VETERINÁŘ VE SLUŽBÁCH STÁTU: Filozofické úvahy a citáty (3)

Pravda je koberec spletený z mnoha nití, v němž každý má tu svou. Na jednom školení nám přednášející vyprávěl příběh motýla, nějakého vzácného žluťáska nebo hnědáska (odborníci na problematiku ochrany přírody a ekologického zemědělství, odpusťte mi, prosím, nepřesnosti).

 

Vyskytoval se vzácně v Beskydech, přes všechnu ochranu se jeho stavy stále snižovaly. České republice hrozila pokuta od Evropské unie. Z ministerstva tedy přišel příkaz. Tam, kde se vyskytuje žluťásek, je možné hospodařit pouze ekologicky. Zdá se to být dobrý nápad? Ekologické zemědělství se řídí přísnými předpisy.

Například do 15. července a podobně přesného data v září musí být všechny louky posekány, seno usušeno a z ploch sklizeno. Předtím se Frantovi nechtělo sekat, měl dost sena z loňska, udělal až otavy. Honza zas měl moc pěkné seno z jara, nedělal otavy. Pořád někde nějaká louka kvetla. Ekologické zemědělství sjednotilo ošetřování luk. To byl to konec žluťáska v Čechách.

Jiný příklad ze stejného školení. Indové mají druh krokodýla, kterému hrozilo vyhubení. Založili proto farmu. Krokodýlové dobře živení, v podnebí, které jim bylo vlastní, se začali rychle množit. Velikost farmy nestačila. Jenže co s nimi. Vrátit zpět do přírody? Krokodýl má dva metry, od Inda k Indovi s trochou nadsázky je jen metr a půl 🙂

Řešením je snaha zabránit dalšímu rozmnožování, tedy rozdělit krokodýly podle pohlaví. To ovšem u ještěrů není tak snadné. Počet snesených vajec klesá, ale stále jich je dost. Jedná se o velmi přísně chráněný druh CITES. S těmito jedinci ani jejich produkty se nesmí obchodovat. Tak se tam jejich vejce protokolárně rozšlapávají!

 

 

 

***

 

Jako další příklad složitosti žití si přečtěte mou odpověď jednomu autoru podnětu, myslím, že je pochopitelná i bez uvedení textu stížnosti:

 

„Místo polního hnojiště je skutečně nešťastné, proč družstvo zvolilo právě toto místo, se mohu pouze domnívat (pravděpodobně proto, že sem vede pevná polní cesta, takže při navážce nebyla znehodnocena orná půda – i za to jsou zemědělci pokutováni, a že místo už je na rovině – při umístění na svahu dochází k splavování a opět by mohli být pokutováni od životního prostředí). Problematika polních hnojišť nespadá do kompetence KVS, jediné, co je mi známo, že polní hnojiště nesmí být na jednom místě déle než 1 rok.

Dozor nad polními hnojišti vykonává odbor životního prostředí, můžete se na ně se svým podnětem také obrátit. Na místě jsem se byla podívat hned v úterý, žádné kadávery jsem nenašla, ale je pravda, že jsem hromadu nerozhrabávala. Chovatel, z jehož chovu pocházela podestýlka, našel velmi dobrou výmluvu – v podestýlce nic nebylo, kadávery kuřat někdo (třeba členové mysliveckého sdružení jako újeď) naházel na hnojiště až po vyvezení na místo, dokažte, že se jedná o kuřata z našeho chovu.

Bohužel takové jsou naše zákony – porušení předpisů musíme dokázat bez jakýchkoli pochybností. Další úhel pohledu: pokud se zajímáte o ekologii, tak možná víte že, myslím, v předloňském roce, byl v teplických skalách odchycen velmi vyčerpaný sup pocházející ze Španělska. Španělsko patří také do EU, platí tam stejné předpisy ohledně vedlejších živočišných produktů (buď neškodná likvidace v asanačním podniku, v některých případech zahrabání 80 cm hluboko s použitím dezinfekčních přípravků).

Draví ptáci, zejména ti orientovaní na mršiny (ve Španělsku sup, u nás třeba káňata – a že jich tam nad hromadou kroužilo) pak nemají dostatek přirozené potravy – zmíněný sup tak dlouho vyhládlý kroužil nad Španělskem, až ho vzdušné proudy zanesly nad střední Evropu.

Další úhel pohledu – půda potřebuje dodávat živiny a humus. Humus chemickými hnojivy (které se aplikují přímo a jsou obvykle bez zápachu, ale snadno se mohou předávkovat a ohrozit životní prostředí) do půdy nedodáte. Podestýlka od domácích zvířat je velmi dobrým hnojivem a dodává i humus, ale bohužel se musí nechat uzrát a zapáchá.

Pokusila jsem se vám nastínit problematiku v celé šíři a požádat vás, abyste se na nás nezlobil, ale to je vše, co mohu dělat (a i tak překračuji své kompetence). Věřte, že vás chápu. Sama jsem chovatelkou psů a koní, v přírodě trávím hodně času a určitě bych nebyla nadšená, když v blízkosti polní cesty, kudy chodím pravidelně se psy na procházku, by se objevilo takovéto polní hnojiště (pokaždé bych musela psy přivolávat k noze, protože když nic jiného, určitě by se v tom váleli a možná to i požírali). Přesto bych to musela vydržet, neměla bych ani jinou možnost, pokud bych se psy nechtěla chodit přes celou vesnici a tu obtěžovat štěkotem od ostatních psů za plotem.“

 

***

 

 

Svými články jsem vás nejdřív chtěla pobavit a posledními třemi ukázat, jak je problematika široká. Vůbec nechci, abyste mi dávali za pravdu, protože hloupý je ten, kdo nutí druhé, aby mu uvěřili. A také: Blud nepřestává být bludem, i když ho sdílí většina. Ale byla bych ráda, aby si lidé uvědomovali, že ne vše je tak, jak to vypadá. Některé situace jsou pak úplně neřešitelné: Co udělat, když zákonem chráněné zvíře žere zákonem chráněnou rostlinu?

 

Nejvíc ze všeho bych si přála, abychom se s druhými drželi kolem krku a ne pod krkem. I když nevím, jestli se vám tady nepředstavuji moc v růžových barvách. Protože pouze očima druhých můžeme vidět naše chyby.

Manžel občas říká: „Tys byla taková milá holka, než si se stala tou inspektorkou, teď už je to možná horší, než kdybys byla učitelkou.“ Tuhle na frekventované křižovatce jsem mu musela dát za pravdu. Mám malinkaté autíčko, vyjížděla jsem z malé boční, ještě k tomu slepé, silničky, kam většinou nikdo nejezdí. Musela jsem vjet na čtyřproudou komunikaci a i protilehlá vedlejší byla čtyřproudá.

Odbočovala jsem doleva, takže přednost měl úplně každý. Proti mně obrovský náklaďák. Nevím, jak mě to mohlo napadnout, protože žádný z ukazatelů směru zapnutý neměl, ale prostě jsem rozhodla, že odbočuje doleva a podle hesla, auta odbočující vlevo se míjejí vlevo, jsem vjela do křižovatky. Protijedoucí šofér vytřeštil oči, moc brzdit nemusel, ale klakson zmáčkl dlouze.

Mého třídveřového tříválce to sfouklo zpět. Nevím, zda toto mé pochybení bylo výsledkem únavy, ale hlodá ve mně červík pochybností, že už mám tu nemoc – mám vždy pravdu 🙂

 

 

Aktualizováno: 21.9.2011 — 22:18

120 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc děkujeme za blahopřání pro babulku. Už se mnou mluví, navíc je voňavá a „omládla“ štěněčím sestřihem. Pravda, není tím nijak nadšená. Mává všem svou drsnou a zároveň něžnou tlapkou.

  1. Linduško, buď velkomyslná ke své granulo-masíčko-šunčičkodárkyni. A ještě hodně spokojených dní přeju

 2. OT
  Před chvílí jsme se vrátili z veteriny a máme další štupovanou pejsku. Ještě včera nic a ráno smutná psí holka, která se nemohla vymočit, ač se všemožně snažila.
  Ultrazvuk a rentgen zjistily kámen o průměru cca 2 cm, takže jsme při jedné cestě počkali na operaci.

  1. Chuderuška – ještěže jste na to přišli tak rychle a nerozvinul se nějaký příšerný zánět a podobné nechutnosti, to jste ještě teda měli docela kliku.

 3. Palce potřebným (y) a gratulace oslavencům i uzdravencům (f)
  Dnes slavila pražská zoo 80 let existence. Zatím prohlížím alba, ale místo gorilek nebo tygřiček nesu Velký melounový mejdan. Prohlídněte si celé album, želvové klusají za svou chovatelkou jak pejsci:
  http://jdem.cz/rz3q2

  1. To je hezkýýýý :*
   Vlastně jsme dneska chtěli jít do ZOO, jenže pak jsme zjistili, že nám propadly vstupenky (fubar) ;( – no, asi by nás tam dneska ušlapali…

   1. Rozhodně ušlapali, prej bylo přenatřískáno. K želvům upozorňuji, že nejtěžší želv – mazel Eberhard – váží přes 280 kilo, to nejni, jako když se příde podrbat jozefčík. 😉

 4. Vsem Vaclavum velkym i malym (napr. Rysatko) vsechno nejlepsi k svatku. (6) a , s vekem umerne (d)

 5. Dej blbci funkci, vymyslí lejstro! A když dělá ouředníka pilnej blbec, je o zábavu hned postaráno. Takže jsem proto, začít hubit přebytečné úředníky, jen v ČR nás sice o takových 700 – 800.000 ubude, ale tomu zbytku se krásně zjednoduší a zpříjemní život. A pokud chcete vědět, jak na to, přečtěte si Pracovní řád pro auředníky na http://www.gewo.cz

 6. Pěkné sváteční dopoledne, milí Zvířetníci. Musím vám říct, že babulka Linda se dneska dožila krásných šestnácti let. Momentálně je na mě pekelně naštvaná, protože po ránu sice dostala pořádný plátek šunky, ale poté jsem jí zákeřně odchytila a ostříhala a vykoupala. Prostě jsem jí sprostě týrala a to se jen tak neodpouští.

  1. No ale na druhej strane je na svoje narodky vykúpaná a vyčesaná! Teraz ešte nejakú (^) a (party) ! (h)

  2. Páni, to je nádherné výročí :O Z našich psů se takového věku dožil jen Lord Daniel a i ten ho přežil jen o pár měsíců. Psina odešla v 15, její předchůdce o dva roky mladší, Žany měl odhadem 10 let. Přejeme Lindušce ještě dalších mooooc let aspoň v takové pohodě, v jaké je teď (a tím nemyslím to naštvání po koupání 😉 ). A posíláme podrbání na bříšku. 🙂

  3. Linduško, všechno nej nej, ještě hodně krásných let a doufám, že panička ti připraví nějakou dfobrou baštu (h) (h) (h)

  4. Milá Myško, tak to pořádně s Linduškou oslavte! Našeho Dona to čeká za čtrnáct dní. Už včera dostal nové vodítko, staré flexi už bylo prodřené. Ale 16 let, to je u pejska co slavit.

  5. Pááni, to je ale krásný věk pro pejskovou! (y) (h) Posílám podrbání za ouškem oslavenkyni a velký pozdrav do Pejřimova. 🙂 (wave) (h)

 7. Dobré dopoledne všem Zvířetníkům. Moc držím palce pro potřebné(h)
  Na Hadech visí pozvánka na letošní Mikulášské venčení, prosím nahlédněte, komu se zpráva nedostala emilem. Pěkný sváteční den. 🙂

 8. jejda,dnes máte štátny sviatok!!Ja pracujem.Som strašne rada,že Zrzínek je skoro v poriadku-určite bude na teba Karolínka milý a naďalej mazlivý,vie čo má doma/anjela/.držím palce všetkým potrebným.myslím na Veram a Pú-neboli by nejaké správy o nich-prosím pozdravte ich aj odomňa.Vave,som rada,že je Tomáš v ďalšej liečbe,bordel v byte je ..no bordel v byte.Aspoň môžete s prednostom vyraziť do prírody na jedno.-dve točené-veď má sviatok.A ozaj všetkým Vaclavom všetko naj,naj.

  1. Dneska se můžu s klidem podepsat pod Verenku, nenapsala bych to líp.
   Ještě děkuju za krásnej článek – svět není černobílej a je dobře si to čas od času trochu uvědomit.
   (wave)

 9. Krásné sváteční ráno všem! (h) A Václavům jen to nejlepší 🙂 (h) (f) (Zano (inlove) , děkuju, vyřídila jsem Tvé přání).
  U nás se slaví prací – ne snad ani tak naší, jako řemeslnickou. Teda, ne že bychom si je o svátku pustili domů (znovu škrábat kuchyň přijdou až zítra), ale bourají nám schody do dobu, momentálně z nich sbíječkami dávají pryč beton. (punch) Do svátečního poklidu to tu má daleko, mám pocit, že mi pracují přímo v kuchyni. O ani ne před týdnem umytých oknech ani nemluvím, stejně je zaprasí malíři. 🙁
  To mám z toho, že jsem si s řemeslníky vůbec něco začala, teď jsou jak ti trpaslíci. (chuckle)
  Přeju všem krásný den! (h)

   1. Teda Vavísku ty si to taky užíváš. Znovu škrábat kuchyň, znovu mýt okna……….. ach jo! Tak to nějak vydrž, ono to taky jednou skončí a budeš mít chvíli klid!

    1. Veru, Vave nie je žiadny trochár, keď už tak už, sviatok/nesviatok…
     U nás sa nesviatkuje, u nás sa prosím maká. A u mňa konkrétne tak, že už sa pomaly zase mením na zabukistku. Ako v tom vtipe – nestíham, predsedo, ani kravám ani zootechnikovi (chuckle)
     Tak ale aspoň vy ostatní si to užite, táto jeseň plní to, čo leto iba plano sľubovalo (sun) (sun) (sun)

 10. hezký slavnostní den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  No já vím, že mám zpoždění. Nejsme doma – čekala jsem na „spojení“ Zato už máme s Betkou za sebou dlouhou procházku po pláních nad údolím Habrového potoka a setkání s krásným srncem

 11. Tak noc byla klidná, moc jsem toho nenaspala a Zrzínek na polštářek nedorazil. Až ráno se přišel pomazlíkovat, noc strávil na křesle. Našla jsem tam skvrnky na polštáři, co tam mají, takže asi mu z tlamky z té rány tekly krvavé sliny. Ráno ale trochu baštil, dost pil a udělal hovínko. Pak se přišel přitulit ještě k počítači, takže snad je vše v pořádku, nevypadá špatně, jen je trochu psmutnělý. Tyčinku odmítl, budu muset vymyslet ještě nějakou tekutou stravu, aby se mu to lépe baštilo.

  1. No chvalabožku, aspoň jedna dobrá správa! Až teraz som dočítala, čo ste si zas prežili. Ale aj u človeka nastupuje po zbavení sa boľavého zuba takmer okamžitá úľava, tak už mu určite bude len lepšie a lepšie! (a myslím že , že si mu od tej bolesti pomohla).

  2. Dámy, nechci strašit, ale: napřed problémy s očičkem, teď podebrané zuby… doporučoval bych důkladné vyšetření, je možné, že někde uvnitř je nějaké hnisavé ložisko, které se občas provaluje na různých místech. (envy)

   1. krakonoši – očičko měl Ríša a ten zoubek teď Zrzínek (chuckle)

    no já vím, se to plete, když Karolína jich má tolik 😀 (h)

   2. pro krakonoše, aby v tom neměl zmatky (ještě že nejsem Dan!!!!!!!!!) (rofl)
    Melíšek – bez problémů, zdráv, doufám, moje potěšeníčko kouřově černé
    Zrzínek – dosud zdráv, jen teď ten zoubek, vše vypadá dobře, baští a z narkózy se dostal bez problémů, miláček můj zrzavej
    Ríša – očičko s nezhoubným nálezem na třetím víčku a poškozenou rohovkou, dneska má očička jako dva talířky a vypadá moc dobře, mazel proužkovanej
    tož tak!
    přeji novému kocourkovi hodně zdravíčka a ať už se brzy stane mazlem, jako Zrzínek, akorát mu to taky dlouho trvalo

    1. Zrzínkovi mávám – hodnej jsi brouček a už bude líp. (cat) Karolí, záněty dásní mi trpí Pusinka a Babet po ní podědila špatné zoubky a taky mi už jednou haprovala.
     Pusince jsme vypucovali zoubky laserem, přesto tak dvakrát do roka oteče, naposled jsme protrápili srpen. Šalvěj na otírání otoku, mořské řasy přimíchané do jídla, pastu Orozyme na potření tlamičky – šestitýdenní kúru touhle kombinací nasazuji třikrát do roka, ale říkala doktorka, že můžu klidně pořád. Už se to projevilo na Bětě, nad jejímiž zoubky doktorka minule jásala: bodejť ne, Bětuška pilně louská granulky a geneticky patří k těm šťastným.

    2. Čertík je neuvěřitelný; všechny svoje hračky, které v pondělí večer dostal, si pokaždé, když jde spát, vezme do pelíšku ssebou! Jakživ jsem nezažil kočku, která by si uklízela, a to pravidelně, svoje věci! 8-|

     1. U nás je tomu naopak: všechny hračky uklízím, abych se o ně nepřerazila, stačí ty zlomeniny a zhmožděniny, co už mám za sebou! A kluci moc dobře vědí, ve které tašce jsou a sami si vyberou ty, které je nejvíc lákají!
      Zrzínek včera vytáhl velký pytlík s kuličkami a kočičí šantou, zakončený třepením, tak za to třepení právě pytlík vysoukal z tašky ven a byl na sebe moooc pyšný.

 12. Ajajaj, nikde nikdo…se tu bojím 😛
  Vstávat, lenoši, oslavovat Václava (chuckle) – (Vave, pozdravuj doma).
  Užijte si to dneska!

 13. OT pro Ssharku : http://www.atlanttaxi-olomouc.cz
  My jsme od Ol. cca 40km, bohužel nemám patřičné auto, mám malého swifta, takže jedině tento odkaz.

  Omlouvám se ale teď jsem přilezla z prácičky, takže číst budu až ráno u kafínka.
  Přeji všem krásnýho sv. Vašíka, my čekáme zítra návštěvu, tralala, už se těším. ( wave)

 14. Mila Fuky, krasny clanek – opet jsem nad tim premyslela. A kdyz se pak debatovalo o vsech moznych pravidlech a jestli davaji smysl, tak se musim pridat s malym OT: Dnes guvernerka Jizni Karoliny vyhlasila nove pravidlo, jak vsichni statni zamestnanci v ministerstvech spadajicich primo pod ni (nastesti na nas urad se to nevztahuje) MUSI odpovidat na telefony:
  “It’s a great day in South Carolina. How can I help you?” „Dnes je krasny den v Jizni Karoline. S cim vam mohu pomoci?“ Fakt, vydala zavaznou smernici. :S (shake) Podotykam, ze s tim „s cim vam muzu pomoct“ problemy nemam, a sama tak casto telefon zvedam. To je ta prvni cast, ktera je tak ujeta…. (shake)

  1. Jééé, jééé, jééé, zítra s tím taky začnu ale česky. Tu druhou část věty taky používám ale trochu familierněji. Tu první část nacvičím.
   Hani, policajti v H. jsou magoři, kdybys viděla co mně poslali,po několika urgencích, chytl by Tě psotník ale já to tak nenechám. Jdu na ně. ( wave)

 15. Moc námětů k zamyšlení….
  Hlavně bych si z toho brala, že člověk NENÍ pánem tvorstva a měl by se pokud možno starat o svý a nesnažit se řídit zeměkouli „pro její vlastní dobro“.

 16. Zapoomněla jsem prve okomentovat tu koňskou fotku. To je přesně podle rčení „darovanému koni na zuby nekoukej“. Tady obdarovanému kůň své zuby ochotně ukáže sám. 😀

 17. Tak Vám všem moc děkuji za povzbuzení a hlásím, že Zrzínek se právě probírá z narkózy. Nevydržela jsem nervově a jela do Kolmé (tam co ordinuje ve čtvrtky MVDr. Beránek). Dr co tam byl mi po telefou sdělil, že se na něj rád podívá hned, že má pacienty až od 16.00. Takže cca ve 14.00 jsme vyjeli. Na místě vyhodnotili krev, aby se vyloučily problémy s ledvinami (má je v naprostém pořádku), které se prý projevují otoky dásní! Divné mi to bylo, ale aspoň i tady mám klid! A pak ho uspali a vyškubli mu jeden divně rostlý zoubek hned vedle špičáku dole, který tím pádem byl od něj způli vyhnilý. Asi ho musel dost bolet! Tak má o jeden špičák míň a o bolest snad taky, i když teď to asi sláva nebude! Už je probraný, zalezlý pod policí, odpočívá a mává všem tlapičkou. Zítra máme jet na kontrolu, pokud nebudou komplikace, nemusíme! Tak ještě chvíli na nás myslete! Melda ho chodí co chvíli kontrolovat pod tu polici a já doufám, že noc i zítřek budou v klidu a zotaví se brzy, zlatíčko moje zrzavé, 5,5 kg vážící!

  1. Karolíno, to je skvělá zpráva, dobře žes „nevydržela s nervy“ a jela hned. A proč mu tam ten „způli vyhnilý“ špičák drvet nechal? Možná, když se další postup hniloby zastaví, lepší pološpičák, než žádný. Tak dále držím, abys už se Zrzínkem znovu nemusela jet.

   1. Asi jsem to špatně v tom fofru a vzrušení napsala, ale on mu vytrhl oba – ten zoubek-nezoubek, co tam vyrostl špatně a ten špičák! Takže by měl mít pokoj!

  2. Jupííí, Zrzínku, vítej do klubu „Rezavý trojzubec“.
   Naše Žanda je taky trojzubka a nijak jí to nevadí.
   😉

  3. I když jsem to včera četla jen letmo a nestačila tudíž přispět do palcodržny (byla jsem moc zabraná do těch včel – viz vedle), tipovala jsem podle všeho správně na nějaký zánětlivý proces v ústech. Tak ať se rekonvalescentovi daří a rychle se vyzdraví!

  4. Karolíno, to jsem ráda, že Zrzínek měl „jenom“ zkažené zoubky – a hlavně, že to byly jen dva. Však on se z narkózy brzy dostane a časem zapomene, že je o zub chudší – hlavně, když už ho nebude bolet papulka a bude se moci zase pořádně napucnout. Tak ale pro jistotu (y) (y) .

   1. Hlavně aby nezanevřel na mně, že jsem mu ublížila. Nechtěla bych ztratit jeho těžko nabytou důvěru. Byl v posledních týdnech tak mazlivý, ale to si myslím bylo i tím, že ho ten zoubek musel bolet. Tak uvidíme, snad mi to odpustí!

    1. Karolínko (inlove) , vždyť on ví, že jsi mu pomohla, určitě na Tebe nezanevře, jen co mu bude líp, zase se bude mazlit. (hug)

    2. Dobre, že si išla čo najskôr a neboj, nezanevrie na Teba. Oni veľmi dobre vedia, či im chce človek pomôcť aj keď je to nepríjemné. Len Ty sa nezaťažuj nejakými výčitkami, ktoré aj tak nie sú na mieste. Zvieratká, na rozdiel od ľudí, sú v tomto ohľade veľmi realistické. Papuľka ho prestane bolieť a bude ako vymenený. Nehľadiac na to, že pokazený zub by mu zaťažoval srdce aj ľadviny. Proste vyriešila si to výborne.

  5. hurá hurá, trefili jsme se s kočkami do černého s odhadem diagnozy ( teda vlastně – do rezatého!) a to jsme ale opravdu rádi všichni!!! tady se dneska prali, vařilo, přesazovaly kytičky, baštila se odčervovací pasta, přebírají se staré časopisy, které půjdou do místní knihovny. a bylo kráááásně, takže mihat se po terásce s kočkami a příležitostně tam vypít o přestáffce kafe bylo skvělé!!! posíláme pohlazeníčko smečce i její oddané poddané Karolíně 🙂

 18. Milá Fuky, píšeš velice zajímavé články, vždy je s velkým zájmem čtu. Nemáš často oravdu lehké rozhodování, ten zápas rozumu(a srdce)s předpisy a vyhláškami. Bohužel přepisy si píší lidé, příroda a zvířata jim nemohou oponovat,ale pouze se jim podřídit. Pak je to začarovaný kruh, přesně jako ta jíž několikrát zmíněná skvělá věta : „Co udělat, když zákonem chráněné zvíře žere zákonem chráněnou rostlinu?“. Podobně jako dilema – aby byla větší úroda, stříká se chemikáliemi, to způsobuje nedostatek vápníku ve skořápkách vajec ptáků, předčasně pukají, mláďata hynou a člověk (co napsal ten předpis o povinném postřiku) se pak divý, kam mizí z lesů ptactvo. Nemám ráda na zelenině chemikálie. Ale když hnůj smrdí (a je tedy nežádoucí)a zakáže se i stříkat chemikáliemi a třeba přávě nějaký chráněný hmyz úrodu sežere – kdo bude to narůstající lidstvo krmit? Já bych se z toho asi zbláznila, kdybych měla najít řešení vyhovující všem.

  Vůni „čistě živočišného“ hnoje mi také vůbec nevadí,ale pod okny bych ho asi denně mít nechtěla, stejně jako vzduchem se linoucí vůně čerstvě rozstříkané močůvky po poli.

 19. Tak z tohohle mě zase trochu zamrazilo, jak si dokážeme ve snaze o získání kontroly nade vším všechno skvěle zkomplikovat….
  A přání Fuky více se držet kolem krku a ne pod krkem mi připomnělo jedno z dávných svatebních blahopřání: Mějte se vždy hodně rádi, život běží úprkem, držte se jen kolem krku a nikdy ne pod krkem!! (rofl)

 20. Děkuju (h) vám za palce, Tomáš je zdárně v jiné nemocnici mimo Prahu. Tak teď jen aby se přišlo na to, co mu je, a spravilo se to.

  Milá Fuky, děkuju za článek. Tohle jsou typické ukázky rozhodnutí od stolu, bez znalosti pozadí a povědomí o zákonitém kontextu věcí. Bez představivosti – říkám tomu syndrom formuláře. Kdysi kdesi měl nějaký člověk určitý psací stroj, i namaloval si kolonky tak, aby se mu tam hezky psalo. Potom formulář rozeslal po republice a tisíce pracovníků s jinými psací stroji sakrovalo (a v některých případech sakruje stále).
  To, co říká Lapil, je také hluboká pravda. Připomíná to pracovní sešity na češtinu. Děti se možná naučí správně používat y/i, ale správně mluvit česky ne, když nepíší celé věty.
  Někdy je zdravý selský rozum to nejlepší, jenže na ten holt žádná Směrnice EÚ není, tak ho nikdo není povinen používat.
  Přeju všem krásný den. (h)

 21. Omluva, OT, ale myslím, že ne mnoho z vás vidělo severní záři- nordlys. Včera v noci se objevila nad Oslem a okouzlila spoustu lidí. Byla jsem venčit a bylo mi dopřáno tenhle ojedinělý úkaz (myslím v Oslo) zahlédnout. Už jsem dala odkaz k orchidejím, ale třeba by se na to někdo rád podíval i odsud. Fotky nejsou moje, jsou z dnešních novin. Hezkou podívanou!

  http://www.aftenposten.no/nyheter/iriks/article4239102.ece

  1. Tedy JanoBa – tohle zažít na vlastní oči musí být neuvěřitelné!!!!! Nádehra!!!!! Jeden při takhle hořícím nebi musí mít v ten moment pocit jen takové maličké tečky ve vesmíru

 22. Tak jsem šla na kontrolu maroda. Na zátěžovém koberci čerstvě uklizeném byly tři vyzvrácené hromádky – nerozkousané granule. Takže je to jasné – Zrzínek! Prostě to nemůže rozkousat a tím pádem mu to žaludek odmítl. Tak to vyhodil. Tak jsem to uklidila. Je zřejmé, že na levé straně má strašně dlouhý jeden zub, na druhé straně chybí. Jeden spodní má prasklý, to je vše, co mi dovolil, ale zuby a dásně to jsou jistě. Takže je jasné, že vet nás nemine, ale nehodlám to řešit dneska v noci, objednaná jsem na zítřek 8.30, tak nám držte palce. Podle mne to bude na uspání a vyškubání. Ach jo, proč já musím furt mít smůlu?

  1. Karolíno, dej mu ještě teď něco měkkého a moooooooc dobrého. Pak už raději nic, aby ho mohl vet uspat a zoubky a dásně spravit, případně vyškubat. Nedělej si s tím hlavu větší než je nutné. My jsme s naším Micánkem prožily s to samé. Ani máma ani já jsme ho nechtěly kvůli nesmírně obtížné snášenlivosti anestezie nechávat zbytečně uspávat, ale nebylo zbytí. Veterinář na něm pracoval dobře hodinu a připravil ho o téměř všechny zuby. Musím říci, že se dodnes stydím, že jsme to neudělaly dříve (ale to jsme se strašně bály té anestezie). Micánek měl totiž nejméně jeden zub prožraný až do kanálku a musel mít obrovské bolesti, jenže to statečně nedával najevo, až když už opravdu nemohl jíst. Je to pro mě velké poučení, to mi můžeš věřit. Takže hlavu vzhůru, určitě jsi to zachytila dříve než my. Čím dříve se Zrzínkem půjdeš, tím více zubů mu zůstane. Micánek se pak báječně spravil, jen o něco obtížněji jedl, jídlo mu vypadávalo z tlamičky, tak to nabíral kolikrát nadvakrát nebo natřikrát. Ale zvládal i granulky. Jediný následek té anabáze byl nakonec nesmírně zmlsaný kocour, protože jsme mu v době rekonvalescence předkládaly nejrůznější lahůdky, kterých se potom dmítl vzdát. A JanaBu měla a možná dosud má také bezzubého, ale naprosto spokojeného, kocoura. Hodně mě uklidňovala, že to bude v pohodě a také bylo.

  2. Karolínko (inlove) , držím palce, aby Zrzínek byl co nejdřív v pořádku. Nejspíš přijde o nějaký ten zoubek, ale také o bolest a obtíže. I bez zoubků to bude stále zrzavý frajer. (nod) (y) (y)

  3. Karolíno, moc myslím na Zrzínka – chuděra mazlivej. Tak držím palce, abyste to oba zítra zvládli – Zrzínek narkozu a ty nervově. Nějak se na tebe smůla s kocourky až moc lepí.

  4. Až mi někdy budou opět trhat zuby, budu Zrzínkovi upřímně závidět! Bohužel jsem člověk (aspoň můj zubař to říká), takže mi bude muset stačit místní umrtvení. (devil)

 23. Mně tohle předpisování každého PRDu (PRapodivného Detailu, pochopitelně) docela děsí. Jak psáno – ani nejpromyšlenější systém prostě nemůže pokrýt všechny možnosti, a výsledkem je motanice, ve které se nikdo nevyzná a každý najde tu svou nitku pravdy.

  Ale – podle mě – to vede ještě k jednomu průšvihu. Normálně bych čekal, že než něco udělám, zamyslím se, jetli z toho nevznikne nějaká nepříjemná skutečnost. Jenže jak se topím v předpisech, začínám prvně ze všeho věnovat pozornost tomu, zda to není zakázané. Výsledkem jsou legendy o žalobách na téma „nevěděl jsem, že uvnitř horkého plněného pečiva je horká náplň“. „Nevěděl jsem, že za silného větru padají za stromů větve“. Můjtytondokolenatej – vždyť ani anděl strážnej člověka neochrání před všema jeho blbostma, tak jak by to mohl zvládnout předpis? I když jeden by možná mohl: „Člověk je povinen nebýt blbem“.

  Jak pravil mnohým zde jistě známý Miroslav Holub ve fejetonu na téma „Laboratorní myši krásti a na svobodu pouštěti“: „Neví-li někdo z vrozené nebo získané slušnosti, že zvířata ani člověka není správné zbytečně týrat, žádný předpis mu to do hlavy nenacpe.“

  Jedině nechápu, co se na tom místnímu antispamovi tak nelíbí, že si za to musím dát pětku.

  1. Shari – obávám se, že Olomoucko mezi náma není zastoupeno (teda je, ale obávám se, že HanaW ti s odvozem nepomůže 😉 ).

  2. Jsme z Přerova,ale dodávku nemáme. Určitě se aledá sehnat odvoz od nějaké firmy, př. nákladní taxi.

 24. Jasně a dobře napsáno – prostě nic není černobílé a dalo by se shrnout: neškodit a přemýšlet.

  Ovšem to dilema, to je paráda:

  Co s tím, když chráněný živočich žere chráněnou rostlinu!

  1. Svého času na Pálavských kopcích žraly kozy bezoárové (vysazené kdysi uměle) chráněné rostlinstvo. Dopadly celkem dobře. Byly beze zbytku pochytány a odvezeny jinam, na nechráněné pastviny 🙂 .

 25. Milá Fuky, říkáš hluboké pravdy. Přpimínají mi jiné moto: „každý problém má jednoduché, snadno pochopitelné a obvykle nesprávné řešení“.
  Ve snaze zušlechtit „přírodu“ se dělá neskutečné množství blbostí. Protože do toho mluví lidé, kteří nemají o přírodních zákonech ani ponětí (mívají dobrou vůli, někdy ani to ne). Hnůj smrdí, ale hnojení je velice cenné (ano, psice hnůj milují, žerou ho a válí se v něm, ale nebudu si kvůli tomu stěžovat! radši se je zavolám, nebo je vykoupu, pokud jsem nestihla je včas odvolat). Jenže my jsme posedlí absolutním bezpečím (a zabíjíme se z nudy jinak – kouřením, alkoholem, adrenalinovými sporty nebo ležením u televize a obezitou). Nechceme připustit, že život je špinavá záležitost. Fakt je, že práce v zemědělství, veterině nebo medicíně trochu úhel pohledu změní, ta špína je víc na povrchu…
  Ovšem dostala mě otázka, co dělat, když chráněný živočich žere chráněnou rostlinu…

  1. Odpověď je jednoduchá: totéž, co před dvěma, či třemi stoletími; totiž nic. protože:1/ Kdo nic nedělá, nic nezkazí (Kéž by takto postupovala i současná vláda!) a 2/ Živočichové mají instinkt a ten jim velmi dobře radí, co si mají dát k jídlu. Problém je, když je patřičné poživatiny zoufalý nedostaek, viz vysoká a řepkové lány.

   1. Na řepkové lány by také stačilo nedělat nic. Tedy nedotovat nesmysly a nenutit vyrobce paliv cpat do benzinu nesmysly nicici motor pri provozu a prirodu pri pestovani a vyrobe.
    Ale kdyz on se telem rozleje takovy krasny teply pocit, kdyz clovek prosadi nejaky (nedomysleny) projekt chranici kyticky, ktere mame my, studenti fakulty humanitnich studii, tak radi.
    (Proč zmiňuji humanitní studia? Až zas někde potkáte mládežníky rozdávající propagační materiály Hnutí Duha nebo Greenpeace, zeptejte se jich co studují. Přírodovědce mezi nimi nepotkáte.)

    1. kdyby byly dotace na levanduli,budeme taky všude…..hnůj mi nevadí, jeden-dva nádechy,protáhne mi to ucpaný nos a já se v létě nadechnu a je mi fajn…okolo mne ostatní chcípou smradem, ale mě to nevadí…..

      1. od člověka, co mi dá pistoli k narozeninám a pak mi ji ztratí…bych nic jiného nečekala 😛

       1. Šári, on pirát / překlepla jsem se a napsala původně cirát 🙂 určitě myslí levandulovou 🙂 nebo růžovou, ty bez pořádné dávky koňského/kravského hnoje pořádně nerostou a nekvetou!a růže ty přece můžeš :-)ostatně, ta růžička od tebe kvete na okenním parapetu na terásce, už letos potřetí!

    2. Do benzinu se cpe biolíh, (což není zase až tak špatné, v Brazilii se jezdí na čistý biolíh), řepkový olej se přidává do nafty a pokud není motor enormně zmlsaný, dokáže na samotný řepkový olej bez problémů jezdit, potíž je jen v zimě, kdy je nutno nádrž předehřívat. A humanitní studium je, bohužel nejsnazší způsob, jak se na univerzitní titul zmůže i naprostý idiot.

   2. Chyba, Krakonoši, chyba. Zvíře je třeba odchytit a prodat do dobře dotované certifikované zoologické zahrady. V případě, že se bude vzpouzet, zastřelit a vycpané dodat do rovněž dobře dotovaného muzea. S květinou analogicky.

    Dále je nutno založit grantovou agenturu a za získané peníze si na louce postavit dozornu s posedem velikosti solidní terasy, aby mohl člověk bez rizika nepohodlí a z něho vyplývajícho nebezpečí nemoci z povolání dozírat, aby se tato nepřístojnost neopakovala. Manželce nebo milence, je-li tato k dispozici, pak svěřit kontrolní pravomoci, aby se tam jeden za dlouhých zimních večerů nenudil.

    1. …A doufat, že lidstvo zůstane blbé a bude podobné zhovadilosti i nadále podporovat! Máme chatu v jedné roztomilé obci poblíž Říčan. A obecní zastupitelstvo si na své občany vymyslelo kvalitní podraz! Chceš přípojku na vodovod/plyn/kanalizaci? tak nám podepiš, že na ,,rozvoj infrastruktury obce“ dáš dobrovolně 16/10/17 tisíc! Aby bylo jasno: tohle, podle příslušných dopisů, musel zaplatit každý, kdo chtěl, aby mu na hlavní řád bylo osazeno šoupě (odbočka)! Takže každý dům, (kromě několika zákonů znalých jedinců), vysolil obci celkem 43 tisíc! Když jsem pak v kruhu svých známých při opékání vuřtů prohlásil, že je to protizákonné a starostu by měli zavřít za úplatkářství, byl jsem málem za zločince! (Ze mne nevyrazili ani pětník; mám vlastní studnu, topím elektřinou, čili o 2 Kč/kW levněji, než plynem a likvidaci splašků řeším klasicky, totiž vyvážením jímky). Navrhl jsem těm trumbelínům, aby se p. starosty zeptali, (223 domů a 82 chat x 43 tisíc), kde ty peníze jsou; čuměli jak puci! A teď si představte, že podobných lumpáren se v ČR denně odehrává fůra! (ninja)

  2. Kdysi dávn,o v mém dětském věku, koncem padesátých let jsem ohrnula nos nad projíždějícím valníkem čerstvě naloženého hnoje, takového toho uleželého, mlaskavého, černého, ze kterého se kouřila pára. Vedle mne stál starý, asi devadesátiletý sedlák s fajkou v jednom koutku úst a zálibně si prohlížel pomalu nás minoucí nevábně vonící povoz. „Děvče neohrnuj nos, na tenhle smrad neumřeš, ale za to na smrad z aut, na to budete umírat!“, pravil moudře a to se tenkrát o karcinogeních zplodinách automobilových plynů ještě ani nemluvilo. Vzala jsem si z toho na celý život ponaučení a vyhýbám se frekventovaným silnicím, za to ráda trávím čas ve chlívech (chuckle) .

   1. No, nevím, čmoud ze silnice vítr rychle odfoukne, ale smrad z chlíva se do oblečení natáhne, stejně, jako smrad z cigaret. A že by pobyt v chlívě byl estetickým zážitkem, o tom dost pochybuji. Ono je stejně jen otázka krátkého času, kdy auta začnou jezdit na elektřinu, momentálně pracuji na systému, který vyrobí ze zemského magnetického pole každému zdarma tolik elektřiny, kolik jí bude pro svůj byt/ dům/ auto/ továrnu/ autobus/ lokomotivu/ loď/ tramvaj potřebovat, což znamená, že vozidlo tímto agregátem vybavené, bude moci jezdit bez jakéhokoli tankování, či dobíjení nonstop tak dlouho, dokud ,,zaživa“ neshnije. Co to udělá s kapitalistickým systémem? zkuste hádat! P. S. dokáže to vyrobit každý zručnější domácí kutil. 😀

    1. A uhelnojaderna mafie to taji!
     Paneboze za co? Za co? Z magnetickeho pole Zeme nedostanete ani prd. Z konspiracnich teorii je tahle snad uplne nejblbejsi.

     1. Milý Jeníčku hlupáčku.
      Ta mašinka je už ze 70% hotová a první praktické pokusy vypadají velmi nadějně. Až ji dodělám,naklušu na patentový úřad a bude veselo. Každopádně už jsem veškerou výrobní dokumentaci namnožil a rozeslal svým známým do několika zemí, takže pokud by se mi něco přihodilo, tak tenhle vynález se ututlat nepodaří. A už vidím protažené xichty našich modrých zlodějů, až jim dojde, že je konec se zisky z prodeje předražených energií a ze spotřební daně na pohonné hmoty! 😛

      1. Tak az budes mit i tech zbyvajicich 30% tak se prihlaš :-)))

       ČEZ už se třese strachy … další mašíbl vyrábějící perpétum mobile …

       1. Mašíbl jsi leda tak ty! Ono už to dává proud teď připojil jsem to na dvouplotýnkový vařič a ohřál oběd, musím jen vyřešit dodržování kmitočtu a mechanickou konstrukci s ohledem na dlouhou životnost. A zrovna tobě se přihlašovat rozhodně nehodlám. 😛 A ČEZ a ostatní energetičtí zlodějové mi mohou být ukradení.

        1. Až to bude komplet hotové, pověsím na to celý byt a nechám to aspoň měsíc běžet. A jako příloha patentové přihlášky bude fotka a dodatek: Prototyp je měsíc v bezproblémovém zkušebním provozu. A ty si raději pořádně zopakuj fyziku, zejména magnetismus a mechaniku; pokud nemáš narušený mozek, tak by tě tyhle žblepty měly rychle přejít. (fubar)

 26. Veľmi,veľmi zaujímavý článok.Budem ho dnes opakovane čítať a informácie z neho budem kamarátom živiacim sa poľnohospodárstvo podsúvať-budem hviezda vzdelaná!
  Držím palce ľuďom i zvieratkám.Cez den určite pribudnú informácie o Tomášovi,Pú,Veram a aj Zrzínkovi-všetko bude fajn,určite.No a 15 mačiek-to je sila a kopa radosti

 27. Tak jsme objednaní k vetovi. Zrzínek se mne v noci držel jak klíště, spinkal na polštáři, celou noc přilepený k mému rameni. Ráno moc nejedl, hodně pil, vyhýbá se Melíškovi i Ríšovi, kteří ho chtějí nahánět a zalézá do roury, asi se něco děje, uvidíme. Nemám z toho ani radost ani dobrý pocit!

  1. Držím palce, může to být zánět dásní nebo od zubu, mělo by se to dát řešit. Máš to těžké, jeden se uzdraví, druhý začne. Už by měli dát pokoj.

  2. Zrzínkovi tady u nás držímě všechny palce, pěsti i drápky – medvědí i kočičí (hug) (cat) (cat)

   bude dobře!!!!! (h) (h) (h) (h)

 28. Holt hlavně spíše nám chybí používání rozumu a hlavně většinou nedebatujeme, ale válcujeme protivníka.
  A ještě dotaz – polní hnojiště smí být na jednom místě jen rok? A co takhle polní hnojiště spojené s místem, kam lidé vyváží trávu a ostatní biologický odpad ze zahrádek? Také jen jeden rok?
  Jo mimochodem, někdo tam vloni vyvezl i vnitřnosti z nějakého dost velkého zvířete, Majda je objevila dřív než my s Kačkou……. Ještě 2x se mi musela vyválet v čerstvě navezeném hnoji abych ji okolo tohoto místa vodila na vodítku

 29. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Fyky – tvoje série článků nemá chybu. Musí se u nich přemýšlet, často neexistují jednoznačná a snadná řešení. Piš dál (nod)

 30. Omlouvám se za OT, ale je to důležité.

  Tohle je zpráva pro všechny příznivce Čtrnáctikočičína.

  Mám dvě zprávy, jak jinak, špatnou a dobrou.

  Ta špatná je, že od soboty 24.9.2011 je čtrnáctikočičín již minulostí.
  Nebudou nadále fotky všech našich 14ti kočenek na Rajčeti…
  Bobulka, Bruna, Žanda, Mates, Amiška, Kadel, Krtek, Činda, Čilina, 3Šmihuláci(Očík, Ušák a Proužek), Cvrček(Pijavec) a Pacík…

  Ta dobrá zpráva je, že od soboty s námi bydlí i Felix(Felíšek). (cat) /ten smajl je celej Felda/
  A je to mladší bráška Amišky, stejná maminka (zahradní Mamuna)

  Čtrnáctikočičín už není, ať žije PATNÁCTIKOČIČÍN !!

   1. Felixe přávidím, černobílý byl jeden z tajných přání a holt je to pruchovaný. Ale hlavně zdravý.

  1. Já už to, samozřejmě, vím od té soboty a jsem moc šťastná, že našel u Věrušky domov. Už v tu neděli, když jsme dloubaly spolu kytky, jsem organizovala jeho odvoz. Je tak miloučký!!! Mám ho na fotkách i s tím zrzavým kámošem, které ho si odveze ta sousedka i s bráškou a snad jejich maminkou. Tak zase pár kočičích tlapiček najde teplý domov.

  2. Piráte, ty lstivá osobo, jak jsem se lekla po prvních řádcích, neumíš si představit!!! uffff!!! gratuluju k 15tikočičínu 😀 černobílé pěšinkové kočičky a kocouříčci jsou nejnejnej ( zkušenost, nakonec jsme v majetku Luisinky už třetí rok :-))

    1. Sněženka se odstěhovala k sousedce a jednomu staršímu peršánkovi o dva domy od Pavly 🙂 bude se mít jako v bavlnce a vlastně bude skoro doma 🙂 na rovinu přiznávám, že už bylo nachystáno, Dave myslím rezignovaně mlčky svolil,portrét rozepsaný… ale finance jsou trošku napnuté, a to tak, že další člen domácnosti už by znamenal zásadní potíž s rozpočtem. nechtěla jsem, aby holčička sněhobílá neměla takové perské pohodlíčko, jaké si zaslouží. tak to Nejvyšší Kočka zařídil dobře a úspěšně :-)on vždycky ví, co dělá, i když není výslovně požádán 🙂 (heart) a my jsme pořád Pětikočičín ( pátá jsem já) a držíme Zrzínkovi tlapky – určitě to je jen zoubek ( nebo třeba jen zubní kámen, který tiše a nenápadně vyprocesoval do zánětu dásní, což se stává zhusta). neboj, to vet spraví!

      1. nene, to jí naopak přej, nevím, jestli bude mít tolik legrace jako by měla u nás, ale určitě luxus a pohodlí větší 🙂 jsem sobec a děsně jsem ji chtěla domů ( Snížek taky), ale umím si poručit, když musím :-)a možná že drbací a hladící výprava by taky nebyla odmítnuta 🙂

  3. ježišmarjááááááá, Dane to mi nedělej!!!! :O … při čtení se mi úplně zastavilo srdce, která z kočiček že se to odebrala za Duhový most ;(

   a on Felíšek!!!!! (cat) … měla jsem tu čest ho vidět a hladit a je úžasnej (h) (h) (h) (h)

   1. Já se taky lekla, že by to sprintem za Duhu vzala jedna z pruhovanejch stařenek…
    A to mám Bedo pořád…a Felíšek je nádhernej,ňuňací a heboučkej a stráááášně roztomilej a mazlivej.

  4. Dane, tedy 15 koček!!! Ale Felix je krásný kocourek, opravdu vypadá jako Felix od výrobce kočičího zřádla. Přesně takový maličky nám jeden čas špacíroval po monitoru a dělal skopičinky. Pokud ho takového neznáš, můžeš si ho nainstalovat odtud

   http://catslikefelix.co.uk/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN