PŘÍRODA: Jarní výstava orchidejí

Stalo podobně jako před necelými dvěma měsíci. Zimu v Klokánii zatím vystřídalo jaro a mimo jiné květeny v zahradách kvetou také orchideje místních pěstitelů jako o závod. Ty v buši ovšem také ale tyto vidí jen ti, kteří jsou ochotni se tam vydat.

 

Z místních, regionálních novin, kterým důvěrně říkáme „kravské rozhledy“, ale jinak známé pod jménem „The Mountain Gazette“ jsme se dověděli, že místní, povětšině amatérští pěstitelé, podniknou v sobotu 10. září výstavu toho, co se jim podařilo vypěstovat.

K tomuto účelu si půjčili nevelikou avšak historickou halu jménem The Melrose, postavenou v roce 1934, tady u nás pod kopcem v Emu Plains, což je název městské čtvrti. Protože moje žena Míla také orchideje pěstuje a dokonce na ně má menší hangár tvořený slunce stínící síťovinou, kde má ubytováno kolem 40 květňáků s různými orchidejemi, tak se samo sebou šlo. Tedy jelo.

 

 

A tak jsme se v sobotu, po obědě sebrali a sjeli s kopce k hale Melrose podívat se na tu nádheru. U vchodu jsme zaplatili symbolické vstupné jednoho klokaního dolaru na osobu, aby pořadatelé měli na zaplacení za elektriku a vodu co za víkend v té hale spotřebují. Obé je zde nyní drahé, zvlášť elektrická energie, za kterou nám, díky zelené politice vlády, počítají více jak 25 centů za kilowatthodinu.

V prostoru haly byly k sobě sraženy stoly do čtyř podélných řad, pokryty černou plastovou folií a na nich vévodily květňáky s orchidejemi všech možných druhů, barev a vůní. Nádhery bylo, až oči přecházely. Vzduch byl provoněn těmi, co omamně voní a obdivovatelů bylo tak akorát přiměřeně, aby nebylo přecpáno.

Rozhodl jsem se tuto chloubu místních pěstitelů zvěčnit v podobě digitálních fotek, mým novým foťákem se kterým se furt učím fotit a které vám nyní nabízím v albu na Rajčeti. Buďte prosím k těmto pokusům shovívaví.

Do stejného alba jsem dal i Míliny pěstitelské úspěchy, ať už to je její orchidejový kolchoz, tak i její jiné zahradnické úspěchy kolem domečku.

 

http://hillbilly.rajce.idnes.cz/2011_09_10_Vystava_orchideji

 

 

George jistě promine, ale přidávám jednu pozvánku 🙂

 

 

 

 

 

Aktualizováno: 22.9.2011 — 15:17

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Orchideje jsou krásný… mám jich jenom pár a tak závidím (zvlášť když jsem dneska opět otevřela Nero Wolfa 😉 )

  Ale – nerada bych, aby to bylo nesprávně pochopené – ale stejně… je to opravdu nutné? „Obé je zde nyní drahé, zvlášť elektrická energie, za kterou nám, díky zelené politice vlády, počítají více jak 25 centů za kilowatthodinu.“
  Tedy zdá se mi to jenom, nebo naši přespolní kolegové přikládají větší důležitost peněžní stránce, než jsme zvyklí tady „u nás“? Protože v mnoha příspěvcích (a pravda, nejen na těchto stránkách, i jinde) zmíněných „přespolních“ jsou neustálé zmínky o drahotě, o cenách…kolik co stálo/stojí… mimo jiné zajímavé informace, samozřejmě.
  Je to jenom nezvyk a staromilství, že se o penězích neradi bavíme? Nebo to ruší jenom mě…

 2. Ajaja, dala jsem komentář se dvěma odkazy, tak znovu a lépe (a prosím webmastera, aby zrušil příspěvek čekající na schválení:
  Musím říct, že mě celé roky orchideje nechávaly chladnou, občas jsem někomu koupila řezané v květinářství, ale to bylo tak všechno.
  Letos v zimě jsem dostala kvetoucí orchidej v květináči a najednou se mi moc zalíbila. Bohužel odkvetla a od té doby se naučila dělat listy i kořeny, ale květy zatím ne. Koupila jsem jí v létě kamarádku, už je také po odkvětu a obávám se, že stvol také usychá. Do třetice mám jednu sněhově bílou orchidej v práci. Moc ráda bych, aby opět kvetly, mají průsvitné květináče a hnojím je, ale obávám se, že ty doma mají špatné světlo. Nemám vhodná okna, prostě nemám. V zimě by byly v obýváku nad topením a v kuchyni na kočičím parapetu. No, doufám, že třeba někdy pokvetou, nebo si holt koupím nové.
  O to víc obdivuju tu Mílinu krásu, i všechny orchideje na výstavě, odtud se mi moc líbí tahle:
  http://hillbilly.rajce.idnes.cz/2011_09_10_Vystava_orchideji#035_DSC1615.jpg

   1. Děkuju vám za povzbuzení. 🙂 (h) Tak já budu dělat, že je nechci. (chuckle)
    Jano Ba (inlove) , děkuju, vzala bych si ráda, ale je to kaplu z ruky. 🙂 Ri (inlove) , už zase hnusně a odporně závidím! 🙂

  1. No vidíš, Vave a já mám „trápení“ s tím, že mi pořád kvetou. U nás v práci každý nový zaměstnanec dostane na psací stůl kytku v květináči. Vetšinou jsou to orchideje protože dlouho vydrží a vetšinou se vědátoři o ně nestarají, protože vědátorují. No a tak co? Jdu kolem, vidím umírající kytku, několik dnů se zatvrzuji a pak se jí stejně ujmu. Vědátor odejde jinam, kytku přestěhuji domů s tím, že třeba brzy umře a budu ji moci vyhodit. Jenže, patrně v rámci vděčnosti, se orchidej chce zalíbit a kvete. A vyhodte kytku, která dělá co může! A tak se mi hromadí a kvetou a kvetou. Ze vděčnost jde někdy na nervy, je známá pravda. Chodím kolem a krvežíznivě sleduji, jestli snad některá…, třeba tahle, ale néé, druhý den začne lézt stonek a máme to tu znova. Nechceš orchidej, Vave?

    1. Ri, orchidejové jsou nádherné. Mám pocit, že na co u Jakelů sáhnou, to jim pod rukama kvete, roste, prospívá.

     1. 🙂
      díky, ale u nás roste jen to, o co není třeba se starat. Například muškáty na oknech nezveřejňujeme
      😀

  2. Vave, neházej flintu do žita a ještě to s nimi zkus. Některé exempláře jeví známky zatvrzelosti – málem jsem už jednu phalenopsisku vyhodila, po odkvětu strašně dlouho nic, jen listy a mezi nimi polosuchý klacík. Nedala ani na domluvy, že takhle tedy dekorativní květina nevypadá. Před vyhozením ji zachránil MLP a jemu – asi z vděčnosti, jak píše JanaBa – rozkvetla, i když nedělá nic jiného než že pravidelně každé ráno rosí. Teď pokvete zas, stonek má pěkně rozvětvený a spoustu poupat. Tak vydrž!

   1. Děkuju Ti za odkaz, Jarko (inlove) . Sice moc jazyky neumím, ale s pomocí překladače a přátel to určitě zvládnu. Myslím ale, že největší bolest je to, že nemám možnost dát orchideje (ani jiné květiny) na parapet k oknu, že u mě mají málo světla. 🙁

 3. Musím říct, že mě celé roky orchideje nechávaly chladnou, občas jsem někomu koupila řezané v květinářství, ale to bylo tak všechno.
  Letos v zimě jsem dostala kvetoucí orchidej v květináči a najednou se mi moc zalíbila. Bohužel odkvetla a od té doby se naučila dělat listy i kořeny, ale květy zatím ne. Koupila jsem jí v létě kamarádku, už je také po odkvětu a obávám se, že stvol také usychá. Do třetice mám jednu sněhově bílou orchidej v práci. Moc ráda bych, aby opět kvetly, mají průsvitné květináče a hnojím je, ale obávám se, že ty doma mají špatné světlo. Nemám vhodná okna, prostě nemám. V zimě by byly v obýváku nad topením a v kuchyni na kočičím parapetu. No, doufám, že třeba někdy pokvetou, nebo si holt koupím nové.
  O to víc obdivuju tu Mílinu krásu, i všechny orchideje na výstavě, odtud se mi moc líbí tahle:
  http://hillbilly.rajce.idnes.cz/2011_09_10_Vystava_orchideji#035_DSC1615.jpg
  A od Míly asi tahle:
  http://hillbilly.rajce.idnes.cz/2011_09_10_Vystava_orchideji#086_DSC1524.jpg
  Georgi, děkuju za pěkný článek a mávám milé a šikovné Míle. (h)

 4. Jirko, krásné fotky. A Mílo – ach ty tvoje orchideje, to je krása, stejně jako ostatní květiny co máš na zahrádce. Máš opravdu „green thumb- zelený palec“!!!
  Jak vím, v Praze se jedna orchidej do pugétu prodává za nekřesťanský peníz a ty jich tam máš ve váze desítky a dokonce „hazarduješ“ pouze s květy bez stonků to krásně naaranžované ikebany. Na fotkách z výstavy se mi líbí všechny, orchideje snad musí mít ještě více druhů, než třeba růže. A takový jejich „sběratel“ to musí opravdu prožívat, když se mu podaří nejen sehnat, ale hlavně docílit květu nějakého nového druhu. To se nedivím, že se pak pašují, pod rouškou noci kradou z džunglí a nové druhy div ne vyvažují zlatem. U těch Míliných mi skoro všechny připomínají nějakého broučka, který se snaží vylézt ze středu – ty dva pestíky(či jak se to jmenuje) jsou nožičky a nad nimi hlavička.

  1. Jano, to jsou nádherný fotky!
   V té souvislosti – Veram (y) (h) (y)
   (a jasně že i další marodi)

  1. A pak ještě tyto od Mílyhttp://hillbilly.rajce.idnes.cz/2011_09_10_Vystava_orchideji#109_DSC_1934.jpg
   Protože květy vypadají jako kytičky a ne návševníci z jiných planet (chuckle)

 5. přisadím si – PŘIJĎTE SE PODÍVAT NA TU VÝSTAVU KOČIČEK – POMŮŽETE DOBRÉ VĚCI, BUDETE MÍT MOŽNOST NAPLNIT KOČIČÍ BŘÍŠKA (h) (h) (h) (h)

  1. Pokud se mi podaří odjet na chalupu ve čtvrtek zasadit tu květenu, tak o víkendu nepojedu a šla bych! Uvidím, jak na tom bude Zrzínek.

   1. to by bylo fajn (y) … můžeme se domluvit, že se tam sejdem, já asi pojedu odsud s mladejma – Káča tam poveze nějaký penízky (h)

 6. Mílo, měla jsem pár let pár orchidejí, ale po letošním létu mě zůstala jenom jedna. Soused od naproti se celý život jako koníček věnuje orchidejím, byl nesčetněkrát i v Jižní Americe a spolupracuje s brněnským arboretem. Má doma obrovský skleník, zakomponovaný do bytového prostoru domku a tam to kvete a roste, často se chodím dívat, názvy jsou jenom latinské 😉 !

 7. Jiri, nadherne fotky. Zjevne ten novy fotak ma perfektni makro. Ja se svuj jeste ucim – a vysledky zatim nic moc. Vystava pekna, ale ta domaci zasoba orchideji, co Mila vypestovala, je nadhera.

  A male prirodni OT: Zase byla dnes odpoledne bourka s lijakem. Ale pak se od zapadu jasnilo a jak jsem jela domu z prace smerem na vychod, tak jsem videla absolutne perfektni dvojitou duhu, resp. dve duhy. S neuveritelnym zaberem do sirky. A ta spodni byla neuveritelne jasna a barevna a siroka. Chtela jsem to vyfotit na mobil, ale doprava byla hutna, kabelka vzadu za sedalem a kdyz se mi podarilo zastavit a zaktivovat mobil, tak uz ta krasa mizela. Ale bylo to uplne fantasticke.

  1. A víte o tom, že u nás roste přes 40 druhů orchidejí? Kvetou od začátku dubna do konce června a některé (Střevičník pantoflíček, Prstnatec májový), dovedou růst i doma na zahrádce!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN