MLSOTNÍK: Švestky jsou nejlepší ovoce!

Odjakživa mám ráda švestky. Ty klasické české švestky. Jen ať mi nikdo neříká, že mívají šárku. To se vždycky děsně naštvu. Nejsem žádná obtížná choroba švestek. Ta choroba se jmenuje šarka. To bych si vyprosila jednou provždy.

 

Přesto jsou švestky to nejlepší ovoce. Univerzální. Miluju je ve všech podobách. Čerstvé, v koláčích, knedlících, sušené, jako povidla, slivovici… Prostě švestky jsou skvělá věc. Ta se teda Pánubohu povedla.

Momentálně máme sezónu švestek, docela se urodily, sud už je plný, povidel mám na dvě sezóny a na stromech je ještě vagón švestek, co s nimi?

Asi ještě udělám další várku povidel, těch není nikdy moc. Taky děláte povidla v troubě?

 

Pečená povidla

 

Potřebujeme jenom švestky. Ale zato mnoho. Švestky vypeckujeme, v robotu pomeleme a nalijeme do hlubokého plechu. Peču vždycky najednou 2 plechy, a když je dávám do trouby, jsou úplně plné. Peču při 150°C a každou půlhodinu promíchám. Neprská to, nepřipaluje se. Voní to úžasně. Ale dělá se to dlouho. Po 3-4 hodinách, když už se švestky odpaří tak na polovinu, seškrábnu je do jednoho plechu a peču dál, až se švestky odpaří do požadované hustoty. Pak je za horka plním do skleniček a zavíčkuji. Sterilovat netřeba.

Každý rok alespoň jednu skleničku povážu jen celofánem a uložím dozadu do regálu. Taková archivní povidla, nejméně desetiletá, seschlá na poloviční objem, černá jako tér a hustá jako pendrek, taková, co se musí ze skleničky vykrajovat, taková povidla jsou nejlepší bonbon. Jenže… jenže zatím se mi taková archívní povidla vyrobit nepovedla, vždycky jsem je sežrala ještě měkká. U nás jsou v kurzu povidlové koláče, buchty, kynuté balenky, chrupinky….

 

A znáte švestkovou omáčku?

 

To se vezme uzený jazyk a uvaří se. Jazyk se oloupe a nakrájí.
Do hrnku dáme 4 lžíce povidel, několik sušených švestek pokrájených na kousky, kus skořice, 4 hřebíčky, zalijí se vývarem z jazyka (asi ½ l) a vaříme než švestky změknou. Vylovíme skořici a hřebíčky. Nedaří-li se rozvařit povidla úplně dohlídky, pomůžeme si ponorným mixerem. Zahustíme máslovou jíškou, dochutíme citronovou kůrou, je-li třeba dosolíme, dosladíme, dokyselíme (záleží na vývaru a povidlech).
Podáváme s houskovým knedlíkem, uzeným jazykem a navrch sypeme pražené mandlové nudličky.

(suroviny: 4 lžíce povidel, několik sušených švestek, kus celé skořice, 4 hřebíčky, uzený vývar, máslová jíška, citronová kůra, sůl, cukr, citronová šťáva, hrst mandlí, uzený jazyk, houskový knedlík)

 

A co na závěr? No přece šťopičku léčivé domácí slivovice!

 

 

 

Aktualizováno: 19.9.2011 — 22:17

170 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jé, švestky! 🙂 U nás je kromě lidí miluje i zvěř. Koníci si je trhají přímo ze stromu dlouhý holky sbírají, co spadne na zem. V obludáriu je milujou všechny opičky a poletuška, ta je po nich jak divá!
  Jinak hlásím, že mám za sebou první týden na novém pracovišti 🙂 A zažívám vzácný pocit jaké to je, když se člověk ráno těší do práce! Protože tady mě ráno všichni nadšeně vítají a je mi s nima dobře. Jsem od levhartíka Jacka orvaná jak borůvky v Krkonoších, lehce nahluchlá, protože mi Ararauna Vigo přátelsky zahovořil přímo do ucha (moc rád mi totiž u všeho asistuje), kousnutá hadem, protože jsem pitomá a neodhadla jsem situaci a olepená medem, v kterém si poletuška v nestřeženém okamžiku upatlala ručičky. No řekněte sami, může mi ještě něco chybět ke štěstí? (h)

  1. Fotky určitě budou, jen zatím na to focení nemám čas, celej den se nezastavím. A taky plánuju povídání a taky přemýšlím, jak by se dala zorganizovat zvířetnická návštěva u obludek a jestl by byl zájem…:)

   1. To by byl určitě zájem a bylo by to krásné. Moc Ti to přeju, že jsi spokojená a budu se těšit na vyprávění i fotky 🙂

  2. Lucko, to je krása, když máš práci, která Tě baví a do které se těšíš. Hodně štěstí a žádná kousnutí

  3. Naše domácnost není v péči zvířat, ale dvou ročních mrňat. Holčička se v nestřežené chvíli přitiskne, líbne mne do trička a utře si tak pusinku od jídla. 🙂
   Poletuška od medu , to musí být krása.
   Přávidím.

  4. z Pětikočičína určitě vypravíme skupinkuuuuu!!! chceme za zvířátky! a zvlášť s tvým výkladem a jestli si budeme moci hladit a fotit… nemohla bych, prosííííím, mít fotečku s levhartíkem? jednak je to moje oblíbená šelmička kočkovitá, druhak i hudební 😀 udělala bych si pak tričko s Jackem a hrdě bych ho nosila! Lucko, co ty na to? dělala bych propagaci 🙂

  5. Lucka, no to je sen! Neviem o nikom lepšom pre takú prácu a zá/přávidím jak divá (handshake)

 2. Milá Bubu (inlove) , děkuju za pěkný článek. Byť jsem povidlí nikdy nevařila a jistě vařit nebudu, mám ho ráda. V nebo na knedlících (když mi je někdo uvaří), na chlebu (zvládnu sama) nebo v omáčce (neumím, ale chutná mi). 😛
  Ovšem slovo švestky mi nejvíc ze všeho připomene babičku přeslicovou (h) , dělávala báječný švestkový koláč s mákem, mňam! (a ten taky neumím (blush) )

  Přeju všem krásný večer. (h)

 3. Ahoj vespolek, děkuju za přání!
  YGO, nešlo by vyměnit toho Brežněva za Jelcina ve skle?
  HCHO, Sýkorovi jsou na dovolené, doufám že se pak ozvou.
  Pro všechny: Až bude slavit Louk, která to spískala – nechte jí simpěkně zahrát tuhletu: http://www.youtube.com/watch?v=XJK1F2DE7JA , bonzuju že bude šťastna a nadšena!!!

  1. Jarko, nepochybuju o tom, že některý zdejší systematik si udělal poznámku (rofl) A vy ostatní, pusťte si to!

  2. Sice na poslední chvíli, milá Jarko (inlove) , ale o to upřímněji Ti vinšuju k Tvým narozeninám hlavně zdraví, pohodu, hodně dobrých nápadů a další velké úspěchy v bádání ve Tvé oblíbené disciplíně. (chuckle)
   Posílám Ti Tvou oblíbenou písničku a rovnou říkám, že Louk mi neradila, to já sama! (chuckle)
   http://www.youtube.com/watch?v=IcClXkuM-Bs

     1. Já myslím, že tak brzo neodpoví, že se eště vzpamatovává… Mi to po kliknutí na Vaví odkaz taky trvalo…

       1. To našla dcéra, Marii zbožňuje.
        Olej je už spotřebovaný, byl ten nej nej nej, co jsme kdy měli, moc děkuju. Koření ještě vydrželo. Ještě jednou moc díky, jsem velký dlužník.

        1. Mě ten olej taky moc chutná, ale jsem amatér 🙂 No, ale ještě mám asi 5l, tak mi to snad chvíli vydrží.

      1. Akden, tak tos mě opravdu dostala 🙂 není nad trefnou hlášku a tato věrně sedla jak…poklice na hrnec!!!

   1. Kdyz jsem rozklikla tu prvni pisnicku, tak si zachmurene rikam, co se te Vave prihodilo. Ze by to bylo stresem z prestavby bytu? U druhe jsem se uz mlatila smichy. Chet prisel do pokoje s otaznikem na tvari – CO to posloucham? Pak nam, jako skoro kazdou noc, spadnul internet. Chet rikal, ze to ty draty nemohly vydrzet. (rofl) Po oziveni internetu jsem mu ukazala kluky v pruhovanych zupanech. Jasal.

  3. Taky gratulačně mávám na poslední chvíli, Jarko (party) – nevidím mávací ksichtík – a teď si pustím, co Ti holky daly zahrát, po dlouhé době mi totiž dokonce reprodukují i repráčky.

   1. Tak to jsou opravdu vybraná díla 😀 😀 (rofl) Vy jste všechny příšery, příšerný. Já se chechtala tak od podlahy, že budu ještě zítra škytat.

     1. Tak tento umělec mě spíš dohání k slzám To už není tak velká sranda. Já tlačím vozík sámoškou a mladá krásná holka si zpívá jeden z jeho skvostů. A já nějak nechápala. Pak mi došlo, že když je krásná, nemůže mít všechno. 😉

 4. Moje tchýně dělávala povidla míchaná. Po ní jsem to převzala a alespoň jednu dávku si vždycky udělám. Jsou moc dobrá o trochu jemnější, než čistě švestková. Jsou to 2 kg švestek, kilo jablek, kilo hrušek a půl kila rajčat. Všechno se umele ( jablka a hrušky neloupat, jen vykrájet) a dát vařit jako normální povidla.

 5. Švestky moc ráda…
  Pěkně jedno za druhým:
  1. švestky: úplně se vidím, jak kráčíme příjemně zvlněnou krajinou, před náma uzoučká okreska šestnáctý kategorie lemovaná švestkama, modrá švestkama! (Franta nadává, že se courám (chuckle) )
  2. povidla: nejraději na chleba s máslem 😛 Babička uměla spoustu lacinejch receptů, kromě jinýho dělávala taky zbylý houskový knedlíky, ohřátý na páře, přelitý omáčkou z povidel, který naředila mlíkem a rumem (clap)
  Nikdy jsme povidla nebo kleveru nevyráběli, stromů nemajíce 🙁
  3. slivovice: dlouho jsem ji nepila. Pocházím z prakticky abstinentský rodiny, alkohol jsem doma – kromě velmi výjimečnýho piva – ani neviděla, natož snad pít. Časem jsem samozřejmě poněkud „zvlčila“, ale domácí slivovici jsem potkala až tak kolem pětadvaceti…a netušila jsem, jak může být silná. No a pak nastalo to období, kdy jsem ji zase nepila (whew) (rofl)

 6. Švestky mám také ráda, od trhaných ze stromu až k těm průzračně tekutým (i když moje slovenská kamarádka při našem pravidelném vychvalování jejich slivovice říkala „ani nechtěj vědět, jak před tím ty švestky vypadaly“). Švestkovou omáčku vůbec neznám a nepamatuji se, že bych jí kdy jedla (uzený jazyk nemusím, tak asi proto).

  Švestky tady na horkém Jihu nerostou, zkoušela jsem, zakoupené stromky první rok vyrašily, ale pak zašly. Prostě jsou to stromy, které potřebují přezimovat. Povidla zde ale koupit daji – jak zmínila HankaW. Běžně pod názvem „Prune Butter“. Ty jsou ale ze sušených švestek Prunes- suš. Šv. Jsou skoro černá, ale pevná a do knedlíků či šátečků výborná. Někdy seženu i ten „Plum Butter“. Velice oblíbený je zde „Prune juice“a musím říci, že je dobrý. Můj tchán, který trpěl zácpou na něj nedal dopustit a pil ho denně. Když nás poprvé přiletěli navštívit do Německa,strávili jsme první skoro půlden sháněním tohoto džusu, pokud jsme chtěli, aby si rodiče dovolenou užili (jeli jsme s nimi do Švýcarska, Rakouska a Čech a tak jsme raději hned zajistili zásobu).

  A vzpomínka skoro jako okopírovaná od jenny. V mládí jsem jednou jeli s bratrem na chatu posbírat švestky a jablka. A pak jsme to nesli dva kilásky na vlak. Byla velká úroda a tak jsme to nesli v čem se dalo – každý dva košíky. A bratr, aby holt pobral co nejvíce přisypal ještě švestky do ruksaku navrch jablek. No a jak si pak při chůzi ruksak různě kvůli pohodlí nadhazoval – do Prahy přivezl skoro povidlový polotovar a záda bundy získala zajímavý vzorek.

  Dále držím palce Veram a všem dalším, kdo potřebují.

  1. k švestkový omáčce nemusíš mít Maričko nutně uzený jazyk,stačí i normální uzené, je to dobrota nad dobroty….

 7. Švestky můžu, taky je mám ráda v každé podobě. Jednou jsem se vypravila k chaloupce švagra na švestku, která byla bezprizorní a mně jí bylo líto. Švestky jsem narvala do batohu, se kterým jsem hodlala odejít. Po narvání batohu na záda mně batoh převážil dozadu a já spadla na ty švestky. Přednosta hučel jak piliňák, že to musí nést ale obsah byl nakolačován,uknedlíkován a bez odporu sežrán zejména přednostou. (rofl)

 8. Tak jsme byli na delší procházce v lese – asi 12 kiláčků – opět jsme dobyli náš oblíbený Pilzberg, co máme kousek za humny. A byly houby, byly – křemenáče, kozáci, hřiby… byly (nod) – ale tak před týdnem (tmi) . Obrovské hlavy koukaly nad borůvčí – ale nemělo cenu je vůbec vyndávat. Něco jsme našli – ne že ne… ale většina tam zůstala.
  Beta řádila dvě a půl hodiny v lese. Po 10 minutách doma si páník vzal na sebe mikinu (dala se do něj zima) a Beta nadšeně vyletěla – že se snad jde konečně někam ven, když se páník strojí ?? Fakt ji miluju (bat) (rofl)

 9. Jj, švestky jsou náramná dobrota. V jakékoli podobě 😉 Nikdy jsem jich neměla tolik, že bych dělala povidla. Spíš jsem experimentovala s mirabelkami. Jam z nich je podle mne skvělý. Že nejdou od pecky? To není žádný problém. Umyju, odstopkuju (stopiček je jen malinko) a nasypu do papénova hrnéčku. Jen chvilečku povařím a pak nabírám (trochu vychladlé) plochou miskou, nebo cedníkem a vyberu pecky. Další úprava je už snadná. 3+1 a trocha cukru a zavařím pod víčka. Lepší, než meruňky. A černá omáčka? Tu jsem dělala, ale na výslovné přání dětí bez masa. My dáváme trochu osmažené jemně strouhané kořenové zeleniny, jinak je postup stejný. A musí v ní plavat hodně vlašáků a rozinek 😛

 10. A když to tak dnes v hospůdce krásně voní po švestkách, víte, že máme mezi sebou trpaslíčka Pitrýska, z Aškenazyho „Putování za švestkovou vůní“ ? Ale tam šlo spíš o vůni švestkového dřeva, ze kterého byly vyřezány loutky a mezi nimi byla princeznička Pipina, Pitrýskova milá (h) .

 11. čtu si článek a diskusi a taky slintám (h)

  tuším YGA zmínila trnky, ale zná taky někdo (jak říkali moji rodiče a babička) kadlátky (kadlátka)????

  1. Bedo, kadlatka rikala moje babicka mecova, narozena a dlouha leta bydlici u Josefova, Jaromer – tam, kde byla ta velika terezianska pevnost. (hug)

  2. Jojo, kadlátka, to říkala babička (Červený Kostelec),ale mám pocit, že to nebyly pravé švestky. A pak ještě měla babička takové strašně dobré blumy a těm ríkala špendlíky.

  3. Bedulko, znám, tento výraz jsme užívaly jako děti, východní část Brna! „Jdeme na kadlátky, už jsou zralé!“

   1. Jj, měla jsem kamarádku od Brna, jmenovala se Švestková. Jakpak jí říkali spolužáci? Kadlátková 😀

    1. Já měla na ZŠ a pak i na gymplu spolužačku, která se (opravdu, nekecám) jmenovala Šárka Švestková, asi měli rodiče smysl pro humor.

   1. Hele, Ygo, dotaz – a jak se u vás říká trnkám (těm opravdovým, švastky nemyslím)? 🙂

     1. Dyť to furt říkám – u nás jsou všecko trnky – dokonce i povidla jsou trnky. Oni se ti naši předci s tím názvoslovím nepárali – co se dá dat do škopku, to je trnka. (No, vlastně známe ještě blumy, karlátky, durancije, špendlíky a plané trnky (chuckle) )

  4. Beda,vlani som písala,ako mi jeden starý pán-taký deda hovoril,že predáva pražákum krvavý kadlátka-ja som nevedela čo to je,no ale krvavý-tak som myslela že zabíja mladé holubky a predáva -že je to nejaký necita hnusný.A ono sú to slivôčky.

 12. Bubu, souhlasím s Tebou, švestky jsou báječné ovoce. Právě dozrávají ty pravé, jsou sladké jako med, masíčko zlatohnědé a když do nich kousnu tak krááásně chrupnou. Sice mi působí zažívací potíže, cítím se jako balón před vyhlídkovým letem, s košem plným pasažérů, ale to se musí vydržet. Švestky jsou jenom jedenkrát za rok a poslední leta ani to ne. Snad tak ob rok 🙁 .

 13. To by mě zajímalo, jak to Bubu dělá – my máme z pečenejch povidel vždycky troubu zacákanou k nevydrhnutí (ale stojí to za to, mňam). Letos asi moc zacákaná nebude – taky nám švestky pomrzly.
  Se švestkama se mi vždycky vybaví kolejní spolubydlící, hrozně fajn holka, původem ze Zlína (která slivovicí léčila od bolení hlavy přes ženské problémy po bolení v krku a desinfekci ran úplně všechno) a její nevěřící věta: „vy děláte ze švestek povidla?! Taková škoda.“

  1. Asi by to stačilo volně překrýt alobalem nebo pečícím papírem, jen tak, aby mohla pára odfukovat.

  2. (rofl) Parada! To krapet znam. Soucasti nasi rodiny byla teta Marinka, ktera nebyla teta, ale puvodne chuva a hospodyne, ale po r. 1948 u nas stejne zustala, i kdyz uz nebylo na cem hospodarit. Marinka byla z Vnorov u Veseli nad Moravou a verila na lecivou silu slivovice, kterou nas jeji sestra z Veseli bohate zasobovala. A jednou, to mi mohlo byt tak pet let, se mi udelalo spatne z okurkoveho salatu. Asi jsem se precpala a nejak se to spravne netravilo. Nasi nekde byli a ja narikala, tak Marinka vytahla slivovicku a dala mi panaka, ze se jako ty okurky po tom vyklopi. No, po nejake dobe se vyklopily, ale z te kombinace nestravenych okurek a slivovice se vyklopujici se mi jeste dnes delaji pupinky. A jak se otec po navratu domu divil, proc z toho ditete cpi slivovice. (chuckle)

 14. Protahuji zdřevěnělé údy a vylézám zpoza buka.
  Tedy, Bubu, to jsou báječné recepty! Děkuji moc moc. Ta pečená povidla jsou úžasná. Nesnáším to věčné míchání se vřelým prskáním. Tomu, kdo toto vymyslel hlavičku pozlatit.
  A myslím, že zkusím i tu omáčku.

  Hlášení pro všechny Mňoukovy fanynky:
  Mňouček už není mužský. Dnes si ho vzal do parády náš dvorní panvet a už je z kočourka vomelíček. Chudinečka, když jsem ho v batyskafu odnášela z ordinace do auta, tak tááák smutně žaloval: „Co jste mi to udělaliíííí !“ Dala jsem si ho vedle sebe na sedadlo a on se tak cpal a otíral o dvířka, jak chtěl pochovat a pomazlíkovat. Už se probral z narkózy. Doma jsem ho dala do zakryté výstavní klece, aby ho Shelminka nechala na pokoji a nechtěla se s ním honit a zápasit. Zkusil vstát,jít a buch na boček, jak je ještě omámený. Ale očička už má jasná a vidoucí. Takže…kočky okolní mají smůlu. Perspektivní taťka je ze hry.

  1. Hani, Mňouk není chudák, ale vyhrál život. Při jeho namlouvacích vejletech by ho brzy dostal pes, auto, blbý soused nebo myslivec. O koťatech, která by dělal široko daleko, ani nemluvím. Držím pěsti do zotavování.Udělalas dobře!

  2. Hani – Mňouček Jiljí se brzy zmátoří a bude mu fajn – vůbec z toho neměj špatné spaní.

  3. Jejkote, Mňoučku, co Ti to zrobili? Mno, helejs, víš co? Aspoň nebudeš trpět na akné… (chuckle)

 15. O.T. Mám vyřídit od Velkého a Malého Bláži palcodržení pro Veram a přání brzského uzdravení!!! (y) Jsou nějaké nové zprávy?

  1. Kdo jiný než Asteris, která sama máš ve hvězdný nick, by nám a hlavně Veram měl zaslat astronomický snímek dne.
   Veram, nepsala jsem, ale myslím moc na naši sluníčkovou (sun) Veram a moc doufám, že se s nemocí statečně popere. A strašně moc držím palečky (y) (y) (y) (y) (y) (y)
   A samozřejmě i všem dalším marodům, hlavně Tomášovi od Vave.

   1. taky stále držím – teď asi hlavbně veram, Tomášovi od Vave a Půovi (y) (y) (y) (y) (h) (h)

  2. Drahá Veram, dozvídám se, že máš trápení! Tak se řadím mezi všechny palcodržiče. Buď brzy zdráva. (y) (y) (y)

  3. Milá veram! Netušila jsem, že máš zdravotní trápení! Držím všechny palce a co se dá, aby bylo lépe (h) !

 16. Lidíííí, neštvěte mě! Já sladké nemusím, ale jak tady popisujete ty povidla, já snad na ně dostanu chuť! A ten uzený jazyk, to je moje zamilované jídlo – já ho klidně můžu jen tak, beze všeho (a nejraději velký kus do ruky a jen ukusovat!). Mňam! (rofl)

  1. Já bych Ti klidně poslala kdybych věděla kam. Já už je nemůžu pomalu ani vidět. Máme jeden strom ale tolik ovoce už dlouho neměl.

   1. Maruško, osobně lituju, že to my dvě k sobě máme tak daleko, jinak by ti jich na stromě moc nezbylo. Povidla miluje celá rodina ,vařím je sic jinak než bubu ,zato do sklínek na uvařené hotové povidlí dávám ještě lžíci rumíčku.Předloni jsem vařila spoustu povidlí švestkového,vloni bylo povidlíčko jablkové, ale vše již dávno zmizlo v útrobách mých mlsounů.3koda, že letos u náš švestky pomrzly, takže plody se nekonají. Ale jablek je letos u Jirkovy maminky v Plzni nadúroda,takže snad budou zas ta jablečná.Bude zas co mlsat. Já povidlí žádná nemůžu, ale udělám je ráda kvůli mládežníkům a mlsnému Jiřímu.Mám výhodu levného nopního tarifu kvůli elektrickému bojleru,takže vařím v noci a třeba i tři dny po sobě. Já bych baštila švestičky, až bych brečela

 17. Blahoželám včerajším i dnešným oslavenkyniam,strašne moc a moc držím palce potrebným a jasne viem,že to pomáha.
  No a nakoniec hlásanie:som zase plnohodnotá vodička-teda vodička s papiermi.Celé ma to /aj s úplatkami-lebo na Slovensku je to tak/ stálo 152,20 Eu.Ale poviem Vám,bola to fuška riadna.
  Slivkový lekvár je báječná vec.A predstavte si starodávne hospodárstvo,kotol v ktorom sa varia slivky a miešaju takými ako drevenými vidlami,lúskaju sa čerstve orechy a babičky rozpravajú hrôzostrašné historky,/ako starý Buček chodí mátať domov,lebo mu nedali nové šaty do hrobu!/Sibylino proroctvo,..nikdy na to nezabudnem a ešte dnes nerada v noci chodím okolo Bučekových-veď čo keby..

  1. Verenko – jsem ráda, že už máš papíry v pořádku a ber to tak, že každý špás něco stojí.

   Vaření trnek (čti povidel) v kotli – jojojo, naša mamka to ještě tak praktikuje – speciální vylívaný kotel vymazat sádlem, nasypat umyté trnky, zapálit pod kotlem a vrtět „kotulem“ (to není zvíře, ale takový harapák – nahoře je klučka a dole takové dřívko, co kopíruje tvar kotle – no, chtělo by to vidět), aby se nepřipálilo. No práce na celý den, někdy i na dva. Ale její povidla jsou – hmmmm 😛 mlask mlask – hustá, tmavá a voňavá.

   1. Milá RenataE.Ťažká otazka.Myslím,že strašiť môže hocikto živý,ale mátajú duchovi,mrtví a ine nadprirodzené bytosti.Pú určite vie,aký je rozdiel.Ja viem,že Bučkovej to patrilo,lebo nedala starému do hrobu nové šaty-dala ich paholkovi s ktorým líhala/!!/Babky krútili nad takou roztopašnosťou hlavy-my deti sme vtedy nevedeli o čo ide a nenosila smútok ani do roka.a nedávala mu rezané kvety na hrob-tak hovorili babky ,tak si to pamatám,pred rokmi som jej toho paholka priala-vedel krásne švihať bičom koňom nad hlavou a bol fešák
    A prosím nové správy o našich chorých nie sú?,palce držím priebežne i ked spomínam na takéto prkotiny.

 18. Přeji všem oslavencům (i včerejším, dočítala jsem dnes).
  Držím palce marodům (také se zpožděním, asi začnu preventivně, na metodě Xerxové něco je).
  Švestky můžu ve většině podob, jen tu tekutou moc nepřeháním. Ale staré švestky odešly a nové se ještě nechytly. Tak mohu vařit ze švestek jen teoreticky nebo z nakupovaných surovin.

 19. Od té doby, co jsem byla odemigrována jsem švestku neviděla. Co je to za strom, potřebuje zvláštní podnebí, nebo co? Tady v Norsku rostou všelijaké druhy blum (soused má vynikající, budu muset zase přelézt plot), ale švestky prostě ne. A tak na podzim kupuji blumy a dělám „švestkový“ koláč z nich. Pocukrovaný, pokapaný máslem a posypaný mandlovou drobenkou je přímo neodolatelný. Povidla si ted už mohu vozit z Prahy, ale jsou potvory těžké do kufru. Dávám je na vdolky, přidám lžičku tvarohu, zakápnu kysanou smetanou – sakra mě jde huba rundem, končím.

 20. Joj, hlááád! Dala bych si koláč. A knedle… a vůbec – momentálně beru všechno!
  Za co, Bubu? (wasntme)

  1. Knedlíky byly v neděli (z bramborového těsta). Nevšimla jsem si, že nemám mák, ale i se skořicí byly dobrý.
   A o víkendu budou zas.

 21. Ehm, je to poněkud sebevražedný bonz, ale hlásit by se mělo, žejo 😉 .

  Dneska má narozky JarkaF. Tak fšecko nejlepší! (beer) 🙂
  Hlavně zdraví! A dobré kamarády (chuckle) .

  1. Milá Jarko F. – fšééééécko nejlepší k narozkám, hodně zdraví, štěstí a spokojenosti a splň si jedno tajné přání. (f) (f) (f) (d) (d) (^)
   Jo – a až se příště potkáme, máš u mne jednu Brežněvovskou :*

  2. Správně děláš Louk, hlásit se to přímo musí. Milá Jarko hodně zdraví, štěstí a spokojenosti, jo a ty dobré kamarády/ky ty určitě! (^) (d) nebo (beer) ? a taky (f)

  3. Jarko, všechno nejlepší! A už se těším, až si spolu zalítáme! (h) (rose1) (^) (d)

  4. JarkoF , všechno nejlepší k narozkám, hodně zdraví přejeme oba s přednostou (h) (beer) !
   Vzpomínáme na skvělé sousedy z Podmitrova. (y)

    1. Fšecko nejlepší z Krpole (beer) (^) (beer) !
     (Tu gastronomickou kombinaci vymyslela zana, doufám, že ji zvládneš.)

 22. Tak švestky můžeme u nás všichni v jakékoliv podobě a od tuhého po tekuté skupenství. Letos jich tedy moc nebylo, aspoň u nás, museli jsme si vystačit s meruňkama.
  A teď něco pro ty, co mají rádi koníky – chovatelský den v Hřebčíně Napajedla :
  http://emteska.rajce.idnes.cz/Napajedla_11

  1. Emtesko, díky, teprve nyní jsem dorazila domů. To tedy bylo hopsa hejsa 😉 ! Plemeníci jsou majetkem Napjedel, nebo jsou jenom půjčeni na připouštěcí období?
   Legendu Masise pomatuji!!!

   1. Někteří plemeníci jsou jejich, některé měli pro ten den půjčené.
    Z těch legend,jsem já zažila Masise, Dětvana a Behistouna.Byla jsem bohužel u Masisovy smrti a takovou tedy žádnému koni nepřeju. Měl zauzlení střev a veterináři ho nechali dotrápit až o konce, kdy v bolestech třískal hlavou do těch dřevem obložených stěn boxu.

 23. Jenom jsem chtěla proletět, abych zjistila, co je nového, ale u švestek se musím chvilku zastavit. Já mám letos moje stařičké stromy obalené, kdybych zavařovala od rána do večera, tak to nikdo ani nepozná, že něco ubylo. Tohle je neštěstí starých sadů, když se urodí (i jablka nebo hrušky), tak je to spíš zoufalství. Ale letos jsem našla zájemce, který si to aspoň otřese na slivovici, tak nepřijdou úplně nazmar, já už na to nemám čas ani síly. A povidla dělám na plotně na starém sporáku, z umletých švestek na masovém strojku a bez míchání. Jenže to je pro většinu nepoužitelný recept, kdo má stará kachlová kamna, že.
  Včera jsem zapomněla na narozeninové oslavenkyně, tak se zpožděním a omluvou – Zdeno b.p. a Emtesko, všechno nej!

  1. Nojo, na kachlákách se to vaří povidla… Prababička je takhle dělala. A ta druhá je dělala v kotli i s peckama a pak je cedila.
   Dnes jedině v troubě.

   Taky jsme na tom letos podobně. Stromky máme zatím vcelku mladé (sázeli jsme před 11 lety), ale obě švestky byly obalené, že to nemohly unést. Plníme už druhý sud, slivovice se nezkazí.

 24. Švestky, nebo-li po našem trnky, tak to je opravdu fajn ovoce. Hlavně když se podaří dobře uvařit hadí polívka, tak nemají chybu (rofl) (rofl) .

  Ale před nějakým rokem jsem poprve jedla trnkovou marmeládu (v Chorvatsku) a myslím, že nemá chybu – vždycky zmizela jako první, i když paní domací nabízela marmelády z různého exotického ovoce – fíky, pomeranče, kivi. Vaří se stejně jako třebas meruňková (vypeckovat, pomlet na masmlýnku a dále zpracovat podle návodu na různých Gelfixech). Takže, pokud už nevíte, co s trnkama, zkuste tu marmošku.

  A teď sem musím dát ten prastarý ftip:
  Na celnici: „Ten řidič si ze mě dělá srandu. Na dotaz, co veze, mi řekl, že džem, v papírech má napsáno Jam a zatím má plný náklaďák marmelády!“

  A ještě jeden, ještě starší:
  Žába u fotografa „Co mám dělat, abych měla na fotce malou hubičku?“ … „Až vám ukážu, tak řeknete hezky džem!“ Mávl rukou, žába se lekla a zapoměla, co má říct, ale pak jí osvítilo a procítěně pronesla „marmeláááááda“

  1. Já tuhle marmeládu dělám už několik úrodných let. Nemám trpělivost na povidla. Loni nebyly švestky ale předloni jsem jich měla přes padesát sklenic. My máme opravdu ty pravé pozdní a tady na horách jsou zralé většinou až v říjnu ale letos je to všechno nějak dřív.
   OT vůbec tady nemáme asi žádné veverky protože oříšky jsou všechny spadané pod lískami, nebyli tu ani ořešníci.A jeřabiny jsou také ještě na stromech. Nevíte jak se zavařuje nebo co jedlý jeřáb? Objevily jsme s Janou alej ne u silnice a natrhaly si tašku, Je výborný zralý.

   1. Zavařené jako kompot jsou moc suché a tvrdé. Výborné jsou jako brusinky, ke smetanovým omáčkám špica. A je to úplně jednoduché. Do kastrolu obrané jeřabiny, na 1 kg 45 dkg cukru a 10 min. vařit. Dát horké do skleniček a otočit. Nesterilovat.

 25. Právě sem si přečetla, co je s Veram. Švestky počkají, nejdřív musíme zatnout palec (y) Veram drž se! (h)

  1. Psala jsem už ke včerejšímu článku, došla jsem až teď, takže ještě jednou velké palcodržení Veram a všem, kdo to potřebují! (y)

  2. Dnes od rána myslím na sluníčkovou Veram – stále ji mám před očima, když přijela do Podmitrova, stále usměvavá a rozzářená i přes starosti o Milana. Moc moc věřím, že narok ji tam uvidíme zase. (y) (h)

   Myslím i na jejího Milana, na Toma od Vave a na Půa – kluci, nedejte se! (y) (h)

   1. Jsem na tom stejně, pořád myslím na marody a Veram patřily moje poslední myšlenky večer před spaním a první hned po probuzení. Taky ji vidím, jak se usmívá.

   2. Taky tak (y) (h) (y) (h)
    Taková skvělá baba to přece musí přeprat (sun) (inlove)

    A všem mužskejm držím taky (y) (y) (y)

 26. Švestičky já ráda, bohužel kvůli potravinové alergii – slupkové ovoce nemůžu, tak jen v koláčích nebo jako povidla, tekutá forma taky není k zahození.
  Já dělám ŠVESTKOVÉ CHUTNEY:
  1 kg švestek na čtvrtiny
  2/3 pytlíčku horč. semínka
  1 hrnek nasekaných zelených paprik
  1/2 hrnku nasekaného česneku
  1 veliká nasekaná cibule
  čerstvý zázvor dle chuti, špetka skořice, hřebíčku a nového koření – tlučené
  balíček hrozinek
  cukru tak 2 hrnky, ale je to podle chuti, zrovna tak ocet, podle chuti a kdo rád ostré, přidá drcené chilli papričky.
  Svařit, zavíčkovat, otočit dnem vzhůru a už ani nesterilizuju.
  Je to moc dobré.

  1. Karolíno, frkni to na Hadipasy – u stolečku Kuchařsjý joutek je téma Chutney, kde jich je už několik (nod)

 27. Bubu, som tvoj človek – slivky môžem v každej podobe. A práve tento rok som sa rozhodla pre vlastné výdobytky a ja – inak zaprisahaný nezavárač – po troškách vyrábam slivkový džem (lekvár to nie je, lebo pridávam cukor aj trochu vanilkového cukru, ale nie nejak moc, len to tak zvrchu bájočko zasypem). Po troškách preto, lebo slivky normálne kupujem, nesmejte sa mi, ale najčastejšie v Lidli, majú tam české a sú väčšinou super, len už ich treba dosť preberať (sezóna končí). Tak už mám pár pohárikov nasyslených na zimu a pár už aj rozdaných. Ja ho najviac miniem do bieleho jogurtu a na maslový chlebík (mňam!) .
  Všetkým krásny, snáď slnečný (sun) deň aj víkend!

  1. Na ovoci a zelenině z Lidlu není nic špatného v porovnání s ostatními supermarkety- mají je čerstvé a za slušné ceny. Mne jenom na všech marketech štve, že nenakupují od místních pěstitelů- prostě rajčata bych si radši koupila česká než španělská- A přitom Lidl v Italii prodíval italskou zeleninu, takže je to zase specifikum českých poboček…

 28. Dobrý den všem !
  Držím palce Veram a doufám,že bude brzy líp (y) (inlove) .Palce držím i ostatním marodům !
  Jinak švestky miluju v jakékoliv formě a uzený jazyk radši s tatarskou omáčkou nebo křenem.

  1. Uzený jazyk je skvělý v každé podobě.
   Studený, v aspiku, teplý s křenem a hořčicí, s omáčkou,….

 29. Miluju povidla, přesně stejná jako Bubu- když se někde vzadu ve špajzu zapomenou a pak se musí dloubat nožem a jsou jako pendrek…. moje maminka v totalitních dobách sháněla povidla pro mého mlsného bratra- nejradši měl slovenská s nápisem Slivkový lekvár. To si mazal jen tak na chleba. Jednou se stalo, že byl ten velký plastový kelímek zapomenutý někde vzadu- a vznikla gumová substance úžasné chuti. A pokud peču koláče, dělám pro Kubu tvarohové, pro Kačku povidlové a pro Káju makové- jak snadné…. (think)

  1. Ano, slivkový lekvár v takej obyčajnej umelohmotnej pixličke! Tak ten bol životunebezpečne dobrý, vyjedal sa len tak lyžičkou, hustý, čierny a sladký až z neho jazyk štípal 🙂 Taký už dnes asi nedostať.

   1. švestky miluju!!! a lekvár? ale jo, jistěže je ke koupi 🙂 třeba v Kauflandu…tatínek má cukrovku, takže všechny nakoupené krabice cukru a slivkového lekváru se přestěhovaly ke mě…! nejnej je „černá omáčka“ na kuře nebo králíka ( s králíkem to nejím)- v podstatě to, co popisuje Bubu a balené – po středočesku „dvojctihodné“ koláčky ( čili po drslavicku vdolečky): uvnitř kulička z tvarohu, navrh povidla a drobenka… mňauuuuuu to je taaaak skvělé!!! jednou jsme takto překvapili kamarády ve vinárně U Zmije, když jsme tam dorazili v sobotu večer s krabicí vdolečků. ona ta vůně šla před námi asi tak 5 m a ve dveřích nás vítaly tváře otočené po čichu, napjatě čekající, co to vejde! vdolečky zmizely, jen se po nich zaprášilo 🙂 no ale jinak povidla z krabičky lžičkou dloubaná jen tak, bez ničeho, jsou stejně nejlepší 🙂

    1. Povidla archivní jsou nejlepší, jenže by u nás musely mít rohy jako buvol, aby se mi ubránily.

     1. Bubu, a kdepak že to přesně máš chaloupku se švestkovým sadem? že bychom si udělali výpravu za švestkovou vůní a trochu stromům od úrody odpomohli 🙂

      1. Švestkový sad to zatím není. Ale bude. Máme tu dvě švestky sázené před 11 lety a další 3 stromky jsme sázeli před rokem a ty zatím ani nekvetly. A jsme kousek od Litomyšle. 😉

       1. hmmmmmmm to by chtělo vylákat na výlet někoho s autíčkem…z Perníčkového království to k vám není daleko – že bych zkusila uhranout sharku, za předpokladu, že taky ráda švestičky a povidla? klidně i ten koláček by za to upekla 🙂

 30. Taky ráda švestičky. Ani ne tak čerstvé, jako různě zpracované. I švestka obalená v anglické slanině a opečená, je dobrá věc:-)

 31. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Švestky miluju – ale letos u nás nebyly. Stromy pomrzly – a zatímco na višni a blůmě přeci jen něco málo zůstalo, na švestce byly plody asi tři… A tak na koláče letos švestky kupuju a švestková řídká „povidla“ s rumem (u nás zvaná klevela) se nedělala…

  Jinak jsem to už napsala ráno, ale neodešlo to a pak mi nešlo se připojit. Tak snd to napodruhé proleze

  1. U nás je letos výjimečný rok. Švestek bylo tolik, že jsme podpíraly větve, co visely dolů jak u smuteční vrby, ale stejně se několik větví ulomilo. Už 4 týdny sbíráme, trháme, střásáme, ale na stromě je jich pořád dost.

  2. Jejda, klevelu miluju, nejlepší dělala babička, hmmm s rumem. A pak i mamka. Já snad půjdu koupit švestky a udělám si pár skleniček 😉

 32. Vyrob švestkovou omáčku, uzený jazyk ještě jeden čeká v mrazáku a dorazte na něj.
  Jinak já sice peču, ale nemelu a vyrábím – tetinka nymburská to zvala klevelou. Ale hlavní součástka je RUM, po něm mají takovou specifickou vůni. Jo a dělám to dva dny

 33. Jejdanáčku Bubu, právě včera jsem říkala synovi, že jsme neměli roky jazyk s polskou omáčkou. A v té byly kromě povidel a mandlí ještě hrozinky. Je to opravdu polský recept.
  Usnula jsem po posilovacích cvičeních a dvanácti kilometrech na kole v obýváku v křesle. Zdálo se mi o Veram a tím jsem se probudila. No vida a ony švestky. Už jsem letos dvakrát pekla u syna švestkový koláč, ale jenom takový jednoduchý posypaný drobenkou, ne jako jsem pekla dříve tuplovaný, to jest nejdříve potřít makovou náplní a pak poklást švestky. 😛 Mňam mňam, na to už se asi nikdy nezmůžu. To je práce jako na kostele.
  Jdu zalehnout se švestkovou vůní v chřípí. 😉

  1. Jéje, i u vás se kombinuje mák a švestky? Tatánek to má moc rád, ale u nás se dělá línější varianta, na kynuté těsto se narovnají švestky a posypou se mletým mákem s cukrem. Drobenka může být a nemusí.
   Já lenoška lenošná sypu švestky na koláči jen skořicí a vanilkovým cukrem.

 34. Já ráda povidla.( totiž jíšku).
  Švestku jsem zasadila loni. ještě nekvetla.Z peckovin se daří nejlépe mirabelce. Minulou sobotu jsme vypálili 25 litrů. Slivovice kudy teče, tudy léčí. A nekazí se, spíš se vypařuje. 🙂

  1. Teda lidi, vy mi delate chute! Ja snad zitra do toho kramu na alkohol pujdu a podivam se po te izraelske slivovici. 🙂

 35. Bubu, jazyk se mi kroutí chutí na švestková povidla. V mé dočasné domovině nejsou žádná k mání, takže musím počkat až na vánoční příjezd domů. Už mám objednané buchty,bramborové placky s povidly, vdolky….

  1. Epulko, sezenes povidla, zejmena jses-li ve vetsim meste. Prodava se to vetsinou pod nazvem plum butter. Nedej se zmast slovem butter – to je jako treba peanut butter. Vetsinou je to vyrobene v Izraeli a dostanes to ve vetsine vetsich kosher sekci v supermarketech. Ne kazdej supermarket ma kosher sekci a nektere jsou skromne. Vypozorovala jsem, ze ty, co jsou pobliz univerzity nebo v lepsich ctvrtich jsou lepe zasobene. Ja je obcas kupuju a jsou docela dobra – teda urcite ne asi tak jak ty od Bubu, ale jde to. Kdybys je nesehnala, rada poslu. Ono vubec ty kosher sekce stoji za prostudovani. Maji spoustu veci v podstate stredoevropskeho az skoro ruskeho puvodu. Nejaka firma – myslim Tabachnik, dela docela slusne slane pirohy, prodavaji se zamrazene. Dalsi dobra vec jsou takove tenke celofanove pytlicky se smesi treba na hrachovou polivku. Stoji to pakatel a je v tom uz i susena korenova zelenina. V supermarketu to najdes vetsinou v casti international nebo ethnic food, nekdy je to samostatne.

   Ono i touhle dobou se daji obcas koupit i regulerni svestky jak v Cesku. Konec koncu si myslim, ze pochazeji ze zapadniho pobrezi, jako treba vetsina tresni. Uz je vyhlizim v kramu, Chet rad svestkovy kolac nebo tvarohove knedliky se svestkama. Jo, a vetsi obchody na tvrdy alkohol, u nas napr. retezec Green’s, obcas maji uchazejici slivovici, rovnez z Izraele. Teda neda se to srovnat s dobrou domaci z Jizni Moravy – takovou tou, co dela perlicky, kdyz se naleje, ale podstatne lepsi nez Jelinek. Good luck.

    1. Hani děkuji moc za radu. Právě se jedu podívat do obchodu, poradila mi paní původem z Ruska ve vlastnictví německé dogy Agáty ve psím parku, který se jmenuje Tanyas European Deli… Tak uvidím. Udělala jsem sekanou a chybí mi k ní kyselá okurka 😛 (olizovací smajla)

    2. Hani – tvoje kuchařské rady fungují moc dobře (nod) – povidla už mlaďaska objevila minulý týden, košer sekce je prý opravdu skvělá. I díky tobě pečení na jejich první „kávu na slavistice“ dopadlo skvěle a bublanina s jahodama zmizela prý rychlostí blesku. Příště budou vdolky (z hladké mouky) s povidly 😛

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN