PSI: Pomocníkův den aneb agility

Jedna předzmrzlíková květnová sobota. Začátečníci jsou zaúkolováni pomocnými pracemi při agiliťáckých závodech. Rozdělují se stopky, mikrofon, tužky. Vysvětlují se úkoly a přidělují tyčky na hlídání. Pomocníci z posledních fasují tunely. „Budete dva proti sobě. Schováte se za tunel, a budete ho držet, aby se neodkutálel, když do něj vběhne pes. Vypadá to jednoduché.

 

Přesně dle pokynů pokleknu, zachytím kruhy a… pudlík cupitá tunelem jako dech, stéblo trávy se pod ním neohne, nad překážkami se vznáší. Bíglík prochází parkur rozvážně, promyšleně zpracovává překážky. Šeltička umí číst. Bere jedno číslo po druhém, rychle a bezchybně. Psíci probíhají tunel a já si připadám zbytečná a ztuhlá. Zem je studená a v poloze skrčence mi tuhnou kosti.

 

Časomíra

 

Na řadě jsou větší pejsci, nároky na tunel se nezvedají, zato stoupá teplota okolního vzduchu. Zem je pořád studená a parkur je přestavěný, takže vidím jen druhou půlku. Blíží se poledne a tetelící se vzduch se roztočil do miniaturního tornáda. Likviduje lehké slunečníky a nepořádně ukotvené pavilony diváků. Převrhl se stolek s obědem a spadla skočka. Pomocníci si vyslouží nevrlou poznámku rozhodčího, ale naše pozornost pořád klesá.

„Pozor“, stihne říct spoludržitelka-spolutrpitelka a do tunelu se vřítí šinkansen. Náraz do stěny mě málem odhodí. Překvapeně rovnám tunel i sebe. „No jo, praštěná borderka“, konstatuje spokojeně a očekává další dvojici ze své stáje. Horko stoupá. Velcí psi vstupují do tunelu rozvážně, a i když je někdy záhadou, jak se dovnitř namačkají, projdou bez větších efektů.

 

Nesmrtelný rozhodčí

 

Další přestavba a jde se na jumping. Startují smolíčci, pinďové, řeklo by se, ale kromě šeltií pejsci neprojevují nadšení, a to ani ti, které jejich páníčci namočili do nádrže na vodu. Bíglíci, jako plemeno, vyhlásili stávku a dožadují se stínu.

Po parkuru se pohybují jen pištící psovodi a neúnavný, neprůstřelný a nejspíš i nesmrtelný rozhodčí. V okamžiku nejhorší krize selhává časomíra. Ke vzrušené debatě není sil. Pomocníci provedou škatulata batolata, tunelodržiči zůstávají na svých nepohodlných postech. Slunce je opéká, ale žádný rychlovlak už se nepřižene. Parkur má darebnou překážku, na které se pejsci diskvalifikují, jeden za druhým.

 

Pomocník

 

Po dlouhých osmi hodinách závody končí. Čísla jsou sečtena, diplomy předány, plyšová zvířátka rozdělena. Grilovaní páníci si vzájemně obdivují připálené nosy a do aut nakládají pečené pejsky. V půli května měl opalovací krém málokdo.

Pomocníci balí parkur a za odměnu dostávají sponzorská trička. Pomalu se ochlazuje a rozžhavený pekáč se zase stává obyčejným oploceným cvičákem. „Tak zase příště,“ mávají na rozloučenou organizátoři.

„To určitě. Nejdřív v říjnu“, myslí si pomocníci a chladí si ramena a nosy.

 

Závodníci

 

 

Aktualizováno: 3.10.2011 — 19:56

60 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. milá Ri, čtu až teď ale naprosto dobře vím o čem píšeš 🙂

  loni jsme měli dvoje závody, na červnovných jsem se spařila jak prasátko a na záříjových promokla na kost 🙂

  a vždycky říkám, že dělat závody o 5 lidech je nesmysl….ale opět budou další a opět o pěti lidech…..

  doufám, že pilně trénujete, Bony je moc šikovná (y)

 2. Milá Ri, představa osmi hodin mezi tvrdou zemí a lehkým tunelem se žhnoucím sluncem nad sebou mě úplně znehybnila. 🙁 Obdivuji nadšence kteří se tomu všemu podvolí. A nebo to bylo jen z neznalosti? To by pak bylo omluvitelné. 😉 🙂 😀

  Garyk už má zase řídkou stolici přes tvrdé dodržování diety. Nedostává nic jiného než Hill´s i/d a to i jako mňamku. Nedávám mu nic jiného ani kousek suchého chleba. A tak se začínám trochu bát, Garyk je příbuzný s Einsteinem a ten mi umřel na rakovinu. Ještě zkusíme spirulinu, tenkrát mu dělala dobře. No jo a furt je něco.

  O kočičích kadibudkách a zdejším podestýlání asi napíšu k původnímu článku, kdyby někdo dočítal či co, ať to je pohromadě s ostatními diskusními příspěvky.

 3. Ri, promiň, ale nejprve musím napsat jedno docela důležité OT prom dede, pak se vyjádřím k článku: DEDE, POSLALA JSEM BĚHEM DNEŠKA UŽ DRUHÝ EMÍLEK, TAKŽE POHLEDEJ VE SPAMECH.

  Přiznávám, že jsem četla taky O padající kočCE a udivilo mne to. Jinak mám skluz ve čtení a nekomentuju SKORO nikdy, jelikož nestíhám nic. jen tu musím ohlásit, že LÉKAŘI a ZVÍŘETNICKÁ PalCOTLAPKODRÁPKODRŽNA ZAFUNGOVALI, takže naše Petra velice poskočila v léčbě a je už téměř na prahu svého návratu do běžného života .Jen si všichni doma velice přejem, aby zlepšený stav – remise nemoci – vydržela co nejdéle. Zdravím a mávám. Zítra nejsem,jelikož rámus pramneící ze zateplování paneláku a z likvidace děravé staré střechy, mne velice rozčiluje a hokin ze všeho hluku šílí natolik, že pokud je trochu počasí, trávíme skoro celé dny na zahradě. Snad ještě chvilinku pršet nebude, abych miohla v azylu pokračovat..

  1. MILÁ LENKO S.,DRŽÍM PALCE DÁL, AŤ SE PETRUŠKA VYLÉČÍ ZCELA A JE JÍ ZASE DOBŘE. MOC JÍ ODE MNE POZDRAVUJ.

   1. VELKÁ KOČKO, VYŽÍDÍM PETŘE TVŮJ POZDRAV, ALE V JEJÍ TRVALÉ VYLÉČENÍ ANI JEDEN Z NÁS NEDOUFÁME. JEN TA DLOUHÁ REMISE BUDE A BYLA ÚSPĚCH VELIKÝ. JEJÍ NEMOC SE VYLÉČIT BOHUŽEL NEDÁ. DÁ SE S NÍ JEN NĚJAK ÚPŘEŽÍVAT, POKUD SE BEROU PŘEDEPSANÉ LÉKY BEZ VYNECHÁVÁNÍ A BLBNUTÍ S EXPERIMEBNTY. JE TO TĚŽKÉ, ALE LEZ NEMOC ZAHNAT NA CHVÍLI DO KOUTA. NEMOC ČÍHÁ VŠAK VŽDY NA PŘÍLEŽITOST S A ZAÚTOČÍ PŘI JEDIÉM ZAVÁHÁNÍ. PŘEJU TOBĚ TROCHU VÍC KLIDU A TVÉMU HOUDINIMU KONEČNĚ ŽIVOT BEZ PROBLÉMŮ. MÁVÁM NA DALEKÝ SEVER A VŠECHNY TVOJE CHLZUOPATCE VIRTUÁLNĚ DRBU.

  2. LENKO – DRŽÍM PALCE, AŤ PEŤČINA REMISE TRVÁ ROKY. A TAKY VÁM PŘEJU CO NEJRYCHLEJŠÍ UKONČENÍ PRACÍ NA BARÁKU, AŤ MÁTE TROŠKU KLIDU.

   1. YGO, DÍKY. BYLI BYCHOM NEJŠŤASTNĚJŠÍ RODIČE POD SLUNCE, KDYBY TO BYLO TAK JEDNODUCHÉ. BARÁK OPRAVUJE FIRMA, KTERÁ SE LOUDÁ IOPRAVDU SE VŠÍM. PŮLKA STŘECHY JE POD PLACHTOU UŽ 14 DNÍ, DNES OTEVŘELI I TU NAŠI PŮLKU A ZMIZLI. CELÝCH MINULÝCH 14 DNÍ NA STŘŠE NEBYLA ANI NOHA. MUSEJ VYMĚNIT A DÁT ZCELA NOVÝ CELÝ KROV. BÁRÁK JEDE S KOPCE DOLŮ, JE CELÝ NAKLONĚNÝ, TAKŽE OBČAS MÁM STRACH, ŽE BUDEM BRZY BYDLIT V SOUSEDOVĚ ZAHRADĚ PŘES ULICI. ASPOŇ, ŽE ZATÍM NELIJE A MŮŽEM Z RÁMUSU ZDRHNOUT NA ZAHRÁDKU.HOKIN SE UŽ TŘI TÝDNY POŘÁDNĚ NEVYSPAL A JE MOC ZKROUŠENÝ A UNAVENÝ. DĚLNÍCI ZAČÍNAJÍ V SEDM RÁNO, KONČÍ AŽ ZA TMY, DNES ODEŠLI AŽ OSM VEČWER. HONÍ JE TERMÍN PŘEDÁNÍ STAVBY, TAKŽE SPĚCHAJÍ, ZATÍMCO OD DUBNA PRÁCE STÁLA A ČEKALA.

  3. LENKO, FAKT JSU MOC RADA, ZE PETRUSKA ZAS ZVEDLA HLAVU NAD HLADINU. PREJU AT JI TO VYDRZI MOC A MOC DLOUHO. (h)

 4. OT pro Jiného Honzu
  Už se z toho stala taková nudle, že raději odpovím zde. Kočka se jmenuje Princezna – protože prostě černá kočička s bílým malinkým motýlkem byla nádherná. Ovšem jejímu pruhovanému bratříčkovi jsme nějak nemohli přijít na jméno, tak mu zbyl Bráška, Brašulka, Brašule.Venkovní krmící kocourek je Piškot a opravdu má kulatou hlavičku a je bílý s oranžovým ocáskem a flekem na zadečku.
  Jak mláďata přišla na Friťáka a Fritézu, to teda nevím – snad ze žravosti??Jejich, ne těch fretek, dokázali se u nás zhádat o lasagne.
  No a miláček Tuesday, volaný Tjů a díky chování přezdívaný Velký Skřet Batman – on se fakt pohybuje po zadních, ručičky rozpažené a loví, skáče, lítá – prostě užívá život plnými doušky

  1. Inko, povídání čtu často jen letem světem, nestíhám, ale Tjůa znám. Zaujaly mě spíš ty fretky – tvoje tedy nejsou, škoda. S fretkou jsem se setkal jen jednou a už je to dávno, docela by mě zajímalo, jak se s nimi bydlí.

   1. Vzhledem k tomu, že cestuje celá rodina, mám fretky dost často doma. Ty naše cítit jsou, jsou to puberťáci, ale myslím, že když bydlí kluk s holkou, je hormonální aktivita jasně silnější. Jinak potřebují prostor aby mohly být čistotné. Ty naše ho tolik nemají, takže o to je ten odér silnější. Já je nějak neumím držet, mám strach že bych jim ublížila, prostě není to moje krevní skupina

 5. Zdravím a děkuji za ohlasy. Něco bych uvedla na pravou míru. Závody jsou staršího data. Naši psi tam nebyli, panička neběhá, protože je málo učenlivá a cvičitelé s ní nemají trpělivost. Psi ostatně taky ne. Gwendy dřív běhala s mladším páníkem, ale to už je dávno. My tak rekreačně, když si najdeme překážku 🙂
  A držení tunelů jsem taky tenkrát viděla prvně v životě. A i když jsme měli jasně nakázáno nehýbat se, netvářit se a nekoukat na psy, abychom je nerušili ve výkonu, těm hafanům to bylo fuk. To už byli takoví nadšenci, že by je myslím nezastavil ani větrný mlýn, natož nějaký skrčenec. Ani si nás nevšimli 🙂

  1. My tunely jistili kolíkama do země a v halách kilometry lepící pásky. Největší maso bylo pak tu pásku strhat. Jo, agility je fajn, Cindy by to určitě bavilo, jenže Příšera zase kulhá a Dasty taky.

   1. Na tom obrázku u tunelu je kanystr s provázkem. to bylo to jištění. Pro malé pejsky to stačilo, ale některé borderky dokázaly tunel odvalit i se mnou 🙂
    A naši psi – myslím, že už jsi o tom kdysi taky psal. I tady, když se ukázalo, že medaile sbírat nechceme a že si chceme vlastně jen tak rekreačně zaskákat, odsouvaly se naše tréningy na vedlejší a vedlejší kolej…

  2. Agility jsem viděla jen z rychlíku, ale že je to taková psina, to jsem netušila 🙂 Nebo žaby to bylo tím, že Ri umí? A jak neznám terminologii tohoto sportu, tak jsem taky letem četla, jak padala kočka. A to jsem pochopitelně patřičně ocenila hrdinku mezi psími borci 😉

 6. Dneska mají svůj svátek všechna zvířátka (h) (a sv. František z Assisi), tak jim přeju všechno nejlepší, stejně jako narozeninovému přednostovi. (f)

  Milá Ri (inlove) , to je bezva článek, umíš! Trochu mě teda vyděsila věta: „Převrhl se stolek s obědem a spadla kočka.“, dokud jsem si nevšimla, že před kočkou je S. (chuckle)
  Jak už psala Xerxová, za každou povedenou akcí stojí fůra práce nadšenců, ale právě a zejména kvůli nim je na světě občas tak skvěle. (sun) (h) (music)

  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Pokud mám být upřímná, tak tu skočku jsme nejdřív taky četla bez S a divila se, ale přičítala jsme to své obvyklé ranní tuposti a přeletěla očima radši ještě jednou… |-(

  2. Taky jsem přečetla „kočka“. Přišlo mi celkem logické, že pokud je na stolečku oběd, je tam i kočka (rofl)

   1. mě to taky přišlo úplně samozřejmé – kde by tak mohla být rozumná kočka, když na stolku čeká oběd? 😀

  3. Netušila jsem. Tak proto bylo v předvečer zařízeno že byl Garyk po roce (ten veliký úprk se stal právě před rokem) puštěn ze řetězu a běhal s Liptonem, krásným rezatým a bloňďatým setrem. On vám má vážně ušiska a vrch hlavy do blond.

   Tady má dnes svátek „kanelbulle“ což je buchta či koláč se skořicovou náplní. Skořici mají jíst cukrovkáři, ovšem ne s cukrem a moukou.

   Pápá, teď jdu s Garušem na procházku a potom na vodní gymnastiku do teplého bazénu. Až se vrátím tak mám ještě dodatečně nějaké informace o kadibudkách a podestýlkách.

 7. OT: včera jsme se mihli na pražení předvést děti, a pak jsme šli na hřiště vyvenčit Rysíka. No a z hřiště na pohotovost. Rysík prvně sletěl tak, že jsme to vyhodnotili na doktora a doktor na něm nic nenašel. Tak je akorát potlučenej, bohužel hlavně čelist. Spal u mne v posteli (prokňoural kojení, že mu tam chybí maminka) a i po ránu je kňour. Ale bude v pořádku, jen nás zarazilo, že dětská úrazová pohotovost je opravdu nejblíž v Krči a v Motole, když je na Karláku i na Karlově tak velká nemocnice.
  Ve čtení článků i diskusí mám skluz a tenhle týden ho už nedoženu. Nějak nezbývá čas.

  1. Jejej, karakálci (h) , to to nebyl moc povedený výlet. (whew) Ale hlavně, že se Rysíkovi nic vážného nestalo. 🙂 (y) Holt opatrnosti se člověk učí pomocí nejrůznějších pádů, jinak to snad ani nejde. (nod)

 8. Krásne dobré ráno všetkým a užite si posledné dni babieho leta ak môžete, už končí. Príde smutná pľušť jesene a tú nemám, nemám rada. Ako je s Veram, vie niekto? Často na ňu myslím, chúďa. (h)

  1. Jen bacha na ten digitalni zoom! Vpodstate se da rict, ze jakmile si budete potrebovat neco priblizit, tak jde kvalita zaznamu dolu. Nehlede na to, ze to priblizeni funguje jen pro nizsi rozliseni.

 9. Pomocníky a hlavně rozhodčího jsem na závodech vždycky obdivovala. Ono totiž se málokdy sejde ideální počasí. Ale že by někdo musel ustavičně držet tunel…to si nepamatuju. Kdo ví, jestli by mi tam můj pes pak vůbec šel.

  1. Renie (inlove) , mrkni na Hady, prosím – záhada chybějícího kalendáře je vyřešena. Nechyběl, ležel na stole. (whew)

 10. No jo, dělat pořadatele je vždycky vděčná práce- vlastní zkušenosti mám přebohaté- a ten spálený nos jaksi patří k věci, druhá možnost je voda za krkem a rozčvachtané botasky- tak to radši spálený nos.
  Dneska má Borůvka třetí narozeniny, už je velká psová- a Světlušce včera vypadl jeden obří tesák, další zuby vzadu se viklají a vepředu vypadají částečně vyměněné 🙂

  1. Jé, přeji Světlušce, pamatuji se jak si Kuba schovával zoubek Mimiho.
   Co se týče přezubení, tak Tjů zatím nic, jen zvyšuje frekvenci a sílu zakusování, takže bych na svých rukou poznala, že přezubil. Kdy asi tak se toto poděje u kočky popelnicových polí?

   1. Inko, Jéčka jsou květnová a Janinka se přezubovala od půlky září, Jezinka ještě ne….

    1. No tak já odhaduji, že Batman je tak konec května. Jo podařilo se nám zvážit, takže po dvou miskách syrového kuřete máme 2,10 kg, nažraný je jediný stav, kdy je trochu v klidu.

      1. Já jsem se zprvu také divila, ale když se na něj člověk zadívá – je to už kus kocoura. Teď zase začal růst jako před očima, je dost divokej, lítá venku ale v noci jsem cítila jak mi hřeje nohy a tiskne se ke mě.
       Byly na víkend u nás fretky – to bylo divadlo. Koupila jsem jim velkou klec, takže Batman prolétal kolem klece, Friťák s Fritézou v kleci, rány jako z pekla a hlídala to vždycky jedna matka. Jakmile jsme vzali fretky ven, spakoval se Skřet na postel a tam předváděl neviditelnou kočku. Zcela jasně věděl, že navolno by mu vyprášili kožich

        1. Není to příliš originální, ale mladí je tak pojmenovali.No my s naší Princeznou a Bráškou taky nejsme vrcholem originality

 11. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Málokdo si uvědomuje, že každá organizace nějaké té „srandy“ vyžaduje spoustu neviditelných lidí kolem… Je říjen – budou další závody?? A kdo běhá za Vaši smečku – Půůůdl nebo Rony či snad paní dalmatinová Gwenda ??

  Na počest svatého Františka z Assisi mají dneska svůj svátek domácí mazlové (inlove)

  1. Jéžiš marjá, díky, já na to málem zapoměla! Tož si uděláme dneska se smečkou oslavu! Jinak Norka měla včera kotrmelcový den – byli jsem v lese užít si předposlední krásný den a princezna samou radostí udělala snad padesát kotrmelců. Tak nevím, ona je asi opravdu klaun. A taky asi končí Pikáčkovo chamtivé období (krade jí jídlo z misky a kosti – hlavně ty obrovské, co váží víc než celý Pikáček) – Norka na něj poprvé v životě štěkla a svojí kost mu vyrvala z tlamky 😀

 12. A my se pořád rozhodujeme na agility s Luxíkem. Nemyslím ani snad závodění ale jen to aby se vyřádil a něco naučil. Myslím, že chytrý je dost. Jak by ne, je to přece ,, náš pejsek, ze všech nejhezčí a nejchytřejší 🙂
  Hezky jsi to ri popsala, vypadá to veelmi jednoduše 😀 – pejskové běhají, pánečci se opalují. Přeji všem krásný sluníčkový den, já se jdu zapojit do prac. procesu. Divně mi to píše příspěvek, jsem zvědavá co to udělá, až to odešlu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN