105×148: Seminář

Naše firma přes svou oborovou asociaci dostala evropskou dotaci na sérii školení a seminářů.  V jejím rámci jsem před pár dny byla na dvoudenním kurzu Rétorika s Janem Přeučilem.

 

Přiznám, že jsem tam šla s lehkou podezíravostí, co to jako vlastně bude a k čemu mi to bude, ale už po prvním bloku bylo jasné, že seminář mi nepřinese pouze zlepšení mluvního projevu, ale že bude přínosný a obohacující v mnoha oblastech. Že si uvědomím význam mnohých zdánlivých maličkosti, že poznám víc své kolegy i sama sebe.

Na závěr semináře k nám pan Přeučil pronesl krátkou řeč; přál nám pracovní i osobní úspěchy, zdraví a také lásku. Protože láska je dar a bez lásky to zkrátka není ono, bez lásky je člověk o mnohé ochuzený a svět je šedivější.

Hodně na jeho slova myslím. Mám kolem sebe lidi, kteří jsou od svých lásek odloučeni, ať už pro nemoc, kvůli práci nebo z jiných nepřekonatelných důvodů. Vidím, jak je pro ně láska důležitá. Jak se ji snaží dávat najevo alespoň tak, jak jim to jejich situace umožňuje. A jak je těší, když se jim dostane odezvy, úsměvu, pohlazení nebo jen slova na dálku.

Ano, pan Přeučil měl i v tomto pravdu. Láska je k životu stejně potřebná jako vzduch, voda a země. Někdy ji bereme jako samozřejmost, stejně jako dýchání. Do té doby, než se nám dech začne úžit a vzduchu se nedostává.

Je opravdu nesmírně důležité občas dát druhému najevo svou lásku. Třeba stiskem ruky či pohledem, nebo „jen“ pozdravem přes devatero hor a devatero řek. Protože potom se hned dýchá lépe. Nám všem.

 

 

Aktualizováno: 14.9.2011 — 13:39

70 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pan Přeučil je pro mě už dávno v našich končinách naprostá rétorická jednička. Jeho nezaměnitelný projev miluji. Nikdy nezapomenu na jeho interpretaci Shakespearových sonetů, kterou jsem viděla v divadle před mnoha lety. To byl skutečný rétorický zážitek na celý život.

  1. Páni, to je dnes úrodička! 🙂 Xerxová, Pudlíková a Karakal a možná ještě někdo.(h) To abych napekla hned několik dortů, aby vyšlo na každého oslavence (i na gratulanty (wasntme) )!
   (^) (^) (^) (^) (^) (^) (^) (^) (^) 🙂 (sun) (h)

 2. Dobrý den všem!
  Vavísku,tvé 105 vždycky trefí hřebík na hlavičku (y) !
  P.S.:
  Doufám,že potíže s dnešním vydáním Zvířetníku jsou jen technické – asi nějaký zlomyslný trphajzlík…

 3. Taky doufám, že jen zařádil nějaký skříteček dráteníček. 🙂
  Přeju všem krásný páteční den. (h)

 4. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Doufám, že potíže jsou technického rázu (nod) a že se nějakého toho mlsotníku (či čehokoli jiného) dočkáme (inlove)

 5. Copak, copak? Doufám, že není žádný velký problém a pokud ano, tak držím palce, aby brzy zmizel! (sun)

 6. Hezka nahoda. V televizi bezi „Nikdo neni dokonaly“ a hadejte kdo tam je a o cem co chvili mluvi …

 7. Mila vave, zase krasna uvaha. (h) Jeste k te retorice. Ja si myslim, ze je v tom i hodne psychologie. Kdyz se treba bavime v praci o nejakem nastavajicim pripadu, tak tak jen neco zbrblam, ehhmm, eheee, whatever… Ale kdyz to same musim rict na verejnosti, tak je to najednou jak „show time“ a pada to ze mne az se sama divim. Nebo kdyz, at uz je to u soudu nebo na nejake konferenci ci pro verejnost, tak si furt podvedome kontroluju, jak je to, co rikam prijimano prave v ten okamzik. A kdyz vycitim, ze prijem je nic moc, tak zmenim ton, nebo neco pridam.. Ale divili byste se, kolik pravniku jsou vyslovene spatni recnici. Neco tam tak mumlaj, jeden je sotva slysi, tu a tam se ohrazujou, nebo sypaj ze sebe naucene fraze a klise – hruza.

  Chicht, taky co mi pomaha je, ze mam ten cesky prizvuk a silny hlas. Vsimnou si mne, aspon zkraje 🙂

  1. Víš Hani, kdo umí, ten umí a nikdy se neztratí. I kdyby měl ryčné ERRRR, nebo sykavky, tak z toho udělá ozvláštnění projevu. Druhý může mít výslovnost perfektní, ale vymáčkne ze sebe trémou ta 50% informací. (sun)

  2. Hani, máš naprostou pravdu. Kdo to v sobě má, tak podvědomě používá správné prostředky, aby zaujal. Tomu větší znalosti rétoriky pomohou ty prostředky používat vědomě a ve větší šíři. Ale pro toho, kdo to v sobě nemá, kdo je nesmělý, je použití těch správných grifů doslova šokem – jak jsme měli možnost vidět na videu, které se v průběhu semináře natáčelo.
   Rétorika je určitě o něčem víc než jen o správném mluvení. Proto se mi ten seminář (pan Přeučil říkal laboratoř) tak líbil, zvláště když byl vedený člověkem, kterému bylo možno věřit všechno, co říkal. (nod) (y)

 8. Vave, prima čtení – to musely být úžasný dva dny :*
  Kdysi, to bude možná patnáct let, jsem na rétorice byla. Začali tím, že nás nechali každýho chviličku mluvit a natáčeli to (whew) . No…to bylo 😀
  Ono je to taky o praxi. V tý době jsem dělala spoustu školení, tak jsem se docela „rozkoukala“. Teď skoro nic nemám – je to vidět.
  Ale trochu bych nesouhlasila s Kaštan dole – podle mne neumí mluvit spíš mladý. A myslím, že je to tím, že ve škole se málo zkouší ústně, učitelé preferují testy, nejlíp a), b) c) – dobře se to opravuje. Ale ty konce…
  Rétorika by se určitě měla učit!

 9. Vavísku (inlove) , ten seminář ti přeju, ale taky normálně závidím, fakt! 😀 Jinak máš pravdu, s láskou to je těžké, ale bez ní mnohem horší… (angel)

 10. Moc pěkné, milá Vave 🙂 . A seminář musel stát za to.

  Škoda, že slovo láska je tak zoufale zprofanované. Největší životodárná síla, bez které žádný tvor nemůže spokojeně existovat, bývá zaměňována za povrchní zamilovanost, sentiment a podobné laciné náhražky. Nojono, ale zase furt lepší, než kupř. láska ke straně a vládě (rofl) .

 11. Vave, k tomuhle není co dodat. Je tam vše. A seminář s Janem Přeučilem závidím. Muselo to být velmi poučné. A zábavné.

 12. Myslím, že dobrého učitele na retoriku měl Obama. Má dostatečně silný hlas, dobře artikuluje, všimněte si maličkých pauz mezi větami, kdy nechá dokončenou větu jakoby doznít. Současně používá řeč těla a obrací se na celé shromáždění. Perfektní! Jeden má pocit, že mluví právě k němu a bylo by blbé zrovínka ted usnout.

  Také jsem se kdysi kdesi tomuhle učila, ale mé vyjadřovací schopnosti nejsou na takové úrovni, abych to s úspěchem aplikovala. A tak jen tiše závidím těm, co tuhle způsobilost mají. Mě ze všeho toho naučení funguje jen ten dostatečně silný hlas a to je na okouzlení posluchačů, myslím, málo (talk) 🙂 .

  1. Skoda, ze tohle a fakt, ze ma vetsi mnozstvi pigmentu, je jeho jedinou kvalifikaci na pozici prezidenta USA.

   1. Rekla bych, že našemu prezidentovi chybí i tato kvalifikace a přesto prezidentuje, tak co?

    1. Nejen prezidentovi, ale všem našim tzv. pravičákům a chybí jim kvalifikace k čemukoli jinému, než práci s krumpáčem a lopatou, viz výsledky jejich blbnutí od r. 1990. (beer)

     1. Blbnutí pravičáků od r. 1990?!? A ty roky pod oranžovou vlajkou jste přehlédl omylem, že… (headbang)

       1. A ty jsi co? Přírodní katastrofa nejspíš! Komunisté nás vedli 40 let do … kamsi, titíž škůdci, přebarvení na modro, našli zkratku!

      1. Po krachu Klausovy vlády byl dluh 1,5 bilionu. Po konci vlády ČSSD se smrskl na 680 miliard! Dnes se blížíme ke dvěma bilionům! Toť holá fakta a žádné bušení modrou kedlubnou do zdi na tom nic nezmění. Nejvyšší čas na nové volby! (včera bylo pozdě).

  2. Obama? Všimněte si, jak má po každé straně takovou průhlednou desku. To jsou čtecí zařízení a on čte podle toho, jak rychle mu to tam pouštějí. Jeho dobrá finta je, že chvíli čte vlevo, pak se odmlčí a dál čte vpravo. Tím se zdá, že se obrací ke všem posluchačům.

 13. Napadlo mě, že k rétorice se ve škole přistupuje asi jako k tělocviku. Zadá se téma referátu a žáčku ukaž, co umíš, před celou třídou. Tohle mi naštěstí nedělalo potíže, protože mám jakési vrozené mininadání. Zato v těláku, když jsem měla předvést výmyk… to bylo ouvej! Zato od přírody nadaní spolužáci excelovali na hrazdě bez jakékoli výuky:-) Brala jsem to filosoficky, prostě jsem dřevo a nedá se nic dělat, a až s věkem jsem narazila na učitele, kteří mi dokázali, že mě mohou i ten výmyk naučit. Doufám, že spolužáci narazili na učitele, kteří jim zase pomohli s vystupováním před lidmi, aniž by řečníka ochromila tréma až k omdlení (na škole jsem zažila) a navíc mu bylo i dobře rozumět:-)

 14. (y) Prosím o palcodržnu pro Bedu! Není jí už delší dobu dobře a dneska dopoledne jde na důležité vyšetření.

   1. Buffí smečka drží co může! (y) To je divné, zrovna jsem na ni myslela, mám pro ni jednu zajímavou zprávu a nemůžu najít kontakt…

  1. držím, jen jsem na chvilku povolila, abych napsala, že držím bedulce palečkyyy (y) (y)

 15. Vavísku, díky za článek. Jenom mě napadlo! Ty že jsi šla na seminář o rétorice? A nebylo to nošení dříví do lesa?? (chuckle) !

  1. Děkuju (blush) , milá Alex. (inlove)
   Ale nebylo, vůbec nebylo! Dělám spoustu chyb, o některých jsem věděla, ale o většině vůbec ne.

 16. Vave, přávidím setkání s panem Přeučilem. Vždycky jsem ho považovala za velmi moudrého pána a tato 105 to jen potvrzuje. Pokud jde o rétoriku a vůbec vystupování před lidmi, to by měla být povinná součást vzdělávání. Vidím to docela často na konferencích nejrůznějšího druhu. Lidé svou prezentaci mohou podat způsobem, na jaký se ještě docela dlouho nezapomene – pěkně, jasně a zřetelně se vyjadřují a k tomu třeba ještě utrousí vtípek. V následné diskuzi dokážou velmi dobře reagovat. Často jsou to ale uspávači hadů, kteří si nesrozumitelně něco mumlají pod fousy a v záplavě referátů dokážou publikum dokonale uspat. Má to pro ně jednu pofidérní výhodu. Většinou se z publika nikdo na nic nedotáže, protože to nedokázali sledovat. Takže to vůbec není žádná legrace a člověk se i tomuto umění musí učit, jinak může totálně pohřbít svou práci.

 17. Rétorika by měla být od druhého stupně na základní škole povinným předmětem, dle mého skromného názoru. Nejdřív formou předčítání před spolužáky a pak formou diskuse na nějaké téma. Většina starší generace, ale velmi často i té mladší neumí mluvit před lidmi i s lidmi. Je to taky vidět v obchodech, kde jsou často nneochotně komunikující prodavačky, protože v podstatě neví jak na to, konče doktory – a tady je to snad nejhorší, kteří neumí mluvit se svými pacienty…

  1. Nejsem si jista zda to mluvení či nemluvení s pacienty má na svědomí špatná rétorika. Lékaři ne že by neuměli mluvit, ale nevědí co a hlavně jak říci z hlediska slov a formulace

     1. A bylo to to jediné, co uměl. Právě proto nejspíš skončil jako asistent a později jako úspěšný privatizátor. A jak to dopadne, když rozhodující funkce ve státě zastávají Cvachové, vidíme dnes velice názorně.

 18. Sem se lípnu! LÁSKA – včera sem chtěl mňouknout, že sem už 2 roky – 14.9.2009 ve svým doma se vším všudy, ale hlavně s hromadou lásky pro mně i pro „brášky“ Zrzínka a Ríšu. Jenže jsem nemoh, protože mamča se celej den toulala po Brně a Jihlavě a když přijela, tak už sem nesměl k počitadlu, protože prej má fšeho plný zuby a nic zapínat nebude. Tak nic, tak dneksa. Tak ahoj fšem váš Melda v.p.

  1. Melíšku, tak už jsou to dva roky? no ale to ses ještě dlouho pak tajil, viď? (chuckle)

   tak vám všem přeju ještě mnoho dalších let a společná LÁSKA ať vám vydrží napořád (h) (h) (h) (h) (h)

   1. Nojo, včera to byly 2 roky, co vznikla láska na první pohled a své pevné rozhodnutí, že ho chci, jsem stvrdila tím, že jsem si ho od JanyBu odvezla! A od té doby mi denně svojí lásku dokazuje, hlavně ranním mazlíkováním. Je to moje sluníčko.
    Tím ovšem nechci říci, že Zrzínek s Ríšou nejsou. Ale Melíšek je prostě Melíšek!

     1. No to víš, že jim to vyřídím a pomuchluju a Ty se, milá teto drbací, musíš taky někdy ukázat!!!! Zrzínkovi podrbkat pupíčka a pochovat Richarda III., který vypadá opravdu jak koule chlupů neustále něco vykládající! Šílenej tlusťoch z něj je, chůvička tvrdí, že mi ho sociálka odebere pro obézitu, zaviněnou přežíráním. U misky je první a odchází jako poslední poté, co doluxuje ostatní mističky. Melíšek je klasické zdobítko!

  2. sem se lípne, smečka Pětikočičí, nestíhací, za bukem schovaná! tlapky držíme Bede o107, našemu juniorovi , co dneska a zítra maturuje z Čj + Aj taky a Karolině a Melíškovi gratulujeme k tomu, že se mají navzájem!!!(h)(rose1) a Karolinko, včera jsem s dovolením dala odkaz na tvůj obchod paničce v majetku bassetíka Vincenta ( řečeného Vincek), protože má bolavá záda – jednou jsme tady probírali všeobecně doplňky ke stravě na zdravé kosti, možná by mu pomohly přípravky pro lidské pacienty – aspoň náš starý basetík takové dostával – jenže to už je dááávno :-)tak se ti paní asi ozve, nevadí?

   1. Samozřejmě, že nevadí, dneska např. posíláme GelaCys Hokinovi od LenkyS. Její Jiří si to moc chválí, že mu opravdu ten preparát pomáhá a Hokin nemůže na zádíčka, tak to taky chtějí zkusit. Myslím, že uškodit mu to nemůže!

     1. náááám je to jasné a Vincenta ještě víc potěší, že se o něj stará i kocouříček!!! (h) jestli to pomáhá Hokinkovi, tak tady by mohlo též – Vinckovi je teprve 2 a 3/4 roku, a je to typický pěkně stavěný bassethound s nízkým podvozkem… takže si 2. patro bez výtahu vybralo svoji daň rovnou, na co čekat na senior age, že ano 🙁 tak děkujeeeem basítkové všech typů jsou stejná srdeční záležitost jako lemuříčci a kočky a… však víš, 🙂

 19. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Vavís, dík (nod) za krásná slůvka, umíš je poskládat moc pěkně.

  1. Včera jsme byli s Bimboušem v divadle – na Cavemanovi. Už po několikráté jsem si uvědomula, jak jsme rozdílní a kolik tolerance a lásky k sobě musí dva cítit, aby jejich soužití jim přinášelo – alespoň doufám že oběma – naplnění jejich života. A tak tady poslouchám tu krásnou muziku a myslím, že dneska budu mít hezký den

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN