ROZCESTNÍK: Zpráva z předjarní Klokánie

Ti, kteří ví s kým mají co činit vědí, že jsem v nedávné době začal s intenzivní údržbou mé úspěšně se rozpadající tělesné schránky v místním Aqua a fit centru. Po měsíčním a každodenním mučení člověka na suchu ve vodě ba i v sauně se dostavily uspokojivé výsledky. Tělo lépe poslouchá, dokonce i pár kilo špeku ztratilo, a tak jsem se rozhodl, že to zase zkusím s Habsburky a výšlapy do okolního buše.

 

Zpočátku jsem vzal vždy jen jednoho na vodítko a cestou po ulicích ho drezíroval, abych ho v buši vypustil na volno. Musím říct, že Maxmilián i Ferdinand nezapomenuli nic ze svého dobrého vychování a chovali se přístojně. A v buši létali jako dělové koule, asi radostí, že tam zase jsou. Kdybych mohl, tak bych činil podobně. Ale stěžovat si nemůžu. Pohybuju se podstatně lépe než před výše zmíněným mučením člověka.

Ono mé nátuře příliš nesedí a mě se jaksi nelíbí cvičit jen pro to cvičení v kontrolované atmosféře na rafinovaných udělátkách, které mají prohnat tu či onu partii těla tak, že ji potom jeden skoro necítí, ale zato příští den ji cítí až moc. A navíc všudypřítomný hluk, zvaný moderní hudba a štěbetání jiných lidiček v těchto prostorách, mě jaksi nejde k duhu. Skutečně, preferuju si mučit tělo v přírodním prostředí, kde má jeden co pozorovat, poslouchat a čím se kochat. Habsburci evidentně taktéž. 

Po několika zkušebních procházkách okolním bušem, když jsem zjistil, že to docela jde, jsem zabrousil na zajímavou webovou stránku a zde si našel krátký výšlap v našem blízkém okolí. Zde jsem si vybral hned ten první, Blaxland Station to Boulder Pool. Tedy necelé 4 km tam a zpět ale se skoro 200 metrovým převýšením. Když si otevřete přílohu PDF tak tam je jak mapa, tak i popis a profil výšlapu.

Minulou středu ráno bylo blankytné a krajina byla umyta nočním deštíkem. Vzduch byl provoněn četnými květy kvetoucími jak v okolních zahradách, tak i v buši. Spakoval jsem Maxe a autem jsme zajeli k místní knihovně, kde jsme na parkovišti auto opustili a kde se chodník noří do buše. Jen jsme vyšli, tak jsme byli celí mokří. Chodník je zarostlý, na větvích keřů a velkých kapradinách jsou miliony krůpějí vody, které v ranním sluníčku září jako démanty.

V každé úžlabině teče voda a Max ji obezřetně překračuje. On je spíš pes pouštní než vodní. Asi po pánečkovi. Jen jsme došli hlouběji do buše, tak jsme hned slyšeli, jak se domlouvají spousty okolního ptactva. Vzduch byl zde provoněn eukalyptovými listy a chodník se občas v bujné vegetaci téměř ztrácel.

Jdeme mírně zvlněným terénem a obdivujeme asi třicetimetrové eukalypty čnící k obloze. K jejich obejmutí by bylo třeba aspoň tří lidí. Míjíme i nízké pískovcové útesy, které místy tvoří i pěkné převisy poskytující místnímu zvířectvu ochranu před deštěm. Jejich stopy v tamním prachu jsou nám důkazem. Překračujeme několik skalnatých koryt potůčků a za necelou půlhodinku docházíme k odbočce vedoucí k cíli našeho dnešního výšlapu.

Cesta vede dál na Florabella Pass a my se dáváme prudce doleva a strmě dolů k potoku jménem Glenbrook. Chodník vede nyní většinou po skále a po útesech k potoku zaříznutém hluboko v údolí. Max místy na skále váhá a zjevně se bojí, ale dá si domluvit. Ztuhnul až na stupních vytesaných ve strmé skalní plotně. A to tak, že se nehnul ani tam a ani zpět a jedinou cestu blokoval. Nezbývalo mě než těch několik metrů po strmých stupních k němu slézt, dát ho na vodítko, opatrně ho překročit a pak ho dolů trochu popotáhnout. Když viděl, že to jde mě, tak si dal říct a dále to šlo bez dramat. 

A tak jsme zdárně došli a dolezli až k potoku a zde se dáváme doleva podél toku po velice zarostlém chodníku s občasnou překážkou padlého stromu nebo velké větve. Takže o příslušný tělocvik je náležitě postaráno. A tak po náležité dávce této opičárny, kterou můžeme nazvat tělocvik v přírodním prostředí, docházíme ke krásné tůni. Tato je svojí nezčeřenou hladinou perfektním zrcadlem okolní krajiny. Jsme oba mokří jako bychom prošli průtrží mračen, ale zima nám rozhodně není. Z obou v klidném, chladném vzduchu vystupuje pára jak z uhnaných koní. Chvíli se kocháme okolní krásou, fotím, co se dá a pak se obracíme stejnou cestou k návratu.

Při výstupu po mírně exponované a strmé plotně, po vytesaných stupních, se Max opět proměnil ve Sfinx.  Takže to zase znamenalo dolézt až k němu, navázat ho na vodítko a pak se bez řečí odvážil lézt dál. Ale šlo mu to čím dál lépe a věřím, že zanedlouho z něj bude kamzík. Pak už bez zádrhelů, jen s občasnou zastávkou na focení, docházíme sice mokří ale spokojení, za necelé dvě hodiny, zpět k autu.

 

Protože se nám tento výšlap tak líbil a moje tělo poslouchalo, tak jsme se hned druhý den ráno vydali na výšlap číslo dvě. Tentokrát však s oběma Habsburky do údolí k potoku jménem Cripple Creek, který je nedaleko, ale hluboko. Tentokrát bylo už pod mrakem a cestou dokonce spadlo pár kapek. Jak páneček, tak i Habsburci byli spokojení a Ferdinand lítal bušem jako urvaný z řetězu, až jsem měl strach, že ho z toho snad klepne. Ve svých 11 letech není žádný mladík, ale on svůj věk naprosto ignoroval a choval se jako teenager.

Šli jsme údolím a pak dále, asi hodinku, zvlněným bušem až na vyhlídku na jednom z četných pískovcových útesů, kde jsme si udělali krátkou přestávku. Tedy po pravdě řečeno, přestávku jsem si udělal já, čokli šmejdili po okolí, četli si místní zprávy svými čenichy a vůbec nejevili potřebu zvolnit svoje tempo. Záhy jsme se vydali na zpáteční cestu a hafani byli furt čilí jako na začátku. O mě se to už říct nedalo, zvlášť cestou do strmého kopce, kterou Ferda i Max vyběhli tak, že jsem jim jen tiše záviděl.

 

Fotky najdete zde http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Vyslapy_do_okolniho_buse_v_zari_2011

 

 

 

Aktualizováno: 13.9.2011 — 08:04

79 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Podstoupil jsem, ač lékařkou varován, (Pro kardiaky teplá minerálka vhodná není), něco podobného; týden na termálním koupališti v Dunajskej Strede. Jodobrómová voda z bývalého Pannonského moře, 38°C teplá a každodenní hodinová masáž udělaly své; teď se cítím o pět kilo lehčí a deset let mladší. A vyšlo to, včetně cesty, levněji, než každodenní návštěva Podolí, nebo Čestlic! A dnes si jedeme pro nového vládce domácnosti; 18 měsíců starý, kastrovaný a celý černý. (cat)

 2. Milý Jiříku, krásnější jarní hlásání jsem už dlouho nečetla. Tak hodně (sun) a taky jarního (rain) ípohody na výpravách s Habsburky 🙂

 3. Jedno takové malé večerní odbočení: dneska má náš Terrynek narozeniny, už je mu 5. Dárek mi může dát sobotu a to krásně zvládnutou zkoušku (y)

  Dneska jsme byli trénovat cizí cvičák, sice jiný než, na kterém bude zkouška ale to neva, Terry je nerváček a já taky, budu se muset sakra uklidnit, abych ho nenervila ještě víc…. (sweat)

  1. Gratulace Terrynkovi (^) – škoda, že tu není šunčička nebo kostička. Nebuďte nervní ani jeden ani druhá, jste krásně sehraná dvojka, tak zkouška bude. (y) Udělám si uzel na kapesníku, abych si vzpomněla a v sobotu přidržela palce (budeme na strakáčím srazu).

 4. Jirko, jsem ráda, že zase můžeš do přírody. Tvoje krásné fotky jak přírody, tak spokojených Habsburků povídání skvěle doplňují. Tak ať vám to spolu ještě dlouho a bezbolestně šlape.

  Opožděně mockrát děkuji všem za včerejší přáníčka k svátku.

  Máme tady ještě pár dnů návštěvu a včera jsme strávili celý den u moře.
  A já tam vůbec poprvé vyzkoušela šnorchl. Až dosud mě šnorchlování nijak nelákala, nemám ráda morkou hlavu (i když ve vlnách se tomu stejně nevyhnu) myslala jsem, že to nebudu umět a že pokud se člověk nepotopí do velké hlouby, že není nic vidět. Ale v téhle zátoce je vždycky tolik šnorchlařů, že jsem se nechala zlákat. Pár dnů před tím zakoupený šnorchl jsem vyzkoušela v bazénu a včera v moři. Musím říci, že jsem neměla ponětí, jaká je to bezva vodní zábava a lituji všech předešlých let, když jsem o ni příšla. Strávila jsem (na 2x) ve vodě skoro 4 hodiny a nemohla jsem se toho nabažit. Takže i když nakrémovaná, vrátila jsem se domů se spálenými zády a po celé délce zadních částí nohou. Oproto tomu obličej jsem měla nasáklý solí a otlačené tváře od brýlí. Ale stálo mi to za to. „Plachtila“ jsem tam nad vodou a koukala do nádherného akvaria, v zátoce, kde jsme byli plavalo nejméně 20 druhů ryb a rybiček, některé překrásně neonové, jak na Jajčině kalendářové fotce, kobaltově modré, různě svisle i vodorovně pruhované – prostě nádhera. Několikrát jsem si připadala jako uprostřed „rybí smrště“, míhala se jich kolem mne tisícová hejna – odděleně hejna maličký, větších a středně velkých. To nejmenší hejno zřejmě v jednu chvíli proháněly dvě jistě půl metrové ryby, co se kolem mě minly a těch jsem se docela lekla. Myslím, že o větší exepláře bych už ani nestála. A také mě do předloktí šlehla (vůbec poprvé) vodní medůza, který tam bylo dost. Vídáme je v moři poměrně často, ale tentokrát byla kvůli nim vyvěšená varovná modrá vlajka. Mrtvých jich bylo na písku několik a při břehu jich také pár „dýchalo“. Ve vodě mě „něco“ štíplo, ale až teprve, když jsem vylezla, měla jsem na ruce rudý pás pupínků, které byly jedním místním na pláži označeny právě za šleh od medůzy. Nepálilo to dlouho a půpínky splaskly asi za hodinu. Ale když jsem pak při druhém „koukání do akvaria“ jednu viděla plavat u dna, raději jsem se klidila pryč.

 5. Jiří nááádhera, to je dobře, že to pěkně šlape i s pesany.
  Díky za zprostředkování Klokanie, která je jen pro odvážné a otužilé muže a ženy. Ať nožky i dále dobře slouží a přeji pohodové a účinné rehabilitace všeho druhu. 🙂

 6. Tak si představte, že dneska jsou tomu na chlup přesně tři roky, co se z pidi Bobíka stal lázeňský Péťa 🙂 . Kurňa, to byla před Lucíškem tréma… , co kdyby nakonec netopejrka nevydala, žejo.
  Krásné tři roky s Pedroníkem. I se Zvířetníkem. Díky! (h)
  Na pár aktuálních fotek když tak můžete juknout tuná: http://louk.rajce.idnes.cz/Peenpe_aneb_Pedro_na_prani

  1. Netopýr s vychechtanou hubou- to je paráda! Onehdy jsme si vzpomněla, jak Pedro musel drůst svému bříšku- Světluška bude zas muset dorůst svému ocásku 🙂

  2. Milá Louk, Pedro je tááák rozkošný a fotogenický, že je radost se na něj dívat. Ať mu zdravíčko slouží (tedy vám oběma).

  3. Je to možný, to už jsou tři roky? A jak jste oba rozkvetli do krásy! Opravdu vám to spolužití jde k duhu (f)

   A fotky moc potěšily – Pedro je úžasně fotogenický.

  4. Louk, že našemu domácímu favoritovi gratulujeme, je to náš oblíbenec, naprosto nejkrásnější pejsek ze všech.

  5. Naprosto úžasný fotky – těch výrazů! 🙂 A pravdu pravdoucí má Yga, že vám to soužití náramně svědčí. (y)
   Fakt mě mrzí, že jsem si letos nestihla Pedrouška pochovat a potlapkat.

  6. Milý Pedro, jsi statečný pes, veliký duchem. Jedině opravdu statečný a velký pes si vybere smečku s třemi kočkami (cat) (cat) (cat) a zvládá ji s úsměvem, který dobře známe. A ty už jim vládneš 3 roky??? Tak jen tak dáááál a měj se úžažůůůža (sun) (inlove) A pozdravuj paničku. A ať pořádně poslouchá. (dance)

 7. Jé, zase jsou tu Georgovy vycházky s Habsburky – těééšííím na další a přeju hodně zdravíčka a síly, aby jich bylo co nejvíc a my si mohli počíst a pokoukat 🙂 A těch úžasných fotek, co tu dnes v diskusi je. To se mi zase povidlo přijít akorát (chuckle) No a Iviným štěníkům (y) (y) (y) , aby z nich vyrostli krásní Daníci a Kazánci, no a holčičky, aby byly krásné po jejich psí mamince (h)

 8. Tohle je vždycky parádní počteníčko, navíc když to Georgovi i Habsburkům pěkně šlape a klape 🙂

     1. No tak si někdy udělejte výlet do Prahy a domluvíme návštěvu 🙂
      Nakonec se všechno vyvinulo tak, že od 1.10. opouštím své současné pracoviště a odcházím do Dubče k obludkám (clap) A kdo podotkne, že svůj k svému, už nebude originální, už mi to řekli doma 😛

      1. Juj, Lucko, to je paráda! Kdo jiný než ty? (inlove)
       (Eh, pro jistotu upřesním, že tentokrát to opravdu není narážka na obludky 😛 )

 9. Milý Georgi, přidávám se k předřečnicím. Taky mám radost, že tělesná schránka si nechala domluvit a můžeš zase výletit a fotit. Parádní obrázky, dík!

  1. Juj, už jsem se vykecala na rajským, ale musím i tu 🙂 .

   Veliká gratulace lefíkovi a odvážné domorodkyni! (inlove) Díky za odkaz, moc potěšil!

 10. Milý Jiří – dnešní článek mne potěšil dvakrát. Tak za prvé, že se ti kondička zlepšila natolik, že může vyrážet do okolní buše dokonce s oběma pejskama a za druhé, že Max se vzpamatoval ze svých eskapád a je ovladatelný.

  A fotky tvé povídání náramně doplňují, vždycky si pošmáknu, když je prohlížím.

  A taky ti trošku závidím – zatímco vy máte předjaří, tak u nás je už podletí.

  1. milé čtenářky, děkuju za vaši přízeň a přívětivé komentáře k článku i fotkám. Já je jen práskal od boku na malým kompaktu. No hlavně že vám něco říkají….Ty poletuchy jsou oprsklé i ve svojí divoké domovině. Oportunisti non plus ultra. A ti štěníci jsou kouzelní!!!

   1. Jirko, ty máš o tomto druhu poletuch nějaké širší povědomí????? Máme o nich zoufale málo informací, evropské ZOO je nemají a jediné, co jsem sehnala, jsou nějaké materiály stažené ze stránek univerzity někde v Singapuru, naštěstí to mají v angličtině. Ale taky je to hodně obecné… Pokud by se ti chtělo se podělit o informace, byla bych ti strašně vděčná!

     1. S těmi informacemi je to, koukám, všde stejné, ale i tak moc děkuju. Ten dokument z Taiwanu je zajímavý, už jsem to přelouskala 🙂

 11. To je krása, zas jeden výlet do klokánské buše! Tohle tak vidět na vlastní oči… Zvlášť když některé obludky v dubečském Obludáriu pocházejí téměř od sousedů – z australské části Indonésie…
  Mimochodem, miminko veliké poletuchy (Petaurista petaurista) ten přechod z panenské divočiny do víru velkoměsta zvládlo nad očekávání dobře. Když přicestovala, Píďa ji ještě dokrmovala Sunarem a všichni se o ni báli. Teď je to tvor velký skoro jak kočka a oprsklý jak veverka 😛 Příchozí vítá skokem do náruče a pusinkováním, jí zásadně usazená někomu na rameni, následně si ruce a hubu otře do jeho trika a spí se svou náhradní mámou v posteli. Opravdu divoké zvíře jak má být (chuckle)

  1. Jéjda – moc ráda bych viděla vítající poletušku – nebylo by foto nebo tak něco? (clap)

   1. S fotkama mám trochu problém – jelikož měním pracoviště, na tomto počítači už fotky nemám a doma zase nemám zvířetnické adresy. Ale myslím, že poletušku jsem posílala Vave. Vavísku, pokud je to opravdu tak, umísti ty fotky někde přístupně fffšem, prosím.

 12. Milý Georgi, mám velikou radost, že zase vyrážíš do buše – už jsem tam dávno nebyla a stýskalo se mi 🙂 Habsburkům to sluší – Max vyspěl a trochu zmohutněl, ne? Tak ať vám to dlouho prima šlape a foť! Nevím, jestli so to budou prohlížet tvoji pravnuci, ale my určitě (chuckle)

 13. Hurá, Jirka je opět v buši (h) . Moc, moc Ti to přeji chlapínku a Habsburkům také (dog) (dog) (f) (sun) !

  1. Děkuju! Zase čtu, co si myslím, že tam je, místo toho, co tam skutečně je (blush) Ale huž to je 🙂

  2. No pravda – Kokánie … to je snad spíš Kolumbie, ne (rofl)

   Jééé – já jsem tak zlá, tak hezky zlá (chuckle)

 14. No všetka česť, podľa fotiek to cez tie skaly zase až taká úplne ľahká vychádzka nebola. Obrázky sú super, cítiť z nich tú atmosféru úplne inej prírody, než je u nás (tíško závidím). A Florabella Pass je krásny názov, až taký zvukomalebný. Nech kondička dĺho vydrží do ďalších pekných výšľapov! (a krásnych fotiek pre nás (chuckle) )

 15. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Jsem moc ráda, že tělesná schránka zase dovolila delší procházky (nod) Mladší Habsburk se naučí, trénink udělá z kelpie kamzíka docela rychle. Beta je na sebe opatrná, a přesto se po skalkách pohybuje nadšeně a už i šikovně.

 16. Georgi (inlove) , to mám ale velkou radost, že ses zase vydal na své stezky. (y) Však toho foťáku by byla doma škoda, když umí dělat takové krásné obrázky. (nod) (y)
  Přeju všem krásný den! (h)

 17. Milý Georgi, na Tvoje články a fotky se vždycky těším, jsou moc krásné. Jsem ráda, že Ti to šlape a Habsburkové, že poslouchají (wave)

 18. Milý Jiří, vycházky jsi popsal barvitě, až jsem se u počítače zadýchala. S radostí zjišťuji, že Aqua a fit centrum čepuje živou vodu. 🙂

 19. Jiri, to je vyborna zprava, ze chodis zase do bushe. A fotky jsou moooc pekne. Eggs and bacon mne tak nadchly, ze jdu udelat opravdove k veceri. No, a jak se foti s novym fotakem?

  1. Milá Hanko, s novým foťákem se furt učím fotit. Udělal jsem zatím něco přes 1500 fotek, ale na takový výšlap si beru malý kompakt, Panasonic Lumix LX3. Asi brzo uspořádám fotografickou expedici někam pryč. A to bych měl sebou fšecko s čím mohu fotit.

   1. 1500 fotek? Tolik já snad neudělal za celý život! :O Tak ať se ti daří, povídání i obrázky jsou parádní!

  1. Mimískové budou pěkně vybarvení, už se jim rýsují znaky choďáčků. Tak ať pěkně rostou (h)

  2. doufám, že nejen pro Dede (chuckle)

   Jsou krásní. Na první pohled černí, ale na pohled druhý se jim pálení pěkně rýsuje.
   Tak ať dobře rostou (inlove)

   1. No, skoro bych řekla, že někteří budou znakatí víc než povoluje přísný výklad standardu. Ale většině lidí se líbí právě ti pálení, když mají pěknou zlatou „hřívu“, tak vypadají, že se smějí.

    1. Milá Ivo, jsou úžasní! A ta zlatá není na škodu – v ročníku Nazgúlů byla štěňata moc černá, mnoho z nich nemělo ani celé zlaté packy. Sám Ing. Findejs se zamilovaně koukal na zlatavého Kazana (a to byl mnohem míň světlý než dnes, zesvětloval s časem)a pravil, že ten musí do chovu – ne nešel, chybějící zuby se nepromíjejí. Ale že se mu líbil, to zas jo. A lidem taky, vždy se líbil víc, než černější Daník, který byl bez exteriérové chybičky. Máš prostě bandu překrásných pejsků, o tom vůbec nepochybuju (inlove)

     1. No, jo, no, ale pan Findejs umřel a klub se to snaží tlačit spíš do těch černejch. Blonďáci dost často dostanou omezení na 1-2 vrhy, na výstavách nemají šanci se umístit lépe než VD, mám problém s výběrem psů – i když poradci houby vědí, jak se ta barva dědí, tak prudí, pokud si vyberu barevnějšího psa. Minule jsme nakryli tmavým a výsledek – 4 barevní, podobní mamině, ale znaky jim jemně prokvétají černou (po tátovi), 1 pes standardní, 1 fenka černá jak viks, téměř se jí znaky ztrácejí…a pak babo raď.

    2. Jsou krásní, uplně cítím tu hedvábnou srst a voňavé štíně. (h) A jsou pěkní, baculatí a vypadá to na opravdu vyrovnaný vrh. Koukám, že jich bylo trochu víc, než jste čekali? A budou bratranci a setřenice? Co na o ostatní holky. Prostě chce to sednout a psát zprávu z porodní bedny. Jsem strááášně zvědavá.

     1. Tak poté, co loni vet horkotěžko hledal Fleurce štěňátka až někde za žebry a viděl dvě a narodilo se jich sedm, tak jsem připravená na vše. Jediná jsem to správně odhadla, to břicho bylo opravdu impozantní, a koupila jsem osm mašliček 😀 . S váhami je to zajímavé – 6 štěňat mělo mezi 320 a 390 g, jedno ulítlo o 100 g nahoru, jedno dolů, průměr byl 350 g. Docela cvalíci na ten počet. Mrňousek se snaží, je dravý, ale sourozenci jsou těžší váhová kategorie, tak ho budeme muset trochu dokrmit, jen doufám, že to nezahne, jako nejmenší štěně loni – deset dnů jsem se s ním piplala a ono umřelo, asi vdechlo mlíko. Vážně zadaná mám čtyři štěňátka, dnes v noci smažu inzeráty a dám nové s fotkami šteníků, snad se všechny udají. Bratranci a sestřenice budou vidět, pokud vůbec, až příští týden.

      1. Já si myslím, že se musí líbit každému. Jsou to usměvavá psiska a povahově skvělá. A takhle váhově vyrovnaná štěňátka se málokdy povedou. Je to moje srdeční záležitost (hned po koliích)

      2. Jsou nádherní, parádní- ježiš, mně se děsně líbí zvířecí prťata 🙂 Dneska jsme u bráchy na zahradě okukovala kočku s kotískem- včera se kotískovi rozlepila očička a je prostě božííííí (inlove)

  3. Ivo (inlove) , to jsou krásní ňunínci! (h) Doufám, že budeš dávat pravidelná hlášení z bedýnky! 🙂

  4. Jů, to jsou krásní štuclíci. Tak ať šťastně vzkvétají… vstříc lumpárnám (chuckle) .

  5. Ti jsou sladcí, tady bych ťuťal a ňuňal i já (ale jejich máma by mě asi hnala!). (y)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN