PSI: Čertík – SOS

Jakpak může volat pekelník po záchraně? Takže od začátku. Nejde o postavu z českých pohádek, jde o pejska, který se objevil před dvěma lety jako štěňátko v naší rodině, v jejím nejužším kruhu.

 

Byl přinesen z útulku Městské policie Brno. Odhadem veterináře útulku, se narodil v srpnu 2009, alespoň je toto narození ve smlouvě, kterou mám k dispozici. Je vybaven čipem, (každý pes, který projde tímto útulkem je očipován) a platným mezinárodním očkovacím průkazem.

Celé dva roky byl pečlivě opečováván svým pánečkem, ale život se někdy zvrtne a páneček se už o něj nemůže z vážných zdravotních důvodů starat. Momentálně je hospitalizován. Kontaktovala jsem útulek, ale bohužel odebírají zpět pejsky do jednoho roku po adopci, potom už je veškerá zodpovědnost na majiteli.

 

 

Čertík je dvouletý kříženec některého z ohařů (nebo dalmatina?) a já se domnívám, že kvalitu srsti a její barvu nese černý labrador. Je to živý, velmi inteligentní a velmi, velmi aktivní, pohyblivý pes. Je laskavý k lidem, hodný k dětem, kočky sice po zahradě prohání, lépe řečeno, kočky se momentálně na naší zahradě nevyskytují, ale k ležící kočce stočené do klubíčka a ostražitě vrčící, dokáže obezřetně v klidu čuchat a ani ho nenapadne jí ublížit. Časem a i s možnou kočičí vstřícností, by se situace jistě zlepšila. Povahou je měkčí, není to žádný tvrďák, velmi dobře se napojí na člověka a snaží se pochopit jeho příkazy.

Čertík by se hodil k mladším lidem, ať s dětmi, nebo bez nich, ale pohybově aktivních, inklinujícím k pohybu venku, v přírodě. Jeho velkou devizou je zvyk, čekat celý den v bytě, v tichosti, bez ničení věcí, na příchod pánečka z práce, ale potom se rád proběhne.

Já s manželem již nemáme ten správně akční věk, u mne dokonce hrozí recidivy chronického onemocnění, které mne spolehlivě dokáže znehybnit. Dokonce zvažuji, (s Pitrýskem vedeme na toto téma debaty), zda po Klérce pořídit znovu středního knírače, nebo jít do něčeho prťavého.

 

 

Tato situace nastala v den, kdy jsem se vrátila z Podmitrova. Nechtěla jsem zneužít Našeho Zvířetníku, celou záležitost jsem diskutovala s Dede a ona mi tuto pomoc nabídla. Obrátila jsem se i na PetruK, vytiskla jsem plakátky s fotografií a umístila je v okolních veterinárních ordinacích. Přiznám se, bojím se o Čerta, vím co se ve společnosti děje.

Jak PetraK, tak i ošetřovatelka v útulku mi poradily dát Čerta na smlouvu s novým majitelem, pokud půjde o naprosto cizího člověka bez záruky nějaké známosti. Další Zvířetnice-zabukistka, poradila a já radu ráda přijala, abychom nabídli případnému zájemci i odvoz Čertíka do nového domova. I tak mám o něj strach, ale v prostředí Zvířetníku se cítím jistější.

Nechci obtěžovat starostmi někoho z vás, Zvířetníků, ve většině případů každý máte nějakého toho chlupáče, ale víc hlav víc ví. Třeba znáte někoho, ve svém okolí, kdo přišel o psa, uvažuje o novém, ale nemá čas a možnosti projít náročným, štěněcím obdobím. Přitom je zvyklý na sportovní plemeno. Poraďte, co mám ještě udělat?

 

Další fotky najdete zde http://dig.rajce.idnes.cz/CERTIK

 

 

 

Aktualizováno: 1.9.2011 — 12:42

78 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Čertík je moc krásný, leskne se jako nablejskanej eben, nádhera.
  Moc bych mu přála rychlou adopci. Milá Alex, dík, že se staráš. (clap)

  Taky mám jednu moc pozitivní zprávu, byla jsem na stránkách olomouckého útulku a náš obecní nalezenec je již v ADOPCI, juchúúú ! Tak Cidečku, hodně štestí,já šťastná jsem. Cid si to zasloužil, byl hodný a přítulný. (h)

  1. Jupí, to je skvělá zpráva (h) . Několikrát jsem se tě o víkendu chtěla na Cida přeptat, ale vždycky bylo zakecáno. Mám radost, že se kluk dočkal.

   Milá Jenny, s Daníkovou fotkou to byla náhodná trefa, ale prima, že potěšilo.
   Byli jste bezvadní sousedi! Kurňa, hned bych si dala repete. Pozdravuj zajíčka ééé Boba (rofl) .

 2. Alex, ten je nádhernej, kdybych tak mohla… Domů by se vešel, s Kristiánem a kočkami by se určitě srovnal, ale my často jezdíme na motorce pryč a to dávám Kikýna mamce na hlídání (kočky obstarává sousedka). A mamka nemá se psy zkušenosti (jedinou – rozmazlit a překrmit), tak jí bohužel nemůžu vrazit dva psy. Ach jo. Kdyby aspoň mamky přítel už měl dostavěný domek, toho bych určitě překecala. Je zatížený na velké psy (měl dobrmanku), s ním by se měl Čert báječně. Určitě si psa pořídí, ale tak za rok za dva, je zodpovědný a k rozestavěnému domu bez plotu psa nechce (což samozřejmě chápu). Ale zkusím se zeptat po známých a kdyby něco, ozvu se. Držíme všechny tlapky, co doma máme, aby Čert našel své doma napořád.

  1. Jano, díky za podporu!! Je vidět, že Čertík se líbí, teď jenom najít cestu a spojit dva životní osudy.

 3. Nádherný pes, moc bych mu přála hodného páníčka, co nejdřív! (h)
  Alex, kdybys ho chtěla inzerovat přes náš útulek v Dobranově, tady jsou stránky s kontaktem na Štětinku, určitě Ti ráda pomůže :
  http://www.utulek-dobranov.estranky.cz/clanky/daruji.html
  Je to sice poněkud z ruky, ale náhody se dějí, chytit se může kdokoliv a už nejednou jsem byla překvapená, z jaké dálky si lidé přijeli pro vyhlídnutého pejska.
  Ještě mě napadlo – co takhle rozhodit info mezi lidi od koní. Mladý, aktivní, běhavý pejsek by se třeba některému koňákovi mohl hodit.
  Čertíku, držím Ti palce! (y)

  1. Hančí, děkuji, vážím si rady. Štětinku jsem už kontaktovala přes soukromý mejlík a posílala jí ten svůj „čertovský“ letáček (devil) . Děvče hodné, povzbudila mne na duchu.

 4. To je ale krásný pes, jej, ten by se Arince líbil. Je mi moc líto, že si ho nemůžu vzít. Držím palce, aby se někdo vhodný našel.
  Andymu vše nejlepší, ať se mu daří podle jeho představ! (d)

 5. Chjo, odtud můžu jen držet palce.
  Alex, dobře, žes článek napsala! Čím víc lidí bude vědět, tím lépe. A už kolikrát jsme se tu mohli přesvědčit, že zázraky se dějí, tak neztrácej naději (inlove) .

 6. Kdybychom měli domeček, tak ho beru všemi deseti (pokud bychom už dříve nekoupili štěně od Evy Ž 😉 ), jenže bydlíme v nájemním bytě, sice by sem asi pes šel, ale když nevíme, kam nás osud zavane za rok, za tři …
  Já tak nějak nestíhám ani všechno dočítat, natož něco psát, i když většinu fotek z Podmitrova jsem už viděla. Musím říct, že by to bylo místo, které by se Rysíkovi líbilo. A mně by se děsně líbil ten lom, to je koupání pro mne. Letos jsem se nekoupala ani jednou. Pořád jsem řešila, že musím koupit těhotenské plavky a nakonec jsem ráda, že jsem do nich neinvestovala. A večerní zpívání s kytarou by se nám taky líbilo, i když pro Rysíka byste museli zařadit nějakou lidovku, nebo Svěráka či Skoumala ;). Ale pak by vám i zazpíval. Manžel ani švagr nijak zvláštní zájem o hudbu neprojevovali, takže tchýně má dojem, že je Rysík extrémně hudebně nadaný. Já jsem z hudební rodiny, takže soudím, že cit pro rytmus a nějaký hudební sluch má, ale žádnej génius to nebude. Ale uvidíme, ještě je malinký. Rozhodně bych chtěla, aby na něco zkusil hrát, zatím jen zpíváme a občas zkouší foukat do flétny.
  Rysinka je moc hodné miminko. Přes den. V noci mě nějak nenechá vyspat, ale ono to asi bude tím, že když si každou hodinu třikrát fňukne přes den, tak mě to neruší, ale v noci mě to vzbudí. Bolavé ruce už se skoro zahojily, tak snad začneme normálně fungovat.

  1. Milé Zvířetnice, díky za podporu.
   Opravdu nechci, abyste měli pocit, že chci Čerta vnutit někomu z Vás. Ale náhoda je náhoda a třeba si vzpomenete na někoho, kdo by jej chtěl a přijal do rodiny, komu právě schází takový pejsek.

 7. Milá Alex, umím si představit, jakou máš starost a jak moc tě to trápí. A přeju ti, aby se pro Čerta našel hezký domov. Mám ještě jeden nápad, nevím, jestli jsi to už neudělala. Hodně útulků zveřejňuje na svých stránkách i psy, kteří nejsou přímo u nich, v rubrice daruji, tak to je taky jedna možnost. A ohledně odvozu pejska do nového domova – to bych ti dokonce doporučovala, není nad to, když člověk vidí na vlastní oči, kam pes půjde.
  A ještě OT: – právě jsem doprohlížela fotky z Podmitrova (a nerozšlapala přitom počítač)a muselo tam být krásně. To by byl víkend přesně podle mého gusta, moc lituju, že jsem se tam nedostala. A díky potoku by to vedro zřejmě přežil i Max, i když by asi ležel ve vodě celý den.
  Ale jeden dotaz – pochopila jsem, že Xerxová vyhlašovala večerku. No dobře. Ale probůh, doufám, že nevyhlašovala i budíček?!

   1. Neboť dobře věděla, že mimo svou chatku by mohla být inzultována :@ .

    Eh, jistý podobný nápad (za kuropění třískat do sousedních chatek a hulákat „nástup na rozvičkůůů“ ) se zrodil i v chaloupce U dvou kloboučků, ale ani nám strach nakonec nedovolil :X . Možná příště (rofl) .

    1. Milá Louk, ani nevíš jakou jsi nám doma udělala radost s fotkou Daníka a malého parsjonka, čumáky u sebe, už jsem si to dala na plochu. Náááádhera, máš talent a um , vystihnout ty pravé okamžiky.
     A vůbec jsou tady samí zdatní a dobří fototvůrci.
     Na mně čekal doma kufr, který pukal ve švech , plně naložený přáními občanků, ještě, že mně to nespadlo na hlavu ale to jen díky Podmitrovu. (rofl)

     1. sákryš, zase jsem vynechala ve fonetice „a“ , auuuu, do hlavy nééé, ….. parasjonok… chro,chro, tam patří.

  1. (f) Andy, přeji hodně a hodně zdravíčka, opravdu z celého (h) , štěstí a stále dobrou náladu (f) !

  2. Milý Andy, přidávám se k Jovovic přání.
   Všechno nejlepší k narozeninám, ať se ti všechno daří a ať se ti splní tvá tajná přání. (rose1) (h) (rose1) (h) (rose1)

  3. Všechno nejlepší, milý FF! (inlove) Hlavně Ti držím palce, abys mohl co nejdřív dělat to, po čem toužíš. (y) (h) (sun)

  4. Milý FF, všechno nejlepší. (h) (^] (rose1) (d) (sun) A hlavně dobré zakotvení podle tvých představ.

  5. Děkuji moc za pěkný obrázek a vůbec tolik pěkných přání!! 🙂 Je to hezké to tady najít. (party)

  6. Milý FF, peji za celou naši smečku psokočkovou, všechno nej, nej, nej, hodně úspěchu v dalším studiuu a bádání a a´t se Ti splní všechny tužby. (h) (d) (h)

 8. Je to krasavec, ale já mám taky doma stop stav. Mimochodem, pokud jde o Borůvčí kulhání- zásadně se objevuje cestou domů z lítání venku, kde rotovala prostorem, štěkáním provokovala Světluši k honění a lítala s ní jako torpédo. Vstoupíme na asfaltku před zatáčkou do naší ulice- a Borůvka začne kulhat, začne se vléct a svěsí hlavu. V ulici mě lidi litují, jakého máme chudáka psa. Škoda, že za zatáčku není vidět. Jasně, něco v těch vazech je, ale tohle???

 9. Alex – už včera jsem se dívala na Čertíkovy fotky – je to překrásný pes, jeho srst hází prasátka na všechny strany. Doufám, že se pro něj najde páník, který je labradoidní a se kterým si bude rozumět.

  Vím, jaké si děláš starosti a kolik práce a času navíc musíš na Čerta vynaložit (zapoměla jsi napsat, že ho máš teď doma a že Darečkovi se vůbec nelíbí a že snažíš Čertovi dát, co potřebuje, ale Čerťas je mladý silný a sportovně založený, takže je to velice těžké).

 10. To je krasny psisko. Bohuzel zatim stale nemam kde by se mnou zviro mohlo rozumne prebyvat 🙁 Uz rok mam bydlet ve svem, ale rekonstrukce ne a ne byt hotova. Tak aspon budu drzet pesti.

 11. Co můžeš dělat ?? Teď už jen čekat a doufat, že se nový domov najde. Moc držím palečky – Čertovi i tobě – protože tuším, jak moc na to myslíš (inlove)

  Betu jsme ráno chtěla přerazit. Byly jsme v lese brzičko a ona si našla bezdomovce zabaleného v dece a chtěla „objekt“ důkladně zkoumat. Až když z deky začal ňafat psík a já už nešeptala, ale dost řvala, tak to tedy otočila a poslechla. Důra jedna zvědavá…

  1. Xerxová, věřím, že díky Tvé zodpovědnosti jsi měla puls na maximu a o krevním tlaku ani nemluvím 😛 .
   Díky za podporu.

  2. Jak, přerazit?!? :O Chválit jsi měla! Berrynka musí chodit do školy, aby dokázala hledat lidi, ale Betynka to umí sama, je to velký talent od přírody! (chuckle)

 12. Osud lidí i psů bývá někdy prapodivně a občas i velmi smutně spletitý. Čertík je krásný pejsek, ale … já mám jednak stop stav, jednak to není vůbec zvíře pro mě. Ani ve sém okolí nemám žádné lidi, kteří by takové pejska chtěli a mohli mít. Nezbývá mi tedy, než držet palce. (y) (h) (y)
  Přeju všem krásný den. (h)

 13. Alex, je to krasny pes a moc mu preju novy dobry domov. Ukazuje to, jak jsou psi provazani na nase osudy. Moje pourazove obdobi se z predpovidane relativne kratke doby zvrtlo do nekolika let a nekolika operaci a odskakal to Jakey. Veci, ktere jsem se s nim nikdy nepodnikla a nikdy ho zcela nenaucila, protoze jsem proste nemohla. Ale snad si ve psi hlavicce vytvoril svou roli – a tou je mne chranit. Jenze ja jdu kazdy den do prace a Chet je doma – tak ani to chraneni tomu Jakeymu nevydrzi dlouho. (u)

  1. Hani, chápu o čem mluvíš. Přesně tak dopadla Klérka ve svých dvou letech, když jsem pro své onemocnění musela přestat s její přípravou na první zkoušky. V dalších letech, střídavě, jsme prošly i základy agility, ale jenom v období, kdy jsem byla schopná. Nakonec jsem ráda, že alespoň má ode všeho něco, takže z ní vyrostl ovladatelný pes. Ale stejně, její vyběhání a vyřádění jsem musela řešit házením balonku na šňůrce a jsem přesvědčená, že jak potíže s klouby, tak páteř, které teď má, jsou od tohoto náhradního akčního pohybu. Vše má být s mírou, my to přehnali.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN