ROZHLEDNÍK: Hromy, blesky a Matějská pouť

Motto: „V mé nepřítomnosti patrně vyprávěl mým přátelům smyšlené lovecké historky. Jen tak si mohu vysvětlit to, že mě několik známých dam překvapilo v kavárně žádostí, abych jim vykládal, jak jsem zabil žraloka stativem fotografického aparátu.“ Zdeněk Jirotka, Saturnin.

 

Ostrost snímku ovlivňuje zaostření objektivu, ale také čas snímání. U rychlejších pohybů je často snímek rozmazaný, protože po dobu expozice se objekt pohne. Nebo se pohne fotoaparát. Čím je doba expozice delší (špatné světelné podmínky atd.), tím je pravděpodobnost pohybu aparátu větší. A nemusí to být zrovna opilecký třes, co aparátem pohne. Obecně se dá říct, že v ruce se dá udržet doba expozice přibližně 1/(2*ohnisková_vzdálenost). Pokud tedy fotím cca 50 mm objektivem, je to asi setina sekundy, pokud 500 mm teleobjektivem, je to tisícina sekundy. To platí pro focení bez stabilizátoru obrazu.

Se stabilizátorem mohu fotit dvakrát až čtyřikrát delšími časy, ale při horších světelných podmínkách to stejně nestačí. Druhá příčina špatné ostrosti snímku souvisí také s dobou expozice. Je to jev, kterému se říká „hloubka ostrosti“. Čím je vyšší clona, tím větší rozsah bližších a vzdálenějších předmětů bude ostrý.

Při stejných světelných podmínkách musíme ale při zvětšující se cloně prodlužovat dobu expozice. U automatických režimů tomu odpovídají nastavení krajina nebo makro na jedné straně (delší doba expozice, vyšší hloubka ostrosti) a sport na straně druhé (krátký čas, ale nízká clona a tedy ostré je jen to, na co přímo zaměřím ostřící bod aparátu). Pohyb objektu našeho fotografování často zastavit nemohu, co ale mohu, je zastavit nechtěný pohyb aparátu. Prostě jej někam upevním.

Stativ považuji za jedno z nejdůležitějších vybavení fotografa. Tedy po foťáku, samozřejmě 🙂 Při přenášení sice trochu překáží a při přípravě k focení (rychlé „zmáčknutí“ momentky) překáží hodně, jinak má ale jen samá pozitiva. Lze jej použít prakticky u každého typu fotografie. Neobejdu se bez něj při focení krajiny, aranžovaných snímků ani portrétů. U běžných rodinných snímků bych bez stativu nebyl na každoročních vánočních snímcích, kdežto se stativem a dálkovou spouští nebo samospouští ano.

Sám vlastním několik stativů, ale doporučuji každému fotografovi, i když fotí jen malým příručním kompaktem, mít alespoň jeden ministativ. Můžete jej postavit na stůl, zídku, kámen, nebo třeba střechu automobilu a hned využít pevného uchycení aparátu. Pro podepření aparátu na cestách dobře poslouží i stativ typu „monopod“, což je jen jedna tyčka s úchytem (šroubem) pro aparát. Často bývá kombinována s holí pro „nordic walking“, takže je to vlastně vycházková hůl a zároveň jednoduchý stativ.

Tím, že je aparát nehybně upevněn mohu volit u statických snímků vyšší zaclonění i v horších světelných podmínkách. Tím docílím větší hloubky ostrosti, což je obvykle výhodné. Výjimky nechám na někdy příště nebo na diskusi pod článkem. Jsou to snímky krajiny, zátiší, oblohy. Uvedený snímek nočního blesku pak využívá toho, že blesk trvá jen zlomek sekundy a osvítí políčko silně, přičemž v noci stejného osvitu noční krajinou nedosáhneme ani za desítky sekund.

Nechal jsem tedy závěrku otevřenu po 10s a čekal, zda v té době udeří blesk 🙂 U dynamických snímků pak buď mohu nechat schválně rozmazat pohybující se předměty, což je uvedený snímek z Matějské nebo typické noční snímky ulic s čárami vytvořenými světly jedoucích aut, nebo uvolním hlavu stativu v příslušném směru otáčení a aparátem sleduji pohybující se objekt. Pak je na snímku tento objekt ostrý a pozadí pohybem rozmazané, což jsou nádherné snímky ze závodů, nebo v našem případě z coursingu.

Stativ zajišťuje že se aparát nebude pohybovat v druhé ose, většinou nahoru a dolů, ale jen tím směrem, který chci. Všimněte si, jak na psovi je vidět každý chlup, kdežto tráva je pohybem rozmazaná. To umožňuje zachytit rychlý pohyb i na statické fotografii.

Pokud na cestách stativ sebou nemáte, zkuste pro fotku někdy aparát jen tak položit na nějakou podložku, natáhnout samospoušť a nechat udělat snímek. Třeba můžete použít zábradlí nad propastí, a pokud by byl foťák nakřivo, tak ho z jedné strany připodložit ještě složeným papírkem 🙂

Hodně úspěchů při focení se stativem i bez něj vám přeje Jakkel.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizováno: 9.9.2011 — 10:19

114 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Ahoj při večeru 🙂 Jakkeli, děkuju za další porci vhodně předžvýkaných fotoinformací – opravdu se to hodí (y)
  Jinak držím palce Jimíkovi, doufám, že to není nic katastrofálního (h)
  A blahopřeju Fleur a Ivě (inlove) – ještěže ty štuclíky nevidím, to by bylo toužení 🙂 ale máme plný stav. (wait) Tak ať jsou pejsci v pořádku a Fleur taky, má dost mlíka a brzy se uklidní. Jestlipak máš Ivo mateřskou? 🙂

  Jinak my jsme měli od pátku taky živo – Kazan si pořídil děsivý otok celé přední tlapy poté, co si rozlízal otlak na lokti. Běžná desinfekce nepomohla, takže jakmile to oteklo, jeli jsme k vetovi a Kazan se teď futruje vysokými dávkami antibiotik a přestává snášet pohled na mě, jak se k nemu blížím s nějakými lahvičkami a tampóny (tmi) Noha pořád vypadá otřesně, ale řekla bych, že o chlup líp než v pátek. 🙂

  1. Každý pořádný majitel chodských psů má minimálně DVA choďáky 😀 😀 , můžu rezervovat, ještě mám volné a vypadá to, že budou znakatí 😉

   1. Hele nesváděj 😛 Já sice mám jen jednoho choďáka, ale celkem dva psy, tedy plný stav 🙂 Těším se na fotky – užiju si na nich každý chlup!

    1. Ale Kazan je už pán v letech 🙁 a Berry by potřebovala nějakého mladšího parťáka na lítání 😉 .

 2. Po dlouhe době všechny zdravím a zároveň chci poprosit o palce a myšlenku pro maleho prdolu Jimika od pudlikove. Věřím,ze zdejší pozitivni energie pomůže … Děkuji MOC!!!!

 3. Jakkeli, díky za prima článek (y) 🙂 .

  Nojo, je mi jasný, že bez stativu můžu na některé snímky úplně zapomenout a je pár chvil v roce, kdy zalituju. Ale podstatně víc by bylo momentů, kdy bych o něj zakopávala, zapomínala ho kdesi, majzla kolemjdoucí… prostě proklínala.

  1. Ona Vave taky bude litovat, že stativ nemá. To až bude fotit věci do aukce a místo co by do trní zapíchla stativ, bude tam muset vlézt sama (rofl)

   1. 😛 Trní si letos móc rozmyslím – stejně jsi nakonec dala úplně jinou (bezbolestnou) fotku.

    1. Kdyyž ty ostatní byly lepší, než ty z toho trní (rofl) Tady právě vidíš výhodu stativu.

 4. My jsme si dnes s Vílou udělaly holčičí den Marianne a nakoupily kosmetiku na celý příští rok. Kromě toho, že jsme dost ušetřily, jsme dostaly i spoustu dárečků. A taky jsme v rámci téhle holčičí akce objevily výbornou zmrzlinu Fruitisimo v Myslbeku. Měly jsme kokosovou z opravdického kokosu, kávovou z opravdické kávy a melounovou nevím z čeho, ale chutnala jako z melounu. Ale dobře vypadaly všechny. Velmi mě zaujalo, že většina firem nepodvádí a slevu opravdu počítá z běžných cen (měla jsem předem vybráno na internetu). Svůj původní plán jsem překročila pouze o jednu podprsenku, za což se musím pochválit 🙂

   1. A kdybych započítala, že jsem si původně chtěla koupit parfém a nekoupila, tak bych měla úplně vyrovnanou bilanci (rofl)

 5. Vždycky se zájmem čtu fotografické rozhledníky. Fotografování se mi moc líbí, ale většinou jsem se dostala jen k focení v práci v mikroskopu. Než jsem jela do Ameriky, tak jsem si pořidila foťák. Při prvních pokusech mému fotografickému nadšení dost spadl hřebínek – např. jsem si chtěla vyfotit krásně rozkvetlou magnólii na pozadí s věžičkama od katedrály a bílý věže – no a vyfotila jsem auto a popelnici (ten strom i ty věžičky tam jsou taky, ale tak nějak spíš vypadaj, že tam nepatří… ) Nicméně pokusy pokračují a studijní materiál v Jakkelově podání je hrozně fajn, protože je docela srozumitelný i pro člověka totálně bez zkušeností. Díky.

  1. parádní fotky – od nosála přes lenochoda až po toho méďu

   (jeden kameňák – Co dělá lenochod, když hoří prales ?? … Hořííí)

    1. No jo, drsný, ale pravdivý. Matka příroda některým zviřátkům mco inteligence nenadělila. Ale zase u některých lenochodů funguje pozoruhodná symbióza, na jejich srsti roste jakási řasa či co, která jim na oplátku poskytuje ochranné zbarvení.

     1. Mně se ty lenochodí husté vlny moc líbí. Že bych si taky nechala narůst nějakou řasu…?

 6. Tak jsem vrátila chlapečky právoplatným majitelům 😉 , při té příležitosti jsme oslavili Tádovy včerejší narozeniny (už páté!) a konečně jsem měla možnost si přečíst Jakkelův (inlove) skvělý článek. (y) Nic pro mě, protože staviv se mi zdá přepychem, na který nemám mentálně. Složitě upevňovat přístroj na stativ a pak fotit na automat asi nemá valný význam. Fotit ze stativu za chůze taky moc dobře nejde. (wasntme)
  Ale málem jsi mě nakonec zlomil, ten ufounský omotávací stativ je úžasný! Obávám se ale, že bych ho brzo někde zapomněla, i s foťákem. (blush)
  Ale byli jsme včera v ZOO a fotila jsem bez stativu chlapečky i gorilky; Lásková, Moja je úplně velká holka a Richard prohnal Shindu, ale ona se nedala a vyhnala ho pryč, bohužel i ze záběru. Malí kluci se navzájem chovali, mazlili, pošťuchovali a prali stejně jako Táda s Matýskem. 🙂 Bikirka seděla venku na čerstvém vzduchu a pak důstojně odkráčela za ostatními. Stále má svůj zrzavý přeliv a moc jí to sluší. – Jdu udělat album.

  1. Dneska jsem taky viděla Moju na vlastní oči a musela jsem uznat, že je to už kus pořádné baby (nod)

  2. Dej sem pak fotečky, dej – já teď jezdím hlídat spřátelené kočky (ba i včetně pesa) a kropit spřátelenou zahradu, tak dycky ráno mrknu, jak procitají gorilky a Rashmička a šlapu na vlak… no a na návštěvě si užívám pelešení na zahradě a když dorazím dom, už na mne štěká Bětuš, že chce maťo, Pusinka, že chovat, a Babetka, že mávat. Jinak Bikirčině mimi teď už všichni říkají Zrzečka, já nevím, že si jsou všici jistí, že to bude holka. 😉

 7. My máme za sebou druhou noc plnou vášní. Z pátku na sobotu jsme spali cca 3.5 hodiny, protože to vypadalo, že Fleur porodí. Nechala si to na dnešní noc – od večera funěla, tak jsem si myslela, že porodí do půlnoci. Omyl, první štěně porodila skoro v jednu, poslední, osmé, v deset ráno. Kdeže jsou doby, kdy jsme dovedli flámovat dva tři dny po sobě, mám pocit, že mě přejela tatrovka plně naložená hlínou.

  1. gratulace veliká (nod) – 8 kousků je dost – snad najdete fajnové páníky v počtu dostatečném a včas. Jaké je skóre kluků a holek??

   1. Jistí jsou dva kluci, holek je asi pět, ale co je to osmé, ani netuším. Byli jsme z něj překvapení, po dvou a půl hodinách po sedmém jsme už nic nečekali. Fleur ho dostrkala čumákem pod zábranu v porodní bedně a horkotěžko jsme ho odtamtud dostávali. Dali jsme jí ho k očištění a ona nám ho nechce půjčit (nějak se jí to v hlavě vždy přetočí a chce nás sežrat i s botama). Tak snad až jí přesvědčíme, že je potřeba se vyvenčit, tak to ještě jednou vše prohlédnu, převážu mašličky a vyměním špinavé prádlo v bedně.

  2. Gratuluju (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) To je štěníkům pro štěstí. Mamina je (*) a ty jsi (flex) A moc přeju sluníčkové páníky. (inlove)

   1. Gratulujeme k mimískům,ˇje dobře, že to máte všichni šťastně zasebou. Teď aby dobře prospívali a rostli. Choďáci ty určitě páníčky najdou. (h)

  3. Gratuluju, to je hezké. Hlavně aby byli v pořádku a máma měla pořádnou „mlíkárnu“.

  4. No, tak teď už aby to dobře klapalo, štěňata zdravý, mamina zdravá…a foť (inlove) (dog)

  5. Ivo (inlove) , gratuluju! (y) (h) (y) Mamině i štuclíčkům – bumlíčkům přeju hodně zdraví. (h)

  6. Blahopřání mamině k dětičkám, hlavně ať jsou všichni zdraví (h) – a doufám, že budou fotky!

 8. Přeji všem krásný zbytek nedělě. U nás bylo několik akcí, tak jsem neměla čas nahlídnout. Před chvíli přijely naše mladé hasičky s poháry za vítězství, tak jsem musela na přípitek, jsou to šikulky.

  Focení blesků a Matějské, nááádhera. Bohužel mně focení tedy moc nejde, musím nutně do nějakého kursu. (whew)
  Obdivuji všechny zde přítomné fotografy a fotografky.
  Jdu si všechno dočíst a dokouknout, mějte se pohádkově, hodně sil do oblíbeného pindělí. (h)

 9. Hlodala myška, hlodala…..
  Hladovej aplégr všechno sežral a nenechal válet ani kůrku. Myš se dožrala. Evelín se někde coural a nezasáhl.
  Internet po ránu nešel a nešel. Všechny kablíky postupně vyjmuty a opět zasunuty. Použitelný odborník po telefonu informoval, že se nachází v Brňu a přijede ve středu. Nepoužitelný odborník v O2 pravil, že odešel modem a nutno pořídit nový. Dojeto do Tábora, při čemž konstatováno, že kolisti a motorkáři jsou debilové. V Kauflandu měli poslední modem a prodali. Modem přivezen. Kablíky postupně zasouvány a vysouvány a opětně zasouvány do všech zdířek, které se v domě a přilehlém okolí nalézaly. Marnost a nic než marnost. Ráno dorazil kamarád, obhlédl Pompeje, sehnul se k zemi a pravil: „Tady je překousanej kabel“….
  😀

  1. Jéééé, Rputí neopisuj,jó? U nás to bylo kdysi nemlich to samý (happy) Volně ložený králík si hlodnul a kdo si hlodnul u Tebe?? (wave)

 10. tak tedy výlet se zdařil. Fotovýlet se nezdařil. protože sice stativ byl s námi, ale baterii nikdo nenabil. Takže když „chcípnul“ velký, vytáhnul se můj malý… Na něj se fotí málo a tak bylo překvapením, že baterie co… byla vybitá (tmi)

  Půjdeme na Paličník znovu – cesta je to krásná, 4 hoďky na cestě je tak akorát

  1. Kdybych nevěděla, že zásadně chodíte po Jizerkách necestou, tak bych vám poradila užitečnější zátěž, než je stativ na nic 😛 Co takhle příště kyblíčky s bílou a nějakou, a obnovovat značky? To by se tůůůristi divili, kudy vedou chodníčky 😀

   1. tsssss jak jako necestou. Náhodou chodíme po cestách (tedy většinou (chuckle) ) Dneska jsme po cestách šli celou dobu – pravda, většina nebyla po značce (wave) a kousek byl i po cestě zakázané… (to na jednu stranu špatně snáším, ale když já se tam chci podívat a rozhodně přírodě neškodíme… takže dneska jen kousek nahlídnout… a hned se zase vrátit … ale jednou… někdy… 😉 )
    A fotek je dost – ze všech typů foťáků – závěr na mobil (rofl)

   2. No Zdeno, taková aktivita by nejspíš místnímu značkařskému oddílu přivodila pěkných pár bezesných nocí a perných dní, než by ty neschválené značky zamalovali.
    Naštěstí málokdo z běžných turistů zná značkařská pravidla, takže falešné značky by měly být snadno identifikovatelné, zvlášť když by tu „nějakou“ barvu zvolili třeba fialovou 😉

    1. Cheche, já myslím, že Xerxová ví, jaké zásady fungují při značkování. Ale jak – kde. Já zažila svého času (to už bude skoro 35 let) ve Strážovských horách jednu modrou, dobře umístěnou na letité trosce bagru, která zarůstala travou. Vůbec vandr v této lokalitě měl tři nezapomenutelné vrcholy.Druhý byla hospoda kousek pod Strážovem. Zachraňovali jsme se v ní před bouřkou. Hostinská umně rozestavovala na stoly a zem piksly od okurek. A za chvíli do nich začalo čůrat ze stropu (chuckle) A třetí byl potůček, u kterého jsem objevila (pomalu ještě teplý) stopy medvěda. A nebyly od zakrslíka.

    2. Jizerky jsou dobře značené – místní značkaři jsou skvělí.
     Jestli bych někde „padělala“ značení – tak jen proto, že hodně cest se vyasfaltovalo a bohužel cyklisti jezdí i po neasfaltkách. Prostě jsou všude… Takže bych značila víc malých strmých kamenitých či podmáčených stezníčků, kam kolo nemůže a člověk by se mohl bez ohrožení kochat a fotit…
     No – my to tak řešíme stejně (jen bez těch značek), ale víc pěšáků by to ocenilo…

 11. Sluníčkový pozdrav od žabek 🙂 A já pádím, protože mám dneska dopoledne být u Pitrýska- Borůvka opět podstoupí zušlechťovací kůru, vypadá jako strakatý lední medvěd, tak toho medvěda ještě trochu přistřihneme… kavalíři se nestříhají, ale jí jako kastrované roste neuvěřitelný kožich. Přes zimu uvidíme, po posledním stříhání se jí srst kupodivu trochu zlepšila. Pitrýsek je hodná, že se nechá přesvědčit i na stříhání kavalíra 🙂

 12. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Tak bereme foťák a jdeme kam ?? No zcela překvapivě do Jizerek (chuckle) Jestli jde i stativ ještě není rozhodnuto (wave)

 13. Dobrý večír vespolek, koukám na krásný fotky, měsíc dnes večer úžasně svítí, je jasno, v pondělí by měl být úplněk. Jak to, že houby nerostou? Vloni to byly hody.

   1. rostou opravdu málo… ehm – jdu je uklidit z terasy, asi teď spíš vlhčím než suším… (tmi)

 14. Na dnešním výletu jsem neměla nejen stativ, ale ani foťák 😛 Jeli jsme do Brd a měla jsem dojem, že tam už jsem všecko vyfotila dvakrát. Chyba. Šli jsme z Řevnic (to je 25 km od Prahy!) takovej okruh a cestou zpátky jsme objevili krásnou divočinu, cestu roklí s prudkým potokem dole, uzoučkou stezku, popadaný stromy (moc schůdný to nebylo 😀 ale romantika náramná).
  No tak příště (nod)
  Mimochodem všude velmi vlhko, ale ani prašivka. Doslova.

  1. to jsi šikovná (chuckle) Na výlet bez foťáku… a naschvál (fubar) (wave)
   I z neděle jsi vywebila maličko fotek – celý tři kousky. Dračák se vám nelíbil ?? Takový hezký šutýrek…

   1. Je to tam krásný, ale špatně se fotilo, buď proti slunci, nebo pruhovaný od stínů (nebo jsem tam eventuálně vypadala jak pako 😛 ).
    No a dnešek připouštím, že jsem zazdila (fubar) . Ale na druhý straně – jak jsem tu ráno laborovala s tím dortem – tak teda v Řevnicích je bezva cukrárna (a to tak že v jednom objektu klasická i masová (y) ). Kdo to máte blízko, vřele doporučuju. Na vychození pak po zelený na Skalku nad Mníškem (my to šli obráceně, ale myslím, že do kopce to bude tutovka :* 😀 ).

  1. krása (nod)
   jen bych řekla, že Dalmatin někdo hodně tahal za uši 😡 , bych ji nepoznala (rofl)

 15. OT dotaz pro pěstitele orchidejí: koupila jsem si někdy v květnu v IKEA tu nejobyčejnější orchidejku (Phalenopsis). Asi před měsícem upadl poslední květ a teď to vypadá, že vyráží nový květní stvol. Je to normální, klika začátečníka nebo to má IKEA nějak naprogramované? Kvetoucí levandule zakoupená tamtéž mi taky vykvetla podruhé. Péči nemá orchidej v podstatě žádnou, občas ji namočím do vody.

  1. nevím jak jinde ale naše kancelářské „orchidy-falenopsy“ byly s vývojem uchc… eh … upršeného a teplého léta velmi spokojeny a vyplázly ocásek s poupaty, ačkoli to od nich nikdo nečekal.

  2. tak znova (srazila jsem se s Jakkelem (wave) )

   Neodstřihuj odkvetlý stvol (jen uschlou část). Velmi často vykvete znova z „oček“ na stvolu. Pokud hází nový – nic se neděje – nech oba, pokvetou oba…
   Je to dobře vyšlechtěný „plevel“ – tyto odrůdy kvetou rády a často i při minimální péči. Rády vlhko, nerady stojí ve vodě. Občas přihnoj hnojivem na orchideje (obyčejné, v každém OBI či drogérii)

    1. Naše jsou taky na „jedné hromadě“ . Hnojivo jedno jaké – klidně i tyčky, nebo do zálivky, prodává se i rozprašovač s hnojivem, které se vstřebává po rosení…
     Je to jedno – je to fakt plevel (chuckle)
     Jinak naše cymbidia letos v květnu zachumelila a zmrzla… Nejen že všechna obrazila, ale některé již nyní nasazují na květ. Jindy kvetou až po vánocích, některým pozdnějším zmrzly laty květů venku. Vše dohánějí.

     1. Naše taky vystrkují kytičky teď, i když normálně kvetou v lednu. Jenže nastal problém – květináč byl nacpaný kořeny tak, že prasknul na dva kusy a musela jsem chudáky kytky přesadit, tak doufám, že to zvládnou. (f)

      1. ja jsem asi pred dvema roky dostala phalaenopsis, asi sest mesicu kvetla, a potom rok nic, a potom zase vykvetla.

  3. Dostala jsem maličkou orchidej. Docela hezky kvetla. Dala jsem jí na parapet a občas si vzpoměla že jí mám a trochu ji zalila, občas jsem jí překotila žaluzií. Po odkvětu jsem se naštěstí!! s brýlemi chystala stvol odstřihnout a nevěřícně koukám Ze stvolu vyrazily další 3 a výsledek je tady :

   http://jitka-kytka.rajce.net/Orchidejka_CERVEN_2011

   Doteď nespadl ani jediný květ! (clap)

   1. vždyť to říkám – staré stvoly u phalaeonopsisek nestříhat !! Je to plevel (chuckle) . Jen s těmi moderními miniaturními to nejde tak snadno.

 16. Krásné fotky – s focením blesků je to geniální nápad! Dlouhé expozice se samospouští používám velice ráda a často – takové večerní osvětlení zasněžených stromů a tak… nebo v jeskyních… nebo kdykoli je osvětlení horší a objekt neuteče 🙂
  Stativky mám dva malé, článek mě přiměl je vyhledat a zjistila jsem, že ten s pevnými nožičkami má údy dokonce vysouvací a navíc má šroub na kulovém čepu nebo jak by se to dalo technicky pojmenovat – prostě přišroubovaný foťák se dá různě naklánět a otáčet. Bohužel tativky často zapomínám v šupleti, ale díky dnešnímu článku už jsou ve fotokabele a zítra jdou s námi do zoo 🙂

 17. Betí týdeníček vyšel
  http://www.drporkert.com/dogy/images/beta/0911/index.html

  Netušíte někdo, co je to za houbu?? Bylo jich hodně na jednom místě. Byly veliké (jako měřítko je tam moje ruka), velmi různorodě „ušaté“ velmi nepravidelných tvarů. Možná nějaký choroš – ale rostly ze země (jestli tam byl nějaký skrytý kořen či dřevo jsem nepátrala) Nikdy jsme se s tím u nás nepotkali.

  A ty žluté kytičky nejsou kytičky, ale tráva porostlá vesele žlutou plísní (či houbou)

  A ano – Beta už byla v posledních dnech několikrát po schodech nahoře, ale večer stále usínala na roztažené sedačce dole. Dohoda byla, že dokud působí léky (měsíc), tak nebude po schodech chodit. A včera večer pravila, že léčebný režim jednostranně ukončila a jde se spát nahoru.

  1. a ta potvora koniklec je focena aktuálně – vykvetl nám podruhé :O A k dnešnímu tématu – není to ze stativu – páník byl líný si pro něj dojít… Přitom to má pár kroků…

   1. už od druhé poloviny minulého týdne se chová zcela normálně. Jinak bychom se Zanou a Frantou takový kus nešli… I do auta nastupuje bez potíží. Ale ty strmé průzorové schody chodila stále jen výjimečně a rozhodně ne večer, když už byla dole rozespalá… Věděla jsem, že na povel by je vylezla, ale nechtěli jsme ji nutit. Včera žádný povel („jdeme spinkat“) nepotřebovala…

 18. Zdravíme sobotně od žabek 🙂
  Vypadá to na hezké počasí. Kdo by chtěl vidět „zarážení hory“ na rodné Vrbici naší Ygy, přijeďte- chlapci naši tam budou šermovat.
  Borůvka se Světluškou si včera konečně lehly skoro vedle sebe na pohovku- Světluška se nenápadně den za dnem po centimetru snaží vecpat co nejblíž k Borůvce, když ta odpočívá. Kdyby jí u toho obšas nešlápla na hlavu, ucho, nebo ocas, asi by byla úspěšnější 🙂 A pelechy si už taky mění, kdo dřív přijde, ten si může vybrat 🙂

 19. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Člověk si jednou ráno hned nesedne k počítači a už je zle… Vždyť já musím nejdřív napsat souhrn dne do USA… povinnosti ráno se mi namnožily (wave)

  Jo jo – stativ. Mrcha neskladná (i když skladná a lehká) to je. A protože jsme zvyklí chodit rychle, tak to focení stativové navíc zdržuje. A tak do hor chodíme často bez něj – a pak páník podkládá, vyrovnává, nedýchá… a stejně se to mázne (rofl)

   1. A jejda, to je šikovná chobotnička!! Já mám také stativ, lehký skladný, ale též mě zdržuje 🙁 .

    1. na tuhle potvůrku už koukal… ať si napíše Jéžíškovi (rofl)

     Byli jsme ráno v lese přes dvě hodiny – houby nicmoc, zato jsme našli jednu hezkou cestu. Jen je to pořád do kopce a s kopce… prostě u nás nikde rovina není. Fotit moc nešlo, byla dost tma (je tady podmrakem) a stativ byl pochopitelně doma.

   2. Chet se ihned po zhlednuti tohoto stativu zamiloval a tvrdi, ze to absolutne jasne musi mit. 😀 Stativ, ktery soucasne pouzivame, je skladaci, lehky a da se vytahnout do vejsky. Otazka: Udrzi tenhle ohebny mrnous bezpecne tezsi digital?

 20. Moji milí zvířetníci, ďakujem Vám za včerajšie gratulácie a virtuálne pripíjam! (d)

 21. Zdravím spící Xerxovou a přeji všem dobré jitro (inlove) (^) (inlove)
  Jakkeli, moc pěkný fotky. A ten stativ si možná koupím i já 😉
  Díky, píšeš to moc fěkně.

   1. No jó, vychrapuje 😀 . My máme za sebou noc plnou vášní – večer se Fleur chovala divně, jako že by už mohla jít štěnda na svět, ale nějak to rozchodila. Ale raději jsme ji chodili kontrolovat a teď jsem jak praštěná pytlem po hlavě.

   2. Jééé, a já myslela, že neseš snídani do postele! (wasntme)

    Přeju všem krásný den (h) – jedeme si pro chlapečky, to bude tóčo! 🙂 Článek si musím nechat na potom. 🙂

  1. dortíček já ráda – a ty mi ho nakonec nepřeješ (rofl) Takovej ovocnej dortíček… kdyby byl…

   1. Pozvala bych – máme z cukrářských piškotů udělané tiramisu, jedna vrstva krému je s malinami a borůvkami, ale je to krapet z ruky 😉

    1. Jo, kdyby mi tak někdo upekl (wasntime) mě se dneska tak nechce a to kupované je strašně přeslazené. Budu se muset holt přinutit (sweat)

   2. Ovocné dortíčky dělal v Götebořicích pan Linka v české cukrárně Fruktus. Dávno jest tomu. Pan Linka odešel do pense aniž předal žezlo a česká cukrárna už není. Jeho rodina dělávala dortíčky už dříve v Praze a snad chlebíčky někde u Masarykova nádraží, nevím to přesně. Není tu někdo, nějaký pamětník?
    Jóóó, páně Linkovic dobroty jako třeba kaštanové zákusky nebo banánový dort. České sleziny a bály Sokola se bez jeho výrobků nekonaly. Ani oslavy v Židovské obci hnedle vedle za rohem se bez jeho dortů neobešly.
    A jednoho dne jsem se vydala se psem Einsteinem pro dobroty že je zaneseme synovi a tam už cukrárna nebyla. Ani nás Linkovi nevarovali a jenom zmizeli. To byla rána.
    Ale kdybych si dala práci mám recept na banánový dort. To nechal pan Linka milostivě vytisknout v jednom časopise. Psalo se tu o nich hodně a dostali všelijaké ceny a vyznamenání. Fruktus byl unikátní. Pan Linka totiž nepoužíval žádné cukrářské polotovary jako jiní cukráři a pracoval z gruntu. A nic nebylo přeslazené jak mají Švédi ve zvyku. Ach pane Linko, kde je vám konec. Sliny se mi tu při těch vzpomínkách sbíhají. :O 😛

    1. Velká kočko, prosím, prosím, napsat pěkně Mlsotník o panu Linkovi a banánovém dortu s receptem a poslat Dede, tenhle krásný příběh tady zapadne v diskusi, to je škoda!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN