KOČKY: Smoky – kočka, která si přinesla vlastní štěstí

Dlouho jsem naše kočky přemlouvala, aby se konečně představily Zvířetníkům. Bohužel kočička Dixie to už neudělá. Ale možná teď o svém pozemském životě vypráví kočkám za duhovým mostem.

 

 

Povídá jim o tom, jak se k nám při jedné večerní procházce přidala coby malé, čtyřměsíční kotě. Jak za námi vytrvale cupitala a žalostně mňoukala, až jsem jí zvedla a odnesla domů. Na týden vyvěšené letáčky nikdo nereagoval a tak u nás zůstala. Jistě si posteskne i nad tím, jak byla dva roky rozmazlovaným jedináčkem, než jsme přes její protest vzali domů kočičku Smoky.

Začátky Smoky byly pohnutější a je to dlouhé povídání. Namňoukat o tom by pro ni znamenalo vzpomínat. To nedělá ráda, tak já to napíši za ni.

 

Začátkem srpna roku 2000 měla sousedčina kočka Jasmína znovu koťata. Ze všech dřívějších vrhů vždy nejméně jedno kotě skončilo pod koly aut, ostatním sousedka našla nové majitele. Tentokrát Jasmína porodila čtyři koťata, z toho jedno mrtvé. Zůstal zrzavý kocourek a dvě kočičky.

Jenže sousedka se rozvedla a začala pracovat dokonce na dvojitý úvazek (dopolední a noční). Její dvě malé dcerky někdo hlídal a dům téměř osiřel. Kočky bývaly hladové a chodily žebrat do naší garáže. Začala jsem jim přilepšovat a výsledek byl jasný – v garáži se zabydlely. Občas ještě odbíhaly domů, ale jakmile se ochladilo, trávily u nás celé dny a nakonec koťata v garáži i spala. Při honičkách prolézala plotem na naši zadní zahradu, což velice zlobilo Dixie. Z dálky na ně syčela, utíkala do domu a vůbec neměla zájem se s koťaty přátelit.

Přišel podzim, koťatům byly čtyři měsíce a sousedka nepodnikala nic proto, aby jim zajistila nové domovy. Z úst holčin jsme naopak slyšely, že prý si je asi nechají. Na náš dotaz (do schránky, nikdy jsme jí už doma nezastihli) sousedka neodpověděla. V půlce prosince jsme tedy sami na inzerát koťatům našli nové domovy. Šedo-bílou kočičku si odvezla mladá paní pro svoji babičku, kocourka se svojí druhou sestrou si vzala rodina, které právě kočička umřela. My jsme si je nechat nechtěli, ale přesto jsme odchod tří krásných a milých chlupáčů oslzeli. Sousedka se nás nikdy nepřišla zeptat, co se s koťaty stalo. Následující rok se odstěhovala i s Jasmínou, která určitě dál rodila koťata zase někde jinde.

Koncem listopadu ale byla koťata ještě v garáži. Jako každé ráno, i ten den jsem do ní nakoukla úzkým okýnkem dveří. Mezi třemi koťaty jsem zahlédla malou šedivou hlavičku. Neměla jsem tušení, kde se tam vzala. Jakmile jsem dveře otevřela, hlavička bleskově zmizela za krabicemi pod pracovním stolem. Stačila jsem jen zahlédnout malé, hubené tělíčko, které k hlavičce patřilo. Kotě bylo podvýživou téměř znetvořené, mělo krátké pokřivené nožičky, prohnuté nafouklé bříško a místo ocásku jen takové opuchlé párátko. Manžel prohlásil, že vypadá víc jako krysa, než kotě. Pro svoji kouřovou barvu dostalo jméno Smoky, aniž jsem věděla, jakého je pohlaví. Do té doby jsem se nikdy s takhle plachým kotětem nesetkala.

 

 

Od toho dne, jakmile jsem ráno otevřela garáž, koťata se ke mně hrnula, zatímco Smoky při prvním vrznutí bleskově mizela za krabicemi. Pozorovat jsem jí mohla pouze malým okýnkem dveří. Jasmína i koťata přijaly Smoky mezi sebe, ale prvních pár dnů se k jídlu vůbec nedostala. Při mém příchodu prchala, zůstala dlouho zalezlá a kočky mezitím misky vypucovaly. Musela jsem jim přidávat tak dlouho, až už víc nechtěly a zbytek přenechaly Smoky. Nebylo divu, že koťata byla pěkně vypasená. Za týden nebo dva už jedly kočky společně, ale i tehdy zůstávala Smoky ostražitá. Veterinář nás později ujistil, že Smoky musela v té době být určitě o měsíc starší, než koťata. Ale tenkrát svým vzhledem přípomínala spíše jejich chudou příbuznou.

Pravidelnou stravou se Smoky začala stavět na nohy, ale stále byla o hodně menší, než koťata. I po dvou týdnech zůstávala neuvěřitelně plachá. Z úkrytu už vylézala rychleji, ale jedině tehdy, když jsem v garáži nebyla. V její hlavičce musela být garáž živitelka se schopností „stolečku prostři se“, protože mne nikdy plnit misku neviděla. Hledat jí nový domov nemělo cenu, vždyť by se ani nedala chytit. O druhé kočce jsme neuvažovali, ale bylo rozhodnuto, že zůstane u nás. Šlo jen o to, zda jako kočičí duch v garáži, nebo kamarádka pro Dixie. Ovšem podle Dixiny reakce na koťata jsme věděli, že začátky budou možná těžké. Ukázaly se těžší, než jsme si kdy pomysleli. Jenže maličká, statečná Smoky mi už silně přirostla k srdci a měla stejné právo na trvalý domov jako nalezenec Dixie.

 

V půlce prosince koťata odešla do nových domovů. Jasmína se za to na nás urazila a do garáže přestala chodit. Smoky zůstala sama a já se ujala úkolu „krocení divé zvěře“. Pokud jsem chtěla, aby plachá Smoky v mé přítomnosti vůbec vylezla z úkrytu, musela jsem se v garáži proměnit v sochu. Ten rok byla nezvykle studená zima a garáž není vytápěné. Po manželově odjezdu do práce jsem garáž zavřela a přichystala si „posed“. Na zem jsem položila polštář ze zahradního lehátka a donesla si prošívanou deku. Nabalila jsem se do tepláků, bundy, čepice a rukavic. Sedla jsem si na podušku, zachumlala se do deky a bez nejmenšího hnutí jsem čekala. A čekala a čekala.

Trvalo dobře čtvrt hodiny, než jsem zaslechla šramot za krabicemi a Smoky opatrně vystrčila hlavičku. První den, když mě zahlédla, okamžitě zmizela, ale moje nehybnost jí dodala odvahy. Dlouho mě nehnutě pozorovala od svého úkrytu, ale postupně se pomaloučku a opatrně přesunula k misce s teplým mlékem. Při jídle mě nespouštěla z očí a stačilo, abych se jen nepatrně zavrtěla a ona vyklidila pole. Když jsem musela kýchnout, nebo se vysmrkat, vylekala se tak, že nemělo cenu v garáži déle sedět. Kočka pak zůstávala nejméně hodinu zalezlá, i když jsem garáž otevřela a sama odešla.

Vysedávala jsem v garáži denně každé ráno asi hodinu, někdy i odpoledne. Smoky zůstávala plachá, ale bylo vidět, že jí moje přítomnost těší. Otírala se o krabice, zvedala ocásek, ale přiblížit se neodvažovala. Už mi dovolila přinést si alespoň hrnek horkého kafe, abych si zahřála prokřehlé tělo. Ale musela jsem ho zvedat velice pomalu, jakýkoliv prudký pohyb jí plašil. Už neutíkala, když jsem na ní mluvila, nebo si jen tak prozpěvovala. Pak jsem si přinesla delší řetízek a začala ji lákat blíže k sobě. Po dvou dnech se odvážila přijít dostatečně blízko, aby mohla do řetízku pinknout. Jakmile jsem za něj zatáhla, uskočila. Ale každý den přicházela blíže.

Potom mi k Vánocům dala dárek (mám data poznamená). Přesně 25. prosince se prvně nechala pohladit. Měsíc ode dne, kdy se objevila v garáži. Když jsem se dotkla jejího kožíšku, jakoby jí projel elektrický proud. Celá se blaženě nahrbila a já poprvé zaslechla slaboučké zavrnění. A při hlazení jsem nahmatala hluboko do krku vytlačenou rýhu. Proboha od čeho? A zároveň jsem si zpětně uvědomila, že Smoky dosud nevydala ani hlásku. Nikdy nezamňoukala, jen dříve několikrát otevřela bezhlesně tlamičku.

I její předení bylo velice slaboučké, občas zvracela a často kašlala, což jsem přikládala nachlazení. Teprve teď jsem pochopila, že musela mít poraněný hrtan. Hluboká rýha nabízela hned několik možností. Jak všichni víme, lidská krutost někdy nezná mezí. Je možné, že se Smoky sama zamotala do smyčky, ale my jsme byli přesvědčeni, že se jí někdo pokusil oběsit. Jak se z oprátky dostala, se nikdy nedozvíme, ale vysvětlovalo to její přímo panický strach z lidí. Trvalo nejméně další týden, než rýha zmizela a Smoky k mé radosti fistulkou zamňoukala.

 

 

První pohlazení jsem považovala za neuvěřitelný úspěch a zlom v jejím chování. Zůstávala ostražitá a plachá, ale náš vzájemný vztah se den ode dne lepšil. Hrála si s řetízkem, nebo si lehla na samý konec deky, sledovala každý můj pohyb a vypadala šťastná. Na Nový Rok jsem jí poprvé mohla zvednout do náruče. Nedrápala se z ní, ale ztuhla a bylo vidět, že to nemá ráda. Od té doby si o mazlení přímo žadonila, hlavičkou mi provrtávala dlaň, ale chovat se nechtěla.

Někdy v půlce ledna jsme se rozhodli obě kočky seznámit. Dixie o „nějaké kočce v garáži“ musela vědět, cítila ji na mém oděvu. Ale až dosud ji neviděla. Jedno ráno jsem tedy zavřela garáž a otevřela dveře do domu. Po chvilce k nim přišla zvědavá Dixie. Smoky se možná stýskalo po koťatech, protože jakmile Dixie zahlédla, vztyčila ocásek, zavrkala a radostně k ní vyrazila. Jenže Dixie zasyčela, prskla a utekla.

Překvapená Smoky zůstala jako opařená, ale do domu se neodvážila. Seznamovací cvičení jsem několikrát opakovala, vždy se stejným výsledkem. Zkusila jsem jí dovnitř odnést, ale jakmile zjistila, že únikové dveře do garáže jsou zavřené, propadala panice. Žalostně mňoukala, zuřivě se snažila pode dveřmi podhrabat a zuby rvala koberec. Zpět v garáži, vylekaně a na dlouho zmizela v úkrytu.

V únoru začala hárat. Stále žila v garáži, ale už běhala i před ní a my nemohli riskovat koťata. Bála jsem se okamžiku, až jí budu chytat do přenosky. Smoky mě ale překvapila, šlo to snadno a i cestou se chovala klidně. Kastraci zvládla, a když jsme jí přivezli druhý den domů, bylo rozhodnuto, že zotavovat se bude v domě. Trochu malátnou kočku jsem zavřela do druhé ložnice, kde jsem s ní i spala. Smoky se do rána zcela vzpamatovala a přímo zběsile se domáhala z pokoje a do garáže.

Přesto se jí uvnitř asi zalíbilo, protože další dny se sama vracela, byla tu celý den, ale na noc chtěla do svého. Ke dveřím garáže chodila mňoukat ještě další roky, i když už trvale žila v domě. Pouštěla jsem jí tam večer, když byla garáž zavřená. Smoky si zalezla na svoje staré místo, zůstala tam třeba hodinu a pak se spokojeně vrátila dovnitř. Prostě se musela přesvědčit, že jistota garáže tady stále je, stejně jako její (asi vůbec první) pelíšek za krabicemi. Přestala jsem jí tam pouštět vlastně až tehdy, když se garáž stala domovem bílé Indy.

Křehoučká Dixie si na Smoky zvykala pomalu a nerada. Nesnažili jsme se to uspěchat a Smoky ještě několik dalších měsíců pendlovala mezi domem, zadní zahradou a garáží. Venku se kočky snášely lépe než uvnitř, kde Dixie žárlila. A protože Smoky stále dávala přednost garáži – pouštěli jsme ji na noc tam. Nikdy jsme nezalitovali, že jsme si Smoky nechali. Litovali jsme ale toho, že v ní Dixie nenašla kamarádku, v jakou jsme doufali. Zato Smoky byla ve své snaze o sblížení dojemně vytrvalá, silně přesvědčená, že Dixinu zlobu jednou zlomí.

Zamilovala si ji a její syčení, mručení a pohlavkování trpěla bez jediného protestu. Dixie na Smoky nejen žárlila, ale nejvíce jí dráždilo to, že za ní celý den „dolézala“. Kam se Dixie vrtla, tam jí tahle otrava dělala stín a chudák Dixie pomalu neměla moment klidu. Venku to ještě tolerovala, horší to bylo uvnitř, protože Smoky jí přebírala pelíšky. Jistě si chtěla jen přátelsky přilehnout, ale Dixie to chápala jinak, vždy se urazila a odešla. Postupně i u Dixie ledy povolily. Největší zlo v jejich soužití způsobila přesměrovaná agrese. Tu zavinil jednu noc cizí kocour na zahradě a na dlouho tím narušil dva roky těžce budované kočičí vztahy.

 

 

Posledních nejméně šest let spolu kočky žily v míru a pohodě. Když se honily chodbou, s manželem jsme je pozorovali s úsměvy od ucha k uchu. A já raději celou noc špatně spala, jen když byly obě kočky schoulené na mých nohách. Opravdová kočičí láska to z Dixiny strany ale nebyla nikdy. Snažili jsme se jí tajně nadržovat, přeci jen u nás byla jako první. Přesto jsme celý její život měli dojem, že by byla bývala raději zůstala tím rozmazleným jedináčkem.

Když se Smoky zjevila v garáži, opravdu vypadala spíše jako myš. K našemu údivu z ní po čase vyrostla krásná modrá kočička, kolem které jakoby se rozlévala svatozář. Když dorostla a zmohutněla, svatozář dost pobledla. Na první pohled vypadá jako obyčejná šedivá kočka. Ale stačí správný úhel světla a její kožich rozzáří původní modrá barva.

Právě pro její zvláštní zabarvení jsme byli zvědaví, co je vlastně zač. Veterinář o ní prohlásil, že v sobě má něco z ruské modré, já se přikláněla k modré barmské. Pročítáním informací jsem nakonec došla k přesvědčení, že by mohla být málo známá rasa „Korat“. Tohle plemeno jsem vůbec neznala a navíc se mi „poslání“ těchto koček moc líbí.

Kočka Korat pochází z Thajska z provincie stejného jména a zmínka o plemeni sahá několik století zpět. Je tam více známá pod názvem „Si-Sawat“, což znamená kočka, která nosí štěstí. Ve své domovině se nedá koupit, může být pouze darovaná. Párek koček proto bývá oblíbeným dárkem novomanželům, nebo vysokým hodnostářům. V Americe chov tohoto plemena založila pani Jean Johnsonová v roce 1959, odkud se o dvě desetiletí později dostalo do Evropy.

No řekněte, kdo by nechtěl mít doma kočku, která přináší štěstí? A Smoky měla hned několik poznávacích znaků. První byl úzký proužek na hřbetě, kde se srst sbíhá do nepatrné špičky a kočka občas vypadá jako mírně naježené. Druhým znakem byl ocásek. Ten mají korati u kořene tlustší, při stisknutí je to jako malá dobytčí oháňka. Také její velké oči se „předpisově“ změnily. Nejprve byly krásně jantarové (a moc jí slušely), během několika let postupně změnily barvu. Jsou teď krásně průzračně zelené.

Korati jsou přecitlivělí na hluk všeho druhu – přesně taková je Smoky. Možná tahle charakterová vlastnost přidala její začáteční panické plachosti, ale dodnes je děsně lekavá. Při neznámém hluku prchá do ložnice za postel a nevyleze třeba několik hodin. Tenhle strach se od ní rychle naučila i Dixie, kterou před tím nerozhodilo ani hřmění a blesky.

Z cizích příchozích má hrůzu, takže musíme fotkami dokazovat, že Smoky opravdu máme. Dokonce i před známými se vynoří z úkrytu až po delší době. Nás se nebojí, ale i tak nesmíme v její blízkosti třeba zadupat, zrychlit krok, nebo nějak naznačit, že ji chci chytit.

Zato když se chce mazlit, je nesmírně vytrvalá, domáhá se místa na klíně a nedá se jen tak odradit. Má ráda hlazení a docela ráda se češe. Ale vůbec nejraději má drbání hlavičky a to s takovou vervou, že mě až bělejí klouby prstů, jak na ně tlačím. Mohu jí drbat uši, nos i bradu, ve všech směrech nebo dokolečka dlaní celý ksichtík – miluje to a vydrží to mnohem déle, než moje unavené ruce.

 

 

Smoky brzy Dixie přerostla. Vyrostl z ní svalnatý pořízek, vážící rovných 5kg. Stále se nerada zvedá do náruče, ale když mi to výjimečně dovolí, vždycky heknu a nakonec jsem ráda, když chce kočka po chvilce zase dolu.

Ať je Smoky korat nebo ne, je to naše milá, hravá kočička. A jak je to s tím štěstím? Smoky si přinesla svoje vlastní, když zaběhla právě do naší garáže. V době, kdy nutně potřebovala, aby se na ní trochu štěstíčka usmálo. Možná jí k nám přilákala Jasmínina koťata, která si ten den před garáží hrála. Jak vůbec mohlo být kotě korata takhle zbídačené a z jaké dálky k nám přiběhlo, už zůstane navždy záhadou. V červenci bylo Smoky jedenáct let. Moc si přejeme, aby se jí štěstí ještě řadu let drželo, protože tím splní své poslání a udělá šťastné i nás.

Tady jsou doprovodné fotky. Jen se omlouvám za velmi špatnou kvalitu těch začátečních. Neměla jsem v té době digitál a ani ty papírové nebyly právě povedené, ty s malou Smoky jsem fotila dokonce skrze okýnko dveří.

 

 

 

 

 

Aktualizováno: 24.10.2011 — 19:34

83 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
  1. bohužel, nic jsem nenašla – aspoň u nás, možná v zahraničí nějaké chovné stanice jsou

 1. Hanko, Alex a Dalmatin – mockrát vám děkuji za pochvaly. Člověk nemůže spasit svět, ale ona i jedna „spasená“ kočka stojí za to. Oplácí to pak svojí láskou a hned je na světě řadu dalších let veseleji.

  Děkuji (h) (h) (h)

 2. Mila Maricko, Smoky se ti moc podarila. A z jako kazdeho tveho povidani o zviratech, i zde je laska, trpelivost a porozumeni. (h)

 3. Milá Maričko, všechny Tvoje články o zvířatech musím přečíst jedním dechem.Nedá se od nich odejít. Ať jsou to želvy, psi nebo kočky. (h) .
  Nebyla jsem na internetu asi tři dny, přepadl mě nějaký bacil a já jsem se úspěšně prokašlala až do dnešního dne, kdy je to už lepší. Jeden den jsem měla dokonce tipec, když se bacil přesunul na hlasivky. Postupně, zpětně čtu Náš Zvířetník.

 4. Milá Maričko, četla jsem to jedním dechem. Děkuji ti za tvůj úžasný vztah ke zvířátkům, jsi pro ně záchranná stanice.

 5. Milá Maričko (inlove) , touto dobou už všichni všechno řekli 🙂 Tak jen dodám, že jsi skvělá žena s velkým soucitným srdcem a tvoje zvířata se nemohla dostat do lepších rukou (angel) (h) A taky krásně píšeš! (nod)

  1. Náš Čertík se ode mne dnes ráno nechal poprvé pohladit. Sice je z toho pořád ještě nervózní a neustále popochází, ale už nosí ocásek nahoru a ducá. Jenže se nechá hladit jen ode mne, jen u mističek a jen chvilku; před paničkou stále utíká, takže než se z něj stane správný domácí kocourek, nastavující kožíšek k česání, cejšku k drbání a spokojeně spinkající s páníčky v posteli, bude to ještě chvilku trvat. Vzhledem k tomu, že nehodlám aspirovat na spisovatele, doporučuji všem zvědavým povídku Jamese Herrioty Olly a Ginny. 😀 😀 😀

   1. Jejda to je dobrá zpráva! Zrzínkovi to taky dlouho trvalo, než vylezl ze šatny, pak zpod postele, než se nechal pohladit u mističky, než mu přestaly vadit „zvuky domácnosti“, nejen hluk zvenčí a dneska pupíček nastaví kdykoliv a drbkání miluje a spí se mnou na kytičce v posteli u hlavy, nechá se občas i vzít do náručí….. začal věřit, nebojí se už ani návštěv, neutíká před nimi, nechá se ochotně pohladit a pózuje a zvědavě si návštěvníka jde prohlédnout úplně zblízka. A to je u mně rok a půl. Tak držíme palce. (cat) (h)

   2. To je milá zpráva, Krakonosi. (h) A nemusíš sepisovat romány, stačí občasná malá hlášení. (nod)

    1. Jojo, kočičky jsou ,,své“ a většinou akceptují pouze to, na co přijdou postupem času samy. A když jim ten čas nedáte a budete je do něčeho nutit, docílíte přesného opaku toho, o co se snažíte. 😀

     1. Je právě 20:55. Ještě včera touto dobou na sebe nenechal Čertík nikoho sáhnout a při sebemenším pokusu o kontakt divoce prchal. Před chvíli usoudil, že ho zanedbávám, takže přišel, kníkl a když jsem ho pohladil, kousek poodešel, načež mu zvadly tlapky, padl na bůček, hodil záda, zahrabal tlapkami do vzduchu, převalil se na všechny čtyři a došel si pro další pohlazení. Tohle zopakoval několikrát, načež si lehl vedle mého křesla a spokojeně mžoural očíčky. Na slova: ,,Hodný kocourek, pojď, pomazlíme, řekl EeeE a přišel si pro další pohlazení. Nevím, jak vy, ale mě to za ty dva měsíce, kdy s námi absolutně nemluvil, bohatě stálo. Máme krásného mazlíčka. :*

       1. Dnes ráno, když zjistil, že mu jdu dávat snídani, si vyskočil v kuchyni na linku a ,,pomáhal“. Osahával tlapkou kapsičku, přihlížel, jak se obsah z obalu sune do misky a hned ochutnával. Když jsem mističku vzal do ruky, seskočil na zem a se zdviženým ocáskem mne vedl k místu, kde má misky s vodou a granulkami (dieta pro kastrované kocourky do 7 let věku). Napapal se, rozplácl se vedle křesla, do kterého jsem se posadil a kník, drbat! Napřed za ouškama, potom bůček. Jenom vrnět se (snad zatím) nepokouší.

 6. Maričko, připomněla jsi mi dva případy, kdy jsem takovým vysedáváním krotila zvířata. Jedním byl kocourek, který se u mě objevil na začátku zimy. Dostával najíst na zápraží, jenže tam zůstával sedět i poté, co se dosyta nažral. Seděl na rohožce jako otloukánek a padal na něj sníh, a to jsem nepřenesla přes srdce. Takže jsem mu naplnila misku a klekla si na zápraží na všechny čtyři, a setrvala tak bez hnutí, co jsem vydržela. Po pár dnech se začal přibližovat, otíral se všechno v okolí, až nadešel taky vítězný okamžik, kdy se mi otřel o hlavu. Pak jsem ho mohla opatrně pohladit po zádech, potom i po hlavě a pak se dal i zvednout do náruče, ale musela jsem ho držet jenom volně. No a v náruči jsem ho pak postupně přesunula domů, sedala s ním na klíně na židli a oboje dvěře byly dokořán otevřené do mrazu, aby neměl pocit, že je v pasti. Nakonec se z něj stal domácí přítulný mazel, dokonce se skamarádil i se psem Míšou. Ale venku pořád nikomu nedůvěřoval, ani mě moc ne. Už je dávno za duhou, Matýsek se jmenoval.
  A druhé zvíře byla koza. Přivezla jsem domů naprosto divoké a splašené kůzle a vysedávala jsem u něj v chlívku, dokud ke mě nenabylo důvěru. Postupem času se z nás staly nerozlučné kamarádky a kdyby byla bývala cimrrajn, tak snad bydlela se mnou doma.
  Tak vidíš, jaké vzpomínky jsi mi přivolala.

  1. Milá Aleno, to jsem moc ráda, že jsem ti vyvolala tyhle dvě vzpomínky – všat stály za přečtení (h) A úplně tě vidím, jak děláš co je třeba, aby se tě Matýsek přestal bát. Ale ten krásný pocit „vítězství“, když nám konečně to zvíře začne důvěřovat a přijde (ať kocourek, nebo koza). Za to všechna předešlá odříkání a nepohoda rozhodně stojí. Však kdyby třeba LuckaV sepsala svoje vítězná krocení chlupáčů a opeřenců – bylo by to na teprve dlouhé čtení.

   Díky, že jsi se podělila o vzpomínky.

  2. Taky jsem tak jednou „krotila“ totalne divokou dospelou kocku. Kdyz se mi to konecne podarilo, tak celkovy pocit byl vysoke uspokojeni. Mam o tom rozepsane povidani. Spolu asi s deseti dalsimi…. Ae kduz ja furt neco spisuju v praci a tak navecer uz tak jen klabosim.

 7. Milá Maričko, už to tu všechno napsali předřečníci – jseš moc fajn ženská, víš (inlove) .
  Smoky je krásná, vždycky se mi líbila, prostě modrá je dobrá 😉
  Ať se vám všem spolu dobře daří.

 8. Omlouvám se Maričce, je to zcela OT.
  Dnes ráno náhle zemřel pan Procházka (57 let), tatínek těžce postižené Moniky, o které jsem psala ještě na starý Zvířetník (Procházkovic zvěřinářství). Ona sama pak o svých kočičkách a pejscích napsala také.
  Moc na ni myslím, bude to mít hrozně těžké. (u)

  1. hrozně smutné je to (rose2) Monika teď musí v sobě najít sílu bojovat nejen s děsnou nemocí, ale i se ztrátou táty…

  2. Ach jo, na Moniku jsem si zrovna tuhle vzpomněla, jak se jí asi daří … teď taková rána. Je mi to moc líto (rose2)

  3. Tak tohle je opravdu moc smutné ;( a je mi holčiny moc a moc líto, ztratit takhle mladá milovaného tatínka. Čekají na ní (její maminku a ta spousta mazlíčku) hodně těžké chvilky.
   Protože jsem si nepamatovala, že bych povídání o postižené Monice kdy četla, tak jsem si to vyhledala. Tady je to, které napsala Emteska.

   http://neviditelnypes.lidovky.cz/kocky-a-psi-prochazkovic-zverinarstvi-dyo-/p_zviretnik.asp?c=A080504_202945_p_zviretnik_dru

   1. Chudák holka! Nezbývá, než jí držet palce … jakoby už toho takhle nebylo až dost….. (h)

   1. Monika je navzdory svému postižení velmi chytrá dívčina a už druhý rok studuje speciální střední školu pro slabozraké.Má individuální studium, takže je většinu času doma.Problém je v tom, že se velice straní okolí a zcela se uzavírá do sebe a svého světa, který tvoří její rodina a její zvířata.Proto si myslím, že ztrátu tatínka ponese velice těžce.

    1. Dnes jsem poprvé četla příběh o zvířátkách Moniky…
     Pokud jste s ní někdo v kontaktu…. Ztratila tátu, byl to i můj táta. Leč s Monikou jsem se viděla poprvé právě na pohřbu a ona neví, kdo ji podával ruku.
     Ztratila tátu, ale je tady její sestra, kterou nikdy nepoznala. Sestra, která má doma tři nezbedné kočičáky, které jsou celý její svět. Lásku ke zvířatům jsme očividně obě dostali od táty.
     Pokud bude Monika chtít…. můj mail je lidka.prochazkova@seznam.cz
     Já na ni žádný kontakt nemám.

  4. To je mi moc líto. (u) Monice upřímnou soustrast. A ať zase mezi nás zajde, když to půjde. 🙂

 9. Vážení a milí, blíží se termín přihlášek předmětů do aukce. Většina přihlášených věcí už dokonce existuje (whew) Je tu ještě nějaký tvůrce, který mě bude napínat až do poslední chvíle?

 10. Přeji všem hezké odpoledne, u nás den terpve začíná, manžel šel nakrmit fenku Trixie a já půjdu udělat snídani. Proto promiňte, že nebudu odpovídat všem jednotlivě, ale mockrát vám děkuji za krásné pochvaly a srdce hřející komentáře.

  O to, aby k nám CD nasměrovala nějaké další ubohé kotě rozhodně netoužíme, máme tři zvířata, která sice milujeme, ale která se vzájemně nesnáší a to nám dává zabrat až dost. Možná se ještě jednou pokusím spojit Indy a Smoky, ale napoprvé to silně nevyšlo, tak tomu moc velkou naději nedávám.

  Liko, ohledně fotky koťat. Ona byla velmi muchlaci a často spala „na hromadě“. Takhle ležela zrovan jednou při našem návratu domů, tak jsem je všechny popadla a choťě rychle poslala pro foťák, aby to zvěčnil (věděli jsme, že půjdou pryč). Ale ta fotka byla o fous – koťať byla plná náruč a začala mi z ní propadávat.

  Apino a Zdeno b.p. – jsem ráda, že jste si vzpomněly na Dumku. Ano, tam to vycházelo na pokračování, jak jsme prožívali sžívání Smoky a Dixie. Sem jsem se tu dlouhou ságu snažila shrnout i když se mi to stejně moc zkrátit nepodařilo.

  Děkuji YGo – Indy je krásná jemná kočička, vééélice muchlací a chovací, takže mi nahradí to, o co jsem s Dixie přišla. A zrovna včera jsem i u Indy celá překvapená všimla, že má oučka zakončená do ostrého hrotu a maličko se jí ty konce stáčí dovnitř, jako u rysů. Jak to, že jsem si toho dříve nevšimla? Nevíte, jaká rasa kočky to má?

  Sharko – děkuji za opravdu, nevěděla jsem, že se výraz „hárá“ u koček nepoužívá. Ale jistě máš pravdu. Tedy znám větu „kočka se mrouská“, ale asi jsem si jí spojovala spíše s koncertováním při „hárání“.

  Ještě jednou všem děkujůůůůů (h)

 11. Taky jsem v roce 2002 objevila nádherná vyprávění v Dumce o Dixie a Smoky. Sledovala jsem i vaši trpělivou a dlouhou cestu s problémy okolo přenosu, který postihl Dixie. A Smoky v záhonku afrikánů a s jedním za uchem, je nezapomenutelná fotka. Nádherná kočičí princezna (h) (sun)

 12. Je to zvláštní, proč se některé kočičky odmítají nosit. U nás to byl Žofík. U nás se narodil, nikdy se mu nic nestalo, aby měl nějaký zjevný důvod, mazlil se rád, ale jak ho vzal někdo do náruče, tak se začal drát pryč …. suď bůh proč?

  Modrý chlupatý štěstíčko Smokie je kouzelný!

  1. Takový byl Micánek. Narodil se u nás, vyrostl u nás, mně a mámě důvěřoval absolutně, mazlil se, spal v posteli, ale do náručí prostě ne. Později to u mě chvíli vydržel, ale nesměla jsem ho držet, ani nijak tisknout. Jen jsem mu podepřela zadní tlapky a přední si hodila přes rameno. Tak měl pocit určité volnosti a chvíli držel.

   1. Babet cibet se taky narodila do péče a tepla a? Nechová, zmítá, šplhá na rameno, odráží od ramene a skáče po lustru, marný. Navíc nevrní. Bětuška přede, už když ji zvedám, chovat ji můžu jakkoli i naštorc i jako miminko, všechno se líbí; Puska přede jen tak, stačí promluvit nebo se jen podívat a jede motorek. Babetka buď huláká nebo brouká. Jak řekne „broukrouk“ místo obvyklého „mněéétunemajíráádiií,“ tak to se fakt dobře najedla nebo paní vytáhla mávátko nebo ji šikovně v posteli drbe bříško.

 13. Jsou lidské bytosti a někteří lidi .
  Na jedné straně Marička s kočičkami , pejsky, želvami, která je tak soucitná ,pečující,něžná,starostlivá,trpělivá, s úžasnými svými zvířátky a vzpomínkami na ty ostatní za duhovým mostem a na straně druhé lidi jako u nás jedna paní inženýrka,učitelka na gymplu, kterou bych nejraději ubezdušila, vzala si kočku a teď se nechce postarat o koťata a kočka ji taky zavazí. Je to svobodný padesátiletý sobec, jsem tak vzteklá, zuřím, už jsem ji řekla, že zaplatím kastraci ze svého,tak fakt nevím co s takovými mám dělat. Že zrovna já musím potkat takovou babu. Taky učí na tom gymplu a neumí pracovat ani s PC. Jóó, žaluju, cítím se bezmocná a to mně tlačí k zemi. (punch)

  Maričko díííky !!!! Za všechna zvířátka. (h)

  1. kastraci (wait) neplať ze svého !!! Co takhle použít zvířetnický účet na kastrace… (wave)

   1. Milá Xerxová, o to vůbec nejde, mně to dělá náš kamoš vet, za hubičku ale já tu kočku od ní nedostanu, leda bych ji ukradla ze dvora a to asi nepůjde. Proto tak zuřím.

  2. Jedna úča na gymplu mi zničila velký kus života a možná se se mnou následky vlečou dodnes. Nejdříve 4 roky na gymplu a potom ty, kdy jsem se z toho babrala a nabírala zpátky ztracené sebevědomí. Jenže když vám někdo ve 14 letech začne tvrdit, že jste úplně blbé, nic nesvedete, miliony poznámek vás utvrzuje, že jste úplná neschopná nula, nakonec tomu i věříte. A až mnohem později vám začne docházet, kdo byl ten blb.

   1. Jo, Apino, taky jsem na gymplu mela jednu takovou. Ucila fyziku. Jednou se sverila nasi male mamince, ze si mysli, ze jsem dementni. To nemela delat. Maminka je sice mala, ale udatna a dobre vladne slovy. Nezvedla hlas, ale velmi pomalu a chladne ji sdelila pred nekolika dalsimi uciteli, co si o ni mysli. Takze jsem z toho spis mela srandu. Hanca si tu fyzikarku mozna bude pamatovat – takova drobna postarsi, zapskla.

 14. trošku předeběhnu Bětuláskovou – jedno ZOO hlášení.
  Mladá bílá tygřice v ZOO Liberec včera porodila tři mláďata – bohužel se o ně nedokázala postarat a mláďata uhynula. Jedná se o přirozený chov – lidi nezasahují, mláďata se při potížích neodebírají…
  Prý je to u prvorodiček stav zcela přirozený… další vrhy mají šanci (nod)

  1. Předběhla´s mne o pět minut. Co se dá dělat, snad to vyjde příště. 🙁
   Zato v Ústí se včera narodili tři levhartíci, jestli dobře počítám z videa na stránkách zoo, a mamča pilně olizuje.

   1. Ale jedeš, Bětulásková, těm koťatům už je měsíc, vidím září a čtu říjen, áchjo…

 15. Marička, tvoje rozprávanie o Smoky hreje v tento sychravý deň lepšie ako radiátor. Tak ma napadlo, že keby malá Smoky natrafila na hocikoho iného na svete, kto by s ňou nemal takú svätú trpezlivosť, asi by zostala plachou vonkajšou mačkou, možno pri troche šťastia niekým prikrmovanou. Nikdy by neokúsila pohodlie teplého peliešku či periny a istotu domova (a že na fotkách vidno, ako si to teraz užíva! ) Kto spočíta to množstvo potrebných tvorov, ktorým si už pomohla? Máš môj (bow) !

 16. Milá Maričko,
  peripetie se Smoky jsem kdysi dávno sledovala ještě na Dumce a už tenkrát jsem byla šťastná, že takové zbídačelé kotě získalo tak nádherný domov a že je z ní nádherná kočička s báječným životem. Děkuji za připomenutí, po letech člověk přece jen už některé věci pozapomněl. A je vidět, že Dixie se s ní nakonec smířila. CHápu, že by bývala nejraději byla sama, ale nechat Smoky na pospas osudu, to nešlo. Naše Micinka blahé paměti by bývala také nejraději byla sama. Někdy to Micánkovi dávala pěkně najevo. Ale když si ho sama povila… neměla se nám spouštět. Jenže my jsme jí za to celý život byli všichni vděční a nejvíce maminka. No, snad se za Duhou už porovnali lépe.

 17. Krása krásoucí – jak vztahy a jejich budování, tak kočky. Na fotce č. 4 mě zaujala náruč plná odrostlých koťat – vždycky mě v takových případech zajímá technická stránka věci: jak se taková náruč dá nabrat?? A také bych Smoky přála kočičího parťáka na blbnutí a vůbec společenský život… 🙂

 18. Smoky ani neví, jak to vyhrála, když se zaparkovala zrovna do vaší garáže:)protože kdo jiný by měl tolik trpělivosti sedět na studené zemi v garáži a lákat bojácnou kočičku…

 19. Milá Maričko – stále víc se utrvrzuji v přesvědčení, že jsi úžasně neobyčejná žena (nod) . Tolik lásky, kolik máš pro zvířátka, která se u tebe objeví, to je nevídané.

  A na tvých zvířatech je to i vidět – jak u kočiček, tak i u Trixie (a vlastně i Sadie). Připomínáte mi spojené nádoby – tvá trpělivost a něžnost se do nich přeleje a nakonec jsou hladiny vyrovnané.

  A navíc se ti CD odměňuje tím, že ti posílá samé krasavice – Dixie ve svém černobílém kožíšku byla elegantní dáma, kouřová Smoky s uhrančivýma očima se mi taky moc líbí a její šipka na zádech je kouzelná, ale nejvíc nejkrásnější se mi zdá Indy – a to moc na bílá zvířátka nejsem – ale ona vypadá, jako by skrývala nějaké velké tajemství o smyslu života (happy) . No – a to nemluvím o Trixie, která mi pořád připomíná něžné telátko.

  A moc se těším, až se k vám na zahradu zase zatoulá nějaké „divoké“ zvíře a ty je zase pro nás vyfotíš (akorát ty pavouky prosím už ne (shake) ).

 20. Milá Maričko (inlove) , Smoky je krásná, ale hlavně velice šťastná kočička. (h)
  A Ty jsi neobyčejná žena, znovu a znovu žasnu nad Tvou něžnou a laskavou trpělivostí, se kterou přistupuješ k potřebným a k okolnímu světu vůbec. Jsi jemné sluníčko. (sun)
  Přeju všem krásný den. (h)

 21. Smoky je nádherná a je opravdu zázrak, co jsi z ubohého podvyživeného a asi i týraného koťátka dokázala vypiplat za překrásné zvířátko! Tak třeba CD zase nějaké to kotě přidělí a Smoky bude mít doma kamarádku. (wave)

 22. Milá Maričko,Smoky je štěstí pro Vás a Vy pro ni (h) ..ale jednu vsuvku mám, kočka nehárá (to feny (dog) ) ale mruká,mrouská… (cat)

 23. Moc hezké vyprávění, já jsem narozdíl od Bimba nebyla nikdy vysloveně kočičí, ale soužití s našimi gerontíky ze mne udělao jejich ctitele. Prakticky bych žádnou kočku od svých dveří nevyhodila ajsem jen ráda, že to CD nepřehání jako u Šárky.
  Jinak oblíbená poloha je tedy opravdu super

     1. Přece jenom je někde jakási mez a tu by ani CD neměla překračovat. Například u nás ví, že gerontíci potřebují svůj klid a že Matka by těžko další dítě odchovala tak, aby Velký Skřet nezačal žárlit. K nám ji tedy určitě neposílejte

      1. Spojení „centrální distribuce“ včera použila jedna diskutující pod článkem Veroniky Žilkové o splněném přání v podobě kozy. To se mi moc líbilo. Jak článek, tak to použití našeho známého slovního obratu. 🙂

 24. Úžasné!!!Končím službu s úsmevom a pozdravujem Smoky.Marodom držím všetky palce a blahoželám uzdravujúcim sa.a už konečne budte/vlastne budme/ všetci aspon chviľku zdraví.Inak sú to nervy-v práci chorí,na nete chorí-ako to má jeden vydržať.

 25. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Maričko – dík za hebké povídání o kočičím životě modré krásky Smoky.

  hlášení o počasí – Je teplo a hodně moc foukááááá

 26. A ještě děkuji a smekám před Andym (a spol.), že se podařilo „zachránit“ a pročistit Zvířetník od nežádoucího zla (bow). Jste všichni machři (flex)

  Jsem moc ráda, že Rpuť ze špitálu tak nekompromisně vyhodili, stejně jako jsem ráda, že se ozval Pů.

  Tak se všichni marodi uzdravte a vy zdraví nemaroďte.

  1. Stránku jsem si dala do oblíbených, už když přišla mailem. A klikám na ni jak jen to stíhám. Moc bych Kristýně přála, aby Cheesy získala.

 27. Přestanu kapat dojetím do klávesnice a stručně prohlásím: nádhera. Nádherná a šťastná (že Tě našla) Smoky.

  1. Milá Bětuláskovo, děkuji (blush) A šťastní jsme všichni tři – Smoky, choť i já. Teď co se nám ochladily noce, Smoky se zase domáhá místa pod peřinou. Přijde k mé hlavě, pacičkou mi začne hladit vykukující rameno, abych nadzvedla peřinu a ona se protáhla až k mým kolenům. Tam se stočí a zahřívá mi klouby. Dixie to dělala také, ale u ní jsem musela pokrčit nohy, aby měla „stan“, jinak po chvíli vylezla. U Smoky mohu mít nohy natažené a vůbec jí nevadí, že jí váha peřiny zavalí. Vydrží tam dlouho, já většinou zase usnu a kdy vyleze ani nevím.

   1. U nás si zvykl Zrzínek na svoji zelenou kytičku, polštářek, na kterém se rozvalí večer a spinká až do rána. Když ho chce Melíšek naštvat, tak si tam vleze první a chudák Zrzík pak obchází kytičku a jen smutně kouká. Jinak Melíšek s Ríšou spí oba na dece, pod dekou nevydrží. Zato té deky mi zbyde tak 30 cm, protože se tak posunují a šmajchlují, že si pod sebe stáhnou prakticky ten větší kus! A mně táhne na záda.

    1. Karolínko, ten problém s „ukradenou“ dekou jsem vyřešila tak,že jsme si koupili dvojdeky (200×220). A je klid. přesto ale, občas, zůstanu uvězněna, protože z jedné strany ložíruje Týnka, za koleny leží Mňouk, Shelmi mi leží u břicha. Jen Garuška nikdy moc na sdílení lože nebyla a leží vedle na křesle. Ovšem lože mám klasické 90cm šíře a tak toho na mně moc nezbývá.

   2. Maričko, Ty jsi život Vašich kočiček popsala tak krásně, že jsem také, málem, zavlažila klábosničku. Mít kočičku co přináší štěstí, co si přát ještě navíc?

    Ahoj Zvířetníci, vracím se k Vám. Musím dočíst články aaspoň za poslední týdny, abych věděla, co bylo a je nového.

    1. Hanko, včera ti hodila Terka něco do schránky, našla jsi to? A co říkáš na toho Brouka – jak Emteska, tak Laďka říkaly, že je bezvadný.

     1. Našla, ale až dnes. Nenapadlo mě, že tam odpoledne něco přibude. Už jsem psala na mejlíka.

   3. mám 2 kočičáky. Honáse a Hepinku.
    Můžou doma skoro všude, jen ložnici jsem hájila.
    Není to tak dávno, co se Honásek prošmejdil večer k nám do ložnice. Pod postelí si udělal pelíšek. Už tam spí.
    Dál jsem hájila postel. Do postele nééééé,
    A co myslíte, dnes večer se Honásek pohodlně natáhl v posteli u mého manžela. Kluci spolu poklidně spali, v noci si Honásek vlezl zase pod postel.
    Nikdy neříkej nikdy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN