ROZHLEDNÍK: Platím, platíš, platíme… (5) Nečmárat a neprat

Dne 1. července 2011 začal platit zákon č. 136/2011 Sb., o oběhu bankovek a mincí. Cílem zákona je především stanovení práv a povinností subjektů, které působí v peněžním oběhu, zlepšení kvality oběživa a stanovení postupů při zadržování bankovek a mincí podezřelých z padělání nebo pozměňování. Ptáte se, proč tu s tím otravuju?

 

Tenhle zákon totiž přináší některé novinky… dalo by se říci nepříliš potěšující. Ještě nedávno to totiž bylo tak, že když jste měli poškozenou bankovku, celkem libovolná banka vám ji vyměnila (za neúplnou se dávalo podle toho, jak velký kus jste donesli). Tak to už teď tak docela neplatí.

Nově se to poškození rozlišuje na běžné a nestandardní.

Běžné poškození bankovky znamená, že ta bankovka je celá (nechybí žádná část, případně chybí pouze část jejího okraje, dále musí být celistvá, respektive běžně poškozená bankovka může být roztržená maximálně na dva kusy, které nepochybně patří k sobě.

Běžně poškozená nebo opotřebovaná mince je zašpiněná, odřená nebo zkorodovaná. 

Takže pokud máte tuzemskou bankovku opotřebovanou oběhem nebo běžně poškozenou, vymění vám ji kterákoliv komerční banka (pokud samozřejmě má pobočky, v kterých nabízí hotovostní operace), a měli byste to mít zadarmo. Totéž platí pro mince – dřív se to u nich moc neřešilo, ale padesátikoruna už za trochu snahy stojí.

Najednou vám jich vymění maximálně sto kusů.

Horší je to, když máte poškození nestandardní… Nestandardně poškozené tuzemské bankovky a mince mají podle nového zákona banky zadržet bez náhrady. Výměnou dostanete potvrzení o zadržení bankovek a mincí. Tohle potvrzení si můžete….ale fuj, tak to nemyslím.

S tímhle potvrzením můžete ČNB požádat o náhradu a ČNB vám může („ve výjimečných a odůvodněných případech“) vyhovět. Žádost je nutné donést osobně (pobočky ČNB jsou v krajských městech) nebo poslat poštou, a to nejpozději 60 dnů od data, které máte na potvrzení.

Nestandardně poškozenou bankovku bohužel získáte poměrně snadno – třeba když se vám povede ji vyprat (mně kdysi ano). Nebo vám ji dítě počmárá, roztrhne na víc jak dva kusy… (pozor: mluvím o roztržení bankovky, nikoliv potomka). Však se podívejte, co všechno vám neprojde:

 

http://www.cnb.cz/cs/platidla/bankovky/poskozene_bankovky/index.html

http://www.cnb.cz/cs/platidla/mince/poskozene_mince/index.html

 

Údajně existuje jedna možnost, jak se nevyměnitelných bankovek zbavit, ale já jsem vám to neporadila 🙂  a upřímně řečeno ani nevím, jak takové zařízení vypadá a jak dalece se dá najít.

Prý v nemocnicích, na nádražích a některých stanicích MHD (a taky v hernách) bývají zařízení (měničky), která vyměňují bankovky. Tyhle měničky přijmou i víc poškozené bankovky, pokud mají v pořádku ochranné prvky (tj. nevadí jim, když jsou třeba počmárané).

Jo a pozor: tohle platí jen pro tuzemské bankovky a mince. S cizími musíte za hranice, obvykle do místní centrální banky. Předpisy jsou po Evropě více méně sjednocené.

 

 

Aktualizováno: 1.9.2011 — 12:49

65 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Teprve ted jsem opet u pocitadla a tak zjistuju ze Finrod ma narozeniny. Takze vsechno nejlepsi, hodne radosti a stesti. (sun) A pripojuju se s podekovanim za krasne vypadajici stranky.

 2. Dík za informaci. Bankovku se mi poškodit nepovedlo. Jenže dvojčata začala zkoumat svět a jednoho dne se jim může podařit pohrát si s mou kabelkou.
  Raději být připravena.

 3. Takže aby bylo jasno… Evropská unie nic nepřikázala ani nic nenařídila. Zákon jako takový je inspirovaný příslušnými nařízeními EU (jejich výčet je v Zákoně v poznámce 1), nicméně to neznamená, že bylo celé jeho znění napsáno podle nich. To, co inspirovalo tento zákon, bylo pouze nařízení o ochraně eurobankovek a euromincí proti padělání, jakož i nařízení, která rozšiřují tato pravidla i o jiné měny EU než je EUR. V příslušných nařízeních se vůbec ŽÁDNÁ ZÁKONNÁ ÚPRAVA NEVZTAHUJE K PROBLEMATICE POŠKOZENÝCH BANKOVEK A MINCÍ – čili to je výlučně iniciativa českých zákonodárců.

  1. Milý FF, jestli jsi to nastudoval, tak díky – já nejsem odborník přes hotovostní oběh a četla jsem jen zákon a prováděčku. Spíš mi šlo o to, aby lidi věděli, že je třeba si dávat pozor.

    1. Zano, v pohodě. Já jenom mám trochu problém s tím, když se dělá to, že cokoliv se nařídí a nemá to velký smysl, tak bez ohledu na realitu se z toho automaticky obviní EU. Stal se z toho v ČR bohužel tak trochu národní sport… Přitom kdyby ČR nebyla v EU, tak byste si zoufali z hodně věcí, ostatně jako já si zoufám z nečlenství Norska v EU, třebaže je Norsko součástí EFTA. Mám Norsko moc rád, takže holt nemůže být všechno dokonalé, ale divila by ses, kolik praktických věcí EU zajišťuje a jak šetří lidem peníze – tady v Norsku můžeš zapomenout na nějaké kupování věcí z internetových obchodů mimo Norsko, protože kvůli clu je doprava tak drahá, že se to nevyplatí. Stejně tak je tady cokoliv z dovozu (tedy: až na ryby skoro všechno) výrazně dražší, než v EU, mimo jiné kvůli clu. Chceš jezdit s autem po EU a máš ho přihlášené v Norsku, Švýcarsku, atd.? Každé dva roky musíš na speciální technickou (EU-kontroll), a tak dále a tak podobně…

     1. Promiň, že se ještě ozývám, Finrode – není clo záležitost dovozní strany? Kdyby Norsko tak vysoká cla nechtělo/nepotřebovalo, je nějaký důvod, proč je nemůže snížit?

      1. Je to přirozené – každý stát má zájem na tom vybrat co nejvíc peněz. Vysoká cla jsou zájmem státu a některých soukromých subjektů (expertů na cla, místních výrobců, aj.), kdežto nízká cla jsou zájmem spotřebitelů. Většinou hlas těch prvních snadno převáží a nemám nejmenší pochybnosti, že by tomu tak bylo i v českém případě. Pokud by stát stál před rozhodnutím mít nebo nemít peníze z cel, tak samozřejmě si je vezme. V tom je kouzlo nadnárodního principu EU – je to klacek v rukou občanů-spotřebitelů proti národním politikům, kteří se své občany snaží všemožně okrást.

       1. “ je to klacek v rukou občanů-spotřebitelů proti národním politikům, kteří se své občany snaží všemožně okrást“ … coz nadnarodni politici a eurourednictvo vubec ale vubec nedela. Sancti simplicitas …
        Vymenit politiky v Praze je obtizne, vymenit politiky v bruseli nemozne.

       2. Jenže ono to tak není! Když si nakoupím v Polsku (mnohem levněji, než u nás) benzin do kanystrů, tak mi to hned za čárou celníci spočítají! Můžu jen to, co se vejde do nádrže + 20 litrů. Nicméně už se našli koumesové, kteří kolektivní spoluprací polský benzin do ČR dovážejí.

        1. To není kvůli clu, ale kvůli spotřební dani. Protože neexistuje harmonizovaná spotřební daň na úrovni celé EU, stanovují si ji různé členské země různě. Když pak někdo obchází placení spotřební daně tímto způsobem, tak se samozřejmě stát, který jí chce vybírat víc, brání, přičemž bit je samozřejmě občan. Problém s EU je ten, že její pravomoci sahají tam a POUZE tam, kam jí členské státy dovolí a v rámci těchto mantinelů se mohou opatrně lidi z Komise nebo z Evropského parlamentu snažit něco navrhnout nebo vylepšit. No a v situaci, kdy se muselo všechno to předávání pravomocí na EU dohodnout jednomyslně, tak některé věci nešly. Teď je hodně věcí, zejména těch, co se týkají volného trhu, nastaveno tak, že od roku 2014 bude moct být přenesení takových pravomocí schváleno jen kvalifikovanou většinou (myslím, že to platí i o té spotřební dani), takže pak vzniká situace, kde země, které mají nízké daně jsou pro harmonizaci (= budou mít větší odbyt, protože i lidi z jiných států tam budou utrácet) a ty, kde jsou spotřební daně vysoké (mezi jinými ČR), budou proti.

     2. No, nemůžu říct, že by to u nás s nakupováním v e-shopech byla hitparáda, pokud to nejsou e-shopy ze zemí EU. Jediná pošta v republice při ceně balíčku nad 22 euro (i s poštovným) doměřuje DPH. Trvá jim to i víc jak měsíc, balíček se válí někde u nich ve skladu. Doměřovací procedura stojí 180 kaček, k tomu ještě to DPH. Takže jsem si přestala objednávat, protože na tohle nemám nervy a prodraží se to tak, že si leccos radši odpustím. Ale přiznávám, že mi hlavně vadí neschopnost České pošty.

  2. No tak tohle by asi chtělo trochu upřesnit – eurounijní zákonná úprava se, jak jsem našla, poměrně detailně zabývá tím, jak moc mohou být bankovky poškozené, aby je banka mohla nechat v oběhu. Požadavky nejsou stejné jako ty české, ale jistá inspirace by tam být mohla (ale právě popsanost není chápána jako problém – asi by to některými lokálními zvyklostmi neprošlo).
   Předpisy znají ovšem jen omezené množství řešení problému poškozené bankovky – bankovku uznat jako pravou, přijmout ji a nadále ji nepouštět do oběhu; bankovku označit jako falešnou a řešit padělání bankovek; bankovku předat na prozkoumání pravosti, aniž by se předpis zabýval tím, co bude dál – tedy právě například jestli za ni někdo dostane nějakou náhradu a tak podobně. Taky se nezabývá tím, co musí přijmout jako platnou bankovku soukromník. To proto, že je předpis primárně zaměřen na padělatelství. Zbytek je, pokud jsem to správně pochopila, ponechán na lokálních zákonných úpravách.
   PS: neprobrala jsem to celé, tak doufám, že píšu přiměřeně pravdivě 🙂

   1. No nevím, ale v tom zákoně, který byl dnes diskutován (Zákon ze dne 27. dubna 2011 o oběhu bankovek a mincí a o změně zákona č. 6/1993 Sb., o České národní bance,
    ve znění pozdějších předpisů) je coby zdroj inspirace uváděno Nařízení Rady č. 1338/2001 ze dne 28. června 2001, kterým se stanoví opatření nutná k ochraně eura proti padělání a pak další legislativa, kterou se účinnost tohoto Nařízení rozšiřuje i na členské státy EU, které nejsou v eurozóně a pak obdobné nařízení o mincích a k němu nařízení o tom, že se vztahují i na jiné měny než EUR… V samotném Nařízení 1338/2001 se o ničem takovém nemluví. Je možné, že existuje příslušná norma (je nutné se podívat, zda jde o směrnici nebo nařízení a jde-li o směrnici, pak do jaké míry mají členské státy povinnost harmonizovat, protože směrnice ponechávají velké pole působnosti členským státům v tom, jak je implementují). Navíc – je-li právní úprava, v našem případě diskutovaný Zákon, transpozicí evropské směrnice, musí to v ní být uvedeno, což v tomto případě uvedeno není. § 1 „Předmět úpravy“ tohoto Zákona ve znění „Tento zákon navazuje na přímo použitelné předpisy Evropské unie…“ se odvolává na už přímo použitelná Nařízení, která platí od momentu jejich vydání pro celou EU bez nutnosti jejich implementace do národního práva = čili harmonizace. Toto dokazuje, že diskutovaná novela zákona a nová zákonná norma, kterou tu všichni (podle mě právem) kritizují, pochází čistě a jenom z dílny našich všeumělců, nikolv z Bruselu.

    1. Ještě dodatek – je-li taková právní norma, pak není její existence nijak provázána s diskutovanou novelou českého zákona a nemá vůbec žádný vliv na jeho obsah, čili ani na ten nesmysl, který se teď schválil..

     1. Pravda, koukala jsem na to a není to nařízeni, týká se to podle všeho jen interně Evropské centrální banky.

 4. Jo, takže ne jako v Řecku, kde ještě za éry drachem obchodníci psali na bankovky propiskama součty…a každému to bylo šumák. 😀 Co dneska vyvádějí s eurama nevím, dlouho jsem tam nebyl.

 5. Zano, dík za varování! O změně jsem neměla tůcha. Odkazy jsou fakt zajímavý a poučný (y) .

 6. Jinak se velmi omlouvám, nakouknu ještě po poledni, ale odjíždíme mimo net, takže večer už nebudu.

 7. Na tuhle informaci jsem už narazila před pár dny a přiznám se, že mě to nepotěšilo. Ne, že by se mě to moc týkalo, většinou platím kartou a velkou hotovost u sebe nemívám, ale nějak z principu. Přijde mi, že to odráží vztah k naší měně a její pevnosti, solidnosti atd., prostě pravý opak dolaru, o kterém se zmiňuje Hanka W. Nevíš náhodou, co k tomuhle opatření vedlo? Narostl nějakým závratným způsobem počet poškozených bankovek, nebo vykázal činnost někdo z utajeného úřadu, který má za úkol komplikovat lidem život a starat se, aby nic nebylo jednoduché?

 8. A sakra – služby lidem, že jo.
  Já většinou peníze ani neškubu ani si na ně nepíšu telefonní čísla ani pejsci nebyly dosud penězožerci. ALE … patřím mezi pračky peněz (chichi) – každou chvíli nějakou suším. Takže ty kapsy budu muset opravdu prohlídat (aspoň zamezím vyprání papírových kapesníků, což bývá daleko větši pohroma, hlavně v černém prádle).

  1. Taky jsem oprala už kde co. ( rofl) Zatímco přednosta obrátí před praním moje kapsy, páč jsem nezodpovědný nosič kapsalový, svoje si neobrátí a tak peru jak kapesníky tak penízky a různé jiné úkazy. Trvá to již drahně let, takže ano, EU na nás. (rofl)

 9. No vida vida. Uvědomila jsem si že vlastně nevím jak je to s poškozenými bankovkami tady ve Švédsku.

  Jestli jste si mysleli jako jsem si myslela já, že s minulým měsícem odešly i moje katastrofy tak to jste se setsakramentsky mýlili. Dnes ráno jedna katastrofa naopak přišla a to odchodem asi 12 let staré televise. Teď jenom čekám kdy odejde lednice, ta už je dvacetiletá. Teď se tomu tady chechtám až se za břuch popadám. Co mi taky jiného zbývá že ano? Síly už mne dávno opustily.

  No a ani ti smajlíci nefungují.

  1. Já bych zrovna tu televizi jako katastrofu neviděl. LCD panel, zejména s aktivním LED podsvícením má mnohem menší spotřebu a lepší obraz, takže výdaj na jeho pořízení se brzy vrátí. Nvíc nechytá prach, jako klasika a nerentgenuje.

   1. Panenko skákavá, teda ne – milý Krakonoši to já babča vůbec nevím co je „LCD panel s aktivním LED podsvícením“.
    Ona televise je jediná „kultůra“ kterou tu konsumuji, divadlo, opera, koncerty jsou pro mne nedostupné. A stejně blbě slyším zvlášť dikcí zdejších herců, takhle si pustím text na obrazovce. A koncertní vystoupení je pro mne bolestivý zážitek stejně jako rámus. Všechno v domě odchází, těch dvacet let co zemřel manžel to sama nezvládám. Pomalu tu žiji jako pračlověk Janeček. (rofl) (rofl) (rofl)

    1. V reklamní brožuře jsem našla LCD Tv a LED Tv, zřejmě jde o ty nové ploché televise. 40ti palcová stojí od 6.000 do 10.000 SEK což je moje měsíční pense. Takže jde opravdu o katastrofu, je to tak a nejinak. (rofl) (rofl) (rofl)
     Po všech těch výhodných koupích minulý měsíc dovršených zaklapnutím pojistky hlavních dveří a zaplacením jour zámečníka jsem už teď na kreditu. 🙁 (rofl) (rofl) (rofl) řvu smíchy ale to jen abych nezuřila :@ (devil)

      1. Já jsem se o televise nezajímala. Teď jsem prohlédla víc nabídek co nosí pošťák a nejmenší plochá televise byla Philips 32 palců tehdy za 2790, ale to byla zvláštní nabídka ze začátku léta. Internet jsem ještě nestačila kontrolovat. Já nejen blbě slyším ale i blbě vidím, na malé obrazovce bych nepřečetla text. Teď mám obrazovku 30 palců. A když už musím koupit novou tak chci plochou, v mém pididomečku tahle stará zabírala děsně místa, takové se asi už ani neprodávají, jenom ty ploché.
       Před chvílí mi volal syn a on má větší přehled. Zřejmě se nejdou ty 32 palcové za menší peníz. Možná že je to prst boží že se televise rozbila, asi jsem moc na televisi čučela. Jsem bez „googleboxu“ skoro den a vlastně jej nepostrádám. Takže uvidím co se bude dít dál. 🙂 😛

      2. Milý Jendo, tu stránku jsem nenašla, ale podle ostatních nabídek tam uvedených soudím že šlo o cenu kterou lze splácet měsíčně.

     1. Velká kočko, doporučuji výlet přes Svinesundský most 🙂 Jakkoliv místní jezdí k vám pro skoro všechno, tak elektronika se vyplatí tady. Jsou tady teď neskutečně nízké ceny za televize, počítače, apod. i proti ČR..

      1. Děkuji, děkuji za rady. Ale já nemám auto a ani syn jej nemá. Drancovat se do Norska autobusem a vláčet bednu s televisí do Götebořic by pro mne moc nebylo.

       1. Ta bedna váží, komplet i s obalem a vycpávkami, necelých 12 kg. Je to v podstatě totéž, jako běžný obraz o stejně velké ploše, proto se tomu také říká LCD panel. Rozhodně to není klasická kysna s dlouhým čumákem dozadu. A obraz, na rozdíl od klasiky, nebliká a neposkakuje, takže se i na menší plochu kouká mnohem lépe. Náš kocourek, který klasickou TV ignoroval, začal, po její výměně za LcD, zejména na programy z přírody, velmi živě reagovat a stále se pokoušel ta zvířátka lovit, což bylo v případě slonů a lvů docela úsměvné. 😀

     2. 10.000 SEK? To je, po přepočtu na Kč přes 30.000! nechápu, proč už dávno nebydlíte tady! S takovýmto důchodem byste zde otázku nové televize vyřešila objednáním v obchodu s dovozovou službou bez jakýchkoli dalších starostí.

      1. Milý krakonosi, to je tak. Kdybych se prestehovala do Cech, nedostala bych svédskou základní lidovou pensi, jenom tu co jsem si napracovala a toho moc není. Deset let zamestnání a vetsinou jenom na pul uvazku. A platit nájem v Cechách nebývá malá suma, zvlást ne v Praze. Ale koukala jsem na byty v Chrudimi a to bych se taky nedoplatila. A hlavne by si nikdo z príbuzných neuvázal na krk nemocnou babcu. Syn se tady o mne stará, ale on nemá rodinu, je sám. Potrebuji mu být nablízku nejen pro tu péci, on je velice podobný tátovi. Já manzela moc postrádám. Zemrel pred dvaceti lety ve veku 62 let a já ho postrádám cím dál víc.
       Jiste, mohla bych podvádet a tvárit se ze bydlím chvíli tady a chvíli v Cechách. Mnozí to tak opravdu delají. Musela bych se u nekoho tady prihlásit, musela bych mít ve Svédsku pevné bydliste. A mít byt tady i v Cechách bych financne neunesla. A pro mé bolavé telo je cestování namáhavé. Nebyla jsem v Cechách 4 a 1/2 roku.
       Já vím, vypadá to na první pohled bájecne ale skutecnost je jiná.

       1. To se musí umět! Jde o to, že pokud budete papírově ve Švédsku, ale de facto tady, budete na tom mnohem líp. To se dělá tak, že byt tam někomu levně pronajmete, takže bydliště Vám zůstane, penzi si necháte posílat na účet v bance a tady si ji budete z bankomatů v pohodě vybírat a bydlení mimo města také není z nejdražších. My začínáme pomalu uvažovat o tom, že se takto přestěhujeme na Slovensko, protože po Novém roce tam bude mnohem levněji, než tady. Takže občanky nám zůstanou, trvalý pobyt budeme mít stále na své adrese, ale v bytě bude bydlet vnučka (máme ho v osobním vlastnictví, takže bude platit jen 4200 Kč měsíčně včetně záloh na vodu, teplo a odvoz odpadků), ale bydlet budeme u známých na Slovensku v rodinném domku,za 4.000 Kč/ měsíc. Důchody nám chodí do banky na konto, takže si je budeme vybírat z bankomatů a to bez jakýchkoli poplatků (mBank), za doktory a léky zaplatíme každý 30 Kč měsíčně na pojištění léčebných výloh v zahraničí a veškerou eventuelní spoluúčast uhradí pojišťovna, a jak známo, na Slovensku se regulační poplatky neplatí už hezky dlouho, (zatímco u nás se zvyšují). A Kradousek s Přesčasem nám budou moci být,i se svou 17% DPH srdečně ukradení. Ale k volbám budeme pilně jezdit (a volit KSČM) 😛

     3. Tyhle reklamní brožury jsou na dvě věci… Já mám na schránce velmi kontrastní a dostatečně veliký nápis REKLAMY NE! a pokud potřebuji informace o nějakém zboží, najdu si je na odborných serverech, nebo přímo u výrobce. Reklama znamená, po přeložení do češtiny, opakované klamání důvěřivého, čili zabedněného, zákazníka. (Ten chytrý si informace shání jen o tom, co nezbytně potřebuje a na odborných fórech). 😛

   2. LCD panel s aktivním LED podsvícením je když… LCD funguje na principu jakýchsi clonek, které regulují průchod světla přes barevné filtry právě z toho podsvícení, které se dělá buď pomocí výbojkových trubic, nebo pomocí množiny bílých LED diod. A aktivní podsvícení znamená to, že jas jednotlivých LED diod se mění podle toho, jaká scéna se zobrazuje a také podle toho, jak je místnost s TV osvětlena. Tím se snižuje spotřeba a zlepšuje kontrast, takže panel dává kvalitní obraz i když je osvícen jiným světelným zdrojem.

 10. To budou mít kamarádi vodáci radost, každý rok jsme sušili něčí peníze. A co teprve kamarádi ,kteřáí mají penízožravé pejsky, jako třeba kolega Franta svého Pedrouše. Majdě jsou takové věci šumák, ale ségřin kocour, ten se v penězích válel a byl z nich v extázi

  1. v řece namočené a usušené,vypadají jinak než vyprané v prášku, vymáchané v aviváži…..vyždímané….klid….
   (angel)

   1. Peníze se mi párkrát vyprat podařilo a nemyslím, že by to ne nich pak bylo nějak poznat (teda doufám, že je nezačali od té doby tisknout nějakou jinou barvou…) To mi přijde horší to natržení, to se stane snadno.
    Tak mě napadá 🙂 – jak by dneska asi dopadl Emil z knížky Emil a detektivové, když by na jeho „Ty peníze jsou kradené, poznám je, jsou v nich dírky od špendlíku!“ odpověděla pokladní „Tak v tom případě na ně dostanete potvrzení o zadržení, se kterým…“

 11. Děkuju, Zano (inlove) – přiznám, že jsem o tomhle nevěděla. Budu se snažit být ostražitější, když mi budou v krámě vracet nazpátek, ale moc šancí si nedávám. Většinou je člověk rád, že stačí počítat sebou, a na nějaké zkoumání není čas. 🙁
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. údajně malý počmárání z JEDNÝ strany nevadí…ale praxe ukáže
   Ty názorný ukázky z prokliku u článku docela doporučuju zkouknout.

 12. hezký den všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ano ano – já již narazila včera. Běžně platíme kartou a hotovost nenosíme. Ale po podmitrovském kalendářovém výprodeji mám výjimečně hotovost – tudíž včerejší nákup probíhal za hotové. No neproběhl – karta vyhrála. Na tisícovce byla minitrhlinka – nic nechybělo, jen v ohybu byla malinko (4 mm) natržená…
  Že já nebyla v sobotu přísnější na kupující (rofl)

  1. já už jsem takhle vracela nákup – platba kartou tam nešla, v peněžence tisícovka s pidipoškozením 🙁

    1. byl to globus … a stejně nevzali. A fakt to není skoro vidět. Zkusím ji udat jinde 😉

     1. Na mě zase čučela pokladní jak čert, protože jsem nechtěla slepenou stovku – vždyť jí nic není (blush)

 13. Tyyy zofka, Zano, to zas hledim jak blazen. To mne prijde pekne ujety. Prokonzultovala jsem to s Chetem, ktery kdysi pracoval jako teller – tedy ten urednik u prepazky. Tak za prve, US bankovky plati od data vydani, bez ohledu na datum. Takze kdybych teoreticky prisla na dvaceti dollarovou bankovku z r. 1900, tak bude vypadat trochu jinak, nez ta dnesni, ale bude platit. Samozrejme bych na tom byla lip prodat ji sberatelovi, protoze bych za to dostala vyssi sberatelskou hodnotu. A ted k tem poskozenym. Bere se vsechno – vyprane, pomalovane, spinave, castecne ohorele, vybledle a i roztrzene. Kdyz ty dva kusy k sobe pasuji, tak to banka musi vzit. Kdyz bych kus ztratila, tak pravidlo je, ze musim mit kousek pres pulku – abych jako s jednou nesla nadvakrat. (chuckle) Bezne prijdu na bankovky, na kterych jsou telefonni cisla nebo poznamky. Banka to pak posle Federal Reserve a dostane za to kredit. Ale vzit mi to musi. Jo, a to same o mincich – i kdyz i tam plati, ze co starsi, tak ma vetsi sberatelskou hodnotu.

  Vzdyt jim to proboha musi bejt suma fuk – stejne se ty bankovky nici a znova tisknou furt. Udajne zivotnost jednodollarove bankovky v obehu je jeden rok – u vyssich hodnot o neco malo dyl – pokud nesedi v matraci, ze ano? 🙂 Prijde mi to jak buzerace prosteho lidu. Aaale, preposlu to ceske rodine, aby vedeli. Dik za informaci.

  1. No jo, Hanko, to jsou eurounijní zákony…
   Jinak máš samozřejmě pravdu, bankovky a mince se stejně musí měnit…asi je to o tý vážnosti.

   1. Prosím nekopat do EU, za tohle EU nemůže. Běžně jsem v Eurozóně platil s eurovými bankovkami, na kterých byly různé poznámky a podobně, myslel jsem si – vycvičen Českem (sic!) – že budu mít problém a nikdy jsem problém neměl. Tak prosím nesvaluj na Evropu, v čem je bordel v naší vládě…

  2. USA nejsou EU (a naopak). A čím víc je jakékoli počínání komplikované, tím víc parazitů se na něm uživí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN