BTW: Pohledy k nezapomenutí

Pohledy k nezapomenutí doprovázejí lidstvo již odnepaměti. Pračlověk klopýtnuvší o nevrlého savce neznámého rodu vyzbrojeného však páchnoucí tekutinou, nafoukaný rytíř padající z koně do strouhy plné bláta, tchýně polévající si sladkou kávou sváteční ubrus – to a miliony podobných situací někdo pozoroval a z hloubi zlomyslného lidského srdce si přál, aby mohl tuto skutečnost předat dál.

 

To také činil. Nicméně po dlouhá staletí mu k tomu musela stačit vlastní ústa či ruka vládnoucí perem nebo štětcem. A fantazie, pochopitelně. Vyprávělo se, zpívalo, psaly se texty, malovalo se, na svět přišly nejprve knihy a potom i noviny. Bez obrázků to nešlo, ale ani ony nebyly to pravé. Chtělo to něco nového!

 

Zkrátka fotografie musela být vynalezena už jen proto, že řád našeho vesmíru se bez ní prostě neobešel. Jenomže jak už to bývá, co nadchne objevitele, nad tím už za pár let (měsíců, týdnů, hodin…) někdo ohrnuje nos a říká, že on by to dělal jinak a docela určitě lépe. A často je to dokonce pravda. A tak fotografické desky vystřídal nejdřív film radostně hořící i při minimální provokaci, potom film poněkud odolnější, který se posléze schoval z kartonových roliček do plastových pouzder a vznikl kinofilm. Fotoaparáty se zmenšily ze studiových mastodontů přes praktické přístroje, které zdatný muž dokázal vláčet dokonce i do terénu, až k stříbřitě lesklým věcičkám vhodných dokonce i do těch nejjemnějších dámských ruček.

 

Fotografie a film vtrhly na svět a začaly ho měnit. Fotografie bylo třeba stále lépe reprodukovat, natáčené filmy promítat, později i vysílat. Obrázky je třeba komentovat – k fotkám stačí popisky, ale film potřebuje opravdový zvuk! Rádio, filmy němé i ozvučené, televize, videa, hi-fi věže. Obsah – umělci, reklama, hudba, příběhy, únik ze skutečného světa. Šílený vír dvacátého století se násobí ve století jednadvacátém. Války v přímém přenosu, paparazziové fotící v ložnicích i v zakrváceném plechu havarovaných aut, diktát módy, smyšlené příběhy, dokumenty a nové formy zobrazovacího umění.

 

Není však třeba si zahlcovat vědomí snahou pochopit změny hýbající minulým stoletím, stačí projít rodinná alba. Všimněme si precizních ateliérových fotografií prababiček a pradědečků, jejichž strnulé výrazy sice odpovídaly potřebám fotografa, nicméně opomíjely jejich skutečnou podobu. Následovaly první amatérské černobílé snímky, kopírované na pevný papír s vroubkovaným okrajem – statické, ale podstatně živější, zachycující rodiny i v jiných než nejslavnostnějších chvílích.

 

První velký zlom v amatérském focení přinesly levnější aparáty akceptující kinofilm. Ten už uměly použít i děti a nastal boom v tvorbě momentek ze života. Pohyb, vzruch, příběh! Výsledky byly pravda přinejmenším zpočátku rozpačité – tam vpravo je dědeček, tatínek nebo snad tetička? No ten kočárku budu asi já, ale… některé jistoty přetrvávají… tam vepředu je určitě náš Rex! Brácha sice tou dobou také lezl po čtyřech, ale určitě nemával ocasem.

 

S barevnou fotografií stouply jak náklady, tak i touha zachytit opravdu viděné. Nechyběly ani pohrdavé výroky uměleckých fotografů, kteří si byli jisti tím, že pravé umění se bez barev obejde. Zdálo se, že všichni fotí všechno a že nic převratného se už nemůže objevit. Kolikrát si již byli lidé takto jisti!

 

Budoucnost tentokrát vtrhla na scénu v dramatickém hávu z jedniček a nul – nastala digitální éra. Digitalizuje se všechno možné – počítadla, telefony, kopírky, tiskárny a výjimkou nejsou pochopitelně ani fotoaparáty a kamery. Stále lepší přístroje umožňují nejen s chirurgickou přesností zachycovat viděné, ale pomocí počítačových programů tuto skutečnost také téměř libovolně měnit. Chcete prodloužit nohy, zkrátit nos nebo vymazat bývalého milence? Žádný problém… Alba se přesouvají na harddisky a internetové servery, existuje celá škála způsobů přenosu dat, do paměťových médií se vejdou stovky snímků.

 

Fotoaparáty srůstají s mobilními telefony a lidské potměšilosti byla nabídnuta nová zábava. Nejenže není problém zachytit kritické okamžiky ze životů svých bližních, ale je možné je velmi rychle a efektivně dopravit na místo určení – žárlivému manželovi, ustrašené matince nebo redakcím bulvárních plátků.

 

Digitální fotoaparáty a kamery, jednoduchý střih záznamu, domácí kino, domácí počítačová síť, internet – je toho dnes k dispozici víc, než kolik obsáhne paměť, vůle i peněženka běžných spotřebitelů. Digitálním technologiím lze přiznat nejedno plus, ale nakonec našeho povídání bych zdůraznila jedno zásadní: díky jednoduchému a intuitivnímu ovládání většiny přístrojů naučily dospělé lidi znovu si hrát.

 

Takže ať už je váš digitál obrněným jedincem schopným fotit i pod vodou nebo máte model sladěný s oblíbenou barvou vašeho laku na nehty, dokumentujte náš šílený, okouzlující, nudný a chvílemi i nebezpečný svět. Jenom aby generace, které přijdou po nás, měly zpětně kompatibilní přehrávače našich záznamů…

Aktualizováno: 9.9.2011 — 16:49

76 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jo, fotky… už se těším, jak jednou v důchodu budu prohlížet fotky z výletů ….ještě že mám tuhle externí paměť, jinak bych si vlastní hlavou nevzpomněla.
  Po našich jsem podědila alba, asi tak půl metru. Taky doufám, že si je jednou v klidu prohlídnu.
  Hm, moc si neumím představit, že budu mít někdy tolik času…

 2. Milá Dede, toto je opět nádherné téma. Je neuvěřitelné, kam se za poslední dobu posunul vývoj fotografie a vůbec záznamových prostředků. Zrovna teď jsi mi připomněla, že potřebuji jedny fotografie dostat do digitální podoby, protože ti chcei poslat jeden téměř hotový článek – nezvířecí. Ale zavazuji se, že i ten zvířecí napíšu, konečně mám proč. 😉
  JInak ty staré fotografie jsou dojemné – jak se ti lidé vždycky vyparádili do toho nejlepšího, co měli a šli s velkou slávou k panu fotografovi, aby je zvěčnil. Musím říci, že když jsem před časem psala o Staninovi, jedna fotka mě obzvláště dojala. Je na ní vyfocena pravděpodobně Staninova maminka s jeho malou sestrou v náručí. Zpod šátku se dívá neuvěřitelně mladý obličej, přitom díky oblečení vypadá, jako by to byla nějaká babička. A holčička má bosé nohy. To když fotili mou babičku jako malou, a že nebyli bohatí – jen městští, měla vždycky punčocháčky a botičky.

  1. To mas pravdu, ty stare fotky maji nepochybne kouzlo. Chet je docela dobrej v tom, ze je upravi v pocitaci, pokud jsou poskozene nebo je treba trochu zjasni, takze pak ten oblicej vic vynikne.

  2. Milá Apino, nebuď prosím tajuplná jako hrad v Karpatech a honem něco napiš! Jsem nebezpečně zvědavá – hlavně na ten zvířecí článek (inlove)

   1. Když to by pak nebylo žádné překvápko, ale to překvapení mi teď spinká na stole u počítače.

  3. Jo – některé staré fotky mne dost překvapují. Na jedné je mamka se svojí neteří (mamce je cca 12 roků a Jindřišce rok) – fotka je to moc hezká, kolorovaná. „Ale mami, když jste šly k tomu fotografovi, proč tam máte mokré vlasy a pižama?“, vždycky jsem se ptala. „Prosím tě, to mám tak pevně uvázaný cop a na sobě ty nejlepší šaty!“ Ale fakt tam vypadá, jako kdyby právě vylezla z vany (chuckle)

   1. Máš na mysli časově nezaostřená, milá Jenny? (chuckle)

    Fííha, povedly se ti bezvadný portréty! Šikovná seš (inlove) .

 3. Ja se ted zabyvam docela milym projektem pro ceske synovce a netere. Muj bratr jim toho o nasi velke a barvite rodine moc nerekl. Kdyz jsem ted byla v Olomouci, tak jsem koupila slusny scanner a sjela radu fotek z maminych starych alb do pocitace. Takze vytvarim pro ditka takovou jakoby ilustrovanou rodinnou historii. Taky jsem se ale musela trochu hlidat, aby tech fotek nebylo pres moc.

 4. Nejhorší je, že člověk při nejrůznějších příležitostech naseká desítky fotek, ale v těch opravdu neopakovatelných a nezapomenutelných situacích ten foťák nemá, protože na ně zkrátka není připraven! A pak nezbývá, než si tyhle momentky uchovat v hlavě a srdci 🙂

  1. ano – z každé dovolené přivezeme spoustu fotek. Ale to nejdůležitější – atmosféru toho místa – sebelepší technika ani geniální fotograf nezachytí…
   A tak zrcadlící se hladiny lochů ve Skotsku, světla katedrál v Burgundsku, houpající se rašeliniště v Jizerkách… to není na fotkách, to je uvnitř (inlove)

  2. A představ si situaci, že přijdeš domů s natlučenou pr…, protože venku je kluzko a to pako čuba ti drblo celými svými 35 kg zezadu pod kolínko. Čekáš soucit a pofoukání bebí a dočkáš se zvolání “ a já to neviděl! buéééé“
   Taky pohled k nezapomenutí. 😉

   1. Kdysi jsme byli na rekreaci a já jako nejmladší byla vyslána pro kapesník či peníze nebo něco na ten způsob. A zrovna v tom momentě, kdy jsem odešla, tak pingl zvrhnul celý podnos piv paní od vedlejšího stolu na záda – a já to taky neviděla !!! Jinak se celých čtrnáct dní nepřihodilo nic, co by stálo za zmínku.

 5. Nejhorší snad pro mne je, když se návštěvě mermomocí vnucují fotky „loštomilých vňoučátek“ nebo „to sme byli s mojí tam a tam“ a jak někdo takový začne tahat krabice od bot a vrtat se v nich a dolovat fotky, odhazovat je v dál a se slovy: „tady to někde mám, ale když tak se podívejte aspoň na tohle, já to mezitím najdu“, začínám propadat těžké depresi a nořím se do alkoholu, pokud tam nějaký k dispozici je!

    1. Ona dokonce existuje divadelní hra, kde návštěva zemře po té, co jí hostitel udolá k smrti čajem a fotografiemi 😀 Mám pocit, že je od nějakého anglického autora – jak jinak s čajem, že…

 6. Kdo si ještě vzpomene, že na narozeniny se dítko( dítka) apartně oblékla. Došlo se k fotografovi. Fotograf naaranžoval, vyfotil. Za pár dní se šlo vyzvednout památeční fotografie a ty se pak rozeslaly dědečkům a babičkám.
  Manželova sestřenka na všech takových fotografiích už od útlého dětství vypadá neskutečné namíchnutě. 🙂

 7. Blahopřeji Ivě ke štěníkům!
  Jsme oba s Petrem cvakací, ale máme celkem rozum. Nemilosrdně mažeme zmetky a pak děláme 2 kopie – 1 pro nás a druhou děláme jako výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího pro příbuzné a známé – abychom je nezabili prohlížením tisíce fotek. Ale je to někdy boj, určit pustit ven a co ne.
  A ještě jedna rada: kromě mazat a ukládat je taky dobrý popisovat CD! Hrabat se 30 CD a hledat tu správnou dovolenou je taky masakr (specialita manželových rodičů – někdy bych škrtila).

  1. Ajvaj, nepopsaný cédéčka, to je kapitola sama pro sebe. Fotky, filmy, muzika na jedný hromadě… tolik volných zimních večerů nikdá nebude 😀 .

   Jani, dodatečně k narozkám všechno nej! (inlove)

   1. Děkuji, právě jsem se kochala fotkama Pedroníka v chladícím koupacím oblečku. Je prostě k sežrání.

 8. Tak já Vám něco řeknu,jeden když je mlád tak by nejraději všechny starožitnosti tedy i fotografické, zvláště ty ,které rodiče, či prarodiče nutí potomky uchovávat, hodil někdy do toho koše. Páák ovšem trpce lituje, např. když chce pro mlaďasku vytvořit almanach vzpomínek a třeba i myšlének. Mládeži je to nutno vše nejlépe uschovat tak aby to mohla otevřít asi tak v padesáti jejich letech, pak budou slzy kapat a teprve pak bude jeden rád, že mu ta přehršel fotek zůstala. Tož tak. (h)
  Dede opět výživné téma o uchování současného pračlověka pro budoucí generace. (rofl) Díky !

 9. OT – Fleur a štěniskům se vede dobře, i to nejmenší škvrně pije od mámy. Dnes se snad něco podaří vyfotit.

  1. Právě jsem zjistila, že už máte úrodu. Kolik jich je a jaký poměr? Gratuluji.
   Jinak jen prolétám, stíhám s bídou přečíst, diskuse nestíhám.

    1. Jůůů, to je príma, že umíte holčičky! (chuckle) A hlavně že mamina se stará i o toho odstrčeného, resp. zastrčeného potomka. 🙂 (y)

 10. To říkám furt, že nejlepší pomůckou fotografa je koš 😛 . A ešče mě za to někteří skorem bijou (wasntme) .

 11. (call) POZOR, POZOR HLÁSÁNÍ!!! (call)

  😡 Dnes má svátek Marička, Marska a další Marie, Marušky atd. 😡

  (f) Přejeme jim hlavně zdraví, spokojenost a všechno nej. K tomu ještě kytičku. (f)

   1. Milé Marie, Marušky, Marjánky, Majkym Maričky….
    všechno nejlepší k dnešnímu svátku a náruč (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) k tomu.

  1. Jé, JoVo, díky za připomenutí. Ještě, že je na tebe spoleh 🙂 .

   Milé Marie, Madlenky, Marušky… a že se jich tu najde – všechno nejlepší, hlavně zdraví a pohodu (rose1) (rose1) (rose1)

  2. Jůůů, Mařenky, Marušky, Maričky, Marsky a Marie mají svátek! (h) I moje babička přeslicová byla Mařenka a po ní se jmenuje můj vánoční kaktus, který mi zrovna teď mohutně kvete na balkóně. 🙂
   Všechno nejlepší k svátku, milé nositelky krásného jména. (h) (sun) (f) (music) (^) (h)

  3. A taky má svátek MaRi – tak všem místním Mariím přeji krásný svátečkový den – a splnění jednoho tajného přání.
   (h) (rose1)

   P.s.: taky má svátek moje mamka a sestra.

  4. Všem Maryškám, Maryím, Máňám, Marunám, Majkám pěkné prožít svátečku (f) (f) (f)

  5. Milé Marie (ať už se skrýváte pod jakoukoli verzí jména), přeji vám všem krásný svátek! (h) (^) (d)

  6. Taky se pripojuju k gratulacim, i kdyz v tech Mariich mam zmatek. Moje maminka je take Marie, ale slavi v prosinci.

   Nicmene, vy slavici si to krasne uzijte. (rose1) (d)

  7. Všechno nejlepší pro Marie, Marušky,maričky, Marjánky ať už se skrývají pod jakýmkoliv nickem (h)
   Krásně si to děvčata užijte (inlove) (party) (d) (dance) (f) (f) (f)

 12. Ahoj ahoj ahoj – jsem zpět v naší luzné rovině, kam jsem sestoupila z Jeseníků … bohužel, já jsem cvakal a vyhazovat fotky se stále učím. Už bez lítosti jdou pryč ty rozmazané (pokud na ní není jelen, Sean Connery či kamínek, co jinde není (chuckle) ), ty, co jsou si příliš podobné a ty, co mi nic neříkají (ač při jejich vytváření jsem si říkala, že to je konečně to umělecké dílo). Takže se bojím, kolik fotek z Jeseníků na vás vrhnu (rofl) (rofl) (rofl) – ale už se těším, jak je budu strkat na Rajče.

  A stejnak – pr…zadek toho jelena jsem nevyfotila, a ty černé krávy taky ne a než jsem se dostala k vyfocení tornádoidního mraku, stal se z něj úplně obyčejný oblak.

 13. Stohy rodinných fotek se vždycky dají nějak probrat a nechat jen pár. Pak to bývá cenné rodinné stříbro. Mně teda vadí to, co se v současné době fotí do médií. Čím drastičtější, tím líp. Nejde zdokumentovat událost i bez těch litrů krve a podobně? Nebo je to tím, že máme spousty „seriózních“ tiskovin a fotí každý hejhula?

 14. Četla jsem brzo ráno a říkala jsem si totéž, co později napsala Rpuť – co jen kdo bude dělat s těmi horami snímků. Dřív byla fotografie hotovým svátkem, dnes člověk často fotí i to, co za fotku nestojí, nebo fotí tak, že nad snímkem „opravdový“ fotograf ohrne nos.
  Ale ony i takové obrázky často přinášejí hromadu radosti autorovi, jeho rodině a přátelům. Jak sto_hoven? (eh, nikdy neodolám, vzpomínka na starý vtip je neodolatelná (chuckle) )
  Asi jak praví Rpuť: mazat, mazat, mazat! A vytěžené zlato vypálit na CD s nápisem Rodinné stříbro pro budoucí pokolení. 🙂
  … ačkoli, vono i 280.000 snímků je na jednoho dědice příliš. (chuckle)
  Milá Dede (inlove) , děkuju Ti za pěkný vstup do pindělka a přeju všem krásný den. (h)

  1. Vaví, ono by to šlo – určit snesitelnou hranici – řekněme 100 fotek na osobu.
   Takovejch 100 fotek se jako dědictví dá zvládnout….ale ty bervy je vybrat…. 😀

  1. Díky, správně jsem se namlsala, 18. září jedu do Kunštátu na keramický jarmark (wave)

   1. Šmarjá, to je zrovna 18. září? A den předtím národní výstava psů… tak to se tam zas nedostanu. V tu neděli bude u nás oslava, tak to utřu. A to jsem tam chtěla jet, protože už víc jak půl roku sháním cukřenku, solničku a stojánek na ubrousky ve stejném dezénu. Nikde nemají, vždycky jim něco z toho chybí. 🙁

  2. Jé Šárko, já tam byla v sobotu, jako vždy s Arinkou, fotky ještě nemám zpracované, z domova mám nějaký problém s posíláním fotek do alba a v práci nemám čas 🙁 . Bylo to pěkné, ale bylo vedro. V pauze mezi kocháním se Arinka (jak jinak) seznámila důvěrně s Berounkou a zaplavala si, aby si ten den taky trochu užila.

 15. S tou selekcí souhlasím, vzhledem k tomu, že jsme si s Bimbem sami dělali fotky na darovaný papír, příliš jsme nešetřili a opravdu syslíme doma naprosto nic neříkající fotky, které přeci nemohu vyhodit. Jednou to Kačka či Kuba lupnou do popelnice, maximálně si každý vezme tu jednu na památku…

 16. Mnoooo – on není až takový problém to v průběhu doby přehrát na současné medium – ALE – co by, následující generace dělaly s těmi miliony fotek, co nacvakáme? Kde by nabraly čas si to vůbec prohlédnout?
  A jelikož, jak praví klasik: „na světě je 2x tolik dědečků, než normálních lidí“, nebudou to mít ti potomkové vůbec jednoduché.
  Si to představte – třeba jen takový pravnuk, co měl smůlu na „cvakající“ předky! Cvakal tatínek a cvakala maminka. Cvakal jeden dědeček a jedna babička. Cvakal druhý dědeček a druhá babička. Cvakal jeden pradědeček a jedna prababička. Cvakal druhý pradědeček a druhá prababička. Cvakal třetí pradědeček a třetí prababička. Cvakal čvrtý pradědeček a čvrtá prababička.
  To je dohromady 14 cvakacích předků – no je to o nervy!
  A když bude mít chudák pravnouček dost velkou smůlu, tak mezi jeho předky budou takoví, co cvakaj jako diví a žádnou fotku nevyhoděj! Takovej cvakací šílenec klidně nacvaká milion fotek!
  To je dohromady 14 000 000 fotek !!!
  A co udělá vnouček, neb mu, čistě z pudu sebezáchovy, nic jiného nezbude. Obhlédne tu horu CD a řekne: „Drazí předkové, při vší úctě k Vám, jděte do zadku!“ Zamáčkne slzu a CD hodí do koše.

  Takže SELEKCE, vážení – důsledná selekce! V našem vlastním zájmu, aby si pravnuci nemysleli, že měli předky magory.
  Nevím jak u vás, ale mě se ta selekce ustálila někde kolem 1:50….
  (rofl)

 17. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Technika je kamarád, jen si myslím, že někteří jedinci už neumí jen tak koukat kolem sebe, neumí poslouchat zvuky světa, neumí vnímat okolí… Zírají do elektronických knih, neustále smskují, telefonují, poslouchají hudbu…

  Pohlaď maroda – že ho přijedu zkontrolovat (wait) , tak ať seká latinu a zdraví se (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN