ČLOVĚČINY: Ten mrcha čas…

Jako většina lidí, tak i já se denně myji před zrcadlem. Mívám nejednou chuť říct tomu obličeji naproti mně to, co si o něm myslím: „Víš, nelíbíš se mi, ale i tak tě musím každý den umýt a obden i oholit“.

 

 

Vídávám tak sám sebe v zrcadle přinejmenším ráno a večer, někdy i častěji, a téměř nevnímám tu nemilou skutečnost, které jsem si až příliš dobře vědom: že čas pracuje proti mně… Výrazněji si to uvědomím, když náhodou najdu nějaké své starší fotografie. Ano, ten celkem pohledný mladík, s bohatou hřívou černých vlasů, to jsem byl já. Jenže kde ty loňské sněhy jsou… Tenkrát jsem byl občas schopen spát jen čtyři hodiny za dva dny, dnes už by to pro mne bylo asi dost náročné.

Odpočívám trochu víc, někdy i chvíli přes den. Večer před spaním si musím chvíli číst, je to u mne, a pokud vím, nejen u mne, dlouholetý návyk. Dalším návykem je ale lehkost spánku, vypěstovaná v době, kdy jsem míval noční směny, které sice umožňovaly více nebo méně spát, ale bylo nutno počítat s možností nečekaných kontrol. Těch se již dávno bát nemusím, ale probudím se několikrát za noc a tak sny, které jsou součástí mého spánku, si většinou pamatuji.

Do mých snů vstupují lidé, které jsem znal, mnozí již nejsou na tomto světě, děje, které s nimi prožívám, jsou všelijak komplikované, i v tom spánku mnohdy nevěrohodné, a příběhy mívají otevřený konec… Nedávno se mi zdálo, že jsem se pohádal s někým ze svých známých, nepochopil jsem ale proč a s kým to vlastně bylo… Děj se najednou nějak divně přerušil a já jsem se v tom snu rozhodl, že zatelefonuji příteli Jaromírovi, a domluvím si s ním, že si zase uděláme menší výlet…

Nezatelefonuji. Sen skončil nečekaným probuzením a já jsem si v bdělém stavu uvědomil, že přítel Jaromír žije už jen v mé představě a v náhodném snu. Ve skutečnosti není na tomto světě již přes dvacet let. On, jeho paní a jejich dvouletý synáček zemřeli, otráveni v noci svítiplynem. Co bylo příčinou toho, že jedovatý svítiplyn, předchůdce současného zemního plynu, unikal a zavinil, že spánek rodiny byl jejich spánkem posledním, nevím.

A právě při vzpomínkách na ty, které jsem znal a kteří již nejsou, uvědomuji si tu nesmlouvavou krutost času. S nikým z nich se již nesejdu, byli mezi nimi lidé, jimž jsem byl a třeba i dodnes jsem vděčen, ale nikomu z nich už nemohu poděkovat. Neomluvím se nikomu, koho jsem mohl nějak zarmoutit, nikomu z těch, kdo odešli, nemohu nic dát, nikoho z nich se nemohu na nic zeptat. Pokud bych chtěl vědět něco, co znali jenom oni, nemohu jim položit otázku, a odpověď odešla navždy s nimi.

Nemohu vstoupit do minulých rozhovorů a dějů, dokonce ani žádnou z těch krásných, mladých žen, které jsem znal, nemohu pozvat na schůzku. Podle pravděpodobnosti, dané statistikou, všechny ještě žijí, byly mladší než já, ale kdybych se s některou z nich setkal, asi bychom se vzájemně nepoznali. S odstupem času oba jsme jinými bytostmi…

Ten mrcha čas, dělající z přítomnosti minulost, proměnil živou skutečnost ve vzpomínky. Těch máme sice stále víc, ale některé vybledly nebo ještě vyblednou, jiné se objeví nečekaně, impulsem pro jejich zjevení mohou být známá místa, běžné předměty, obrazy, knihy, písně…

Najdu si někdy počítačem internetovou adresu youtube.com – plus něco dalšího, a zajdu si pro svérázný návrat do minulosti. Zpravidla nevím jistě, co mne tu čeká. Černobílá videa o těch, které jsme měli rádi: talentovaný mladý muž s trochu smutným pohledem, jako by tušil, že osud mu nedopřeje dlouhý život. Spolu s ním v písňovém rozhovoru zpívá roztomilá, velice hezká zpěvačka. Oba jsou již v nedohlednu, on v jiném světě, ona výrazně zestárla a už nezpívá. Nádherná, snad že nesmrtelná píseň téhož talentovaného hocha, v podání zpěvačky, která se ani v mládí nestyděla za to, že nosí brýle.

A zase jiná, poněkud dojímavá píseň v podání jiné, dnes už málo známé zpěvačky, s příjemným hlasem ve výškách a sametově líbezným v hloubkách. Sedím u počítače, sluchátka na uších, aby zvuk nikoho nerušil, dívám se a poslouchám, někdy s pocitem tajeného uspokojení, někdy s pocitem neurčité nostalgie, nebo také nedefinovatelné lítosti… Možná nad dobou, která se nám zdála důležitá, možná nad těmi, kdo již nejsou, možná nad sebou, snad pro sny spálené, oči se zarosí…

Tato pozastavení, cosi mezi vzpomínáním a modlitbou, uskutečňuji jen vzácně, ale chci být při nich sám. Nemám s nikým společné vzpomínky, nechci s nikým hovořit, nechci poslouchat ničí připomínky: tohle je druh mé bohoslužby. Nechci a nemohu se s nikým dělit o citovou rezonanci, která je mně drahá, hlavně ale nechci, aby případně někdo viděl můj obličej, změněný těžko zvladatelným a jiným nepochopitelným smutkem, a bezděčné, někdy neúspěšně zadržované slzy…

 

 

Aktualizováno: 10.10.2011 — 23:21

112 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pro Vave: tak jsem hledala a nenašla jsem nic jiného, než směrnici č. 48 z roku 2009, nová není, platná je už dlouho, takže nechápu, proč vlastně ten článek vyšel až teď. Celé její znění v dvojjazyčné AJ/ČJ verzi je zde: http://eur-lex.europa.eu/Notice.do?mode=dbl&lang=en&lng1=en,cs&lng2=bg,cs,da,de,el,en,es,et,fi,fr,hu,it,lt,lv,mt,nl,pl,pt,ro,sk,sl,sv,&val=497237:cs&page=1&hwords=
  Možná existuje nějaká novela tohle předpisu, ale na stránkách EK o ní zatím nepíšou. Jestli je to dobrý nebo špatný předpis, to fakt neposoudím. Primárně je ale podle mě zaměřený na (hlavně, ale nejen) čínské výrobce hraček a jejich výrobky, které jsou tak často zdravotně závadné, ne na šikanování dětí a jejich rodičů; nevyplývá z něj žádná trestní/soudní zodpovědnost pro rodiče i děti, je to čistě technický předpis.
  P.S. Pro Jendu: ten článek není překladem toho britského, v české verzi jsou opravdu nesmysly, např. zaměňování směrnice a nařízení (oba typy předpisů mají jinou právní sílu); nemůžu za to, že čeští novináři neumí anglicky (a často ani česky). Pokud jsem eurohujer proto, že o EU a jejím fungování něco vím a proto, že si snažím zkreslené informace z tisku ověřovat, pak ano a nestydím se za to. Ostatně myslím, že nejlepší by bylo z EU vystoupit a byl by klid, nebylo by na koho co svádět.

  1. Pro ctenare novinek je rozdil mezi smernici a narizenim opravdu podstatny. I kdyz nepochybuji, ze v euronewspeaku je mezi nimi rozdil velky.
   To vystoupeni by bylo opravdu nejlepsi. Ono by tech vystoupivsich bylo vic, stacilo by aby to nekdo zacal. Treba by bylo mozne se pak vratit k tomu co fungovalo. K EHS.

   1. Jendo, vystup si! Někdo tě snad v EU drží násilím? Na světě je tolik míst, kam můžeš jít a nebýt přitom „ve spárech“ EU, tak proč jsi to už dávno neudělal? Rozdíl mezi nařízením a směrnicí je takový, že nařízení platí všude stejně, ale často je doplněné klausulí de minimis, čili že platí jen tehdy, má-li případ rozsah větší než v jedné členské zemi. Nařízení dále má přímou působnost, čili nemusí se implementovat v jednotlivých právních řádech. Směrnice oproti tomu je dokument, který stanoví cíle, které je do nějakého data potřeba splnit, klidně i různými cestami. Samotná směrnice nemá přímou působnost, tu má její implementace v každé členské zemi zvlášť. Ty implementace se můžou lišit, a taky se často liší. Směrnice jen dělá něco jako nejmenší společný jmenovatel. A vyprošuji si laskavě urážky typu eurosvazák a podobně, to, že o věci nic nevíš ještě neznamená, že se tím musíš chlubit. Analfabeti se taky zpravidla nechlubí tím, že neumějí číst, a když ano, vypadají asi tak trapně, jako teď ty. Taky jsem udělal trochu průzkum toho, co se teď děje a vypadá to skutečně, že to je novinářská kachna, která má úspěch především proto, že jí lidi automaticky věří, a novinář se evidentně spoléhal na to, že to nikdo ověřovat nebude. Daily Telegraph je přesně ten typ novin, které hází špínu na EU kudy chodí i když to nemají podložené, protože i když se pak následně omluví, tak efekt už to mezitím získalo. Kromě toho to, co píšou v Daily Telegraphu je nesmírná blbost, už jen pohled do té směrnice jasně ukazuje, že ti novináři lžou. Nic z toho, o čem je ten článek a čím tak hrozně straší, tam prostě není! To není otázka toho, že bych si něco vymýšlel, Aida sem dala odkaz, kde je kritizovaná směrnice, a tam si můžeš přečíst, že je to prostě blbost, co se EU v tomto případě vytýká. Hlavně že se to už rozšířilo jako další „důkaz“ toho, jak je EU špatná.

    1. Vyprošovat si je můžeš, nevidím důvod proč by nálepkovat měli mít povoleno jen ti, kteří si už před časem přivlastnili slovo Evropa.
     Ostatně začal jsi s tím ty.

     1. Za prvé – slovo Evropa si nikdo nepřivlastnil (důkaz by nebyl?), za druhé – sám jsem tě svazákem ani ničím podobným častovat nezačal, nálepky tohoto typu používáš tak akorát ty. A že tě srovnávám s analfabetem chlubícím se svým analfabetismem? Jestli se ti to nelíbí, tak se nechlub svou neznalostí a nejdřív se něco nauč, než o tom budeš psát na net.

      1. Svazakem ne. Tam padli nejaci komunisti, nacionalisti a tak podobne. Ten analfabet me od absolventa vysoke skoly politicke neprekvapuje.
       A ze si neprivlastnili? A od kdy uz zas neznamena „proevropsky“ „souhlasici s pokracovanim centralizace a rozsirovanim moci bruselu? Od kdy neni clovek nesouhlasici s prevodem dalsich a dalsich pravomoci do brusele oznacovan za protievropsky smyslejiciho? Od kdy neni „dobre pro Evropu“ synonymem pro „dobre pro vedeni EU“? A mimo jine od kdy nejsou zalezitosti EU oznacovany zcela zasadne za zalezitosti Evropy? Alespon zatim EU nezahrnuje cely kontinent ovsem podle prohlaseni jejich predstavitelu to tak rozhodne vypada.
       Jinak, k vcerejsimu mimochodem: zcela podle ocekavani zafungovala evropska demokracie. Pokud hlasovani dopadne jinak, nez ma, zesili se natlak a hlasovani se opakuje. Pokud obdrzime žádanou odpověď, je výsledek hlasování závazný a nevratný.

  2. Děkuju Ti, Aido. (f) Ovšem souvislost mezi tím článkem a uvedenou směrnicí vůbec nechápu. Hmmm, třeba se k tomu ještě bude něco psát. Třeba.

   1. Není to očividné, Vave? Prostě se novinář doslechl, že tenhle rok vstoupila v platnost směrnice o bezpečnosti hraček z roku 2009, tak si vymyslel co všechno zakazuje (aby to bylo zajímavé, však běžný člověk ty směrnice stejně nečte, tak co) a je mu úplně jedno, co je tam doopravdy. Náklad to zvedne, EU to ublíží, účel splněn. Tuhle taktiku dělají vůči EU novináři Daily Telegraphu dost dlouho a samozřejmě novináři z jiných zemí, kteří rozumu nepobrali o moc víc a na nákladu jim záleží stejně, to opíšou celí šťastní, že mají skandál, co si na něj lidi budou klikat. Nic víc, nic méně.

    1. Totiž, jestli to je Směrnice, měla by se implementovat. Jestli teď začala platit, znamená to, že to máme mít už nějak ošetřené? Nebo teprve nám lhůta začíná běžet? Prostě chybí mi víc informací, Andy, ale kajícně přiznávám, že nemám čas po tom jít, mám na říjen hrozně moc důležitých závazků a tohle se tam už prostě nevejde. 🙁
     Když už Tě mám na drátě 🙂 , Andy, chci se znovu zeptat na ty prokliky, na které už jsem se tady ptala. Jestli už jsi odpovídal, omlouvám se, nezachytila jsem to.
     Jde o to, že když kliknu v přehledu „Nejnovější komentáře“ na některý z komentářů, nedostanu se na ten který konkrétní komentář, ale musím ho pracně hledat v celé diskusi. Prosím, nedalo by se s tím něco udělat? Děkuju za odpověď.

     1. V tomhle roce byl termín, dokdy měla ta směrnice být implementovaná. Pokud si dobře pamatuji, bylo to někdy v červnu. Jinak ty prokliky – musím se na to podívat, ale není to tak jednoduché.

 2. Mily pane Milane, ja jsem obcas vtipalek a obcas cynik, ale nejak posledni dobou zjistuju, ze se casteji nez driv divam zpatky. Nevim, jestli je to dobre. Spis jsem cely zivot zila, ze jsem si moc byla vedoma minulosti, ale divala jsem se dopredu. Ale vas clanek je moc krasny a ze srdce napsany.

 3. Pane Milane, občas ve filmech se hodí,aby hrdina shlížel video z mládí, z rodinných sešlostí…Vždycky mě zamrzí,že z dětství mých předků i mého je jen pár fotek, žádný stohy a žádný videa.A někdy se mi spustí nějaký ten filmek v hlavě. Dobře,že máte své motlitby. A ještě ozvučené trubkou.Hezké dny přeji a díky za krásné psaní

 4. Tak si představte, co se mi stalo…
  Jedu si to takhle místní (portlandskou MHD) tramvají, dopoledne. Tramvaj je prázdná, protože všichni jsou buď v práci nebo jezdí autem.
  Do prázdného vozu nastoupil kluk… měl na sobě mikinu , na hlavě kšiltovku a kapuci. Chvilku nic, pak ke mně přišel a řekl, ať mu dám peníze. Protože mluvil celkem nesrozumitelně, tak jsem ze začátku nechápala co chce. Svoji žádost několikrát zopakoval, já zopakovala, že mu nerozumím. Tašku jsem naštěstí měla přes rameno křížem (v tašce peněženku bez peněz, ale s platební kartou a řidičákem, a taky můj, Pepův a Kubův pas včetně víz). Když hoch pochopil, že já nechápu je žádost, rozhodl se naznačit názorněji a začal se se mnou o tašku přetahovat. Při představě kolik času, nervů a dalšího by mě stálo vyřizování všech dokladů jsem na něj začala česky hulákat neslušné výrazy. Zarazil se, zřejmě se zastyděl, že před cizincem špatně reprezentuje svoji zemi a protože tramvaj zrovna zastavila, tak kvapným krokem vystoupil….. Doma jsem si musela dát panďuláka, protože mi došlo, že mohl použít i jiných donucovacích prostředků, abych mu vydala obsah peněženky.
  Když celou situaci vezmu zpětně s humorem, hned mi zdejší prostředí přišlo takové „domáčtější“ 😀 . Asi jako když jedu v Brně přes Cejl a část Husovic

  1. epulko doufám že Ti paňdulák vypomohl, díkyvšehomíru že nebyl násilnickej a nebo že úlek byl větší než potřeba, mrcha jeden.Slašela jsem že je dobrý nosit jakopeněženku s pár drobnýma. Ach jo.

   Dnes je tedy den D.
   Chet v nemocnici, Lenčina tchyně a švagr v potížích, Veramička stále v nemocnici. To je palců a palců. Taky pro Půa, Veramiho Milana a další.
   A taky dnes Marcelka-Růženka harachová přišla pro nádorek o kus ucha a pro hnilobu o čtyři zoubky, těžce se dostává z narkozy co trvala cca třikrát dýl než byla avizovaná.
   Kéž všichni zmínění i jiní potřební mají zítra lepší den.

   1. Krásná Marcelka z OBI? ;( Občas na ni myslím, jak se asi má. Chudák malá nemocná, držím ji palce. (y) (h)

    1. Jj, cca dva měsíce neúspěšného mazání vším možným vyústili k odstranění stále se zvětšujícího boláku. Po vyříznutí prý má znaky karcinomu.Nechala jsem to odeslat na rozbor.Zuby jí asi taky musely bolet,nedávala to najevo. Baští ráda.Je to dáma baculatá.Snad bude dobře. Napíšu jak se jí daří.

  1. Vave, jako obvykle to bude úplně naopak, nevěř našim novinářům. V poslední době, když se psalo o nějakých předpisech EU, co zas hrozného nám nařizují, tak jsem si to do podrobna ověřovala a bylo to úplně jinak (tj. skoro opačně), než se u nás psalo, čestné pionýrské! Tohle už není novinářská blbost, to je záměr. Navíc, směrnice není obecně závazný předpis přejímaný doslova, závazné jsou jen cíle, ne prostředky, jakými se k tomu dospěje. Pokud by to pravda byla (teď na noc se mi hledat opravdu nechce, opravdu ne), stačí napsat na tu hračku – nafukujte balónek/foukejte na frkačky pod dozorem dospělé osoby a je.

   1. Děkuju za informaci, Aido. Myslela jsem taky na to, co vlastně znamená taková směrnice nebo obecně závazný předpis pro trestní odpovědnost rodičů či jiných odpovědných dospělých. Vlastně tomu nerozumím. Protože v dětském světě je nebezpečné skoro úplně všechno.

    1. Vave, mrkla jsem na ten článek a je úplně zmatený. Jestli chceš, tak to zítra (pokud mi vybyde čas) prozkoumám, ale zdálky i zblízka to vypadá jako obvyklá novinářská kachna.
     Holt, na někoho ty naše problémy svést musíme, musíme odpoutat pozornost od naší skvělé vládnoucí garnitury a EU je ideální terč (nikoho nezajímá, že pokud by to pravda byla, nic nám nenařídili samozvaní, královsky placení eurobyrokrati, ale že by se na tom museli podílet i naši vlastní zástupci v Parlamentu a Radě, že).
     Omlouvám se za roztrpčení, ale dneska jsem opravdu, ale opravdu hodně naštvaná. Otevřu noviny, a tam Kalousek tvrdí – 1) každý občan státu dluží 138 000 Kč, přitom já a celá moje rodina nedlužíme nikomu ani halíř, 2) zvýšíme poplatky za odpady dvakrát, atd. atp. Jsem z toho víc než roztrpčená – všechny svoje povinnnosti si řádně plníme, daně, sociální a zdravotní platíme, zadlužení nejsme – a stejně zas budem bití. Ach jo, omlouvám se za výlev, vážně mě to moc a moc naštvalo.

     1. Je mi jasne, ze nam to mistni eurosvazak vysvetli, ale kdyz se podivate jen na pocet vydavanych smernic, pak vam musi byt jasne, ze parlament nema sanci to vsechno ani precist, nato o tom rozhodovat. Euro parlament je jen stafáž, rozhodovací ani jiné pravomoci nemá. A rada se na takovehle veci vykasle.
      Na vytvoreni euronarizeni bohate staci, kdyz patricny urednik vytvori patricny canc a dal uz to jede samospadem. A pokud ma narizeni dostatecne vzletne popsany a dostatecne „bohuliby“ proklamovany cil, tak ho nic nezastavi ani kdyby se mezitim jeho autor zacal veset na lustr a prohlasovat, ze je moucha.
      Ovsem, ze se narodni vlady a narodni urednici radi na unii vymlouvaji a uz tak nesmyslna narizeji neste vylepsuji to je pravda. Jen to neni ceska specialita.

      Mimochodem slovaci neodsouhlasili presun 12% procent vlastniho DPH do francouzkych, nemeckych, belgickych a lucemburskych bank. To zas bude řevu. Ale bez obav, oni to budou muset ještě rádi schválit.

      1. To je marný, eurooptmisty nepředěláš, počkáme deset let a pak zalkáme – budeme-li jetě živi, a bude-li nad čím.

       Dost blbej projekt. Udržovanej naživu našimi daněmi. Chm.

   2. „…stačí napsat na tu hračku…“ … a tu pohadku o pasackovi co porad kricel „Vlk!“ znate?

   3. No právě. Nestačilo by to na tu hračku napsat? Bez směrnic, nařízení, a popsaných stohů papíru? Avšak proč to dělat jednoduše, když se to může udělat složitě.

 5. OT – malé upozornění.
  Protože jsme už dlouho nezabrnili, tak dávám na vědomost, že v pondělí 17.10. (no já vím, je to narychlo) v obvyklou hodinu (17.00 hod) v obvyklé vinárně (Thalia na Rooseveltově) se na všecky moc těším – přiďte, máme zamluvený stůl v nekuřácké části.
  Jinak je to i na Hadopasech
  http://forum.hadopasi.org/viewtopic.php?p=20642#20642

  1. Hmmm, čím to, že zase nemůžu, co? To je snad zakleté, ž mám cosi domluveného, tudíž se dopředu moc a moc omlouvám…

    1. Jéé Aido – tak to je škoda. A to jsem vyškrtla obligátní čtvrtek, protože vím, že míváš trénink (no a protože taky ve čtvrtek nemůže Matylda a Emteska). Já vím, ono je to svolané opravdu narychlo.

 6. Tady je toho dnes na modlení a palců držení tolik! Rputi, buň na sebe opatrná, Hani, strašně na tebe myslím, ať to doktoři brzo vyzkoumají§ Všem, kdo mají starosti a trápení (h) (h) (sun)

 7. Huhu, člověk se, chvíli nekouká a tady je hned takových malérů!
  Rputinko (inlove) , doufám, že budeš co nejrychleji v pořádku a co tvoje autíčko? (h) Hanko, moc na Cheta myslím, aby rychle přišli na to, z čeho to je a začali to účinně léčit! (h)
  Přidávám palce i myšlenky všem ostatním našim nemocným, samozřejmě včetně Veram a Půa
  (h) (f) (y) (h) (f) (sun)

  1. Ale, copak se to děje! Všem, všem potřebným držíme palce moc, moc a moc. (y) (y) (y) Držte se, držte se lidičky! (h)

  2. Uložim obě děti, poklidim a jdu si odfrknout na Zvířetník a co to vidím? Tak honem zase do služby, tentokrát k palcodržení! (y) (y) (y) (y) Člověk už se ty marody bojí vyjmenovávat, aby na někoho nezapomněl, kolik jich tu je. Ještěže Zvířetníci mají těch palců a drápků tolik, že se na každého dostane dost. (h)

 8. Pane Milane, další Vaše hezké zamyšlení. Já vzpomínám a si připomínám věci moc ráda (tedy především ty hezké). A krásně se vzpomíná s lidmi, kteří s vámi prožili určité etapy života. Protože ti pomáhají vzpomínání rozšířit. Stačí nějaká jejich vzpomínka a najednou se mi vybaví něco, na co už bych si třeba sama ani nevzpomněla. Nebo mi to připomene právě nějaká písnička „z mého mládí“. Pak si tuhle nově objevenou momentku radostně založím k těm svým, abych jí někdy zase vylovila z řídnoucích mozkových závitů a znovu přehrála. Je to krásný dar – mýt možnost vzpomínat, i když někdy holt jsou ty vzpomínky i bolestné. Ale i to patří k životu.

  1. A při tom vzpomínání jsem zapomněla pogratulovat Andymu k svátku – honem doplňuji !!!!

   A Pižďuch na videjku také krásně vyje 🙂

  1. To to uteklo. A holka se nám už bude vdávat. No, krásná je, milá taky a dostala perfektní vychování (sun) Tak hodně štěstí a milé příbuzné (*)

 9. Držím palce – aktuálně Chetovi (doufám, že infekce co nejdřív ustoupí), Rputi (hnutá krční páteř je pěkná sfiňa a není radno si s tím zahrávat), Lenčiné tchyni (a taky stabilně Peťce), stále moc myslím na medvídka Půa a každý večer na sluníčkovou Veram – prosím, uzdravte se nám.
  (h) (h) (hug) (hug)

  1. Yga všechny potřebné poctivě vyjmenovala, tak se i já přidávám s mohutnou palcodržnou (všetně pro Richarda). (y) (y) (y)

  2. S dovolením se připojím k Yze, držím všem potřebným pěsti. A Andymu přeju vše nejlepší k svátku.

  3. S dovolením se připojím a všem, všem, všem co to potřebují držíme palečky a myslíme na ně, prosím uzdravujte se a dávejte na sebe pozor.
   (h)

  4. tak\ tak, ukrutně nestíhám, fofruju – takhle aspoň mám všecky pěkně seřazený.
   Aby bylo jasno – nestíhám psát, ale myslím na vás (h) (y) (h) (y) (inlove)

   1. Nějak jsem taky s časem na štíru, tak jen přihodím palečky. Moc na vás všechny myslím. (h)

 10. Tak abyste těch palců neměli málo – víte co je to takovej aquqaplaning? To si nepřejte vědět! (puke)
  Teď jsem se vrátila ze špitálu a bolí mě celej člověk! Jo tak to dopadá, když leje jako z konve a nějakej blbec v protisměru jede prostředkem…. (punch)

  Hanko, držím Chetovi aspoň půl palce – na víc už nějak momentálně nemám…. (y) (sun)

  1. Já si takhle zaplachitl na vodě před pár lety. Jenže jsem to zjistil včas a óóópatrně zpomalil.
   Držím (y) ať to rychle přebolí. Jak jsi tedy dopadla? A ostatní účastníci?

   1. Inu, jak to tak bejvá, tomu volovi se nestalo vůbec nic a já mám hnutou krční páteř a za moc nestojím. Ale podepsala jsem jim ve špitálu revers, že kdyby něco, tak hned příjdu… 😀

    1. Smarja, Rputi, hnuta krcni pater – to taky mam – diky artroze. A nemam to rada. Jediny, co zatim pomaha je akupunktura.

 11. Pred odchodom domov do perín som sem nakukla.To je nadelenie!Od tejto chvíle držím palce všetkým novopotrebným,staropotrební zostávajú.Odkedy Vás poznam,verím na prenos pozitívnej energie a silu dobra.

 12. OT: Pekne prosim smutne koukam, palecky pro Cheta..Je ve spitale s nejakou masivni infekci, akorat zatim jeste neni jasne ceho. Symptomy a historie napovidaji zanicene diverticulum, akorat na CT scanu to neni videt. Pracovni teorie je mocak a prostata. Vysoke horecky, ze temer halucinoval, bolesti bricha. Je na kapackach. Vcera rano jsem ho vezla na pohotovost, na posteli v pohotovostni casti spitalu jsme stravili cely den, procesi doktoru, laborky, testy.

   1. Tohle je pro paní Hanu W rozkošně formulované přání. Dovolte prosím, abych se přidal…

  1. Šiš , Hani, co nám to ten Tvůj drahý dělá, držím vše co máme, opatruj ho a pozdravuj ať se rychle uzdravuje. (h)

  2. Hanko (inlove) , držím palce z všech sil, aby bylo Chetovi co nejdřív lépe. (y) (h) (y) A objímám Tě. (hug)

  3. Au!! Jakekoli zanety v techhle koncinach byvaji hodne bolestive. Tak at rychle zjisti co presne se zanitilo a na jake leky to bude citlive.
   (flex) (y)

 13. MILÝ PANE PAVLE, JAK JÁ VÍM, O ČEM PRÁVĚ DNES HOVOŘÍTE… OMLOUVÁM SE NEJEN VÁM, ALE I OSTATNÍ PŘÍTOMNÝM, ALE ZAS PROSÍM O PALCOTLAPKODRÁPKOAVŮBEC VŠEHO DRŽENÍ. TENTOKRÁT PROSÍM NE ZA SEBE, ANI ZA SVOU PETRU A NĚKOHOM JINÉHO. PROSÍM O POŘÁDNÝ A DLOUHÝ STISK, JELIKOŽ ZA MĚSÍC JEDNAOSMDESÁTILETÁ MANŽELOVA MAMINKA A MOJE TCHÝNĚ V JEDNÉ OSOBĚ MÁ VELMI ŠPATNÉ DNY A JEJÍ SRDÍČKO VYPOVÍDÁ POSLUŠNOST. ZÍTRA JIŘÍ ODJÍŽDÍ, ABY VŠE ZAŘÍDIL, BO JEHO BRÁCHA, CO SE O MAMINKU V PLZNI STARÁ, MÁ ZÍTRA NÁSTUP NA NEODKLADNOU NA OPERACI A NENÍ, KDO BY VŠE ZAŘÍDIL. STAV JE HODNĚ VÁŽNÝ A TCHÝNĚ TO STÁLE JEŠTĚ NECHTĚLA A NEDOKÁZALA POCHOPIT. DRŽTTE PROSÍM, CO MŮŽETE A JAK DLOUHO VÁM STAČÍ SÍLY. A K TOMU VŠEMU MÁM SPOČÍTAT 6+7 . ZAČ? PTÁM SE.

  1. Samozřejmě, rád budu držet palečky dobrým lidem, které náhodou osobně neznám, a prosím o podobnou službu pro někoho mně blízkého. Věřím na podporu myšlenek, na lidskou vzájemnost, na vcítění a na ušlechtilou solidaritu.

 14. Babička mého prvního muže tak okolo své osumdesátky začala říkat – mě už to tady nebaví, je mi smutno, už jsem tu sama… S blbostí mládí jsme ji vehementně přesvědčovali, že ne, že má nás, a nechápali že nemá už s kým vzpomínat na „písně“ svého mládí.
  Pomalu to chápat začínám. Děkuju Milane.

  1. ABYT, TVÁ SLOVA MNE VYDĚSILA ! MOU A MAMINČINOU NADĚJÍ JE NAŠE VĚRKA. SNAD BUDE JEJÍ BABIČKA MÍT DOST VŮLE A A SÍLY, ABY SE DOŽILA SVÉHO PRVNÍHO PRAVNOUČÁTKA, KTERÉ SE MÁ V LEDNU NARODIT.

   1. MILÁ LENKO S, BUĎ V KLIDU, VÝŠE ZMÍNĚNÁ BABIČKA TO ŘÍKALA AŽ DO SVÝCH DVAADEVADESÁTI. 🙂

    1. DÍKY ZA VYSVĚTLENÍ, ALE KLIDNÁ NEJSEM. BYLO TU V NEDÁVNÉ MINULOSTI UŽ NĚKOLIK MOC VELIKÉ A NEBEZPEČNÝCH PÁDŮ. PŘEDPOSLEDNÍ SKONČIL DVOJITOU TŘÍŠTIVOU ZLOMENINOU LOKETNÍ KOSTI, POSLEDNÍ JE PÁDEM NAZNAK. PŘI TOM POSLEDNÍM BYLI OBA SYNOVÉ U MATKY, TAKŽE TO NEMOHLA NIJAK ZATAJIT A ZAMASKOVAT. UŽ VÍME, OČ JDE, ALE JE TŘEBA DŮLEŽITÉ A PODROBNÉ VYŠETŘENÍ SRDCE. JEN NECHÁPU, ŽE DŘI MAMI PUSTILI DOMŮ. NO, ASI TO HODNĚ SOUVISÍ S NEDÁVNÝM PŘÍPADEM, KDY ZÁCHRANÁŘI S POUŽITÍM NÁSILÍ ODVEZLI RODIČKU I S NOVOROZENĚTEM DO NEMOCNICE. DNES MAJÍ PLATIT DOST CITELNÉ ODŠKODNĚNÍ ZA TU ÚJMU. PRÁVĚ KVŮLI TÉHLE PŘÍHODĚ JE MAMI STÁLE DOMA. ONA DO ŠPITÁLU ODMÍTALA A ODMÍTÁ JÍT. NO, JE TO SVÍZEL S TVRDOHLAVÝMI, NEMOCNÝMI A STARÝMI LIDMI HORŠÍ NEŽLI S NEMOCNÝM KONÍKEM.

     1. Vsadim boty, ze kdyby rodicku neodvezli a diteti se neco stalo, tak je zazalovala taky a dostala odskodneni jeste vyssi. Nektery lidi je nejlepsi vubec nepotkat.

 15. Pěkně jste to, pane, napsal. Jímavě. ;(
  Jenže venku je zamračeno a já nechci mít smutnou náladu, programově nechci. 😛
  A tak si pořád říkám: jestli je to pravda a opravdu se povedlo poslat skrz hmotu nějaké miniminičástičky rychleji, než tam doběhlo světlo, pak je to opravdu (party) NĚCO. To by byla naprosto úžasná věc! Prostě by to byl posun v čase, jak ho umíme vnímat. Čas by se stal jen jednou z fyzikálních veličin, se kterou si třeba za pár let nebudeme moc lámat hlavu. A třeba ho budeme umět ohnout, posunout, sami sebe posunou v čase… A něco opravit, něco vidět znovu… Jestlipak je toto to konkrétní, co Einstein taky našel a o čem nechtěl nic publikovat, protože mu to prý připadalo příliš šílené anebo nebezpečné?

  1. Děkuji. Já sám bych problém zvládnutí času tak optimisticky neviděl, ale Vaše představa je krásná…

 16. Jak jsem už inzerovala u Klokanů, tak kdo můžete, pusťe si si rádio Praha – dnes je vzpomínka na Jiřího Grossmanna – zrovna Naďa zpívá, že závidí růžím a včelám a dubnu … a mně se derou slzy do očí, je to jedna z nejhezčích písniček

 17. Milý pane Milane, dneska zase moc milý článek, nad kterým se musí člověk zamyslet. Máte pravdu, čas člověk nezastaví, ten si plyne svým tempem a s sebou odnáší chvíle, které se nikdy už nezopakují.

  Tolikrát jsem už hořce litovala, že jsem se v určité chvíli nezachovala jinak, nevěnovala víc pozornosti lidem, s kterými jsem je sdílela. Nikdy si neodpustím, že jsem si nepřisedla k Jiřině, tenkrát ještě z VB, při jejím jediném Brnění.

  1. Větře – Pižďa krásně vyje a úžasně doplňoval zvonění. A je stále krásný. Dotaz – je Alf tvá nová akvizice? Má taky hezký hlas – vlastně to pejskům spolu ladilo.

   1. Alfik je nas maly a mily maly knirac – jsou s pizdou stejne stari, ale vidi se jen o vikendu a o prazdninach kdyz za nim jedeme na Vysocku …

  2. Chichi, Berry zaslechla vytí a hned přiběhla, hlavu na stranu… a prý paničko, co tu máš??? Pižďovi to šlo moc hezky a škoda, že se Alf přidal o dost později – hezky se to poslouchalo:))

   1. Kubík reaguje nadšeným štěkotem, když vidí na monitoru počítače Bobeše (při skypovém spojení s rodinou). Hned vyskočí na židli, opře se tlapkami o stůl a poštěkává. Na druhé straně Bobeš odpovídá a tak si kluci spolu pokecají 😀

  3. větře, otevřela jsem si ten odkaz v novém okně a video se spustilo dřív, než jsem do něj přešla, takže jsem nejdřív slyšela jen zvuk – přišla jsem si hned jako někde na Aljašce s vytím vlků (dog)

 18. You tube je lákadlo i pro mě, ale dost omezené. S tím, jak pořád žijeme stranou kvalitního internetového připojení mívám s přehráváním videa z netu dost problém (někdy nemohu pořádně prohlídnout ani alba na rajčeti). Takže u mě to jsou jen ojedinělé návštěvy, ale i tak si to umím užít. V čase se zastavuju taky pořád častěji a s podzimem je to znát. Vlastně se vůbec nedivím, že jsou Dušičky tehdy co jsou. Děkuju za Vaše zamyšlení.

  1. Můžete mi nekdo vysvětlit, proč si mě ten idiotský prohlíčeč neumí zapamatovat, když to počitadlo bylo akorát vypnuté – nic jiného? Tohle dřív nedělal, nejspíš nějaká vylepšující inovace (devil)

 19. YT nebo Tytrubka pomohlo i mým dětem naučit se poslouchat nejen tu „jejich“ hudbu.
  A čas nezastavím. Nikdy jsme se o to nesnažila, i když občas pronáším věty typu „jo, když byly děti v mateřské školce, tak to byla nejlepší doba“, jenže i ten vývoj má cosi do sebe.

 20. Pane Pavle, to je moc pěkné zastavení v čase. Přiznám se, že i já občas uvíznu v síti YT; něco jen narychlo hledám a nakonec dlouze procházím od scénky ke scénce, procházím útržky filmů a poslouchám písničky, které nevodnesl čas. (h)
  V těch ztišených chvílích si uvědomuju, že filmy pro pamětníky jsou už dávno i pro mě. (nod)
  Přeju všem krásný den. (h)

 21. Andy,som presvedčená,že neoslavuješ,že oslavuješ podľa slovenského kalendára.Ale ak ano,tak všetko šťastie sveta Ti prajem,ostatné získaš sám.

  1. Milá Verenko, dlouhé roky to podle slovenského kalendáře slavil – kdysi jsem za jeho jméno musela v Praze bojovat, na matrice mi ho nechtěli dovolit 🙂 V českém kalendáři je Andrej relativně nedlouho…

 22. Drahý pán Milan,služim,nad ránom som si šla prečítať zviretnik a zostala som, neviem to ani popísť.smutná?zamyslená?pokorná?Neviem.Hlavne som nespala,fajčila,dívala sa na hviezdnu oblohu a spomínala.Co všetrko zostalo medzi mnou a drahými nedopovedané,čo všetko by som povedala,urobila inak,možno lepšie,citlivejšie,čo všetko mi do života dali…Nedá sa to vrátiť,pripomenuli ste mi,že pri svojich skutkoch,rečiach musím na to myslieť.Dakujem,ste múdry chlap.

 23. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Čas se zastavit nedá. A vrátit taky ne…

  1. Všechno nejlepší k svátku, milý Andy! (inlove) (f) (sun) (music)
   Ať se Ti daří žít tak, jak si představuješ. 🙂

   1. Dovolte prosím, abych se připojil k třem přáním pro Andyho. Milý Andy, neznáme se, vím jen, že je mezi námi velká vzdálenost v prostoru a hlavně v čase, ale stejně Vám přeji všechno nejlepší. A ať se Vám splní všechna Vaše přání, kromě těch jednoznačně pošetilých.
    … bez smajlíků, počítač mi je nebere…

   1. Andy, jestli dnes slavíš, tak ti přeju (ale já ti to přeju i když neslavíš) 😉 Hodně zdraví, lásky a úspěchů. A splnění tří přání, jako v pohádce (inlove) (^) (d) (sun) (rose1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN