VEVERKY: Plší uši

V naší záchranné stanici Pinky se specializujeme na veverčí mláďata, což ve strohé řeči čísel znamená, že jenom za letošní rok nám rukama prošlo 98 malých veverčat. Pokud ale považujete veverku za zvíře natolik známé a s jiným nezaměnitelné, jste na velkém omylu. Každoročně se totiž setkáme s případy, kdy se po rozhovoru s nálezci z „veverky“ vyklube zvíře úplně jiné.

 

Nejkurióznější případ jsme zažili před dvěma lety, kdy jsme až po noční jízdě na jižní Moravu (a 250 ujetých kilometrech) po příjezdu k nálezkyni ve 3 hodiny ráno zjistili, že v košíku nemá čtyři malá veverčata, ale čtyři myši…

 

Zvířetem, které si nálezci s mládětem veverky pletou nejvíc, je plch velký (latinsky Glis glis). Důvodem je nejen to, že v určitém věkovém stadiu je malé plšátko veverce trochu podobné (chlupatým ocáskem), ale může za to i obecná neznalost plchů – většina lidí totiž o tom, že nějací plši existují, nemá ani zdání. Je to ale svým způsobem pochopitelné, protože o plších se se v knihách i časopisech dočtete jen minimálně a šance na osobní setkání s nimi je hodně nízká. Plši velcí totiž nežijí na území celé ČR, ale jen v několika lokalitách a navíc jsou to tvorové noční, kteří více než polovinu roku prospí zahibernovaní v zimním spánku.

 

 

Protože mám plchy strašně ráda, je pro mě každý takový „omyl“, kdy se z nalezeného veverčete vyklube plch, opravdovým svátkem. Svátek vzácným, protože se to nestává často, ale jen jednou za několik let… Poslední plch, respektive plšice, se mi do rukou dostala po dlouhé tříleté pauze letos v polovině srpna, od nálezců ze Šternberka. Při příjmu to bylo ještě třítýdenní malé „miminko“, vážící pouhých 20 gramů a necelé 4 centimetry dlouhé. Už tehdy ale mělo všechny poznávací znaky plcha – tedy nádherné obrovské černé oči (uzpůsobené nočnímu vidění), dlouhé „hmatové“ fousky, jemné „přísavné“ tlapky (umožňující lézt i po hladkém povrchu) a hlavně – a především – nezřízenou chuť k jídlu.

 

 

Plší „žravost“ ale není samoúčelná. Malá plšata se rodí nejčastěji v srpnu, a už v průběhu října upadají do zimního spánku. Za pouhé 3 měsíce (tedy srpen, září a část října) tak musí nejen vyrůst do dospělé velikosti, ale pořídit si i dostatečné tukové zásoby, aby půlroční hibernaci přežili. Váhové přírůstky malých chlupatců jsou tedy opravdu rekordní a plši v pravém slova smyslu rostou před očima – z váhy 20 gramů na součastný šestinásobek (120 gramů) letošní samička narostla za pouhých 6 týdnů.

 

 

K náhražce mateřského mléka, kterou každé 2 hodiny vzorně hltala ze stříkačky, si plšice po pár dnech začala „přilepšovat“ pevnou stravou v podobě ovoce, semen javoru babyka i drobných semínek lípy, oříšků a hlavně bukvic, na jejichž bohaté úrodě závisí i počet narozených plšat (v letech, kdy se bukvic příliš neurodí, část samic vůbec nezabřezne). V dalších týdnech se pak nejvyhledávanější pochoutkou malého „žrouta“ staly larvy brouka nosatce, které ji hledám uvnitř lískových ořechů a žaludů. Larev dokáže na posezení zkonzumovat i více než 30, a zřejmě by jich snědla i víc, kdybych jich dokázala tolik najít…

 

 

Plšice coby noční tvor přes den spí ve vlastní 2 metry vysoké voliéře v horním patře domu, v místnosti, kde v dalších voliérách žijí 3 handicapované veverky, které kvůli nevyléčitelným postižením nešlo vrátit do přírody. S příchodem večera „noční skřítce“ voliéru otevřu, takže může volně prozkoumávat celou místnost a když mám čas, beru ji „na návštěvu“ i do obytných částí domu. Plšice je příjemný společník – z horní hrany dveří či knihovny soustředěně sleduje dění kolem, ráda mi posedí na rameni či hlavě a když má chuť na nějakou pochoutku, začne mi jemně ohryzávat prsty na ruce. Nejzajímavější jsou její pohyblivé uši, které používá jako „radary“, takže je neustále natáči všemi směry k sebemenšímu zdroji zvuku v okolí.

 

Už za pár dní se ale budu muset bez její příjemné společnosti obejít, protože na ni čeká zimní spánek. Naše předchozí plšice před 3 lety zahibernovala ve velkém květináči s kapradím, v němž zahrabaná do kořenů bez přerušení prospala více než 5 měsíců. Ze zkušeností z jiných záchranných stanic ale vím, že někteří plši, „ubytovaní“ v teráriích či voliérách, do pravého zimního spánku neupadnou, ale vždy zaspí jen na několik dní, poté se proberou a najedí, opět usnou atd., a v takovýchto „krátkých hibernacích“ přečkají zimu. Sama jsem zvědavá, jaký způsob trávení zimy si vzácná návštěvnice naší záchranné stanice zvolí.

 

 

Na doprovodných snímcích si můžete prohlédnout růst plšice od dvacetigramového „prcka“ až po současnou „dospělou“ velikost. Na jedné z fotografií je i speciální podoba „švédského stolu“ s všemožnými plšími pochutinami. Nepřejte si raději vidět, jak ten vzorně srovnaný talířek vypadal po několikaminutovém soustředěném útoku nadšené plší gurmánky…

 

Kateřina Soukupová

 

(Autorka ve volném čase provozuje záchrannou stanici pro veverky Pinky, více na www.veveratka.cz/)

 

Poznámka redakce:

 

Letošní jarní mrazy znamenají, že nejen lidé mají málo ořechů, ale nedostává se ani divokým tvorům, kteří jsou na nich závislí a do supermarketu si z pochopitelných důvodů nedojdou 🙂

Katčiny veverky nejsou výjimkou, a tak bych ráda poprosila naše čtenáře, aby zvážili, co by mohli pro veverky udělat.  

Podle Katky v záchranné stanici potřebují nevyloupané vlašské a lískové ořechy, protože jen vlašských ořechů zvířata za sezónu spotřebují 12 beden. Též se hodí bukvice a nevyloupaná dýňová semena. To kdyby náhodou někdo pěstoval dýně na různé dobroty a semena vyhazoval.

Pokud byste měli k dispozici něco, o čem si myslíte, že by se to mohlo záchranné stanici hodit, napište prosím do komentářů nebo přímo Katce – kontakt je na jejích stránkách www.veveratka.cz

V případě, že by se nám podařilo dát dohromady nějaké zásoby, můžeme se dohodnout i na jejich shromáždění a posléze odvozu přímo Katce. Vhodnými „sběrnými místy“ by mohlo být třeba Mikulášské venčení, či nějaké Pražení nebo Brnění.

Co vy na to? Pomůžeme veverkám i plchům?

 

Dede

Aktualizováno: 5.10.2011 — 19:22

69 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. na Praze 6 – v zahradnictví Chládek je o víkendu Dýňobraní,protože se tam budou vyřezávat dýně-budou semínka. Hola, pražský holky!!!! Nechcete se domluvit se zahradndnictvím, že by Vám přenechalo ty dýňový semena-klidně mokrý,pokud to máte kde rozložit a sušit…nebo kdyby se to dalo usušit někde u Chládků??? To by se veverky měly…je to jen nápad, u nás nic v okolí není.
  http://www.kamsdetmi.com/detail.html?id=22272

  jo a podobná akce je o víkendu i ve Slavkově u Brna.

 2. Dobrý den,

  děkuji všem za snahu nám pomoci. Vlašské a lískové oříšky jsou vítané vždy. O žaludy veverky příliš nestojí, takže s těmi se nesbírejte. Kaštany pak pouze jedlé, kaštan koňský veverky nejedí. Dýňová semena stačí usušit, semena z cuket či patyzonů jsem nikdy veverkám dávat nezkoušela, takže netuším, zda by o ně stály. Plšice mi při psaní právě sedí na rameni, chroupá bukvici a moc vás všechny pozdravuje. 🙂

  1. Naše americké veverky také velice milují buráky (a samozřejmě u nás též pecanové ořechy). Chutnají jim i takové, která už nám připadají zvětralé nebo zžluklé. Takže u nás se žádné nevyhazují – tedy ano, ale na trávník pro veverky (a chipmunky). Naštěstí je stačí spořádat dříve, než se k nim dostanou mravenci.

 3. Naše děti za stodolou/ seděly a povídaly, /jaká kdo zná zvířátka. /Znaly krávu, znaly koně, /lasičku i skalní kunu, /samozřejmě taky Punťu, /ten jim běhá pro merunu, /kočku, hrocha, vydru, slona, /někdo znal i žirafu, /někdo zebru, někdo lamu, /zkrátka hodně zvířat znaly, /jak si spolu povídaly.
  – Děti, kdy viděl plcha?
  Nikdo. Plch, to byla sprcha.
  – Plch je zvíře zcela noční. /Šplhá v lískách, když vy spíte. /Málokdo ho v noci uzří. /Je to zvíře tajemné.
  Jakub se jen poušklíbl. -Plch je zvíře tajemné? /To je možné. Já ho neznám. /Plch však nezná zase mne.

  1. Že plch velký je zvíře zcela noční je jen bohapustý žvást. Mohu doložit fotografiemi, kdy si v chatě vleze do kuchyně běžně i v pravé poledne a to neřku ráno nebo večer. Je neskutečně drzý a vynikající provazochodec, stačí mu koaxiální kablík k televizní anténě, aby se po něm producíroval. A z elektrického kabelového připojení na chatu, to už má jako dálnici. Z chaty se vydá až ke sloupu, na něm se rozhlédne kudy dál a jde navštívit některou z dalších chat.

 4. Kdyby se hodily žaludy, tak těch je tady hodně…
  Katko, díky za krásnej článek, plšice je náramná (inlove)

 5. Úžasní plšíci !!! Taky nám na chatě dupávali, to byl rachot . Krásné fotky ! Díky Vám za záchranu těch krásných zvířátek a veverušek taky. Doufám, že ty naše veverky nepřeválcují i tady ty velké americké. (wave)

 6. No to je krásný zvířátko. já jsem na tyhle hedvábné chlupaté ČTYŘNOHÉ. Teda když mi kočky zrovna nepřinesou rozkousanou myš do předsíně.
  A co se teda má dělat s tou dýní? Vnitřek se semínky někam rozplácnout a usušit? A platí to i pro patyzony?

 7. To je zvláštní, ráno jsem, hned za Maričkou, napsala komentář …. asi sežrali trpajzlíci… grrrr :S

 8. Na Moravě ořešák máme. Nevymrzl. Jsem schopna zajistit třeba kbelík ořechů. Jak ho předat na správné místo?

  1. Myslím, že není spěch. Pokud seženeš ořechy, tak je hlavně PŘEPEČLIVĚ usuš. Aby neplesnivěly. A usušené je skladuj v papíru, nebo na lískách. Jenom je nedávej do igelitu, nebo v neprodyšném kbelíku. Předání se už nějak vykoumá. (inlove)

 9. Súc už aj tak zaťažená na hlodavce, som z malej slečny plšice úplne hin! To blusenko malé napucnuté a tie luzové paplckýýýý … (sorry, nedalo sa odolať… (blush) )
  S orechmi je to veru tento rok bieda, brácho má strom na záhrade a čo nepomrzlo, to napadol a vyžral hmyz alebo to poplesnelo. Veľa je aj takých, že už si niekto poslúžil – človek zdvihne orech zo zeme, v škrupine dierka tak priemeru ceruzky a ňou jadro vypucované dočista-dočista!

 10. Tak jsme nadšeně vyrazili na bukvice a zjistili jsme, že jsme přišli pozdě, bukvice jsou popadané a vysypané, takže jsme zatím nasbírali jen materiál na obrázky. Mohly by veverky a plšíci žaludy a kaštánky? Ještě jsem nestihla přečíst článek, tak se asi ptám jak hlupák.

  1. Myško – myslím, že se sbírají právě vysypaná semena. Jsou ještě v tvrdém hladkém lesklém „domečku“… Jiné bukvice bych ani nesbírala.

    1. blbý rok a nebo blbý buk… Nedělám si psinu – jako malá jsem se podílela na sbírání bukových sazeniček pro záchranu Jizerek, jako starší pak na sběru bukvic pro výsadbu ve školkách. Spousta buků neplodí… proto jsou cenné stromy, které mají hodně semen a výbornou klíčivost. Právě kolem nich se vybíraly sazeničky a sbírala semena.

     Přiznám se, že nevím, jak jsou na tom buky v okolí. Kouknu. Přemrzlo tady v květnu všechno – buky nevyjímaje. Dneska jsme sice v lese byli, ale koukali jsme si pod nohy – rostou – babky byly všude… Teď je jdu nějak zpracovat…

 11. Jee, o plších je krásná básnička od Kainara. Akorát z ní umím jen kousky. Večer se po ní podívám, snad se vám bude taky líbit…

    1. Chaaa (rofl) V historicke casti Olomouce je ulice Hrncirska. Pri prvni navsteve Olomouce se u te znacky zastavil a videla jsem, jak se mu tise hybaly rty. A mracil se. Pak si tu znacku vyfotil a nosil to v penezence – to kdyz se ho obcas nekdo zeptal, proc se ode mne nenauci cesky. Vytahl Hrncirskou, kamaradi na to hledeli jak na zjeveni a bylo po debate.

     1. 🙂 Taky jsem jednou musela zabojovat s výslovností češtiny. Byla veliká svatba. Pan ženich z Berlína, nevěsta pražská. Zápletkou se u nás po svatbě vyspala jedna svatebčanka. Děti svatebčanů byly odvedeny už před večeří a měly svůj program bez alkoholu 😉 Když se svatebčanka mamina probudila, chtěla okamžitě vyrazit za ratolestí. Jenomže její vyslovnost ulice byla pro nás opravdu rébus. Plakala a volala, že prý „Citomiš“. Heč, přišli jsme na to. ŽITOMÍRSKÁ 😀

      1. No Zdeno, smekám klobouk, že jste došli na Žitomírskou. Já bych nebohou matku hnala Citomišem až do Litoměřic.

       1. 😀 My věděli, že je to v Praze, tak došlo na seznam ulic. Ale byly to nervy. Tahle ulice je až na konci. Pánové chtěli maminu konejšit alkohólem, ale to jsem zakázala. Hysterie nakombinovaná s opičkou by nebyla konstruktivní už vůbec. Největší hepáč bylo setkání. Dítko vysmáté a plnou pusu dobrot ze svatby a sypací matka (inlove)

 12. Ještě jsem neměla čest se sejít s plchem. Jen jedou na chatě jsem potkala párek jeho menších příbuzných. Plšík lískový je opravdu maličké okaté stvoření. Jen jsme nechápali, že takové mrně dokáže udělat neuvěřitelný rámus. To plšičácké rande bylo slyšet po celé chalupě (inlove)

 13. Myšátkům se plšíci moc líbili a domluvili jsme se, že jim půjdeme nasbírat bukvice hned po přestávce. Ať si chlupáčci smlsnou. Pohlaďte je za nás. Zdravíme všechny zvířetníky a zvířátka.

 14. Armáda plchů velkých pravidelně obývala srub na Rusavě, kam jsme jezdívali na dovolenou. Ve dne byl klid, ale v noci začaly pretěky.Plší harašili na půdě, případně se vnořili i pod vnější dřevěné obití srubu a rachotili ve stěnách. Na jeden krásný exemplář jsem narazila, když jsem šla v noci s baterkou na kadiboudu. V rohu stropu seděl nádherný dospělák, oslněný baterkou na mě koukal a já na něj, dokonce počkal, až se přiřítila celá rodina, na kterou jsem řvala, ať se jdou podívat. 😀

 15. Milá Katko (inlove) , děkuju Ti za krásné povídání o plšíkovi – hned jsem si vzpomněla na Tojefuka. (h)
  Ořechy bohužel nemám, v uplynulých letech jsem občas nasbírala něco v práci na zahradě, ale na jaře byly ořešáky pokáceny. 🙁
  Katko, fandím vaší práci, jsme s manželem úžasní. (y) (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

 16. O plších vím, ale takhle kouzelné fotky jsem ještě neviděla. Ořechy se pozeptám po rodině, ale u nás skutečně ořechy vymrzly ;( .

 17. Bukvici pro plšici seberu,pokud to není vybrakovaný i od dětí,co to tahají do školy (nikdy jsem neviděla,že by se to z té školy dostalo dál) a v balíku pošlu nebo dovezu.

 18. Jé, plšice…
  Máme obrovský lískový keř na chalupě u rodičů- ovšem dřív než my ho vždycky sklidí místní veverky- ty si zprávu o něm snad předávají…

 19. slečnu plchovou jsem objevila na Katčiných stránkách už před časem. Krásná slečna plšice to je.

  Že bychom udělali brigádu na sběr bukvic ?? Bukvice jsou (nod) A ještě nezasněžilo…

 20. Milá Katko, tak já jsem hned jedna z těch, kteří o plšých nevědí skoro nic. Tedy slovo „plch“ je mi známé, vím, že jsou to malá, noční chlupatá zvářátka, ale toť asi vše. Ve skutečnosti jsem ho neviděla nikdy, možná někdy v ZOO, ale nepamatuji se na to. Vůbec jsem nevěděla, že nežijí všude a už vůbec ne, že jsou to takoví rychlerostoucí žrouti a takhlé vééélice roztomilí. To, že je vaše stanice dokáže vypiplat z takhle maličkého plšíka do přezimování schopného tvorečka je opravdu neuvěřitelné. A doprovodné fotky jsou úžasné. Ten dudlající plší „špuntík“ (doslova)je přímo dojemný. Tak ať se mu hezky přezimuje a doufám, že nám všem dáš vědět, až se ušatý plch zjara probudí. Jsi skvělá náhradní máma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN