VZPOMÍNKY STARÉHO ZBROJNOŠE: Pálava na jaře roku 1962

V tuto dobu byl náš horolezecký oddíl již jaksepatří zkonsolidován a my jsme jezdili lozit na cvičné skály do okolí Brna nejméně tři víkendy v měsíci.

 

 

Pozorným jistě neušel výraz „cvičné skály“. To proto, že tehdejší formy horolezeckého sportu se od těch dnešních lišily asi jako jablko od banánu. Cvičné skály nám tehdy sloužily k nabytí lezecké techniky či umění, potřebné pro to „opravdové“ lezení ve velehorách, byť jen kapesní velikosti jaké byly naše milované Vysoké Tatry. Alpy, i když geograficky blízko, nám díky tehdejšímu politickému uspořádání světa, byly vzdálenější než Měsíc. Takhle Kavkaz to jo, ale to bylo tehdy pro nás daleko. Je to někde až na pomezí Asie a navíc tehdy tyto krásné velehory spadaly do říše země, kde zítra znamenalo už včera a na tuto filosofii jsme jaksi nebyli dělaní.

 

Od těch dob se změnilo v horolezeckém sportu snad vše. Technika lezení, vybavení, etika a vznikly různé specializace, klasifikace obtížnosti jsou také jiné. Ostatně to jsou jevy patrné i v jiných sportech. Na každou činnost je v prvé řadě to nebo ono speciální vybavení. Na kole jsou ve svém oblečení „kolaři“, zrovna tak jako jsou na motorkách „motorkáři“. A tak na skále dnes vidíte sapače s přílbou na makovici ve speciální obuvi a oblečení, ověšeného železářstvím z lehkých, ale pevných kovů s pytlíkem magnézia u pasu. Vím, o čem mluvím, můj starší syn se potatil a furt o víkendech oblézá okolní skály i když mu už je přes čtyřicet. Když spatřím tu jeho výbavu, tak mě z toho oči přecházejí.

 

 

Nám prakticky na všechno stačilo jedno oblečení. Na cvičné skály jsme se sápali pokud možno v tom, v čem bychom lezli ve velehorách a tak to často byly i pohorky na nohách. V čem jsme lezli v tom jsme došli nebo na kole či motorce dojeli pod skálu. V kletru bylo lano, několik těžkých, ocelových karabin, lanových smyček, nějaká ta skoba a kladivo. V poslední době i tenisky či kecky, které jsme si obouvali k lezení. To nám ke štěstí stačilo a jen doufám, že ti nynější adrenalinoví závisláci mají podobné pocity, jako jsme měli tehdy my.

 

Na tom adrenalinu asi něco bude. Mohu dosvědčit, že když jsme vynechali jeden víkend na skalách a nedostali svůj adrenalinový „fix“, tak se s námi následující týden nedalo vyjít, jak jsme byli nerudní. Tedy možná že ne všichni, ale bylo nás dost. Zřejmě stejný motor žene dnešní sólo lezce, kteří zdolávají zdánlivě nepřelezitelné bez zajištění. Pokrok?

 

Ale zpět do naší temné minulosti počátku let šedesátých. Tehdy bylo tradicí, že se horolezci z celé republiky dvakrát do roka sjížděli. Na jaře při otevírání skal na Pálavě a na podzim na celostátním horolezeckém srazu tamtéž. Na svazích za vinohrady, pod skalami Martinkou a skupinou Trůnu vyrostla spousta tábořišť jednotlivých klubů. Bylo tam živo a na skalách byl provoz jako na Václaváku. Večer, mnohdy pozdě do noci, byl zase provoz ve vinných sklípcích vinařů Horních Věstonic. A tak o zábavu nebyla nouze, zvláště když se pak kamarádi a kamarádky museli navzájem jistit, když lezli zpět do tábora. O vzpřímené chůzi se zde moc mluvit nedalo.

 

 

Byly mezi námi i takové otrlé povahy, že si ve sklípku načepovali moku do feldky a nebo jen do ešusu a tento dopravili až pod skálu. Ti nejotrlejší a trochu starší, jako třeba krajský metodik Maty, blahé paměti, si brali tento životabudič sebou na skálu, kde si pravidelně na jištění z feldky přihnuli. Muselo to pracovat, pokud si pamatuju, tak nikdy se nikomu nic nestalo.

 

A tak na jaře roku 1962 jsme se vydali na slavnostní otevírání skal. Tehdy se na Pálavu jezdilo obvykle vlakem z Brna do Popic a pak už po svých přes Strachotín a dál, nyní zatopenými lužními lesy do Dolních Věstonic, Horních Věstonic a pod skály nad nimi. Co jsme na víkend potřebovali to jsme si přinesli na zádech. Pak už si jen najít „flek“ a postavit tábor. Některé oddíly už měly „svoje“ místa. Tradičně. Usnadňovalo to pak hledání toho nebo onoho. Lidí bylo jako mraků.

 

Doufám, že tucet fotek z této akce na Rajčeti čtenářům tuto událost trochu přiblíží. Jednotlivé cesty na skalách nejsou klasifikovány jen co do obtížnosti, ale i obdařeny jmény. Tato byla vybírána těmi, co cestu první vylezli se značnou fantazií a poetickým cítěním, jak o tom svědčí popisky u fotek.

 

Protože my, co jsme z bývalého oddílu zbyli, neleníme a toulavý boty každý podle svých možností furt obouváme a tradici ctíme, svědčí i letošní podzimní akce těch kteří, jsou schopni, ochotni, přítomni a po ruce. Tradiční výroční výšlap do kraje Kopčema a Mamutíka, na Pálavu. Nyní už pamětníků a tentokrát podzimní. V sobotu ráno, 24. 9. sraz na roli, tedy hlavním nádraží a přesun vlakem do Šakvic a pak autobusem do Dolních Věstonic. Odtud krokem rozvážným na Děvičky a potom přes Klauzu, čili Soutěsku k Martince a Trůnu. Odtud pak do sklípku v Horních Věstonicích na burčák a autobusem a vlakem domů. Doufám, že si kamarádi u Manitoua objednali přívětivé počasí.

 

Fotky najdete tady http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Palava_jaro_1962

 

 

Aktualizováno: 19.9.2011 — 21:27

62 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jinak O.T.: synek chce pustit do světa starej komp, stále použitelnej, ale žádný dělo. Jedná se o všecko kromě monitoru. Kdybyste měli náhodou někdo zájem, napište mi maila, nechci tu víc plevelit.

 2. Georgi, byli jste – a furt jste – frajeři.
  Horolezení je teda sport, s kterým se míjím, nějak mě to nikdy neoslovilo a zjevně nemám ani předpoklady (Xerxová by mohla vyprávět (rofl) ). Ale ohromně se mi líbí, když někdo dělá něco, co ho baví, a ještě to umí šťavnatě popsat (y) .

 3. Děkuju vám za palce, stále ještě nic nevím. Tomáš je na JIPce a čeká se na výsledky vyšetření. Dám vědět, hned jak se sama něco dozvím.

  1. tak hlavně ať se brzy zjistí příčina (nod) a podaří se (h) uvést do řádného technického stavu (nod)

   Myslím na vás – hlavně na mlaďasku (inlove)

  2. Vave, držím moc a moc palce, četla jsem už ráno, ale držela jen potichu. (h) (h) (h) (h) Je to mladý člověk, takže věřím, že to všechno dobře překoná. (h)

  3. Vave, až teraz som išla na Zvířetník, ale už držím palce ako najviac môžem (h) (h) (h)

  1. Jendo, ještě jsem to nezvládla, ale mám to v plánu, jen co skončí tento týden ten blázinec doma.

 4. OT – PROSBA O PALCE
  Prosím vás o palce pro Tádova a Matýskova tátu Tomáše, odvezli ho do nemocnice, něco se srdcem. Možná zánět srdečního svalu, možná něco jiného – tep 33. Děkuju vám.

  1. Jej, kde se takové věci berou?
   Držím, ať ho doktoři rychle spraví.

   Toho kamaráda s polámanýma patama taky na zvířetnické přání opravili i s embolií. Už je doma (a už s ním zase šijou všichni čerti)

  2. Milá Vave, držíme palce, packy, drápky, všechno co máme. Ať se rychle zjistí co to je aby mu mohli lékaři pomoci. Moc na vás myslím!!! (h) (y) (h) (y) (h)

  3. Jen v rychlosti procházím, ale moc moc palečky držím s celou naší smečkou! (y) (y) (y) Ať je sdíčko co nejrychleji v pořádku… (h)

 5. Díky za další pěkný článek, tentokrát z mých milovaných Pavlovských vrchů; je to opravdu moje srdeční záležitost.
  Když byly děti malé, jezdívali jsme tam pravidelně aspoň dvakrát ročně, na jaře a na podzim, párkrát jsme tam vzali i nějaké cizozemské kamarády, vždy byli nadšení (a jednou i tchýni, doteď na to vzpomíná). Pak jsme měli pár let pauzu, ale posledních cca 5 let jsme tam (konkrétně v Pavlově) minimálně 5-6x za rok, máme tam kamarády. Nejkurióznější výšlap na Děvičky jsem zažila letos 19. února. Kamarád slavil padesátku a přesně v 16,25 byl nahoře na hradě slavnostní přípitek, škrábalo se nás tam sněhem snad padesát, možná i víc.
  Naposledy jsme tam byli teď o víkendu, lehce jsme pomáhali s organizací Vinařské stezky (http://www.vinarskastezka2011.cz/) – manžel značkoval trasu (takže ji šel ten den dvakrát, bylo to cca 5,5 km), dcéra seděla na kontrolním stanovišti č.8; byla to skvělá akce.
  Takže všem, kdo jste tam ještě (nebo už dlouho) nebyli vřele doporučuju! Další zajímavá akce bude 26.11. – Den otevřených sklepů v Pavlově.

 6. Na Pálavě jsme jaksi ještě nebyla. Je to ostuda, ale když jí bydlím skoro na dohled, většinou se zabývám stavebnictvím a podobně. Měla bych to napravit.

  1. Tak to je klasika. Co mám za bukem v první zatáčce, to na mě počká 🙂 Já mám už 4x Pálavu prošlou. Ještě, že jsem se v mládí neflákala. 😉

 7. zcela OT :
  zahlasujte si na Hadech o téma kalendáře na rok 2013… Zatím vede téma kámen a voda (nod) Žádná zvířátka nebudou, pokud s tím něco neuděláte (wave)

  1. Mohla bych poprosit o nějakou nápovědu, kde to tam najdu?
   Už jsem prolezla hady skrz naskrz (mám alespoň ten pocit), ale ne a ne se trefit. Děkuji.

     1. Došel, stolní kalendáře vezmu na Pražení.
      Omlouvám se, jestli jsem včera neodpověděl, je to tím, že těch mailů bylo privela…
      😉

 8. Milý Jiří – dnešní povídání i fotky mě až dojaly. Jo Pálava – velehory mého kraje! Je krásná ze všech stran – když pojedete vlakem z Brna do Břeclavi a uděláte Vpravóóó hleď, tak uvidítě Děvičky i se třemi zkamenělými pannami.

  A tajemná je pořád – však koukněte na Pitrýskovu fotku v letošním kalendáři, ve které má zakleté lesní víly.

  Myslím, že je načase se tam zase vypravit.

 9. Vidíš, milý Georgi (inlove) , kdybys to nenapsal, tak by mě vůbec nenapadlo, že oblá a půvabná Pálava by mohla mít skály k lezení! 🙂 Nikdy jsem tam pořádně nebyla, jen z dálky koukala.
  No a sama tradice tak dlouho udržovaná znamená, že nadšení a touha po rychlejším klokotu krve na skalách jsou dědičné i bez krevních linií 😀 Tak ať se jim i tobě daří (sun) (party)

 10. OT – dovolím si znovu připomenout
  PODZIMNÍ KALENDÁŘOVÉ PRAŽENÍ VE FERDINANDĚ – více info přes Nastěnku. Budu moc ráda, když se mi podaří předat co nejvíc kalendářů a deštníků. Budou se hodit! Začíná sezóna (rain) – ty deštníky se budou hodit, samosebou, kalendářů by bylo škoda, jsou moc krásné. (y) 🙂

 11. Milý Georgi (inlove) , to je tak fajn, že se tradice setkání a vejšlapu udržela až dodnes. Mám pocit, že loni se k výpravě připojila Alex a byla nadšená – nebo to byla jiná akce? Každopádně se mi moc líbilo, že Ty jsi z Klokánie propojil české domorodce. (y)
  Nad fotkami se dojímám, fascinuje mě, jak máš archiv v dokonalém pořádku. Moje fotky … eh!, darmo mluvit.
  Přeju všem krásný den! (h) I když dnes prší, Goerge mi přinesl (sun) .

 12. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Pálava se mi moc líbí. A nebyli jsem tam už hodně dlouho. Takže si myslím, že se někdy už musí do plánu dovolených zase vejít (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN