105×148: Růženka

Tuhle jsem kupovala pečivo v novém malém pekařství a jak tak koukám z fronty přes pult do regálu, vidím tam košík housek s půvabným názvem – hned jsem měla vybráno.

 

 

Když na mě přišla řada, povídám, že chci půlku chleba, dvě koblihy a dvě Růženky. Prodavačka na mě chvíli koukala s otevřenou pusou, pak se hezky usmála a zeptala se: Myslíte asi raženky? Taky jsem se usmála a poznamenala, že nejspíš vážně budu muset co nejdřív zajít na oční.

Cestou z obchodu jsem si říkala, že pan William výjimečně neměl tak docela pravdu. Protože já jsem si tu housku koupila jen a jen kvůli tomu jménu. A taky jsem myslela na to, že třeba za první republiky byly na vývěsních štítech k vidění nápisy Marie Nováková – koloniální zboží, nebo Provaznictví, Kučera a syn. A v novinách byly inzeráty na voňavky jménem Jeho vášeň. První názvy vzbuzovaly důvěru, vždyť živnostník dával své jméno veřejně všanc, druhé vzbouzely zvědavost a chuť vyzkoušet, zda výrobek je opravdu hoden svého názvu.

Na pozdější ROHy, VUMLy, OPBH a RVHP, v lepším případě pak Bednotechny či Technobedny jsem hleděla vždy s lehkou podezíravostí. Jednak jsem si nebyla jistá, jaká instituce či co se vlastně za zkratkou skrývá, jednak jako prostý člověk si odjakživa myslím, že věci se mají dít i jmenovat čistě, jednoduše a přehledně.

Dnes jsme se posunuli zase o kus dál. K mé velké radosti se sem tam opět začaly objevovat Mařenky Novákové a rodiny Kučerových. Jeho vášně v zásadě zůstaly, byť jsou prodávány v překladu pod jmény celebrit, které převážně vůbec neznám. Technobedny se proměnily v Tech-boxy a když běží v televizi reklama, z poloviny vůbec nevím, o čem se mluví, neb angličtinou ani reklamštinou nevládnu, a tak naštěstí nemám pražádnou chuť si cokoli z nabízených zázraků koupit.

A vůbec! Je asi mnohem lepší, že to byla jen raženka, vždyť kdo by si chtěl kousnout do Růženky? Co kdyby byla Šípková…

 

 

Aktualizováno: 22.9.2011 — 15:21

146 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuju vám za milé komentáře. (h) A také a především za palce pro Tomáše, zabraly naprosto skvěle. Tomáše dnes pustili z nemocnice. Čekala jsem s oznámením ještě na zprávu z vyšetření, protože tomu, co říkal Tom, jsem ani nemohla věřit. Veškerá vyšetření včetně katetrizace neukázala žádnou závadu na srdci, ani stent nebyl nutný. Ty špatné hodnoty byly nejpravděpodobněji důsledek přechozené virózy a paradoxně dobré fyzické kondice, neboť trénovaný člověk může mít tepovou frekvenci nižší než člověk netrénovaný. Kombinace těchto dvou faktorů vytvořila dojem vážné srdeční poruchy.
  Ještě jednou vám děkuju za palce, pevně věřím, že pomohly. (h)

  1. Ještě jsem nakoukla před skulením do pelechu… no tak to je skvělýý, Vavíí! Taky můžeš klidně spát. :*

  2. tak to je dobře.
   Skoro se mi chce říct – no, co jsem říkala? 🙂
   Ale zůstala bych pozorná (už jsem taková 🙂 )

   1. Mám velikou radost, že je srdíčko v pořádku ale souhlasím s ri a být Tomem tak bych to za hlavu neházela (h)

  3. To je dobře 🙂 (h)
   Přece jen si myslím, že to mohla být nějaká virová myokarditida (zánět srdečního svalu), že by to sedělo do toho klinického průběhu – vídali jsme jich teď docela dost. Ať se radši ještě pár tejdnů trochu šetří (na nějaký aktivní sportování radši opatrně).

 2. Mne taky do urcite miry mrzi ten postupny zanik malych obchodu, i kdyz uznavam, ze nektere velke maji vetsi vyber. Jednu dobu to tady kolem nas mizelo fofrem diky rozmachu velkych retezcu – zejmena gigantickeho Walmartu, ktery je sice levny, ma spoustu suntu z Ciny, relativne slusne potraviny, ale zejmena v mensich mestech se postaraly o zniceni mensich obchodu. Ja do toho Walmartu ani nechodim, protoze propadnu vzdycky dezorientaci a krom toho je tam hluk. Maximalne tak 2x do roka, kdyz potrebuju koupit nove fusekle… Ale v poslednich letech, i navzdory krizi se opet objevuji mensi zajimave obchody, ale ty se specializuji na urcity sortiment, kvalitu, prijemne prostredi a obsluhu. A docela se jim i vede.

  1. VAVE, DĚKUJU MOC, A VELICE SE OMLOUVÁM ZA TO NECHTĚNÉ ZOPOŽDĚNÍ PODĚKOVÁNÍ. DNES JSEM KALENDÁŘ VYZDVIHLA Z POŠTY, KDE NA MNE ČEKAL UŽ DELŠÍ ČAS,BO JSEM STÁLE BYLA V JEDNOM KALUPU . LÍTALA JSEM OD DRA KE DRU A ZÍTRA MNE ČEKÁ ZAS JEDEN V PLZNI. NET VŮBEC NESTÍHÁM, JELIKOŽ DORÁŽÍM POZDĚ A JSEM TAK AKORÁT ZRALÁ DO PELECHU. NA DŘÍVĚJŠÍ VYZVEDNUTÍ BALÍČKU I REAKCI NEBYLA ŠANCE, BO NAŠE SKVĚLÁ MÍSTNÍ POŠTA PRACUJE DO POUHÝCH 16 HODIN. KDYŽ ČLOVĚK DORAZÍ PO 18. UŽ NEMÁ NA NIC NÁROK. V SOBOTU NEPREMÁVAJÍ. NEJSEM NEVYCHOVANÁ A NEVDĚČNÁ, ALE TOHLE BYLA SHODA NEPŘÍJEMNÝCH NÁHOD( NEPLÁNOVANÁ A NEČEKANÁ ÚPORNÁ BOLEST ZUBŮ, CESTA NA ZUBNÍ KLINIKU DO PLZNĚ, KDE MI JEDINĚ BYLI OCHOTNI POMOCI A BOLAVÝ ZUB MI VYRVALI. DĚKUJI VŠEM ZVÍŘETNÍKŮM, KDOŽ SE NA MŮJ KALENDÁŘ SLOŽILI . JSEM VELMI RÁDA, ALE NETUŠÍM, JAKÝMI SKUTKY JSEM SI TUHLE DOCELA DRAHOU POZORNOST ZASLOUŽILA, KDYŽ NA ZVÍŘETNÍK V POSLEDNÍ DOBĚ CHODÍM VELICE MÁLO.JEŠTĚ JEDNOU VELKÝ DÍK VŠEM , KDOŽ SE NA DÁRKU PRO MNE PODÍLELI. ZDRAVÍM VŠECHNY A JEN TAK LETMO MÁVÁM ,JELIKOŽ ZÍTRA MUSÍM Z PELECHU HODNĚ BRZIČKO. VLAK ANI AUTOBUS NA MNE NEPOČKAJÍ A JÁ NEMÁM PRO HOKINKA NA ZÍTŘEK VENČENÍ, TUDÍŽ MUSÍM OPRAVDU JEN TAK NA OTOČKU. PLÁNOVALA JSEM SICE TROŠKU VĚTŠÍ NÁKUP NA BUDOUCÍ VNOUČÁTKO, ALE PŘÍTELKYNĚ, KTERÁ NÁM VŽDY OCHOTNĚ HOKINKA VENČÍ, JESAMA HODNĚ NEMOCNÁ, TAKŽE NAŠI POMOC POTŘEBUJE NYNÍ HLAVNĚ ONA.HOKINEK MUSÍ VYDRŽET SÁM A BEZ VENČENÍ, JELIKOŽ CESTY TAM A ZPĚT TRVAJÍ NĚKIOLIK HODIN A NAŠE STAŘIČKÉ AUTO SE ROZHODLO STÁVKOVAT. S SEBOPU PSÍKA VZÍT TAKY NEMŮŽEME, JELIKOŽ TAM JEDEME KVŮLI ČASNÉ HODINĚ OBJEDNÁVKY U DRA AUTOBUSEM, COŽ BY HOKIN NEVYDÝCHAL.BUDE MU TADY V PELÍŠKU JISTĚ LÍP NEŽ NA CESTÁCH.

 3. Tak si myslím, že Zrzínek má špatné už za sebou. Mazlí se jak o život, baští a teď právě vyšplhal na nejvyšší patro knihovny, kde si důkladně prohlédl Melíškovo útočiště v košíčku. Pak zase spokojeně slezl dolů, proč by skákal, jako Melda, je to přece důstojný kocour! Dásničky má růžovoučké a žádné zánětlivé procesy jsem neobjevila.

 4. Tak jsem se konečně dostala k PC a v rychlosti (musím s Ankou) přelétla vaše příspěvky. Moc vám děkuju (h) a hlavně držím palce Půovi (inlove) , aby se mu krev zlepšila, Alče (inlove) , aby jí obchůdek vzkvétal (to by bylo, aby ne, vždyť má skvělou praxi z obchůdku Myšího 🙂 ), a taky Xenušce (inlove) , aby se rychle vzpamatovala z operace.
  Jo, a Pihel je tak blízko města na kříži, že jsme to tam ani nepoužívali. Beztak tak tam chybí to podstatné a drnčivě úlevné písmenko. (chuckle)

 5. To: jiný Honza
  Jakto, že mě napadlo přesně to samé? (y)
  Jak žiješ?

  Aby ne, vždyť je to slavná pevnost. Hanička se ale jmenuje podle osady kousek dál, nikoliv podle ženské.
  Jak žiju…no…krevní obraz nadranc, ale jinak dobrý.

  1. Myslím, že zrovna krevní obraz bere při léčbě dost za své – moc moc doufám, že se brzy zlepší a následně stabilizuje. Drž se, Pů (hug)

  1. Chicht! (h) Teda, ten Kibísek mi nápadně připomíná …. mě. (chuckle) Jen je u toho zívání asi tisíckrát roztomilejší. :*

 6. Asi bych si také s chutí koupila housku Růženku, je to hezké jméno a v pečivu mi zní “chutně“.

  Při jménech na honosných vilách jsem si vždy představovala, kdo ona dámá či dívka mohla být a jak jí dotyčný majitel asi miloval. Ale třeba v tom vůbec nebylo nic romantického. Třeba pan továrník dostal od ženušky výhružku, že pokud nepojmenuje jejich novou vilu po ní, tak se milostpaní urazí, rozvede se a panu továrníkovi to pěkně zavaří. A jak známo „silácká auta“ Mercedes dostala jméno po slečince Mercedes pana Jelínka.

 7. Konečně se zase po dlouhé době dostávám na Zvířetník a hned vidím pro mě velmi důležité téma!
  V krátkosti shrnuto: přišla jsem o práci, nové zaměstnání nebylo to pravé (a navíc pracovat za 5000 měsíčně, když je člověk 12 hodin denně mimo mi přijde dost tvrdé).
  Tak jsem posbírala všechnu odvahu, spočítala, co dám dohromady s odstupným a v pondělí 10. 10. 2011 otevírám vlastní obchod!
  A teď to důležité – přece název: Baculka Alča.
  Nikterak objevné a kolosální, ale snad už názvu vyplývá, že se jedná o oblékání pro prostorově výrazné dámy.
  Nevím, jestli mám na malém městě šanci, ale nic takového tu zatím není, tak snad hlady neumřu.
  Takže jsem se vám svěřila a teď už zase budu pravidelně číst. Srdečně všechny zdravím a přeji hodně elánu, optimismu a dobré nálady!

   1. Já jsem byl včera s kamarádem na výletě v Drážďanech. Nakoupil jsem (na kartu) a po návratu domů chvíli počítal a srovnával. Takže: Stejný nákup v Albertu by mne vyšel o víc než dvojnásobek dráž a to mi banka počítá za 1€ 25,40 Kč. Takže i s náklady na cestu (auto vzal kolega, který podniká a benzin započítá do nákladů, takže nás vyjde o 20% levněji), jsem ušetřil na ceně 35%! O kvalitě produktů ani nemluvím; kilová konzerva vynikající bramborové polévky 85 centů, pytel dokonalého pracího prášku 1,80€ a výdrž na 90 pracích dávek, naprosto dokonalý roztok na čištění sanity, výborná zubní pasta a t. d. a t. d. Takže příští týden jedeme znovu a budeme brát všechno, včetně pečiva (v mrazáku vydrží chleba a housky i dva měsíce). Takže až od Nového roku stoupne DPH, budeme dělat na kradouska s Přesčasem tááááákhle dlouhý nos! 😛 😛 😛

  1. Gratuluju k podnikání, ale má to svoje úskalí. V dnešní době podnikání není zrovna jednoduché!
   No, nebudu Tě odrazovat předem, spíš naopak moc moc držím palce!
   Bude to obchůdek s novými věcmi nebo „sekáč“?
   Můžu Ti případně dát i tipy na některé výrobce oděvů pro velkoprostorové dámy a nejsou ani drazí.

   1. Karolínko, jen nové zboží a ne z Číny (většinou z ČR).
    Ale i tak Tě moc poprosím, jestli si najdeš chvilku a ozveš se mi třeba přes Hady s nějakým tipem, dobrých dodavatelů, a výrobců obzvláště, není nikdy dost. Předem děkuji!

    1. Určitě, ale nebude to hned, najdu si adresář, mám kontakt na paní, která má malou výrobnu pletenin, nádherných, ne svetrů, ale z pleteniny vyrobené šaty atd. Je to nadčasová móda a moc krásná.

     1. Karolínko, děkuji moc, právě v pletenině mám celkem nedostatek – to bude pro mě velká pomoc!
      Ještě jednou díky a podrbání Tvým třem hravým kožíškům!

    2. Ali, o webové stránky se ti můžeme postarat… nebo by se dala zvážit samostatný obchůdek na stávajících, … jestli chceš, můžeme to propovídat. ozvi se na ladyninazavinaccentrum.cz

     1. Děkuji moc za nabídku, zatím o vlastních webovkách neuvažuji (působím jen lokálně a ve velmi malém rozsahu).
      Ale co není, může časem být – značím si a ještě jednou děkuji!

  2. Alčo! Držím palce, ať se ti v obchodování daří (y) . Bude to dobrý, vždyť už máš praxi v Myším obchůdku – panečku, jak tam ti prodávání šlo!

   1. Alčo, držím palce, budeš mít webovou stránku????Plnoštíhlá do tlusta baty by pokoukala, objednala, vyfikla se, anžto katastrofálně nemá co na sebe!

    1. Milá Baty, svou stránku zatím neplánuji, neboť drtivá většina mých dodavatelů jsou tuzemští výrobci a mají své webovky moc pěkné, tam si člověk může objednat i pár kousků. I když časem, pokud se bude dařit,… plány mám velké:o)))))

  3. Alco, drzim palce! Si myslim, ze tahle specializace neni v Cechach prilis dobre zastoupena, a pritom je nutna. Hodne stesti! (h)

  4. Držím palce. Těchto obchodů je málo, Tak držím palce, ať se daří i na malém městě.

  5. Alčo, odvážnému štěstí přeje a když jsi našla tolik odvahy, tak přeji, ať je úspěch tvého obchůdku vyvážen stejným štěstím.

  6. Alčo, to je úžasný nápad, moc a moc fandím. Pokud byste měli internetový obchod, byla bych jistě pravidelnou zákaznicí. Tak ať se daří!

  7. Velká odvaha. Ať se ti daří. Pro rozměrnější pány sortiment nebude? Můj případ to není ale mám kamaráda který má zoufalé potíže sehnat cokoliv na sebe.

   1. Blbé je, že pro rozměrné pány se vždycky cosi koupí, i značkového a kvalitního, pro rozměrné dámy ne, i když by si rády připlatily. Třeba taková značka Pietro Filippi (i přes cizokrajný název je to česká firma), mají moc pěkné věci. MLP si tam bez problémů nakoupí (a taky pravidelně nakupuje), já ne, oni totiž v dámských velikostech končí na čísle 40 (to má naše holka a je při své výšce vyloženě štíhlá, já ne), takže všecky ty jejich nádherné kostýmky musím oželet. A že bych si jich koupila, každý rok aspoň 2-3 určitě, nebo kabát, nebo…, no, cokoli jiného.
    Holt, až nebudou ve vedení firem pětadvacetiletí mlamoji, třeba jim to dojde, že i starší a tlustší ženské se chtějí pěkně oblékat a dokonce na to mají i peníze.

   1. Po dvojčatech jsem prostorově nepřehlédnutelná. Bohužel na výšku je mne málo. Kde bude obchod?

    1. Podobny problem ma nase maminka. Velmi mala ovsem sirsi. Te se v CR nakupuje velmi spatne, hlavne veci jako saka, kabaty, bundy. Protoze kdyz uz je ji to pres prsa a bricho, tak rukavy jsou o hodne cisel delsi a kapsy nekde u kolen. Tady si vzdycky v pohode nakoupila, co potrebovala. Proste ten koncept large- petite zjevne konfekci v CR chybi a myslim, ze hodne zenskych by to uvitalo.

   2. Já bych řekla, že problém s konfekcí tu má vpodstatě každá ženská nad 20 let a 40 velikost… a že nás je (envy)

    Alčo, ať se daří (y) (y) (y) !

    1. Precízne zhrnuté, musím súhlasiť. A gratulujem Alče k odvahe a tiež držím palce, nech sa darí!!! (y) (y) (y) (y)

  1. Přidávám svoji festovní palcodržnu pro ušatici Xenulku od LuckyV sem pod Hanku. To tedy musí být starost a strach.

  2. Taky se sem připojím s palcodržením pro Xenu (y) . To nejhorší už máte za sebou, teď ať se pejsinka hezky hojí! Musely to být nervy, ještě že jste tu hnusnou torzi zachytili včas. V tom mají pejsani chovaní doma výhodu, že jsou více pod dohledem. (y) (h)

 8. Co se názvů týká, jen připomenu Petr Expres: Blesk je náš pomalejší brácha.
  Viděl jsem vyfocený štít: Vše pro děti. Firma Herodes.

  A jeden vlastní: dělám ve firmě přes telekomunikace, kdo třeba jezdí z Prahy na Teplice, tak u sjezdu Úžice je někdy od loňska „naše“ věž, železná. Jméno firmy Stan By. (Komu nezapálilo – je to takový ten režim, kdy televize není tak úplně vypnutá, protože se dá se zapnout dálkovým ovladačem.)

   1. Brněnská cestovka Zabloudil je už dvacet let proslulá a za první republiky tady byli pánové výrobci exklusivní ručně šité obuvi pro pány i dámy s prodejnou v centru Popper & Dehli, brněnští Němci měli jen ty botičky, Češi navíc i tu srandu, když šli okolo.

     1. Ano, brusič nožů pan Tupý, C.K. Zabloudil a dopravní firma/velkoobchod s nápoji Nevyjel, to jsou brněnské stálice.

      1. což o to, ale strýc mého bývalého přítele je strojvedoucí jménem Nevyjel… to je tedy potom patálie (chuckle)

 9. O.T. prosím o palcodržnu pro Xeňulku. V noci absolvovala operaci, torze žaludku a sleziny. Naštěstí jsme to zjistili včas a jeli jsme hned. Ale i tak je, chudák, zničená. Teď tu u mě dospává a je celá bolavá.

  1. Držím (y) a 3x (cat) tlapičky!
   Zrzínek už je v pohodě a baští i granulky, spinkal se mnou na polštáři skoro celou noc, přilepený ke mně jak klíště, tak snad se díra po zoubku hojí a tu křivdu už mi odpustil. Chodí normálně na záchůdek, pije, jí, myslím, že žádné komplikace by neměly nastat.

   1. Karolí, ale potírej ho šalvějí a zvaž tu preventivní léčbu mořskými řasami (PlaqueOff – stojí krabička sice ke čtyřem stovkám, ale strašně dlouho vydrží, mám stále půl krabičky po roce a půl přisypávání do jídel) a případně tu pastu Orozyme (asi 200 peněz). Tyhle záněty, když k nim má kočínek sklon, se urputně vracejí. Když mi někdy Pusinka nateče, mydlím ji třikrát denně pastou i šalvějí a stejně trvá deset dní, než mi trochu splaskne. Nejdřív jsem se děsila a furt s ní běhala k doktorce, ale už jsem si zvykla a jen se stavím nahlásit, nafasuju novej Orozyme a jdu zas leštit Pusince pusinku.
    Hele, jsou horší nemoce. Tohle se dá hlídat a léčit. Prostě Zrzínek podědil špatné zoubky, jako i ty moje holky… 🙂

    1. Díky za cenné rady, o šalvěji už mi psala i LenkaS, takže odvar máme, zkusím to, když bude potřeba. Snad nebude!

  2. Všechny palce berunce chuděrce – co tu chodím číst, slovo „torze“ mne snad děsí víc, než inflace. 🙁

   1. No měla holka strašnou kliku, že jsme na to přišli skoro hned. Paní doktorka udělala sono, rentgen a dál nic neřešila a hurá na sál. No a ráno už mi Xeňule přiťapala naproti a usilovně vítala (h)

    1. Lucko – bacha – hlídej ji jako oko v hlavě – tři dny budou klíčové. Má preventivně přišitý žaludek ?? Většinou to pomůže – ale bohužel někdy se torze vrátí i tak…
     Je to můj strašák veliký… dogy jsou bohužel torzí postihovány nejčastěji…

     Pohlaď Xeňuli – ať bojuje (inlove)

    2. Palce držím usilovně! Meli jsme asi štěstí, ani jeden z našich tří goldenů to nespáchal. Ale – v každém případě – jak se torze pozná?

     1. při torzi žaludku dojde k jeho přetočení – tudíž se uzavřou „vstup“ i „výstup“. Dojde k rozpínání plynů – pes se „nafukuje“ . Navíc je mu velmi zle – zrychleně dýchá, snaží se zvracet – ale to mu nejde, často má sliny kolem tlamy. Nedokáže si lehnout – mění pozice – prostě znatelně velmi trpí.

      Na nic nečekat při silném zvětšení prostoru pod žebry, při snaze zvracet – každá minuta je drahá. Když se do toho přetočení zamotá ještě slezina – dochází i k hromadění krve v ní – a kolaps organismu je velmi rychlý.

      Když se včas neoperuje – žaludek praskne – není záchrany. Když se operuje pozdě – často je žaludek nenávratně poškozen – a část se ho musí odebrat. Stav velmi velmi kritický. Ale i když se vše stihne – je to náročná operace. Bohužel – vznik torzí je zcela nejasný. Je řada pověr, jak torzím zabránit – žádná není ověřená. Trocha genetiky, trocha životního stylu, hodně plemenná příslušnost a minimální vliv podávaného krmiva a žádný vliv pohybu po jídle…
      Blbý je, že se torze často umí zopakovat a pak bohužel jsou prognózy zcela děsivé

      1. Představ si přehozené prádlo přes vedlejší šňůru – jako třeba nad vanou. Jinak ten první příznak je neklid, někdy kníkání ale hlavně okem pozorovatelné nadmutí s takovým dutým zvukem při poklepání.
       Jinak díky tomu překroucení dochází i k zamezení krvení žaludku, takže může dojít ke změnám na sliznici žaludku až k nekróze.

  3. Držím holčině statečné, ať se rychle uzdraví a je bez komplikací. A myslím i na všechny ostatní potřebné (Tom od Vave, Veram, Pů, a průběžně na další – dočítám většínou až večer). Jsem moc ráda, že aspoň Zrzínek od Karolíny dostal rozum, lepší se, a už si to s tím maroděním snad i dál rozmyslí. Tak palce všem potřebným za celou naší smečku: (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y)

  4. ježišmarjááááá okamžitě zapojujeme všechny tlapky a drápky pro holčičku ušatou!!! pohlaď ji za nás a podrbej za plandavýma ouškama sametovýma!!! (h)

  5. Xeňuli držíme vše co máme. Snad to zvládne, když už vstala, je to nadějné. (a máme 7 – to je šťastné číslo)
   I na další marody myslíme, jen ne vždy můžu psát včas (a pozdě už to nemá cenu inzerovat).

   1. Děkujeme všem,palečky zjevně pomáhají (h)
    Xena je sice unavená a bolavá, ale pribináčka zbaštila jak malinu a ještě loudila o rohlík – ten nedostala. Zatím nechce moc pít, takže jí dávám vodu po lžičkách, ale to se snad taky upraví. Žaludek má preventivně přišitý, tak doufám, že už nás nic podobného nepostihne!

    1. Čtu až teď, ale přidávám se! Každý paleček dobrý aby se co nejdřív zahojila! (y)

 10. Růženka… no nevím, jestli bych měla chuť sežrat Růženku. Jméno má sílu. Pokud se dort jmenuje Sachr nebo Malakov, tak to je fuk, ty pány neznám. Klidně je seže… sním. Ale třeba jíst maso upravené a la psí pečeně… ne to by mi vadilo i kdyby to nebylo ze psa. A to psům vyhrožuji, že budeme mít fletí řízky, štěkanátky nebo šunkoflety… Ale sež.. sníst psa, natož vlastního bych nemohla. Samozřejmě, kdyby člověk umíral hladem, pohled by se určitě změnil.
  I když pěknou křupavou Růženku… nějak jsem dostala hlad 😉

  1. Ahoj Evo, moc na vsechny ale zvlast na Tebe myslim. Jsme na Garde v Italii v uzasnem psim a rodinnem hotelu. Je tu jedna svycarska rodina s nadhernou flati holkou Lailou. Cele odpoledne se stridaji a hazi, hazi, hazi…peska do vody, dokud psa násilím nevyvlecou ven. Tak se na ne s něhou koukám a zamackavam slzu v oku. Mavam do Prahy

   1. Naší Brigit říkají taky Leila. Ale ta šla do Německa někam k Mnichovu. Tak to asi nebude tatáž. Oni jsou všichni stejní magoři (h)

 11. Dneska se už z Luhaček vracím domů, ale zrovna tohoto jsme se včera na procházce všímali- většina velkých vilek má na fasádě jméno. Moje oblíbenkyně, která vypadá jak perníková, se jmenuje Světlana. A dokonce tu mají vilu jménem Leona, ovšem tam mě naštvalo, že nebyla hezká a písmena nápisu byla nakřivo. Ale třeba vilka Póla mi přivodila myšlenku, jaké bylo to původní jméno- Paula? Poldinka?

  1. Póla byla zaručeně Pavla. U nás se taky vědělo, když se sejdeme u Zuzany, že se jdeme koupat za skály nad jez.

   Roky jsem hlásila před víkendem, pekla-li jsem jakékoli maso: „Tati, nevař, přivezu králika. Chceš knedlík?“ „Kdepak, já si koupím škudly.“
   Tiše jsem vzala na vědomí, že mi zřejmě v dětství unikl rodinný název bramborových knedlíků a aportovala masa tam a skvělé tátovo zelí sem. Jednou ochořel a chtěl zařídit nákup a hlavně škudly. Poletuju po třetí prodejně a už už jsem se chtěla radit s prodavačkou, když vidím tácek s těmi správnými válečky. Zvednu a čtu: Výrobce: Martin Dvořáček, ŠKUDLY u Přelouče, PSČ 530 něco.
   Byly to škudly? Byly to škudly! Tajemství odhaleno. 😀

   1. Hezký příběh!
    My se doma jednou dohodli, že nebudeme za volantem hrubí a např. místo pr.el, jsme zvolili slůvko pihel. Čili „jeď s tím krámem muzejním do pihele“ nahradilo původně sprostý výraz. Jednou jsem takhle právě do pihele poslala nějakého traktoristu, co překážel na silnici a ejhle: asi po 200 m onen zahnul hned za cedulí „Pihel 8 km“. Musela jsem zastavit a vyřehtat se. Bylo to někde u České Lípy.

    1. dohodli, že nebudeme za volantem hrubí – hlele, ale moc dlouho ti to nevydrželo, což??? (rofl)

     do hlavičky nééééééééé (dance)

    2. Karolíno, opravdu to existuje, občas jsem přes něj jezdila domů ze školy, jsem totiž narozena v Lužických horách. Jméno přesně vystihuje povahu tohoto místa, je to skutečně (I) světa.

     1. Já vím, konkrétně je to Nový Bor-Pihel a je tam hrad ze 14. st. (1396), založený rodem Zajíců z Hazmburku…., když jsem se dostatečně vychechtala, tak jsem si to našla někde v chytrých knihách (internet tehdy ještě nebyl ani omylem) a zajímala se o obec, která nám připravila tak veselé chvilky.

    3. přiznám se , že jsme si tuto hlášku jednoduše přivlastnili, protože nás okouzlila od prvního poslechu z úst nezapomenutelné Dany Medřické /dr. Fastové “ a do Pihele tmavýho!“ večer hledám na sleduj.org a tu epizodu si přehraju!!! 😀

     1. jo,jo taky jsem tu hlášku znala z „Nemocnice“ a taky mě překvapilo a pobavilo ten/ta Pihel existuje (happy)

      1. Vida, hlášku neznám, ale nás to prostě tehdy takhle napadlo. Jo, to už je dávno, to ještě žil tatínek a já byla hluboce svobodná a měli jsme trabantíka Ferdu.

 12. Proč by se houska nemohla jmenovat Růženka? Třeba po pekařce. Když může být dort Malakov, může být i houska Růženka.
  Já sice raději pletýnky než raženky, ale kdyby se houska fakt jmenovala Růženka, ochutnala bych ji. Přesně z toho důvodu, co píšeš. Když se někdo nestydí dát svému výrobku své jméno, nemůže být špatný.

  1. Já taky. Ty ražený housky, to je fabrickej výrobek. jenže za dobrou českou pletenou houskou už aby jeden pořádal výpravu vedenou Čechem Karlem Němcem. 🙁 Taková ta velká, světlá, nadýchaná a přitom hutná, se solí…po tom já stůňu. 🙁 A jmenovat se může třeba Aglája Vopajšlíková, je mi to fuk.

   1. U nás pletýnky mají. Makované i solené a kmínované. A jsou přesně takové jaké píšeš. Velké, vláčné a nadýchané. Občas je v práci snídám. Samotnou. Není k ní potřeba nic.

 13. Přeju všem krásný den! (h)
  Dnes budu celý den služebně mimo počítač, tak se omlouvám, že budu moct reagovat až později.

 14. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jééé – zrovna včera, když jsme projížděli Berounem a potom Prahou a pak po dálnici… jsme studovali reklamní cedule a hodnotili názvy firem (chuckle) Třeba posilovna Tyran nás uchvátila (rofl)

  1. Já tu roky koukám na náklaďáky Volvo přepravní firmy PUMA & RYBA a říkám si, jak je to vtipné – dvě rychlá zvířata, obří nápis… A po těch letech jednou za jedním stojíme v zácpě a co nevidím? Puma je PUMR. A takovýhle překouky mám furt, včera jsem na zámeckých toaletách četla u vstupu něco jako „pozor na dekontaminaci“ a ještě v kabince jsem se pochechtávala nad inteligentním upozorněním, abych si při odchodu přemyla ruce. Při odchodu kouknu eště jednou – a ona to byla reklama na nějakou bankovní službu. Včetně akontace. Chichi.

  2. a co taková spediční společnost Zabloudil a Nedones 🙂 to mě uchvátilo tak, že když jsem občas šla k Sharce s něčím ( třeba vrátit knížky), hlásila jsem se dole do telefonku touto půvabnou firmou 🙂 ostatně,předválečná judikatura mj. praví, že “ kupec jednotlivec může připojiti dodatky, sloužící k bližšímu označení osoby nebo závodu“ 😀

 15. No jo,Vavísku,
  Dříve to byly názvy rodinných firem,pozdější zkratky dávaly najevo,že „všechno patří všem“ a teď se jde s dobou – musíme být světoví;anglicky se domluvíš v Evropě všude (i když na východě nevím) a reklama vládne světu .
  Ale musím uznat,že pro mně nový název něčeho nemusí být špatný – např. „welcome drink“ (chuckle)…

  1. „anglicky se domluvíš v Evropě všude “ – to by mě zajímalo, kde se tahle pověra vzala. Prostým přejetím hranic v libovolném směru se dá ověřit, že to nefunguje. Tedy pokud to nezkoušíte v recepci v kempu. Tam máte šanci tak 50 na 50.
   Taky to nefunguje když se ztratíte v poledne v Benátkách, nebo přijedete příliš pozdě v noci do hotelu ve Francii. Zlí jazykové říkají, že v Bruseli v hospodě je to taky dobrodružné.
   Já bych to řekla takhle: Anglicky se domluvíš v Evropě všude, když jsi v Holandsku. Zvlášť když ovládáš aspoň středoškolskou němčinu 😀

   1. Italie na jih od Rima neni Evropa ale Balkan. Ve Florencii, v Pise, ve Volteře … bez problemu anglicky. Na jihu ani ťuk. A jeste mel clovek pocit, ze je desne otravuje, kdyz v restauraci neco chce. Treba si nedejboze objednat.
    A co s brusele tyce … kdyz jsme tam tak nad ranem bloudili, tak nahodni kolemjdouci ci na-tramvaj-cekajici na anglictinu moc nereagovali … joooo to takhle franština …
    Na tangomaratonu se samozrejme mluvilo anglicky, tangueros cestuji, ti anglicky umi vsichni.

    1. nevím – ale máme jinou zkušenost. Sice blbě, rozhodně ne plynule… ale se základy angličtiny se dá domluvit i na jihu Itáleie i ve Španělsku i v Bretani či Burgundsku. Trocha angličtiny, trocha „ručního znakování“ – ale když se chce, tak to jde. A oni většinou chtějí

     1. Však jo, moje zkušenost říká, že je mnohem podstatnější chtít se domluvit, než jazyk, který k tomu použijete.
      🙂

     2. no v hotelu aspoň *** bez problémů, kempy, penziony a „na ulici“ horší. Císařské lázeňské město Zinowitz (sever Německa), tam se ve stánku u pláže nedá koupit ani voda, a to water a wasser se podle mne až tak neliší 🙂 Střídali jsme se v kempu se synem a nevěřili, že i hodně špatná němčina je lepší než dobrá angličtina :). VBenátkách na mě místní něco chrlil děsně rychle italsky a když jsem vypadal nechápavě, třásl se mnou a křičel capito ? capito ? 🙂 V Provence když jsme dojeli místo v 8 večer kolem půlnoci, tak tam byl jen noční strážný, který uměl jen nějaký sardinský etruský dialekt a blbě francouzsky – ani jedno neovládám 🙂 V Bretani to v pensionu skončilo tak, že si majitel vzpomněl, že má bratra, který umí anglicky, zavolal mu a dal mi telefon 🙂 V Bruselu měli v restauraci jídelní lístek francouzsky a holandsky. Z holandštiny jsem porozuměl, o co jde, ale obsluha tuto řeč nechtěla používat 🙂

      1. Zato své kolegy v naší mezinárodní firmě nemohu přesvědčit, aby na mě v Polsku mluvili Polsky a Bulharsku Bulharsky, že jim budu lépe rozumět a pořád zkouší angličtinu 🙂

    2. No vida, a já myslela, že tangisté (nebo tangáči?) hovoří mezi sebou plynnou španělštinou (chuckle) – zase o iluzi chudší (wasntme)

     1. Tangueros [tangéros] 🙂
      Nekteri spanelsky umi, ale spolehat se na to neda. Na tu anglictinu naproti tomu spoleh celkem je. Fakt malokdy se stane, ze clovek narazi na nekoho kdo anglicky neumi … ted se mi vybavuje jen jedna ruska.
      Ale ja toho zas tolik nenakonverzuju.

 16. Bloumaly jsme včera s Vílou po Hanspaulce a fotily některé domy, respektive fasády. Prostrkuju takhle foťák skrze plot pěkné prvorepublikové vily a Víla povídá: „Jéé, to je hotel! A jmenuje se Boženka!“ Tak jsem jí ještě pár těch Helenek, Marušek a Zdeniček ukázala, aby věděla, že i domy mohou mít svá jména a nemusí to být zrovna hotely. Vždycky se mi líbilo, s jakou láskou stavebníci své domy pojmenovávali po svých ženách či dcerách. Nikdy jsem neviděla dům, kde by se ve štítu skvělo Pepa nebo Jaroslav 🙂

  1. Nejen vily,ale hodně chat v osadách je pokřtěných něžnými dívčími jmény – Miluška,Hanička,Jindřiška – je vidět,že pánové dříve nejenže postavili pro svou lásku příbytek,kam spolu mohli jezdit,ale i dali všem vědět,kdože je ta jediná … (inlove) .
   P.S.:
   Pro mladou generaci:chaty nejsou jen diskuse na netu a chatovat znamená jezdit na chatu do přírody,sedět u táboráku,no prostě romantika (happy) !

   1. Přitom Hanička nemusí být nutně jen něžná. Jmenuje se tak i vojenská pevnost, která by bývala uměla nepříteli zle zatopit, kdyby měla možnost. 🙂

    1. Ano,ale někdo jí pojmenoval po někom koho měl asi moc v lásce a měla sloužit k ochraně vlasti (wave)

  1. Jejda, to jsou puclíci. Kdypak začali koukat? Moc dlouho to není, že? Ale když se jim povede kouknout, tak už vypadají jako velký pes.

   1. Začali mžourat do světa kolem 11. dne. Na fotkách se jim nelíbí to sluníčko, proto je zavírají a vypadají jak notorci.

  2. Nádhera, začíná to vypadat jak pes a kouká to jak po flámu (h) to začíná krásný věk roztomilého štěňátka. Časem to bude demoliční četa. Nechceš napsat zprávy? Nebo až poporostou? Ale aspoň za fotky díky. Jak se snášejí s druhou těhulí? A co na to ta nejmladší? Dva vrhy jsem si nikdy netroufla, jsem zvědavá, jak to bude probíhat.
   Zjistila jsem, že si připadám provinile, když se dozvídám, že „naše“ štěňata demolují páníčkům zařízení. Asi nejsem normální. Ostatně i Derry, když se nudí, občas něco rozkouše. POslední oběť byla moje bota. Sportovní sandálek sice používaný, ale zachovalý. Jeden, zato dokonale zbavený všech pásků. Do popelnice holt putoval i ten nepoškozený. Obvykle působí jen jako drtič tříděného odpadu, leč člověk je občas nepozorný a zapomene něco uklidit.

   1. To jsou krásná a hodná štěňátka. Že ti Derynka zničila botu? To náš Luxíček okousal u židle trnož a teď nemohu sehnat nikoho kdo to opraví, málokdo opraví starožitný nábytek. Co okousal rohy obkládaček u schodů- to se zasádruje a opraví, i do duralové kostky obtisknul zuby, boty zatím žádné ale co není múže být, protože ho napadají telecí nápady. Někdy je na zabití a vyhrožuju mu, že ho vrátím do Budějovic ani uzlíček mu nesvážu protože si ,,z domova“ nepřinesl vůbec nic ani obojek. Ale máme ho moc a moc rádi, je to stejně naše zlatíčko.

    1. Marsko, odkudpak jsi? o někom bych věděla ( luxusní provedení, dobré ceny), ale podle toho, kde hnízdíte doladíme zbytek 🙂 případně ladyninazavinaccentrum.cz

     1. Evo, já jsem od Turnova, snad tady někoho seženu,on ten náš nábytek není žádný luxus, spíš nostalgie. Manžel ho podědil po svých rodičích a já na to akorát někdy nadávám, když mám utírat prach z těch lvích tlap a různých ozdob – mě by to nevadilo ani kdyby ho sežral celý.

      1. no super!! my bydlíme v Perníčkovém království a mám ten dojem, že „starožitník“ – rozuměj truhlář mistr na starý nábytek má někde ne úplně daleko od vašich končin les. tak mi zkus jeden kousek vyfotit, písni k tomu, co ptřebuješ a pošli mi to na mailíka. domluvím co a jak. nám spravil, resp. zrenovoval odborně dvě věci, ale tak skvostně, že ho všude chválím. ladyninazavinaccentrum.cz

   2. Jj, já jsem děsně odvážná 😉 . S prcky je to zatím pohoda, máma nakrmí, ke štěstí jim zatím stačí porodní bedna. Už se snaží chodit, ale většina z nich lachtaní, bo mají tlusté pupíky. Máma má asi místo mléka smetanu a tři bumbrdlíčci váží ve svých 17 dnech přes 1,5 kg. Malíčky 2-3 denně dokrmím z lahve, proti těm sumó nemají vždy šanci.
    Ve smečce to jakžtakž jde, Aira to na Ellie poznala dřív než vet a trochu blbákuje, ale zatím to zvládáme. Jo, a dozvěděla jsem se, že majitel psa, kterým jsme v zimě kryli Ellie, nechal psa vyšetřit – pes má sice spermií dost, ALE 40-60 % nezralých bez bičíku, ani krev nevyšla úplně dobře. Majiteli bylo doporučeno změnit psovi stravu (krmí BARF, ale spíš jen masem), prý psu něco chybí. Takže na jaře asi Ellie byla březí (podle chování), ale asi to nebylo Ok a vstřebalo se to. A majitel mi ani nezavolal, abych věděla, že chyba nebyla na naší straně, dozvěděla jsem se to od chovatelky (shodou okolností je Fleur od ní a máme nadstandardní vztahy)

  3. To jsou krásní štěníci (h) – a co nevidět z nich budou pořádní hafani. Ať se toho všichni dožijí ve zdraví a najdou hodné páníky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN