PSI: Jak jsem si značkoval teritorium

Je nádherné mít psa. Zejména tehdy, kdy jste s ním díky radám jeho dodavatelů – v mém případě tadžických nomádů z pohoří Ťan Šan, navázali ten správný vztah.

 

 

Můj Stře­doasijský pastevecký pes Bak vyrostl z pětikilogramového štěňátka s obrovskými tlapami v pětašedesátikilového psího kulturistu. Špičáky měl téměř čtyři centimetry dlouhé a s trpělivostí jemu vlastní jimi doká­zal „rozlousknout“ i ten největší hovězí kloub. Než jsem si ho z Tádžikistánu odvezl, setkal jsem se s lidmi – tádžickými nomády, kteří měli středoasijských pasteveckých psů celou smečku.

Pastevecký pes je vývojovým předchůdcem psa ovčáckého. Tato nádherná, výjimečně odvážná a silná zvířata se přidala k lidem před řadou tisícovek let. Na rozdíl od psů ovčác­kých však tito psi poskytují lidem pouze službu „strážní“. Své bezpečnostní služby vyměňují za kosti, vnitřnosti a další zbytky zvířat poražených rodinnou skupinou nomádů. V nouzi si také si sami loví – zejména sviště, psouny a další drobné hlodavce.

Po svém narození mají tito psi převislé uši a dlouhý ocas. Vzhledem k potenciálu jejich využití – napadání nebezpečných tvorů – vlků, medvědů, rosomáků a zvířat jim podobných – jim nomádi z ochranných důvodů v dětství kupírují uši i ocas. Díky tomu štěňata středoasi­atů vypadají téměř jako medvídci. Ale při svém případném „bojovém nasazení“ tím získávají výhodu.

Bak zima 2006

Kdyby totiž stále měli své dlouhé uši a ocasy, pak by je smečka spolupracujících vlků snadno roztrhala na kusy. Přesto, že kolem krku mají jakousi hřívu a spoustu volné kůže. Když je ale nemají za co držet, je těžké zakousnout se jim do zranitelných oblastí těla. Jsou to ti praví psí bojovníci. Nindžové.

Od tádžických nomádů jsem se dozvěděl, že musím mladého, rostoucího středoasij­ského psa permanentně vychovávat, jinak by z něj mohl vyrůst i zabiják. Náčelník té no­mádské rodiny mi předvedl, jak mám postupovat.

Přivolal k sobě toho největšího psa (takzvaného alfasamce) a pak se mu svými zbývajícími dvěma zuby zakousl do kůže na temeni jeho hlavy. Současně si na něj lehl a tím ho znehyb­nil. To obrovské zvíře v tu chvíli vydávalo jen tichý, kvílivý zvuk. Když ho pak pustil, pes rychle odběhl, ale k mé hrůze udělal velký kruh a k náčelníkovi se začal přibližovat zezadu.

Snažil jsem se na blížící se potenciální tragedii náčelníka upozornit, ale on mi v naprostém klidu ještě něco vysvětloval. Pes se dostal zezadu až k jeho ruce… a olízl mu ji. Teprve v tu chvíli si ho náčelník všiml a pohladil ho po hlavě. Pes tímto uznal, že tento člověk je nejvýše postave­ným „psem“ v jeho smečce.

Já jsem to dělal podle něj, jen zuby jsem nahradit svou téměř obří dlaní. Zmáčkl jsem mu velkou silou kůži na temeni a zalehl ho. Vždy, když udělal něco, za co bych ho v budoucnosti musel přísně kárat. I kdy už měl přes padesát kilogramů živé váhy.

Vyplatilo se mi to. Bak ke mně nikdy neprojevil žádnou agresivitu, ani když jsem mu „symbolicky „žral“ z jeho misky, nebo jsem se ho strkáním a různými útoky snažil vyprovo­kovat. Stejně se choval i k lidem, které jsem mu „představil“ tak, že jsem mu spolu se svou nechal očuchat i jejich ruku. Drobným problémem pak bylo, že tyto svým nosem evidované jedince pouštěl do zahrady mého ateliéru i v době, kdy jsem nebyl přítomen.

Pak jsem nějaký čas žil v ateliéru s přítelkyní. Vyprávěl jsem jí o Bakově rodině a dal­ších zajímavostech ze života psích smeček. Kromě jiného i o značkování teritoria. Vysvětlil jsem jí, že psí smečky si močí i výkaly označují území, na kterém nestrpí žád­nou konkurenci. A dodal jsem, že pravěcí lidé to dělali stejně a v legraci, že i já se o to také poctivě snažím.

Za normálních okolností Bak své psí „potřeby“ vykonával vždy při dvou pravidelných pro­cházkách po hostivařském lesoparku. Někdy to ale nevydržel. Zcela náhodou se to stalo den poté, co jsem své přítelkyni objasnil nutnost označování teritoria. V rohu u plotu zahrady Bak tehdy udělal věc, v podstatě nerozeznatelnou od lidské.

Zdenka přišla po ranní procházce po zahradě do pokoje a klidným hlasem mi sdělila: „Ty přece nemusíš své teritorium označovat, vždyť tam máš plot, ne?“ Co jsem jí na to měl říci. Jen jsem se podíval na Baka ležícího na koberci. Ten však dělal, že se ho to vůbec, ale opravdu vůbec netýká…

 

Bak od A do Z

 

 

Aktualizováno: 7.10.2011 — 19:17

115 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Prima článek o krásném psu 🙂 Také by mě moc zajímalo, jak jste na Baka a vlastně i na tádžické nomády přišel. Věřím, že by to bylo zajímavé povídání… 🙂

 2. Ot – našim prckům jsou už čtyři týdny. Buď jsem od loňských štěňat zestárla o sto let, nebo už nic nevydržím, ale padám na hubu. Fleur měla slušný průjem, šla jsem spát o půl druhé nebo o půl třetí, manžel vstával o půl páté a na terase hrůza, jako kdyby projel fekální vůz. O půl sedmé jsem vstávala já a to už čekala u dveří, až ji pustím….Nakonec jsme došli pro ATB, vypadá to mnohem lépe, ale úplně dobré to není. Konečně se podařilo nafotit mimča, fotky jsou zde: http://montdesoleil.rajce.idnes.cz/Mame_4_tydny

  1. Milá Ivo, je to drsné, ale štěňata máte nádherná (inlove) Hned mě vzala za srdce ta oranžová slečinka, ale když teď nemám na nového psa volnou ruku k hlazení, budu aspoň sledovat, jak se vám všem daří (h)

  2. Milá Ivo, to jsou tak krásní štuclíci, radost na ně pohledět. Jeden krásnější než druhý a vypadají jako nějací rozumbradové. (inlove) Gratuluji. Snad tě neumoří, milánkové malí. 😉 🙂 Pohlaď je za mne, jestli ti síly stačí.

  3. Máš nádherná štěňátka (ale jen tak mezi námi- mně připadají jako moc roztomilí krtci 😉 )

 3. Lidičky já už na to nemám. Teď jsme venku potkali tu „hodnou“ sousedku co mě stojí nervy a peníze. Že prý ji ode mne teče do baráku voda. A já vodu ani nemám puštěnou, jen sem tam pustím hlavní kohoutek a natočím si zásoby na pití, na mytí a na splachovaní záchodu. A tak jsem ji po nevím kolikáté požádala aby nevěšela nic na moji větrnou zábranu a ona že se prý ptala a že je to společné. Původní plot z roku 1936 byl možná společný ale tuhle zábranu postavil můj manžel. Po celou dobu na mne řvala a že prý mě nahlásila na stavební odbor že mi spadl balkon. Nebyl to balkon ale obložení balkonu a nespadlo to k ní ale na můj pozemek. Tak zase budu platit tisíce jako posledně když mě ohlásila na úřadě pro životní prostředí že mám přerostlé stromy. Každý dopis který mi poslali účtovali 900:- SEK. Dohromady to dělalo třetinu mé tehdejší pense, t.j. přes 3.000 korun.
  Já už jsem na tohle příliš stará a nemocná. Bojuji proti bolesti, s námahou cvičím abych si vyrobila endorfiny, mám se vyhýbat stresu a tohle mám v jednom kuse hnedle vedle. Musím se přiznat že to ze mne dělá zlého člověka, protože ji přeji všechno to nejhorší. Kéž by si ji už vzal čert !!!

  1. Špatný soused je holé neštěstí, lity lity, Velká kočko… (h) A nemůžeš se nějak bránit? Jít na ten úřad dřív, než ti přijde ten dopis, nebo tak? Moc na tebe myslím (h)

  2. Milá Velká kočko,
   jdi na úřad, tam se rozbreč a řekni,že ti ubližuje sousedka a všechno jim tam řekni…že ti to dělá naschvál, že tě šikanuje…a jestli ti nemůžou pomoci….tuhle „etýdu“ zvládneš…a lhát nebudeš….a až tě to nebude bavit, tak se vrať sem,k nám….

 4. Krásný článek a nádherný hafan! Tohle jsou psi pro lidi, kteří je opravdu dokážou vychovat, pak je z toho dokonalé partnerství!
  Nějak teď nestíhám, jakožto náhradní matka tří mangustiček jsem poněkud přetížená 🙂 Ale jsou úžasní (h) Dneska jsou jim tři týdny a jsou jak hejno čertů. A každý úplně jiný. Rikky je největší, žrout a pohodář. nacpe si bříško,pomazlí se, chvilku si hraje a zaleze do pelíšku. Tavi je silně hyperaktivní holčička, kam se hrabe králíček duracel.Během krmení mi vyleze na hlavu, pak ječí,že se bojí dolů, poté začne hltat mlíčko, až jí málem leze i ušima, což ji naštve a jde se schovat do rukávu 🙂 A krásně se mazlí. No a Tikky… potřebujeme přidržet palečky, protože tohle mimčo je samý problém. Slaboučký, trpí na průjmy, v přírodě už by asi nežil. Takhle je to boj s nejistým výsledkem, ale nehodlám ho vzdát. I když to občas znamená krmit po hodinách, míchat mu do jídla probiotika, smectu a vitamíny. Ovšem těžko odepsat tvorečka, který mě nadšeně vítá a vrhá se mi do ruky (h) Tak jsem radši nevyspalá a tajně doufám, že se to nakonec zlomí na tu správnou stranu.

   1. Glukopur pro šelmy se zažívacími problémy není vhodný, spíš ten průjem ještě zhoršuje.
    Teď jsme měli večerníčka, mangustičky bezvadně řádily! To je fakt lepší než kino. A Tavinka už umí docela slušně kousnout,když se rozjede, což se jí stává tak nějak pořád 🙂 tak dostala přes nos. Ale vychovávejte něco, co váží zhruba 70 gramů 😀

  1. Lucko, to je krása… (inlove) nemohla bys něco napsat a poslat fotky? Určitě nejsem sama, kdo je tu zvědavý 🙂

 5. hezký nedělní podvečer,

  moc milý článek o maxipsovi, kamarádka je chová tak vím o jaké pejsky jde, vždy když si pořídí nebo nechá štěně, chodí s ním za mnou do školky na cvičák. Psa si dovezla až ze Sibiře a je moc krásný, i fenky má krásné.

  Petříkův stav je lepší, včera byl venku, tabletky zatím papá, první jsme zamaskovali do kousku karbenátku, druhou dneska do šunky, sýr nechtěl….furt spinká, nachystala jsem opět kočičí záchod…..

  Nastěnka se má na prázdninách výborně, pápá všechno jen ne granule a dneska už chtěla vysléct peršanku Bonynku z košíšku, tak jí bylo patřičně vyhubováno:tytyty bakaná Nastěnko (rofl) prostě si naše omotala kolem prstu 🙂

  Frogáškovi lehce hrabe z háravky, která tu už 4 dny není ale pořád ji cítí z nás a hlavně z postelí….včera štěkal na vysavač – to nikdy nedělá protože Frogi zásadně neštěká

 6. Jako Karolína taky toužím po teple. Přišla jsem dolů do obýváku a bylo tu 16,5 stupňů, tedy plus to zase jo. Zapnula jsem radiátor a po dvou hodinách tu bylo 17,6. Ta topení už mají dobrých 30 let na krku ( nebo na čem ) ne-li více a čert ví jestli termostaty fungují. Ve sklepě už topení odešlo vloni. Při tom platím neuvěřitelné sumy za elektřinu, zvlášť ty poslední dvě zimy.
  Když jsem byla malá měli jsme doma v kuchyňce starodávná kachlová kamna krásně zelená. Když chtěla maminka uvařit musela nejdříve v kamnech zatopit. A v pokoji a ložnici jsme měli kamna na koks. Koks sice nebyl ale stejně se v kamnech udrželo teplo nevídaně dlouho. Pak jsme měli v obýváku piliňáky, to se musely piliny pořádně do kotle našlapat, bývala to moje práce. A když jsme tu bydleli na venkově ve Smalandu (kroužek nad prvním „a“) měli jsme v domku kachlová kamna. To je teprve teploučko po zatopení dobrých čtyřiadvacet hodin. A topilo se jen dřevem. Mám tu malá kamínka na dřevo ale potřebují utěsnit mezi kovovými stěnami, zatím jsem to nezvládla. Měla bych se o to znovu pokusit. Dřevo tu všude leží po lese, jen sbírat.
  Už mě zebou nejen nohy Karolíno ale i ruce. Dokud nebudu mít na výměnu topných těles budu si muset pořídit nejen rukavice na proud ale i takové ponožky. Nic, jdeme s Garykem ven, snad se trochu zahřeji procházkou.

  1. Vidíte toho lumpa smajlíka? Já klepla jen na závorku, odkud tam naskočil ten smajlík?

  2. Jo, zlatá kachlová kamna na chaloupce! Tam si člověk zatopil kdykoliv, i ve studeném létě. Ale teplo tu už máme, na plné pecky tu jede ohřívač a elektřinu ať si zaplatí ten, kdo šetří na topení. Nejhorší je na tom, že tu lidé platí nekřesťanské peníze za bydlení i pronájmy nebytových prostor a je jim zima! Topení je ledové a spíš chladí, než aby hřálo. Nebudu to dál komentovat, pan ředitel je nadčlověk a když nemávne ručičkou na souhlas, tak se prostě topit nebude. Ještě zbývá, aby pustili teplou vodu jen ráno a večer, tak zhruba na 2 hoďky, to musí těm knechtům stačit, ne? Ale nám už je dobře. Teplo máme.

    1. Se neptám tebe, ale odpovídám Velké kočce a ptám se jí,koukej,komu jde vlákno segra…….

 7. Tenhle clanek mne fascinoval, mimo jine proto, ze za tim musi byt jeste jina story. Ktera by mne taky zajimala. A nadherny Bak z tadzikistanskeho Tan Sanu. Taky mne zaujala tadzicka vychova mladych psu – dava to smysl. On snad kazdy pes potrebuje nejaky rad („r“ s hackem), aby se vyznal v tom svete lidi. A zejmena ti, co maji vetsi vahu a ochranarske instinkty. Krapet mi to pripomnelo mou naprosto neinformovanou, lec intuitivni vychovu nasi Grizzly. Z maleho medvidete vyrostl veliky radostny, vecne rozesmaty pes, ovsem silna ochranarka. A taky jsem ji musela predstavovat navstevy, musela si ocichnout ruku po tom co jsem ji rekla, ze je to OK. Zanesla si cloveka do registru a priste, kdyz se schvaleny registrovany clovek blizil k domu, Grizzlinka jasala. Blizil-li se clovek neregistrovany, Grizzly cenila zuby.

  Byla bych moc rada, kdyby se pan Vaclav rozepsal vic o Tadzikistanu a Bakovi.

   1. někdy je to náhodné setkání, okamžitý nápad, ale často je to promyšlený tah. Snaha přivézt si „nezkaženého“ jedince.
    I hodně těch, kteří pro svá plemena žijí, neváhají pro oživení chovu dovézt psy z druhého konce světa. Třeba Lucka „slimáčka“ hledala dlouho, aby byl nepříbuzný na zdejší fenky. Koneckonců málem jsem za měsíc vezla kamarádovi domů z USA štěníka (ne dogy, ale taky docela velikého). Nakonec se povedlo dopravu vyřešit jinak… ale taky investuje, aby dodal novou krev pro český chov svého plemene.

    Ale taky se mocmoc přimlouvám o další pokračování článku.

   1. Dědek Váňa má asi to první místo propachtovaný 😉 ale co předvedla Sixteen s Bartošem bylo neméně úžasný. (inlove)

 8. Zdravíme od rozklepaných žabek- v poledne je tu deset stupňů. Před týdnem bylo šestadvacet…Domeček sice hezky drží teplo, ale museli jsme zatopit. Bohužel je všude mokro, a tak pořád utírám tlapky- ale už to umím hodně rychle 🙂 Ovšem ty prosklené dveře z terasy mají zvenku velmi elegantní dekor otištěných zablácených pacek- jen psích, madam kočková si vstup do domu radši vyřve 🙂
  Světlušce vypadly spodní dva tesáky, takže mám pša bež žubů 🙂

 9. vygoogli si jeřáb břek – ten je myslím sladký. Mně se břek a muk vždycky pletly… Ale jedovaté by to být nemělo 😉

   1. Díky, jedovaté asi ne ale dobré taky ne. Asi to usušíme na dušičky na ozdobení věnečků.

 10. OT. Holky teď mi známá přinesla jeřáb ale je úplně jiný než znám. Má široké listy a je spíš sladký, Já jsem ještě takový neviděla. Může mi některá pradit kde najít nějaký popis? Já jsem hledala na internetu a nic moc mi na to nesedí. Nerada bych někoho otrávila. To co mám zavařené je nakyslé a příjemné chuti.

  1. Slonička je sladce dychtivá vodomilka. 🙂 Dík za odkaz, Lásková (inlove) , vždycky mám hubu kolem celé hlavy. 🙂

 11. Krásné nedělní dopoledne přeju všem z Prahy. (h)

  Xerxová (inlove) , v Betíčku jsou krásné fotky „Zvíře a voda“, ale kde jsou ty v pohybu? (chuckle)
  Zano (inlove) , Sedlčansko Tvýma očima je přesně to, které jsem si zamilovala. To je krajina mého srdce. Pokud tam bude Setkání – ale 2013, protože 2012 je v Podmitrově 🙂 – tak budu moc ráda. Protože lidi z JJM (YGO! (wave) ) musí vidět, že nejen placatá krajina je krásná. 🙂
  Renáto (inlove) , doufejme, že tvůj comp vydrží – šiškote, aukce přece musí být! (nod)

  Potřebným držím palce. (h) (y) (h)

 12. My topíme – a je to potřeba. Dneska ráno jsme totiž vyrazili kousek do hor, že nám přece zima a mlha a vlhko nevadí. Na hrázi Josefodolské přehrady nebylo vidět na krok pro mlhu, déšť se změnil v ledové krystaly, které nás sekaly do tváří. Vichr děsivý – vlny narážely do hráze a celá přehrada řvala jak moře za bouře. Docela zajímavé (chuckle) . Promočení a zmrzlí jsme se raději vrátili k autu – hodina (o) soupeření s živly stačila.

  Tak se sušíme, kamna hřejí, kávička nalita (wave)

 13. Pustě závidím všem, komu už doma topí! Tady je kosa, že závidím klukům jejich kožíšky a ve fuseklích pracuju u puštěného teplíčka. Pan ředitel šetří, takže veškerá topná tělesa jsou vhodná tak na chlazení nápoje. No, co ušetří na topení, o to přijde na elektřině, protože přitápět si tu asi bude každý!

   1. Všude se topí! Jen tady pan ředitel šetří! No, elektřinu platím paušálem bez doúčtování v nájmu, vlastní odečet nemám, mrznout tu teda nebudu! A určit nejsem sama, takže bych ráda viděla, co ušetří! Ajnštajn jeden!

    1. Asi budou skvělé, ale ruce mi nemrznou! Nohy mi mrznou. Ani zátěžák nezamezí tomu, aby tu příšerně netáhlo odspoda – pode mnou prádelna/sušárna a kus průjezdu do dvora. Tradiční jarní a podzimní problém, když se přestane na jaře topit a ještě je zima, tak je tu nepříjemně ale nepříjemně tu je i na podzim, než se topit začne. V létě si to tu, coby chladnomil, nemůžu vynachválit. A v zimě, když se topí, tu je příjemné teplo – tak akorát pro mne. Akorát těch pár překlenovacích dnů není nic moc!

 14. Dodatečně všem Věrám, Věrkám a Věruškám všechno nejlepší! (f)

  A Veram samozřejmě palců držení převeliké a pozdravy srdečné!!! (h)

 15. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  mokro, zima, šedo… ubrečený podzim vládne zahradě (nod)
  Betka má od včerejška důležitý úkol – musí hlídat dědečka s Ričkem. Babču jsme „vyhnali“ na školní výlet s univerzitou třetího věku do Německa a Francie – a tak musíme do čtvrtečního večera vše zvládnout.

 16. Nevím, zda je to ve všeobecné známosti, já na to přišel v tomto týdnu čistě náhodou v autě, když jsem chytil jiné rádio než obvykle poslouchám. Tak to tady prásknu. Dede má každý (asi všední) den večer a v neděli ráno na Českém rozhlase Hradec Králové pořad. 😀
  viz zde
  http://www.rozhlas.cz/hradec/nedelnikava
  dá se to tam i poslechnout.

  1. taky ještě letní…krása nesmírná (y) . Tak vy už posněháváte… no jo, podzim, že 😛

  2. Chudák Betynka! Chytá si ocásek a hned prý vymaštěná hlava 😀 I když sledovat, jak se doga točí v obýváku před telkou… to už muselo stát za to (rofl)
   Jinak my jsme byli v sobotu na Kobyle (poblíž Rezku) a tam padal regulérní déšť se sněhem, ty vločky byly chvílema úplný sněhuláci. tak mě napadlo, že nemám zimní pneumatiky a to ne přehozené, já je nemám vůbec! (Ty staré už patří jen do sběru) Nedá se nic dělat, budu s tím muset pohnout, nebo taky jedno ráno nevyjedu od Domu (tmi)

  1. jééé – a poslední je brslen – a řekla bych, že typický (rofl) (rofl) (kdo netuší, tak to je náš rodinný oblíbený botanický termíííín (chuckle) – už jsem tady kdysi psala)
   Fotky parádní. Tady skokem přišel podzim – dneska i s několika srážkama krupkovosněhovodešťovo… A lesy se parádně vybarvují

  2. Ty fotky jsou parádní a ukazují líbeznou krajinu (inlove) Já Sedlčansko vůbec neznám, ale tohle je opravdu lákavá pozvánka 🙂

 17. Pane Václave, krásné povídání o Bakovi a je skvělé, že jste z něho dokázal vychovat správného psa. Tito pastevečtí psi jsou nádherní, ale asi bych si netroufla je mít a vychovávat je. A povídání je skvělé včetně tádžických způsobů výchovy psa. Sice bych se do psa také nezakousla, ale jistě tádžici dokázali utvrdit svou vůdčí roli a psi naprosto přesně věděli, co si mohou dovolit. Doufám, že bude následovat pokračování. A Bak je na těch fotkách nádherný pes.

 18. Dnes tu byla řeč o značkování. Nejde teď o značkování ale…..citlivé osoby nechť toto nečtou do konce.
  Bylo mi divné když jsem dnes pozdě vstávala že na mne čekala jen Daisy. Pak jsem zneklidnila když Tindra nepřišla ani na zavolání. Zavolání na kočenky znamená že dostanou tyčinku. Přiletěla jenom Daisy. Že by se Tindře povedlo zase zdrhnout když jsem přišla včera večer ze psí procházky? „Tak Garyku deme deme poď hledat kočičku!!!“ Garyk byl okamžitě pro. V protější zahradě pohraboval pán listí i ptám se po bíločerné kočičce. Ano ano schovala se pod kůlnu před černým kocourem který ji honil. Sláva, tak je alespoň nablízku. Ale Tindra byla z prožité noci celá vyděšená a utíkala se schovat do křoví. Garyk ji sledoval a ona se zase rychle schovala do bezpečí pod kůlnu. Co to natahovat, byl to proces dlouhý a teprve granulky číču zastavily a já ji mohla drapnout. Velice se bránila a prala se se mnou, ale už byla doma za hlasitého nadávání, ne mého ale jejího.
  A teď s Garykem na procházku. Cítila jsem že budu muset jít brzy na záchod a tak jsem pospíchala abych otočila domů. Ale Garyk si umanul že právě tady musí přečíst jiným psem zanechaný vzkaz a tak si zahoudinil, vyvlékl se z dvojitého obojku jako nic a pro jistotu už dál nečuchal ale zdrhal ode mne pryč. Přilákala jsem ho na hřiště za balonkem a tam si poslušně sednul a čekal že budu balonek kopat. Nasadila jsem mu honem obojek a párkrát do balonku kopla pak ho honem přivázala a šupec domů. Avšak již bylo pozdě. Tedy pro navštívení kadibudky Velké kočky. Mám odoperovaný žlučník a žluč se nikde neshromažďuje ale stále teče. Když vynechám jídlo, což se stalo pozdním probuzením končí to tekutě abych tak řekla. A žádná vůle světa tu katastrofu nemůže zadržet. Teď jsou v naší smečce dva po-sranci. Garyk v přeneseném smyslu a já ten reálný. Když jsem se umývala a převlékala, stačil se Garyk ještě pozvracet.
  Doufám že majitelé slabých žaludků přestali číst včas. No a takhle přízemně já tu žiji. (wasntme) (blush) (sweat)

  1. Milá Velká kočko, to se stává i v nejlepších rodinách, přímo i ve fakultní pracovně, když do útočiště vede chodba dlouhá skoro sto metrů a chvilka přemýšlení o tom, zda stihnu či nikoli se vymstila. Bylo nutno pak zablokovat i zámek v průchozí knihovně a horší půlhodinku na pracovišti za celý dlouhý život nepamatuju, všechny prověrky a vyhazovy proti tomu byly komedie. Chichi.

  2. Velká kočko na toto téma bych mohla psát romány, kde bych v hlavní roli byla já sama a příslušný pr…blém (rofl) . Jak píše baty to se stává, je to halt fyziologie a když není kadibudka po ruce… neporučíš!

  3. Děkuji za pochopení, milá baty a Alex. 😉 😀 😀 Nebýt těch mých čtyřnožců kteří mě toto odpoledne stáli tolik času tak jsem na ten záchod i stihla. Možná. 😉
   Ale hlavně že byla Tindra na živu a Garyk že se rychle vrátil a ne jako před rokem. Ještě že to nebylo teď večer protože už zase nějací halamové kdesi stříleli.

   Měli byste vidět Tindru jak leží v pelíšku a dospává prohýřenou noc. Ona je povídavá a snažila se mě zasvětit do jejích eskapád ale ač jsem Velká kočka tak její kočičí řeč natolik neovládám.

   Dobrou noc vám všem přeji!!!Spěte sladce a ať se vám něco krásného zdá!!!

 19. Před chvílí jsem předala Miře překrásného anjelíka od Janičky Jováskové, hřejivé sluníčko od Myšky, cestu od Zany, kočičku od Zdeny b.p. a něco za sebe. Mira už měla v tašce vytištěné dnešní blahopřání a pozdravy a všechno to Veram v nemocnici předá a ukáže. Je prima, že to takhle vyšlo na její svátek. (f)

  1. To je báječné, pro veram (i pro ostatní potřebné) stále držíme (y) Můj comp se se mnou zřejmě loučí, držte mi také palce, ať stihnu zazálohovat data. Jinak nebude aukce (sweat)

 20. To se tak někdy věci sestaví že bílý Bak s hnědou hlavou přivede pána do prekerní situace.Jak se Zdena vyrovanala s vědomím, že přítel chodí chránit plot značkováním?

 21. Milý Václave, z Baka sálá klid a jistota. S takovým psím kamarádem se jeden nemusí ničeho obávat. A dobře značkuje a to i za páníka. 😉 🙂 😀
  Moje collie Garyk se bojí zvuků a to bydlíme ve velkém městě. Klidem a jistotou bych tedy měla sálat já za něho, ale moc se mi to nedaří.
  Dozvíme se něco víc o Bakovi?

 22. já nevím, proč píšou, že letos nebyla dobrá houbová sezóna… Protože s Betuší lítáme alespoň 5x týdně lesem, tak se nějaká ta houba vždy najde. Ano – bylo jich poměrně málo – ale byly. Takže jsem postupně sušila a mrazila… až byly zásoby velké. A teď už druhý týden je hub tady mocmoc… a tak suším a mrazím a rozdávám… a už chci, aby přišel pořádný šedivák a bylo po sezóně (chuckle)
  Je zřejmé, že jsme právě dorazili z lesa – je zima, mokro, občas (sun) občas (rain) – a hub máme dost…

  1. To bude tím, že my nemáme Betuši! (nod) Vlastně by se z toho dalo vyvodit pořekadlo: Bez kosatky do lesa nelez. (chuckle)

 23. Věruškám a hlavně Veram vše nejlepší k svátku. (h) a (rose1)
  Patnáctikočičín má navaříno, hlásím dvě šuplata v mrazáku praskají ve švech! Tak se Dane někdy koukej vypravit s batohem! (flex)

 24. Pane Václave,JanaBa má pravdu./ale len čiastočne/Vaše rozprávanie je milé a záver vtipný.Pri čítaní članku sa usmievam,tíško závidím-nemám psa a opakovane si hovorím,že na starobu si nejakého zoženiem.Noa staroba je dávno tu a ja nič.Hrozné je,že najviac sa mi páčia veľké psy no a viem,že to je ťažká práca mať ho vychovaného a spoľahlivého.Mám dojem,že jediné,čo by som vedela,je žrať mu z misky-páč som žravá. A čo Zdenka?Zmizla v prepadlisku dejín len tak,alebo v súvislosti s Bakom,či značkovaním?

 25. Václave, děkuji za láskyplnou a zajímavou vzpomínku na Vašeho, ted už pravděpodobné bývalého psího kamaráda. Doufám, že se objevíte častěji a zachováte přízen zdejšímu osazenstvu, že ve své gratulační horlivosti nenašlo čas a místo na zmínku o práci, kterou si každý jednotlivec se svým povídáním dává. Ale jinak jsou to moc hodné holky 🙂 .

  Přeji všechno nejlepší všem Věrám a dvojitou porci Veram.

 26. Ano,som Viera a moc moc dakujem za blahoželania-ja najviac prajem všetko najlepšie Veram,trpezlivosť pri uzdravovaní a skorý návrat k nám.No a Pú-už ma to svinstvo/chemoterapiu/ za sebou,teraz sa spamataju krvinky a bude fajn jemu i nám,ke´d nám napíše nejakú záhadu.trochu OT-je tu hnusná zima!!A naš majiteľ nám nekúri.A začala som chodiť na cvičenie-som tam najstaršia a najhoršie oblečená.len tepláky a tričko,tie mladé majú oblečenia športové čo je kúúl.

  1. Drahá Verenko (inlove) , cvičit v teplíkách je určitě lepší, než cvičit v nějakém kůlu. (chuckle) A jsi odvážné děvče! Já jsem se těch dvě stě metrů k tělocvičně neodhodlala ujít. (a až se odhodlám, bude to určo v teplákách. 🙂 )
   Všechno nejlepší k svátku! (h) (f) (sun)

  2. Verenko, krásně si to oslav (rose1) (^) (rose1)
   Upřímně tě obdivuju, že jsi se vykopala cvičit, byť bez kůlu 😀
   Už druhej rok se ukecávám…silnej vůl není přítomen ;( – že se nestydím!

  3. Milá Verenko, jde o cvičení a ne o módní přehlídku. 😉 Vodní gymnastiku jsem měla po celé ty roky ale posilovací cvičení jsem na pár let přerušila. Teď na jaře jsem se do „mučírny“ vrátila. Shodila jsem 8-10 kg a snížila tak cukr v krvi.

   Přeji ti všechno nejlepší k svátku, ať ti všechno vychází a život ti přináší plno radosti a spokojenosti. (rose1) (sun) (rose1) (sun) (rose1)

  4. verenko všechno dobrý k svátku přeju a pamaruj že je jedno jak člověk vyčnívá 😛 kůlový holky Ti určitě závidí vitalitu a kuráž

  5. Milá Verenko, k Tvému svátku hodně zdraví, štěstí a vytrvalosti při cvičení 😀 (rose1) (rose1) (rose1)

 27. Dobrý den, jmenuji se Mira a jsem dcera Veram. Všem Vám moc Všem děkuji za to, že na mámu myslíte a držíte nám palce, věřte, že je to skutečně potřeba. Máma stále leží na JIP a její stav se, jak všichni věříme, pomalinku zlepšuje. Je ale zatím velmi unavená a lékaři mají jedinou radu – trpělivost. Zatím nemůže mluvit, ale Vaše vzkazy jsem vyřídila a bylo vidět, že jí to velmi potěšilo. Ale je to běh na dlouhou trať. Dokonce jsem kus diskuse, kde se to jen hemží (y) a 🙂 vytiskla a donesla jí to, když to prohlížela, tak se usmívala. Dnes jí vyřídím i gratulace k svátku. Pevně věřím, že jí pomáhá i tato forma podpory. Vám vyřizuji i pozdravy od tatínka (Milan). Takže moc děkuji za nás všechny. Mira

  1. Děkujeme, milá Miro, za zprávy. Moc na vaši maminku i tatínka myslím a oběma posílám přání hodně zdraví a to co nejdřív!
   (inlove) (h) (sun) (f) (inlove) (h) (sun) (f)

  2. Milá Miro, jsem moc ráda, že máme zprávy o naší sluníčkové Veram! Přidávám se k přání všeho nejlepšího k svátku a moc na ní myslím a držím palce, aby bylo o moc líp! Pozdrav posílám též Milanovi (h) (sun)

  3. Miro, jste moc hodná, že ozýváte.
   Je jasný, že zlepšení nepřijde hned, ale hlavně ať se to zlepšuje. Moc na ni, vlastně na oba, myslím (h) (y) (h) (y) (sun)

  4. Miro, je od Vás milé, že jste se nám ozvala. Mamince i tatínkovi moc a moc palcodržení a vyřizujte jim pozdravy, jak jen to půjde. Moc na ni myslím a věřím, že vybojuje zase zpět svůj úsměv (sun) !

  5. Děkujeme za zprávy, moc na veram myslíme a věříme, že se jí vrátí sluníčkový úsměv (sun)

  6. Miro, děkuji že jste se nám ozvala, však na sliníčkovou veram myslím každý den a včera jsem si při pohledu na to, že dned bude mít svátek, zrovna smutně říkala, že je mi líto, že nemáme o ní nějaké zprávy – děkuji!!! (h)

   veram, přeju vše nejlepší k svátku a samozřejmě hlavně ať se zdravíčko vrací, byť třeba pomalu a po krocích (h) (h) (h) (h) (sun) (sun) (sun) (sun)… a zdravím i Milana (y) (h)

  7. I já děkuji za zprávy, na Veram myslím pořád, i když jenom probíhám a nepíšu to sem. Věřím, že v tom běhu na dlouhou trať nakonec zvítězí. (h)

  8. Děkuju Vám za zprávu, Miro. (inlove) Moc na oba Vaše rodiče myslím a pozdravuju je a držím jim palce. (wave) (h) (hug) (y)

  9. Tak to sem honem pro (sun) Veram přidám pár svátečních palečků. Hodně trpělivosti s tou potřebnou trpělivostí – ať je líp! (y) (f) (y) (f) (y) (f)

  10. Míro, díky za zprávu. Pořád na maminku i tatínka myslíme a držíme všechny palečky i těch pár tlapek, co nám tu zbylo. (y) (y) (y) (y) (y) (y)
   A k svátku veram přeji hlavně zdraví a aspoň trošičku štěstí, které by vše posunulo k rychlejšímu uzdravení. Její sluníčkový úsměv tu moc chybí (sun)

  11. Milá Miro, jsem moc ráda, že jste se ozvala. Na vaši maminku myslím neustále a na tatínka také. Setkala jsem se s oběma v Praze na Pražení a vaše maminka se mnou laskavě jela až do místa, kde jsem vystupovala. Nedala jinak – já to tam moc neznala. Moc krásně jsme si za tu chvilku popovídaly. Prosím vás, vyřiďte jí, že se za ni modlím denně, to jí určitě dodá sílu. V knihovně za sklem je krásná jmenovka, kterou pro toto setkání vyrobila. Tak ji mám denně na očích.
   Ta jí, prosím, vyřiďte, že jí z Klokánie moooc mávám.
   Smajlíky se mi nedaří :-(((

   1. Milá Miro, to jsem ráda, že jste nám dala zprávu o mamince a tatínkovi. Myslí na ně spousta lidí a já jsem mezi nimi. Vaše maminka – Veram tady moc chybí. A dnes obzvlášť (sun) Prosím, vyřiďte přání i ode mne. Modlím se za uzdravení a moc oba pozdravuju (rose1) (h) (rose1)

  12. Miro – moc děkuju za zprávy o sluníčkové Veram – všichni, kdo ji známe, na ni myslíme a věříme, že se jí zdraví vrátí. Moc nám tady chybí.
   A taky držím palce tatínkovi

  13. Miro, na Veram myslim opravdu casto. Zejmena na jeji temer infekcni usmev a radost z objevovani novych veci. Dnes v noci maji vydatne padat hvezdy – Drakonidy, a ma byt jasna noc. I kdyz mesic bude skoro plny, ale zas bydlime na venkove, tak snad neco uvidime. Planujeme s manzelem nocni posezeni na terase. Jak se rika, kdyz neco jasneho pada nocni oblohou, tak by si jeden neco mel prat. Uz mam seznam prani a hvezdna Veram je na seznamu.

  14. Milá Miro, moc děkuji za zprávy o mamince. Prosím vyřiďte ji moji gratulaci k svátku a ať se jí vrátí zdraví pokud možno rychle ale i když by to bylo pomalu hlavní je že se jí vrátí. (inlove) (f) (y) (f) (y) (f)
   Trpělivost veram má, vždyť cvičila Qi Gong. Řekněte jí prosím vás až nebude tak unavená tak může cvičit v mysli, jenom si cvičení představovat a tělo reaguje stejně jako když se cvičí fysicky. To by jí mohlo hodně pomoci.
   Že ji moc objímám a že na ni a na Milana denně myslím. Posílám jí všechnu sílu co mám. (hug) (h) (sun) (h) (sun) (h)

  15. Dnes s každodením přáním zdraví budu vyhlížet za Veram Drakonidy. Kéž se jí i Milanovi daří líp a líp.Chybí tu moc.

  16. Milá Miro,
   pozdravujte Veram i Milana, moc nám chybí a věříme, že se mezi nás zase vrátí…máme je oba rádi…
   (h)

 28. Je vidět, jak je to psáno s láskou. Jsem zvědavá, jestli se autor objeví a ještě něco dalšího se dozvíme (dog) .

 29. Věry, Věrky, Věrušky – všechno nejlepší (rose1) (rose1) (rose1)

  A pro Veram (h) (sun) (h) (sun) (h) (sun)

   1. Všechno nejlepší Věrám, Věruškám i Verenkám (inlove) (h)

    a pro naši Veram přání mnoha sil a vracejícího se zdraví – bojuj, sluníčko naše, nedej se! (h) (sun) (h)

  1. Milé Věry, všechno nejlepší k svátku a to slunce aspoň v duši (^) (rose1) (rose1) .
   Veram, ať se ti daří bojovat, myslím na tebe moc (h) (sun) (h) (sun) (h) (y) (y)

   1. Vše nejlepší Věrám a hlavně naší sluníčkové Veram hodně zdravíčka (h) (f) (h) (f) (h)

  2. K svátků se nejčastěji přeje hodně zdraví a radosti. Pro Veram (h) to platí stonásobně, přeju jí, se jí dobré zdraví co nejdřív vrátilo a nám se zase vrátila sluníčková Veram se svými hvězdami. (*) (sun) (*)

  3. Nejdřív bych chtěla popřát Veram nejen k svátku aby se jí rychle vylepšilo zdravíčko (h) (h) (rose1) (h) (h)
   Ostatním Věruškám také hodně zdraví a ať se vám daří na co sáhnete (f)

  4. Milé zdejší Věrky – Verenko, Verahost, Veram – hodně štěstí a zdraví (h) (h) (h) .

   A sluníčková Veram – vždycky, když se podívám večer na hvězdy, myslím na tebe – doufám, že se ti zdraví vrací a že ty budeš brzy mezi námi. Stýská se nám …

  5. Věry, přidávám se s přáním všeho nejlepšího k vašemu svátku.
   Nevím kolik vás je tak posílám náruč růží. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  6. MaRi, díky, málem jsem zapomněl ma MLP!
   Takže Věry, Věrky, Verenky a hlavně Veram, krásný svátek a všechno dobré! (h)

 30. Vítám pana Václava (handshake) mezi nás a už se těším na další povídání o žití s rustikálním plemenem, kterým středoasiat a zvlášť z první generace narozený a vychovaný v tamních poměrech, zajisté je. Díky za vtipné zakončení, ke studenému deštivému skorobrněnskému ránu, velmi hřejivé (sun) !

 31. Dnešní článek ve mně vyvolal vzpomínku na Li – konkrétně na jeden z nejsilnějších zastavení v čase, na srpnový den, kdy jsem drbala Dráčka a na dálku mluvila s Tojefukem krátce před tím, než odešel za Duhu. A za ním pak i většina postav z tohoto obrazu.
  Pan Václav končí úsměvnou příhodou, ale celé vyprávění je v minulém čase a já v něm cítím láskyplný vděk i stesk.
  Naši blízcí, na které se vzpomíná a o nichž se takhle pěkně vypráví, nikdy neodcházejí,zůstávají s námi. Přesněji řečeno, s Vámi a ode dneška i s námi.
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Taky mi vyprávění o Bakovi připomnělo Dráčka a jeho „babinec“. A všechny peripetie okolo ukradeného bumlíčka. Bak je opravdový krasavec a pečlivý pes své rasy 😉

 32. Krásne dobré ráno všetkým! Tak to je pán pes. Už dlho túžim po stredoaziatovi alebo kavkazákovi, ale na nich fyzicky nemám, tak nič. Nevadí, je plno iných obdivuhodných rás. (dog)

 33. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásné čtení o souznění psa a jeho pána (nod) Zdraví paní psová, která má těch kilíček ještě o malinko víc (chuckle)

  Mějte se tu krásně, já jdu do školy – dálkaři čekají na statistiku…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN