ZPRÁVA: Příjemcem pro ZU 2011 bude…

„Hospic svatého Štěpána v Litoměřicích (www.hospiclitomerice.cz) poskytuje péči nemocným od roku 2001. Stojí v Litoměřicích na Dómském pahorku pět minut chůze od historického centra, a přesto v klidné odpočinkové zóně města.

 

Myšlenka hospice vychází z úcty k člověku jako jedinečné a neopakovatelné bytosti. Je to nestátní zdravotnické zařízení, které řeší nejen tělesné potřeby vážně nemocných pacientů, ale také jejich potřeby psychické, sociální a spirituální. Pacientovi je v hospici poskytována péče podle zásad paliativní medicíny, jejímž cílem je dosažení co možná nejlepší kvality života až do jeho přirozeného konce. Hospic umožňuje nevyléčitelně nemocným prožít závěr svého života důstojně, bez zbytečné bolesti, v kruhu svých nejbližších.

O pacienty se v hospici stará odborný personál, který tvoří lékař, zdravotní sestry, ošetřovatelé, sociální pracovnice, psycholog i duchovní. Při různých akcích, kterými se snažíme nemocným zpříjemnit pobyt u nás, pomáhají i dobrovolníci.“

Tolik na naši žádost napsala pro Zvířetník paní Zdena, hlavní sestra z hospice s. Štěpána. Původně jsem chtěla napsat „pouze tolik“, ale přišlo mi to nakonec velmi hloupé a neuctivé, protože paní Zdena má spoustu jiné, nesmírně obtížné práce. A všechny potřebné informace o hospicu najdete na vloženém odkazu.

Takže jak to tedy letos vlastně bude? Jak už jsem naznačila minule, byla to opět Dalmatin, která našla toho nejpotřebnějšího. S paní Zdenou se dobře zná, a tak se jí na jednom semináři zeptala, zda by jejich hospic neuvítal něco patchworkového, co by lidem sloužilo či je potěšilo. Paní Zdeně by se líbily přikrývky, ale to je pro nás příliš velké sousto, protože v domově je 26 lůžek. Dalmi tedy vyzvídala dále a zjistila, že by v hospici také uvítali malé veselé polštářky – mazlíky, které budou mít nemocní ve svých postelích. Nakonec se Dalmatin s paní Zdenou domluvila, že prozatím hospici věnujeme patnáct patchworkových povlaků na menší polštářky – včetně polštářků samých, ty už jsou zakoupené ze zvířetnické rezervy.

Takže letos budou v rámci Zvířetnické aukce vykupovány veselé polštářky, ovšem tentokrát ne odděleně podle autorek, nýbrž jako celek. Abyste ale nepřišli o tipovací soutěž, v aukčním albu budou i fotografie, na kterých vždy budou tři polštářky od jednotlivých piškvorkářek, tedy od Bubu, Dalmi, Matyldy, Ri a Vave, a pod tyto fotografie budete moct psát své tipy na autorky. Na vítěze tipovací soutěže bude tradičně čekat malá odměna, která mu bude předána na Mikulášském venčení.

A ten slíbený bonus? Když jsem v létě komunikovala s Parapletem, kreslila jsem si návrhy přehozů pro vozíčkáře. Dost jsem se na to šití těšila, a najednou nic. Tak jsem si řekla, že při nočních službách nebo dlouhém sezení u lůžka nemocného je jistě sestřičkám často zima. A že se jim taková deka na kolena může docela dobře hodit. Třeba jim pomůže zahřát nejen prochladlé tělo.

Zvláštní určení 2011 tedy poputuje do hospice sv. Štěpána v Litoměřicích a tvoří ho patnáct mazlíků pro nemocné a deka na kolena pro bdící sestřičky.

Doufám, ba pevně věřím, že se Zvířetníkům takové zvláštní určení bude líbit a že podle svých možností pomohou tyto předměty pro hospic „vykoupit“. Všechny takto získané peníze, stejně jako peníze utržené v aukci, jsou opět určeny na kastrace bezprizorních koček či na podporu vybraných útulků nebo do projektů na ochranu nebo záchranu zvířat.

 

 

Aktualizováno: 13.10.2011 — 07:59

20 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Hospic v Litoměřicích znám osobně, ve své podstatě to je velice důstojné místo pro odchod, ti co tam pracují, tak to mají spíše jako poslání. Zajímavé je i to, že Hospic je vybudován z bývalé porodnice.
  Výběr pro obdarování je ten nejlepší.

 2. Moc vám děkuji za všechny které takto potěšíte. (h) (h) (h)

  Byla bych přála hospic mé mamince, ta chudák skončila své dny stejně jako její spolupacienti v Přestavlkách dost nedůstojně. Teď najednou nevím jestli je to správné jméno té obce, bylo to tam opravdu příšerné, nechtěla bych osočovat chybné místo.

  Tak milé piškvorkářky ať vám jde práce od ruky. Jste fantastické milé dámy!!! (flex) (y) (inlove) (y)

  1. Ahoj, Kočí. 🙂
   Dnes už v Chrudimi hospic je, a vynikající.
   Přestavlky máš správně – a tam je dnes pobočka děcáku a asi 30 dětí, vyžadujících zvláštní péči, v každém případě to už není tak strašné místo jako kdysi.
   Jak se to podivně sešlo: dnes vstávám časně, vyrážím na trh pro nějaký zvlášť velký a pěkný doubek, je to dvacet let, co odešla moje máma. Kam se ten čas poděl?
   Zdravíme Garyčka a princezničky, moje holky si nastoupily, že když panička vzhůru, bude kapsička, tak jdu nějakou vybrat, a Bětuška nutně potřebuje pochovat, prej…

 3. Holky, jste vyborny. Ja jsem donedavna ani nevedela, ze v CR jsou hospice. A Louk ma zcela pravdu, ze snad to umirani je u vas jeste obcas nejak tabu.

 4. Dalmi, to je skvělá volba! Litoměřický hospic má v republikovém srovnání velmi dobré jméno. Mám velikou radost, že to vyšlo.

  Přeci jen, i když je situace lepší než před pár lety, je tahle oblast stále dost opomíjená, ba tabuizovaná. Mnohem snáz získávají pozornost veřejnosti děti (i zviřátka). Jak jde o stáří či umírání, plno lidí se děsí a strká hlavu do písku. Jak už zmínila Zana, možná by stála za úvahu trvalejší spolupráce.

  Všechny piškbaby jste báječné!!! (inlove)

 5. Skvělý výběr a jsem si jistá, že výrobky budou úžasné a potěší. Jste prostě všechny obdivuhodné.

 6. Jsem strašně moc ráda, že to vyšlo. Hospic, zejména dobrej hospic, je určitě místo, kde ty polštářky udělají radost. Navíc se mi zdá, že by možná ta spolupráce mohla být i tvalejší 🙂

 7. Dalmi, to je skvělý cíl ZU. Zasluhuješ 1*** 🙂
  A tým „piškbab“ je naprosto úžasné volné sdružení, které bych si nedokázala vymyslet. Náramně se těším na aukci (h) (sun)

 8. Milé dámy skláním se před vaší šikovností je to krásný nápad který určitě potěší (h) (h) (h)

 9. Jsem moc ráda, že jste se rozhodli zrovna pro hospic. Ten v Litoměřicích neznám, ale myslím, že hospic je velice důležité zařízení a moc si vážím lidí, kteří v něm pracují, musí to být velice obtížné. Opravdu geniální nápad, díky všem.

  1. Zdravím.Jsem z Litoměřic a hospic znám i proto,že jsem tam měla matku.Mohu potvrdit,že to je zařízení velmi potřebné a také velmi,velmi dobré.K hospitalizovaným mají moc pěkný přístup a jsou jim oporou v nejtěžších dnech.Pomáhají radou a účastí i příbuzným.Takže jste dobře vybraly.

 10. holky piškvorkářky, jste prostě úžasné a to určení je skvěle vybrané – mazlíci pro nemocné, to se mi opravdu moc líbí (clap) (h) (h)

 11. Jó hospic v Litoměřicích?
  Tam to znám, tam zemřela moje tchyně… Bylo to takové – no zvláštní.

 12. Šiju jako voteklá 😉 abych stihla mazlíky i pár věcí do aukce.
  Krásně to holky vymyslely. Je mi ctí s vámi šít.

  1. Taky šiju- a ještě dohlížím nad jistou slečnou, jestli vyrábí(i když ta na rozdíl ode mne má téměř hotovo). Já teda prvně šiju do aukce, mazlíky se mi teprve formují v hlavě.
   A náš spolek piškbab je super!

 13. Vave! A Dalmatin!! A všecky holky piškvorkářky!!! Myslím, že každý rok je určení pro ZU lepší a lepší. Veselí „mazlíci“ pro hospic budou to pravé ořechové. Moc se těším na fotky polštářků a taky na tu deku – bude v nich zašitý kousek vaší duše. (h) (h)

 14. „POUZE TOLIK“ Ste užasné,považujem si za veľkú česť,že Vás poznám a že snáď patrím medzi Vás.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN