MLSOTNÍK: Jablkové dopuštění

Nedávno jsem si četla o švestkobraní u Litomyšle a záviděla. Já vím, nemá se to, ale já záviděla. U nás se švestky neurodily. Netušila jsem, že se na mne řítí jablkové dopuštění. Kamarád, od kterého mám každý rok zimní jablíčka do zásoby, mi k objednaným dvěma bednám „mix“ nadělil 3 bedny padanek. Prý moc foukalo. Tak jsem vyhlásila jabkobraní.

 

Strouhaná jsem zavářela, několik pytlíků krájených jsem i namrazila. Při té příležitosti jsem vymyslela zvýšení produktivity krájení. Na oloupaná a načtvrcená jablka jsem použila kráječ na bramborové hranolky. Šup, šup.

Nastalo u nás období jablečných lahůdek.

 

K vařenému jazyku jsem udělala jablkový křen. Jsme v rodině dvě, které ani maso k takové dobrotě nemusí.

Oloupaná a jemně nastrouhaná jablka a křen přelijeme teplým vývarem a dochutíme solí, cukrem a octem. Dělávám ho v neuvěřitelném množství, protože musí dvě skleničky zbýt na moje a dceřino „mlsání“.

 

Nadívaná jablka

Čas od času mne navštíví sedmiletá neteřinka. Tentokrát to bylo nečekaně. Tak jsme vyráběly pohoštění spolu. Eliška vybrala 4 jablka, vykrojila jsem jim stopky a jádřince, ale tak, aby zůstala slupka s bubákem neporušena. Do vydlabaných studní moje pomocnice nasypala skořicový cukr, rozlámaný piškot a kousek rybízové zavařeniny. Zavíčkovala dalším piškotem a zabalila do čtverce alobalu. V zapékací misce jsem jablka podlila trochou vody na odpaření a asi 15 minut pekla při180 st. Jsou dobrá se zmrzlinou i šlehačkou.

 

 

Zapečená jablka

Prý se tomu říká crumble a mně to moc chutná. Další výhodu vidím v tom, že si to mohu připravit ráno a po návratu domů a obědě, bez spěchu zapéct.

Do zapékací misky se nakrájí oloupaná jablka. Je možné je namíchat s rybízem, nebo rebarborou, ale samotná jsou taky mňam. Posypou se skořicovým cukrem a přikryjí máslovou žmolenkou (drobenkou, či posypkou) 🙂  Zapeče se na160 st. a podává se s vanilkovým krémem.

Protože jsem crumble pekla po nedělním obědě, tak jsem vanilkový krém stvořila z pudinku za studena a trochy šlehačky. A šlehal nejmladší vnuk 🙂

 

 

 

Aktualizováno: 14.10.2011 — 20:45

162 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Na slivkovom crumble som prežila celú minulú jeseň, strašne mi to zachutilo. S tou posýpkou sa dá rôzne experimentovať – pridávala som drvené ovsené vločky, nahrubo namleté alebo sekané mandle alebo vlašké orechy, namiesto práškového cukru kryštál alebo krupicu, všetko to tam krásne pasuje. Škorica samože musí byť. Z jabĺčok som to napodiv nikdy neskúšala a veru skúsim, vďaka za nápad!

 2. JEŠTĚ MOJE PROSBIČKA POR MÍSTNÍ PC BORCE, ALE NENÍ TO OT. NĚKDY V MINULOSTI SEM DALA BATY NEBO SPÍŠ VERAM RECEPTÍK NA VELICE RYCHLÉ OBČERSTVENÍ Z JABLÍČEK.TEHDY JSEM SICE ULOŽILA, ALE MÁM JINÝ PC, TAKŽE TO ULOŽENÉ V NĚM NENÍ. TUŠÍM MATNĚ, ŽE SOUČÁSTÍ BYLA LUČINA, ALE UŽ NEVÍM, ZDA SE TAHLE MLSOTA TEPELNĚ UPRAVOVALA A NEMOHU VZPOMENOUT NA JEDNOTLIVÉ INKREDENCE. PĚKNĚ PROSÍM A SMUTNĚ KOUKÁM, NAJDE SE NĚJAKÝ POMOCNÍK A VYGŮGLÍ TO?BYLO TO MOC JEDNODUCHÉ, ALE JÁ TEHDY JABLEK MĚLA JEN MALINKO.

  1. Lenka, gúglila som a asi rádcové našli:

   „veram napsal:
   8.2.2010 v 12:07

   Když se ohlásí vnuci a je chvilka času, oloupu a nakrájím jablíčka, dám vařit, osladím,(jak na kompot), v hrnečku v troše vodě rozmíchám puding, nejlíp vanilkový, vleju do jablíček, míchám. Do mísy dám podlážku z piškotů,po částech nalívám, vytvářím stěnu z piškotů. Po schladnutí nahoru šlehajdu.
   Nebo když je moc málo času, tak oloupat a pokrájet banán, na něj šlehačku a buď nastrouhat čokoládu, nebo kluci milují hustě zasypat grankem.
   Nebo oloupat jablko, nakrájet na plátky (jadřinec vykrojit). Plátky pomazat žervé nebo neochucenou lučinou, nahoru oko z pikantní marmelády, nejlíp rybízové.“

   Ktovie, ako sa má … palce pre ňu nepúšťam (y)

   1. KM11, DĚKUJI TI PŘEVELICE. TA JABLKOVÁ KOLEČKA S LUČINOU A DŽEMÍČKEM JSOU PRÁVĚ TO, CO JSEM SI NEPAMATOVALA. PŘIBYLA JSEM POZDĚ, BO LÍTÁM OD ČERTA K ´DÁBLU KVŮLI VYPLAVENÉU BYTU,TAKŽE NA NETU MOC NEJSEM. DĚKUJU PŘEVELICE A UKLÁDÁM DO SVÉHO ČERVENÉHO SEŠITU S RECEPTÍKY.

    1. Rado sa stalo, dala si dobré kľúčové slová 🙂
     Lučina s jabĺčkom môže byť dobrá chuťová kombinácia. Popri hľadaní som na nejakej mamičkovskej stránke našla strúhané jabĺčko s lučinou ako tip na presnídávku pre ešte bezzubé deťúrence 🙂
     Držím (y) aj vám s bytom, to teda tiež máte nadelenie, ešte k tomu všetkému … (whew)

 3. Tohle nemá s jablíčkovou vůni co dělat.

  Všichni víte že jsem bez televise už od 2.září. Syn mi televisi koupil přes internet a teď tam u něho stojí balík a čeká až si jej odvleču domů. A já vám to nějak protahuji a protahuji. Jednak se musím zbavit toho rozbitého monstra a to nebude lehké. Odvézt na skládku (nebo jak se to říká) nemám čím ani tu nemám nikoho kdo by to odvezl, syn auto nemá. A když objednám odvoz tak se nedoplatím. (Vzpomínáte moji koupi u Armády spásy?) Ale o to vlastně vůbec nejde. Já vám televisi vůbec nepostrádám. Svět je o ždibek příjemnější. Neslyším o všech hrůzách které se po celém světě dějí a hlavně ty hrůzy nevidím. V novinách se o všem píše, ale kdo říká že je musím číst? Někdy to udělám když jedu autobusem nebo tramvají tak otevřu Metro a nakouknu. (Já vím taky nemusím televisi otevřít když jsou zprávy.) Takhle to není to denní bombardování zprávami z celého světa. Svět najednou dostal jiné rozměry, tyhle proporce lze pojmout a zpracovat. Jinak jsme zavaleni informacemi natolik že ani nevíme kdo jsme, jak se jmenujeme a co tu na povrchu naší zemičky vlastně děláme. I když to vlastně nevíme ani tak. Alespoň já to nevím.
  Má to svůj háček. Já jsem zjistila že se díváním na televisi jaksi umrtvuji. Umrtvuji vzpomínky, nepříjemné myšlenky a reakce. Televise byla pro mne závěs za který jsem se schovala abych neviděla, neslyšela a nemusela reagovat. Ovšem jak mě předtím trápilo světové dění tak mne teď mučí spousta vzpomínek a většina z nich bolí. Jsou to události které se nevrátí. A myšlenky na to co jsem tu vlastně dokázala či nedokázala a co všechno už nedokáži z nedostatku času….znám tolik lidí kteří odešli za Duhový most a ani jim nebylo sedmdesát. A mně už je 75…. Ne, to snad raději tu televisi. Tento týden ji přivleču domů a budu se nadále umrtvovat. Protože „grubla“ je tady na severu vůbec ze všeho to nejhorší.

  Zato to nejlepší je jablíčková vůně, milá Zdeno bp. Tak já upeču štrůdl. 😛 (inlove) 😀

  1. VELKÁ KOČKO, JÁ TELEVIZI NEMÁM UŽ SPOUSTU LET NESMÍ A ANI NEBUDE SMĚT PŘES PRÁH NAŠEHO BYTU. ZROVNA MINULÝ TÝDEN JSEM SE VŠAK STRAŠLIVĚ ROZČÍLILA, BO ZDEJŠÍ KRÁTKOZRACÍ OBYVATELÉ DOMU ŽÁDAJÍ NA MĚSTSKÉM ÚŘADĚ, ABY PORAZIL JEDINOU ZE ZBYLÝCH DVOU JEDLÍ BĚLOKORÝCH NA NAŠEM SÍDLIŠTI. SPOUSTA PŘENÁDHERNÝCH JEHLIČNATÝCH STROMŮ UŽ ZAHYNULA POD PILAMI, KDYŽ SE BUDOVALA PARKOVIŠTĚ PRO PLECHOVÉ OBLUDY OBYVATEL SÍDLIŠTĚ. MNĚ ALE DOSLOVA VYRAZILA DECH SLOVA MAMINKY MALIČKÉHO,3 MĚSÍČNÍHO SYNKA, KTERÁ PROHLÁSILA, ŽE TELEVIZE MUSÍ BÝT DŮLEŽITĚJŠÍ, NEŽLI NĚJAKA HLOUPÁ JEDLE.TAKY PRÝ NETUŠÍ, PROČ ZROVNA ONA MUSÍ BYDLIT V LESE, KDYŽ TY STROMY VŠUDE VADÍ A RUŠEJ TV SIGNÁL. ZKRÁTKA KRÁTKOZRAKOST A LIDSKÁ HLOUPOST JE BEZMEZNÁ. TA JEDLE BYLA ZASAZENA IHNED, JAKMILE SÍDLIŠTĚ DOSTAVILI, COŽ JE CCA V ROCE 1964 NEBO 65. DĚTI Z MÍSTNÍ ŠKOLY SE MUSELY O MLADIČKÉ STROMKY PŘEPEČLIVĚ STARAT A MUSELY JE OPEČOVÁVAT I V DOBĚ LETNÍCH PRÁZDNIN . A BĚDA, JAKMILE BY NĚJAKÝ TEN JEHLIČNAN NEDBALOSTÍ ŠKOLÁKŮ ZAHYNUL. TOHLE JSEM NEZAŽILA, ALE VÍM O TOM Z VYPRÁVĚNÍ JEDNÉ OBYVATELKY, KTERÁ V TÉ DOBĚ BYLA ŠKOLAČKA, A MĚLA PRÁVĚ TU JEDLI NASTAROSTI. BOHUŽEL DOTYČNÁ UŽ ZDE NEŽIJA, TAKŽE ZA STROM MI BOJOVAT NEPOMŮŽE. ALE FAKT , LIDI JSOU HLOUPÍ. I V NAŠEM SÍDLIŠTI SE JEŠTĚ TOPÍ UHLÍM A RŮZNÝM BINCEM(PLASTY APOD), I KDYŽ JE TU PLYN ZAVEDENÝ. LIDI ČASTO TOPÍ OBOJÍM, ALE SPÁLÍ V KOTLI KDECO – I PLASTY A STARÉ KŘÁPY.TY UBOHÉ STROMY JSOU NAŠE PLÍCE, JEJICHŽ OBJEM SE STÁLE ZMENŠUJE. NEJPRVE PADLA KRÁSNÁ ALEJ DUBŮ(10 ZCELA ZDRAVÝCH STROMŮ) PAK PADLY PILÁM ZA OBĚŤ BOROVICE NĚKOLIKA DRUHŮ , JEDLE BĚLOKORÉ I STŘÍBRNÉ A OBYČEJNÉ ZTEPILÉ, SMRKY. VŠECHNY STROMY BYLY ZDRAVÉ A PORAZILY SE JEN KVŮLI AUTŮM, KTERÁ SMRDÍ OSTOŠEST. MĚJTE SE A JEN PROSÍM HLEDAČE, ABY VYHLEDALI TEN JABLEČNĚLUČINOVÝ RECEPTÍK. DĚKUJU A MIZÍM

   1. Auta smrdí… Možná někdy, rozhodně ne, když stojí na parkovišti! A zapomínáte na některé z nás, pro které je vlastnictví auta jediná možnost, jak se vůbec někam dostat! Jedle bělokoré by byla škoda, už jen proto, že na TV signál nemá absolutně žádný vliv. (devil)

  2. Pokud bydlíte v Praze nebo blízko u ní, mohli bychom Vám pomoct aspoň tím, že starou rozbitou televizi odvezeme autem do sběrného dvora. Pokud máte zájem, ozvěte se mi na magda.10zavináč seznam.

   1. Pokud to byla nabídka pro Velkou kočku, tak je to od Vás moc krásné, ale ta žije ve Švédsku, to by asi nebylo jednoduché!

    1. Aha, tak to je smůla, do Švédska se hned tak nechystáme:-)
     Protože se v textu psalo o novinách Metro, usoudila jsem, že Velká kočka je z Prahy.

 4. Úplně totálně OT: MOJENKA zůstává v pražské ZOO !!!- do jara určitě. Má rýmičku. Jsem sobec a jsem spokojená. Já vím, že musí za frajerem, já vím, že ji tam bude parádně, protože je to nádhernej park, já vím, že je to velká holka, ale mám ještě celou zimu na to si s ní povídat přes sklo 🙂

  1. Však to taky v přípravně vypadá jak v lékárně; včera běhal Tatunek s nudlí, Kičinka je celá schlíplá, Mojka ještě víc, Shinda měla dnes průjem, Richard ještě dobírá atb, snad jediní zatím nezasažení jsou Kibísek s Bikirkou – bude potřeba plno práce a léků a vitamínů, aby se rodinka dostala do kondice do porodu a já furt sázím na 25. říjen, tak jsem si to spočítala už koncem jara.

 5. Jeden O.T. , leč mlsotníkovej dotaz:
  kolegyně mi onehdy nanutila recept na koláč z vařený mrkve. Usoudila jsem, že to bude hnusný (znám ze syrový, ten je fajn) a v klidu ztratila. Ale v pátek ho přinesla ochutnat a byl úúúúžasnej…a mně bylo blbý jí říct, že recept jaksi 😛
  Neznáte to někdo?

  1. Recept neznám, zato znám situaci, kdy cár papíru založím-ztratím-vyhodím. Bez rozpaků si řeknu znovu, autora to obvykle i potěší 🙂

   1. Taky by mě spíš potěšilo, kdyby si někdo řekl o recept vícekrát. To já mám větší problém. Napíšu si recept, ale nenadepíšu. Pak hádám, co to bylo, když to stálo za vyžebrání receptu? Slíbila jsem si už několikrát, že to nebudu dělat. A nějak se ne, a ne poslechnout D)

 6. Nazdárek, včera na Sázavě bylo krásně, odjížděli jsme až kolem deváté a z vlaku koukali na nasvícený ˇCeský ˇSternberk. Ten byl tak krásnej!
  Tak si to ještě užijte (sun)

  1. Jo, z místní pálenice ( 😀 ) jsme si přivezli skvělej jablečnej mošt – ať se trochu držím tématu :*

   1. Zano, není to omyl? Pálenice a mošt? Když vyleze mošt z pálenice, tak už to není mošt ale calvados, ne? (d) čin čin. Ale taky voní 😉

    1. chichi, oni prodávají i meziprodukt 😀
     I když přiznávám, že jsme na něj přišli v průběhu nákupu pivní pálenky 😉
     Jinak, Zdeno, od rána přemýšlím, co bych tak jabkovýho upekla (clap)

     1. Nikdy bych netušila, že vás tak inspirují moje dobrůtky za kačku 🙂 Patří do šuplíku s nápisem „návštěva je na rohožce“, co jí dám, mám vyžranou lednici jako zub 😉

 7. Praha hlásí mlhu a mrazík. Na rozdíl od Xerxové na zahrádce uklizeno nemám, jenže jednak se u nás budují nové schody ke vchodu, druhak mám šicí měsíc, spěchám s quilty na výstavu do Dubče; něco do aukce už mám, ale ZU ještě ne. Takže zahrádka musí ještě počkat, doufám, že někdy odstraní pásky kolem domu a že ještě bude hezky.
  Přeju všem krásný den. (h)

 8. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Vstává další jasný den. Opět mrzne… Ale zahrádka už je zcela uklizená, tak mi to nevadí

 9. JEŠTĚ JEDNO OT. OMLOUVÁM SE ZDENĚB.P.,ALE MOC PROSÍM O RADU JENNY, POKUD SEM JEŠTĚ NAKOUKNE. JENNY, POSLALA JSEM TI PŘES HADOPasi soukromou zprávu. Pokud můžeš, ozvi se mi prosím na lenka53 na centrum český.Dost to spěchá, dík

  1. LENKO S , TEĎ JSEM KOUKLA NA HADY, NAPIŠ MI NA MOJEHO EMILKA,POKUD BUDU VĚDĚT PORADÍM. (h)

   NĚJAKÝ NÁSTŘEL JSEM TI UŽ ODEPSALA,POTŘEBOVALA BYCH VÍCE INFORMACÍ.

  1. Jindro, zírám a vlastním očím nevěřím, když kouknu na čas příspěvku. Z tebe se snad stává plšišák? osobně?

  2. To jsou nadherny fotky. Zcela zavidim. My jsme tenhle vikend meli uz dlouho naplanovany, ze pojedem od patku do nedele do Blue Ridge Mountains a Kourovych Hor. Ty barvy jsou tam touhle dobou absolutne nadherne.

   Misto toho jezdim na vylety do spitalu… Chet cast casu, co jsem tam byla, spal a ono hledet, jak nekolik ruznych lecivych tekutin pomalu odkapava, kazda jinym tempem, ma jiste hypnoticke kvality. (chuckle)

   1. Hanko, průběžně na vás myslím. Franta měl něco na tenhle způsob na jaře, asi ne až s tak dramatickýma projevama (ne až tak zanedbaný, i když ani jeho doktorka se příliš nepředvedla), ale zase dvakrát za sebou… takže si umím představit (whew) .
    Chce to čas, ono se to poddá. Jen halt ty výlety…
    Moc ho pozdravuj (y) (h) (y) (h) (y) (h)
    A na ostatní marody myslím taky!

  3. Xerxová, tak Černá studnice je skvělá, takhle totiž vypadá pořádná rozhledna (y) . I jinak máte skvělý fotky…akorát k tomu Zvířeti v pohybu (na hlavní straně) …nejsi ty nějak malá (rofl) ?

   1. jsem malá. A týraná… (rofl) Fakt je tenhle týden (bat) až moc radioaktivní. Přitom jsme v týdnu byli dost doma (hlídali jsme dědu) , takže míň spala. V pátek jsme za odměnu, že jsme vše zvládli (nod) (babča se v noci na pátek vrátila) vyrazili na Studnici. Psisko k neudržení (viz foto, jak ji mám nad hlavou (tmi) ), dokonce se „propadla“ při svém řádění mezi balvany – naštěstí počkala, až ji vysvobodíme, tak si tu nohu nezlomila… lítala děsně. Včera opravdu náročný výlet (ta stráň pro ni byl oříšek – spousta seskoků, přeskoků, klesání děsivé – spíš volný pád a nemělo to konce) a dneska od rána řve, že chce ven (byli jsme všichni na cvičáku už v osm – protože řvala jak kráva) a od té doby zahradničí… Typická doga… (fubar)

    1. Che, s Betkou jste si fakt vylosovali nevídanej dozí exemplář. Nojono, je to prdloň… a povahu jste si dáávno zamilovali 🙂 .
     Dočítám Betíčky pár týdnů zpátky – jsou skvělé, díky! (wave)

 10. k dnešnímu výletu… Chtěla jsem na Čihadla. Na mapě (nové) píší rozhledna, na webu rozhleden ( http://rozhledny.webzdarma.cz/cihadlo.htm ) píší vyhlídková plošina (jsou tam fotky z roku 2011)… Naposled jsme tam byli tak v půlce devadesátých let… tak jsem si říkala, jak věžku vylepšili…

  Dojdeme na Čihadla – a vyhlídka nikde (rofl) . Jen piliny… Takže jsme chca nechca museli fotit z rašeliny a ne z nadhledu… Ale bylo krásně. Přírodní rezervace naši návštěvu snad promine.

  1. Fííha, to koukám, že i na JJM. Nejste ňáký předběhnutý?
   Fotky námrazy parádní, ale kvítí je mi trochu líto.

 11. Přestěhuju sem MW téma – pro aidu – podívej se k Mánkovi a pouč se u possum, ta vlní všechno možné, anžto je u Klokanů moc teplo. Já jsem dospěla pouze k ohřívání tekutin a hotových jídel. Ještě v MW dělám popcorn a občas knedlíky podle possum. Knedle se mají dělat v hrnečku (co hrneček, to porce). Jednou je dělal Ondřej a hmotu nalil do čtverhranné misky, uvlnil a začal krájet. Okamžitě se strhnul dětský povyk: „Kolečka, krájej kolečka! Knedlíky jsou KOLEČKA!!!“

  1. Já běžně používám tenhle vynález i na vaření pudinku, svařáku rovnou ve skleněném hrníčku, kakao a rizoto. Co mě napadne.

  2. No jo, mrknu, já na possum úplně zapomněla (stejně dobrá odbornice na MW je na Labužníkovi Esmeralda, taky česká Australanka). Když já to s ní opravdu neumím a doteď se bojím, abych jí něco neprovedla, ale pomalu rozšiřuju repertoár.

 12. AHOJ, VŠICHNI, CO MNE LITOVALI, ALE JÁ NEBYLA. KONEČNĚ SE PO TŘECH URGENCÍCH SDOSTAVIL PLYNAŘMA KAMNAOPRAVIL, TAKŽE TROŠKU TOPÍME I PLYNEM. PROTŽE VŠAK STROP A ZDI DO POLOVINY KUCHYNĚ JSOU DOSLOVA NASÁTÉ VODOU, PLYN K VYSUŠENÍ NESTAČÍ, BO PŘI TOMHLE TOPENÍ SE JEŠTĚ TVOŘÍ TAKY PÁRY. PROTOŽE KONEČNĚ VYSVITLO CCA VPOLEDNE SLUNKO A PLYNAŘ OPRAVIL ŠPATNÉ ZAPALOVÁNÍ, PRCHLI JSME S hOKIM NA ZAHRADU. TEPL VELIKÉ SIC NEBYLO ANI TAM, ALE ASPOŇ SVÍTILO SLUNKO. DOMA JSE ZOTVÍRALA PŘED ODCHODEM OKNA A UDĚLALA PRŮVAN, ABY ZDI VYSYCHALY. PO NÁVRATU ZE ZAHRÁDKY JE TU VŠAK JAK V LEDNIČCE. VČERA SE NA TU SPOUŠŤ BYL PODÍVAT PRACOVNÍK Z FIRMY, KTERÁ TOHLE ZPŮSOBILA. SLÍBIL MNĚ I JEŠTĚ VÍCE POSTIŽENÉ SOUSEDCE, KTEROU VODA NAVŠTÍVILA DALEKO VÍC A TEKLA JÍ I Z LUSTRŮ, TAKŽE NA TÉ VYPLAVENÉ STRANĚ NEMŮŽE SVĚTLO ROZSVĚCOVAT. TEN CHLAPÍK ŘEKLA, ŽE FIRMA JE POJIŠTĚNA, ŽE NÁM TUDÍŽ TY PROMÁČENÉ MÍSTNOSTI VYMALUJÍ. JEN JE OTÁZKOU, KDO BUDE TAHAT A PŘEMÍSŤOVAT PŘED MALOVÁNÍM VŠECHNY VĚCI, KDYŽ NA TO BUDE JIŘÍ DOCELA SÁM A KDO HLAVNĚ PAK PO MALOVÁNÍ UKLIDÍ. A JAK SE NÁ PODAŘÍ STĚNY VYSIŠIT, ABY NIC NEZPESNIVĚLO, TO JE TAKY OTÁZKA PODSTTATNÁ. MUSÍM JEŠTĚ ZAVOLAT DO TÉ FIRMY, JELIKOŽ CHLAPÍK JEN TAK LETMO POHOVOŘIL O VYSOUŠEČI, KTERÝ BA SNAD MOHLI ZAPŮJČIT. MY MÁM JUEN TY DVA MALINKÉ A TY TO VYSUŠIT NESTAČÍ. V PONDĚLÍ ŽHAVÍM DRÁTY A ŽÁDÁM TZAPŮJČENÍ VYSOUŠEČE. STĚNY JSOU STÁLE JAK HOBA A JÁ UŽ TU PLÍSEŇ KDYSI MĚLA. JE HNUS, ŽE VODA ZATEKLA MEZI PANELY A TO UŽ SKORO HOTOVÉ ZATEPLENÍ, TAKŽE TAK JEDNODUŠE TO VYSYCHÁNÍ NEPŮJDE. ALE UŽ TOHO MÁM AŽ NAD HLAVU. NAŠTĚSTÍ SE UKÁZALO, ŽE TCHÝNINO SRDÍČKO ŠPATNĚ JEN REAGOVALO NA ZAŽITÝ STRES, ALE PODLE 24 HODINOVÉHO MĚŘENÍ EKG JE JAKŽTAKŽ VPOŘÁDKU. JEN MUSÍ MATKA BRÁT LÉKY PRAVIDELNĚ A NE TAK, JAK JI NAPADNE. NO, BYLO TOHO FAKT HODNĚ I NA JIŘÍHO, TAKŽE JEN DOUFÁME, ŽE NA CHVÍLI ZAS MÁME VYBRÁNO.

  1. LENKO, POKUD FIRMA ZAPŮJČÍ SVŮJ VYSOUŠEČ, AŤ TAKÉ DODÁ SVOU PŘÍPOJKU ELEKTŘINY, JINAK SE NEDOPLATÍŠ. VŠE PÍSEMNĚ – STÍŽNOST NA REALIZAČNÍ FIRMU, DOPORUČENĚ JAK FIRMĚ, TAK MAJITELI DOMU. ŽÁDOST O NÁPRAVU ŠKOD, PODROBNÝ POPIS, FOTODOKUMENTACI! MÁŠ-LI POJIŠTĚNÍ DOMÁCNOSTI, PORAĎ SE V POJIŠŤOVNĚ, JAK MÁŠ POSTUPOVAT.

   1. RENÁTO, DÍKY MOC ZA CENNÉ RADY. POJISTKU DOMÁCNOSTI SI PLATÍM, FOTODOKUMENTACI POŘÍDIL JIŘÍ AŽ DODATEČNĚ, JELIKOŽ BYL BĚHEM UDÁLOSTI V PLZNI A DOJEL V PÁTEK.JÁ FOTIT NEDOKÁŽU, BO POŘÁDNĚ NEVIDÍM.ALE TO OSTATNÍ FAKT UDĚLÁM DLE TVÝCH RAD A HNED. A N TA JEJICH PŘÍPOJKA MNE FAKT NENAPADLA. SNAD TO PŮJDE PROVÉST.COSI PODOBNÉHO PODOBNÉHO S MI KDYSI STALO JEŠTĚ V MOSTĚ, ALE TAM TO BYLA TROCHU JINÁ SITUACE. NEMÁM PROTO ŽÁDNÉ ZKUŠENOSTI. DO PJIŠŤOVNY ZAVOLÁM V PONDĚLÍ, DOPISY NAPÍŠU JEŠTĚ DNES A NA FIRMU VOLÁM V PONDĚLÍ TAKY .

    1. JEŠTĚ POZOR NA TO, ABY FIRMA NEBYLA NAPOJENÁ NA HLAVNÍ ROZVADĚČ V DOMĚ, ABY TO POTOM NEZAPLATILI VŠICHNI NÁJEMNÍCI. TO BY MĚLO BÝT OŠETŘENO VE SMLOUVĚ! MODELOVÁ SITAUCE: „jASNĚ, PANINKO, TADY VÁM PŮJČÍME VYSOUŠEČ A ZAPOJÍME HO DO TÉHLE NAŠÍ ZÁSUVKY“ ZÁSUVKA OVŠEM NENÍ JEJICH (Z GENERÁTORU), ALE DOMOVNÍ. VE SMLOUVĚ PAK STOJÍ, ŽE REALIZAČNÍ FIRMA MŮŽE ODEBÍRAT ELEKTŘINU Z DOMOVNÍHO ROZVODU, OVŠEM O HAVARIJNÍCH SITUACÍCH TAM NENÍ NIC.

     1. RENÁTO, ZÍRÁM. TA FIRMA TU FAKT V DOMĚ OD ZAČÁTKU JAKOUSI PŘÍPOJKU MÁ, ALE GENERÁTOR JISTĚ NE. TOTÉŽ JE I S VODOU .TAKŽE VLASTNĚ VEŠKEROU ODEBRANOU ELEKTŘINU I VODU VLASTNĚ ZAPLATÍME MY , NÁJEMNÍCI DOMU.TAK NA TO SE TEDY OPRAVDU ZEPTÁM,AŽ PŘIJDE NĚKDO OD STAVEBNÍHO DOZORU. MY VLASTNĚ PATRNĚ SPONZORUJEME OPRAVU DOMŮ MĚSTSKÝCH. NO, UŽ CHÁPU, PROČ LIDI Z DOMŮ S NÁSTAVBAMI DOPLÁCELI TAKOVÉ SUMY ZA VODU A ELEKTŘINU A NEVĚDĚLI, KDE SE TO MNOŽSTVÍ VZALO. ŠKODA, ŽE TOHLE JSEM NEVĚDĚLA DŘÍV. MUSÍM TO VŠE PROPÁTRAT. HNED NA ZAČÁTKU JSEM SE PTALA. KDO BUDE TOHLE VŠE PLATIT. BYLO MI TÍM VEDENÍM FIRMY SDĚLENO, ŽE FORMA, JELIKOŽ MAJÍ SVOJE ZÁSUVKY , VODOMĚRY A MĚŘÁKY. NO, UVIDÍME.

      1. POKUD FIRMA BERE ENERGIE Z VAŠICH PŘÍPOJEK, NENÍ TO NIC ŠPATNÉHO. JEN TEN ODBĚR A JEHO VYČÍSLENÍ, ALESPOŇ PŘIBLIŽNÉ (KVALIFIKOVANÝ ODHAD ZVÝŠENÍ A KOMPENZACE), BY MĚL BÝT SOUČÁSTÍ SMLOUVY. TZN. MY BUDEME POTŘEBOVAT TOLIK KVH ELEKTŘINY A TOLIK M3 VODY A TO JE SOUČÁSTÍ CENY ZA DÍLO. TAKŽE: MAJITEL ZAPLATÍ ÚČET ZA ELEKTŘINU A ROZDÍL MEZI OBVYKLOU SPOTŘEBOU PŘEÚČTUJE DODAVATELI REKOSTRUKCE, RESP. ROZDÍL JE ZAPOČTEN VE FAKTUŘE.

  2. TO JE PECH LENKO,ASI BYCH SE NAVÍC POKUSILA ZAŽÁDAT O VYMALOVÁNÍ VČETNĚ STĚHOVÁNÍ VĚCÍ A ÚKLIDU Z DŮVODU FYZICKÉ NEDOSTATEČNOSTI, OBA NEJSTE TOLIK ZDRÁVI ABYSTE SE S TÍM TAHALI A MYSLÍM ŽE BY POJIŠŤOVNA MĚLA POKRÝT I TOHLE, KOMPLETNÍ OPRAVY VČETNĚ ÚKLIDU ZA TVÉHO DOZORU. KDYŽ NE POJIŠŤOVNA TAK FIRMA A JAK RENATA ŘÍKÁ VŠECHNO PÍSEMNĚ DOPISAMA I MEJLAMA A TRVAT NA URYCHLENÉM ŘEŠENÍ.NEVÍM JAK U VÁS, ALE TADY FEST MRZNE, TO JE O NASTYDNUTÍ.

 13. A taky je moc dobrý čerstvě vařený jablečný kompot se skořicí a hřebíčkem. A nejradši mám, když na jabkách zůstane i šlupka. A když se mi nahromadí jabka (teda né bedna, to se mi nemůže stát), tak odšťavňuju a můžu se té čerstvé dobroty upít.
  Moc pěkný mlsotník, autorce děkuju.

 14. Bezvadně nappsaný článek, obveselující a obmlsňující. Jdu dělat crumble, na prosbu „jo, a kup ještě pár jablek!“ donesl zeť Golden Delicious,které opravdu za jedlá jablka nejsem schopná pokládat, tak jedou do trouby a bude dobrota.

  1. Jé, a já mám Goldeny skoro nejradši, nejlíp takové zelenější, tvrdší, a pak ještě odrůdu Gala, chutná trochu po malinách. Dcéra má nejradši Granny Smith, ty pro změnu nechutnají mě.

  2. AHOJKY, BATY, PŘIDÁVÁM SE K TOBĚ. GOLDENY NEJSOU ANI PRO MNE JABLKA. V PLZNI NA ZAHRADĚ JE LETOS OBROVSKÉ KVANTUM NEJRŮZNĚJŠÍCH JABLÍČEK A JIŘÍHO MAMI NETUŠÍ, CO S NIMI VŠEMI BUDE DĚLAT. LETOS BUDOU U NÁS JABLEČNÉ ORGIE. ROSTOU TAM MIMO JINÝCH I ČISTECKÉ. TO JE PRO MNE CHUTNÉ A SKVĚLÉ JABLKO JAK MÁ BÝT. SPARTANY Z BABIČČINY ZAHRADY ZAS MILUJE NAŠE PETRA.TY MAJÍ TVRDOU SLUPKU, ALE ZAS DLOUHO BYDRŽÍ I U NÁS. VLASTNĚ VYDRŽELY, DOKUD NEBYL DŮM OBLOŽENÝ POLYSTYRÉNEM. UVIDÍME LETOS, JAK TO ZATEPLENÍ DOMU PŘEČKAJÍ BRAMBORY V BÝVALÉM UHELNÉM SKLEPĚ A JABLKA V ZELNINOVÉM. SNAD ZÁSOBY VYDRŽÍ. VŠE JE U NÁS BĚHEM ZIMY I JARA MOC DRAHÉ, JELIKOŽ TU VLÁDNE JEDINÝ COOP A DO VŠECH NEJRŮZNĚJŠÍCH SUPERMARKETŮ JE DALEKO. MÁM BRAMBORY LETOS ZA 6 KAČEK KILO A JSOU VELICE PĚKNÉ, ČERVENÉ,HLAVNĚ KVALITNÍ, NEKLÍČÍCÍ( NEBO JEN VELICE MÁLO A AŽB NA KONCI SEZÓNY)A TRVANLIVÉ. LETOS MI VYDRŽELY TY LOŇSKÉ AŽ DO KVĚTNA A JEN KLASICKÉ BRAMBOROVÉ KNEDLE Z BRAMBOR VE SLUPCE VAŘENÝCH JSEM Z NICH DĚLAT NEMOHLA. ALE JAK DOPADNE VŠE V ZATEPLENÉM SKLEPĚ, TO VÁŽNĚ NETUŠÍM.MÁVÁM VŠEM A JDU SPÁT.

 15. OT – pro Bětuláskovo

  Lásková, včera jsi dávala info: OT Gorilí: Tak teprve dnes odpoledne Mojinku oddělili. Ať je to virózou nebo nervózou, většina rodiny má už teď rýmu a průjem a dost špatnou náladu a Kičinka navrch blinká. Achjo.
  Asi poletí v noci – tak fouk fouk a dobrý let a ať Tě má Nicky hodně rád, Mojinko Mochito.

  prosímtě, můžeš sem hodit nějaký link? vůbec nikde nemůžu najít žádné informace – ani o odjezdu (natož příjezdu do Španěl), ani o tom, jak to snáší zbytek tlupy 🙁

  1. Moja už je znovu se svou rodinou – zřejmě ji museli neplánovaně oddělit, aby u ní nepropukla viróza. Ostatní už jsou celkem zdraví, žerou, perou se (mladíci) a neblinkají. Z dřívějšího vyjádření zoo („vidět Moju můžete ještě o víkendu“) se dá soudit, že mladá poletí do Cabarcena nejdřív v pondělí.

  2. Je na dnes slíbeno vyjádření zoo na Fc,zatím tam není. Já taky divila, že Mojka je zpátky, zatím jsem usoudila, že možná jevila příznaky virózy nebo musí být celá rodina dovyzdravená… uvidíme.
   Na gorilky koukám na pomahamegorilam.cz, tam jsou kamerky, chat, odkaz na facebook; a jinak prý s Mojkou pojedou filmaři a bude dokumentík o cestě a přijímání do skupiny.

   1. Takže pan Bobek dnes oznámil, že Moja odejde spíš až na jaře – odklad způsobila viróza ve skupině, nutná Mojina rekonvalescence a kvapem se blížící porod Bikiry 🙂

    1. Jojo, už to taky hledám, vidím a čtu. To se nedá nic dělat, nudle u nosu nechtějí ani ve Španělích. A Bikirka opravdu nosí bříško proklatě nízko – tak si aspoň Mojka užije další miminko. 🙂

 16. Zdeno, mohla by ses s námi podělit o návod na zavařování v mikrotroubě? Prosím stylem „pro ú. b.“, v životě jsem nic nezavařovala – marmelády nepočítám.

  1. Než Zdena odpoví sama, je možné nahlédouti na Hadech do Kuchařského koutku. Dnes jsem tam šoupla základní údaje vyzobnuté z diskuse.

   1. Děkuju 🙂 Pokud bude nějaká nejasnost, dovysvětlím 🙂 Strouhaná jablka, nebo zelenina se zaváří aspoň 2,5x čas vypočítaný. Ostatní je OK.

     1. Ty časy sedí na zaváření okurek, nebo kompotů. Prostě toho, co plave v laku. I při normálním zaváření musíš strouhaná jablka, nebo tu strouhanou podusenou zeleninu zavářet mnohem déle, protože se ti to za běžně užívaný čas neprohřeje a i když v první chvíli vypadá víčko jako vpořádku, tak ti za několik dnů odskočí. A to už je pozdě, to znovu převářet, protože ti nastartovalo kvašení. Tu strouhanou a podušenou zeleninu jsem dělala v dobách, kdy jsem měla pozemek pronajatý od zaměstnavatele a pěstovali jsme mrkev, celer a petržel, ale nedařilo se mi to uskladnit na delší čas. Než bych koukala na ztráty, tak jsem větší díl nastrouhala, osolila a na oleji podusila. V malých skleničkách to bylo praktický. A ve sklepě byla uskladněna jen menší část, která se snědla během několika neděl.

     2. No, to se asi vztahuje třeba na okurky, který mají mezi sebou vodu. Strouhaný jabka jsou hutná hmota a prohřát je trvá zatraceně dlouho. Pokud jsem to pochopila správně.

      1. No, já když ještě zavařovala (teď nemám zdroje surovin a hlavně čas), strouhaná jablka (bez ničeho, jen se špetkou soli) jsem dělala stejně dlouhou dobu, jako vše ostatní a nikdy se mi nic nevyboulilo (fakt je, že jsme to rychle snědli). Ale asi je ta prodloužená doba bezpečnější, člověk nikdy neví.

       1. Ještě mám dotaz k té mikrovlnce – to se zavařuje i s víčky? Žila jsem v domění, že do MW žádné kovy nepatří? Nevíte, jak je to doopravdy?, resp. – nepoškodí to tu mikrovlnku? Mám novou, nerada bych o ni přišla, nicméně by mi tento způsob zavařování, pokud by už na něj došlo, velice vyhovoval.

        1. Prefabrikovaná jídla pro ohřev v MW jsou také v AL miskách, vysvětlení si už nepamatuju, třeba nám to nějaký místní technik vysvětlí znovu. Zlaté proužky na talířích ovšem znamenají kvalitní ohňostroj (rofl)

         1. Když já to s tou mikrovlnkou fakt neumím a ještě se jí trochu bojím, proto se ptám. Budu si to muset nějak zjistit.

          1. Toto léto jsem v mikrovlnce zavářela okurky a chutney. Prostě toho nikdy nebylo tolik, abych strašila s hrncem a teploměrem.

         2. Do mikrovlnky ZÁSADNĚ žádný kov, tedy ani víčka zavařovacích sklenic, nesmí!!! Jediná výjimka jsou mikrovlnky, vybavené funkcí CRISP, (poznáte je podle toho, že to mají v návodu výslovně napsané a součástí dodávky je jakoby talíř, nebo pánvička z hliníkové slitiny). Kovové víčko se, v mikrovlnce vyššího výkonu, může i roztavit a kapka kovu, která skápne do láku znamená výbuch!

       2. Já si kdysi na začátku zavařovací kariéry nevšimla malinko cvaklé sklenice a když jsem ji měla povolenou, tak jsem zjistila, že prostředek sklenice s pěchovanými jablky měl slabých 40 st. Tak jsem převářela celou várku. Kamarádce povolovaly jedna sklenice za druhou. Já na problém nenarazila. Dost jsem si s ovocem vyhrála. Na Placatce zdroje byly. Dokázala jsem zavařit i angrešt, aby nepukal. Děti byly malé a v obchodě transparenty. 😉

 17. Super mlsotník – voňavý po jablíčkách.

  A hádejte, co jsem po obědě vytahovala z trouby – jojo, byly to štrůdlíčky (aneb, jak zrovna dneska vtipně v rádiu říkala paní spisovatelka Květa Legátová, vlastním jménem Věra Hofmanová – SVIŇÁCI) – a to prosím nezávisle na mlsotníku (happy) (happy) . Jenda jednu nohavičku už zmohl – prý „dá sa“ 😛 .

 18. Páni to se mi sliny sbíhají. 😛 Tak to tak vypadá že budu dnes péct u syna apple pie. Podle něho je to nejrychlejší, jemu se i rychlý štrůdl zdá moc pomalý.
  Francouzi kombinují v páji jablka a meruňkovou marmeládu. A kdysi jsem měla recept na polský jablkový koláč a tam to bylo v kombinaci s malinami. Ani nevím kde ten recept je. Už nějak moc nepeču a synovi nedodávám, tak si peče moučníky sám. A nebo zakoupí. Ale našel dobrou náhradu za Fruktus pana Linky. Firma Steinbrenner + (no a ještě jedno jméno, které jsem zapomněla) sice Fruktus není ale jsou solidní. Mají prodejnu nedaleko nádraží a hotelu Eggers kde syn pracuje.
  Dnes je tu jasno ale jako ty poslední dny pořádně chladno. Už je to tak, paní Zima stojí za dveřmi. Vůbec se netěším, poslední dvě zimy bylo všude takové náledí že se nedalo chodit. A s Garykovými záchvaty zděšení to znamená že jde na procházkách ne-li o život tak o úraz. Můžeme jen doufat že bude letošní zima jiná, ale to se dozvíme později.
  Zatím vám přeji krásné procházky barevným podzimem. Pápá!!! (wave) (wave) (wave)

 19. Prosím, nemá někdo čas dát jablíčkové recepty do Mlsotníku na Hadech? Bylo by škoda, kdyby zapadly. Děkuju. (f)

 20. Kde byl největší mráz?? V Jizerkách. Kde jsme byli ?? V Jizerkách. Krásný okruh z Josefodolu na Čihadla a přes Peklo zpátky. Velká námraza, jasné nebe, namrzlé stromy i kytičky, zcela zmrzlé houby (nemělo cenu sbírat, byly to kusy ledu) …
  Páník dokázal foťák (naštěstí se sluneční clonou) zabořit do rašelinky (namrzlé hatě hodně kloužou) , jinak pohodička pohoda. Pravda – plánovaná „zkratka“ k autu byla opravdu krkolomná (ale to jsme podle vrstevnicového nahuštění čekali), ale spokojenost s výletem maximální. Uvidíme, jak vyjde fotodokumentace

 21. Zdeno, ty recepty vypadají moc dobře, a hlavně chutně :* … ovšm při ceně jablek 30 káčé za kilo u mě žádné dopuštění nehrozí (shake) (n)

  1. Zkus farmářské trhy nebo Holeš. tržnici. Dnes na Kulaťáku exkluzivní jablka po 18 (čtyři druhy), u dalšího stánku mix jablka-hrušky se vzhledovou vadou po 10,-

   1. Zjevně není farmářskej trh jako farmářskej trh. Na náměstí Republiky pod třicet nejdou a už mi tam na sebe žalovali, že jsou stejně kupovaný. (punch)

 22. No prima, jablíčkové recepty baj voko a fofr. To se vždycky hodí. Taky dnes budu dělat něco z jablek, beru to s sebou na návštěvu a měl by to být hogo fogo moučník, tak budou hraběnčiny řezy 😉 Kdybych to podávala doma, byl by crumble se zmrzkou.

 23. I na výspě konečně den lehce mrazivý, ale jinak jako malovaný 🙂 . Kdo může, neměl by tyto ideální výletní dny prošvihnout, jsou to asi jedny z mála posledních letošních možností, jak ještě nabrat trochu sluníčka a pokochat se barvičkami. Nikdy nad nimi nepřestanu žasnout, zvlášť nad javorovými listy – co kus, to umělecké dílo 🙂 .

  Kdyby chtěl někdo juknout na moravské podzimní ladění, může tu http://louk.rajce.idnes.cz/Marianske_udoli_a_spol/

  Příjemnou sobotu všem! (sun)

  1. Louk, tradičně krásné fotky (h) (h)

   ehhh, Mariánské údolí je na Moravě???? :O … mám asi nějaké zeměpisné mezery 🙁

    1. Já taky pamatuju dobu, kdy to bylo Gottwaldovo údolí a pořádaly se tam slavnosti československo- sovětského přátelství 🙂 A jednou tam byla Porta.
     Ale fotky máš nádherný, fakt.

     1. Jedno Mariánské Údolí je i kousek od Olomouce, je to část obce Hlubočky, sídlí zde firma Mora (sporáky) 😉

  2. Chichi – já už se kochala a klidně jsme cpala Mariánské údolí na výspu, ač jsem skorozdejší. Ale mne omlouvá to, že jsem tam byla jenom jednou, a to, když mu nadávali, že Klemovo (chuckle) .

   A fotky se mi moc líbí – marný platný, kdo umí, umí.

  3. Louk ! Krááásnýýý fotky, potěšil mně ten vodní kámen,jsem ujetá na šutry.

   A prosíííím, nebyl by tam jeden podzimní Pedroušek ? (inlove)

  4. Louk, tak krásný to tam snad ani doopravdy není, nejsou tam vidět papíry a lidiska! Kousíček od konečné MHD a co Ty tam všechno uvidíš! Jo, a před měsícem se tam ztratil židenický místostarosta, zůstal po něm jen nezamčenej auťák, to jsou věci, co?

  5. Děkuju vám všem (inlove) .

   Baty, máš pravdu, je to dost optický klam. Ale přeci jen, ve všední den a mimo sezónu to s lidmi tak hrozné nebylo. Akorát se na březích sešli snad všichni rybáři jihomoravského kraje.
   Ehm, simpěkně, prsty mám v ledasčem, ale ve zmizení židenického místostarosty fakt neé (shake) . (A už budu hodná a nebudu si dělat prču z vážených osob, Baty milá – promiň, nedalo se odolat (wave) ) .

 24. Zdeni, tys mně tak namlsala, že určo dneska bude nějaká jablečná ňamka.
  Zkusím něco dle Tvých receptíků a taky si je s dovolením uložím.
  Většinou dělávám jablíčka v županu, moc dobré.
  Díky za připomenutí jablečných mlsot, teď je ten správný čas na horká jablíčka. (h)

 25. Jujda, to je vždycky řečí, milá Zdeno, že ty do Mlsotníku nemáš čím přispět a vida, jak to jde (nod) . A je to přesně ono, co ocení většina z nás – chutné a žaves (chuckle) .

  Smekám před dobrými dušemi, které tě s trochou šarmu a spoustou vydírání k článku přiměly (rofl) .

   1. Che, byla to střelba naslepo, ale evidentně trefa do černýho (rofl) .

    Jo, zapomněla jsem pochválit bezvadnou obrazovou dokumetaci! (wave)

    1. Cheche, díky.Já si tvoji červenou zemdleninu nechám až na večer. Teď to s oknem v zádech nemá význam.

 26. Milá Zdeno, miluju jednoduché recepty, protože ač jsem mlsná, nerada trávím v kuchyni víc času než je nutné 🙂 A tvůj způsob „jak rychle nakrmit 30 lidí“ mi naprosto vyhovuje (inlove)
  ještě mi řekni – jak ta strouhaná jablka zavařuješ? S nějakým cukrem neno opravdu jen tak samotná?

  1. Maminka je nastouhala, prolila citronovou šťávou a pak je sterilizovala jen tak, přírodně. Používala je pak do mnou nenáviděné žemlovky, štrůdlu a koláčů. Dochucovala až podle potřeby a druhu jídla.

   1. Ovoce a zelenina? Jedině filtrované přes hladového pašíka. V neděli dělal vedoucí sámošky na chatě zabíjačku. Tři litry prdelačky, jitrnice, jelita… Nadávkoval jsem se vitaminy nejmíň na dalších 14 dní! (to tam pojedeme znovu a bude další zabíjačka). (rofl)

  2. Přísun krásných padavčat není každý rok, tak jsem ráda, když mi kamarád sadař nadělí v hojném roce. Je to, jak já říkám, horké zboží a je nutné nezaváhat, neodkládat a zpracovat. Letos jsem i trošku pokusničila. Mám ráda štrůdl s jablky krájenými na kousky. Tak jsem zkusila hranolky zavařit. To nevychází. Buď strouhat, nebo hranolky namrazit. Zavářím jen oloupaná a nastrouhaná lablka bez cukru a dalších přísad. Napěchuju do sklenic a pečlivě očistím hrdlo před zavíčkováním. Oproti běžnému zaváření, se toto mučí minimálně dvojnásobnou dobu na 80 – 90 st. Pokud jsem to neudělala, tak se mi víčka povolila. Prostě se za 20 min. ta hmota celá neprohřeje. Není nutné hlídat teplotu, tak zavářím podle počtu sklenic. U jablek se ani neobtěžuju se zavařovacím hrncem a teploměrem. Prostě dám sklenice do pekáče, zaleju vodou a peču asi 35 – 40 minut na 90 st. Nebo menší počet sklenic (minimálně 2 ks) strčím do mikrovlnky.
   Tentokrát jsem měla jednu zajímavou padanku.Toník tvoří už v létě vánoční dárečky se srdíčky a zvonečky.
   http://zdenabp.rajce.idnes.cz/Jablkove_dopusteni/#P1110718.jpg

    1. JOOO, do mikrovlnky. To mě naučil děsně šikovný chlap – soused. A na jablečné hody přijeď. Docela bych tě tu potřebovala 😉 Jídelníček si sestavíš předem. 😀

 27. Zdravím od žabek- sluníčko, modrá obloha, na sluníčku je sedm stupňů, takže i jinovatka slezla.
  Jabka můžu ve velkém, navíc máme sklep, kde vydrží dlouho. A tak již nějakou dobu nutím svého chotě, který jezdí přes vesnici s obrovskými sady (kde prodávají jablka), aby jich bednu koupil. Ale zatím jsem se nestrefila do správné konstelace hvězd 🙂

 28. Dobré ránko všem. U nás je opravdu ohavně – pro mlhu není vidět ve dvoře ani na garáže, teplota kolem O. Brrr. Aspoň že nám včera milostivě začali topit. Jenže se to neobešlo bez problémů – ještě večer mi museli opravit oba ventily na topení, které byly špatně nastavené a tělesa topila jen nahoře. Ještě že se tu ten řemeslník chvíli zdržel. Tak tu mám 21° bez přitápění elektřinou. Okny příšerně táhne, ale zase to ucpu a nějak přezimujeme.
  Jablíčka syrová kvůli potravinové alergii nesmím, ale ta upečená v jabkovníku, ta ano! Už na něj zase dojde, musím ho z chalupy dovézt sem.

 29. Jablíčka my rádi. 🙂 Jenže je musím kupovat, tak žádné velkozpracovávání nehrozí. (shake) …. Hmmm, musím být upřímná, třeba bych i mohla někde sehnat víc jablek, kdybych byla snaživá, ale to já nejsem, protože by mi právě hrozilo to velkozpracovávání. (chuckle)
  Zdeni, obdivuju Tvou píli i recepty, a mňam! Udělala jsi mi chutě na ta zapečená jablka i na ten obyčejný
  JABKOVEC (u mě vedený jako Jabkovec od Jany)
  postupně přidáváme do mísy a třeme a mícháme:
  30 dkg cukru moučka + 1 skořicový cukr ( nebo vanilkový a trochu skořice)
  2 celá vejce
  8 dkg rozpuštěného másla
  1 – 2 lžíce kakaa
  4 velká nastrouhaná jablka (cca 30 dkg)
  30 dkg polohrubé mouky
  1 prdopeč
  Když jsme rozmařilí, přidáme hrst rozinek a vlašských oříšků, vylijeme do hlubokého plechu (je to pak nižší) nebo do pekáčku (je to pak vyšší) a upečeme přiměřeně cca 20-30 minut.
  Přeju všem krásný den (h) – a šiš, já to snad i upeču. (nod)

 30. Zdeno, prina jablíčkový čtení. Jablíčka moc ráda, štrůdl a spol. taky 🙂
  Přeju prima den, tady je zatím mlha, vyrážíme do Kácova (beer)

 31. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  I u nás bylo v poslední době jablíček v kuchyni dost. Hlavně štrůdl, drobenkový koláč, jabka v županu… na moc dobrou žemlovku chodím k mamce. A hlavně syrová, ještě ledová padančata chroupat na zahrádce…

  Ledová… všude bílo (ne od sněhu, ale od námrazy), mínus tři, křupavý trávník. Zimní ráno je tu

 32. Jablka mám ráda a protože i zde jsou teď v prodeji letošní, kupujeme velké sáčky a jíme skoro denně u TV (pokrájené na čtvrtky, bez jader, aby to bylo pohodlnější). V Americe jsou vůbec jablka snad nejpopulárnější ovoce „do kuchyně“, jejich koláč „apple pie“ je tak známý a oblíbený jako český strůdl. Crumble já znám více pod názvem „apple crisp“, možná je to krajové. Dělám ho často, je to náš nejoblíbenější moučník, choť by ho mohl jíst každý den (a navíc je pro kuchařku velice lehký, vše je od oka, nic nevážím). Postup stejný jako Zdeno b.p. popisuješ, jen místo krému na ještě teplou porci v misce navrším vanilkovou zmrzlinu a do drobenky dávám hnědý cukr. Pro obměnu je možné do drobenky místo mouky dát též ovesné vločky (třeba i předem nasucho opražené) a přidat sekané ořechy. Dobré jsou též kroužky jablek v těstíčku. Není třeba je loupat, vyšťouchne se jen ohryzek, nakrájí se trochu silnější křížaly (ne moc, aby se propekly), obalí v těstíčku, osmaží a teplé sypou skořicovým cukrem. Postrouhané jablko do bábovky zase těsto zvláční (jen je těžší, je třeba přidat více prášku). Ale když je třeba spotřebovat hodně jablek najednou (třeba právě ty padavky), nejlepší je z nich udělat puree. Na to já je neloupu, slupky dodají někdy pěkně načervenalou barvu. Jen je rozčtvrtím, vykrojím středy, pokrájím na kousky. Dám na pekáč, podliji trochou vody, šoupnu do trouby s rozvařím. Mírně prochladlé rozmixuje na hladko a teprve potom podle chuti přidám cukr. Dám znovu do trouby a peču tak dlouho, až se část vody odpaří a dostanu žádoucí hustotu. Je možné přidat i skořici, ale ta (stejně jako cukr) celou kaši obarví do hněda. Takže, aby zůstala světlá, cukru nedávám moc a skořice přidávám velmi málo, nebo vůbec ne a dávám jí až později, když puree ohřívám ke konzumaci. My teplým puree nejraději poléváme waffle, lívance, nebo přes zmrzlinu. Vařičí nalévám do sklenic – vydrží dost dlouho.

  HankoW, držím palce, aby Chet v nemocnici zůstal opravdu jen ten nejnutnější počet dnů, domů se vrátil uzdraven a mohl zase muzicírovat.

 33. ZDENO B.P., TO JE ÚTOK A PODRAZ. ČTU DNES V NOCI A SLINTÁM JAK PAVLOVŮV PES. DŘÍV JSEM SE SEM NEDOSTALA, BO LIJAVEC NÁS VYPLAVIL A V KUCHYNI, VE ŠPAJZU,KOUPELNĚ NA WC A TAKY V DĚTSKÉM BYLA JEZERA. STĚNY BOBTNAJÍ VLHKEM, AŽ OMÍTKA I MALBA PADAJÍ K ZEMI.NALILO NÁM OTEVŘENOU A VELMI NEDBALE ZAKRYTOU STŘECHOU DO BYTU. A TO JSEM SE RADOVALA, JAK DOBŘE JSEM PŘES CELÝ ROK VYSUŠILA JINAK PŘEDTÍM DOST VLHKÉ STĚNY TÍM, ŽE JSEM STÁLE VĚTRALA PRŮVANEM. DNES SE VELMI PRUDCE OCHLADILO, NA DNEŠEK UŽ BYL VENKU VŠUDE ŠEDIVEC A TEPLOTA KOLEM NULY. K TOMU SE JEŠTĚ ODPOROUČELY PRÁVĚ V NEJVÍC ZALITÉ KUICHYNI WAFKY A OPRAVÁŘ NEMĚL NA OPRAVU POTŘEBNOU SOUČÁSTKU. ABY TOHO NEBYLO MÁLO, TAK PRÁVĚ DNES OTEVŘELI STŘECHU NAD DALŠÍMI POKOJI, KTERÉ JEŠTĚ NADÍLKU VODY NEDOSTALY. DOUFÁM, ŽE NEBUDE PŘES VÍKEND PRŠET. PRACOVAT TESAŘI A KLEMPÍŘI ZAČNOU AŽ ZAS V PONDĚLÍ.CELÉ DNY JSEM ŽHAVILA TELEFONNÍ DRÁTY, SHÁNĚLA NĚKOHO OD STAVEBNÍHO DOZORU ZE STAVBY, PROHLÍŽELA A HLÍDALA OPRAVDU NEBEZPEČNĚ VYBOULENOU UMAKARTOVOU STĚNU KOUPELNY, NA NÍŽ VISÍ (ZATÍM JEŠTĚ!) DOST TĚŽKÝ BOJLER PLNÝ VODY, KTERÝ SE HODNĚ ODCHYLUJE OD SVISLÉ OSY. PŘIVOLANÝ ODBORNÍK- INSTALAÉR VŠAK PROHLÁSIL, ŽE ZAVĚŠENÍ VYDRŽÍ, POKUD ZNOVU NEZAČNĚ LÍT A STŘECHA ZAS NEPROTEČE. JESTLI ZAČNE PRČET, BUDEM MÍT U BYTU PLAVECKÝ STADIÓN A MOŽNÁ VANU NACIMRCAAMPR I S BOJLEREM. SNAD NENASTANE KATASTROFA. ALE MRZNE VENKU UŽ NYNÍ. JSOU TAM -2 A MOC VĚTRAT SE TUDÍŽ NEDÁ. SNAD UŽ ZÍTRA DORAZÍ ÚPLYNAŘ, ABY WAFKY OPRAVIL A MOHLO SE KONEČNĚ TOPIT. MĚJTE SE VŠICHNI LÍP NEŽLI JÁ TEĎ A UŽIJTE SI KLIDNÝ ZBYTEK VÍKENDU.

  1. Tedy LenkoS, to je děs a hrůza !!!! Jako bys neměla starostí dost i bez toho vyplavení. Vždyť z toho můžete všichni pořádně nastydnout o dýchání plísně z mokrých stěn ani nemluvě. A počasí také zrovna nepřeje. Tak ti foukám co nejvíce našeho tepla a sluníčka a snad příští týden už ty prokleté práce skončí.

  2. LENKO, TO JE OPRAVDU STRAŠNÉ 😮 😮 😮 ;(

   PORADIT ASI NENÍ CO, ALE DRŽÍM PALCE, ABY SE TO ASPOŇ NEZHORŠILO!!! (Y) (Y) (Y)

  3. Lenko, je mi vás líto. A připadám si skoro nepatřičně, že tu sedím v teple a suchu. Ale radu opravdu nemám. Kéž se to už konečně vyřeší. (sun)

  4. MILÁ LENKO,HLADÍM TLAPKY, PŘEJI AŤ SE TO UŽ OBRÁTÍ K LEPŠÍMU,ZASLOUŽÍŠ SI TROCHU KLIDU. NEVÍM JAK BYCH MOHLA POMOCI,JSEM V MYSLI S VÁMI VŠEMI. (hug) (h)

  5. ACH LENI, VY TAKY MUSÍTE MÍT VŠECKO! DRŽÍM PALCE, ABY NEPRŠELO, ABY VYSYCHALO A HLAVNĚ – AŤ VÁM WAWKY OPRAVÍ A AŤ VÁM STŘECHU CO NEJRYCHLEJI DAJÍ DO RICHTIKU. (y) (y) (h) (h)

  6. MILÁ LENKO S, TAK TOHLE JE O MOC HORŠÍ NEŽ ZLÁ SOUSEDKA. TU MOHU PROSTĚ IGNOROVAT ALE VY TUHLE POHROMU NE. A TY JSI SE TOHO OBÁVALA KDYŽ STŘECHU STRHLI A JEN LEDABYLE PŘIKRYLI. :O
   AŤ SE TĚCH ZDÁRNÝCH ŘEMESLNÍKŮ BRZY ZBAVÍTE, BYT AŤ VÁM VYSCHNE BEZ NÁSLEDKŮ (JAKO JSOU PLÍSNĚ A TAK) A VY SE MŮŽETE VRÁTIT DO VŠEDNÍCH DNŮ BEZ TRÁPENÍ TOHOTO DRUHU.
   MYSLÍM NA VÁS, VYDRŽTE. ALE NEZAPOMEŇ VYNADAT ZODPOVĚDNÝM ZA TU POHROMU. :@

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN