PSI: Konec léta u kavalířích slečen

Tak už je to tři týdny, co máme doma Světlušku. Za tu dobu toho stihla dost – přesvědčila Borůvku, že to otravné štěně je tu napořád, zúčastnila se velké oslavy (kde musela počkat tři hodiny zavřená v cizím domě, protože oběd se konal v restauraci, ovšem s Borůvkou se to zřejmě dalo přežít) a strávila tři dny na Zvířetnickém setkání v Podmitrově.

 

Pokud jde o sžívání s domácí zvěří, je mi sice občas původních obyvatelek domu trochu líto, co musí od Světlušky snášet, ale ony si ji vždycky nakonec nějak srovnají. Borůvku štěně tahá za dlouhé uši a onehdy jsme si všimla, že ji při běhu kousla i do ocásku. Ukecaná Borůvka následně udělá přednášku o slušném chování, ovšem dost často jen koutkem tlamy ucedí: „Nech toho!“ A sledovat přetahování psic o plyšáka je lepší než televize.

 

 

Polárka to taky nemá lehké. Světluška pořád nechápe, že je to jiný živočišný druh a snaží se ji vyprovokovat ke hře. To sice kočka neudělá, ale nechá si olizovat uši a tlapkou se ožene až tehdy, když jí Světluše začne ty uši okusovat. Ze začátku byla drsnější a jednou byla přistižena, jak vytaženými drápy drží vřeštící štěně za hlavu, ale zasáhl Kuba a vytřepal kočici za kožich. Od té doby si dává pozor, kde jsou hranice – přece jen jsou kavalíří oči dost zranitelné a kočičí drápy ostré.

Průhledové schodiště do patra je stále strašák. Světlušce se obvykle povede vyběhnout půlku, pokud zůstane v přízemí sama – a následně se tak vyděsí nad vlastní odvahou, že je zase seběhne dolů a rozkníká se, že ty děsivé schody fakt nezvládne.

 

 

Vůbec bych řekla, že je dost ukecaná, kníká, kvílí, fňuká a občas i zavrčí a štěkne – například když jí na terase lítal nad hlavou očividně nepřátelsky naladěný bělásek. A bohužel začíná zkoušet Borůvčino žvanění kolem všeho.

Taky okupovala všechny pelechy v domě. Borůvka rezignovala, občas vleze do nějakého svého (pelechy toho skřeta neuznává, nanejvýš deku v obýváku) a uléhá na strategická stanoviště na zemi nebo na pohovce. Venku je Borůvka vůdčí fenou, díky jejímu příkladu se mrňavka nebojí ani vlaku, který jí projíždí pod tlapkami pod železničním mostem. Borůvka to neřeší, a tak to Světluška taky neřeší.

V Podmitrově se Světluši líbilo, i když se zdržovala hlavně po Borůvčině boku, protože Borůvka ty obří psy znala a byla k nim vstřícná (pro Světlušku je skoro každý pes obr). Zato v lidech uměla kvíkáním účinně vzbuzovat lítost, takže ji každou chvíli někdo choval, a to jí dělalo viditelně dobře. Jen ta krkna panička si k ní raději dřepla.

 

 

Borůvka mě na setkání doháněla k šílenství tím, že se pořád snažila oštěkávat koně, na kterém jezdila kolem místní slečna. Nevím, co se v té strakaté hlavě odehrávalo, ale v té mé převažovaly myšlenky na uvázání psiska k nejbližšímu stromu.

Doma pak vzrušená Světluška ještě lítala jako torpédo, zato Borůvka ulehla hned a protentokrát se ke hře vyprovokovat nenechala. Další dva dny prospaly obě 🙂

 

Poznámka od Dede

Matylda snad promine, ale na honem přidávám pozvánku na tuto sobotu:

 

 

další informace na www.senzvirat.cz

Aktualizováno: 9.9.2011 — 09:11

50 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobrý večer, já tedy opět klasicky večer. A klasika po víkendu spoustu novinek, jedna je rozporuplná: psala jsem, že jsme čistili studnu, no a po vyčištění voda jaksi nepřišla a dneska vím proč – protože pramen se odstěhoval cca půl metru vedle, co budeme dělat dál nevím, zítra zavolám panu studnařovi. A včil lepší zprávy: o víkendu jsme byli v Bedřichově s kamarádama a pečlivě jsme se připravovali na zkoušku, Terry stopoval, poslouchal a hlavně kousal a kousal a pouštěl a pouštěl a já lítala sem tam tam sem a ječela půůůůůůůůůsť

  a kdyby se vám zdálo, že dneska kolem půl osmé měli vaši pesani snahu si lehnout tak to bylo na můj povel, protože jsem zahulákala tak, že Terry si lehl poprvé v životě napoprvé a rovně a krásně zůstal – nácvik odležení do lehu 🙂 ale myslím, že lehnout si museli všeci širokodaleko (chuckle)

  tož tak u nás na samotě u lesa, a aby nebyla mýlka tak na víkend jsme jeli opět všeci, kupodivu Nastěnka je v cizím prostředí na Frogáška milá ale jakmile dojeme domů už je protiva a je typický podvratný pes – umí podlést pod vrátkama 🙂

  hezký večer všem

 2. Matyldo, další krásné vyprávění, které voní Borůvkově a září Světluškově a Polárkově.Miluju tvuj jemný smysl pro humor a laskavý styl psaní. No a fotka společně spící Světlušky a Polárky je úžasná a smějící se Borůvka taky.

 3. (inlove) moje zlatíčko malé… Snad se uvidíme na výstavě-a snad Světluška dobře dopadne. I když já si tam určitě jedu pro špatnou známku, ale což, hlavně že uvidím spoustu kavalírů a kamarádů. 8-|

 4. Ešte len teraz zistíte, ako je skvelé mať svorku a nie solitéra. 🙂 Mať mačku alebo psa je dobré, mať mačku a psa je výborné, ale mať viac zvierat a zvieratá jedného druhu je úplne naj odkazuje naša už zase šesťhlavá mačacia svorka a máva tlapkami 🙂

 5. Jej, Matyldo, však víš, jak moc se mi vždycky líbila Borůvka a nad Světluší jsem měla v Podmitrově tendenci šišlat jak idiot – kdo by odolal? (inlove) Možná ani nejde o to, že jsou malé a roztomilé, ale že jsi z Borůvky nevychovala rozmazleného plyšáka, ale bezvadnou, sebevědomou psici, která si díky tvému přístupu užívá pravého psího života – třeba vytrvalého hrabání a zálibu ve zdechlinách (chuckle)

 6. Máte to pěknou chlupatou smečku, ó vy se máte! A zkoušela jsi už někdy povozit Borůvku na koni – třeba má nesplněné přání…

  1. Asteris, trefa do černýho! (y) (nod)

   Jestli voni tu Borůvku přeci jen, minimálně s koníkama) poněkud nešiděj 😀 .

   Matyldo, jak už tu opakovaně padlo, jste bezvadná smečka! (inlove)

 7. Matyldo, máš bezvadnou kočkopsí smečku! Fotodokumentace mě pobavila – kněžna Borůvka, Světluška s rohlíkem, s tygříkem, nad lavórem s ušima jsem vyprskla smíchy ! 😀 Borůvka si oddechne, až mrňavku přejdou štěněcí telecí nápady a přestane ji okusovat. Denis coby štěně trápil kámošku velššpringeršpanělku Růženu – jakmile k nám dorazila, pověsil se jí na uši nebo na chlupy. Růžena měla svatou trpělivost, ani jednou se neohnala, a když už toho měla dost, rozběhla se trykem a někde cestou Denise setřásla.

 8. Matyldo, jste krásná partička, všichni !! Pohlaď za mne zvížata a Světlušku ještě jednou navíc, štěňátka to nutně potřebují. (h)

 9. Matyldo, promiň OT:
  (h) jak to vypadá, tak Čertík má svoje doma, odvezla si jej jedna skorozvířetnice, dostal celou svou celkem bohatou výbavu na cestu a moji prosbu, zašeptanou mu do ucha, když už seděl v autě, aby sekal latinu, protože takové doma, bychom mu nenabídli ani my s Jiřím. Věk a neduhy by nám to nedovolily. Kocour Havlíček Borovský (Dareček) sestoupil z exilové ložnice zpět mezi nás do obýváku už si občůral a poznačil svoje kočičí stezky na zahradě, podle rozčileného křiku ztrpčuje už zase život sojkám a celý Kočkoland už se zase stěhuje k nám na dvůr a na terasu. Klérka se uvelebila na SVÉM místečku a zaujala polohu ležícího střelce a vesele pochrupuje. Z vycházek s Čertíkem už jí také bolí kyčle a záda a bručí. Já jsem stáhla Čerta z inzertních serverů, objela všechny možné veřejné nástěnky, kam jsem se vnutila se svým plakátkem.
  Zatím nebudu uvádět o koho se jedná, věřím, že časem vše vyplyne. Posílám Vám tuto informaci, abych Vám všem velmi, velmi poděkovala za podporu a nabízenou pomoc. Děkuji tímto Dede, že tak bleskově uveřejnila moje SOS, zde na našem Zvířetníku. A jak už zde mnohokrát zaznělo i při jiných příležitostech: Jsem ráda, že jste a že Vás mám! (h) !

  1. Alex, to je vynikající zpráva! Přeju Čertíkovi, ať se má v nové rodině dobře – a doufám, že o něm ještě uslyšíme! (h)

  2. To je skvělá zpráva, milá Alex. (inlove) Mám velkou radost a doufám, že se Čertova nová panička brzy ozve s hlášením. (h)

 10. Borůvka, Polárka a Světluška budou za pár dnů skvělá mix smečka. To se pozná (sun)

 11. Matyldo,hezké povídání o přátelství zvířátek v rodině. Světluška už zapadla, má svoje doma a jistě už vše zabíhá do starých vyjetých kolejí. Podmitrov byl jenom taková malá životní epizodka, vedle toho co ji čeká v životě (sun) .

 12. Krasna Svetluska, krasna Boruvka a krasna Polarka – vsechny maji uplne uzasna jmena. Hladim vsem kozisky (h) (dog) (cat) (h)

 13. Bezkonkurenčne najväčšia nádielka roztomilosti v Strednej Európe!!! (clap) A to Svetluškine šteňacie ružovo-fľakaté bruško, bóžé … (hug)

 14. Holky flekaté si krásně sedly. I s černým démonem. Tyhle příhody čtu moc ráda. Krásné fotky.
  Ovšem nepřátelský bělásek si nezasloužil nic jiného než seštěkat.

  1. Těm třem to spolu moc sluší! Ovšem Polárka v nádobě na prádlo je prostě úžasná!

 15. Krásný holky, moc jsem litovala, že jsem Borůvku neviděla na vlastní oko.
  Hihi, koukám, že mladá má také čestný titul mrňavka. Jako u nás. A obdivuji trpělivost starší feny s mladoškou. Sice ji musí občas sprdnout, ale co od mladé vydrží… Je vidět, že Borůvka je zdravá, normální, skvěle socializovaná fena a bude dobrý vůdce smečky. Dobře se vám to poskládalo. Dobře jsi vybrala. (h)

  1. Momentálně makám na Světluščině strachu z velkých psů (to jsem řešila u Borůvky taky). Dneska jsme zrovna potkali paní s divokým erdelem, která mi ale maximálně pomáhá, vždycky si ho vezme na vodítko a trpělivě čeká, až se štěnice odhodlá přijít a očuchávat. Dneska to opět bylo o kus lepší, ovšem pro změnu na něj Světluše z dálky štěněčím hláskem štěkala- za což jsem ji sice sprdla, ovšem efekt nebyl nijak obrovský. Jelikož ji odmítám nosit v náručí, v případě nebezpečí má dojem, že „domeček“ je nejlepší mezi mými botaskami 🙂

   1. Naše Derča se také různých věcí bojí (nebezpečný igelitový pytel v poli apod.) a štěká na ně. Osvědčilo se mi ji nesprdnout, ale dojít s ní (klidně i na vodítku) k ohrožujícímu předmětu nebo případně cizímu přátelskému psu a popleskat, nebo zatahat za hrůzný objekt a k tomu ji uklidňovat „no podívej, ty posero, ono ti to nic neudělá, vidíš, nic to není“ optimisticky uklidňujícím hlasem. Blbě se to dělá s lidmi – jen málokdo se nechá poplácat a očuchat bez bližšího vysvětlení 😉 ale s ostatními to docela funguje. Příště se k nebezpečnému pytli sice trochu plíží, ale neštěká a nakonec po velkém povzbuzování si (obezřetně přikrčená) i sama čuchne (a to mohu být i pár metrů od ní.. ) Je důležité, aby získala sebevědomí a byla povzbuzená a pochválená za „odvahu“ (i když odvahu téměř virtuální). My máme menší problémy se psy, větší s „nebezpečnými předměty“

    1. Nebezpečné předměty většinou tolik neřeší, spíš ty velké psy, lidi v podstatě vůbec- mohli by na ni totiž šišlat a hladit, případně chovat- Borůvka byla v tomhle nemlich stejná, ten kavalíří čenich v lidech vyvolává neuvěřitelné věci 🙂

 16. O Matyldí smečce čtu moc ráda – jednak jsou všechny holky roztomilé, jednak Matylda píše velice pěkně a vtipně. (hihi, nepřátelsky naladěný bělásek!)
  Strakatice jsou báječné, sice poněkud ukecané 🙂 , ale nesmírně veselé a přátelské psí slečny, díky přístupu Matyldy i celé její rodiny. (h) Moc se mi to líbí. (y)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Milá Maťo (inlove) , připojuji se s přáním všeho nejlepšího, hlavně přeju dobré zdraví a pohodu a slunce v duši. (h)
   (Jovásku zlatej, ještě že Tě máme a že jsi takový skvělý špijón. :* 🙂 (h) )

  2. Milá Maťo, všechno nejlepší a splnění všech přání vinšuje celá naše smečka. (dog) + 2x (cat) (h) (d)

 17. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Holkám to moc sluší. A Borovajzna je vyrovnaná a vychovaná psice, kterou hned tak něco nerozhází… a tak se dá očekávat,že i to malé Světýlko bude správný parťák do pohody i nepohody (nod)

 18. Jj – poznávání světa na vlastní nos a tlapky je vždycky veeeeliké dobrodružství. A mít při tom za pozadím starší tetu vůbec není k zahození! (sun)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN