ČLOVĚČINY: Doktor v Tunisu i u ultrazvuku (1)

Člověčiny nebo Rozcestník? Nevím. Jsem ale moc ráda, že vám mohu letmo představit člověka, se kterým jsem svým způsobem spojila část svého života a také život svých dětí. Obě je totiž přivedl na svět. Seznamte se – MUDr. Alexandr Barták, gynekolog a porodník, virtuós na ultrazvuk.

 

R. E. Pro začátek mám otázku, která mě zajímá už léta. Můj dávný partner byl námořník, ještě v dobách, kdy Česká námořní plavba disponovala flotilou jedenácti lodí. Na každé lodi byl lodní lékař a nemalé procento z nich se pyšnilo specializací gynekolog-porodník. Vzhledem k tomu, že posádky námořních lodí byly výhradně mužského pohlaví, je to přinejmenším zvláštní. Práce lodního lékaře zahrnovala kromě tzv. praktického lékařství (virózy, mykózy a jiné –ózy) ještě chirurgické výkony typu šití ruky, která omylem přišla do styku s nějakou tou hřídelí, případně pacifikace následků bujarého večírku s názorovými neshodami. Proč vaši kolegové byli tak rádi lodními lékaři?

 

A. B. Možná to souvisí s nějakým primárním dobrodružným rysem v povaze těch, kteří se rozhodnou věnovat se porodnictví. Žádná jiná disciplína v medicíně totiž nepřináší tolik urgentních nebezpečných situací, tolik nečekaných zvratů, tolik rizika, že se úsměvná pohoda během několika minut nebo vteřin promění v adrenalinový boj o holý život.

Nelze také pominout, že gynekologie je specifický obor svou – řekl bych – genderovou vypjatostí. Je snad možné, aby muž, který si dobrovolně zvolí, že bude pracovat výhradně a pouze se ženami, neměl – obecně řečeno – jisté specifické osobnostní charakteristiky? Možná jsou to právě ty, jež se vyskytují společně s oněmi, přinášejícími touhu plavit se po mořích… Ale to je už spíš otázka, proč se vlastně lékař stává právě gynekologem, jistě by to bylo téma na zajímavou psychologickou studii.

Někoho by mohlo napadnout, zda gynekolog a porodník má vůbec kvalifikaci pro práci na lodi. Řekl bych, že ji má víc, než většina jiných lékařů. Rozhodně víc než alergolog, internista nebo očař. Ženské lékařství je totiž neobyčejně všestranné; zabývá se sice jen ženami, a to ještě od pupku do půli stehen, ale zato v celé šíři možného spektra onemocnění i léčebných způsobů. V gynekologii je trochu chirurgie, endokrinologie, ortopedie, infektologie, prostě všeho (snad jen toho očního opravdu ne). Gynekolog musí umět uvažovat internisticky a léčit konzervativně, musí samozřejmě ale umět i operovat a hlavně musí umět řešit urgentní život ohrožující stavy. Proto si naopak myslím, že porodník a gynekolog se uplatní všude. I když tam není vůbec žádná žena…

 

R. E. Mohl byste nám přiblížit vaše pocity z let, strávených v Tunisku? Zajímá mě především rozdíl mezi evropským a africkým pojetím akutní i následné péče, ale stejně tak i „běžný“ život a případná omezení pro Evropana/ bělocha. I když jsem se zapřísáhla, že o domácích porodech to nebude, tak v Africe je to možná jinak?

 

A. B. Strávil jsem tři roky v Tunisku jako lékař v krajské nemocnici v Kasserine, tedy v oblasti, která je velmi odlišná od představy, jakou si o této zemi vytvoří prázdninový návštěvník přímořských letovisek. Tam, kde jsem byl já, tuniské ministerstvo zdravotnictví i vlastní lékaře posílalo víceméně za trest. Moje pacientky žily někdy v těžko představitelných podmínkách, byly z osmdesáti procent negramotné a nevěděly nejen to, kdy měly poslední menstruaci, ale nevěděly většinou ani přibližně, kolik je jim let.

Často jsem dostával otázku, jak ovlivňuje islám práci gynekologa; vypráví se o studu žen, o manželích, kteří trvají na tom, že budou přítomni vyšetření své ženy. S ničím takovým jsem se nesetkal. Arabky se svlékaly stejně ochotně (nebo neochotně) jako Evropanky, vyšetření neodmítaly, ale naopak se jej halasně dožadovaly, pokud jsem se někdy zdráhal, a s manželem, který by u toho chtěl být, jsem se nikdy nesetkal.

Myslím, že hlavní problém „bílého“ lékaře je v tom, že muslimové mají k Západu zvláštní schizofrenický vztah: opovrhují jím, protože nevyznává islámské hodnoty, a přitom by na Západě všichni chtěli žít. Stejně podivně rozporný vztah pak mají i k Evropanovi: na jedné straně se ho trochu štítí, protože je v jejich očích nevěřící, na druhé straně mu závidí, protože ho považují za bohatého a žijícího v té vysněné Evropě, podlézají mu a chtějí se s ním přátelit.

K lékaři z Evropy pak jsou zlehka podezíraví, rozhodně to pro ně není člověk, který jim přijel pomáhat, nýbrž člověk, který si k nim přijel vydělat a je třeba si na něj dát dobrý pozor. Ve srovnání s domácím lékařem ho hodnotí níže a je dobrý tak pro chudinu; své cti dbalá muslimka půjde k lékaři domorodému.

 

Krajská nemocnice byla slušně vybavená, ale s některými pro nás nepochopitelnými disproporcemi. Na jedné straně drahé přístroje a vybavení, na druhé straně zápach a špína, nedostatek základních nástrojů a nejbanálnějších pomůcek (třeba rukavic). Pokoje nemocných trvale připomínající válečný lazaret po bitvě: pacientky ležely totiž většinou v postelích po dvou po způsobu sardinek v konzervě (hlava sem, hlava tam) a byly-li to šestinedělky, byly v jedné posteli dokonce osoby čtyři (totiž plus dva novorozenci). Pro nás těžko pochopitelné.

Mimochodem, byl jsem se tam předloni podívat. Nemocnice je kompletně přestavěná, modernizovaná, krásná, má nové drahé přístroje… ale na porodnici stále ženy leží v nepovlečených postelích po dvou. Taková je mentalita zdejších lidí; místo podlahy udupaná hlína, při dešti protékající střecha, ale mezi tím nejdražší a nejnovější televizor – ovšem stojící na dvou otlučených cihlách.

 

Jak je to v Tunisku s tou „následnou“ péčí, to nevím. Myslím, že ta se tam řeší jaksi sama, protože v těchto oblastech panují silné rodinné vazby a každý má většinou dost potomků nebo jiných příbuzných, kteří se o něho postarají. V mém oboru ostatně připadá v úvahu většinou jen ta péče akutní. Ta se tam poskytovala slušná, i když vše bylo jaksi drsnější, prostředí i vztahy mezi lidmi. Drsnější byla i samotná medicína, protože stavy, které jsem tam každodenně řešil, zná většina našich lékařů jen z vyprávění nebo z učebnice.

Když žena rodila tři dny doma (minimálně polovina dětí tam totiž přicházela na svět doma), pak ji vezli na ložné ploše nákladního vozu, kde se jinak vozí ovce (v zimě v teplotě těsně nad nulou), nějakých 100 km do místní nemocnice, odtud pak sanitkou 80 km k nám, přijela často už se smrtí na jazyku. Tak jsem si někdy sáhl až na dno rezerv, svých i těch pacientek; tam jsem se také utvrdil v tom, že domácí porody pokrokem asi nejsou. Ale byla to cenná zkušenost, díky Africe vím, že žena vydrží více, než se všeobecně myslí.

 

Trochu jinak, než jme my zvyklí, se v těchto oblastech vnímá cena života, hlavně dětského. Když dítě zemřelo, nic moc se nestalo; udělá se nové. Vzpomínám si, jak jsem jednou heroickým výkonem zachránil život novorozence za tu cenu, že rodička přišla o dělohu. Neměl jsem z toho výčitky svědomí, bylo to její sedmé dítě. Pocit hrdiny mi vydržel jen do té doby, než mi domorodá porodní asistentka můj postup vytkla. Podle ní jsem si měl zapálit cigaretu a v klidu počkat, až se narodí mrtvé dítě. Matka by si udělala později jiné, zatímco takhle jsem ji té možnosti zbavil. A třeba by to byl chlapec, zatímco tenhle zachráněný novorozenec bylo jen děvče.

Našemu uchu to zní trochu děsivě a navozuje chmurné myšlenky o postavení ženy v islámské společnosti. Osobně si nemyslím, že by bylo tak špatné a že by muslimské ženy potřebovaly zachraňovat. Pravda je, že arabští otcové mají raději syny (ale to naši většinou také, jen se to bojí říct nahlas, aby nebyli nařčeni z mužského šovinismu), pravda také je, že aspoň tehdy bylo nemyslitelné, aby si žena šla sednout sama do kavárny, ale to je tak vše. Jinak v arabských rodinách vládnou ženy stejně a možná ještě více, než v rodinách našich, a v jistém smyslu je „společenská hodnota“ ženy v islámu vyšší, než u nás. Nemění na tom nic ani občasné, z kontextu vytržené a u nás nepochopené výstřelky, sloužící jako argument evropským feministkám.

 

Trochu kuriózní pro mne byla záležitost panenství, která se v těchto zemích většinou velmi řeší, i když nemohu říci, že by si s tím mladé ženy dělaly velkou hlavu; zrekonstruovat tzv. panenskou blánu je totiž velmi jednoduché. Jen škoda, že u nás není poptávka, český gynekolog si proto musí vydělávat v potu tváře jiným způsobem.

Nevím, jak to je v jiných oblastech Tuniska, ale v oněch berberských oblastech při hranicích s Alžírskem se stále hrálo na defloraci při svatební noci, na ložním prádle musela být krev, čím více, tím lépe. A úplně nejlepší bylo, když svatební noc končila v nemocnici na gynekologii. Bývalo to (pro mne nevítané) zpestření letních nočních služeb – sňatky se tam z nějakého důvodu odehrávaly výhradně v létě. To mne vždy tak kolem půlnoci vzbudilo kvílení brzd na nemocničním dvoře a vzápětí strašlivé brebentění tlupy svatebčanek, které nesly nevěstu, předstírající obvykle mdloby, vzápětí bušení na dveře a křik porodní asistentky, nadšené z pikantní senzace:“Docteur, docteur! Nouvelle-mariée! Saignement trés grave!“

(Doktore, doktore, nevěsta, těžké krvácení!). Obvykle se jednalo o tři kapky krve u poševního vchodu; u nás bych tu ženu poslal bez dalšího domů. V tomto případě to ale nebylo myslitelné. S veškerou vážností jsem musel naložit jeden dva stehy, aby si horda svatebčanek, nadšená z toho divadla, mohla nevěstu zase odnést. Je ale fakt, že někdy se jednalo o závažné trhliny pochvy s velkým krvácením a jednou jsem dokonce viděl v pochvě vyhřezlá střeva.

 

O práci a životě v Tunisku by se dalo psát hodně a bylo by to zajímavé a užitečné. Hlavně v dnešní době, kdy vnímáme islám jako hrozbu. Muslimský, potažmo arabský pohled těžko může pochopit někdo, kdo s nimi nežije delší dobu každodenní život, a k těmto záležitostem se tak většinou vyjadřují lidé, kteří o nich vědí málo. Což je špatně, protože vztah islámské a křesťanské kultury je už tak historií vzájemných nedorozumění.

 

Pokračování příště

 

P.S. Milí Zvířetníci, případné otázky v diskusi dr. Barták rád zodpoví souhrnně po uveřejnění druhé části rozhovoru. R.E.

 

 

Aktualizováno: 22.9.2011 — 11:42

74 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Renato, nápad s rozhovorem je vynikající ! Spousta překvapivých informací a zajímavých postřehů, čtivě napsáno – pan doktor umí !!!
  Taky mi vytanula na mysli Doktorka z domu Trubačů, četly jsme ji asi všechny 🙂 – u pasáže o tom, že ženy v Tunisu berou návštěvu u gynekologa tak jako ženy v Evropě. K dr. Kálalové chodily ženy zahalené a v doprovodu příbuzných, které případně vystříhaly do oděvu právě tak velký otvor, aby inkriminované místo mohlo být vyšetřeno. Ale to bylo někdy ve 20.-30.letech min. století, v Iráku.
  Na pokračování jsem moc zvědavá.

 2. tak se výlet podařil. Trošku jsme si ho protáhli (schválně – nebyla to žádná zkratka (chuckle) – ale bylo hezky a docela bezlidno) . Něco kolem 20 kiláků, hodně focení – takže to naskákalo na skoro 6 hodin.

  Betka se tváří, že tentokrát výlet byl – padla na koberec na sluníčko a ani se nehne

  1. takže jste to našli?

   My jsme se po několika letech, kdy jsem furt jen plánovala jak RVHP,konečně vypravili do zámecké zahrady ve Vlašimi – před pár lety ji všude opěvovali, jak je zrekonstruovaná a úžasná. No…abych pravdu řekla, čekala jsem víc,ale aspoň jsme byli venku a mají dušičky pokoj 😛

   1. no – já si hlavně splnila tajný sen – byla jsem TAM 😡 Jinak zkratku taky umíme – hranice byla podstatně blíž, než jsme čekali. Ale vraceli jsme se přes Pytlácké kameny – byla parádní viditelnost, takže Pepa vynesl (skoro v zubech) nahoru i stativ. Překvapivě nebyli lidi – až na spojce mezi Jizerkou a Smědavou – ale to se dalo čekat a to už jsme měli jen jako „nutný přesun“

    Ještě zbývají „bílá místa“ na mapě. Plánů se zase trošku víc vynořilo… Asi bude Rozcestníček… Ale svůj režim – psát hned po návratu dneska nevyjde – zítra začíná semestr a já mám zprávu, že kolegyně přišla o hlas a zítra si ke svým přednáškám přihodím její výuku… tak studuju

  1. Ahóóój. Příští týden jede Přerov do Račic. (wave) Bezva fotky. Na Ukrajině je to dřina, že? (rofl)

 3. Krásné dobré ráno z Prahy. (h)
  K snídani jsem dočetla Renátin (inlove) článek – skvělý! (y) Moc se těším na pokračování, je to přínosné nahlédnutí do jiného světa, navíc velice zvláštní optikou. (y)

  OT k Tomášovi:
  Už je doma, měli ho pustit v pondělí, umluvil je už na pátek. Ale není to vůbec dobré, není. Špičkový odborník odjinud i doktor v příbuzenstvu kroutí hlavou nad propuštěním nedošetřeného pacienta v tak vážném stavu. Prosím vás dál o palce, teď hlavně na to, abych Tomáše dokázala přemluvit na hospitalizaci v jiné, hodně mimopražské nemocnici, kterou mu je schopná zajistit jedna báječná přítelkyně. (h) Děkuju vám. (h)

  1. Moc na Toma myslím (y) (h) – Vave, zkus na něj zaútočit přes zodpovědnost k sobě, ženě a hlavně dětem – to by snad mohlo s Tomášem pohnout.

   1. Vave, myslím na Tebe a Tomáše, máš toho nyní na svých zádech trošku víc, než je zdrávo (tmi) . Lípla jsem se pod YGU, souhlasím s jejím názorem, snad by taková promluva do duše mohla trošku pomoci.

  2. Vavísku držíme vše co máme !!! (h) Jinak souhlasím s vyhledáním jiných odpovědných a schopných lékařů. Vždy je lepší mít více odpovědí. (h) (y)

  3. Držím moc palce a věřím, že vše dobře dopadne. Hlavně nic nepodcenit. Já si v pátek ze štafliček „skočila“ na tu rozdrcenou a několikrát operovanou nohu. Bolest šílená a jen jsem měla hrůzu z toho, že se hnul v kotníku ten šroub. Tak jsem sobotu nějak propajdala s kryokompresním zábalem a dneska jsem „vyměkla“ a šla na retgen. Pro jistotu. Šroub je v pořádku, odnesl to vaz vnějšího kotníku. Ale mám klid. Kdyby se hnul šroub, bude nutná reoperace a to bych asi teď těžko zvládala. Určitě to bude dobré, zvláště když bude v rukou odborníků. Moc na Tebe myslím.

   1. Děkuju, Karolínko. (inlove) Ufff! Člověk není nikdy dost opatrný, ještě že to nedopadlo hůř! Teď to chce trochu klidu a bude dobře. (nod)
    Snad se to všechno podaří, momentálně jsem odrazila Tomášův útok, že by šel do nemocnice až za dva týdny, že musí do práce. (fubar) Tak jsem mu řekla, že když bude zlobit, že ho zastřelím prakem, zatím to zabralo. 🙂 Momentálně čekám, až se zorganizuje hospitalizace, a doufám, že to klapne. (nod) (y)

    1. Práce nepráce! Ta počká, nemá nožičky, neuteče a zdraví je rozhodně přednější! Čím dříve se dostane do péče odborníků, tím lépe! Něco o tom vím. Tak tím prakem vyhrožuj klidně dál. (y)

    2. ach jo – všichni chlapi jsou stejní. CHápu, že chce do práce, ale (h) má jen jedno. To prostě není párový orgán…

    3. V pripade nutnosti majznout valeckem na nudle a predat odbornikum!
     A urcite domluvit s jeho sefem, aby mu takhle predcasny navrat do pracovniho procesu primo zakazal.

    4. Vavi, stále držím!!! (y) (y) (y) (y)
     (Určite má pocit že však mu „nič nie je“, tak načo by behal po doktoroch a špitáloch? (shake) )

 4. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ruksáček zabalen, mějte se tu krásně, my mizíme do hor (wave)

 5. Milí Zvířetníci, otázky z diskuse sbírám a třeba z toho bude i třetí pokračování. Neváhejte se zeptat. Můj host je ostřílený diskutér a jak jste už poznali, vládne lehkým perem.

   1. Nic si z toho nedělej, však to taky je falešně (rofl) Ale je to hezké video. A že jsem tak smělá, chybí mi tvoje přihláška do aukce. Bysem zase chtěla nějaké hezké polštářky nebo něco jiného, prosím.

  1. Alex paráda ! U Vás to žije !!! ještě později prohlédnu v klidu. Teď mně honí vnučka k další činnosti. (wave)

 6. Mimochodem nějaké povídání o muslimském světě by mě docela zajímalo. A taky to, jestli tam gynekolog řeší i jiné věci než porody – neplodnost, různé obtíže, přechod…

 7. Ještě se vrátím ke včerejšku. Jako ukázkový nepoučitelný idiot (fubar) jsem klikla i na zbylé odkazy… a ještě jako na potvoru mě to z nich nechtělo pustit.
  Vážení přátelé, takhle by to tedy nešlo! (shake) Obzvlášť odkaz na Pejskové se koušou by snad měl být i trestný!
  Aido, Renáta má pravdu – vedeš! (rofl)
  Evo, dík za muziku na spravení chuti! 🙂

 8. Renáto, skvělej počin! (clap) Z těch drobných střípků z všedního života si lze udělat představu o odlišné mentalitě mnohem snáz než z kdejaké učebnice. Těším se na pokračování! Zajímalo by mě, jak se vlastně dr. Bartákovi práce v odlehlé tuniské nemocnici přihodila, zda mezi místními našel i přátele a nakolik případně tato zkušenost ovlivnila jeho světonázor.
  A jj, taky se mi vybavil životní příběh dr. Kálalové (nod) .

 9. Krásný večer! (h) Rozhovor jsem přečetla z půlky ráno, druhou část si nechám na ráno. Renátko (inlove) , je to skvělý nápad, udělat interview s tak zajímavým člověkem. Možná by i někdo další našel v okolí zajímavou osobnost. (nod)
  Pokouším se stále o to, aby se z chaosu stalo místo k bydlení, ale vzhledem k tomu, že v kuchyni se malba oloupala i se stěrkou, občas propadám beznaději. (whew)

 10. Moc zajímavé, těším se na pokračování. Taky mám občas tendenci přebírat někde pronášená klišé, protože si to nemůžu podložit osobní zkušeností. Tady se člověk dozví zajímavé věci.
  Jinak Světluška dneska byla na své první klubové výstavě v třídě štěňat- v kruhu byla spolehlivě nejmladší, taky skončila na posledním čtvrtém místě. Dostala N- tedy nadějná, VN dostala jen vítězka kruhu. Ovšem slovní hodnocení tak špatné nebylo. „Silný zadeček“ posuzovatelka vyhodnotila správně, Světluše skákala jako kamzík a tančila na zadních nohách, když ji to přestalo bavit, nicméně bylo řečeno, že se předváděla šťastně- „showed happily“. Tak nějak jsme si vzpomněla na „tu povahu si zamilujete…“ 😀

 11. Tohle je absolutne zajimave, vcetne autentickych poznatku a uvah, narozdil od mnohych zevseobecnujicich nazoru, ktere sedi na vode – jinymi slovy, zalozene na tom, ze to nekde nekdo slysel. Diky Renato. Tesim se na pokracovani.

  Jo, a i kdyz na ultrazvuk jeste neprislo, tak jsem pred par dny videla v praci neuveritelne obrazky z ultrazvuku – 3-D. Kolegyne je sest a pul mesice tehotna. To bylo jak normalni fotky, mrnous si cpe pesticku do pusinky, ma velky nos, ktery byl identifikovan, ze to ma po dedeckovi.Parada. Ale to dobre s sebou nese i spatne, zejmena, jak mi prijde, v rozvojovych zemich nebo v Cine. Kdyz muzou zjistit pohlavi mrnouse predem, tak ty holky jsou casto upotraceny. Tohle slovo jsem si prave vymyslela – podle vzoru ubezduseny….

  1. K 3-D ultrazvuku mám veselou historku. Když jsem čekala Juniora, objednala jsem se na ultrazvukové vyšetření a vzala sebou i Juniorku, aby se koukla na mimi. Paní doktorka vše ukazovala a nakonec dceři povídá:“budeš mít krásného bratříčka“. Co na na tuto informaci budoucí sestra, která si přála sestřičku? „Hm, tak to já si počkám, až se narodí, třeba se to mimino do té doby ještě změní“ 😉 😉

    1. Tak slečna plška prý půjde co nevidět spinkat. Do terénu bude vypuštěna patrně z jara, až bude teplíčko.

 12. „místo podlahy udupaná hlína, při dešti protékající střecha, ale mezi tím nejdražší a nejnovější televizor – ovšem stojící na dvou otlučených cihlách.“ … co mi to jen pripomina …
  Stejne je to zajimave … rozdil mezi blizkym a dalnym vychodem. Oba v urcitem momente zjistily, ze jim ujizdi vlak, ovsem tam kde se japonec, korejec, cinan, … pokusil zjistit proc a co okopirovat a jak si to prizpusobit, aby si postavili lepsi a rychlejsi vlak, arab si stezuje Allahovi a bud se pokousi naskocit a bez zaplaceni se vezt nebo nici koleje. A zaroven pohrda i zavidi.

 13. Díky za bezvadný článek. Je tak věcný a prostý jakýchkoliv zdůrazňování rozporů kultur. Kdyby to všichni uměli takto pojmout bylo by dobře.
  Moc zajímavé,málokdy máme možnost nahlédnout do normálního koloběhu života takto rozdílné společnosti. Těším se na další. (y)

  Mizím,musím do víru dědinky, dnes jsou u nás závody „kozích dechů“ Záhorská střela.
  Musím dekorovat a něco taky zacvaknout. (cash) (wave)

 14. Moc pěkné povídání, zajímavý pohled do „nitra“ jiné kultury. Těším se na pokračování! 🙂

 15. Dobrý den všem!
  Stále myslím na Veram a držím palce jí i ostatním marodům (y) (h) !
  Moc zajímavý článek a těším se na pokračování (wave)

 16. Chicht – Betíček vyšel již včera večer… http://www.drporkert.com/dogy/images/beta/0911/index.html

  Včera jsem na houby vzala starou papírovou reklamní tašku. Vodítko jsem uklidilka na dno (aby mě neškrtila ta (bat) – a tak si „půjčila“ celou tašku na hraní. Klobouk dolů – papírová ucha vydržela – slintání i kousání… docela dlouho – dokud to Kosatici bavilo)

  ale dneska se výlet nekoná (až zítra) Dnes je zahradničení – cymbidia i cykasy i citron jsou právě doneseny na zimoviště… Nějak se nám smrskly místnosti (wave)

  1. Bety, četla jsem týdeníček a nusím říct,že to od paničky není hezké,že se nechce nechat trochu přiškrtit.Chudák celá Ty, co by jí to udělalo,no né?? A kudy chodíš tudy zdobíš (happy)

  2. No, vypadá to,že jste chudáka Betynku zotročili, aby vám nosila tašku s houbama 😉
   Jo, dneska jsme potkali celkem čtyři dogy :O . Jedna byla v botanický, moc hezká mlaďounká holka. A tři najednou ve Stromovce, dvě holky a kluk, koupali se v rybníčku 🙂

   1. dog není nikdy dost (wave)

    Zahrada posekána, vypleta, uklizena… zítra bude výýýýletek (pokud se po dnešku budeme hýbat (chuckle) )

    Počasí by mělo vydržet (sun)

   2. Kurňa, ti skorem závidím. U nás se o dogánky nezakopne. Nebýt Kosatky a výstav, zapomněla bych jak vypadají :S .

    1. zana myslím měla jednoho dogáka za souseda i v paneláku. Dokonce jí Beta nepřipadá velká (rofl) Prostě malá fenečka

     1. Dobře si to pamatuješ, děsnej halama (dog) 🙂
      Buldočka jsme taky viděli, ale teda jen jednoho (clap)

     2. Dyť jo 🙂 . Puga je vlastně drobeček (rofl) .

      Doteď myslím na jednoho úžasného žíhaného mastinka z nedělní výstavy. Štěňátko. V sedmi měsících 65kg. Juj, ten byl (inlove) .

      Výstava byla moc prima, se spoustou dogánků, včetně smečky pana přednášejícího doktora z Podmitrova 🙂 . Ale foťák jsem zastrčila do báglíku, aby nepřekážel při muchlání pejsků.

 17. Aaa už je to tady (clap) Na tenhle článek jsem se moc těšila. Renato, paráda, pozdravuj pana doktora.
  Je krásně, vyrážím aspoň do botanický (f)

 18. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Renáto – dík za parádní rozhovor. Velmi zajímavé čtení. Vzpomněla jsme si na knížku „doktorka z Domu Trubačů“ – jen z trošku starší doby.

 19. Šmánkote, všichni spí a já jsem dnes první a zrovna u takového zajímavého článku. Renato, poděkuj panu doktorovi za ochotu podělit se s námi o vzpomínky a poznatky ze severoafrické „medicíny“.
  Pane doktore, ve kterých letech jste s v Tunisku působil a je v těchto zemích věnována pozornost v gynekologii i vlastní prevenci? Myslím preventivní prohlídky, mamografie, denzitometrie? Děkuji vám oběma.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN