma spousta lákadel, které Velký Skřet musí vyzkoušet. Navíc se teta Princezna dá občas přimět k honičce, takhle v pět ráno podle starého času je to nejlepčejší. Dneska ráno se mu při snídani podařilo spadnout ze skříně, ale zatím nic nerozbil, takže o co jde. Ovšem dlouhá zima před námi a gerontíci ji klidně přežijí spánkem, ovšem co udělá puberťák, to tedy nevím.

 27. Zdá se,že poltergeistové doprovázejí nové zvířecí členy domácností – hlavně ty psí a kočičí (nod) .
  Zdravím všechny Terrovy dámy (wave)

  1. Celá smečka zdraví Fallowu… pokud předpoklad platí, tak nevím, proč se poltergeist dostavil až s Ruby… Všechny předchozí „nováčky“ bylo potřeba spíš lehce povzbuzovat než krotit.

 28. Milý Terro,připadám si jako u mě doma v Sedmikočičíně (rofl) a podrbání všem ….U cedru.

   1. Vládkyně tedy nejsem, ale nadřízených mám Sedm (rofl) , jako bys to neznal…. (whew)

    1. Ale no jo, sharko… znám. Ale občas podlehnu nutkání tu autoritu alespoň předstírat… (rofl)

 29. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Tak mám takový pocit, že u Terrů si pořídili takovou malou kosatku (bat) dravou… (chuckle) Protože některé části vyprávění dost dobře znáááám (nod)

 30. Žjóva – to je príma takhle Terra po ránu!
  Jj – taky umíne – tedy Evelín umí – „udělalo bác“. Já už dospěla do stadia, kdy počkám, až udělá bác všechno a pak to jdu posbírat. Přece se nebudu extra schejbat pro každej papír… 😀

  1. Ahoj,hlavně abys neudělala bác i ty (happy) …
   Doufám,že jsi v pohodě a nemoci se odstěhovaly jinam!

 31. Krásná raráška terrovic, očka jak jí rošťačinou blikají!
  Já mám doma poltergeisty tři, co se týče propisek, balíčků kapesníků či kolíčků na prádlo. Vrchní poltergeistkou je ovšem Babet (kdo jinej), která si před pár dny někam zahamounila mávátko a celé dny prostěžuje, že panička nemává. Panička koukla pod postele, pod botník, pod pračku – a furt neví. Dneska odsuneme gauč, posbíráme propisky, špejle, papírky a třeba najdeme. Nenajdeme-li, halt budeme muset koupit nové.

  OT: Každé ráno čekám, kdy se Bikirka objeví s uzlíčkem v náruči (tfuj, tfuj, tfuj a třikrát palec!), furt nic, ale dnes mne na gorilím chatu pobavila poznámka, že je hezké datum, tudíž dneska by to šlo… 😉
  Rashmička v Ostravě prospívá, už má dva metráčky a pořád je tak nadšeně činorodá, že člověčí taťkové mají co před ní uskakovat, v Praze byl dýňový týden a tak u přiloženého videa si můžete najít v albu dýňové mecheche u goril či orangutanů (osobně doporučuji pekari), ale nesu na úterní pokoukání pokoukání na sličného ošetřovatele lachtanů s Gastonovým vnoučkem Bertem. No nepodrbejte ten pupíček… míním Bertíčkův.
  http://jdem.cz/sjqu2

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN