BTW: Pod tlakem

Nedá nám to pokoj, je to jako svědící štípanec, který si potřebujeme každou chvilku podrbat. Zabírá nám to čas, zlobí nás to, ale ignorovat to nemůžeme – a ve většině případů ani nedokážeme. Co? No přece e-maily!

 

Je to jakási animální potřeba či morbidní zvědavost, která nás nutí co chvíli prohlížet svého poštovního klienta v naději (nebo v němém zoufalství) že tam zase něco přišlo. A k naší radosti (nebo rozhořčení) tam také stále něco nacházíme. Elektronická komunikace a zejména potom e-maily vtrhly do našeho pracovního i osobního života s maximální razancí a jak to tak vypadá, tak natrvalo. Tedy přesněji do doby, než se uchytí něco ještě sofistikovanějšího. Ať si tedy o mailech a mailování myslíme cokoliv, měli bychom se s tímto fenoménem naučit žít.

 

Říkáte si – co je na tom k učení? Otevřít novou zprávu, napsat ji, přihodit přílohu, odpovědět či předat dál. Žádná věda. Na této úrovni skutečně o žádnou vědu nejde, nicméně jsou tu minimálně dva pohledy na práci s e-maily, kde už se dá věda najít. Ten první je psychologický, ten druhý organizační. A jak to bývá, vesele se prolínají.

 

E-mailová komunikace má spoustu výhod – je rychlá, často méně formální než klasické dopisy, adresář je vždy po ruce a jeden e-mail, byť v různých modifikacích, lze posílat takřka libovolnému počtu lidí. Svoji nepřítomnost (resp. nevybírání schránky) můžeme dát odesílateli snadno vědět, a co je snazšího než přeposlat mail, který nás rozesmál nebo ohromil? Každý, kdo běžně pracuje s e-maily, se už touhle dobou ironicky šklebí. Ano tyto výhody jsou nesporné – ale bohužel je mají i ti ostatní!

 

Výsledky jsou nasnadě. Mnoho lidí „pracujících s počítačem“ (ať už to znamená cokoliv) má dojem, že většinu své práce věnují vyřizování došlých mailů a generování těch svých, aby se řetězec nezastavil. Každý otrlejší zaměstnanec se naučí rychle třídit – to je nutné, to chvíli počká, na tohle kašlu. Potíž je v tom, že pracovní čas užírá už samotné čtení mailů a jejich rychlé posuzování, o likvidaci spamů nemluvě. Navíc je pozornost pracovníků neustále tříštěna – kontrola došlých mailů je totiž neuvěřitelně nutkavá záležitost, spolehlivě likvidující hluboké soustředění.

 

Podle společného výzkumu počítačové specialistky Karen Renaudové z univerzity v Glasgowě, psycholožky Judith Ramsayové a statistika Maria Haira z Paisley University, kteří velmi podrobně zkoumali činnost 177 profesionálů z kreativních oborů (a tedy závislých na počítačích) při práci s e-maily, lidé podle vlastních slov kontrolují svoji schránku zhruba jednou za 15 minut (35 %) nebo více než jednou za hodinu (50 %). Jenže jak se ukázalo přesným měřením, je to jen dojem. Ve skutečnosti kontrolovali své maily více než 40x za hodinu! Je to ještě práce, zvědavost nebo obsese? Kdy vlastně soustředěně pracují?

 

Není divu, že 34 % účastníků výzkumu tvrdilo, že jsou množstvím mailů silně stresováni, dalších 28 % má dojem, že je maily v práci doslova honí k vyššímu výkonu. Člověk se jen chápavě ušklíbne nad tvrzením, že 38 % respondentů má pocit odpočinku, pokud nemusí na došlé maily odpovídat hned.

 

Kde se vlastně všechny ty pracovní maily berou? Když odečteme ty nosné, pocházející většinou z vnějšku firmy (objednávky, sjednávání schůzek apod), je tu početná skupina zpráv, které dostáváme „na vědomí“. Kde končí nutná informovanost a kde začíná alibismus?

 

Určitě to znáte, zpráva o tom, že se něco začíná, pokračuje a končí, v deseti kopiích a pro jistotu s vykřičníkem, aby bylo jasné, že je to důležité. Ze všech stran. Někdo nechce dávat na vědomí nic, jiný nastrká do pošty každou kravinu. Lidé začínají být zahlcení a stres stoupá.

 

Co s tím? Určit některý den v týdnu jako „bez e-mailový“? Ano, i takovéto iniciativy se vyskytují a nejde zdaleka o recesi. Možná by to bylo fajn, ale je to v podstatě k ničemu, protože takové opatření se nijak nezabývá příčinou e-mailové potopy. Tu lze totiž vysledovat spíš psychologickou než technologickou sondou. Stres pocházející z e-mailů totiž nepramení jen z jejich počtu, ale i z jejich celkového ladění. Bylo totiž dokázáno, že odesílatel obvykle cítí tón svého e-mailu nejméně o stupeň „přívětivěji“, než jak ho vnímá adresát.

 

Vzhledem k tomu, že jde o komunikační projev takřka úplně okleštěný o všechny složky neverbální komunikace, které jsou nesmírně důležité ke skutečnému pochopení předávaného poselství, navíc jen minimálně svazovaný etiketou spojovanou s „normálními“ dopisy, dokáže e-mailová vnitrofiremní komunikace úspěšně šířit nedorozumění a podráždění, které následně generuje další desítky vysvětlujících e-mailů. Přitom by stačilo málo na to, aby se tento koloběh přetnul – vstát, za kolegou dojít a rychle se tváří v tvář dohodnout. A úmluvu klidně potvrdit e-mailem.

 

Není divu, že se v etických kodexech firem (tj. firem, které něco takového vůbec zajímají) objevují i zásady stylu „elektronickou komunikaci využíváme s rozmyslem a přiměřeně okolnostem“. Člověk prostě potřebuje svého partnera v jednání „číst“ celého, takže i virtuální pracovní týmy mnohem lépe spolupracují, pokud se jeho členové sem tam sejdou a vzájemně se osobně poznají.

 

Prostý návod na to, jak vyzrát na stále rostoucí počet pracovních e-mailů, asi neexistuje, ale pokud budete aspoň s nejbližšími kolegy řešit víc věcí osobně nebo aspoň telefonicky, uleví se vám. A nebojte se v neformální vnitrofiremní komunikaci požívat smajlíky. Když už se na kolegu nemůžete osobně usmát nebo na něj vypláznout jazyk, naznačte mu to. Kdo ví – třeba se bude na vaše maily i těšit 🙂

Aktualizováno: 11.10.2011 — 19:22

78 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ygo, aspoň pozdněvěčerně všechno nejnejnej a ať ti optimismus a pohoda vydrží! (clap)
  A potřebným držím palce nadále, nějak se nám to s podzimem množí, tak hodně síly! (flex)

 2. Milá Ygo, všechno nejlepší k narozeninám, naše milá sestro moravská (inlove) Ať se ti daří na co sáhneš, jsi zdravá a neztratíš svůj kouzelný smysl pro humor a ulovíš plno dalších krásných snímků (party) (h) Užij si nejen dnešní den ve velkém stylu (h) (sun) (f) (^) (d) (dance) (party)

  Jinak se omlouvám, mám tento týden hodně rozběhaný a moc nestíhám. Děkuju za komentáře a držím palce všem potřebným – teď snad nejvíc Veram, Půovi a Chetovi… (h) (h) (h)

 3. Hm hm hm – tak já si myslím, že e-mail (ale také SMS) pro lidi, jež mají takovou drobnou úchylku (prý určitý druh sociální fóbie), je perfektní vynález.

  A mně to můžete věřit, já fobii z telefonování mám a velmi těžko ji přemáhám. Ale psaní mi zatím ještě nevadí (chuckle) .

  1. Maily jsou neskutečně užitečné a mnoha směrech strašně fajn, to nikdo nemůže popřít 🙂 Potíž nastává, když ve firmě nebo jiných vztazích převládne alibismus a začne se kopírovat všechno všem, generují se zbytečné kopie apod. Ostatně stejně hloupé je, když někdo na maily neodpoví – stalo se mi mockrát, že jsem odeslala hotovou práci a často toho nebývalo málo a nebylo to jednoduché, a ani nepřišlo ono stručné – díky, mám 🙂
   Popravdě je to mírně zbytečný článek, protože vše je jako obvykle v lidech a v tom, jak daný nástroj používají. Dalším krácením se prostě dostaneme k obyčejné slušnosti 😛

 4. Milá Dede, to jsi zase uhodila hřebíčekem do hlavičky . ( rofl) Každý den otevřu emilky, udělají na mně baf a už třídím.Šiš,jak říká naše Vave, to jsou někdy hovadiny. Taky dostávám obsílky pro obec stejného jména u Neratovic,kde mi vyhrožují za neuhrazení pohledávek za jakési produkty pro zemědělství. Toť onehdá jsem chtěla být vtipnou a odpověděla žertovným emilkem,že u nás máme jen zelí nebo moráky, nóó to jsem si to chytla, pán mi vyčetl, že asi nemám co na práci na ouřadě, když se takhle bavím. A stejně otravují dál.
  Ale zase když si přestavím ty dřevní doby, jak složitě se všechno vyřizovalo , jsem za ten pokrok ráda. No ale zase kam až to dospěje.
  Kladu si otázku. Budou nás čipovat? Nastřelí mi za ucho miniaturu a budou mně emilky posunovat rovnou do mozku? Ach ne, to ne, do hlavy nééé. Jak to budu mazat? Sákryš už mám zas ty představy. ( whew)

 5. Na nektere veci jsou pracovni emaily k nezaplaceni. Ovsem stejne ale rada nekdy promluvim s nekym po telefonu – jak poznamenala Dede, jeden obcas lip precte cloveka ve vic osobnim kontaktu a urcite se tak lepe domluvi – aspon mne.

  A uz zase padam z prace zkontrolovat pacienta.

  1. Hani opatruj Cheta, prosím, že moc a moc zdravíme a máváme (wave) Přejeme brzké uzdravení a držíme všechny tlapky. (h)

  2. Milá HanoW tak ať je brzy dobře. (flex) Moc Cheta ode mne pozdravuj!!! (music) (y) (music) (y) (music)

 6. Milá Vave !!!!!!! (sun)

  Právě jsem od pošťáka převzala kalendář 🙂 (ninja) 🙂

  Balíček nebyl ani trochu poničený, vše uvnitř v bezvadném stavu. Jsi více jak profesionální „balič“ a přiděluji Ti (*) (*) (*) (*) (*) Ozvu se více mailem.

  Děkuji všem Zvířetníkům za poslání. Kalendář je nádherný, od Prachovky po Kimi (a Xerxové malůvky)

  1. To je moc fajn, že další kalendář doputoval na místo určení. 🙂 Děkuju za zprávu, milá Maričko. (h)

 7. Maily “pracovního“ rázu nám do domácí schránky nechodí. Jen když manžel něco vyřídí telefonem a má možnost, tak požádá o dodatečné potvrzení mailem jako doklad – jak už se zmínila Judith. A protože také přes internet hodně nakupujeme, jsme pak v jejich seznamech a chodí nám všelijaká upozornění na slevy a novoty – a to se za den dost nahromadí. A jeden neodolá a čte to, co kdyby zrovna měli na super slevě to, co pravidelně kupujeme a zásoba dochází (a na druhém konci přesně nějak vědí, na co jsme na jejich stránce klikli, protože příště nám přijde výběr a jiná nabídka právě s těch výrobků) . Jinak naše hlavní adresa má u poskytovatele schránku na spamy, které se tam zadržují a je na nás, zda je propustíme, či ne. Tím se denně brodí manžel a pak na mne občas zavolá „hele, znáš někoho jménem xyzyz?“(protože i tam už se vetřely maily s českými názvy a jmény). Moje gmailová adresa zadržené spamů nemá, chodí jich tam dost (některé do spamovéh schránky, některé jsou zamíchané v normální poště), ale naštěstí zatím ne takové, o který se jednou zmiňovala Dede (ty klikyháky a nesmysly). Pro osobní kontakt jsou ale maily úžasný vynález (už kdysi tu na to téma byla debata). Stačí jen věta, nebo dvě, abych(abychom) věděla, že ten či ta jsou v pořádku,vše je OK a nemusíme si dělat starost. Ovšem i na takhle kratičkém sdělení se jeden může stát závislákem a když ani to není tu starost si začne dělat. Dříve jsem kolikrát týdny ba i měsíce (ne)trpělivě čekala na zprávu, teď jí chci mít okamžitě.

  Ygo dodatečná velká gratulace (f)

  HankoW, to jsem ráda, že hlavní nebezpečí je zažehnáno a snad už bude jen lépe.

  Epulko – přečetla jsem tvůj včerejší hrozný zážitek z MHD. (sweat) Já bych z toho (i po okamžité tekuté první pomoci) byla roztřesená ještě hodně dlouho. Protože to opravdu mohlo dopadnout i hůře. Snad aby sis příště sedala do vozu přímo za řidiče (pokud to půjde). Jsi kurážná, žes dokázala ubránit slovně, třeba tomu klukovi české „sykavky“ zněly dostatečně jedovatě, aby se dal na ústup.

  1. Maričko, když si celou situaci promítnu zpětně, tak hocha asi zarazil můj ječivý hlas. V běžném hovoru se snažím onu ječivost potlačit, ale v momentě rozčilení, jako třeba v pondělní tramvaji, ječím jak poplašná siréna (manžel mi jednou řekl, že bych mohla jezdit na požárnickém autě 😀 ) . Bát jsem se začala až teď, manžel odjel na služební cestu a já s Juniorem jsme do pátku doma sami.

 8. OT
  Děkuju Vám všem za krásná přání k narozeninám – ani nevíte, jakou jste mi udělali radost.

  A zvláštní poděkování Jováskovům za překrásnou jiřinku – ač růže královna květin, jiřinky jsou pro mne císařovnami.

  1. Zgo, že to ještě pla, když zbývají do půlnoci 4 hodinky. (inlove) Všechno nejlepší, hodně lásky, (h) zdraví (ninja) pohody (sun)) a taky penízky (cash) a (^] a (d) a (rose1) :*

 9. A hned v prvých komentároch sa dočítavam,že ma YGA narodky-tak všetko najlepšie a škoda,že nebudem môcť gratulovať osobne.

 10. YGO,YGO,YGO!!!! V piatok idem do Brna,budem tam do nedele-ale v pondelok som už v procese!!!!!!! Tak rada by som sa s Vami stretla reálne.Prosím,prosím v roku 2012 urobte jedno jedinke brnenie v piatok-aby som sa mohla zúčastniť.A možno by prišli aj ostatné slovenské sestry. a ešte aj 4+7

  1. Milá Verenko, možná, že ještě do konce roku dáme jedno Brnění, a pokud to už nevyjde (ten mrcha čas … ), tak určitě hned v lednu něco spácháme. Stačí, když napíšeš, kdy se do Brna chystáš a my „domácí“ se rády přizpůsobíme.

   Tak ráda bych se zase s tebou setkala, ty jsi totiž jako pohár čisté pramenité vody (h)

   P.s.: tak přihřeju polívčičku pro brněnské a široké okolí
   http://forum.hadopasi.org/viewtopic.php?t=1795

 11. Pěkné zamyšlení, milá Dede 🙂 .

  Jojo, maily jsou poněkud dvousečná záležitost. Ty osobní, milé a vítané, jsou v menšině… Eh, a z pracovní záplavy nastřádané za pár dní pauzy jsem pošilhávala po konopce. Přeci jenom by neškodilo se před každým odklikem zamyslet.

 12. Pěkný článek, takový aktuální.
  Ygo hodně zdraví, spokojenosti a štěstí. (f) (f) (f)
  Pokračuji v intenzívním palcodržení všem, kdo to potřebují (y) (y) (y)

 13. Bezva článek, z mailů mě nejvíce štvou spamy. Sice nám padají do zvláštního šuplíčku, ale občas tam zase spadne něco, co by nemělo, tudíž na ně stejně musím koukat. Těch nutných sice nemám stovky denně, ale stačí to.

  Jinak držím palečky všem, kdo to potřebují – bohužel to nějak přibylo, nerada bych na někoho zapomněla, snad jen vypíchnu (sun) Veram a Pů, tam držím dlouhodobě. Jinak dvounozí, čtyřnozí hojte se dobře a rychle, ať jste zase jako křepelky.

  Vše nejlepší k narozeninám pro YGU – chá chá skloňování – komu čemu YZE?? Se zpožděním Andymu ke včerejšímu svátku a všem, o kterých nevím, ať se hlavně vše daří, jak má.

 14. OT: Dekuju vsem za palecky pro Cheta. Po te hruze, co byla v pondeli, se to trochu zlepsilo, ale furt je v akutni peci. Je to velmi silny zanet prostaty a patrne i mocoveho mechyre, ale to se jeste studuje v Petriho mistickach. Teploty furt vysoke, jisti to antibiotika a a prasky na bolest. Jinak nic nestiham.

  1. Se stejnou diagnózou (naštěstí ale v podstatně slabší formě) jsem vezl v sobotu večer tchána do špitálu. Teď už je OK, doufám, že Chet ho napodobí a bude taky co nejdřív znovu ve formě!

 15. Pro naší milou YGU všechno nejvíc nejlepší k narozeninám!!! (h) (d) (f)

  A držím všechny palce pro potřebné ! (y)

   1. S dovolením se připojím – YGO, přeju vše nej nej nej!!!
    P.S. Pokud to jen trochu půjde, co nejvíc se vynasnažím na Brnění dorazit, nějak si to přeskládám.

 16. Hihi nosne tema 😀 dala jsem si ted schvalne tu praci a spocitala jen vcerejsi dosle a poslane pracovni maily (chuckle) Pomer 92/74 ukazuje, ze skoro 20 jich nebylo urgentnich (rofl) huraaaa…
  Jinak to byl klidnejsi den, stovka je fakt dolni denni minimum. A to ovsemze nepocitam nedulezite „FYI“ maily, natoz spamy, ktere se k nam pres paranoidni nemecky server ani nedostanou..
  No a samozrejme tahle denni mailova smrst v praci je udrzitelna jen na ukor zanedbavani te soukrome (blush) takze se opet po tisicate omlouvam vsem, kterym visim odpovedi, ja vim ja vim… (wasntme)
  Jo a BB, tedy priserne zarizeni zvane BlackBerry (promin Berrysko), ktere supluje pracovni mailovou schranku se vsim vsudy, to je novodoba metla lidstva!! Nekdy bych to vovoce nejradsi splachla..

 17. Co se te prvni vety posledniho odstavce tyce … s tim telefounem opatrne. Ano, jsou lide schopni pouzivat telefon efektivne. Jsou zalezitosti na kterych je mozne se dohodnout telefonicky. Ovsem tech prvnich je mensina celkove a tech druhych je mensina v nekterych oborech.
  A mail ma aspon tu vyhodu, ze si muzete vybrat kdy vam prerusi soustredeni.
  Bacha na to, aby se tim ze vyrizujete vic veci telefonicky, neulevilo vam a nepritizilo tomu druhemu. Ono tech nonverbalit pres telefoun stejne moc neprenesete a co si budem povidat … vetsina lidi, kdyz uz neco pise, tak se nad tim aspon trochu zamysli. Telefon naproti tomu obvykle zveda i kdyz jeste vubec netusi co to vlastne chce.

  1. A za určitých okolností slouží email jako důkaz. že jsem budˇněco odeslala včas, nebo zase naopak, že jsem něco ještě nedostala, ač mi to bylo slíbeno. Odeslanou email lze těžko zapírat, ale telefonát jo. Prevda, jsou i tací, kteří veškeré urgence přes email ignorují!

 18. Neumím si představit, že bych svou korespondenci vyřizoval jinak, než elektronicky! S každým s odpuštěním prdem běhat k nejbližší dopisní schránce, utrácet, (při dnešních cenách), čtyřciferné sumy za známky, o posílání hudby a filmů nemluvě a s napětím očekávat, kdy zásilka dojde a jestli vůbec a v jakém stavu! Takže nevím, jak kdo, ale já jinak, než elektronicky, s výjimkou naprosto nevyhnutelných případů (balíky) jinak než elektronicky komunikovat zásadně odmítám! (internet zdarma, VoIP telefon za průměrně 200 Kč ročně). 😛

 19. Eh, na mejlech přátel dokážu být i závislá 🙂 A nakukuji do pošty, protože jsme zvědavá jako opice.

  1. Mám to taky tak.
   A víte, co mne vytáčí? Když mme někdo velmi zdvořile požádá o cosi ne moc náročného, poprosí, poděkuje předem, já to obratem vyřídím, pošlu lakonické „hotovo“ a přijde ještě další mail „děkuju“. To už fakt není nutné, já vím, že poděkovat se má, ale už poděkoval předtím.

   1. No jo, Bubu, ale co když tím dodatečným děkuju ti vlastně dává na jevo, že mejlík k němu opravdu přišel.

    1. Jooo, a možná bys mu měla dát vědět, že Ti to děkuju přislo. Stačí přece napsat jen „Prosím“. (chuckle)

     1. No, ale když Bubu říká, že se většinou jedná o prkotinu, může napsat i „není zač“ (chuckle)

       1. Si dělejte prču, baby jedny 😀
        No právě! Zdvořilost je příjemná, ale nic se nemá přehánět, žejo. Celá kráva do polívky je taky moc.
        Nesnáším, když se okolo 2 minut práce vede půlhodinový rozhovor (ať už ústní nebo mailový). Ale pobavily jste mě.

   2. Pokud jde o maily mezi dvema lidmi, tak to jeste chapu. Pokud se ovsem jedna o mailovou konferenci (pro nezasvecene … cosi kam se prihlasite a pak vam chodi maily odeslane na adresu te konference. Pouziva se to hodne na vsemozne diskuze a vzajemnou pomoc.), tak takovehle „thank you“, casto jeste obsahujici cely text predchoziho mailu jsou dost k vzteku.

    Ony mailove konference jsou kapitola sama pro sebe. Kdysi bylo zcela jednoznacne jak se maji a nemaji psat reakce, ovsem ted … rika vam neco termin top-posting?

 20. Číst teď nestihnu jen krátce zpravím o Růže. Ještě 12 hodin po narkoze se motala jak tydýt. Kolem půlnoci olízala trochu šťávy z kapsičky,vývarem i vodou pohrdla. Svědilo jí ucho nastříkané tekutým obvazem a začla si ho drápat,nasadily jsme límec a byla odvelena do ložnice. V noci trochu spala a trochu pošlapala všechny spící. Ráno měla krok jistější ale opatrný.Límec jsem jí sundala. nedrápe se. Jedla jak nezavřená, musely jsme jí to překazit. Zase až v poledne. Už si řekla i o vyvenčení. Má přístup na záchůdek, ale raději si zajde ven.Tak snad dobrý.Zblblá a bolavá, ale přátelská.

   1. Pro ukončení reportáže. Růža je skvělý pacient.Po narkoze nás tu půl dne dost strašila, nejdřív spánkem se sotva znatelným dechem pak dlouhým motáním a hledáním místa „kde to nebolí“ a po dvou dnech můžu říct, že krom gremlinskýho ouška co jí dodává trochu potměšilý vzhled je to zase ta mazlivá přesto na lidi opatrná nenažraná skvělá kočička.Ani si ucho moc nedrbe tak jí netrápíme límcem jen dohlížíme.

 21. Spam řešíme fitry, docela fungují…
  Ale jinak je to s maily a závislostí jako se vším. Lidé si stěžují, ža zase šli pozdě spát kvůli televizi. Na to odpovídám „a vaše televize nemá vypínač?“ a oni se na mě dívají se směsí údivu a pohoršení. Veselé obrázky (kromě výjimek) neposílám, hromadné jen tehdy, když jse třeba o akce odborné společnosti nebo jné profi záležitosti.
  Snažím se být nezávisla na čemkoliv, včetně mailů. Ale na některé vysloveně čekám (asi jako se dřív čekávalo na dopis od přátel) a bez nich by mě bylo smutno. Ony maily jsou jen rychlejší a pohodlnější analogií listové pošty. Můžeme dostat dopis od přítele i nevhodné reklamní materiály.
  Ale je pravda, že nejsem ani manažer, ani kreativní pracovník. Tak tolik problémů s poštou nemám.

 22. Teda Dede (inlove) , až jsem se lekla na začátku, jak blízko jsme ve svých úvahách. 🙂 A pak jsem se lekla podruhé, že jsi určitě viděla, jak jsem včera rozesílala čtyři hromadné maily, ovšem nikoli alibistické, nýbrž naprosto důležité, se zásadními informacemi. (wait) nebo že by ne? (chuckle)
  Sama jsem dospěla k tomu, že určitý typ mailů už dokážu hned házet do koše, ale pokoukání si nechávám „na pak“ a sem tam se i k tomu dostanu. Ale času je fakt zoufale málo. (think)
  Bezvadný článek, Dede! (y)
  Přeju všem krásný den! (h)

 23. Teď teprve dočítám včerejší diskusi a přidávám se k palcodržně – Rputi ještě, že to neskončilo hůř, ale smůla to je protivná. Tak snad už příliv špatných zpráv skončil a teď začne příliv těch dobrých. (wave)
  A mám to za 7, tak určitě ano!

 24. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Zvířetníci – koukejte na sebe (a své blízké) dávat pozor… nějak těch průšvihů přibývá.

  Pošta… řeším spoustu školní (od studentů i kolegů) rodinnou (každé ráno posílám souhrnný emailík dne do USA) no a pak taky tu „nezvanou“ – většinou reklamní, nebo „k pokoukání“ Většinou mažu obě rovnou… nebaví mě ztrácet čas, navíc spousta věcí běhá emailíky stále dokola.

  1. Jenny! Prohlídla jsem si fotky (nejprve jsem se zhrozila, že je jich moc, abych si u té poslední řekla „To je konec?“ ) – úžasné úžasné úžasné. Tolik krásných nápadů, co se dá udělat se zelím a ze zelí! A je vidět, že jste si ten den udělali krásný pro všechny – ty šlapající holčičky byly kouzelné. Jsem nadšená a tleskám vám (clap) (clap) (clap)

  2. Jenny! Tebe by bylo třeba naklonovat (inlove) .

   Prima akce, plná zajímavých nápadů. Mě nadchl zelný pankáč (chuckle) .

  1. YGO !!!!! Všechno nejlepší k narozeninám ! (h) (d) Ať se Ti splní vše co si přeješ a hodně zdravíčka. (inlove)

  2. (d) YGO vše nejlepší k narozeninám a stále veselou mysl ti přejí kožíšci (cat) a jejich podřízená (bow)

  3. Milá Ygo,

   k Tvým dnešním narozeninám hodně zdraví, štěstí a pohody. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (d)

  4. Drahá YGO (inlove) , přeju Ti k narozeninám hodně zdraví a vycházek s Toyenkou a Broke a hodně krásných fotek a jen samou kliku na Tvých cestách. (h) (f) (sun) (music) (dance) (^) (*) (d)

  5. Jižanská sestro, ať Ti vyjde všechno, co si přeješ, aby vyšlo, moc a moc zdraví, štěstí a pohody (h) (rose1)

  6. Milá YGO, všechno nejlepší! Ať ti slunce svítí, smečka vzkvétá, tajná přání se plní, fotoúlovky se daří… (h)

  7. Milá YGO, ze slunečného severu (sun) slunečného zcela vyjimečně zřejmě na počest tvého dne narození ti přejeme všechno nejlepší, hlavně hodně zdraví, a ať se ti všechno v životě daří. Náležitě se oslav!!! (rose1) (party) (^) (d) (music) (dance) (rose1) (rose1) (rose1) (h)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN