ČLOVĚČINY: Doktor na lodi i u ultrazvuku (2)

Druhá část rozhovoru s MUDr. Alexandrem Bartákem je částečně Rozhledníkem a trochu i Mlsotníkem, obsáhli jsme tedy spolu hned čtyři rubriky. První část si můžete přečít zde.

 

 

 

R. E. Vím, že se specializujete na ultrazvukovou diagnostiku, myslím, že je to i váš koníček. Proč jste si takového koně osedlal?

 

A. B. Jednak si myslím, že ultrazvuk je jedna z mála metod, která gynekologii a porodnictví posunula opravdu na vyšší level oproti klasickým porodníkům 19. století. Málokteré vyšetření znamená takový diagnostický přínos. To byl jeden důvod. Druhý spočívá v tom, že my muži máme rádi technické hračky; někteří si tento pud vybíjejí na autech, já na ultrazvuku. A chlubit se závistivým kolegům luxusním ultrazvukovým přístrojem je skoro stejná rozkoš, jako ohromovat je drahým vozidlem.

 

R. E. Při vyšetření v mém druhém těhotenství jste si byl téměř jistý, že plod je mužského pohlaví. Protože jsem byla přestárlá rodička, byla provedena amniocentéza a zjištěno, že miminko nebude chlapeček. Paní doktorka na genetice se mohla potrhat smíchy (předem se ale ujistila, zda chci pohlaví dítěte znát).

 

 

A. B. Určovat pohlaví není úplně samoúčelné, jak by se mohlo zdát; když pohlaví v určité fázi těhotenství nepoznám, je mi jasné, že nevidím dobře, nejsou dobré podmínky, přístroj není optimálně seřízený a prostě mne to upozorní na problém.

Jinak je to samozřejmě legrace. Je to takové furiantství, člověk se rád vytahuje, že pohlaví pozná co nejdříve. Samozřejmě přitom občas narazí na meze své nebo přístroje. To byl případ chlapečka Zuzanky. Ovšem Zuzanka, tuším, už dávno chodí do školy, takže od mého lapsu přece jen pár let uplynulo. Za tu dobu jsem se něco naučil, mám k dispozici stroj vyšší třídy a asi by se mi to dneska nestalo. Nebo možná stalo, protože bych se snažil pohlaví předpovědět nejmíň o měsíc dříve.

 

Dnes bychom měli být schopní určit pohlaví spolehlivě ve 4. měsíci, ve většině případů (s dobrým přístrojem a při dobrých vyšetřovacích podmínkách) dokonce už na konci třetího. Ale stává se mi občas, že ve 3. měsíci avízuji chlapečka a za čtyři neděle to opravím na holčičku. A i když jsem v tom třetím měsíci zdůrazňoval, že se mohu mýlit a varoval jsem před předčasnými neuváženými nákupy modrých dupaček, o měsíc později hledím na kyselé obličeje budoucích rodičů a poslouchám otázky typu: Co ale s tím teď budeme dělat?

Někdo by mohl položit otázku, zda tedy má smysl se o určování pohlaví vůbec takhle brzy pokoušet, když z toho vlastně nic nemám, krom rizika těch kyselých obličejů. A já říkám, že to rozhodně smysl má. Protože jak lékař začne být opatrný a ztratí takové to furiantství, nutkání se blýsknout a touhu jít na hranice svých schopností nebo i kousek za ně, přestane být dobrým lékařem. A řekl bych, že to neplatí jen pro medicínu.

 

 

R.E. Co ultrazvuk může a nemusí prozradit? Pamatuji si, že jste mi kdysi vyprávěl, že jste díky svému novému přístroji odhalil rakovinu v počátečním, léčitelném stádiu.

 

Ultrazvuk je úžasná metoda, který nesmírně zpřesňuje a zrychluje diagnostiku a já opravdu nechápu, jak někdo může dělat gynekologii bez něj. Vedle vaginálního ultrazvuku je běžně prováděné pohmatové vyšetření v dnešní době skoro anachronismem, připomíná mi medicínu devatenáctého století. Podle mého názoru by ultrazvuk měl mít a ovládat každý gynekolog a neměl by se chápat jako jakési specializované vyšetření, na které se objednává s měsíční lhůtou; to snad bylo ospravedlnitelné v 80. letech minulého století. Vzpomínám na nedávný případ, kde jedna lékařka-gynekoložka bádala tradičními vyšetřovacími způsoby nad jednou ze svých pacientek čtvrt roku a já pak měl ultrazvukem hotovou diagnózu během 30 vteřin.

A pokud jde o těhotné, tam skoro nic jiného nemá smysl dělat. Ale všemocná metoda to není a je spousta věcí, které se tím vidět nedají, na plodu jsou vrozené vady, které ultrazvuk prostě neodhalí, protože ani nemůže. Znát meze metody je stejně důležité jako znát její možnosti.

A jak se to člověk naučí? Jedině praxí. Existují kursy a existují i různé certifikáty, ale já si jich příliš nevážím nejen v ultrazvukové diagnostice, ale v medicíně vůbec. A to proto, že schopnost obstarat si certifikáty nejde vždy ruku v ruce se schopností dělat dobrou medicínu.

 

R. E. Nedokázala jsem se rozhodnout, do jaké rubriky můj článek spadne. A protože ráda píšu o jídle, poprosím i vás o recept na nějakou oblíbenou dobrotu.

 

Žádný recept vám nedám, protože patřím mezi ty, kteří jedí všechno, vyznávají zásadu, že hlad je nejlepší kuchař a sofistikovanými recepty trochu opovrhují jako děláním vědy z něčeho, co vědou není.

Mojí nejoblíbenější dobrotou jsou bramboráky; nikde jinde ve světě jsem se s něčím takovým nesetkal a myslím, že tento pokrm je to nejvýznamnější, čím Češi přispěli do světové kulturní pokladnice. Na mezinárodním fóru jsem s nimi měl vždycky ohromný úspěch a kdysi na nějakém studentském pobytu ostatním účastníkům moje bramboráky tak chutnaly, že se všichni usnesli, že až do konce týdne budu jídlo připravovat jen a jen já. Což byl malér, protože jsem tehdy nic jiného uvařit neuměl.

A chcete-li přece jen nějaký speciální postup, prozradím vám, že moje maminka brambory na bramboráky nestrouhala, ale mlela na masovém strojku, a já si myslím, že výsledný produkt byl mnohem lepší, než když se brambory strouhají. Pokusil jsem se to několikrát opatrně navrhnout i své manželce, ale místo umletých brambor jsem se dočkal jen jedovatin na adresu její tchýně. Nemusím dodávat, že moje tchýně brambory na bramborák zásadně strouhala.

 

R. E. Děkuji za poučný i zábavný rozhovor.

 

P. S. Milí Zvířetníci, případné otázky v diskusi dr. Barták rád zodpoví souhrnně po uveřejnění této části rozhovoru. R. E.

 

 

Aktualizováno: 22.9.2011 — 15:42

97 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milí Zvířetníci, děkuji za hezké ohlasy na obě části rozhovoru. Z diskusí jsem vybrala dotazy a snad tedy bude ještě třetí část.

 2. Tak jsem zjistila, že se můj příspěvek propadl do hlubin velkého netu 🙂 Moje první setkání s ultrazvukem nebylo u doktora, ale v zaměstnání. Prostě to je jedna z nedestruktivních metod, které se kouknou pod povrch čehokoli. Třeba i betonového valu, nebo mosazného čepu. Jen se to fakt musí umět. Začátky na této metodě byly pro mne věštbou 😉 Další milé setkání byla krásná fotka budoucího vnuka s palečkem v puse. 🙂
  Renato, díky za velice zajímavý rozhovor. Rozpovídej pana doktora ještě trošku. Hlavně o východním světě a ženách, které v ordinaci potkal. (sun)

 3. Velké díky za zprostředkování tohoto prima rozhovoru. Doufám, že se dočkáme ještě nějakého dalšího pokračování, třeba o péči o ženy z Tuniska. Zajímalo by mě, zda i v Tunisku existuje tradice ženské obřízky nebo zda je to záležitost jiných většinou afrických zemí. Jaké má vůbec lékař možnosti takto postiženou ženu ošetřit.

 4. Mne v tehle souvislosti fascinuje, jak moc za poslednich par desitileti ta technika pokrocila. Kdysi se vynalezl rentgen, pak dlouho nic, a naraz mame zive obrazky z tela. Kdyz muj otec jeste pracoval ve fakultni nemocnici, tak nekdy v 70. letech nadsene mluvil o tomografu. Nemylim li se, tak v te dobe to byl snad jediny pristroj v republice a myslim,ze to bylo v Brne. Ale kazda sranda neco stoji a tudiz nase vydaje na lekarskou peci stoji podstatne vic, nez na co ten platebni system hl puvodne nastaven.

  A jeste bych se pana doktora chtela zeptat jak nahlizi na hormonalni „lecbu“ zen v prechodu. Asi to, ze jsem slovo lecba ozdobila uvozovkama, vyjadruje muj nazor na vec. Ale stejne by mne zajimal jeho nazor.

  A diky za clanek. Bezva.

  1. Manželka ji podstoupila a velmi jí to pomohlo se zvládnutím přechodu. Takže prosím nepaušalizovat! Každý člověk je unikát, a to, že něco někomu (možná) uškodí, zásadně neznamená, že je to škodlivé pro každého! 🙂

 5. A ještě jsem chtěla popřát zítřejší krásné Pražení, já musím jet k dodávce přístrojů pro Domažlice, kde finišujeme a ve středu začne montáž a ještě ke všemu máme od 18.00 schůzi bytového družstva v domě a asi bude hodně bouřlivá. Vzhledem k tomu, že MLP má dovolenou, budu bojovat aspoň já za zachování zdravého rozumu, aby se nepovedlo prosadit to, oč někteří usilují! Těším se na fotky!

  1. Karolíno, držím pěsti, ať se vše podaří jak má. Ať přístroje doputují správně na místo určení, nepoškozené, ať se bez problémů nainstalují, prostě všechno nej, nej, nej. A k té schůzi také – ať mají lidé zdravý rozum a rozhodnou ve prospěch družstva.
   A pozdravuj kluky kočičí. Zrovna dnes jsem si na ně vzpomněla a jak jim je s tebou dobře.

   1. Díky, snad to ustojím i bez přednosty.
    A už se těším na společný pelíšek s kocourky.

 6. Tak jsem se vrátila z chalupy ze zahrady, utahaná jak pes, pilně jsem sázela výkopky od Věrušky, Danovy maminky (s pomocí sousedky, s tou pochroumanou nohou teda rýt fakt nemůžu, takže ona ryla a já sázela a hrabala malou lopatičkou menší ďoury na cibulky atd.) a teď jen tiše doufám, že přežijí zimu a na jaře vyraší a budou jen a jen zdobit. Kocourci s péčí chůvičky 2 dny přežili, ale všichni seděli v okně, když jsem přijela a bylo velké vítání a radost, že jsem doma. Teď tu Melíšek s Ríšou vlají prostorem a navzájem se „loví“, to by byly fotky v pohybu, jenže já to neumím a s tím mým foťáčkem to asi ani nejde. No, tak se budu kochat fotkami např. Jakkela, úžasný seriál!

 7. Renato, moc pěkný rozhovor (i ten předchozí byl fajn), děkuju.
  A teď asi půjdu „chípnout do křoví“, resp. spát; odpoledne jsme se vrátili z těch Račic a jsem nějaká hooodně unavená, a to jsem přitom kvůli zlobícímu a bolavému kolenu nejezdila. Bylo to tam všecko moc krásné a vůbec se mi nechtělo odjíždět. Tak zas za rok, už se dopředu moc a moc těším.

 8. Přeju příjemnou neděli,

  děkuji za info o fotečkách, já teda budu fotit ale myslím, že svá favoritní fota už mám 🙂

  Tom pokračuje ve výrobě kotce, když už nám ta Nastěnka hárá…zatím jsou všeci spolu když jsme doma, pokud jsou sami už jsou zvlášt

  nad ránem jsme měli lehce vzůšo – Linda si přinesla živou myšku, tak jsem ji šla vyhodit a musela jsem stěhovat naštěstí jen jednu skříňku, kočka myš chytila a utekla ven, jsem si teda myslela, protože před chvilkou si tak sedíme u tv a najednou šupkydupky myška si to mašíruje podél zdi..jestli jich donesla víc jak ji přerazím! a tu ranní hoňku bezhnutí brnou sledoval kocour!!! a prý vykastrovaná kočka myši nechytá!!!

  1. Taky by mě zajímalo, kdo vymyslel, že vykastrovaná kočka myši nechytá- vykastrovaná Polárka je šílený lovec. Dneska to nebyla myš, nýbrž prťavá ještěrka. V době snídaně- samozřejmě za obrovského zájmu psic. Já jsem chytala psice a Kája ještěrku- byla živá, ale děsně oslintaná.

   1. Taky nechápu, kdo dal takový nesmysl do světa. Jak Mína, tak Mouryn jsou Pampalini profíci. A pochopitelně – oba kastrovaní. Míně je 12,5 a nemaže se naprosto s žádnou kořistí. Od rejska po potkyše. A zlaté rybičky (řádně vypasené a akorát na pánev) jsou jí přímo potěšením a národním svátkem. 😉

    1. To by mě zajímalo, kde má Mína kancelář s peckem, na kterém provozuje zvířetnický zabukizmus. Asi hodinu po mé připomínce k problému Lovec – Kastrát mi náramně křičela z koupelny. Přinesla mi čerstvé hraboší, dobře zakousnuté. MŇAM 😉

     1. ZDENO A MÍNO, JSTE DĚSNÝ ČÍSLA, JELIKOŽ JTE MNE MÁLEM UDUSILY JABLKEM.MÍNA JE JEDNUŠKA A TY SE STYĎ. POHRDLA JSI, I KDYŽ BYLO ZDARMA A NASERVÍROVANÝ POD TŮJ NOS. TOHLE SE DĚLÁ?…

   2. A náš Čertík Strašpytel dnes ráno lovil mouchu! Kam se hrabe Labutí jezero v Bolšom těátru! Škoda, že nemám kameru, nestačili byste se divit, jak umí obyčejná ,,čistokrevná“ pouliční směs rok a půl stará, baletit. Bylo to něco na způsob krasobruslaře Donalda Jacksona blahé paměti, nechyběly ani klokaní skoky a panáčkování v úhlu 45° (Neptejte se mne, jak držel stabilitu, neznám fyzikální zákon, který by to dokázal vysvětlit). Po půl hodině vyskočil ze stoje na zadních skoro metr vysoko a chytil ji do předních tlapek, které ve vzduch splácnul. Dopadl opět na zadní, mouchu si podal tlapkou do tlamičky a s gustem ji zdlábl. (rofl)

     1. Taky bude, časem, až se chlupáč ochočí. Zatím si od nás drží odstup a ve dne preventivně nevylézá. Ale už neutíká tak rychle a tak daleko. Prozatím víme jen tolik, že je to nádherný, ba figurou přímo výstavní exemplář kočičáka.

  1. Beta v pohybu,cvičící s paničkou nemá chybu – já jí (Betu) ale vidím běžící za střapcem na druhém setkání Zvířetníků.Kde se bere v tak velkém těle ta ladnost skoků?
   Doufám,že Betu uvidím v kalendáři (nod) !

  2. Fotky jsou moc pěkné, ale ta postel by mohla být větší. Chudák Betka nemá žádné pohodlí když se ji tam rozvalujete ještě vy.

  3. Aaaach, to je krása. Hned bych šla s váma!
   I když teda my byli na Sedlčansku a Alena i Max i Mauglí (a dokonce malou chvíli i Mrňa) byli skvělí, o krajině nemluvě (inlove)

   1. Ony jsou parádní (sun) dny. Krásně je všude (nod) – no v Jizerkách (wait) nejlíp (chuckle)

    Betka spí a spí a spí. Jen když se otevře lednička nebo něco cinkne do misky… tak to hned čiperně přiskotačí 😛 Ale pátek v lese, v sobotu na Javoráku a dneska okruh kolem Jizerky a Pytlácké kameny… k tomu hlídání zahrady… prý už abychom vypadli do pracovního procesu (rofl)

 9. Jeden švédský fotograf (má hlava,má hlava, nevzpomenu si na jméno) fotografoval miminka v matce. Od embrya až po dorostlé děťátko. Šel o tom film v TV a vyšla přenádherná kniha barevných fotografií. Šlo snad o nějaký lékařský projekt. Je to už mnoho let a já si houbelec pamatuji.
  Tak to bylo jenom to. Mějte se!!!

 10. No jo, tohle je pro mě téma velice živé. Ještě před pár měsíci jsem byla na ultrazvuku pečená vařená.

  Když se měl narodit Sebík, šel MLP na první „velký“ ultrazvuk se mnou. Když se měl narodit Timmík, pravil po té, co jsem mu sdělila termín vyšetření: „Proč bych chodil? Už jsem to přeci viděl…“
  Jsem ho málem vzala kabelkou po hlavě. Ale nakonec šel 😀

 11. K těm receptům:
  Plně s panem doktorem souhlasím. Nedávno jsem byl na srazu s bývalým kolegou v jisté retauraci a maje chuť na kus flákoty, dopustil jsem se fatálního omylu a nechal si přinést jídelní lístek. Když jsem viděl ty exotické názvy a přečetl co všechno za sajrajty je k tomu, dříve výbornému masíčku přidáno, hlad mne přešel a pohled na ceny mne z onoho podniku vyhnal ihned a definitivně. Naštěstí byla o kousek dál čína, kde jsem si za třetinovou cenu dal voňavou a křehkou kachnu a nejen, že jsem si pochutnal na výborném masíčku, které bylo opravdu kachní, ale kvalitně se přecpal. Takže propříště se Pohlreichovým hvězdičkám preventivně zdaleka vyhýbám. 😀

 12. Krásné dobré ránko! (sun)
  Je skvělé počasí na práci na pozemku, ale dělají nám nové schody do domu a hemží se tu děláci, tak to nejde. Potřebovala bych uklidit balkón, než se ochladí, ale to se mi moc nechce. Tak budu šít a pak připravovat věci, co budu brát na zítřejší Pražení.
  Kdo nemá o Kalendářovém Pražení dosud povědomost, mrkněte na Nastěnku, prosím
  Přeju všem krásný den! (h)

 13. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Včera jsme byli na Javorovém vrchu – máme ho za humny a ještě jsme vrcholek nedobyli. Už ano – je na něm parádní skalisko ukryté v barvícím se bukovém lese (javory tam nejsou), krásný výlet krásným lesem. A našli jsme mocmoc hub – hlavně babek. No a odpoledne se zastavili známí z Prahy, že jsou na jakémsi rehabilitačním pobytu kousíček od Liberce a že mají dnes volno – a že chtějí do Jizerek. Takže udělám víc kafe a vyrazíme směr Jizerka a Pytlácké kameny… To nám ty víkendové kiláčky zase začínají naskakovat… (wave)

 14. Jj – ultrazvuk je ohromnej pokrok!
  U prvního aplégra bylo mi slyšeti jen zvuky, které se zevniř ozývaly. Takové: čvacht, čvacht, pšouk, bubly, bubly, pšouk…
  Aplégra č. 2 spatřila jsem poprvé jako prťavej chuchvaleček, uprostřed kterého pulzovala taková hvězdička.
  A občas byla i legrace. Když na obrazovce se ukázala pokojně splývající tlapka a pandr trochu zatlačil, aby viděl víc. Tlapka se okamžitě načuřila, zaťala v pěstičku a zahrozila… (rofl)

 15. OT: Milí Zvířetníci, moc vám děkuji za Zvířetnický kalendář a ještě zvlášť děkuji Vave za odeslání balíčku vzorně zabaleného v nepromokavé pláštěnce. Kalendář přišel neporušen, nepomačkán, no jako právě vyšlý z tiskárny. Takže tisíceré díky. (inlove) (h) (hug) Tento kalendář zaručeně ovlivní průběh celého příštího roku, to jsem si jistá. 😉 🙂
  (cat) (cat) (cat) (dog)

  1. paráááááda (nod) Ta fotka myšky v pozadí s lovcem je neuvěřitelná :O Nebo to večerech doma nacvičujete ?? (chuckle)

     1. Jé to je kočička Punťa? Měla jsem černobílého kocourka a byl to taky Punťa.

      Krásný lovecký zážitek, jak pro čičinku tak pro nás. (cat)

  2. Tedáááá Jakkeli :O (clap) to je neuvěřitelná série. Tak takhle ostré fotky rozpohybovaného (a skákajícího) zvířete se mi nepovedou nikdy!!!! Prostě úžasné a přiznávám, že jsem té myšce fandila 🙂 Kdyby Punťa už nesla zadávanou myš, zasloužila by si pochvalu (od toho na statku kočky mají, že áno), ale sledovat takhle nerovný boj „na živo“ – no nemohu si pomoci, já mám tendenci fandit vždy těm slabším. Třeba jí Punťa chytne jindy, až se nikdo nebude dívat, třeba měla trému, když byla středem pozornosti a hrabalka jí frnkla.

   Přeji všem krásnou neděli (sun)

   1. Ty fotky a komentáře – jsi hvězda, jakkeli, každej chlup je na nich vidět a kočka je tak krásně vymydlená vzorňačka. Všechno je to mistrovské, ale ten výraz na poslední fotce – to je obraz všech ulítlých včel světa (nebo zdrhlých myší, to je fuk).

    1. krása – opravdu skvělé fotky. A další krásné pohybovky dodal na Hady Profesor Piškotek (cat) Prostě se začínám na ty všechny fotky moc těšit, protože věřím, že se fotografů najde hodně

   2. Rputi, je vidět, že punťa dostala jako kotě výchovu od Blesana. Je trochu divočejší než ostatní naše kočky 😀

    1. Jakkeli, Blesan byl co by otčím a vychovatel velice jemný a něžný. Ale Punťa je, konec konců“, setřička od Poopyho (a to je parádní pošuk) a další černý bráška dělá karieru ve stáji, kde k jeho obzvláštním povyražením patří skočit nic netušícímu koni na hřbet. Koníček se lekne, vzpíná se a řehtá a kocour uskočí do sena a zlomyslně se škvíří… 😀

  3. Jakkeli, znovu jsem se pokochala loveckou sérií a snažila se vybrat tu nej fotku, ale nepodařilo se mi to. Všechny jsou skvělé. Sakra, budu si muset přečíst návod, jak se nastavuje sekvenční focení. Jenže on je jen na CD a to já číst neumím, budu si to muset nejdřív vytisknout, chjo, budu mít moře velkých papírů. Kde jsou ty malé návody, které se daly strčit do kabelky a louskat třeba ve frontě?

   1. Jo, to je problém dnešních zpravidla několikajazyčných návodů.
    Jakkeli, báječná série. Takovou neudělám.

   2. Jo, taky se prokousavam trema stovkama stranek k novemu fotaku. Obcas nez jdu spat, tak si vezmu tu hracicku a na pocitadle si vyhodim navod, kterej rika, kdyz chcete udelat todle, tak musite zmacknout tohle a pak tamto a pak jeste neco. Zatim nejvetsi uspech byl, kdyz jsem zkousela nastavit makro a vyfotila jsem si nahodne palec u nohy. Chet to nalozil do pocitace a vsimla jsem si, ze ten nehet je hnusnej. No, byla tam plisen…. (bat) Normalne na ten palec dobre zblizka nevidim, protoze po peti operacich ta noha nerotuje spravne a palce jsou v te vzdalenosti, kdy ani cteci bryle a proste oko to nevyhodnoti. Pak jsem jeste minuly tyden chtela nahravat nejaky beneficni koncert – fotak pry nahrava stereo. Jo, nahral stereo, znelo to moc pekne,ale nejak se mi podarilo vypnout funkci videa, takze mam jen audio.

 16. Tohle je úžasnej obor.
  Já už na ultrazvuku byla, ale tenkrát se s matkou doktor nebavil, kouknul, utřel a šla jsem 😛
  Moje paní doktorka ultrazvuk má.

 17. Renáto, nesmírně zajímavý rozhovor – oba díly. A souhlasím s dotazem od Zany u prvního dílu(myslím, že to byla ona), že by bylo zajímavé pokračování, jak je to v Tunisu s ostatní léčbou ženských problémů, osvěta, prevence atd.
  A sono obrázky miminky jsou úžasné. Před 17 lety (po ročních pravidelných gyn. kontrolách) mě až třetí doktor po pohmatovém vyšetření poslal na ultrazvuk. A měla jsem tam půlkilovou cystu (naštěstí nezhoubnou a předchozí příznaky žádné), velikosti mužské ruky překrytou druhou dlaní (tak mi to chirurg tenkrát předvedl). Dodnes nevím, jestli tenkrát tak rychle narostla, nebo byla právě pouze pohmatovým vyšetření přehlížena. Ale pokud vím, stále je zde pohmatová prohlídka běžná a na ultrazvuk se žena posílá až jako druhotně. Tedy já ho od té doby neměla, asi proto, že to už doktor nepovařuje za nutné, vaječníky, které mi tenkrát nechali zřejmě dokáže ohodnotit sám pouze hmatem.

 18. Ultrazvuk je báječná věc a to nejen v lidské medicíně. O tom jsme se s Xenou přesvědčily ve středu – bylo to vůbec první vyšetření, které jí paní doktorka udělala a hned bylo jasné, co je špatně.
  Jinak hlásím,že slimáček je v pohodě, baští, je znechucená dietou a lítá jak foton, pořád musíme hlídat, aby si nepotrhala stehy. A že jich, chudinka, má. Ta jizva na břiše má asi 15cm.

  Jo a na zítra chystám jedno zvířetnické výběrové řízení – potřebuju tři jména pro tři malé mangustičky, jen ještě v tuhle chvíli nevím, jaký je poměr kluků a holčiček 🙂

  1. jsem ráda, že je Xeňule ve formě. První bitva je vítězně za vámi – tak ať se to uklidní a už vás to vůůůůbec nepotká (inlove) Moc moc držím palečky.

   1. Lucko, skvělá zpráva (y)
    Jména – kdyby měla být od A – co Agáta, Aneta a Alžběta 😉

   1. Dost dobrý :)Na pismena to vázané není, jen prostě potřebuju tři jména – už vím, že pro dva kluky a jednu holčičku. Od zítřka jim nejspíš dělám náhradní mámu. No a přeci si do záznamů nebudu psát čísla 😀

      1. to jako že mám přijet se šampusem ?? :O Tady třikrát šampus ?? :O (rofl) (rofl) (rofl)

       1. Počkej, to vůbec není špatnej nápad! Jsou to první mimina narozená v Obludáriu, pokud se odchov povede, ty křtiny by se tam fakt daly zorganizovat, nakonec v ZOO to taky dělají 😛 Nasadila jsi mi brouka do hlavy…

  2. Lucko (inlove) , mám obrovskou radost, že pejska je v pořádku. (clap) (y) (h) Jak slyším torze, tak se ve mně všechno sevře.

 19. Renátko (inlove) , děkuju Ti za druhou část rozhovoru.
  Teprve relativně nedávno jsem změnila gynekologa a dočkala se také ultrazvukového vyšetření – a hned jsem mazala do nemocnice. (nod) Takže s panem doktorem souhlasím, každý lékař by měl používat ty nejlepší dostupné vyšetřovací metody – ultrazvuk mezi ně určitě patří.
  Sama jsem v těhotenství ultrazvuk nezažila, tehdy jezdily do okresního města jen ženy, u kterých se zdálo být něco v nepořádku. Zažila jsem takové vyšetření nepřímo, když Lucka čekala Tadeáška. Pááááni, koukala jsem na to jako na zjevení, byl to fantastický pocit. Určitě je to vynikající zdravotní vyšetření, ale podle mě je pohled do tváře miminka obrovsky důležitý v emocionální rovině. Pro maminku i pro blízké příbuzné, kteří se vyšetření zúčastní.
  Je to nádherné – samozřejmě jsem se šla kouknout na Matýska, a byl to opět nezapomenutelný zážitek.

 20. Normálně jsem vyždímaná jak fusakle – skončila jsem zrovna s natíráním futer – patery třikrát. Já vím, nejsem žádný Stachanov, ale přetírala jsem tmavěhnědé na slonovou kost a můžu vám říct, že po prvním nátěru se mi chtělo plakat (anebo rozkopat všecky plechovky s barvou a rozšlapat štětce) – ta bílá ne a ne pořádně krýt, byla to samá šmouha – buď bílá nebo hnědá. No, po tom třetím nátěru to konečně trošku prokouklo (i když možná by to ještě jeden sneslo). Tak – a během týdne mne čeká to samé, akorát že hnědá se bude přebarvovat na karamelovou.

  Teď mne neposlouchají prsty (každé druhé slovo opravuju) a kupodivu bolí hlavně kolena.

  P.s.: Moc se těším na návrh na pohybový kalendář – hlavně, jestli se všecky fotky budou důsledně držet návodu od ri (chuckle) (chuckle) (chuckle)

  1. Lity lity lity! Dost dobře vím, o čem mluvíš, milá YGO (inlove) , zárubně jsem natírala ani ne před měsícem. Jsa poučena z minulosti, natírala jsem jen hnědou na hnědou, ono stačilo, že nová byla o odstín světlejší. Jak blbě vidím s brejlema i bez, tak jsem končila s vyplazeným vleže na zemi a zvěř kolem mě hloubavě seděla. (chuckle)

   1. Zárubně nás teprve čekají- náš nedávný boj se jmenoval nové dveře. Máme zatím jedny na odzkoušení- a kladla jsme Mušketýrovi na srdce, že by měl koupit další, než tenhle typ přestanou vyrábět 🙂

  2. Ygo, také mám velké zkušenosti s přetíráním tmavého dřeva na světlé. Přelakovávala jsem tak vše v našem domě – dveře, celou kuchyň, skříně, no prostě všechno. A ono je opravdu nutné v takovém případě nejprve použít podkladovou barvu. Pokud děláš ze světlého tmavé, není to tolik nutné, obráceně ano. U hodně tmavého dřeve je třeba někdy i dvě vrstvy. Potom ta vrchní světlá krásně přilne a neprosakuje. Já si nejprve myslela, že to není třeba, že jsou ty barvy prašť jako uhoď. Nejsou, v té podkladové barvě je něco, co prostě zacelí póry dřeva či co a bez ní můžeš natírat vrchní barvou donekonečna, časem ti ta tmavá stejně začne prosakovat. Stejně tak je nutná podkladová u natířání přírodního dřeva, jinak ta „dřevová žlutá“ začne nejméně po roce prosakovat a je to pak zlosti. Mám také vyzkoušené, tenkrát jsem z lenosti natřela nové dveře špajzu z přírodního (nijak nepřipraveného) dřeva přímo bílou barvou a po čase jsem v ní měla žlutavé šmouhy a mohla jsem se vzteknout – nejen za blbost, ale i za lenost se platí.

 21. OT: tak se nám povedlo udělat s Norkou príma ostudu na výstavě- místo ukazání zubů začla dělat kotrmelce a bylo po vystavování! 😀

   1. Přímo nás vykopli se slovy „krásné zvíře leč nevychované“. Na to jsem odpověděla že je holt po mně a bylo to. Ale stejně mi nikdo nevymluví, že to byla Norka pomsta za to, že k moři jel jenom pikáček 😀

  1. No – ona Norinka chce být spíš klaunem v cirkuse než misskou na výstavě (rofl) – jsi šla do špatné instituce.

   A vůbec, máš štěstí, že se s tebou baví – Pikáč k moři a Nora ani k rybníku – fuj, styď se!

   1. No jo, to mě nenapadlo! Proto ona dělá ty šedesátikilový kotrmelce, koza jedna! Zkusím s ní nacvičit nějaké komické číslo. Ale jedno se jí musí nechat, už dlouho jsem si tam nepochutnala na dortech na uklidnení! Snědla jsrm žloutkový řez, ovocný košíček a odpalovanou placičku 😀

    1. to natrénujete. Holt každá návštěva bude muset prohlídnout psí dámě chrup (chuckle) To by bylo, aby si nezvykla, že se jí někdo kouká na tesáky…

     A že nebyla na dovče – to je fakt podraz :O Vždyť bude holka nevzdělaná (chuckle)

     1. správně, ukázka zubů se musí trénovat, dnes a denně a furt, ukaž zub něco ti pod něj strčím dobrého 🙂 tak to funguje u nás (y)

      Frogi výstavy nenáviděl, ale zuby ukázal a nechal se i ošahat….ale nejraději měl povel „ven z kruhu“ to mazal jak splašený a zastavil se až u auta 🙂

      natrénujete a příště určitě vyhrajete

  2. Maggie (inlove) , to bych chtěla vidět. Muselo to být neodolatelné. (chuckle) (y) Norka je krásná a rozhodně je svá. (y)

   1. Jojo, svá to tedy ona rozhodně je, koza jedna. Jdu jí dát pusinku na dobré ráno a pojedeme asi na výlet. Hezkou slunečnou neděli všem.

 22. Zdravím s palci pevně sevřenými – chystá se cachtání Rashmičky zde – rychle odběhnu na nákup a snad ji stihnu. 🙂
  http://www.zoo-ostrava.cz/cz/sloni-denik/kamera/

  V neděli velké loučení s Mojou. Příští týden jede. Nicky – Ty si takovou nevěstinku vypečovanou a vymazlenou snad ani nezasloužíš.

 23. Vždycky si vzpomenu, jak si na ultrazvuku pan doktor zoufal, když jsem chtěla vědět pohlaví druhého dítěte a ten umělec uvnitř se otočil zadkem… nacpal si tam ruku… no a nakonec to bylo tajemství skoro do konce 🙂
  Zdravím od žabek, je krásně, jdu vařit, sázet macešky a chryzule a vůbec tak podzimně působit kolem 🙂

 24. Dobré ránko všem. Jen prolétám, u nás dnes máme zelobraní, fotky budou v týdnu. Číst budu až večer, krásné téma a fotky, díky !!

  Tohle máme na pozvánce :
  Zelí, zelí , zelí,, to nás obveselí.
  Se zelím sladkým či kyselým
  Život bude navždy veselým.
  Zelí zdraví tvrdí, na jeho účinek
  místo všech pilulek, můžeme být hrdí.
  Zelíčko zdraví dává,chmury a nemoci
  zažene,
  na závěr když pivo dáš pěkně
  T ě k životu probere.
  Jezte všichni zelí
  z té záhorské krajiny, budou
  z Vás zdraví občánci naší otčiny.

  U nás se zelí pěstuje, takže budou místní produkty a kysané zelí také. Myslím, že by nám to pan doktor schválil. (rofl)
  (wave)

 25. Dobrý den všem !
  Tedy,barevné snímky z ultrazvuku mně nadchly (y) !To je fantastické,vidět dítě ještě než se narodí – jen to pohlaví bych určitě nepoznala (happy) .Já neměla nikdy tu čest se s ultrazvukem seznámit,proto mě dnešní článek velice zaujal,díky (dap) .

 26. a ještě OT:
  nakonec se stalo, že poslední den hlasování změnil výsledné téma kalendáře. Takže příští období prosím fotící Zvířetníky, aby se snažili ulovit zvíře v pohybu. Je mi jedno, jestli to bude letící včela, lezoucí šnek, hejno hus vysoko na obloze nebo běžící psisko za střapcem…

  Fotíme (wait) tentokrát na šířku.

  Prosím, zapojte se. Čím víc fotografů, tím větší výběr.

  1. a kam posílat fota?? já jsem se zatím této akce neúčastnila ale zvíře v pohybu nemůžu odolat 🙂

   1. Pájo – ani bys nemohla! Po shlédnutí včerejších fotek z agility myslím, že tvé fotky budou v kalendáři určitě!

    Všichni pejsi byli krásní, ale mně se tentokrát nejvíc líbily borderky, ty krásně nad překážkami létaly a ještě se dokázaly tvářit velice fotogenicky (clap)

   2. na posílání foteček je čas, Je potřeba fotit fotit fotit. Mít fotky letní (no spíš raně podzimní) , podzimní, zimní i jarní… Pak (tak koncem března) přijde výzva k zasílání fotek.

 27. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Renáto – dík (wave) . Takové rozhovory jsou moc fajn (nod) . Technika dokáže hodně – fotky z ultrazvuku jsou krásné, já se v práci zase vždy kochám snímky z elektronového rastrovacího mikroskopu. To je taky nádhera (happy)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN